agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Türleri
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 1 Gönderen tolgahann
  • 1 Gönderen geophyte

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2009, 17:05   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Clowesia russelliana ile Catasetum expansum melezleri

Sayın Soner;
Clowesetum cinsi orkidelerle ilgili bilginiz var mı? Bana iki adet yeni geldi de. Yanlış bir şey yapmak istemiyorum, hem çok nadir bulunan hem de pahalı orkidelermiş. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılarımla...

geophyte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 17:37   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Selam,

mümkünse resim yollıyabilirmisiniz? anımsıyamadım,size bunu yollıyanlar bu çiçeklerin orkide türü olduğundan eminlermi?

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 18:21   #3
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Galeri: 5
Sanırım geophyte nin bahsettiği tür bu.Gerçekten çok güzel görünüyor.

Not:Resimler alıntıdır.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.

Düzenleyen tolgahann : 21-05-2009 saat 11:13
tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2009, 19:27   #4
Ağaç Dostu

tek kelime ile olağanüstü,bir VANDA türüne benzettiysemde ukalalık etmek istemem.

CYMBİDİUM ile de tür olarak melezlenmiş olabilir.

Genel orkide bakımları içerisinde değerlendirilebilir. Eğer sorulan sorudaki ile aynıysa çok ÖNEMLİ, sizdekilerin(resimlerdeki) saksıları yeni değişmiş gibi gözüküyor.

Eğer bu saksılar sizin elinizdeyse, çiçek sonrası veya seneye saksı iyice şişince kök ayırıp çoğaltmanın doğru olacağı kanaatindeyim.

HARÇ vede değişim ve fertilizer konusunda yardım talep eder iseniz elimizden geleni memnuniyetle yaparız.
yukarıda ki ÖNEMLİ kelimesini çok kıymetli manasında söyledim.

Şu anda ki önerim sıcaktan kaçırın,günde asgari bir kez(fazla sıcakta iki kezde yapabilirsiniz) musluk suyu haricindeki herhangibir suyla yapraktan spray yapın .(gündüz saat 15 oo den sonra yapmayınki kuruyabilsin )

Direk ışıktan uzak tutun, akşamları mekanın mümkün olan en soğuk yerine koyun ,geceyi öyle geçirsinki vaselife dediğimiz vazo ve çiçek ömrü uzun olsun.

şimdilik diyeceklerim bu kadar ,kıymetini bileceğinizden eminim.

saygılarımla

Eski 19-05-2009, 19:29   #5
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Selam,

mümkünse resim yollıyabilirmisiniz? anımsıyamadım,size bunu yollıyanlar bu çiçeklerin orkide türü olduğundan eminlermi?
Sayın Soner;
Gecikme için özür dilerim. Arkadaşlara sordum, evet eminler. Bu Clowesia russelliana ile Catasetum expansum'un meleziymiş. Tolgahan arkadaşa ve size çok teşekkür ederim. Aynen onun resimleri.

Eklenen Resimler

Jakin beğendi.
Eski 19-05-2009, 19:41   #6
Ağaç Dostu

Bu çiçeği size gönderen kişi(sanıyorum yurtdışından) bilerek gönderdiyse hemen tanışmak isterim.
Burada bahsi geçen melezleme olayı çok önemli bir olay olup bu çiçeğin bu hale gelmesi uzun süreçtir.Ayrıca bu melez mutlaka bir yarışmada ciddi bir secere ve ödül almıştır. Tekrarlıyorum KIYMETİNİ bilin.tekrar SAYGILARIMLA

Eski 19-05-2009, 20:14   #7
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi geophyte Mesajı Göster
Sayın Soner;
Gecikme için özür dilerim. Arkadaşlara sordum, evet eminler. Bu Clowesia russelliana ile Catasetum expansum'un meleziymiş. Tolgahan arkadaşa ve size çok teşekkür ederim. Aynen onun resimleri.
KISKANDIM,olağanüstü, YÜCERABBİM bunlara ayırdığı zamanı birazda bizlere ayırsa.

Eski 19-05-2009, 20:22   #8
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim, sayın Soner. Aynen dediğiniz gibi , bu çiçek arkadaşa The American Orchid Society'den hediye edilmiş. Size verdiğim bilgiler de onun kartında yazıyormuş. Dediğiniz gibi ödüllü ve kart da sanırım secere gibi bir şey olsa gerek. Tekrar teşekkürler ilginize. Görüşmek üzere.

