agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-09-2010, 10:26   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 17
Brassavola

Brassavola cinsinin 18 epifit (bazen de litofit) türü Amerika'nın tropik bölgelerinde yayılım gösterir. Narenciye tarzı (citrus) kokuları özellikle geceleri daha güçlüdür. Cattleyalar ile akrabadırlar ve yeni melezler üretmek amacıyla oldukça çok kullanılmışlardır. Cattleya ailesinde yer alan BLC melezlerindeki "B" bu cinsteki türlerden gelmektedir. İtalyan Doktor A. M. Brassavole anısına adlandırılmıştır. Cinsin tipik türü daha önce "Epidendrum cucullatum" olarak adlandırılmış olan, ama 1813 yılında R. Brown tarafından yeniden adlandırılan "Brassavola cucullata"dır. (Kaynak http://www.orchidspecies.com)

ataman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2010, 10:31   #2
Ağaç Dostu

Brassavola nodosa

Meksika, Orta Amerika, Kolombiya ve Venezuela'da doğal olarak bulunur. Genelde 500 mt.den düşük rakımlı kıyı bölgelerdeki tropikal ormanlar ve mangrov bataklıklarında ağaç üstlerinde veya kıyıya yakın kaya ve yamaçlarda yetişir. Büyüme döenminde (veya bitkinin aktif olduğu dönemde) bol su ister. Doğal yaşam ortamında 1 ile 6 ay arasında süren kuru kış dönemi görüldüğü, kültüre alınmış bitkiler için de en az 2 haftalık bir dinlenme sezonunun yeni yalancı yumruların (pseudobulb) olgunlaşması ve çiçeklenmenin teşviki için önemli olduğu belirtilmekte (Kaynak www.orchidculture.com).

Yaklaşık bir yıldır baktığım iki bitkiden biri 2 yeni yalancı yumru (pseudobulb) üzerinde toplam 5 çiçek kandili oluşturdu. Bitkiler nem oranı yüksek bir kapatılmış balkonda duruyorlar. Balkon sabahları doğu cepheden ve ikindi vakti gibi de batı cepheden kısa bir süre doğrudan güneş alıyor, ana cephesi ise kuzey. Bunlarda saksı harcı olarak sadece hindistan cevizi kabuğu kullanmıştım; ama aşırı sulama sonrasında daha hızlı kuruyabilecek ve anahatlarıyla orta boy kızılçam kabuğu, hindistan cevizi kabuğu ve orta boy mangal kömürü karışımından oluşacak bir saksı harcı da kullanılabilir.

Çiçekleri yaklaşık 8 cm çapında, dilin en geniş yeri ise yaklaşık 2,5 cm. Her ne kadar Brassavolalar'ın narenciye (citrus) benzeri bir kokularının olduğu belirtilse de, bendeki aynen karanfil gibi kokuyor.

Name:  100_9163_c.JPG
Views: 1144
Size:  38.3 KB

Çiçek detayı
Name:  100_9166_c.JPG
Views: 753
Size:  45.8 KB

Dil detayı
Name:  100_9168_c.JPG
Views: 925
Size:  54.8 KB

Eski 24-09-2010, 11:16   #3
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Çok zarif

Bakımı konusunda tereddüt yaşadığım için alamıyordum .
İki yıllık yetiştirici olarak ne dersiniz İzmirde normal ev koşullarında yetişir mi ?
Saygılar .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2010, 12:47   #4
Ağaç Dostu

Sayın Jezebel,
Ben bu bitkileri ilk başta ev içinde, batı cephe cam önünde yetiştiriyordum. Öğleden sonra uzun süre güçlü güneş ışığı alıyorlardı, ama yine de pek fazla bir gelişim göstermediler. Kapalı balkona aldıktan sonra, daha düşük ışık seviyesine rağmen, yüksek nemin etkisiyle tahminen, gelişimleri hızlandı.

İzmir'de nem oranının Ankara'ya göre daha yüksek olduğu düşünülürse, başarılı olma ihtimalinizin daha yüksek olduğu varsayılabilir. Ayrıca, bitki sayınız teker teker uğraşılabilecek kadar ise, yapraklarını hergün veya günaşırı spreyleyebilirsiniz. Yalnız alacağınız bitkinin "seedling" veya "small size" olmamasına dikkat etmenizi öneririm, benim gördüğüm kadarıyla nodosa'da "yetişkin boy (flowering size tabir edilen)" ile "orta boy (big seedling veya near-flowering size tabir edilen)" bitkiler arasındaki farkı anlamak zor olabilir, bitkinin yetişkini bile zaten küçük olduğu için. Büyük gibi görünen küçük bir bitki almanız durumunda birkaç yıl beklemeniz gerekebilir, tecrübe ile sabittir, 2007'den bu yana açmasını beklediğim cattleyalarım var

