agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Yapraklardan Teşhis Yapmak ve Yaprak Problemleri (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/37811.htm)

cleryaa 03-05-2018 00:17

Neden böyle

1 Eklenti(ler)
Orkidemin yaprakları düştü. Bana geldiğinde dibinde sünger olduğu için harcını değiştirip süngeri çıkardım ve çürümüş kökleri temizledim. Sonra diktim ancak yapraklar diri bir haldeyken şuanda yumuşak, sulu değil. Ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.

Doku_Kültürcü 03-05-2018 13:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa (Mesaj 1539104)
Orkidemin yaprakları düştü. Bana geldiğinde dibinde sünger olduğu için harcını değiştirip süngeri çıkardım ve çürümüş kökleri temizledim. Sonra diktim ancak yapraklar diri bir haldeyken şuanda yumuşak, sulu değil. Ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.

Bitki susuz kalmış. Sıcak aylarda hemen her gün bitkinin köklerine su püskürtün. Su, saf su kalitesinde olsun. Saf su bulamazsanız florür içermeyen memba suyu kullanın.(su şişesinin etiketindeki rapora bakın). 3-4 günde bir de daldırarak sulayın. Ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde saksı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın ki biriken gübre kökleri yakmasın.

Kolay gelsin....

cleryaa 03-05-2018 13:59

Çürüme sanırım.

5 Eklenti(ler)
Köklerini temizleyip gece oksijenli su sıkıp tarçın serptim. Şimdi bu şekilde duruyor. Önerileriniz neler? Araştırmama göre direk 2 gün boyunca suda bekletin şeklinde uygulamalar var. Çürüme söz konusuyken suyun içinde bekletmek bana mantıklı gelmedi ama çokta konuya hakim değilim.

Doku_Kültürcü 03-05-2018 15:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa (Mesaj 1539141)
Köklerini temizleyip gece oksijenli su sıkıp tarçın serptim. Şimdi bu şekilde duruyor. Önerileriniz neler? Araştırmama göre direk 2 gün boyunca suda bekletin şeklinde uygulamalar var. Çürüme söz konusuyken suyun içinde bekletmek bana mantıklı gelmedi ama çokta konuya hakim değilim.

Tarçını yıkayıp uzaklaştırın. Tarçındaki sinnamik aldehit orkideler için de zararlı bir maddedir. Bitkiyi temiz bir harç içerisine dikin. Bunu büyük şeffaf bir plastik torba içerisine koyun. Torbayı, geceleyin nefesinizle şişirin. Phalaenopsis orkideleri geceleyin gözeneklerini açıp karbondioksidi bağlar. Gündüz ışık varlığında bundan şeker sentez ederler. Köklerini büyük oranda kaybetmiş olduğu için, su dengesini de başka bir yolla sağlamanız da mümkün değil. Zaman zaman bitkiye su püskürtün. Eğer her şey yolunda giderse yeni kök oluşturacaktır.

Kolay gelsin....

cleryaa 03-05-2018 16:53

Bu dediklerinizi uygularken harcı sulama durumum nasıl olmalı? Şeffaf poşeti sadece gecelerimi açmalıyım?

Doku_Kültürcü 03-05-2018 21:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa (Mesaj 1539160)
Bu dediklerinizi uygularken harcı sulama durumum nasıl olmalı? Şeffaf poşeti sadece gecelerimi açmalıyım?

Torba kapalı olacağı için çok fazla bir sulama gerektirmez. İlk başta, harcı sulayın ardından gübre çözeltisi verin. Poşeti, geceleyin nefesinizle şişirip ağzını bağlayın. Bitki, gece koşullarında karbondioksidi bağlayıp, gündüz ışıklı koşullarda bundan şeker sentezler ve yeni kök oluşumu için bunu kullanır.

