agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni235Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2007, 12:30   #1
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Dendrobium

Dendrobium Nobile hybridleri ve diğer dendrobium orkideler için burayı kullanın.
Dendrobium nobile'lerden bir hybrid örneği.
Name:  dNobile.jpg
Views: 18849
Size:  46.6 KB

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 10:36   #2
Ağaçsever

srknuz's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Merhaba ben denizlide yaşıyorum, yaklaşık iki yıldır orkide yetiştiriyorum, şu anda 3 adat phalanopsis, 2 adet cymbidium,1 adet dendrobium,1 adet oncıdıum,ve sanırım 1 adette odontoglossum var. orkideler hakkında pek fazla türkçe kaynak bulamıyorum. sanırım cymbdium dışındaki cinslerin bakımı daha çok phalanopsis cinsine benziyor. dendrobium orkidemi çicekli olarak almıştım, çiçekleri geçtikten sonra tekrar çiçek açtırmayı başardım, saksısını ufak seramik bir saksıya biraz cam kozalağı ve hindistan cevizi torfunu karıştırarak değiştirdim. gözlemlediğim kadarıyla yeni yavrrular meydana geliyo, fakat eski çiçek açan dallarda buruşma ve sanki içini çekiyormuş gibi bir durum sözkonusu, ayrıca örümceklenmeye benzeyen bir durum sözkonusu napmalıyım. bilgisi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler.

srknuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 11:06   #3
Kaybettik...

praecox's Avatar

dendrobium serin sever kaloriferden uzak tutun phal. gibi sıcağa koymayın vede kırmızı örümcek saldırısına açık bir türdür bu cymbidiumda da böyle. dendroda saksı ufak kalmalı ama rizoit dallarda buruşma varsa suları yetersiz dendro ve cymb. daha nemli sever.
bir de eski buruşan dallarda hala yaprak kaldı mı yoksa sarrarıp döktü mü?

agozce beğendi.
Eski 30-03-2007, 11:28   #4
Ağaçsever

srknuz's Avatar

azda olsa yaprak var. hatta dallanma var. ben önce çicek tomurcuğu sanmıştım sonradan yeni dal ve yapraklar geldiğini gördüm. buruşan dallar sanırım zamanla kuruyacak.birde dendrobium cinsi orkidelerin ışık ihtiyacı nasıldır.

Düzenleyen srknuz : 30-03-2007 saat 13:00
Eski 30-03-2007, 14:25   #5
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi srknuz Mesajı Göster
azda olsa yaprak var. hatta dallanma var. ben önce çicek tomurcuğu sanmıştım sonradan yeni dal ve yapraklar geldiğini gördüm. buruşan dallar sanırım zamanla kuruyacak.birde dendrobium cinsi orkidelerin ışık ihtiyacı nasıldır.
Işığı bol kış güneşi olur doğu penceresi uygundur ancak yazın gölgede hatta dışarda kalabilir. sapın üzerinden çıkan keiki dir köklenince ayırın başka bir saksıya ekin. eski saplardan tekrardan çiçeklenme görünür. şimdi dinlenme zamanıdır. ancak kışa tekrar açıcaktır. buruşan dalların 3-5 senelik olmadan kurumaması gerekir. bu dallar (rizoidler) yapraksız kalınca çeliklenme yapabilecek nadir orkidelrdendir. birinci yıllda bir buruşma sonrası sarrarm ve kuruma gözleniyorsa o bitkide sorun var demek. iyice kuruduğunda kesmek gerekli.

agozce beğendi.
Eski 30-03-2007, 15:57   #6
Ağaçsever

srknuz's Avatar

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

Eski 15-04-2007, 23:03   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Merhaba!Bende iki adet dendrobium var.Bu orkideler hakkında bilgim pek yok.Dendrobiumlar'ı soğanlı bitkilere benzettim aldıktan 3 hafta sonra yapraklarını döktü bir tanesi suyu çekilir gibi oldu ve büzüştü sulamasını kestim.Diğeri yapraklı kaldı hiç büyümedi şu sıralar ikiside alttan filiz veriyorlar.Yapabileceklerim neler?Dendrobiumlar hakkında bilgi sahibi değilim.
Teşekkürler!
İyi Akşamlar!