Eski 19-05-2009, 21:17   #9
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Alıntı:
Sayın Soner;
Çok güzel görünüyor.Kokusu varmı acaba bu türün?İnşallah bu türü üretip ülkemize yayarız.Çiçeğinize çok iyi bakın.İyi akşamlar.

Eski 19-05-2009, 21:19   #10
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim, sayın Soner. Aynen dediğiniz gibi , bu çiçek arkadaşa The American Orchid Society'den hediye edilmiş. Size verdiğim bilgiler de onun kartında yazıyormuş. Dediğiniz gibi ödüllü ve kart da sanırım secere gibi bir şey olsa gerek. Tekrar teşekkürler ilginize. Görüşmek üzere.
Sayın Geophyte, Sayın hanımefendi,

ilk defa bu makinenin bu kadar başında cevap bekliyerek kalıyorum.

Gerçekten çok etkilendim.Bu çiçeği 15 dakikalığına görmek için gaziantebe gelebilirim.

İki türlü mutlu oldum,

1)Yaklaşık 30 yıldır aşık olduğum bu çiçekle ve onun dünyasını takiple geçirdiğim bu ciddi sürece rağmen BEN BU İŞİ BİLİYORUM demedim.

Diyebilenlere sadece güldüm ,geçtim.

Eğer deseydim, en azından sizin gibi BU OLAYI BİLMİYORMUŞ gibi yapıp bizden fazla bilen veya bilenleri tanıyan bir hanımefendi karşısında komik duruma düşecektim.

2) çiçeğinizin yaşamı ve ne olabileceğinle ilgili ile yorumumu yanlış yapmadım. Çok ciddi bir mücevhere sahipsiniz ÇOĞALTIN

SAYGILARIMLA

Eski 19-05-2009, 21:49   #11
Ağaç Dostu

Sayın Soner;
Öncelikle resimdeki kişi ben değilim. Bana bitkiyi gönderen kişidir. Yanlış anlaşıldımsa özür dilerim. Benim sizi mahçup duruma düşürmek gibi bir amacım yoktu. Evet, ben de geofitler konusunda uzun süredir çalışıyorum, yetiştiricilikleri konusunda da bazı şeyler biliyorum. Ama dediğim gibi bu bitki çok nadide bir çiçek ve gerçekten yanlış bir şey yapmak istemediğim için size sordum. Tavsiyelerinize güveniyorum. Çoğalttığımda emin olun ilk size bir fide göndereceğim inşaallah. Lütfen beni yanlış anlamayınız. Saygılarımla.

Eski 19-05-2009, 23:25   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann Mesajı Göster
Çok güzel görünüyor.Kokusu varmı acaba bu türün?İnşallah bu türü üretip ülkemize yayarız.Çiçeğinize çok iyi bakın.İyi akşamlar.
Sayın Tolgahan;
Evet kokulu ve harika bir kokusu var, fakat öyle misk zambağı gibi odayı dolduracak kadar değil. Bendeki Raymond Lerner hibridi ve ilginçtir, akşamları kokusu neredeyse kayboluyor.

Eski 19-05-2009, 23:35   #13
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Alıntı:
Sayın Soner;
Öncelikle resimdeki kişi ben değilim. Bana bitkiyi gönderen kişidir. Yanlış anlaşıldımsa özür dilerim. Benim sizi mahçup duruma düşürmek gibi bir amacım yoktu. Evet, ben de geofitler konusunda uzun süredir çalışıyorum, yetiştiricilikleri konusunda da bazı şeyler biliyorum. Ama dediğim gibi bu bitki çok nadide bir çiçek ve gerçekten yanlış bir şey yapmak istemediğim için size sordum. Tavsiyelerinize güveniyorum. Çoğalttığımda emin olun ilk size bir fide göndereceğim inşaallah. Lütfen beni yanlış anlamayınız. Saygılarımla.
Sn.geophyte orkide konusunda Türkiye'deki en büyük üstatlardan biri Ziya Soner' dir.Bu nadide çiçeğe onun tavsiyeleri doğrultusunda müdahale etmenizi öneririm.Gerçekten çok nadide.