cii_them 04-10-2018 11:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Clementinee (Mesaj 1461344)
Merhaba. Orkidemin yapraklarında nokta şeklinde lekeler mevcut. Ve yaprağının ucu kararmaya başladı. Nemli bir bezle sildiğimde ise koyu sarı pasa benzeyen bi renk çıktı yapraklarından.. Aynı lekeler Yanında duran diğer orkideme de geçmiş. Köklerinde gördüğüm kadarıyla bi sorun yok.Bu hastalığın ne olduğunu bilen ve yapmam gerektiğini bilen var mı ? http://i.hizliresim.com/X4779o.jpg http://i.hizliresim.com/6n77XW.jpg http://i.hizliresim.com/2ZmmWA.jpg

aynı lekelerden benim orkidelerimdede var kahverengi toz gibi noktalar var. uçları sararmaya başladı. bunun nedeni ve çözümü nedir? resim yükleyemiyorum nedendir bilmem.

satranc 21-10-2018 05:41

1 Eklenti(ler)
Benim orkidem balkonda kaldi daldirma yontemiyle suladim.
Yapraginda beyaz bir leke var. Asiri isik aldigi icin leke oldugunu dusundum, oda icine koydum.

papatya92 08-11-2018 14:20

Merhabalar, bu forumu üye olmadan takip edip bazı sorularıma cevap alıyordum. Ancak cevap bulamadığım bir kaç sorum var. Son 2 yıldır Phalaenopsis cinsi orkide bakmaya çalışıyorum. Şimdilik sadece bir orkidem var ve ilk defa dal vermeye başladı bu yıl :) Ancak sorum şu komşumun biri orkidesinin hastalık kaptığını düşünüp dışarıya koymuş, atıyormuş. Ben de kıyamadım aldım. Ancak dal verme döneminde olan diğer orkidemin yanına koymadım çünkü bulaşıcı bir hastalığı olabilir diye düşündüm. Bence sağlıklı toparlanabilecek bir orkide gibi duruyor ama bilmediğim durumlar var. Rica etsem ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olur musunuz?
1. Dibinden iki yeni yaprak vermiş. Bunlar keiki mi? Keikiyse ne yapmam lazım? Ve neden morumsu siyah renkteler?
2. Büyük yapraklarındaki siyahlıklar bir hastalık belirtisi mi yoksa güneş yanığı mı?
3. Bir yaprağında beyazlaşma ve şeffaflık durumu var tam ortasında. Nedeni ne olabilir?
4. Köklerinin çoğunun ölü olduğunu düşünüyordum ancak o dibinden iki yaprak verdiği kısmının altında baya yeni kökler oluşmuş. Kökleri anlamak için illa saksıdan çıkartmam mı gerekir? En son toprak değiştirmeye kalktığımda ilk orkidemi belki de bu yüzden kaybetmiştim, o yüzden pek istemiyorum toprak ve saksı değişimi yapmayı.
Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Bir de açıklamayı unutmuşum, ilk eve getirdiğimde saksının alt kısmı su içindeydi yaklaşık 1 cm kadar. Hemen porselen saksısından kurtardım ve hava alabileceği şekilde yerleştirdim. Dallarından biri tamamen kurumuştu, onu da kesip tarçın sürdüm. Diğer dalını ise kuruyan yerinin biraz aşağısından keserek tarçın sürdüm. Cinsini de bikmiyorum ama phalaenopsis olduğunu düşünüyorum. Sizce kurtulur mu, toparlayabilir mi?

Çok çok teşekkürler zaman ayırdığınız için.

papatya92 08-11-2018 14:31

3 Eklenti(ler)
Fotoğraflarını yüklemeyi unutmuşum. İşte bunlar da fotoğrafları.

Eklenti 683496

Eklenti 683497

Eklenti 683498

Doku_Kültürcü 08-11-2018 17:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi papatya92 (Mesaj 1551765)
Fotoğraflarını yüklemeyi unutmuşum. İşte bunlar da fotoğrafları.

