agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidemi nasıl kurtarabilirim (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/41221.htm)

zeygin 25-07-2017 14:34

Orkidemi nasıl kurtarabilirim

2 Eklenti(ler)
Merhaba orkidemin türü nedir ve ilk alındığında saksıda su varmış 3 gün o şekilde beklediğinden maalesef bu hal3 geldi nasıl kurtarabilirim

Doku_Kültürcü 25-07-2017 15:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeygin (Mesaj 1514114)
Merhaba orkidemin türü nedir ve ilk alındığında saksıda su varmış 3 gün o şekilde beklediğinden maalesef bu hal3 geldi nasıl kurtarabilirim

%3 Hidrojen peroksit ve ardından toz tarçın öneriliyor.

zeygin 25-07-2017 15:40

Nasıl uygulamam lazım budamam gerekirmi kök ve dal için birde sıvı orkide vitamini var farklı birşey mi

Doku_Kültürcü 25-07-2017 17:19

Kökler sağlıklı gibi duruyor. Saksıyı düz bir yere dökün. Ölü kökleri kesip çıkartın. Taç kısmı denilen orkidenin göbek kısmına oksijenli su dökün. Biraz bekleyip sonra kağıt bir peçete yardımıyla fazla oksijenli suyu uzaklaştırın. Sonrasında, tarçın tozu dökün. Bitkiyi saksıya dikin. Sulayın.

zeygin 27-07-2017 11:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1514132)
Kökler sağlıklı gibi duruyor. Saksıyı düz bir yere dökün. Ölü kökleri kesip çıkartın. Taç kısmı denilen orkidenin göbek kısmına oksijenli su dökün. Biraz bekleyip sonra kağıt bir peçete yardımıyla fazla oksijenli suyu uzaklaştırın. Sonrasında, tarçın tozu dökün. Bitkiyi saksıya dikin. Sulayın.

Çok teşekkürler bilgi için yaptım bakalım

kerim3791 29-12-2018 09:34

Bende almıştım ama çok fazla uzun süre dayanmadı yerini sevmedi sanırsam

Sinmx 27-03-2019 11:38

İyi günler orkidelerim hastalandı kökleri pamukcuk oldu ve suan hiç kökü ve yaprağı kalmadı sadece gövdesi var bi Öner’iniz olurmu bana atmaya kıyamıyorum yeniden yaşatabilirmiyim yardımcı olurmusunuz

Orkideacemisi61 01-06-2020 10:58

Orkidem ölüyor 🥺

Merhabalar orkidemin dalları sarardı çiçekleri büzüştü döküldü kimisi de yaprakları kökleri sağlam ancak fotoda görüldüğü gibi toprağı mantarlandı sanırım ne yapmak gerekiyor bu kaçıncı orkidem hepsi de öldü bunu kurtarmak istiyorum yardımcı olabilir misiniz?????

Duygugndgn 27-07-2020 20:07

Orkide yaprakları buruştu yumuşadı

4 Eklenti(ler)
Merhaba bitki severler
Orkidemin yapraklarında buruşma ve hafif sararma var. Sulamayi haftada bir olcak şekilde daldırma ile yapıyorum. Hediye geldiğinde kökleri kuruma vardı hafif birazda yüzeye çıkmıştı hiç dokunmadım üzerinde çiçekler var diye yardımcı olu nasıl kurtarabilirim 😕

Doku_Kültürcü 27-07-2020 21:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Duygugndgn (Mesaj 1593420)
Merhaba bitki severler
Orkidemin yapraklarında buruşma ve hafif sararma var. Sulamayi haftada bir olcak şekilde daldırma ile yapıyorum. Hediye geldiğinde kökleri kuruma vardı hafif birazda yüzeye çıkmıştı hiç dokunmadım üzerinde çiçekler var diye yardımcı olu nasıl kurtarabilirim 😕

Bitkiniz susuz kalmış. Bu sıcaklarda 2-3 günde bir sulayın.

Mahmut Tebir 28-07-2020 11:24

Orkidenizi ikinci bir kaba koymamanızı öneririm. Çünkü orkideler köklerinden de hava alan bitkiler. Hatta orkidenizi koyduğunuz şeffaf saksının birkaç yerini delmenizi öneririm.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024