agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2007, 16:40   #241
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Phalaneopsis çelikleme metodu

Böyle bir metodu bende ilk kez okudum. hiç denemedim ancak burdan tercümesini yapıp yazmak uygun olur diye düşündüm. çiçek saplarından bunu denemek isteyen arkadaşlar olabilir. veya varsa bu tarz bir çelikleme yöntemi ile başarılı olmuş biri veya başaramamış biri bizimle paylaşırsa belki bu metodu daha da uygun hale getirebiliz.
Yapılışı:
• Torf şişme tabletleri şebeke suyu ile şişmesini sağlayın.
• Torf şişme tabletleri mikrodalga fırına dayanıklı plastik bir kaba yerleştirin ara boşlukları iki cm kadar kumla doldurun biraz su ve hindistancevizi sütü katın.
• Hepsini bir müddet mikrodalga fırına koyun. Ne kadar olduğu bildirilmemiş.
• Kumlara birkaç filiz yosun dikin. (sphagnum uygun olur ancak resimdekiler javamoos a benziyor)
• Çiçek saplarının üstündeki gözlerinden (Nodie) takribi. 2 cm üzerinden ve altından kesin
• Gözü kapatan yaprakçıkları iki yanına kesik atarak çıkartın.
• Bu şekilde çeliklenmiş gözleri Torf şişme tabletlerine hafif eğimli olarak dikin.
• Bu plastik kabınızın üzerini stretch film ile kapatarak uygun bir bitki aydınlatmasının altına koyun
Name:  phalaenopsis.jpg
Views: 10189
Size:  24.6 KB
Kaynak

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 19:17   #242
Yeni Üye

akarayel's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
Praceox üstad, size teşekkür ediyorum. Çok sevdiğim orkideme ne kadarda yanlış bakıyormuşum , onu öğrendim. Ekte resimlerini yolluyorum. Benim ana problemim 1 aydır beyaz pamukçuk biti ile uğraşıyorum ama henüz savaşı kazanamadım. İlaçlama sırasında üst köklere köpüklü ilaç geldiği için biraz zarar gördü. Yapraklardada hafif pörsüme var. Şu an tek dalda 32 çiçek var ve yaklaşık 2.5 aydır varlar. Tahminim 1-2 ay daha dayanacak gibiler. Resimde gördüğünüz üzere şeffa saksı büyük saksı içinde ve sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda şeffaf saksını diğer saksının dışına çıkarayım dedim. ****** çiçeklerin ağırlığı saksısını deviriyor. Sanırım saksıyı büyütmem lazım ama korkmuyorum desem yalan olur. Çiçeklerim evin doğu yakasında ve geniş bir kapının önünde perdesiz bir yaşam sürüyorlar. Sad3ece sabahları direk güneş alıp, günboyu aydınlık ortamda kalıyorlar. Yaklaşık 1.5 yıldır bizimle ve bu süre içinde sadece 2.5 ay çiçeksiz kaldı. Bir değerlendirme yaparsanız çok memnun olurum. Herkese sevgi ve saygılarımla.

Eklenen Resimler

hüzün ve Denizardacan beğendi.
akarayel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2007, 21:36   #243
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu bitkiye değerlendirme yapmak abeslik olur. nefis bir parça. tamda dediğim gibi insan bunların güzelikleri ile sadece tüm yıl çok kısa dinlenme süreleri olduğun (hatta literatürde dinlenme gerksinimleri olmadığı da yazılır) düşünülürse kendi kendime neden hala afrika menekşesi ile uğraşılır diye sorasım geliyor. (tabii aftika menekşesi sevenler hemen alınmasınlar burdan lafın gelişi)
elbette bazı noktalara azami dikkat gerek bu bitkilerde.çiçekleri geçer geçmez saksısını büyütün pamukçuk derdi yazdığım gibi son yılların en dirençli meredi oldu orkidecilerin başına. tek tük bitkilerde sorun olmıyabilir alkollü bir fırça ile yaprakları silmek sonrada yıkamak kısmen kontrol altına alsa da tekrardan nükseden bir illet. bunun için bende değişik sistemik insecticidler deneme aşamasındayım.pekte sabunlu su terkibini uygulamayın derim tatbik ederseniz de bitkiyi ve saksısını bolca akan suda yıkamanızı tavsiye ederim göbeğini de emici bir kağıtla kurulamanızı.
saygılar

