agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-12-2014, 21:44   #3001
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
kök değil daldı 15 cm kadar uzamıştı ama maalesef kırıldı 2 dal veriyordu ve 2 senedir bekliyodum bu yüzden artık kökü ve dalı iyi tanıyorum.

erenayşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2014, 22:43   #3002
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Öyleyse kesinlikle tarcın dökmeyin dilerseniz kıralan kısımdan kesin ve kömür tozu dökün ve bekleyin . Gelişiminde durma varmı ?

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2014, 13:50   #3003
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2014
artık kök vermiyor ama diğer dal uzamaya devam ediyor sanırım 1 ay içinde çiçeklerini görmeye başlarım
ayrıca kırılan dalıda suya koydum bakalım bir gelişme olacakmı

Tilki Mete beğendi.
erenayşegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 18:11   #3004
Yeni Üye

orkidemin durumu hakkında bilgi almak istiyorum

orkıdemı dun uygun bı fıyata çiçekçiden aldım yaşama şansı nedır acaba

Eklenen Resimler

orkide2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 19:27   #3005
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2014
Sayın Orkide2015, orkidenizin öleceği kanısına nasıl vardınız? Ayrıca, bir sürü başka orkideniz var resimlerden görebildiğim kadarıyla. Yeni orkideniz de yerine alışınca normal gelişimine devam edecektir merak etmeyin.

Eron2014 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2014, 22:25   #3006
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2014
Arkadaşlar merhaba, öncelikle umuyorum ki bu forum şu an da 2009 yılındaki kadar faaldir. 2-3 gündür boş bulduğum her vakti forumda orkide hakkında bilgi edinmek için kullanıyorum. Phal'ımın benden daha tecrübeli birinin yardımına ihtiyacı var.
4 ay önce çok değer verdiğim birinden bana hediye edildi bu güzel çiçek ve hayatta aldığım en büyük sorumluluklardan biri ona bakmak. Evime geldikten iki hafta sonra çiçekleri döküldü fakat adaptasyon sürecidir diye normal karşılamıştım şu anda fotolardaki halde. Bu yüzden tahmin edersiniz ki çok yardıma muhtaç hissediyorum.
Öncelikle forumunuzdan, bitkinin sararan sapını 3. boğumdan kesmem gerektiğini öğrendim. Beyaz lekeler olmadığı için orkidemin mantarı olmadığını düşünüyorum. Bir de sulama sıklığını ve nasıl sulamam gerektiğini de öğrendim.
Soracaklarım ise, steril jiletle orkidemi 3. boğumdan kestikten sonra ucuna kömür tozu mu sürmeliyim tarçın mı?
Kökleri sağlıklı mı yoksa onları de kesmeli miyim bu konuda hiçbir fikrim yok.
Sararan yaprağı kopartsam bir sorun olur mu?
Ve de saksı değişimi yapmak istiyorum daha büyük bir saksıda yeni ağaç kabuklarıyla. Bunu kısaca anlatabilir misiniz?
Sorduğum soruların aynı ya da benzer cevaplarını gördüm fakat hala aklımı kurcalıyorlar, şahsi yardıma ihtiyacım var şimdiden çok çok teşekkür ederim cevabınızı 4 gözle bekliyorum.

Eklenen Resimler

kucuksurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 08:52   #3007
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2014
Merhaba Sayın kucuksurat,

Benimde 1 aylık bir bitkim var, aldığımda çok çiçekliydi şimdi bir dalı sizinki gibi sarardı. Akşamdan beri forumu okuyorum, sabah daha fazla sararmasın diye budadım. Ancak v şeklinde kesemem gerektiğini ve tarçın ya da kömür tozu ile dezenfekte etmem gerektiğini yeni öğrendim Akşam kestiğim yerde sararma olmadıysa tekrar v şeklinde düzelterek tarçın ile dezenfekte etmeyi planlıyorum. umarım sorun yaratmaz.

Bu sırada umarım deneyimli arkadaşlardan yanıt alabiliriz.

ericca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2014, 17:53   #3008
Ağaç Dostu

Sn küçüksurat sapı 3.bogumdan biraz üstte kesiyorsunuz ve tarcın değilde kömür tozu kullanıyoruz çünkü benim görüşüme göre tarcım kurutyyor birkaç üyede ayni şeyleri söyleyince bende deneme amaçlı bir yeri kesip tarcın döktüm bolca ve bir bölümü sarardı kömür tozu iyidir çiçeksiz bir dönem galiba saksıyı ve toprağı değiştirin artık kökler sığmıyor o iki tane yeşil gırı uzantı kökü saksının içine sokmaya çalışın saglıklı orkideleriniz olması dileğiyle

Sn ericca
bir daha kesmeyle uğraşmatın kömür tozu dökün keserseniz eğer..

