agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni62Beğeniler
  • 8 Gönderen B.Unver
  • 9 Gönderen B.Unver
  • 3 Gönderen B.Unver
  • 13 Gönderen B.Unver
  • 1 Gönderen Süha Şendoğan
  • 1 Gönderen B.Unver
  • 9 Gönderen B.Unver
  • 4 Gönderen SAGEN
  • 1 Gönderen B.Unver
  • 3 Gönderen maxima
  • 3 Gönderen maxima
  • 7 Gönderen maxima

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2012, 22:29   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Galeri: 2
Bulbophyllum (Frostii)

Bulbophyllum cinsi orkideler orkide ailesi içinde geniş bir yelpazeye sahipler.2000 türü bulunuyor.

Avusturalya, Güney Doğu Asya, Afrika ve GüneyAmerika gibi geniş bir yelpazede doğal olarak görülmekte.

Çiçekleri benzersiz ve genelde polinatörlerini çekmek için güçlü kokuya sahipler.Yıl boyu sıcaktan ve yüksek nemden hoşlanıyorlar bundan dolayı da Terrarium içinde de önerilen bir tür.

Gübreleme oldukça seyreltik bir oranda yapılmakta ve kullanılan su ozmoz su veya yakın sertlikte bir su olmalı.

Bu geniş aile içinde beni çeken ise

Bulbophyllum Frostii Diğer adları çiçeklerinin orjinal şekillerinden dolayı Dutch man's Clog (Klasik Hollanda takunyalarına benzediği için)

Ayrıca elinde Bulbophyllum olan orkide severlerinde bu başlık altında paylaşmaları konuya hareket getirecektir.

2 ay önce yurtdışından aldığım Frostii lerin gelişimi:
(Açtığı zaman da çiçeklerin renk ve şekilleri en alttaki fotoğraftaki gibi olacak.)

Eklenen Resimler

agozce, ezo, nrkrkmz ve 5 kişi beğendi.
B.Unver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2012, 23:36   #2
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Çok güzelmiş. (Listeme ekledim..

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 21:20   #3
Ağaç Dostu

Açmak üzere, çok az kaldı

Eklenen Resimler

agozce, nrkrkmz, SAGEN ve 6 kişi beğendi.
Eski 25-06-2012, 22:01   #4
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi B.Unver Mesajı Göster
Açmak üzere, çok az kaldı
Sqyın B.UNVER;

Yazdıklarınızı ve orkidelerinizi sıkı bir şekilde takip ediyor ve mutlu oluyorum. Zevkinizede hayram olduğumu söyleme gereği duyuyorum.
Ayrıca bakmak istediğim türlerle ilgili bir liste oluşturmaya başladım. Ve siz bu konuda beni çok şevklendiriyorsunuz.
Bu arada bir ara yanılımıyorsam 40 adet orkideniz olduğunu söylemiştiniz (yanılıyorsam düzeltin lütfen). Bunların bakımını nasıl yapıyorsunuz bayağı zaman alıyordur.Yoksa pratik bir yöntemmi var.

SAYGILARIMLA.

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 22:46   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sqyın B.UNVER;

Yazdıklarınızı ve orkidelerinizi sıkı bir şekilde takip ediyor ve mutlu oluyorum. Zevkinizede hayram olduğumu söyleme gereği duyuyorum.
Ayrıca bakmak istediğim türlerle ilgili bir liste oluşturmaya başladım. Ve siz bu konuda beni çok şevklendiriyorsunuz.
Bu arada bir ara yanılımıyorsam 40 adet orkideniz olduğunu söylemiştiniz (yanılıyorsam düzeltin lütfen). Bunların bakımını nasıl yapıyorsunuz bayağı zaman alıyordur.Yoksa pratik bir yöntemmi var.

SAYGILARIMLA.
Sayın Sagen,

Öncelikle teşekkür ederim.Evet doğrudur 40 adet evimde ve yaklaşık 6-7 adette Nur hn serasında olmak üzere aslında 40 in üstünde.

Daha önce de bahsettigim gibi bunların 7-8 adeti Klasik olarak tabir ettigim yüksek gövdeli cattleyalardir.Ozune baktığınızda bu tür (bendeki) cattleyalarin kültüre alınması 1950-1960 yillari.Ben bu klasik olarak tabir ettigim cattleyalri çok önemsiyorum.Cicekleri oldukça güzel, büyük ve renk harmonileri hoşuma gidiyor.Asil evdeki yeri de bu yüksek cattleyalar tutuyor.