Eski 23-04-2007, 11:58   #244
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın akarayel,

en son resmi yani bitkinin göbek kısmının yakından bir resmi var mı acaba?
eklerseniz...

saygılar

Eski 23-04-2007, 18:37   #245
Ağaçsever

flora's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2005
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akarayel Mesajı Göster
Praceox üstad, size teşekkür ediyorum. Çok sevdiğim orkideme ne kadarda yanlış bakıyormuşum , onu öğrendim. Ekte resimlerini yolluyorum. Benim ana problemim 1 aydır beyaz pamukçuk biti ile uğraşıyorum ama henüz savaşı kazanamadım. İlaçlama sırasında üst köklere köpüklü ilaç geldiği için biraz zarar gördü. Yapraklardada hafif pörsüme var. Şu an tek dalda 32 çiçek var ve yaklaşık 2.5 aydır varlar. Tahminim 1-2 ay daha dayanacak gibiler. Resimde gördüğünüz üzere şeffa saksı büyük saksı içinde ve sizin verdiğiniz bilgiler doğrultusunda şeffaf saksını diğer saksının dışına çıkarayım dedim. ****** çiçeklerin ağırlığı saksısını deviriyor. Sanırım saksıyı büyütmem lazım ama korkmuyorum desem yalan olur. Çiçeklerim evin doğu yakasında ve geniş bir kapının önünde perdesiz bir yaşam sürüyorlar. Sad3ece sabahları direk güneş alıp, günboyu aydınlık ortamda kalıyorlar. Yaklaşık 1.5 yıldır bizimle ve bu süre içinde sadece 2.5 ay çiçeksiz kaldı. Bir değerlendirme yaparsanız çok memnun olurum. Herkese sevgi ve saygılarımla.
sevgili akarayel
Orkideniz gerçekten olağanüstü dış saksıdan çıkarılınca devriliyor demişsiniz.Ben bitki çiçekli iken saksı değiştirmek yerine saksı ile beraber cam bir kaba koymayı tercih ediyorum.Böylece köklerin yeterince ışık almasını sağlıyorum.Hemde saksının devrilmesini engelliyorum.

flora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2007, 20:55   #246
Yeni Üye

akarayel's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2007
hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Resimlerdeki beyazlıklar ilaç kalıntıları. Çarşamba veya perşembe günü iyice yıkamayı planlıyorum. sanırım o zaman düzelir.

Eklenen Resimler

akarayel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 12:33   #247
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
herkese selam.
Muhterem hocalarım , bana bir orkide hediye edildi fakat canım orkide göbek çürümesi yaşamış dikkat edince tam ortasının bir süre önce çürüme geçirdiği fark ediliyor.Çürüme durmuş , göbeğin içkısmı kahverengi ve kuru fakat yapraklar capcanlı ve şimdi çiçekte.
Herhangibir müdahale yolu varmı? yardımlarınızı bekliyorum saygılar.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2007, 14:49   #248
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ok yazdığınıza bakılırsa göbek ölmüş. bu phallerde bir müddet böyle gider sonradan yandan yeni bir göbek vermesini ümit etmek kalıyor.
belki bitkiyi fazla yormamak adına (biliyorum bu çok zor bir şey) ama ben çiçeğini dbinden kesiyorum kısmen kuru bakıyorum. yaprakların dirilik ve kök sağlığına da dikkat ederseniz genelde asıl gövdenin yanından yeni bir filiz verebiliyor. bu konu başlığında 38 nolu mesajda böylesi bir göbek çürümesi geçirmiş bitkimin resimlerini eklemiştim. ama çiçekli hali ile kalırsa bu bitki kendini tüketiyor her pahasına çocuğunu yangından kurtaran anne misali kendini yakabiliyor yani çiçeğini canlı tutabilme pahasına kendini tüketiyor bir daha da iflah olamıyabiliyor.
bunlar şahsi deneyimlerim ve gözlemlerim.

