agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni33Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-08-2015, 09:58   #91
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2015
Herkese selam,
Ben yeni üyeyim. Üye olmamdaki en büyük sebep sitedeki orkide konusundaki paylaşımlar.
Benimde çook sevdiğim ama durumu gitgide kötüye giden bir orkidem var
İlk alındığında çok sağlıklı ve birsürü çiçeği olan büyük bir orkideydi, uzun bir süre ( 1,5 ay kadar çiçekleri açık kaldı.Hatta küçük bir yaprakta açtı. Daha sonra ilk çiçekler dökülmeye başladı. Bunun normal olabileceğini düşünüyordum. Sonrasında yaprakları sararmaya başladı ve durumu git gide kötüye gidiyor. Birkaç gündür dallarında da sararma var.
Bakım anlamında sitede okuduğum bilgilere göre sulama yapıyorum. Haftada bir suluyorum. Direk güneş almayan bir yerde.

Bu konuda ne yapmalıyım. Lütfen yardımcı olun çiçeği kaybetmek istemiyorum

Hati Sade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2015, 11:12   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-07-2015
buradanda cvp vereyim orkidenizi aydınlık yere koyun

melis inanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2015, 13:39   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2015
Orkideme neler oluyor ???

Merhabalar ,
Sizlerden yardım talep ediyorum . Orkidem yapraklarını dökmeye başladı ama aynı anda dalı da kurumaya başladı. Ben de internetten bulduğum bilgilerden acemilik yapıp kökünden itibaren 4. boğumdan 3-4 cm yukarısından dalını kestim . Ancak sararak köke doğru ilerliyor gibi geliyor Yapraklarında yumuşama ve buruşmalar meydana geldi . Kökünde mi problem var onu da anlamıyorum. Haftada 1 gün suluyorum . Ofiste bakıyorum o nedenle sürekli klima açık sebep olmuş olabilir mi acaba ? Bir de benim saksım şeffaf plastik ancak onu porselen bir saksıya koyuyordum devrilmemesi için ancak köklerin güneş ışığı alması gerekiyormuş. Neye yoracağımı şaşırdım , yardımcı olmanızı rica ediyorum Son olarak orkidemin türü Phalaenopsis yazmayı unutmuşum.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
nrcn_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 00:29   #94
ODD
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2016
Temmuz ayinda acan orkidem cok sulamadan dolayi çürüdü fromdan arastirdim ve tum kokleri siteril bir makasla kestim sadece iki yaprak kaldi butun uraslarima rahmen yeniden cicek acti ama sedece bir cicek ve birde yeni yaprak verdi fakat yaprak buyumur yanlislik yeni verdi filizde kirildi suan gelisme gostermiyor nedeni ne olabir

ODD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 13:11   #95
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Giriş Tarihi: 05-06-2014
Thumbs down

Herkese merhabalar orkidemin birtanesinin yaprakları uzun zamandır yarılmış olarak büyümeye devam ediyordu çıkan yeni yaptaklarda bir süre sonra yarılıyordu.Yavaş yavaş diğer orkidelrriminde yaprakları yarılmaya başladı sebebi nedir acaba bilen varsa lütfen yardımcı olsun çok üzülüyorum.

Eklenen Resimler

YasminMeric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 13:14   #96
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

...

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2016, 13:15   #97
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

.Diğer orkidemin de yaprağı yarılmaya başladı

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2016, 16:37   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
İnternette baktım, bitki susuz kalıp birden su verilince hücrelerin genişlemesi sonucu bu yırtılmaların olduğu anlatılıyor. Düzenli aralıklarla sulamalısınız ve bunu bitkinin yapraklarında susuzluk belirtisi ortaya çıkmadan önce yapmalısınız.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 17:46   #99
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Büyük yapraklarla yarılma problemi daha sık yaşanabiliyor, öte yandan estetik sıkıntı dışında çok problem olmayacaktır; bitkinin iletim damarlarına paralel bir yarılma yaprağa su ve besin iletimini engellemeyecektir.