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2007, 09:55   #8
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sanırım kimse yazdıklarımı okumuyor...!
yukarda yazılanları okudunzu mu? bunun dışında ne değişiklik var? resmi var mı soğanlı diyorsunuz başka bir orkide türü mü yoksa?
dendrobiumları nerden kaça aldınız? şayet 14.90 veya 25 tl ye yapımarketlerde ucuza satılanlardan ise phal başlığının altındaki mesajlara da bir göz atın bu tarz ucuz bitkiler ithal edilip de gözden çıkartılmış... uzun vadeli bir bakım yapılmasına değmiyecek, dolayısı ile maliyetin altında "s"atılan bitkilerden de olabilir...

agozce beğendi.
Eski 16-04-2007, 20:01   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Teşekkürler!Yazdıklarınızı okudum.Soğan gibi derken saplarınındaki su çekilmiş gibiydi büzüşmüştü.Bu ara alttan yavru veriyor ancak kuruyan sertleşen dalları kesmelimiyim yoksa alttaki yavrunun büyümesini mi beklemeliyim.Dendrobiumları çiçeksiz almıştım daha doğrusu bakamayan bir tanıdığımdan almıştım.Kafamı karıştıran bir diğer sorun ise dendrobiumların kışın yapraklarını döküp dinlendiği bir tanesi yaparaklarını döktü büzüştü,diğeri ise yapraklı ama hiç büyüme belirtisi yok. Teşekkürler

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2007, 12:44   #10
Ağaçsever

srknuz's Avatar

merhaba bendeki dendrobiumların fotoğrafları gönderiyorum, fotoğraflardan sağlıklı olup olmadığı anlaşılırmı, yorumlarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2007, 12:48   #11
Ağaçsever

srknuz's Avatar

fotoğrafların devamı

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2007, 12:56   #12
Kaybettik...

praecox's Avatar

Gayet "sağlıklı" görünüyorlar. sapların biraz büzüşmesi normal ise de bitkinin susuz kaldığına bir işarettir. ancak sık sulıyarak da kök sağlığı bozulmuş bitkilerde her orkidede olduğu gibi suyu çekememe durumu oluşabilir. bunun için dendrobiumları biraz daha suyu hızlı süzülen saksı harçlarına dikip daha sıkça sulamak gereklidir. kışın çiçekleri geçtikten sonra serin bir yerde dinlendirin yazın da dışarda gölge bir yerde dinlenmesini sağlayın. sonbahara doğru yeniden çiçeklenecektir. dinlenme zamanında gübrelemeyi kesin yeni vegetasyon takviminde ki bulunduğumuz bölgelerde bu yaz ortası veya sonuna denk gelebilir yeniden gübrelemeye başlıyabilirsiniz.

Eski 23-05-2007, 21:49   #13
Ağaç Dostu

dortyuz's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2006
şu anda çiçek veren iki Dendrobium'um

Eklenen Resimler

dortyuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 01:02   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2006
Orkideler hakında bilgi sahibi olmadığım halde bir ay kadar önce gittiğim Singapurda güzelliklerine aldanarak bir kaç tane orkide aldım. Aslında eşimin bakımlarını üstleneceğini ve bakımları konusunda araştırma yapacağını düşünmüştüm. Ama yanılmışım ve bakımları bana kaldı.
Phalaenopsis türü ve şeffaf saksıdaki çiçekli iki bitkimde sorun yok. Her ikisininde yaprakları ve çiçekleri sağlıklı, yerlerindende memnun görünüyorlar.

Benim sizlerden ricam dendrobium red ruby olarak aldığım orta boy bir beher içerisinde 30 kök kadar küçük yavru orkideyede sahibim. Bir aydır bu ağzı jelatinle kapalı jel içine ekilmiş olan bu minik orkideleri ne yapmam konusunda karar veremedim.