Eski 19-05-2009, 23:55   #14
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tolgahann Mesajı Göster
Sn.geophyte orkide konusunda Türkiye'deki en büyük üstatlardan biri Ziya Soner' dir.Bu nadide çiçeğe onun tavsiyeleri doğrultusunda müdahale etmenizi öneririm.Gerçekten çok nadide.
Ben de aynen öyle yapmak istiyorum. Kendisinden bilgi almak istediğim çok konu var, neden bilmiyorum ama sanırım beni yanlış anladı. Umarım öyle değildir. Böyle ise gerçekten üzülürüm.

Eski 20-05-2009, 10:40   #15
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Alıntı:
Neden bilmiyorum ama sanırım beni yanlış anladı. Umarım öyle değildir. Böyle ise gerçekten üzülürüm.
Açıkçası neden böyle düşündüğünüzü anlayamadım.Böyle düşünmenizin sebebi diğer konudaki mesajların buraya taşınmasıysa,mesajların bu başlığa site yöneticileri tarafından taşındığını sanıyorum.Bunun nedeni bu konuda yazılan bilgilerin orada kaybolup gitmemesi,ileride bu bilgilere başka birinin ihtiyacı olduğunda daha rahat bulabilmesi.Elbette en doğru cevabı Sn.Ziya Soner verecektir.

Eski 20-05-2009, 11:11   #16
Ağaç Dostu

Teşekkürler Tolgahan;
İçimi rahatlattınız inanın. Yukarıda Ziya bey'in bir mesajında "BEN BU İŞİ BİLİYORUM DEMEDİM", "BİLMİYORMUŞ GİBİ YAPIP bizden fazla bilen ya da bilenleri tanıyan" ve "komik duruma düşecektim" gibi hem de büyük harflerle yazınca, aslında bildiğim şeyleri sorarak onu sınadığımı falan sandı sanırım. Böyle bir şeyi aklımdan bile geçirmem. Üstelik Soner beyin bu konudaki derin bilgi birikiminden de bilgi sahibiyim. Onun için soru sordum. Yanlış anlaşıldımsa yine özür dilerim.

Eski 20-05-2009, 12:08   #17
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Yazıları ben taşıdım. Satış yapılan başlıklarda, bitki ile ilgili ayrıntılı bilgilerin olması doğru değil. Çünkü satış başlıkları, geçiçi başlıklardır, daha sonra silinirler...

Alıntı:
aslında bildiğim şeyleri sorarak onu sınadığımı falan sandı sanırım.
Ziya Bey arada bu izlenimi veriyor. İnternet üzerinden iletişim, onun yaygın iletişim tarzı olmadığı için, hemen gardını alıyor ya da gardını almış etkisi uyandırıyor. Büyük harfle yazıp, altını çizmese daha kolay geçiştirilecek şeyler, gereksiz yere büyüyor.

Sözün kısası, işin bu tarafını bir yana bırakıp, bitki üzerinden konuşmaya devam

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2009, 12:18   #18
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim sayın Malina;
İçimi rahatlattınız, sağolun.

Eski 20-05-2009, 18:31   #19
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Yazıları ben taşıdım. Satış yapılan başlıklarda, bitki ile ilgili ayrıntılı bilgilerin olması doğru değil. Çünkü satış başlıkları, geçiçi başlıklardır, daha sonra silinirler...

Ziya Bey arada bu izlenimi veriyor. İnternet üzerinden iletişim, onun yaygın iletişim tarzı olmadığı için, hemen gardını alıyor ya da gardını almış etkisi uyandırıyor. Büyük harfle yazıp, altını çizmese daha kolay geçiştirilecek şeyler, gereksiz yere büyüyor.

Sözün kısası, işin bu tarafını bir yana bırakıp, bitki üzerinden konuşmaya devam
Sayın Geophyte, Ben sevgili MALİNA ya bu konudaki ayıbımı (internet iletişimi)

daha öncelerdede samimi olarak ikrarda bulunmuş idim,bu yüzden malinanın laflarını alıntı yaptım .Yüzde yüz haklı.