Eklenti 683496

Eklenti 683497

Eklenti 683498

Yapraktaki siyah lekeler Pseudomonas bakterisinden kaynaklanıyor olabilir. Yaprağa oksijenli su püskürtün veya oksijenli suyla silin. Yapraktaki şeffaf alan salyangoz zararına benziyor (soğuk su zararı da olabilir). Salyangoz, saksı içerisinde bulunabilir. Saksıyı harcını değiştirin. Yan tarafta gelişen bitki bölümü "keiki".

kerim3791 29-12-2018 09:33

Bu çiçekler çok güzel

Mlek 15-03-2019 09:41

Orkidemin yaprak koku kirildi yanlislikla napmaliyim ?

FEZİLE 01-04-2019 15:55

http://mail-attachment.googleusercon...iLow1R0Gw2e5zw

Funda kılıç 28-04-2019 18:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cigdem.crocus (Mesaj 1419770)
Merhaba benim orkidemin yaprakları önce sağlam olarak büyüyüp sonra çatlıyor. Bir resmini paylaşıyorum. Nemsiz kaldığından mı olur acaba?

Merhaba, sizin orkidenizde olan sorunun aynısından benim orkidemin yapraklarında da var. Orkideniz nasıl oldu, ne yaptınız?

Funda kılıç 28-04-2019 19:27

Orkidemin yaprağında değişiklik

2 Eklenti(ler)
Orkidemin yapraklarının altında renk değişimi var. Beyazlaşmış gibi. Nedeni ne olabilir, ne yapabilirim? Fotoğrafını ekliyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenti 692180

Eklenti 692181

zorlug 20-05-2019 20:59

2 Eklenti(ler)
Merhabalar araniza yeni katıldım orkidemin yapraklari kahverengiye döndü ve yumuşadı üzerinde cicekler mevcut fakat yapraklari kurtarmam lazım yardımınızı rica ediyorum

Doku_Kültürcü 20-05-2019 21:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zorlug (Mesaj 1568666)
Merhabalar araniza yeni katıldım orkidemin yapraklari kahverengiye döndü ve yumuşadı üzerinde cicekler mevcut fakat yapraklari kurtarmam lazım yardımınızı rica ediyorum

Taç Çürümesi denilen şey bu. Bitkinin yapraklarının çıktığı yere oksijenli su dökün. Veya tarçın tozu dökün (içeriğindeki sinnamik aldehit orkide için zehirli bir maddedir dikkatli olun). Şansınız varsa bitki kurtulur ama fazla ümitlenmeyin.:(

zorlug 20-05-2019 23:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1568670)
Taç Çürümesi denilen şey bu. Bitkinin yapraklarının çıktığı yere oksijenli su dökün. Veya tarçın tozu dökün (içeriğindeki sinnamik aldehit orkide için zehirli bir maddedir dikkatli olun). Şansınız varsa bitki kurtulur ama fazla ümitlenmeyin.:(

Teşekkür ederim bilgi için köklerinde bir sorun yok Hala iyi durumdalar toprak değişimi yapsam faydalı olurmu acaba kaybetmek istemiyorm ciceklerimi birde sebebi ne acaba bu çürümenin

Doku_Kültürcü 21-05-2019 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zorlug (Mesaj 1568677)
Teşekkür ederim bilgi için köklerinde bir sorun yok Hala iyi durumdalar toprak değişimi yapsam faydalı olurmu acaba kaybetmek istemiyorm ciceklerimi birde sebebi ne acaba bu çürümenin

Bunun nedeni, taç kısmının ıslak kalması, küf ve bakteri gelişimi nedeniyle taç çürümesi olur. Toprak değişimi durumu değiştirmez.