Artık beher içerisine sıkışmış durumdalar, geldiklerinden beri iyice büyüdüler, hiç açmadım ve sulama vs gibi bir işlemim olmadı. Hatalı bir şey yapmak istemediğim için size danışmak istedim.
Şeffaf akrilikten 40*40*50 cm lik bir tank içerisine almayı düşünüyorum. Vivarium içerisinde yeterli nemi sağlayabileceğimi düşündüğüm için buna ekim yapmayı düşündüm. Tabana bir ızgara yerleştirip substratı koymayı ve buna yavruları ekmeyi düşünüyorum. Tabanı tamamen substratla kapatmayıp bir kısmınada nem sağlaması için köklerden ayrı kalacak şekilde bir su hazneside yapacağım. Üstüde istediğim kadar açıklık bırakarak kapatacağım.
Bu yavru orkideler için en uygun substrat ne olabilir ve nasıl temin edebilirim.
Eğer çok zor, bakımı büyütmesi sıkıntılı ise ve benim gibi çok az olan zamanının akvaryumlara harcayan biri için uygun değilse daha ilgili ve bakımını yapacak bir arkadaşa hediye olarak gönderebilirim.
Yardımcı olabilecek arkadaşlar olursa sevinirim.
Selamlar.

acropora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2007, 09:01   #15
Kaybettik...

praecox's Avatar

asymbiotik ekim

Erdal bey,

o elinizdeki kavanoz steril asymbiotik besi yerine ekim yapılmış bir kültür şişesidir. sakın açmayın kısa zamanda kavanozdan transferleri için gerekenleri detaylı yazacağım.

Eski 27-06-2007, 10:47   #16
Ağaçsever

Çok teşekkür ediyorum, müsait olduğunuzda yazacağınız bilgileri merakla bekliyorum.

Eski 12-07-2007, 01:35   #17
Ağaçsever

Erkan beyin önerileri doğrultusunda hazırladığım substrate kültür şişesindeki orkide fidelerinin büyük bölümünü transfer ettim.

Şişeyi kırmama gerek kalmadı, ince hassas bir penset ile fideleri içerisinden zarar vermeden çektim. Ekebileceğimden çok fazla olduğu ve belki bir hata yaparım düşüncesi ile 1/3 lük kısmı besiyerinde bıraktım. İçindeki ağar çok koyu kıvamlı olduğu içinde tabanda bozulma olmadı. Besi yerini tekrar uygun şekilde kapatarak içindeki fideleri biraz rahatlatmış oldum.

Ortamdaki uygun nemi yakalamak içinde tam kapalı bir tanka koyarak pencere önüne gelecek şekilde yerleştirdim. Oldukça iyi ışık alıyor ama direk güneşi sadece sabah satlerinde görüyor.

Umarım yanlış şeyler yapmamışımdır.
Substratı şu şekilde hazırladım; fıstık çamı kabuklarını (ağaçlardan koparmak yerine daha önce kesilmiş bir çamın yerdeki kabuklarını kullandım) mikrodalgada 15 dakika kadar tuttum. (Bu arada epey patlamalar oldu ) Bunları bir torbaya koyarak keser ile dövdüm ve küçük parçalara ayrılmasını sağladım. Buyutları ortalama 4-6 mm gibi oldu. İçerisine bir miktar akvaryumda kullandığımız kullanılmamış karbon granüllerden, ve bir miktar zeolit koydum.
İlerleyen dönemlerde durumları hakkında bilgi veririm.

Eski 12-07-2007, 09:58   #18
Kaybettik...

praecox's Avatar

Çoook güzel... çok iyi yapmışınız. elinize sağlık.

Ancaaaakkk. Steril kavanozu açtıktan sonra derhal fidlerin köklerini bu besi yerinden temizlemeniz gerek. o besi yeri her halükarda şimdi kontamine olmuştur bu da şunu demeğe gelir ki bu besi yeri mantar küf maya v.s. gibi bir dizi pathogenlerin veya zararlı olabilecek bakterilerin v.s. üremesi için ideal bir oram ve bu çok büyük bir hızla orda üreyip bitkiyi sarmak sureti ile çürütür. bu bağlamda derhal kökleri besi yerinden arındırın yıkayın ekimini geçekleştirin...