Eski 24-09-2010, 13:01   #5
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Unhappy

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ataman Mesajı Göster
Sayın Jezebel,
Ben bu bitkileri ilk başta ev içinde, batı cephe cam önünde yetiştiriyordum. Öğleden sonra uzun süre güçlü güneş ışığı alıyorlardı, ama yine de pek fazla bir gelişim göstermediler. Kapalı balkona aldıktan sonra, daha düşük ışık seviyesine rağmen, yüksek nemin etkisiyle tahminen, gelişimleri hızlandı.

İzmir'de nem oranının Ankara'ya göre daha yüksek olduğu düşünülürse, başarılı olma ihtimalinizin daha yüksek olduğu varsayılabilir. Ayrıca, bitki sayınız teker teker uğraşılabilecek kadar ise, yapraklarını hergün veya günaşırı spreyleyebilirsiniz.
Çalışanlar için aslında her gün spreylama mümkün olmuyo, ben başka türden kurtarıyom yazın orkideler: saksı altına biraz lava tuf ekledim, üstüne de biraz su. Bazi orkideler sprey sevmıyolar. Brassavoladan hep kaçırıyodum, bana biraz zor gibi yetiştirmeye geliyodu. Bundan sonra onu da deneyim.

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2010, 18:00   #6
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Sayın ataman , sevgili Swetlana ,
değerli fikirler için sağ olun
Balkonumu ben de kapattırıyorum ve yakın zamanda bu orkide için teşebüste bulunacağım .
Teşekkürler .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2010, 18:31   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Balkonumu ben de kapattırıyorum
Sayın Jezebel,

Bence de en mantıklısı nem oranını yüksek tutabileceğiniz böyle bir sera benzeri yapıya geçmek. Tabi balkonu katlama cam tabir edilen sistemle değil, pvc ile kapattırmak daha mantıklı olacaktır, hem nem hem ısı kontrolü için. Ben balkonu yıllar önce atölye/ardiye gibi kullanmak amacıyla pvc ile kapattırmıştım, klasik şekilde alt taraf pvc doğrama, üst taraf ise ısı camdan oluşuyordu. Daha sonra alt taraftaki pvc doğramayı da ısıcam ile değiştirdim, şimdi oldukça aydınlık sera benzeri bir yapı haline geldi. Tabi eve bitişik duvara da su/nem izolasyonu yaptırdım. Balkonu kapattıracağınız zaman elimden geldiğince daha detay bilgi vermeye de çalışırım.

İzmir'de kış sert geçebiliyor diye biliyorum, bu nedenle balkonu ısıtmak için de bir çözüm düşünmeniz lazım. Ben bu konuda Praecox ve Ziya Soner beylerden fikir alıp daha sonra bana en uygun olan yöntemi uyguladım.

Eski 20-10-2010, 18:32   #8
Ağaç Dostu

Asya_lotus's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2007
Galeri: 41
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ataman Mesajı Göster
Büyüme döenminde (veya bitkinin aktif olduğu dönemde) bol su ister.
Yaklaşık bir yıldır baktığım iki bitkiden biri 2 yeni yalancı yumru (pseudobulb) üzerinde toplam 5 çiçek kandili oluşturdu. Bunlarda saksı harcı olarak sadece hindistan cevizi kabuğu kullanmıştım; ama aşırı sulama sonrasında daha hızlı kuruyabilecek ve anahatlarıyla orta boy kızılçam kabuğu, hindistan cevizi kabuğu ve orta boy mangal kömürü karışımından oluşacak bir saksı harcı da kullanılabilir.
Çiçekleri yaklaşık 8 cm çapında, dilin en geniş yeri ise yaklaşık 2,5 cm. Her ne kadar Brassavolalar'ın narenciye (citrus) benzeri bir kokularının olduğu belirtilse de, bendeki aynen karanfil gibi kokuyor.
Dil detayı
Eklenti 172656
Bu hafta ben de brasavola Nodosa sahibi oldum. Kökleri sadece 1 santimetre uzunluk, çok küçüktü. Bu konuda internette biraz araştırdım, ve Sizinkinden biraz farklı substrat hazırladım ona: bir tatlı kaşıgı humus, hindistan cevizi cips küçük boy, cam agaçı küçük büy, mangal kömürü, biraz büyük nehir kumu ve tuf. Bakalım, nasıl davranır bu substratta.

Eklenen Resimler

Asya_lotus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
brassavola, cattleya, orkide

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024