Eski 24-04-2007, 15:12   #249
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Evet hocam bu bitki çiçek konusunda çok inatçı bütün enerjisini bu uğurda harcamaktan çekinmiyor.Bende sizinle aynı izlenimleri yaşadım bütün kökler çürüdüğü halde hala çiçeçek açmakiçin tomurcuklanmaya çalışıyordu.
Göbek çürümesi yaşayan orkidemin Allahtan yaprakları ve kökleri çok sağlıklı.Şimdi zor olan ben o çiçek sapını çiçekleri üzerindeyken nasıl keseceğim.
Bunu yapmam çok zor olacak ama dediğiniz gibi yaşaması için çocuklarından ayrılması gerek.
Verdiğiniz bilgiler ve paylaştığınız birikimlerinizden dolayı çok teşekkür ederim hocam.

Eski 24-04-2007, 15:15   #250
Kaybettik...

praecox's Avatar

sanırım bunun sonu yine bu forumun bir yerinde bitkiseli'nin elindeki orkidenin hali en iyi örnek ya çiçekli 1-2 ay daha **** bitki ... bu resimlere de bakın sonra eminim karar vermek daha kolay olacak.
tercih sizin

Eski 25-04-2007, 10:25   #251
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Phalaneopsis çelikleme yöntemini ben denemiştim.
Aynı şekilde torf kullandım , bu metodu Almanyada yaşayan bir dostum öğretmişti.Sayın Preacox un çevirisindeki yöntemden farkları çiçek saplarını kesmeden torf a yatırıp , bir gözün üzerindeki yaprak kaldırılarak göz dışarıda kalacak şekilde torf a gömülüyor.Yosun , hindistancevizi sütü hariç diğer aşamalar hemen hemen aynı .Üzerini streçle kapatıp bekledim çok uzun zaman canlı kaldılar ama dayanamayıp deneyimi yarıda bıraktım.Aydınlatıcı kullanmadım bu yüzden başarısız olmuşolabilirim.Kanımca 24 saat boyunca ışık gerekiyor sonuç alabilmek için.

Düzenleyen ephesos : 25-04-2007 saat 16:53
Eski 25-04-2007, 10:40   #252
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu metotu bende ilk kez, bu kaynağı okuduktan sonra yaptım hemen. ordan yaptığım tek fark, elbette bulursam tercihan kendim içeceğim hindistan cevizi suyu, eklememiş olmam... bir de o göz yapraklarını çıkartıktan sonra oraya keiki oluşumuna yardımcı köklendirici hormonu sürdüm. sonuçlarını burdan yazarım resim de eklerim.
24 saat aydınlatmak belki yanlış olur ben şimdilik alttan ısıtma ile 12 saat ışık altında tutuyorum 12 saatten fazla aydınlatma alg sorunu demek. bunu da kısmen bastırmak için ben sphagnum yosunu ekledim aralara.
ne olacak göreceğiz.

Eski 25-04-2007, 15:56   #253
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
bu görebildiğim kadarı ile Selaginella
Selaginella
sphagnum değil maalesef uymadı
bu yosun çam ormanlarında kayaların üzerinde bulunan yosun olabilirmi. benim yaşadığım bölgede dağlık alanlarda kaya üzerinde epeyce var, tabakalar halinde kayalardan ayırarak epeyce topladım. salon çiçeklerinin diplerinde hoş göründüğü için kullanıyorum.

srknuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 11:22   #254
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Merhamaba, herkeze selamlar,
Sayın praecox;
Fotoğraflarını gönderdiğim orkideyi dün bir seradan aldım, çok yıpranmış, yapraklarını kısmen kurt yemiş, ayrıca kökler dışarıda kalmış, üzerinde çiçek ve tomurcuklar var.sizce sağlıklımı, ayrıca saksıyı değiştirmek için çiçeklerin geçmesini bekliyeyim mi? yoksa beklemeksizin saksı değiştireyim mi?