bir de anlam veremediğim konu... neden zeolith?
evet zeolith zaman zaman terestrik orkidelerde kullanıldı ancak dendrobium gibi epifit bir orkide de hiç olağan değil. zeolith kimyasal veya kristal yapısı itibarı ile bir dizi varyasyonları vardır... sorun olabilir endişesi içindeyim.
size tafsiyem geri kalan 1/3 lük bölümünü saksı harcında zeolith değil de perlit veya vermiculite kullanarak denemek...

bir de tankı umarım havalandırıyorsunuzdur her gün... bir hafta sonra hafif bir aralık kalsın bu aralığı uygun havalandırma sağlıyana dek artırın...

Eski 12-07-2007, 13:17   #19
Ağaçsever

Erkan bey teşekkür ederim, zeoliti biraz düşündüm ve sonra çam kabuklarının su tutma kabiliyeti gözüme çok zayıf geldiği için biraz daha su tutar ve özelliği nedeni ile bir nevi gübrelemeye katkısı olur diye eklemiştim. Absorbe edeceği maddeler sayesinde gübrelemede kolaylık sağlar diye umdum. Onları alabilirim üst kısımdalar ve çok az sayıda iri taneliler. Kökleri rahatsız etmeden almam mümkün. Yerine vermikülit koyarım. Elimde vermikülit vardı, ben zolitin daha iyi olacağını kendimce düşünmüştüm.

Kalan orkideleride aynı şekilde temizleyip dikimini yapacağım.

Havalandırma yaparım, hatta küçük havalandırma için deliklerde açabilirim.
Tekrar çok teşekkür ederim.

Eski 12-07-2007, 13:26   #20
Kaybettik...

praecox's Avatar

Zeolith (tabii hepsi değil ama) genelde havada suyu emer ancak perlite gibi sonradan köklere salmaz salması için bazende ısıtılması gerekli... bunu yaparkende gübryide su ile bünyesine emer ancak pekde kolay köklere veremiyebilir. bu bağlamda osmocote veya vermiculite yapısında silikat mineralleri kristal yapıları gereği daha kolay bir dissosiation içine girer zeolith genelde kurutucu özeliği baskındır...

Eski 23-11-2007, 17:14   #21
Yeni Üye

neslihan_bkk's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2007
Galeri: 1
Merhaba,
Orkide konusunda bilgi sahibi değilim.Sadece sizinle bu resmi paylaşmak istedim.
Sevgiler

Eklenen Resimler

evandevan5 ve PEYK74 beğendi.
neslihan_bkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2007, 17:24   #22
Ağaçsever

korhan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Sayın Neslihan bkk,
Acaba bu hangi tür orkide bilginiz var mı? acaba Phalaenopsis mi? Bu tür biraz farklı gibi. Ben o kadar özenle yaşatmakta zorluk çekiyorum yok suyuydu toprağıydı kömürüydü. Şu bitkiye bakın Maşaallah

(forumun bu konusunu fazla ilgili olduğum için çok meşgul ediyorum. Bu nedenle rahatsızlık veriyorsam eğer.Özür dilerim tüm arkadaşlardan )

korhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-11-2007, 17:51   #23
Yeni Üye

neslihan_bkk's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2007
Galeri: 1
Selam, dediğim gibi bu konuda bilgi sahibi değilim. Yetiştirme şekli açısından ilginizi çekebileceğini düşündüm sadece.Umarım sizi rahatsız etmemişimdir.

Burada orkideleri ağaçlarda yetiştiriyorlar. Bu resmi Dusit Hayvanat Bahçesinde çektik.
Gece kurulan çiçek marketin orkide cenneti olduğunu duyduk. En kısa sürede gidip resimlerini çekmek ve uygun bir başlık altında beğeninize sunmayı planlıyorum.