Eski 17-12-2014, 09:21   #3009
Yeni Üye

Sulama konusunda tereddütlerim vardı, bu sabah parmağımı saksının yarısına kadar daldırdığımda kuru olduğunu farkettim ama diplere baktığımda damlacıklar vardı. Evin gündüzleri havasız ama kaloriferim açık değil, hava kurumuyor diye düşünüyorum ve en son pazartesi sabahı sulamıştım. haftada bir sulamaya devam mı etmeliyim yoksa üstler kurudukça su vermeli miyim?

Eski 17-12-2014, 10:04   #3010
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ericca Mesajı Göster
Sulama konusunda tereddütlerim vardı, bu sabah parmağımı saksının yarısına kadar daldırdığımda kuru olduğunu farkettim ama diplere baktığımda damlacıklar vardı. Evin gündüzleri havasız ama kaloriferim açık değil, hava kurumuyor diye düşünüyorum ve en son pazartesi sabahı sulamıştım. haftada bir sulamaya devam mı etmeliyim yoksa üstler kurudukça su vermeli miyim?
Seffaf saksıyı elinize alın köklere bakın. sulanmış ıslak kökler koyu yeşil renktedir. Sasıdaki su azaldıkça kökler gri rengi almaya, saksı harcı da koyu kahveden açık kahve rengine dönmeye baslar ve saksı içinde su buharı da kalmamış ise sulama vakti gelmis demektir.
Bu mevsimde haftada bir sulama fazla gelebilir. Belli sürelerde sulama yerine saksı kök, gözleme durumuna göre su verilmesi daha uygun olur.

casperia beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 10:08   #3011
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
"Üstler kurudukça" su vermemenizi tavsiye ederim. Sulamayla ilgili olarak şuradaki rehbere bir göz atabilirsiniz.

Alıntı:

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 10:53   #3012
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2014
Çok teşekkür ederim tüm bu yardımlar için umarım onu yaşatacağım

Tilki Mete beğendi.
kucuksurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 15:19   #3013
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide2014 Mesajı Göster
orkıdemı dun uygun bı fıyata çiçekçiden aldım yaşama şansı nedır acaba
Sn eronun verdiği cevap umarım doğrudur ama yaprakta ki o küçük yuvarlak şeklindeki çökme bir hastalık değilmi ?

Eski 17-12-2014, 19:26   #3014
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Sn eronun verdiği cevap umarım doğrudur ama yaprakta ki o küçük yuvarlak şeklindeki çökme bir hastalık değilmi ?
Orkidenin genel durumuna bakılacak olursa yüksek ihtimalle güneş yanığıdır.Elbette fotoğraflardan her zaman emin olunamıyor ancak arkadaş belli bir süre yarı gölge bir alanda tutar ve ışığı direk almayan bir yere koyarsa bir sıkıntı olacağını sanmam.Önlem olarak oksijenli su karışımı (siteye yazınca tarifi çıkıyor) ile yapraklar silinebilir.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 20:27   #3015
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Seffaf saksıyı elinize alın köklere bakın. sulanmış ıslak kökler koyu yeşil renktedir. Sasıdaki su azaldıkça kökler gri rengi almaya, saksı harcı da koyu kahveden açık kahve rengine dönmeye baslar ve saksı içinde su buharı da kalmamış ise sulama vakti gelmis demektir.
Bu mevsimde haftada bir sulama fazla gelebilir. Belli sürelerde sulama yerine saksı kök, gözleme durumuna göre su verilmesi daha uygun olur.
Bütün kökler griye dönmüş, sanırım suladığım zaman yeterince su dökmediğim için kurudu, 1 su bardağı su ancak dökmüşümdür. Evim sıcak değil ama havası kuru geliyor sanırım. Yarın sabah sulayarak günlük olarak gözlemlemeye çalışacağım. Yardımınız için teşekkür ederim.