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2007, 15:02   #255
Kaybettik...

praecox's Avatar

Saksı harcı çok ıslak. kahverengi bir saksıya dikilmiş olduğunu görmek akla normal bitkiler için bir torf karışımına dikilmiş olma olasılığını da getiriyor akla.
benim fikrim bitkiyi kurtarmak adına çiçeklere fazla kaale almadan saksının harcını değiştirmek. phal bu gibi prösedirler için oldukça dayanıklı bir bitkidir çiçeklerini hemen dökmesi gerekmiyebilir. önemli olan köklere fazla hasar vermemek ama çürümüş ölü köklerden de arındırmak canlıları korumak.
tabii kömür....

Eski 26-04-2007, 15:38   #256
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Merhaba,
Benim elime resmen toprağa ve renkli kuma ekilmiş ,saksısının dibinde de ağaç kabuğu parçaları olan bir orkide geçti.
Sırf üzüldüğüm için ve canlanacağına inandığım için onu başkasından aldım.
Gerçi resimlerini ekleyeceğim anlaşılır durumu, ama ilk başta ben kum ve topraklarından arındırıp köklerinin hava almasını sağladım.Zaten dibinde kurumuş ağaç kabukları vardı ve köklerinin bir kısmını açıkta bırakacak şekilde biras suladım.Çünkü kökleri hem gelişememiş havasızlıktan hem de bembeyaz olmuşlar.Hatta 4 yaprağı vardı zavallının baygınlık geçirip bayağı kendilerini salıp yumuşamıştı.
Konu hakkında resim yolladıktan sonra fikrinizi almak isterim sayın praecox.
Teşekkürler.

darla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 21:55   #257
Ağaç Dostu

Orkidem

İşte orkidemin hali bu.Aslında ne yapacağımı tam olarak bilmiyorum.
Yardım bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2007, 21:56   #258
Ağaç Dostu

Bunlarda diğer resimleri.

Eklenen Resimler

Eski 26-04-2007, 22:05   #259
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bayağı bir kökleri çürümüş anlaşılan geriye çok az kalmış onlar da sağlam mı resimden bilemem. hafifça parmaklarınızla sıkın sert olmalılar fazlada kurumuş büzüşmüş olmamalı. bir gün kadar açık havada bekletin kendini böylese toparlar. sonra verdiğim terkiplerden birine dikin bitki sağlam görünüyor şimdilik ama bu kökler ona yetersiz kalıcaktır yapraklar pek de diri durmıyacak bir middet yeni kök gelişimini bu gevşek substratda daha çabuk geliştirecektir. bu bir kaç ay sürebilir bundan çekinip sakın tekrardan saksı harcını sıkça sulamayın. bir dizi çökerten hastalığı yapan mantarlar bu kökleri öldürmüş anlaşılan yukardaki bir fungicide de kökleri islatman yaprakları iıslatman çok iyi olur. substratınıza da % 10 kadar mangal kömürünü ufalayıp katmayı unutmayın...

saygılar

Eski 27-04-2007, 08:04   #260
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Alıntı:
Saksı harcı çok ıslak. kahverengi bir saksıya dikilmiş olduğunu görmek akla normal bitkiler için bir torf karışımına dikilmiş olma olasılığını da getiriyor akla.
benim fikrim bitkiyi kurtarmak adına çiçeklere fazla kaale almadan saksının harcını değiştirmek. phal bu gibi prösedirler için oldukça dayanıklı bir bitkidir çiçeklerini hemen dökmesi gerekmiyebilir. önemli olan köklere fazla hasar vermemek ama çürümüş ölü köklerden de arındırmak canlıları korumak.
tabii kömür....
Dün akşam saksı harcını değiştirdim, benim orkidemde üzerinde çiçekler olmasına rağmen, köklerin çoğunluğu çürümüş, hemen hemen sayın darlanın fotoğraflarındaki orkide gibi kalmış, çürük kökleri temizleyip, kök uçlarına ve gövde altına köklendirici toz sürdüm faydası olurmu bilemiyorum.

