agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2016, 14:47   #3241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bsraakpnr Mesajı Göster
Merhaba 1.5 ay önce hediye gelen orkideme gözüm gibi bakarken son 10 15 gündür köklerinde sararma olduğunu farkettim. İlk orkide deneyimim olduğu için nedenini anlamadım ve normal bakımına devam ettim. Son 2 3 gündür köklerinin iyice yumuşadığını ve üzerlerinde küfler olduğunu gördüm. Nedenini düşündüğümde nemsiz kaldığını ve fazla suladığımı anladım. Saksıyı değiştirmek için arastirma yaparken bir kaç sitede çiçeklenme döneminde saksı değiştirilmez diye okudum. Orkidemde şu an 9 çiçek ve 5 tomurcuk var. Saksı degistirirsem çiçekler zarar görür mü? Kökleri daha fazla kaybetmeden nasıl kurtabilirim? Lütfen yardım edin.
Carbendazim içeren bir tarım ilacı kullanabilirsiniz. 1-2gram kadar ilacı bir litre su ile karıştırıp saksıya dökün. Ellerinizi yıkayın, ilaçtan arıtın. Hızlı zehirlilik (akut zehirlenme) riski düşük bir ilaç olmasına karşın, yiyeceklerinizden uzak tutum. Tarım ilacı satan yerlerden bulabilirsiniz.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 10:05   #3242
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2015
Merhaba

Merhaba arkadaşlar bu orkidemin kökünde siyahlıklar var 9 aydır bende sürekli Çiçek var üzerinde **** dal çıkarıyor şu andada bir dalında Çiçek dalı oluşumu var ve bir yaprak çıkarıyor ancak bu siyahlıklar beni endişelendirdi siz ne dersiniz teşekkür ederim

Eklenen Resimler

pinartopuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 10:06   #3243
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

2. Foto

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2016, 10:07   #3244
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

3. Foto

Eklenen Resimler

Eski 04-06-2016, 18:06   #3245
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinartopuk Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu orkidemin kökünde siyahlıklar var 9 aydır bende sürekli Çiçek var üzerinde **** dal çıkarıyor şu andada bir dalında Çiçek dalı oluşumu var ve bir yaprak çıkarıyor ancak bu siyahlıklar beni endişelendirdi siz ne dersiniz teşekkür ederim
Kökün gövdeye bağlandığı yerdeki kahverengileşmeyi mi kastediyorsunuz? Bu, gübre verirken meydana gelir ve gübre yanığı diye nitelendirilir. Bu yanığın oluşmasını önlemek için, gübre vermeden önce bitkinizin saksı harcı üzerine içme suyu (daha iyisi saf su) dökerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmanız gerekir. Bunu yapmadığınız taktirde biriken gübre kökleri yakar.

Eski 05-06-2016, 10:42   #3246
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Kökün gövdeye bağlandığı yerdeki kahverengileşmeyi mi kastediyorsunuz? Bu, gübre verirken meydana gelir ve gübre yanığı diye nitelendirilir. Bu yanığın oluşmasını önlemek için, gübre vermeden önce bitkinizin saksı harcı üzerine içme suyu (daha iyisi saf su) dökerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmanız gerekir. Bunu yapmadığınız taktirde biriken gübre kökleri yakar.
Merhaba cevabınız için çok teşekkürler ancak şimdiye kadar hiç gübre kullanmadım sadece sulamak dışında yaptığım birşey yok saksı dahi aynı

Eski 05-06-2016, 12:53   #3247
Yeni Üye

pinartopuk's Avatar

Alıntı:
Merhaba cevabınız için çok teşekkürler ancak şimdiye kadar hiç gübre kullanmadım sadece sulamak dışında yaptığım birşey yok saksı dahi aynı