Sevgiler

neslihan_bkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2008, 23:11   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-11-2007
Teşekkürler sayın Praecox,
Sizin tespitinize göre araştırma yaptım ve gerçekten bu bitkinin bulunduğu koşulların, neden böyle coştuğunu açıkladığını gördüm. İşte bu türün özellikleri:

---------------alıntı----------------------
Dendrobium Nobile Hybrids Culture
Dendrobium nobile hibritleri geç kış ve erken ilkbaharda dallar boyunca uzanan parlak renkli çiçekleri ile popülerdir. Yetiştirilmeleri kolaydır ama birkaç tane, türüne özgü gereksinimleri vardır.
Baharda yeni filizlenmeler başladığında, dendrobiumlar, su ve gübre artışından hoşlanırlar. Bahar ve yaz boyunca bu türün ihtiyaçları phalaenopsis ile benzerdir ama daha az ışık, daha fazla su ve gübre ister. Sonbaharda tür özellikleri değişir. Daha fazla ışık, soğuk hava ve gübrenin kesilmesi çiçeklenmeyi başlatır. Tomurcukların kurumaması için sulamaya devam edilir. Tomurcuklar, gece sıcaklığı daha düşük olduğunda ve yeni gelişen dallar olgunlaştığında ortaya çıkar. Bu durum genellikle kış ortasında genellikle ocak şubat aylarında görülür.
Bu bitkiler evde yetiştirildiğinde, sonbaharda, gece soğuğundan faydalanmaları için dışarıya çıkartılmaları, sadece don olması halinde içeriye alınmaları tavsiye olunur. Bundan sonra tomurcuklar oluşana kadar ev içinde soğuk bir noktaya alınır.
Bitkiyi geniş saksıya almayın. Küçük saksılarda, sıkışık köklü olmaktan hoşlanırlar. Toprak saksılar ve ağaç kabuğu karışımları bu bitkiye uygundur. Bazı yetiştiriciler uzun lifli sphagnum moss subtratı kullanırlar.
Dallarda Keiki'ler (yavru bitkiler) oluşabilir ve bunlar, kökler oluşmaya başladığında yeni bitkiler olarak başka saksıya alınabilirler. Eğer Keikiler oluşturup, çiçek tomurcukları vermezse, fazla gübre ve geceleri yüksek sıcaklıktan kaynaklanıyordur.

Kaynak: http://www.carterandholmes.com/dendronobcare.html

agozce beğendi.
polatuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2008, 15:40   #25
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Merhaba,

Haftasonu bir adet çiçeği geçmiş Dendrobium edindim. Yetiştirme ipuçlarını toplamak için burasıyla beraber orkidelerle ilgili kaynak olarak kullandığım bir başka siteyi inceledim. Okuduklarımı paylaşmak isterim.

İki ana türe ayırmışlar Dendrobium'u. "Nobile" diye adlandırılan türün resimlerinden anladığım kadarıyla ortasında çan şeklinde daha büyük bir çıkıntı oluyor. "Non-nobile" olan ise benim Bauhaus'da gördüklerime benziyor. Bunların ortası daha düz.

Nobile olanlar için Kasım ortasından Şubat'a kadar (bulundukları ortam çok kuru değilse) su ve dolayısıyla gübre verilmemesi gerektiğiyle ilgili bir bilgi var. Ortam kuru ise de ayda bir su püskürterek nemlendirme ya da 8 haftada bir daldırma yöntemi ile komple sulama öneriliyor. Doğal yaşam alanları olan güneydoğu Asya'da kışlar serin ve kuru geçtiğinden çiçeklenme için bu susuz dönem özellikle faydalı olurmuş. Ancak ölecek kadar kurutmak ile ideal seviyede tutmak arasında ince bir çizgi bulunduğundan dikkat edilmesi gerekiyor. Bahar'a doğru sulama başlıyor ve azot ağırlıklı besleme. Çiçeklenme dönemine doğru ise tabii potasyum ağırlıklı besine geçiliyor. Besinler kutusunda belirtilenin yarısı ölçüde. Muson rejimine alışkın olduklarından yaz aylarında haftada iki kez sulama yapılıyor. (tabii burada her zaman söylenen, "ortamın kuruluğuna ve sıcaklığa göre sıklık değişebilir" uyarısını unutmayalım yine de) Bu cins, 8-25 derece aralığını seviyor. Kışın kapalı balkonda tutulmaları faydalı olabilir bu durumda.