Hakuka 25-06-2019 21:20

Bu hastalık mıdır acaba bilgilendirebilir misiniz?
[IMG]https://i.hizliresim.com/86bbJW.jpg[/IMG]

Orkideyisev 22-07-2019 09:28

orkidenin yaprakları neden böyle oldu ne yapabilirim

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi BilgeBaykuş (Mesaj 1402986)
Merhaba arkadaşlar,

Yazıyı aboutorchids.com'dan alıntıladım(link yazının sonundadır). İngilizceden türkçeye çevirdim. Büyük bir hata olacağını sanmıyorum ama ufak tefek çeviri hataları olabilir.
Görürseniz lütfen belirtin. Ben çok faydalı buldum, umarım sizinde işinize yarar :)

Orkidenizin Yapraklarını Okumak

Orkideler hayatta kalmak ve gelişmek için sağlıklı yapraklara ihtiyaç duyarlar. Eğer orkidenizin yaprakları sağlıklı görünmüyorsa, aşağıda listelenmiş genel problemleri teşhisinizin başlangıç noktası olarak ele alın. Dikkat edin, bazı semptomlar farklı nedenlerden dolayı birden fazla kez listelenmiştir. Örneğin, bazı aşırı sulama ve yetersiz sulama işaretleri birbirinin aynıdır.

Aşağıdaki semptomlar bir problemin belirtisi olabileceği gibi, her siyah nokta veya sararan yaprak için endişelenmek için bir sebep değildir. Mesela, eski-yaşlı yapraklar (altta bulunanlar) sararabilir, üzerinde noktalar çıkarabilir, ortasından yarılabilir veya tamamen düşebilir. Bitki sağlıklı yeni yapraklar çıkardığı sürece bu normaldir.

Yapraklarda Görülen Semptomlar ve Nedenleri:

Aşırı Sulama Belirtileri:

Hamur gibi, bükülgen, solgun, düzleşmiş veya çekilmiş-kıvrışık yapraklar
Yaprağın ortadan ayrılması
Sararma
Hızla yumuşama ve kararma olması

Sulama Yetersizliği Belirtileri:

Sarı veya kahverengi yapraklar
Yaprağın ortadan yarılması
Yaprak kenarlarının alta doğru bükülmesi
Pilelenmiş yapraklar ( akordeon gibi kıvrılma)
Yaprak üzerinde kanal ve damarcıklar belirmesi

Güneş Yakması veya Aşırı Sıcak Belirtileri:

Yaprak üzerinde büyük kuru bir alan veya ölü bir bölge olması( beyaz noktacıklar şeklinde başlayıp giderek kararabilir)
Sarı yapraklar

Işık Yetersizliği:

Sarı yapraklar
Koyu yeşil yapraklar
Sarkık ve yumuşak yapraklar

Fazla Gübreleme:

Yaprak uçlarında kahverengileşme

Yetersiz Gübreleme:

Sarı yapraklar

Nem Yetersizliği:

Yaprak uçlarında kahverengileşme
Solgun yapraklar

Yaprakların Gece Boyunca Su İçinde Kalması:

Çürük yapraklar

Saksı Değişimi İhtiyacı:

Yeni çıkan yaprakların çürükleşmesi veya kararması

Böcek İlacı:

Yaprak üzerinde delikler
Deforme olmuş yapraklar
Siyah benekler
Yaprakların bronzlaşması

Bakteriyel, Viral veya Fungal Enfeksiyonlar:

Siyah benekler veya yumuşak benekler (özellikle bunla beraber alışılmadık bir koku olması)
Yaprağın üzerinde sarı renkli çizgiler oluşması veya renksizleşmesi
Sarı yapraklar

Yaprağın Üzerine Soğuk Su Gelmesi:

Siyah benekler

http://http://www.aboutorchids.com/b...rchids-leaves/

merhabalar hediye gelen orkide bir süre sonra bu hale geldi. yapraklarında yer yer beyazlamalar şeklinde kurumalar var. küçük yaprak vermeye devam ediyor ama yapraklarının neden böyle olduğunu anlamıyorum. yardımcı olur musunuz.
Birde yavru orkide var onu ne zaman ve nasıl ayırmalıyım.
[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Eklenti 696953[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]Eklenti 696949

