agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni1807Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2007, 18:46   #271
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Tabii sonuçta adı üstünde "deney" değip değmiyeceğine ise bir şey söyleyemem. ancak bu konuda pek bir kaynak yok... tabii sonucu etkileyebilecek faktörlerden bir diğeri, denenmiş kabukların yanı sıra ne kadar katacağınız ise başka bir konu...
ben bu bağlamda fındık ve ceviz kabuğunu da denemeyi düşndü isem de henüz o riske girecek bir durum olmadı. denenmemiş bir şeyi denemek elbetteki bir risktir burda getirisini ve götürüsünü tartıp kendi adınıza karar verecek olan tabii ki sizsiniz. benim bu bağlamda söyliyebileceklerim...
böyle bir şey denemedim okumadım duymadım da...
bir şey söyleyemem... ama fikrimi sorar iseniz şu cümle düşünmeye değer "çürümeye en dayanıklı otsu bitkilerden birinin kamış " burdaki otsu kelimesine ağırlık verir isek...

sonuçta Türkiye'de torf adı altında bir dizi saz kamış çürüntüsü satılmaktadır. burda bildiğimiz pH'ı nötr hatta alkali olabileceği konusu...
bu bilgiler ışığında ben size nasıl bir tavsiyede bulunabileceğime dahi karar veremedim...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 19:56   #272
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-03-2007
merhaba praecox,
sapı keseli 1 ay kadar oluyor. iki saptada yaprakçıklar yeşil sadece sapın tepesi 2-3 milim kahverengi. birde en alt yaprakçıklar sadece beyazlamış.

beonedge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 13:55   #273
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Sayın Hocam.
Keiki çıkarmayı hızlandırmak için kullandığınız hormon IBA (İNDOL BUTİRİK ASİT) mi ?
Ayrıca bu hormon çiçeklenmeyi hızlandıra bilir mi ?
Bu hormonun köklendirici bir hormon olduğunu biliyorum fakat , yukarıda bahsettiğim işlemderdede kullanılabilinir mi ?
Teşekkürederim.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 20:46   #274
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Koçtaş'ta orkide toprağı adı altında 5-10 kiloluk paketlerde toprak satılıyor.Ben biraz torfa benzettim toprakları almadım alan birine de engel oldum.Forumda yazılanlara göre pek elverişli bir toprak değil gibime geldi.Toprak almaya çalışan bayana bildiğim kadarıyla bu orkide toprağı değil dedim,bayan normal toprağa yani saksıya ektiğini ve de hala yaşadığını söyledi.Bende çok biliyormuşum gibi bir zaman sonra orkideniz ölebilir dikkat edin onun toprağı çok özeldir dedim.Acaba yanlış bir şey söylemiş olabilir miyim?Zira burada okuduklarımdan bayana faydalı olmaya çalıştım.Bende toprağımı değiştireceğim kökler dışarı çıktı saksının altından ama hala uygun şeffaf bir saksı bulamadığım için değiştiremiyorum.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2007, 22:07   #275
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın benben1967,

çok hatalı bir şey yapmadınız zira o orkide toprağı diye satılan saksı harçları sizin de gözünüzden kaçmadığı gibi bir torf karışımı. bunu bu hali ile yurtdışında da satılmaktadır ancak çok genel bir karışım olduğundan (genelde biraz da styropor veya çiçek süngeri de katılır) hemen hemen türe uygun olacağı varsayılarak hazırlanmış ama hemen hemen de hiç birine uygun bir toprak değildir. en azından sizin de belirtiğiniz gibi uzun vadede bu vade en çok bir yıl demek olabilir.
sayın ephesos phallerin keiki oluşturması için bildik köklendirici hormonların, yani indolbutyrikasid kalium tuzu kısaca IBA, IBAK veya ANAA vs den maada gözü stimule edecek başka phytohormonlar da gereklidir.
bu bağlamda ben son olarak artık, hazır karışım olan keikiboost diye 123seeds.com siteden bir macunu kullanıyorum.
en azından keiki oluşmasa da tekrardan çiçek açma olasılığını yükseltiyor.

saygılar

Eski 13-05-2007, 18:34   #276
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Mavi bir phal görmemiştim , acaba bu gerçekten mavi mi ? Yoksa bir bilgisayar hilesimi ? Öğrendiğim kadarı ile mavi orkide yok , üretilememiş. Vandaları saymazsak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen ephesos : 13-05-2007 saat 19:38
Eski 13-05-2007, 20:38   #277
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bu resimdeki bitki zaten phalaenopsis de değil bir dendrobium...
rengi de kaydırılmış. morumsu olması gerek.

