agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2010, 23:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-10-2009
Thumbs down Phalaenopsis cinsi orkidemde yeni çiçek kapsullerinin sayıca fazla olması?

Arkadaşlar birkaç ay öncesinde almanyada hediye olarak küçük bir orkide gelmişti bana.Türünün Phalaenopsis olduğunu tahmin ediyorum,minyatür yani büyümediğini söyledi gönderen.Aşağıdaki resimdekine oldukca benziyor,sadece çiçekleri mor renkde benimkilerin.
Şimdi asıl sorunum,birkaç hafta öncesinde sırayla dökülen çiçeklerin yerine hemen ardından 3 tane çiçek kapsülü oluşmaya başlamıştı.Neyse bu kapsüller gelişimini sürdürürken,gitgide ucunda daha fazla kapsül oluşmaya başladı ve böyle büyükden küçüğe doğru sıralandılar.Tam emin değilim ama bitki tüm gücünü diğer kapsüllere harcadığı için ,ilk oluşmaya başlayan ve patlayacak konuma gelen kapsüller tıkanır,ve gelişme gösteremez oldu.Sorum ise;bu konuda ne yapmam gerekiyor?
Bitkiyi yetiştirme konusunda hediyeyi gönderen bana;1 cm kadar ılık suyun içinde olsun,ve olabildiğince su seviyesini sabit tut,susuz bırakma demişti.Forumdada suya deymemesi gerektiğiyle ilgili birkaç bilgi okumuştum.Ama benim Phalaenopsis ın gelişiminde herhangi bir sorun var gibi görünmüyordu,acaba üstteki sorunum bundan kaynaklanıyor olabilirmi?
Bir maruzatım daha olacakdı;küçük birkaç temizlik yapar iken yanlışlıkla orkidenin bir yaprağını orta şeridinden hafifce çizer(hafif kesik) gibi oldum,ondan sonra o yaprağı kesiğin olduğu yere kadar ucundan kararmaya ve kurumaya başladı,kesiğe geldiği anda çürüme durdu,bunun için yapmamı önerdiğiniz birşey varmı,yoksa akışınamı bırakmalıyım.
Yardımlarınız için sonsuz teşekkürler.
Bu resimde benim Phalaenopsis'ın bir benzeri olduğunu bahsettiğim resim

Düzenleyen Sevilay : 22-04-2010 saat 11:27
Timecatz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024