Eski 27-04-2007, 09:20   #261
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bayağı bir kökleri çürümüş anlaşılan geriye çok az kalmış onlar da sağlam mı resimden bilemem. hafifça parmaklarınızla sıkın sert olmalılar fazlada kurumuş büzüşmüş olmamalı. bir gün kadar açık havada bekletin kendini böylese toparlar. sonra verdiğim terkiplerden birine dikin bitki sağlam görünüyor şimdilik ama bu kökler ona yetersiz kalıcaktır yapraklar pek de diri durmıyacak bir middet yeni kök gelişimini bu gevşek substratda daha çabuk geliştirecektir. bu bir kaç ay sürebilir bundan çekinip sakın tekrardan saksı harcını sıkça sulamayın. bir dizi çökerten hastalığı yapan mantarlar bu kökleri öldürmüş anlaşılan yukardaki bir fungicide de kökleri islatman yaprakları iıslatman çok iyi olur. substratınıza da % 10 kadar mangal kömürünü ufalayıp katmayı unutmayın...

saygılar
Merhaba sayın Preacox dediğiniz gibi orkidemin kökleri tabi cansız biraz ama yaşam belirtileri var.Biraz hava alınca yaprakları kendine gelir gibi oldu.Kökleri çok kurumuş ve büzüşmüş değiller.Çok özür dileyerek bir şey sormak istiyorum size."verdiğim terkipler" diyerek neyi kastettiniz çok anlayamadım kusuruma bakmayın.Buradaki bilgileri okudum ama orkidem için endişeli olduğumdan kafam karışık biraz.Şuanki içindeki harcı çok sağlıklı gözükmüyor.Hem görüntü itibarı ile içime sinmedi hemde saksı itibarı ile.Ayrıca ben orkidemin cinsini de bilmiyorum.
Yardımlarınızı rica ederim.
Teşekkürler.

Eski 27-04-2007, 16:10   #262
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Merhaba darla, gerçi mesajınız bana değil ama, çiçeğiniz pahalanopsis,
sayın praecox'dan alıntı
"Çiçeklerinin renkleri beyaz ve pembe ağırlıklı olup nadiren sarı renkleri de vardır, sanırım sizinkisi beyaz.Çiçeği normal şartlarda aylarca veya en azından ortalama 6 hafta tazeliğini korur. Phalaenopsis yapraklarının arası birkaç cm’den 20-30 cm’e kadar dönüşümlü olarak her iki yana, sonlara doğru genişleyen, yaprakları ile monopodial büyüyen, (yani tekgövde üzerine ve “genelde“ yanlara doğru çatallanmıyan, dallar oluşturmıyan) çiçekleri (hybrdilerde yukarı doğru bağlanmak sureti ile çubuklarla desteklenerek 1 m’eye varmasına rağmen) tabiyatta aşağı doğru salkım halinde sarkan epifit (ağaçların üzerinde kovuklarında ağaçların dal ayrımlarında yetişen; ancak asalak olmıyan) bir orkide türüdür.

Çiçeklerini dökdükten sonra çiçek sapının 2/3 oranına denk gelen gözün 2cm üstünden kesersek bu gözlerden tekrardan bir çiçek filizi vererek tekrardan çiçek açmasını sağlarız. Hangi cevre şartlarında olduğu tam belirlenememekle beraber bu gözlerden en baştakinde yavru bir Phalaenopsis bitkisi de elde etmek mümkündür.

Normal hobi olarak amatörce orkide bakan bitki sevenlerin Phalaenopsislerini TEK çoğaltma yolu bu yavruların kesilerek dikimidir. Bu yavruları anadan ayırmak için ise köklenmelerini beklemek gerek. Bu yavrunun hava köklerinin fazlalaşmasını ve kuvvetlenmelerini bekledikten sonra kesmek ve ayrı bir saksıya ana bitkininkine benzer bir substrat karışımında ve aynı çevre şartlarında (en iyisi hemen yanına koymak) büyütmek gerekir.