Eski 17-05-2007, 13:58   #278
Yeni Üye

orkide müz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-02-2007
Merhaba;
Benim orkidelerimde topraklarında uçan ve yapraklarında gezen beyaz ve siyah renkli böcekler var.Bunlar pamukkçuk bitimi bilmiyorum zannedersem topraktan kaynaklanıyor.Sağlıklı orkideleri yanlarından ayırdım onlarada geçer diye.Etil alkol,su,bulaşık deterjanımı kullanılacak yoksa başka bir uygulamamı yapılacak.
Saygılar......

orkide müz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2007, 15:53   #279
Kaybettik...

praecox's Avatar

böcekleri tasfirinden anlaşılan, veya aklıma gelen bu şekilde uçan ve gezen, büyük bir olasılıkla böcek sirke sineği olabilir.
saksı harcınız çok ıslak ondan yapabilir. böcekleri görmeden bir şey söylemek pekde doğru değilse de bu anlatımla pamukçuk biti olmadığı anlaşılıyor.
bu böceklerle basit bir insecticide ile savaşmanız gerek. tabii görmeden sirke sineği olduğunu var sayar isek.

Eski 17-05-2007, 17:49   #280
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın Hocam onlar ******* sirkesineği aynı şeyi bende yaşıyorum , dahaçok orkidelerin saksısında değilde fazla nem seven aşk merdiveni gibi bitkilerin saksısını seviyorlar üreyincede ****** orkideleride ziyaret ediyorlar bir zararları olmayacağı kanaatindeyim , tabi popilasyonlarını kontrol altında tutmak gerekli *******.
En azından beyaz pamukçuk kadar inatçı olmamaları teselli nedenim.
saygılar...

Eski 17-05-2007, 18:26   #281
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
bir zararları olmayacağı kanaatindeyim , tabi popilasyonlarını kontrol altında tutmak gerekli *******.
En azından beyaz pamukçuk kadar inatçı olmamaları teselli nedenim.
saygılar...
Sirke sineğinin kendisi değil ama 0,5 cm uzunluğunda iki kara gözlü saydamımsı yapılı larvaları asıl zararlı olan. Bu sirke sineği larvaları orkide köklerine zarar vermektedir. özelikle de taze çıkan kök ve kök uçlarında.
Bundan dolayıdır ki değil popülasyonu kontrol altına almak iyice bastırmak gerekir. bunun kontrolü yurt dışında satılan (henüz ülkemizde ben rastlamadım) sarı yağpışkan levhalarla yapılmakta.
Bir diğer yol da Drosera capensis gibi kolay veya geniş yapraklı bir tropik (meksika menşeli) Pingucula EB'lerle de yapılabilmekte.
böcek ilaçlarına karşı aşırı bir direnç geliştiremediklerinden pemukçuk gibi bir ilet sayılmasa da bu sineklerin oluşması akla şunu getirmeli
Acaba Orkidelerimi fazla nemli mi tutuyorum?
evet diğer nemli tutulması gereken bitkilerin neminden buraya bulaşsa da orkidelerinizin evdeki miktarlara göre örneğin pamukçuk tehlikesine karşın yakınlarda dracena dahi bulundurmamakta fayda var.
Bu bağlamda Dracena gibi pamukçuğa kolay davet çıkaran bitkilerden feragat edilmesi gerektiği sıkça belirtilen bir konudur.

Eski 17-05-2007, 18:48   #282
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Hocam ben sarı yapışkan kağıt olmasada beyaz yapışkan kağıt kullanıyorum aslında şeffaf olan dahada işe yarıyor.
bitki köklerinede sizinde belirttiğiniz gibi basit kimyasallarla müdahale etmek mümkün ayrıca eğerki orkidelerimizin yanında diğer bitkilerde varsa en azından saksı tabaklarında su bırakılmamalı baya işe yarıyor bahsettiğim önlem hele şeffaf sinek bandını herkese tavsiye ederim.
saygılar...