Eski 05-06-2016, 13:15   #3248
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinartopuk Mesajı Göster
Musluk suyu kullanıyorsanız, musluk suyunda bulunan kireç de aynı sonuca neden olur. Memba suyu veya ters osmoz cihazı ile saflaştırılmış su kullanın.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 05-06-2016 saat 13:16 Neden: değiştirme
Eski 10-06-2016, 03:38   #3249
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2016
Alıntı:
Carbendazim içeren bir tarım ilacı kullanabilirsiniz. 1-2gram kadar ilacı bir litre su ile karıştırıp saksıya dökün. Ellerinizi yıkayın, ilaçtan arıtın. Hızlı zehirlilik (akut zehirlenme) riski düşük bir ilaç olmasına karşın, yiyeceklerinizden uzak tutum. Tarım ilacı satan yerlerden bulabilirsiniz.
Merhaba yazınızı görmeden forumdaki bir tavsiye üzerine saksı değiştirdim çürük kökleri kestim. Sağlam kök yok denilebilirdi. Umut vadeden üç tane kök duruyor. Bu işlemi yapalı 2 hafta olmasına rağmen köklerde hiçbir gelişim yok Çiçekler bir yandan solarken bir yandan tomurcukları büyüyüp açıyor. Eskiden yemyeşil olan yaprakların kimisi kahverengi kimisi sarı bir görünüm aldı. Saksı içi buharlı nem ihtiyacı yok sanırım ama toprağı kuru. Köklere bir şey olacak diye haftada bir kere sulamaktan öteye gidemiyorum. Havalardan dolayı fazla ışık ve ısı alamıyor. Akşamları çok soğuk olduğu için odayı havalandıramıyorum da. Ne yapsam bilmiyorum göz göre göre soluyor çiçeğim. Manevi değeri çok yüksek. Bir kaç içinde dediğiniz tarım ilacını alacağım. Başka ne yapmam gerekir ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Düzenleyen bsraakpnr : 10-06-2016 saat 03:41 Neden: Ekleme
bsraakpnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2016, 15:35   #3250
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba yazınızı görmeden forumdaki bir tavsiye üzerine saksı değiştirdim çürük kökleri kestim. Sağlam kök yok denilebilirdi. Umut vadeden üç tane kök duruyor. Bu işlemi yapalı 2 hafta olmasına rağmen köklerde hiçbir gelişim yok Çiçekler bir yandan solarken bir yandan tomurcukları büyüyüp açıyor. Eskiden yemyeşil olan yaprakların kimisi kahverengi kimisi sarı bir görünüm aldı. Saksı içi buharlı nem ihtiyacı yok sanırım ama toprağı kuru. Köklere bir şey olacak diye haftada bir kere sulamaktan öteye gidemiyorum. Havalardan dolayı fazla ışık ve ısı alamıyor. Akşamları çok soğuk olduğu için odayı havalandıramıyorum da. Ne yapsam bilmiyorum göz göre göre soluyor çiçeğim. Manevi değeri çok yüksek. Bir kaç içinde dediğiniz tarım ilacını alacağım. Başka ne yapmam gerekir ? Şimdiden çok teşekkür ederim.
He gün, su püskürtücü ile köklere az miktarda su püskürtebilirsiniz. Sıcaklık 10°C'nin altına düşmediği sürece bir sorun olmaz. 5°C'de soğuk zararı görür. Düşük sıcaklık ve ve hava hareketi zarar oluşturur.

Eski 12-06-2016, 19:22   #3251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-05-2016
Alıntı:
He gün, su püskürtücü ile köklere az miktarda su püskürtebilirsiniz. Sıcaklık 10°C'nin altına düşmediği sürece bir sorun olmaz. 5°C'de soğuk zararı görür. Düşük sıcaklık ve ve hava hareketi zarar oluşturur.
Dediğiniz gibi su püskürterek suluyorum fakat bugün ikinci yaprağı düştü. Çiçekler iyice soluyor. Köklerde gelişme yok çok üzülüyorum ne yapmam lazım sizce?

Düzenleyen bsraakpnr : 12-06-2016 saat 19:41 Neden: Ekleme
bsraakpnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2016, 15:11   #3252
Ağaç Dostu

Alıntı:
Dediğiniz gibi su püskürterek suluyorum fakat bugün ikinci yaprağı düştü. Çiçekler iyice soluyor. Köklerde gelişme yok çok üzülüyorum ne yapmam lazım sizce?
Bitkinin toparlanmasını bekleyeceksiniz. Yapacak başka bir şey yok.

Eski 20-06-2016, 22:16   #3253
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2015
Phalaenopsis soft cloud tüm çiçeklerini açmışken sizinle paylaşmak istedim. Adına yakışır bir hali var, bulut gibi.

Cigdemistanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2016, 19:13   #3254
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2016
Merhabalar, bugün ikea da görüp aldığım orkidelerimin formları biraz bozuk gibi yaprakları sarkmış, çiçekleri solmuş. Çimleri biraz fazlaca sarmal yapmış. En son ne zaman sulandığını bilmiyorum. Yapmam gerekenler hakkında ufak bir bilgilendirme yapabilirmisiniz.

Eklenen Resimler

ahmetmesut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2016, 23:57   #3255
Yeni Üye

Orkidesevdası's Avatar

Giriş Tarihi: 22-06-2016
Deneme

Deneme

Eklenen Resimler

Orkidesevdası Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 01:35   #3256
Ağaç Dostu

Kıymetli orkide severler, iki ader orkidenin daha tarihten silinmemesi için bişeyler yazarmısınız. Üstteki iki yaprakları alttakilere göre daha sert yani alttakiler yumuşak.

Eski 26-06-2016, 15:38   #3257
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmesut Mesajı Göster
Kıymetli orkide severler, iki ader orkidenin daha tarihten silinmemesi için bişeyler yazarmısınız. Üstteki iki yaprakları alttakilere göre daha sert yani alttakiler yumuşak.
Bu, taç çürümesi denilen hastalıktan uzak olduğu anlamına gelir. Bir enfeksiyon sorunu yok (sizin anlattıklarınıza göre). Sulamasına dikkat edin.

Eski 04-08-2016, 18:27   #3258
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Phalaenopsis soft cloud artık çiçeklerini döküyor. Bugün su fıslatırken şu yaprağa denk geldim. Yavru mudur acaba? Yoksa yeni bir çiçek sapı mı? Phalaenopsis lerin bu şekilde dipten yaprak vererek yavruladıklarını bilmiyordum.