Diğer catt.ler. paphiopedilumlar, phragmipedumlar, bulb.lar compact ve terrariumdaki Ghost ki gözbebeğim ile orta boylardir.

Bakımları kimine göre zor kimine göre basit görülebilir.Goreceli bir durum.Benim icin ise oldukça zevkli.Sirf bakımı değil her ilgilendiğim Tur'un değişik bakım prosedürünü araştırmak ve bunları uygulamak ta

Pratiklik zamanla gelişiyor ancak net söyleyebilirim ki 40 da hergün tek tek tarafimdan ilgilenilmekte,Zaman da geçiyor böylelikle hem de eylemiyorum

agozce, nrkrkmz ve SAGEN beğendi.
Eski 26-06-2012, 07:41   #6
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Sayın Sagen,

Öncelikle teşekkür ederim.Evet doğrudur 40 adet evimde ve yaklaşık 6-7 adette Nur hn serasında olmak üzere aslında 40 in üstünde.

Daha önce de bahsettigim gibi bunların 7-8 adeti Klasik olarak tabir ettigim yüksek gövdeli cattleyalardir.Ozune baktığınızda bu tür (bendeki) cattleyalarin kültüre alınması 1950-1960 yillari.Ben bu klasik olarak tabir ettigim cattleyalri çok önemsiyorum.Cicekleri oldukça güzel, büyük ve renk harmonileri hoşuma gidiyor.Asil evdeki yeri de bu yüksek cattleyalar tutuyor.

Diğer catt.ler. paphiopedilumlar, phragmipedumlar, bulb.lar compact ve terrariumdaki Ghost ki gözbebeğim ile orta boylardir.

Bakımları kimine göre zor kimine göre basit görülebilir.Goreceli bir durum.Benim icin ise oldukça zevkli.Sirf bakımı değil her ilgilendiğim Tur'un değişik bakım prosedürünü araştırmak ve bunları uygulamak ta

Pratiklik zamanla gelişiyor ancak net söyleyebilirim ki 40 da hergün tek tek tarafimdan ilgilenilmekte,Zaman da geçiyor böylelikle hem de eylemiyorum
Asıl ben teşekkür ederim. Burada bizlerle paylaşımda bulunduğunuz için. Profil bilgilerinizden yaş dolayısı ile abim olacak yaşta olduğunuzu görüyorum. Ve sizi tanımaktan memnun olduğumu belirtmek isterim. Benimde amacım zengin bir koleksiyona sahip olmak.

SAYGILARIMLA.

Eski 26-06-2012, 19:33   #7
Ağaç Dostu

Bugün itibari ile tamamen açtı.

Eklenen Resimler

Eski 27-06-2012, 10:22   #8
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Bora bey,
Deneyim ve tecrübelerinizi devamlı olarak forumda paylaştığınızdan dolayı size teşekkürlerimi sunarım.
Forumun esas amacıda bu zaten, lütfen devam edin.
Sevgiler,

B.Unver beğendi.
Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 11:42   #9
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim Süha Bey.Benim paylaşımlarım her zaman sürecektir.Aslında çoğu yerde de paylaşımlarıma devam ediyorum, facebook içinde orkide forumlarının paylaşım alanları ve yabancı forumalr gibi de.Enteresandır paylaştığım orkide fotoğraflarına ilgi yurtdışından çok çok daha fazla.Ancak Hobi dediniz mi "Paylaştıkça güzelleşir" herkesin katılımı gerekli ki hep beraber zevk alalım hobimizden

Eski 22-08-2012, 20:38   #10
Ağaç Dostu

Evimdeki diğer Bulbophyllum türlerini de bu başlık altında paylaşayım:

Kısa bilgiler verdikten sonra isim sırasına göre fotoğrafları ekleyeceğim.Açıklamaların altındaki çiçekli halleridir ve internetten indirilmiştir.

Bulbophyllum affine Doğu Asya, Güney Amerika ve bazı Afrika bölgeleri doğal ortamları.Sürünen rizomları ve kısa köklerinden dolayı sığ kaselerde yetiştirilmesi ve harcın devamlı ıslak kalması gerekir.Sıcaktan ılık ortamlara kadar yetişir bu da 16-28 C gibi geniş bir aralık sağlar ancak bu yaz ve kış ile karıştırılmamalıdır.Yani kışın min. 16-22 C iken yazın 22-28 C olabilir.Çiçek dudakları hareketlidir ve yazın çiçeklenir.

Bulbophyllum eberhardtiiSıcak ve ılık ortamlarda yetişir.Epiphyte olarak doğal ortamlarında ağaç üzerilerinde yetişir.İlkbaharda çiçeklenir.çiçekleri kokuludur.Doğal ortamları Burma, Tayland, Vietnam olarak sayılabilir.