Eski 17-05-2007, 22:16   #283
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Giriş Tarihi: 11-01-2007
Galeri: 1
Cool

Sayın praecox
Affınıza sığınarak bir soru daha sormak istiyorum.Phalimin resimlerini eklemiştim bu başlığa daha önce.Hala aynı çiçek dalı uzayarak tomurcuklanmaya devam ediyor. 2 kök ve bir çiçek dalı daha vermeye başladı ama saksısının dibinden çıkıyor artık kökler. Eski dalda 4 adet yeni çiçek ve 4 adet tomurcuk var e yeni çiçek dalı ile heralde 3-4 ay daha çiçekler bitmez.gübrelemeye devam mı?Saksı değişi mi de sonbahara denk gelecek bir sorun olur mu?
Şimdiden teşekkür ediyorum bu bitki pek kıymetli benim için umarım bunaltmadım.

COYOTE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 09:48   #284
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın coyote777,

phaliniz halinden menun ise şimdilik bir şey yapmayın güzeliğini yakıştırın derim.
Halinden menuniyeti ise yapraklarının halinden ve diriliğinden anlıyabiliriz. zira phal çoğu zaman çiçeklenmesini dölenmesini önde tutmak amaçlı tüm anaç bitkinin gücünü harcıyabilir, bu da şu demek... çiçeklerden pek de hali anlaşılmaz.
eski sapın çiçekleri geçer geçmez yenisi de fazla tomurcuklanmadan saksı harcı değişimi mümkün orchlar bunu diğer bitkiler kadar yadırgamaz. yani çiçek tohum dökmez. kökler zaten çok narin bir yapıda olmadığındanazami dikkat göstererek çiçek sapı sürmüş phallerin çok saksı değişimi yaptım.

ama sizinki köklerinde bir sorunu varmış gibi değilse kalsın ancak sonbaharda yeni çiçek sürecektir. phallerin kayda değer bir dinlenme zamanları yok gibidir.

saygılar

Eski 18-05-2007, 11:00   #285
Ağaç Dostu

Dilek Erbil's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2006
Galeri: 4
Sirke sineğine karşı savaş denince sayın Praecox'un belirttiği gibi sarı yapışkan kağıtların sırrı renginden geliyor.Sirke sineği sarı renge duyarlılık gösteriyormuş.Türkiye'de maalesef bu boyutları yokmuş,sanırım daha büyük şekilleriyle seralar'da çiftçiler kullanıyormuş.Ben bulamadım.Ama evhanımı çözümü : sarı renkli bir kaba bulaşık deterjanlı su
(mümkünse meyve kokulu) Görüntü biraz mide bulşandırıcı oluyor vakti olan daha sık değiştirebilir suyu,ben haftada bir değiştiriyordum)
Saygılar,

Dilek Erbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2007, 11:26   #286
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Sayın praecox
Bu hızlı cevap için çok teşekkür ediyorum.Paylaşmadan edemeyeceğim eski bi çiçek dalı da duruyordu 3. boğumdan kestiğim onda da bir hareket var keiki mi çiçek tomurcuğu mu anlayamadım henüz ama çok mutlu oldum.
Saygılar

Eski 18-05-2007, 11:39   #287
Ağaç Dostu

COYOTE's Avatar

Sirke sineğine burada üvez diye geçiyor o yüzden çağrışım yapmamıştı adı üstünde sirke sineği.Yazın burada çok oluyor özellikle mutfakta ki çiçeklerimde ve şunu fark ettim tezgahta duran sirke şişesinin içine geliyorlar hep belki bir yöntem olarak kullanılabilir.Ben artık ucu ince olan sirkeliğin kapağını açık bırakarak(kokusu da olmuyor böylece)o sineklerden kurtuluyorum gerçekten işe yarıyor belki denersiniz.
Saygılar.

Eski 28-05-2007, 12:46   #288
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Sayın Praecox,
iki **** üç adet phalanopsis'i yükseklik olarak 15, genişlik olarak 25 cm lik tek bir saksıya dikmek bitkiler için sakıncalı olurmu,

srknuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2007, 12:49   #289
Kaybettik...

praecox's Avatar

Saydam plastik bir leğen ise bitkiler açısından sorun olmaz. ancak bir iki sene sonra saksı harcı değişiminde kökler birbirine gireceğinden bitkiye hasar verirsiniz.

saygılar

Eski 28-05-2007, 12:56   #290
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
teşekkürler erkan hocam

srknuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 13:21   #291
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 18-05-2007
Selam arkadaşlar;

İşin açıkcası tam olarak nereye yazmam gerek bilememekle birlikte kendi orkidem pal. olduğu için burayı uygun gördüm.