Eski 04-08-2016, 19:04   #3259
Ağaç Dostu

[QUOTE=Cigdemistanbul;1475065]
Phalaenopsis soft cloud artık çiçeklerini döküyor. Bugün su fıslatırken şu yaprağa denk geldim. Yavru mudur acaba? Yoksa yeni bir çiçek sapı mı? Phalaenopsis lerin bu şekilde dipten yaprak vererek yavruladıklarını bilmiyordum.

Phalaenopsis doku kültürü yaparken steril besin ortamında olabiliyor ama normal koşullarda hiç rastlamadım.

Eski 24-08-2016, 15:30   #3260
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Phalaenopsis soft cloud'un dibinden çıkan 2 yaprak büyüyor. Şimdi onun yanından bir sap daha çıktı ama çiçek dalına benzemiyor, ucu yaprak olacak gibi. Ne oluyor sizce? Yavruluyor mu? Bu arada çiçeklerini yeni döktüğünü hatırlatayım. Çiçekler döküldükten hemen sonra oldu bunlar.

Eski 24-08-2016, 16:26   #3261
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sn. Cigdemistanbul;

Daha önce görmediğim bir durum. Muhtemel olarak yeni bir bitkiniz oluyor. Umarım uygun büyüklüğe gelir. Diğeri daha çok çiçek sapına benziyor. Nasıl olsa biraz daha büyüyünce tam olarak ne olduğu ortaya çıkar.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 12:45   #3262
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Sayın agaclar.net sakinleri bu phalaenopsis soft cloud'a neler oluyor dersiniz? 3 ayrı noktadan yaprak çıkarıyor. Şaştım kaldım.

Eski 02-11-2016, 15:04   #3263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2016
Ben çiçek ne zaman açacak diye beklerken bizimki yine yaprak çıkarıyor ne zaman çiçek açar acaba sizinkiler ne durumda?😥

Eklenen Resimler

Yenimerak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2016, 15:37   #3264
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yenimerak Mesajı Göster
Ben çiçek ne zaman açacak diye beklerken bizimki yine yaprak çıkarıyor ne zaman çiçek açar acaba sizinkiler ne durumda?😥
Benim 2 phalaenopsisim çiçek dalı çıkardı. Diğer ikisinde tık yok. 3 dendrobium nobile çiçek açıyor, 1 cambria Nelly isler, bir de dendrobium phal çiçek dalı verdi. Diğerleri beklemede. Çiçek zamanı yaklaştıkça insan sabırsızlanıyor. Hepsi bir anda açsın istiyor.

Eski 02-11-2016, 21:39   #3265
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Nelly İslerin çeşitli fotoğraflarını paylaşır mısınız, çok istiyorum bu türü yetiştirmeyi

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2016, 12:06   #3266
Ağaç Dostu

Merhaba arkadaşlar, orkidemin son hali bu. 4 tane hava kökü ve bir tane çiçek sapı olduğunu düşündüğüm bişey.ama bu mevsimde çiçek ne arar orkide de

Eklenen Resimler

Eski 10-11-2016, 22:58   #3267
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar, orkidemin son hali bu. 4 tane hava kökü ve bir tane çiçek sapı olduğunu düşündüğüm bişey.ama bu mevsimde çiçek ne arar orkide de
Çiçek sapı olduğunu düşündüğünüz şey bir çiçek sapı. Ayrıca orkideler için artık açma vakti. 7 tane orkidem çiçek sapı verdi.

Eski 11-11-2016, 21:30   #3268
Ağaç Dostu

Sn cigdemistanbul, şuan gerçekten çok şaşırdım, ben kış bitimi çiçek açıyorlar diye biliyordum çok şaşkınım şuan. Kaç ay kalıcak peki o çiçekler iyi bakılırsa bilginiz varmı?

Eski 11-11-2016, 21:34   #3269
Ağaçsever

Cigdemistanbul's Avatar

Alıntı:
Sn cigdemistanbul, şuan gerçekten çok şaşırdım, ben kış bitimi çiçek açıyorlar diye biliyordum çok şaşkınım şuan. Kaç ay kalıcak peki o çiçekler iyi bakılırsa bilginiz varmı?
5 ay kaldı benimkiler geçen yıl. Çiçekler bir kere solunca çiçek dalını 3. Boğumdan kesip tekrar açtırmak mümkün. Böylelikle bir sezonda iki kere çiçek alınabiliyor.

Eski 12-11-2016, 16:32   #3270
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Sn.ahmetmesut,

Hatali birkac uygulama gordugum icin belirtmek istedim.

-Orkideniz seffaf saksida olmadigi icin fotosentez yapmaya calisan kokler havasiz kaliyordur.

-Spaghnum yosunu koklerde curume ve dolayisiyla susuzluga yol acabiliyor.En alt yapraklardaki hafif burusmalarda bunun gostergesi.

Orkideniz cicek dalini acarken zaten strese girecektir dolayisiyla benim size tavsiyem en kisa surede bu degisiklikleri hayata gecirmeniz olacaktir.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024