Bulbophyllum pingtungenseSonbahar ve Kış aylarında çiçeklenir.Ilık ortamlardan hoşlanır.Taiwan orjinlidir.

Bulbophyllum sikkimense Güneydoğu Asya menşeylidir.Sıcaktan hoşlanır.Ocak Şubat aylarında çiçeklenir.

Eklenen Resimler

ezo, SAGEN, fzthalil ve 6 kişi beğendi.
Eski 22-08-2012, 21:47   #11
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Evimdeki diğer Bulbophyllum türlerini de bu başlık altında paylaşayım:

Kısa bilgiler verdikten sonra isim sırasına göre fotoğrafları ekleyeceğim.Açıklamaların altındaki çiçekli halleridir ve internetten indirilmiştir.

Bulbophyllum affine Doğu Asya, Güney Amerika ve bazı Afrika bölgeleri doğal ortamları.Sürünen rizomları ve kısa köklerinden dolayı sığ kaselerde yetiştirilmesi ve harcın devamlı ıslak kalması gerekir.Sıcaktan ılık ortamlara kadar yetişir bu da 16-28 C gibi geniş bir aralık sağlar ancak bu yaz ve kış ile karıştırılmamalıdır.Yani kışın min. 16-22 C iken yazın 22-28 C olabilir.Çiçek dudakları hareketlidir ve yazın çiçeklenir.

Bulbophyllum eberhardtiiSıcak ve ılık ortamlarda yetişir.Epiphyte olarak doğal ortamlarında ağaç üzerilerinde yetişir.İlkbaharda çiçeklenir.çiçekleri kokuludur.Doğal ortamları Burma, Tayland, Vietnam olarak sayılabilir.

Bulbophyllum pingtungenseSonbahar ve Kış aylarında çiçeklenir.Ilık ortamlardan hoşlanır.Taiwan orjinlidir.

Bulbophyllum sikkimense Güneydoğu Asya menşeylidir.Sıcaktan hoşlanır.Ocak Şubat aylarında çiçeklenir.
Sayın B.UNVER;

Hocam tek kelimeyle muhteşemsiniz. Artık yazacak kelime bulamıyorum. Sadece gıpta ile okuyup bakıyorum.

Saygılarımla.

Eski 22-08-2012, 22:03   #12
Ağaç Dostu

Sayın Sagen,

Çok Teşekkür ederim.Okide başlıklarına ilginiz gerçekten etkileyici.Bayağı tutkulusunuz orkideye

SAGEN beğendi.
Eski 26-09-2013, 10:46   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-08-2011
Merhabalar;

Ebay'den aldığım bulbophyllum inunctum orkidem dün elime ulaştı. Uzaktan geldiği için (yaklaşık 1 ay boyunca kargodaydı) biri dışında yaprakları sararmıştı. Dün akşam bitkinin köklerini Ziya Soner beyin gönderdiği (kendisine ne kadar teşekkür etsem az) İğneada yosununa sarıp ağaç kabuklarıyla dolu saksıya diktim. Ancak pek çok fotoğrafta sadece yosuna dikilmiş gibi görünüyor. Acaba ağaç kabuğu karışımına dikmekle hata mı ettim? Yol yakınken geri dönme şansım olur mu?

Bu arada orkidem açınca aşağıdaki gibi olacak.

Shelbymustang Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2015, 09:27   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-10-2015
Bende 2 tür bulbophyllum var; echinolabium ve elizabeth ann buckleberry.

Echinolabium henüz hiç açmadı ama Elizabeth her sonbahar açıyor, hatta şu ara da iki çiçek geliştirmekte.
Aşağıya eski bir fotosunu koyuyorum, bugün yenilerini çekerim.

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve Jakin beğendi.

Düzenleyen maxima : 16-10-2015 saat 23:21
maxima Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2015, 21:54   #15
Ağaçsever

Bugün orkidelerin torfunu yeniledim ve fotoğraf çekme fırsatı buldum.

B. Elizabeth 3 tane çiçek vermiş, açtıklarında tekrar fotoğraflarım. Echinolabium'dan hâlâ hareket yok çiçeklenme konusunda...

Eklenen Resimler

Muda, Milla ve Jakin beğendi.
Eski 28-10-2015, 13:45   #16
Ağaçsever

Çiçekler geliyor nihayet, bayılıyorum bu bitkiye. Çok kolay bir orkide, bir o kadar da görkemli.

B. Elizabeth Ann Buckleberry,

Eklenen Resimler

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024