Eski 17-12-2014, 22:02   #3016
Ağaç Dostu

Bir bardak su mu ? Fesleğenmi suluyoz orkide bunun topragı torf değil cam kabugu yani suyu emme oranı torfa nazaran çok çok düşün sizin o döktüğünüz 1 bardak altan fışşş diye dökülecek dolayısıyla susuz kalacak aman kış aylarındayız dikkatli sulama yapın çok sulama çürütür helede evde ısıtıcı yani buharlaşmaya neden olacak bir ısı yok ise ölür dikkat dikkat ... size tavsiye biraz sulama hakkında yazılar okuyun

Eski 18-12-2014, 16:47   #3017
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
ewet bı hastalık araştırdım bn pek de çaresi yokmuş şuan alltn 3 yaprağı sapsarı oldu

Eski 18-12-2014, 16:58   #3018
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Bütün kökler griye dönmüş, sanırım suladığım zaman yeterince su dökmediğim için kurudu, 1 su bardağı su ancak dökmüşümdür. Evim sıcak değil ama havası kuru geliyor sanırım. Yarın sabah sulayarak günlük olarak gözlemlemeye çalışacağım. Yardımınız için teşekkür ederim.
kökler grilesip harcımız kuruduğunda bardakla su vererek o harcı tamamiyle ıslatmamız pek mümkün olmuyor. Dolayısıyle saksıyı 3-5 dakika komple suya oturtup , çıkarıp güzelce suyunu süzdürdükten sonra yerine alıyoruz.

Amaç içindeki harcın güzelce suyu çekip köklere nemi sağlaması.

Tilkimete arkadaşımızın dediği gibi bardakla döktüğümüzde su akıp gider kabuklardan olusan harc hemen hemen hiç ıslanmaz.

Eski 19-12-2014, 15:26   #3019
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Sayın Orkide2014, alttan üç yaprağının sararmasına sanki ben sebep olmuşum gibi kendimi kötü hissediyorum inanın. Bu orkidenizi kurtarmak artık şart oldu. Açıkçası ben de sadece amatör bir çiçekseverim ve tecrübelerimi olduğunca paylaşmaya ve paylaşılan tecrübelerden faydalanmaya çalışıyorum. Benim de 4 tane orkidem var. Birisinin üst yaprağı sararmaya başlamıştı, sulamayı azalttım ve ortadan sonra tekrar kendini toparladı, sararan yeri kesip attım. Hemde kestiğim yere ne tarçın sürdüm ne de kömür tozu. Aşağıdaki sorularıma cevap verebilirseniz ve orkidenizin en son resmini yüklerseniz belki bir şekilde kurtarabiliriz orkidenizi.
1- Orkidenizi hangi sıklıkta suluyorsunuz?
2- Sularken nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?
3- Yapraklara su değiyor mu?
4- Bulunduğu ortamın sıcaklığı nedir?
5- Yakınlarında kalörifer peteği veya herhangi bir ısı kaynağı var mı?
6- Hangi cephede ve kaç saat güneşi direk alıyor?

Eski 20-12-2014, 19:11   #3020
Yeni Üye

Nesrin0306's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2014
Mehabalar benim yaklaşık 8aydir baktigim beyaz bir orkidem var çiçeklerini doktu ve dalları kurudu pek tecrübeli olmadigim icin budama işlemini çok geç yapmak zorunda kaldım ve bu nedenle de köküne yakin yerlerden budadik. Cicegimin yeşil yapraklarida döküldü ve son iki yaprağı kaldı kendini toparlayabilmesi için orkide gübresi olarak bi sıvı aldım cicegimi haftada bir çok soğuk olmayan suyun içine batirarak suluyorum 15 günde bir de suladigim suya bir kapak bu gubreden dökuyorum yaklaşık iki aydır kullanıyorum bu gubreyi. Kok kısmından yeni yeni kokler patlamaya başladı ve iki yeni yaprak surdu, kendi toparliyo diye sevinmistim ancak iki gun de ilk yapragi olan yapraklardan biri sarardi tamamen bugün de sulama işlemini yaparken saksiyi devirdim ve cicegim tamamen çıktı topraktan. Toprağın içinde kalan bütün kökleri çürümüş olarak görünce çok üzüldüm. Sulama işlemi tekniklerini forumdan incelemistim bu konuda da bana yardimci olabilirmisiniz lütfen çürüyen kökler ve yeni dallar sürmesi icin ne yapabilirim?