Tabiatta, kuzey Avustralya’dan, Yenigine, Filipin’ler, Malezya yarım adasından Hindistan’a, Tayvan, Borneo ve İndonesya adalarını da içeren bir bölgede yetişirler. Bu alan esasen Nepenthes türlerinin büyük bir kısmının da yetiştiği bölgedir. Dolayısıyla iki tür bitki de bir palu- vivar- teraryumda “tabiatıyla” birbirine uymaktadır.

Phalaenopsis doğal ortamında yüksek oranda nemli ve sıcaklığı 26 – 32ºC nadiren de 20ºC nin altına düşen hava şartlarında yaşarlar.

Evimizde bakabileceğimiz Phalaenopsis hybridleri için de, kabaca saksı-toprağı olarak tanımlıyabileceğimiz, ancak gerçek anlamda toprak içermeyen substratlar bakımından da doğal şartları simule edecek katkılardan oluşturmak zorundayız.

Evlerimizi, özelikle kışları, 26 ºC ye kadar ısıtamıyacağımıza göre pencere pervazında bakıcağımız Phalaenopsis’lerimizin de havadaki nem oranını o oranda düşürmemiz gerekmektedir. Ancak bu normal kaloriferli ev ısısını ortalama 21 - 24 ºC aralığında ve % 40 -50 nisbi hava nemi, Phalaenopsisin en dip tahamül sınırı sayabiliriz. Kışları phal. için serin denecek bu ısıda sulama köklerin ıslak kalmaları da asıl sorun yaratan faktörlerdir.

Phalaenopsis saksılarını büyükçe dikdörtken plastik bir leğene hydrokültür granülleri (kilden mamul saksı kırıntısı da uygundur) ile su doludurup üzerine koyacağımız plastikden ızgaralara koymak en idela yöntemdir. Bu sayede saksıların su ile doğrudan teması kesilmiş olup kökler devamlı suda kalmazken bitkinin asıl istediği nemli hava lokal da olsa sağlanacaktır.

Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulursa saksı substratı için:

% 60’ yıkanmış, dinlendirilmiş, açık havada bekletilmiş, kullanmadan önce de fırında 105 - 120 ºC de 4 saat kadar ısıtarak bir dizi zararlı olabilecek böcek ve larvalarından arındırılmış kısmen sterilize edilmiş fıstık çamı kabuğu;
% 20 torf,
% 10 ufalanmış mangal kömürü
% 10 strafor kırıntısından
mamul bir karışım bize en uygun olanıdır.

Bu substrat karışımı her orkide yetiştiren zaman içinde kendi bulur. Temelde katılan ana komponentler sabit olup bakıcı kendi sulama tarzına göre deneyimleri sonucu (ki bazen bu deneyimler bazen onlarcası bitkinin ölümü ile ağır bedellerele ediniliyor) en uygun olan karışımı kendi bulur kendi belirler.

Ancak bu işe yeni başlıyanların ilk başlarda bu ana karışıma sabit kalmaları acı deneyimleri kısmen önliyeceğinden yeni heveslerinin çabuk kırılmayıp orkide bakımına olan ilgisinin hemen azalmasını da önler.

Haftanın bir gününü sulama günü olarak belirleyip sadece ve sadece bu günü Phalaenopsis’inizi aktif kömürden filitrelediğiniz yağmur suyu ile sulamayı şaşmaz bir prensib edinin.

Sulama için sabah saatleri, hatta saat 10 civarı en uygun zamandır. Özelikle kışları akşam saatlerinde yapılacak sulamanın kökleri gece ıslak kalmalarına yol açacağından geç vakit sulamalardan kaçınmak gerekir.

Ayda bir azot oranı düşük mesela NPK oranı 6:15:10 cıvarı olan ve tarifinin ¼ oranında seyreltilmiş sıvı gübre vermek. Sıvı gübre vereceğiniz haftada önce saksı substratını sulama suyu ile ıslatın gübreli sıvıyı sonra saksıya verin kuru substrata asla gübreleme yapmayın.

Phalaenopsis yaşamı boyunca hep aynı büyüklükdeki saydam plastik saksılarda bakımı yapılabilir bir boy büyüğüne geçildiğine ben şahsen tanık olmadım bir kök olduğu sürece bu büyüklükde bir saksı ona yeterli gelecektir.