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2016, 18:48   #100
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sar-dunya Mesajı Göster
Büyük yapraklarla yarılma problemi daha sık yaşanabiliyor, öte yandan estetik sıkıntı dışında çok problem olmayacaktır; bitkinin iletim damarlarına paralel bir yarılma yaprağa su ve besin iletimini engellemeyecektir.
Anladim cok tesekkur ederim aslinda sulamayi duzenli yapmaya calisiyorum gayet guzel acti orkidem ama demekki olabiliyor boyle seyler hepsinde olmasi acaba hastalik mi var seklinde dusunmeme sebep oldu yani 13 tane orkideden 3 tanesinde var sadece

Eklenen Resimler

Eski 03-04-2016, 18:49   #101
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
İnternette baktım, bitki susuz kalıp birden su verilince hücrelerin genişlemesi sonucu bu yırtılmaların olduğu anlatılıyor. Düzenli aralıklarla sulamalısınız ve bunu bitkinin yapraklarında susuzluk belirtisi ortaya çıkmadan önce yapmalısınız.
Cok tesekkur ederim daha dikkatli olmaya calisayim ben internette fazla bilgiye ulasamadim

Eski 09-04-2016, 12:49   #102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2016
orkidem bu halde ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz

Eklenen Resimler

Farukk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2016, 12:54   #103
Ağaçsever

Bitanesi de çiçek açmış bir halde ikisinin bakımı hakkında da hiç bir şey yapmadım aslında ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Eski 11-04-2016, 14:03   #104
Ağaçsever

Orkıdelerım için yardım edecek kımse yok muuuuu

Eski 12-04-2016, 22:49   #105
Ağaç Dostu

Selçuk Boz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Farukk Mesajı Göster
Orkıdelerım için yardım edecek kımse yok muuuuu
Orkideleriniz gayet sağlıklı görünüyor. Orkidelerinizi kaybetmek istemiyorsanız, forumdaki orkidelerle ilgili tüm mesajları biran önce okumanız gerekiyor.

Aslında, başta rahmetli praecox olmak üzere birçok kişi, siz daha foruma üye olmadan önce, size yardım etmiş durumdalar. Yeter ki onların yazdıklarını bir okuyun.

Selçuk Boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2016, 16:38   #106
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Herkese merhaba,
Orkidem bahar ayıyla birlikte yeni yaprak çıkarmaya başladı ancak çıkarken daha çürüdü sanki donmuş gibi bir görüntüsü var neden olmuş olabilir hiç anlamadım.Benzer sorun yaşayan varsa yardımcı olabilir mi?

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2016, 08:29   #107
Ağaçsever

YasminMeric's Avatar

Merhabalar acaba orkidelerimde oluşan bu siyahlıkların sebebi nedir bilenler varsa rica etsem yardımcı olabilirlermi?
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2016, 09:08   #108
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi YasminMeric Mesajı Göster
Merhabalar acaba orkidelerimde oluşan bu siyahlıkların sebebi nedir bilenler varsa rica etsem yardımcı olabilirlermi?
Teşekkürler
İki nedeni olabilir,
1. Mekanik olarak ezilme.
2. Soğuk su damlaması sonucu yaprak mezofil hücrelerinin ölmesi nedeniyle çökme.

Bitkinize oda sıcaklığından daha soğuk su vermeyin. Bitkiyi taşırken bakım yaparken dikkatli olun elinizden kayıp düşmesin.

Eski 15-05-2016, 20:36   #109
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Sevgili Adalet Yağcı, hatırladığım kadarıyla sizin Sarah gold unuz vardı acaba onun çiçek boyutu hakkında bilgi verebilirmisiniz? Çiçek boyutu nedir, mini mi, midi mi, büyük mü bu türü hangi sınıfta sınıflandırmak doğrudur, kokulu bir phalaenopsis türü müdür, kısacası bu türe ait bilgilerinizi merak ediyorum.