Sizlerin tümünden ,yanlış anlamalar için özür dilerim.Benim makinam sürekli açık değil,vakit bulup açtığımda bu yazışmaları görüp değerlendirebiliyorum.

Beni bu şekilde kabullenmek zorunda tabiidirki değilsiniz.Sizlerden ricam böyle özel durumlarda ya bana 532 484 484 4 nol lu telefonumu arayın ,veya tel ime mesaj atın.

orkide ile ilgili konuya gelince; laflarımın tamamında her zamanki gibi ciddi idim.
Bu çiçeği tanımıyordum ve bütün samimiyetimle söyledim yanlış anlamayın öyle alay falan nasıl söz konusu olabilir,

Siz şurada yanılgıya düşüyorsunuz,

Sizi tamamen tamamen dinledikten (okuduktan )sonra olayı inceleyip,daha sonra size birkaç latince isim ve yetiştirme şöyle olur ,böyle olur diyeceğim bekleniyor.İşte bu ben değilim.Beni tanıyanlar iyi bilir.Biliyorsam biliyorum ,bilmiyorsam bilmiyorum.Bu kadar net ,hiç bir komplexim ve hiçbir beklentim yok ,sizlerin dost lukları bir çayımı içmeleri dahi benim için yeterli ,
ne beni ÜSTAD falan gibi gözünüzde büyütün ,ne de bu çiçeği gözünüzde büyütün.Benim yaptığım sadece uzun yıllar ciddi bedeller ödeyerek edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak,bu çiçeğinde zor bir çiçek olmadığını dilim döndüğünce anlatmak.

Sayın Geophyte,

ben sizi tanımıyorum ,bay bayan onuda bilmiyorum.Sizden resim gelince Gaziantep ve oranın sıcağınıda gözönüne getirdim.

Ve resimdeki bayanın siz olduğunuzu düşünerek öyle yorum yaptım,bana da hak verirsiniz herhalde.

Bu orkide ile ettiğim lafların hepsinin arkasındayım,tanımıyordum ve gerçekten çok etkilendim ,size bu çiçeği görmek için 15 dakikalığına gaziantebe gelirim ,lafımında arkasındayım.

Bu çiçeği sitede tanıyan arkadaşlarda olabilir onlara da saygı duyarım.

Çok ucuz bir variete de olabilir,çok pahalı bir variete de olabilir.

Bana göre orijinali çok pahalı olmalıdır diye düşünüyorum.

Aşık olduğum bir saksıya 5000 dollar verdiğimi biliyorum.

Bu melezlenen varietenin bu hale gelebilmesi en az 10 sene gerektirir diye düşünüyorum.

En derin saygı ve sevgilerimle

not;çiçekleri ve özellikle orkideleri SEVİN,onları seven insan yapısı çok incedir,hassasiyetiniz bundan ,sizi en iyi ben anlarım.

Eski 20-05-2009, 18:55   #20
Ağaç Dostu

Sayın Tolhahann,

Sayın Geophyte yurıda bahsi geçen orkide melezi ile ilgili soru yönelttiğinde
siz bu çiçeği tanıdığınızı söylemiş ve resim göndermiş idiniz.
Bu çiçekten sizin elinizde varmı ?

O resimdeki çiçekler sizemi ait.

Eğer öyleyse sizi de kutlarım.ve de tensip buyurur iseniz görmek isterim

Saygılarımla

Eski 21-05-2009, 10:30   #21
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Hem kokulu hem gösterişli güzel bir türmüş.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 11:12   #22
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner Mesajı Göster
Sayın Tolhahann,

Sayın Geophyte yurıda bahsi geçen orkide melezi ile ilgili soru yönelttiğinde
siz bu çiçeği tanıdığınızı söylemiş ve resim göndermiş idiniz.
Bu çiçekten sizin elinizde varmı ?

O resimdeki çiçekler sizemi ait.

Eğer öyleyse sizi de kutlarım.ve de tensip buyurur iseniz görmek isterim

Saygılarımla
Sevgili Soner; Geophyte ilk soru yönelttiğinde çiçeğin resmini eklememişti.Bende daha anlaşılır olması için ''Google''arama motorundan birkaç resim buldum.Malesefe bitki bende mevcut değil.Yanlış anlaşılmaya yol açtıysam özür dilerim.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024