En geç iki senede bir substratını yenileyin substrat yenilemenin en uygun zamanı ilkbahar veya yaz başıdır denebilirse de çiçek ve/veya çiçek filiz taşımadığı gerek duyulduğu herhangi diğer uygun bir zamanda bu yapılabilir kanısındayım.

Phalaenopsis saksı değişimi ise kendi başına bir konu. ölü köklerin kesilmesi eski yapışmış subtrat bileşenlerinin sağlıklı köklerden ayıklanması hatta fazlaca yapışık olanları da iyisimi üzerinde bırakılması, saksı tabanının fındıktan büyük styropor parçaları ile drenajının sağlanması kurumuş yaprakların ve çiçek saplarının dibe yakın kısmından 1-2cm kala kesilmesi ve tüm bu kesiklerin kömür tozu ile bulanarak olası bir hastalık kapma riskinin azaltılması dikkat etmemiz gereken esas noktalardır.

Sularken en dikkat edilecek bir diğer konu ise yapraklarının çıktığı göbeğinde özelikle de kış aylarında su kalmaması hatta mümkünse suyun değmemesi hatta kazara da olası bir ıslatmada ise hemen bir parça ince emici bir tualet kağıdı parçasını parmaklarımızla sivrilterek bu aralığa dikkatlice sokmak sureti ile sıvıyı emdirip kurumasını sağlayın."
bu malzemeleri bulmak zor olursa, tekzen mağazalarından hindistan cevizi elyafı alabilirsiniz bu da kısmen işinizi görür.

Eski 27-04-2007, 16:24   #263
Ağaç Dostu

Sayın srknuz verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ellerinize sağlık..

Eski 27-04-2007, 19:10   #264
Ağaçsever

flora's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2005
Galeri: 5
Haftanın bir gününü sulama günü olarak belirleyip sadece ve sadece bu günü Phalaenopsis’inizi aktif kömürden filitrelediğiniz yağmur suyu ile sulamayı şaşmaz bir prensib edinin.

Sayın Praecox
Srknuz'un sizin yazınızdan yaptığı yukarıdaki alıntıda aktif kömürden filitrelenmiş su diyorsunuz.Bunu ne amaçla yapıyoruz acaba?bi de aktif kömür nasıl birşey!

flora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2007, 10:52   #265
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın darla srknuz ve flora,

şehir dışında olmam bu hafta kimsede sorularının cevapsız kaldığı sanmasın. sadece dün akşam döndüm ancak şimdi burdaki karmaşa beni yine üzdü sayın darla'nın sorusu üzerine srknuz un buraya yapıştırdığı yazı (sağolsun) vede floranın burdaki sorusu beni üzdü.
bu forumda ferkese bir e bir cevap verme zorunluluğum olmadığını bildirir benim eski mesajlarımın okunmadığından kaynaklanan bu repetitoryumlar forumu şişiriyor bu phal. yazısı dergide yayınlandı. bir de yağmur konusu da aktif kömür konusu da müteakip kereler işlendi.
tekrar yazayım "yağmur" suyunun aktif kömürden geçirilmesi sadece istanbulda su toplıyanların bildik gördük bir sorunu su çok siyah yağımsı vede EC si yükssek. aktif kömür kısmen veya iyi şartlarda tamamen organik kirliikleri absorbe eden bir kömür türü.. hatta bu tür kömür süspansyonlarının biz mide yıkamada kullandığımız söylemiştim en geç meslektaşlar bunu hatırlar. burdan aktif kömür akvaryum malzemeleri satan yerlerden kolaylıkla temin edebilecek bir tür yüzeyi bu organik maddeleri absorbe edebilceke şekle aktive edilmiş bir tür organik menşeeili kömür granülleridir.
bu aktif kömür konusu akvaryumkulübü org. da da çok işlenmiştir.

lütfen forumu iyiyce okuyun... lütfen...

Eski 01-05-2007, 20:43   #266
Amatör

epicurean's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Phalaenopsis'in çiçek açması için ne yapmalıyım?