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 14:51   #110
Yeni Üye

Sunlight's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2017
Orkideyi alalı 1 ay kadar oldu.Çiçeklerimin biri şeffaflaştı cansız bir şekilde düştü tomurcuklarımın 2 tanesi de düştü.Geriye 4 çiçek kaldı.Bu yeşil benekler o kalan çiçeklerin birinde oluşmaya başladı. Çoğalıp yayılıyor gibi geliyor ama en çok bu çiçekte var. Sizce bu nedir,neden oluyor? Acaba kökleri ile mi alakalı yapraklarında da epey hasar oluştu.

Sunlight Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2017, 15:03   #111
Yeni Üye

Sunlight's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2017
resmin büyüklüğü için üzgünüm bir türlü ayarlayamıyorum :'(

Sunlight Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2017, 10:03   #112
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2017
Orkiden üzerinde sarı beyaz bişeyler oluştu

Orkidemin yapraklarının üzerinde sarı beyaz toz gibi bişeyler var forumda aradım fakat benzer bir şikayetle hiç karşılaşmadım. Diğer orkidemdede oldu onun yapraklarını kesmek zorunda kaldım. Sarardı ve cansızlaştığı için. Şimdi diğerine sıçramış hemde yeni filizde🤦🏻♀ Nasıl kurtarabiliriz acaba?

Eklenen Resimler

Aysl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2017, 16:57   #113
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysl Mesajı Göster
Orkidemin yapraklarının üzerinde sarı beyaz toz gibi bişeyler var forumda aradım fakat benzer bir şikayetle hiç karşılaşmadım. Diğer orkidemdede oldu onun yapraklarını kesmek zorunda kaldım. Sarardı ve cansızlaştığı için. Şimdi diğerine sıçramış hemde yeni filizde🤦🏻♀ Nasıl kurtarabiliriz acaba?
Rogor adında bir tarım ilacı var. Sistemik bir ilaçtır (bitki bünyesinde taşınır). 1 litre suya 0,7 - 1 ml. Rogor ilave edip bitkinin yapraklarına püskürtün. Dozlamayı, eczaneden alacağınız 2-5ml'lik enjektörle yapabilirsiniz. Uygulamayı rüzgarsız bir alanda yapmanız önerilir.

Eski 21-03-2018, 20:35   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2012
Merhaba.Malesef orkidemin başına gelmeyen kalmadı. Orkidemin kökleri çürümüş, 1 hafta önce onları temizleyip tekrar saksıya yerleştirdim. Sonrasında yapraklar zaten kendini saldı. Şimdi de yapraklarında beyaz noktacıklar oluştu sanırım güneşten yandı. Ne yapabilirim bilmiyorum. Bir de orkidem gövdesinden yavru verdi fakat kendi ayrı kökü yok. Müdahale etmemem mi gerekiyor acaba. Yardım ederseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

ezgi0411 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2018, 20:36   #115
Yeni Üye