Sizle paylaşmak istediğim konu ise orkidelerdeki şeffaf saksı bulma zorluğu. Ancak geçen hafta sonu Ankara Koçtaş'ta şeffaf ve oldukça sağlam kuturlu saksı olarak kullanılabilecek şeyler gördüm. Her boyda ve şekilde mevcut. Dikdörtgen, silindir ve kare formunda oldukça da sağlam. Ancak delikleri yok.

Ben alıp matkap **** kıl testereyle uygun şekilde delikler açarak kullanmayı düşünüyorum.

İlgilenenlere bilgi amaçlı söylemek istedim.

Saygılar.

nebat06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2007, 13:36   #292
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Pazarlarda naylon sepet leğen satanlarda şeffaf saksı olabilecek objeler satılıyor .İlgilenenlere duyurulur

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 18:42   #293
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Dün eşimin yaşgünü idi. Hediye olarak bir phal. aldım. En azından öyle olduğunu sanıyorum. Çiçeği görmedim henüz. telefonla sipariş verdim. Bugün yarın eşim işyerinden getirecek. bende bakımı ile ilgili bilgi alayım demiştim. ilk 8 sayfanın tamamını okudum. Dün çiçekçi ile konuşmamda bana "saksını değiştirmeyin. bir kap içerisinde 2-3 santim su içinde dursun. çiçekleri döküldükten sonra boğum yerinden kesin. seneye oradan tekrar çıkacak..." dedi.
8 sayfayı okuduktan sonra endişelenmeye başladım. Aldığım çiçeği görmediğim için kök **** gövdede sorun varmı bilmiyorum. Var ise o kökleri çiçekçiye yedirmeyi planlıyorum )) Şaka bir yana evimizin ısısını 20-22 arası tutmaya özen gösteriyorum. Salon ışık açısından en doğru tercihsede ısı konusunda malesef kötü bir yer. Evde büyümekte olan bir bebek olduğundan phal. almış olduğuma üzülüyorum.
Altından kalkabilmek umuduyla.....

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2007, 18:55   #294
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Sayın Serdar bey ısı konusuna okadar takmayın bence.Sıcakların artacağı önümüzdeki günlerde sulama sıklığınıza dikkat edip bitkiyi kurutmamaya ancak çiçekçinizinde dediğini yapıp balık misali bitkiyi suya gömmeyin çürütürsünüz.
Bu forumdaki tavsiye ve önerilerin hepsi tecrübe eseridir ve verilen bilgiler birikim sonucudur.Çiçekçinizin değilde forumdaki bilgiler ışığında phal inize bakarsanız oğlunuz büyüdüğündede bu phal hayatta olur.
Saygılar.

Eski 07-06-2007, 19:06   #295
Ağaç Dostu

serder's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Teşekkür ederim....

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ephesos Mesajı Göster
Sayın Serdar bey ısı konusuna okadar takmayın bence.Sıcakların artacağı önümüzdeki günlerde sulama sıklığınıza dikkat edip bitkiyi kurutmamaya ancak çiçekçinizinde dediğini yapıp balık misali bitkiyi suya gömmeyin çürütürsünüz.
Bu forumdaki tavsiye ve önerilerin hepsi tecrübe eseridir ve verilen bilgiler birikim sonucudur.Çiçekçinizin değilde forumdaki bilgiler ışığında phal inize bakarsanız oğlunuz büyüdüğündede bu phal hayatta olur.
Saygılar.
8. sayfadan devam ediyordum okumaya. Şu an okumamın tek sebebi bir sorun olursa hazır cevaplara ulaşmak için beynimde yer ayırmak. Şüphem yok bilgi ve birikimlerinize, takip edeceğim sizin bilgileriniz olacak. Isı konusunda cesaret verdiğiniz içinde ayrıyetten teşekkür ederim.
Yazılanları okurken aklıma takılan birşey oldu. Şöyle büyükçe olmayan (genelde incir ağacında olur) kovuğu olan bir kütük parçası bulsam ve phal.'i oraya yerleştirsem mi diye düşündüm. Hem doğal ortamına daha uygun olacaktır hemde çok daha dekoratif. Düşünce sizde olgunlaşabilir )
Yazmaya ve okumaya devam ederim. şimdi ofisten çıkıyorum. İyi akşamlar..