Nesrin0306 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2014, 00:36   #3021
Ağaç Dostu

Batırma yöntemi güzel bir yöntem acaba neden çürüdü o kökler harc nasıl torf oranı fazlamı acaba yoksada kış aylarındayız erken suluyor olabilirmisinz kökleri gözlemliyormusunuz ?grileşmeye başlaman sulama yapmakta öldüre bilir biraz daha bilğilendirin bizi birde resim atarsanız daha iyi bir cevap alacağınıza eminim

Eski 21-12-2014, 12:37   #3022
Yeni Üye

Nesrin0306's Avatar

erken sulama yapmamak için bazen bir haftayı geciriyorum da aslında. topragın ust kısımlarında bir beyazlaşma oluyor hatta. toprağını ilk budamasını yaptığımız zaman değiştirmiştim iyi olmadığı için dün resimlerini çekmiştim köklerin ekliyorum hemen resimleri

Eklenen Resimler

Eski 21-12-2014, 13:17   #3023
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nesrin0306 Mesajı Göster
erken sulama yapmamak için bazen bir haftayı geciriyorum da aslında. topragın ust kısımlarında bir beyazlaşma oluyor hatta. toprağını ilk budamasını yaptığımız zaman değiştirmiştim iyi olmadığı için dün resimlerini çekmiştim köklerin ekliyorum hemen resimleri
Bitkiyi musluk altında yıkayın. yaprakları ıslatmayın. Özellikle göbeğe su giderse peçete ile oradaki suyu emdirin.
altı kısmı gördüğüm kadarıyla tamamen çürümüş. O ince dalcıklar çürüyen köklerin içindeki sert oluşumdur (çekmekle kopmaz) ki bir işlevi yok artık. Hepsini temizleyin. Gövdenin toprakla buluştuğu yerdeki 2-3 cmlik yeşil kökler ve diğer iki küçük çıkıntı yeni gelişen kökler. bir de yandaki hafif yeşil kahve uzunca olan kök sağlama benziyor. resimde gözükmeyen içi dolgun etli kökler haricinde gerisini keskin bir makasla gövdeden uzaklaştırın.

Sasıdaki kabuklar çok ıslak ve uzun süre kullanıldığından artık çürüyüp işlevini yitirmiş gibi gözüküyor. Yenisini tedarik etmeniz lazım. Yeni kuru harca dikin ve daldırma sulama yapın. iyice suyu süzüldükten sonra üzerine bir poset geçirip nemisini saklamasını temin edin. Posete küçük delikler açabilirsiniz.
Biraz uğraş gerektiriyor kurtulabilir. Sararmış yaprağı bir kaç gün sonra kendi bırakacaktır.

Eski 21-12-2014, 15:50   #3024
Ağaç Dostu

Yeni kok var ortam koşullarını çok iyi ayarlarsanız kurtarma şansınızın olduğunu düşünüyorum. Şu anki şartlar ne ? Oda konum kaç saat güneş alıuor sn musk çok güzel anlatmış sulama yaptıktan sonra esinti alan bir yer e kıyarsanız hastalıklardan korumuş olursunuz bir kaç saat sonra gelçek yerine koyarsınız ...

Eski 21-12-2014, 16:36   #3025
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eron2014 Mesajı Göster
Sayın Orkide2014, alttan üç yaprağının sararmasına sanki ben sebep olmuşum gibi kendimi kötü hissediyorum inanın. Bu orkidenizi kurtarmak artık şart oldu. Açıkçası ben de sadece amatör bir çiçekseverim ve tecrübelerimi olduğunca paylaşmaya ve paylaşılan tecrübelerden faydalanmaya çalışıyorum. Benim de 4 tane orkidem var. Birisinin üst yaprağı sararmaya başlamıştı, sulamayı azalttım ve ortadan sonra tekrar kendini toparladı, sararan yeri kesip attım. Hemde kestiğim yere ne tarçın sürdüm ne de kömür tozu. Aşağıdaki sorularıma cevap verebilirseniz ve orkidenizin en son resmini yüklerseniz belki bir şekilde kurtarabiliriz orkidenizi.
1- Orkidenizi hangi sıklıkta suluyorsunuz?
2- Sularken nasıl bir yöntem uyguluyorsunuz?
3- Yapraklara su değiyor mu?
4- Bulunduğu ortamın sıcaklığı nedir?
5- Yakınlarında kalörifer peteği veya herhangi bir ısı kaynağı var mı?
6- Hangi cephede ve kaç saat güneşi direk alıyor?
10 günde bi daldırma yöntemıyle suluyorum. yaprağa ve gövdeye su değmıyor . bulunduğu ortam normal sıcaklıkta ewet yakınında bı ısı kaynağı var .

Eski 21-12-2014, 17:29   #3026
Yeni Üye

Nesrin0306's Avatar

Gövdesine su gelmemesine dikkat ediyorum onbeş günde bir yapraklarına spreyle su sıkıp daha sonra kuruluyorum. Yaklaşık 3ay önce toprağını değiştirmiştim tekrar yenilerim ozaman. Bu sulama işlemini yaptıktan sonra ne kadar süre poşette bekletmek gerekiyor onu da söylerseniz yanlış bişey yapmak istemem. Güneş görmesine gelince sabah güneşini alabilmesi için annem camın önüne koyuyor yaklaşık 1-2 saat kadar (mevsim itibariyle pek güneş alabildigini soyliyemiycem ama) daha sonra masanın üzerinde normal oda sıcaklığında duruyor. Ancak koyduğum masa peteklere yakın onun bi zararı oluyomudur bilemedim şimdi.