Sağlıklı kök yok gibi bir şey. Köklenmesi için ne yapmalıyım

Eski 21-03-2018, 21:36   #116
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ezgi0411 Mesajı Göster
Merhaba.Malesef orkidemin başına gelmeyen kalmadı. Orkidemin kökleri çürümüş, 1 hafta önce onları temizleyip tekrar saksıya yerleştirdim. Sonrasında yapraklar zaten kendini saldı. Şimdi de yapraklarında beyaz noktacıklar oluştu sanırım güneşten yandı. Ne yapabilirim bilmiyorum. Bir de orkidem gövdesinden yavru verdi fakat kendi ayrı kökü yok. Müdahale etmemem mi gerekiyor acaba. Yardım ederseniz sevinirim.
Sn.ezgi0411,
Aslinda cozumu bulmussunuz ancak ben yine de cevabini vereyim. Orkideniz gunesten yanmis evet cozumu nedir aydinlik ancak direkt gunes isigi almayan bir noktaya koymaktir. Beyaz noktalar da kurumaya basladiginin bir isareti. Boyle bir durumda varsa buhar makinesi yoksa orkidenin bulundugu odaya (ancak ustune degil) spreyle su sikmayi seviyorum.Bu sayede odadaki nem yukselecektir. Ilaveten 2 litreye 1 yemek kasigi kadar oksijenli su koyarak 10 gunde bir suyunu verin. Bulundugu odada cami vasistas konumuna getirerek odanin havalanmasini saglayin. Ve kendinizinde dedigi gibi mudahele etmeyin, unutun. Fazla sularsaniz, durumu daha kotuye giderse yerini degistirirseniz olumunu hizlandirirsiniz. Hasta yahut zayiflamis bir orkidede kimse size yuzde yuz yasayacaginin garantisini veremez hatta ben yuzde 50/30 yasama ihtimali beklentisinde olmanizi tavsiye ederim. Yine de dediklerimden fazla birsey yapabilme sansiniz maalesef pek yok.

Sevgiler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2018, 07:15   #117
Yeni Üye

Teşekkürler ��

Eski 26-03-2018, 13:12   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-03-2018
Orkidem büyümüyor

Merhabalar henüz cok yeniyim burda. Yaklaşık 6 ay önce aldım orkidemi ve bir ay sonra çiçeklerini döktü hep. Büyüyen bir yapidaydi ancak daha sonra o büyümesi durdu, tek bi yöne dogru eğildi ve solmaya basladi ucu. Bende bi tanıdığımın tavsiyesi ile budadim. Reiki yöntemiyle dal cikartmayi başardım. Ancak uzun zamandir onlarda büyümüyor. Birkaç haftadır da yapraklari karardı. Nasil kurtarip büyümesini dallanip çiçek vermesini saglayabilirim. Köklerini kontrol ettim bir sorun yok gibi.

Eklenen Resimler

Anubis52 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2019, 08:57   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2019
Merhaba. Orkidemle ilgili bir sorum olucaktı. Sanırım yaprakları hastalandı ek kısmına fotoğrafları koyacağım nasıl iyileştirebilirim? 2017 de bana geldi yapraklarını döktü yaprakları ve kökü sağlam olduğundan baktım ve bu sene çok güzel çiçek açtı fakat şimdide yaprakları hastalandı. Ve yaprağındaki sarı alan giderek büyüyor kök kısmına ulaşınca tehlikeli olur diye düşünüyorum düzelmesi için neler yapabilirim?

ftmylmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2019, 00:22   #120
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
Öncelikle Merhaba bu forumda yeniyim. orkidelerimin ölümünü bir turlu engel olamıyorum ne yaparsam yapaym sebebini anlayamadm. 2 haftada bir suluyordum daha sonra haftada bir e düşürdüm fakat yine bi değişim göremedim ilk aldgdma toprağının icine yosun koymustum cok guzel yaprak çıkarmışlar di fakat sonrasında cok kör sinek olmaya basladi yosunlardan dolayi bende dayanamayp yosunlari attm ve yeni topraga diktim bu seferde toprak cok gecirgen oldugu icin sanirim su tutmuyor gibi geldi. smdide topraklarinin icine yosun koymak istiyorum ama ölmelerinden korkuyorum. yosunlari çıkartırken farkettmki köklerde sünger unutmuşum( bu arada yapraklardaki damarlarn çıkıp burusmasi yosunlar varken olmuştu daha snra da devam etti) onu attm çürüyen kökleri kesip tekrar diktim. evim doğu bati cepheli ve perde arkasndan güneş alıyorlar. yardm lütfen ne yapsam bilemiyorum 😐

orkideaşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kesik, yaprak, yarık

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024