serder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2007, 09:35   #296
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serder Mesajı Göster
Salon ışık açısından en doğru tercihsede ısı konusunda malesef kötü bir yer. Evde büyümekte olan bir bebek olduğundan phal. almış olduğuma üzülüyorum.
Altından kalkabilmek umuduyla.....
Şu iki noktayı ben tam da anlıyamadım...

salonunuz soğuk oda mı? yani soğuk havalandırma mı var? ama eminim kışın ısıtıyorsunuz.
Phal.ınızın büyümekte olan bir bebeğe relasyonu nedir? veya ne gibi negatif bir ilişki içinde olabilir.
ilaçlamaları kastediyorsanız bunlar olağan mutat prosedürler değil. zaten sıcak havalarda bunları evin dışında yapmanız herkesler için geçerlidir.

orkideleri terestrik türleri hariç epiphit şekilde doğal ortamlarındaki gibi ağaç kütüklerine bağlayıp yetiştirmek de mümkün hatta yurtdışında yaygın.
birkaç değişik türü hatta bromeliadlar la beraber dekoratif ortam oluşturmak çok estetik.
ancak burda dikkat gerektiren konular kütüğün seçimidir. çabuk çürümüyen vede köklerin sarıp büyüyebileceği bir kabuklu tür olmalı burda da bir kaç kütük türü kullanılmaktadır. mantar ağacının kabukları veya asma kütüğü hatta mangrove kütüğü. asma hariç diğerlerini bulamk ya çok pahallı **** imkansız gibi. ancak bunun da simule etmenin birkaç değişik yöntemleri var. styropor veya polyurethan köpükle atık su borularını kaplamak derz dolgu ile hindistan kabuğu cevizi kaplamak vs. vs. vs.

saygılar

Eski 09-06-2007, 09:39   #297
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Merhaba , 2-3 ay kadar önce size orkidemin yavrularının fotolarını göndermiştim. . İki yavru birden vermişti. O zaman sadece 2 minik yaprak vardı . ve o zaman sormuştum ne zaman ayrılabilir bu yavrular ana orkideden diye. Bana kök vermesini beklemek lazım denmişti. geçenlerde köke benzer bir uzantı çıkmaya başladı. Tam anlayamadım ama sanki kök değil gibi. Sanki yavrular çiçek veriyor gibi. Size resimlerini gönderiyorum , yardımcı olabilirseniz sevinirim. Eğer bunlar çiçekse , kök neden vermedi yavrular ? şimdi ne yapmam gerekecek ? Teşekkürler

mustang18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 09:40   #298
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
yavru orkideler

Merhaba , 2-3 ay kadar önce size orkidemin yavrularının fotolarını göndermiştim. . İki yavru birden vermişti. O zaman sadece 2 minik yaprak vardı . ve o zaman sormuştum ne zaman ayrılabilir bu yavrular ana orkideden diye. Bana kök vermesini beklemek lazım denmişti. geçenlerde köke benzer bir uzantı çıkmaya başladı. Tam anlayamadım ama sanki kök değil gibi. Sanki yavrular çiçek veriyor gibi. Size resimlerini gönderiyorum , yardımcı olabilirseniz sevinirim. Eğer bunlar çiçekse , kök neden vermedi yavrular ? şimdi ne yapmam gerekecek ? Teşekkürler

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
mustang18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2007, 10:32   #299
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Kökklenmemiş daha , o çiçeksapı.
Köklenmesini beklemelişsiniz ayrıca bir orkide sıvı gübresi kullansanız iyi olur.
Sayın Hocam preacox unda görüşlerini almanızlazım
Kolaygelsin.

Eski 09-06-2007, 11:25   #300
Kaybettik...

praecox's Avatar

Ana bitki ne durumda? bence bazı kararları vermeden önce ana bitkinin durumunu bilmemiz gerek. zira şu etapta keikiyi de çiçeklenmeyi de ana bitki beselemekte desteklemekd. hemde iki kez. bu bitkiye fazla gelebilir.
olasılıklardan biri işi oluruna bırakmaktan mada çiçeklenmeleri kesmektir.
ama bu bir seçim meselesidir günün sonunda hiç bir şey de kalmıyabilir. ana bitki de gücünü kaybedip ölebilir.
gerçek şu ki şu anda keikileri ayıramazsınız ayırırsanız sadece ana bitki kurtulmuş olur çiçeklerle keiki beraberce ölür.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024