agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde mantar hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/3537.htm)

Doku_Kültürcü 25-05-2020 23:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hakan DAG (Mesaj 1589448)
Sn. Doku_Kültürcü aynı oranda mı su-ilaç karışımı yapılmalı? Yoksa daha az oranda mı ilaç kullanılmalı?

Anthura firmasının Phalaenopsis üretimiyle ilgili bir kitabı var (2005 basımı) , ama orada önerilen ilaçların tamamına yakını yasaklanmış durumda. Şu anki ilaçlar hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

Hakan DAG 26-05-2020 21:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1589476)
Anthura firmasının Phalaenopsis üretimiyle ilgili bir kitabı var (2005 basımı) , ama orada önerilen ilaçların tamamına yakını yasaklanmış durumda. Şu anki ilaçlar hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

Teşekkür ederim ilginize. Kiraz ağacında kullandığım fungusit ilacını bir tanesinde denicem. Sonuç olumlu olursa burdan gelişmeleri paylaşırımı.

zeygültan 18-06-2020 10:38

1 Eklenti(ler)
iyi günler 2 ay önce hediye gelen orkidemde yeşil lekeler vardı . bu lekeler gittikçe büyüyor. ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. mantar mı acaba? çiçeğimi kurtarabilmek için ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Doku_Kültürcü 18-06-2020 11:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeygültan (Mesaj 1591205)
iyi günler 2 ay önce hediye gelen orkidemde yeşil lekeler vardı . bu lekeler gittikçe büyüyor. ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. mantar mı acaba? çiçeğimi kurtarabilmek için ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çiçekteki yeşil beneklenme, çiçeğin solmaya başlayacağının göstergesi kabul ediliyor.

zeygültan 18-06-2020 15:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1591212)
Çiçekteki yeşil beneklenme, çiçeğin solmaya başlayacağının göstergesi kabul ediliyor.

çok teşekkür ederim cevabınız için. bu lekeler mantar ya da başla tür bir hastalık belirtisi değil mi yani? diğer orkidelerimin çiçekleri solarken böyle olmuyor hiç

kamildag10 17-02-2021 22:22

Orkide toprağı küf oluşumu

5 Eklenti(ler)
Merhabalar, şimdiden vermiş olacağınız bilgiler için teşekkür ederim. İlk defa bir Orkide yetiştireceğim ve yeni aldığım bitki saksını ve toprağını önlem amaçlı değiştirmek istedim fakat görsellerde olduğu gibi toprak ve kök çevresinde küflenme gibi sorun yaşadım. Bunu nasıl çözebilirim. Yardımlarınızı beklemekteyim.

pelen23 06-05-2021 08:04

Cikcekler canli olmasina ragmen bu tip lekler varsa uzun sure soguga ve neme maruz kalmis demektir. birkinin kendisi saglikli oldugu surece sorun yok bu leklerde

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeygültan (Mesaj 1591205)

Yukiyuki 20-10-2021 12:01

Merhaba,
Bitkilerim için takip ettiğim bu siteye orkidemdeki mantar sounu içn üye oldum, resim paylaşamadım ne yazık ki, durumu anlatayım.
Mayıs ayında aldığım orkidenin kökleri çürümüş gibi görünüyordu. Eylül ayında çiçeklerini dökünce toprağını değiştirdim. Bu arada evi çok sevdi iki büyük yaprak çıkardı ve tüm tomurcukları açmıştı.
Toprak değişiminden yaklaşık iki ay sonra toprağında beyaz pamukçuklar farkettim, gövde ve yapraklar temiz.
Şimdi toprağı tekrar değştiriyorum pamukçuklar genelde ağaç kabuklarında, bazı köklere azıcık bulaşmış onları kestim.
Burda yazdığı gibi yeni toprağı kaynattım ama içim rahat etmedi sonuçta aynı paketteki toprak.
Kaynatma yeterli olur mu? Antifungal kullanmam gerekir mi?
Aynı dönemde buzla sulama yapmaya başlamıştım mantara o sebep olmuş olabilir mi?
Son olarak önerebileceğiniz toprak markası var mı? Her toprak değişiminde bitkilerimde böyle sorunlarla karşılaşıyorum.
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Doku_Kültürcü 20-10-2021 15:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yukiyuki (Mesaj 1611180)
Merhaba,
Bitkilerim için takip ettiğim bu siteye orkidemdeki mantar sounu içn üye oldum, resim paylaşamadım ne yazık ki, durumu anlatayım.
Mayıs ayında aldığım orkidenin kökleri çürümüş gibi görünüyordu. Eylül ayında çiçeklerini dökünce toprağını değiştirdim. Bu arada evi çok sevdi iki büyük yaprak çıkardı ve tüm tomurcukları açmıştı.
Toprak değişiminden yaklaşık iki ay sonra toprağında beyaz pamukçuklar farkettim, gövde ve yapraklar temiz.
Şimdi toprağı tekrar değştiriyorum pamukçuklar genelde ağaç kabuklarında, bazı köklere azıcık bulaşmış onları kestim.
Burda yazdığı gibi yeni toprağı kaynattım ama içim rahat etmedi sonuçta aynı paketteki toprak.
Kaynatma yeterli olur mu? Antifungal kullanmam gerekir mi?
Aynı dönemde buzla sulama yapmaya başlamıştım mantara o sebep olmuş olabilir mi?
Son olarak önerebileceğiniz toprak markası var mı? Her toprak değişiminde bitkilerimde böyle sorunlarla karşılaşıyorum.
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Genleştirilmiş kil bilyesi kullanın. Organik olmadığı için küf sorunu oluşturmaz:
https://www.e-tartes.com/yetistirme-...m-10litre.html

Doğa:) 21-01-2024 11:19

Orkidemin köklerinde mantar oluşmuş ne yapmalıyım

Orkide eve geleli yaklaşık iki hafta oluyor bugün saksıdında minik beyaz mantarlar olduğunu gördüm ne yapmalıyım(mantar hastalığı değil küçük beyaz mantarlar var)

almuud 21-01-2024 14:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doğa:) (Mesaj 1623392)
Orkide eve geleli yaklaşık iki hafta oluyor bugün saksıdında minik beyaz mantarlar olduğunu gördüm ne yapmalıyım(mantar hastalığı değil küçük beyaz mantarlar var)

Büyük ihtimalle küf kolonileridir, saksı harcı değişimi yapabilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024