Non-nobile olanlar ise ortalamada sıcağı birazcık daha fazla seviyor. Ancak yine de Phal'ler kadar değil. İdeal sıcaklık aralığı 10-28 derece. Bu cinsin, kışın yapraklarını döken alt türü de bulunuyormuş. Bunların doğal yaşam alanı Yeni Gine ve Avustralya olduğundan su ihtiyacı daha farklı. Kışın az da olsa su veriliyor. Bu dönemde aktif büyüme olmadığından, kullanılamayan besin kök yanmasına yol açmasın diye gübre verilmiyor. Bahar başlarken sulama biraz artıyor ve yaz aylarında haftada 1 sulama yapılıyor. Bahar ve yaz aylarında azot ağırlık besin, Eylül-Kasım arası çiçeklenme döneminde potasyum ağırlıklı besin veriliyor. Besinler yine kutusunda belirtilenin yarısı ölçüde.

Dendrobium, Phal kadar olmasa da ışığı seviyor ama doğrudan güneşe maruz kalmaması gerekiyor. Özellikle kış aylarında serin ama aydınlık bir poziyonda bulunması faydalı.

Bu bilgileri aldığım yer yabancı bir site olduğundan Türkiye için bazı farklılıklar olabilir. Kendim tercübe etmediğim için kefil olamıyorum. Mesela Sn. praecox Türkiye'ye özel olarak gübreleme dönemi için yaz ortasını veya sonunun doğru olacağını belirtti. Burada emin olmak için sormak istedim Sn. praecox, acaba gövde güçlenmesi için azot ağırlıklı besleme bahardan başlasa yanlış olur mu?

Teşekkürler.

agozce beğendi.
Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2008, 10:57   #26
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Ent,

azot gübrelemesi saksı harcı için sizin de değindiğiniz gibi sorun olabilir. Bunun için rizoid sapın gelişimi sırasında yapraklara üre ile gübreleme yapmak benim deneyimlerimce en uygun yöntemdir. % 0,2 lik bir çözelti yeterli olacaktır.

Name:  c026.jpg
Views: 13926
Size:  22.0 KBName:  c027.jpg
Views: 14488
Size:  20.2 KB

Bu her iki tür Dendrobium da Nobile hybridi olarak geçiyor. Çiçeklenme farklılıklarına dikkat çekmek amacı ile ekledim.

agozce beğendi.
Eski 04-04-2008, 22:58   #27
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Dendrobiumda keiki oluşur mu?

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 23:13   #28
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İklimsiz Mesajı Göster
Dendrobiumda keiki oluşur mu?

Keiki den kasıt, phal. lerdeki gibi bir oluşum ise;
Çok nadir olmakla birlikle denr. / epidenr. larda gözükebiliyor.

Fakat phal. deki keiki oluşumu yanlızca o türe özgü bir oluşumdur.

Dendr. lar genelde rizom ve/veya sürgün oluşturma eğilimindedir.

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 23:20   #29
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Peki, bunu nasıl isimlendiriyoruz?

Eklenen Resimler

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 23:37   #30
Ağaç Dostu

Ludisa Excellence's Avatar

Galeri: 19
Anlamalıydım...

Şöyle isimlendire bilirim; hayırlı olsun bir sürü denr. larınız olmuş.

Sürgünler bir bir miktar daha olgunlaştıktan sonra ayrılabilir gibi ama.
Tabi burada sphagnum un önemi bir kez daha ortaya birden çıkıveriyor.
Mümkünise o keiki leri sphag. la sarın ve bir süre daha köklensin.
**** bol bol fıs fıs...

Eğer üzerindeki dalın çiçeklenmiyeceğinden eminseniz çeliklemede yapabilirsiniz.
**** sürgünleri bulunduğu yerden ayırın.Ama eğer çiçeklense de çiçeklenmese de o ana dal bir süre sonra zaten kutuyacaktır.(Cym lerdeki rizom gövde gibi.)

Ben gene de sözü sahibine bırakıyorum.Sonuçta burada herkesten deneyimli birisi var.Bakalım sn. precox un görüşü ne?

Ludisa Excellence Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024