Merhabalar
Daha önce orkidemin(phal) sağlığından endişe ediyor, çiçek açmamasının sebebi bu sanıyordum.Bu yüzden siz orkide dostlarından yardım istemiştim.

Geçen sonbaharda çiçeği bitince 3. boğumun hemen üzerinden kestim. O günden beri yapraklar sağlıklı olarak büyüye dursun hiç çiçek açmadı. Neredeyse iki ayda ikinci yeni yaprağını verdi. Altı yaprağım var fakat çiçek adına bir gelişme yok.

1.Acaba orkideler her sene açıyor mu? yoksa dinlenme dönemleri mi var?
2. Evde "Anadolu" marka iç mekan süs bitkileri için(ki üzerinde orkide resmi de var) fülvik asit ve izelement katkılı bitki besini var. Yaprak yerine çiçek vermesi için bununla takviye yapmalı mıyım? evetse ne sıklıkta?

Son olarak orkide alırken özellikle yapı marketlerdeki saklama koşullarının çok sağlıksız olması nedeniyle çökertmeye maruz kaldığından bahsediyorsunuz. Bu gibi yerlerden veya çiçekçilerden orkide alırken neye dikkat etmem gerekir?Görüntüde fark ediliyor mu hastalıklı orkideler?

Sizlerin güzel orkide resimlerini gördükçe çok özeniyorum. Yardımlarınızı bekliyorum

Not: Bu arada site yöneticilerine bu güzel erguvan resmi için teşekkürler.

epicurean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2007, 11:42   #267
Amatör

epicurean's Avatar

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Merhaba

Bu sıvı besini sadece salon bitkilerimde kullandım. Orkide konusunda daha amatör olduğum için bir bilene sormadan ya da okumadan herhangi bir şey yapmıyorum.
Bu bağlamda da sizin tecrübeniz ve tavsiyeniz doğrultusunda bu sıvı besini orkidem için kullanmayacağım.
Sanırım çiçek açması için sabırla beklemek dışında yapabileceğim bir şey yok.
Kim bilir belki sonbaharda bana bir sürpriz yapar ve sevindirir.
Cevaplarınız için teşekkürler

epicurean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 12:39   #268
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Merhabalar,
benim phal. ın çiçekleri döküldükten sonra dalını gözün üstünden kesmiştim. şimdi baktım 4 çift yaprağı olmasına rağmen yeni yaprak veriyor. çiçek açma şansı varmıdır. yoksa dallarını kökünden kessemmi?
***.

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 13:08   #269
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın beonedge,

çiçeğin sapını keseli ne kadar oldu? tekrar çiçeklenmesi 1-2 ay sürebilir.
ancak sap eski bir çiçek sapı ise gözleri örten yaprakçıklar beyazlamış kurumuş ise pek de çiçeklenmiyecek demek. bu bağlamda bitkiyi az biraz olsun dinlendirmek adına kesin derip dipden.
sayın epikurean,
diğer orkidlere e karşın phal.ler pek kayda değer bir dinlenme zamanı gereksinimi duymaz gibiler ise de yazın sıcak havalarda gündüz sıcaklıklarının 20 oC düşmiyecek şartı ile dışarda gölge bir yerde Asla yaz güneşine maruz bırakmayın ) tutmanız sonbahara yeniden çiçeklenmesini tetikliyecektir. dışarı çıkartmak şu bağlamda önemli gece gündüz farkları bare en fazla 2-4 oC olabiliyor. evlerde daha konstant sıcaklıklarda çiçeklenmeyi tetiklemek zor gibi görünüyor.

Eski 04-05-2007, 17:54   #270
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın Hocam. orkide harcı olarak malum çabuk ayrışmayan organik maddeler kullanıyoruz.Bu bağlamda ben çamkabuğu , hindistancevizi kabuğu ve bunun yanında kurumuş ve ufalanmış 2,5 - 3 cm boyunda kesilmiş kamış kulanmayı deniyorum.
Acaba sizce denemeye değer mi? Zireat mühendisi bir arkadaşım çürümeye en dayanıklı otsu bitkilerden birinin kamış olduğunu söylemişti.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024