Eski 22-12-2014, 08:24   #3027
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nesrin0306 Mesajı Göster
Gövdesine su gelmemesine dikkat ediyorum onbeş günde bir yapraklarına spreyle su sıkıp daha sonra kuruluyorum. Yaklaşık 3ay önce toprağını değiştirmiştim tekrar yenilerim ozaman. Bu sulama işlemini yaptıktan sonra ne kadar süre poşette bekletmek gerekiyor onu da söylerseniz yanlış bişey yapmak istemem. Güneş görmesine gelince sabah güneşini alabilmesi için annem camın önüne koyuyor yaklaşık 1-2 saat kadar (mevsim itibariyle pek güneş alabildigini soyliyemiycem ama) daha sonra masanın üzerinde normal oda sıcaklığında duruyor. Ancak koyduğum masa peteklere yakın onun bi zararı oluyomudur bilemedim şimdi.
Toprağı (ağaç kabukları) üç ay once yeni aldınızsa kullanılabilir. Yeni sulanmış olduğunda bana pek hoş gözükmedi sanırım.
Resimlerde gördüğümüz köklerden başka görmediğimiz sağlam kökler yok ise poseti 2 ay gibi bir süre tutmanız gerekebilir.
Şu an toprak içinde kökleri olmadığı için poşetle ( poşet derken tam saydam bir naylondan bahsediyoruz) sürekli nemi koruyup yaprakların zarar görmemesini ve yeni çıkan köklerin gelişip toprağa uzanmasını sağlamak için. Şu sıkınca ağzı kapananların büyüklerinden bulursanız işiniz oldukça kolaylaşır.
Tabi bu sekilde su kaybı cok az olacağından uzun süre sulamanıza gerek kalmayacaktır. arada poseti açıp havalandırmanız da çok onemli.

Eski 22-12-2014, 08:57   #3028
Ağaçsever

Eron2014's Avatar

Sayın Orkide2014,

Sulama konusunda bir hatanız yok gibi görünüyor. Saksı harcı iyice kurumaya yakın sulama yapmanızı öneriyorum. Bu 10 gün de olabilir, 5 gün de olabilir ama kış aylarında 20 güne bile çıkabilir. Daldırma yöntemi ile sularken, saksı kaç dakika su içerisinde kalıyor? Bir de sudan çıkardıktan sonra iyice süzdürmeyi ihmal etmeyin. Bazı saksıların altına 4 delikten takılan saksı altları var. Sanırım iyice süzdürmediğinizde saksının altında süzülen su birikiyor ve bu orkideler için hiç sağlıklı değil. Ben en son 20 gün oldu sulamayalı. Yağmur suyu biriktirmeye çalışıyordum ama sonra dayanamayıp çesme suyu ile suladım.

Isı kaynağına çok yakın olmaması daha iyi olacaktır.

Bir de aydınlık bir ortamda olursa iyi olur. Benim orkidelerim batı cephesine bakıyor ve öğleden sonra eğik açıdan, akşam üzeri de batan güneşin tadını çıkarıyorlar. Yerlerini yaz kış hiç değiştirmiyorum. Onlar da beni bu sene epey ödüllendirdiler. 4 orkide = gövdeden bir keiki ve 10 çiçek sapı.

Yapraktaki problem eğer bir hastalıksa, sularken lütfen aynı suya diğer orkidelerinizi daldırmayın ki bulaşıcı bir hastalıksa diğer orkidelerinize de bulaşmasın. Aman dikkat.

Resim ekleyebilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.

Eski 22-12-2014, 11:57   #3029
Yeni Üye

Nesrin0306's Avatar

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim hepinize dediklerinizi uyguliycam umarım çiçeğim kurtulur

Eski 24-12-2014, 08:40   #3030
Yeni Üye

Yapraklardaki kopma

Merhaba,

Orkidemin yapraklarında aşağıdaki resimlerde bulunduğu gibi kesilme ayrılma mevcut.
Neden böyle olmuş olabilir? Ne yapmam gerek? Bir önlem almalı mıyım?
Name:  o1.jpg
Views: 1168
Size:  52.2 KB

Name:  o2.jpg
Views: 1135
Size:  38.8 KB

Name:  o3.jpg
Views: 1252
Size:  39.6 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024