FANLGO 16-09-2019 23:59

Siyah benekler

3 Eklenti(ler)
Merhaba orkidemde bir sorun olduğunu düşündüğüm için site arayışına giriştim bu site de güzel bilgiler olduğu için kayıt olup sormak istedim. 3 tane görsel ekledim ev taşınma durumu olduğu için 3 - 4 defa yeri değişti uzunca bir süre evde olmayacağım için de yanımda getirdim getirdikten sonra çiçeğin üstündeki beneklerin büyüdüğünü fark ettim haftada bir defa arıtıcıdan aldığım 1 su bardağı ile suluyordum umarım çok geç kalmamışımdır ne yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

zorlug 08-11-2019 14:29

1 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar orkidemin yapraklarında bu şekilde yaralar var sorunun cozumu hakkında yardımcı olurmusunuz?

sephirot 03-03-2020 09:22

4 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba,

Orkidemin bazı yapraklarında tüylenme veya kabarma var, ayrıca toprağında yetişmiş birkaç mantar gördüm

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

acemi caylak 05-03-2020 08:10

4 Eklenti(ler)
Merhaba; Foruma Yeni Üye Oldum Ama Bayadır Aslında Takip Ediyordum Burayı. Fotoğraflarda da gördüğünüz üzere birkaç sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim.Forumda baktım ama kendi sorunlarıma benzer sorunlar göremedim eğer varsada kusura bakmayın
Orkidemde aslında hiçbir sorun yoktu hatta yeni çiçek dalı verip uzadı, yaprakları gayet sağlıklıydı. fakat yaklaşık 1 haftadır falan orkidemde bir değişiklik söz konusu.
1- 2 yaprağında resimde gördüğünüz gibi küçük kabacık gibi şeylerden oluştu. Bunun Sebebi ne olabilir
2- çiçeğimin gövdesinde gördüğünüz gibi bir nokta şeklinde karartılar mevcut. yakından baktığımda böceğede benzemiyorlar bunun sebebi ne olabilir.
3- çiçek yapraklarında alta doğru bir kıvrılma mevcut ve bir yaprağının kenarı çok dikkatli baktığınızda hafif bir siyahlaşma mevcut. Bunun sebebi ne olabilir.

Ayrıca bu gövdesinde nokta şeklinde karartılar diğer orkidemde de mevcut ama onda başka sorun gözlemlemedim.
bu 2 orkideyi sağlıklı ve çiçekli orkidemden de ayırdım bu arada. şimdiden çok teşekkür ederim :(:(:(

orkideaşkına 29-03-2020 18:25

orkide yapraklarında siyahlaşma ve çürüme

2 Eklenti(ler)
merhaba, sizden acil yardım bekliyorum fotograflarda görüldüğü üzere bu orkidemin orta göbegi olk geldigi gunden sonraki 1 haftada bu sekilde siyahlaşp düştü daha sonra bu kararmalar biter sandm ama diger yaoraklardada başladı onlarda çürüyor ne yaoablrm bilmiyorum. cicekciden heduye alnmş bir çiçek çok üzgünüm nasl iyilestirebilirim mantar mı bu?

orkideaşkına 29-03-2020 18:41

orkide göbeğinin düşmesi

4 Eklenti(ler)
Merhaba ,
ayni sekilde bu orkideminde aldığımda göbeği kesikti sonra yaprak çıkardı fakat yaprağı kurudu bu sekilde düştü bu orkidem tekrar yaprak çıkarır mı? Odunsu bir hal aldı ortada cıkan yaprak sert kuru dal gibi

eyemya 28-06-2020 12:08

Merhaba orkidem 2 gün içerisinde bu hale geldi sadece bir yaprağında var diğerlerine zarar verirmi lütfen yardım edin
https://imgyukle.com/i/CK8imy
https://imgyukle.com/i/CK8hIp

Cicim 11-07-2020 10:28

Merhabalar, mümkünse birazcık yardım alabilirmiyim. Bir orkidem günden güne kötülemeye başladı. Önce yaprakların kenarları açık yeşil olmaya başladı sonra dökülmeye. 6 yapraklı orkidem 2 yaprak kaldı kökleri normal bir sorun görünmüyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024