agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

BilgeBaykuş 01-05-2015 14:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kuzzeyli (Mesaj 1374896)
benim phalaneopsislerimin de kökleri sararmış ve pek gelişmiyor. saksı harcı çam kabuğu. saksının altında ve yanlarında yeterince delikleri var. ev ortamında direk güneş almayan ama aydınlık bir odada 20 derece sıcaklıkta duruyor. iki günde bir suluyordum. acaba nerede yanlış yapıyorum.

Değişmekle beraber orkideler 7-10 günde bir sulanmalı. Aksi halde kökleri çürür.

kuzzeyli 01-05-2015 21:40

haftada bir sulayayım artık o halde
gelişmemesi de çok sulamaktan olabilir mi acaba?

plnankara 04-05-2015 10:00

2 Eklenti(ler)
Biri bana yardım edebilir mi?çiçeğim bakamadım sanırım ölüyor.

Eklenti 550512

Eklenti 550554

Yeşil kök sadece 1 tane görünüyor.hepsi içi boş kahverengi olmuş.

sabah 04-05-2015 11:41

Fotoğraftan sorun tam anlaşılmıyor.

Bu başlığı incelediniz mi?:
http://www.agaclar.net/forum/orkide-...lari/12721.htm

Not:
Mesajlarınızda "Düzelt" ile istediğiniz düzenleme ya da silmeyi yapabilirsiniz. Böylece mesaj tekrar yazmak zorunda kalmazsınız.

plnankara 04-05-2015 12:10

Orkide toprağı aldım.orkide besini aldım.ben ölmesini istemiyorum.siteden birinden yardım gelmedikce dokunmak ta istemiyorum.

Seabert74 05-05-2015 08:39

sayın plnankara,

Orkidenizin köklerine müdahele gerekiyor..
İçi boşalmış ve çürümüş kökleri temzileyin.. KEstiğiniz köklere tarçın sürün (mikropba karşı).. Harcını kurutun ve yeniden dikin.

Tül arkasından güneş alacagı bir yere yerleştirin. Haftada bir gibi, kök durumunu inceleyerek sulama yapın. Orkideler diğer çiçekler gibi sulanmaz. Genelde daldırma yöntemi tercih edilir (ben öyle yapıyorum.).. Su dolu bir kabın içine saksınızı daldırın ve tüm saksı harcının ıslanması için bekleyin . Yaklaşık 30 -50 saniye yeterli oluyor.
Ardından saksının suyunun süzülmesini bekleyip yerine alın.. Saksının etrafında 1 bardak su bulundurmak ya da saksı altlıgında taş dizip aralarına su dökmek vs nem için iyi oluyor..
Saglıklı orkide için diğer gerekli olan şey ; esinti..
Yapraklarına su fıslatın, esinti olusturun..Acın camı havalandırın çiçeğinizi..
Aşırı sulamaktan kaçının.. Kök durumunu takip edin, kökler yeşilse (ilk sulandıgındaki gibi) yeniden su vermeyin. Kökler kurudukç grileşir, (saksının üzerindeki hava kökleri gibi) saksınız hafifler, sulama zamanı geldiğini bu şekilde anlayabilirsiniz..
Panik yapmayın, yapraklarınız saglıklı görünüyor, saglam kök de varsa orkideniz yaşar..

Takviye için orkide besini kullanabilirsiniz. Üzerinde yazandan daha az verin, selamlar..

sodalarayranlar 15-06-2015 17:21

Bakımı ve orkide hastalıkları cevapları için teşekkürler, benim içinde çok faydalı oldu.

boabab 31-07-2015 00:48

1 Eklenti(ler)
Merhabalar, çiçek açmış halde olan orkidemin yapraklarının ortası bu şekilde.
Ne olmuş olabilir diye sormak istiyorum?

tgce 31-07-2015 15:16

4 Eklenti(ler)
orkide konusunda oldukça acemiyim hediye olan orkidemin çiçekleri 1 ay gibi bir sürede birdenbire döküldü şuan sağlıklı mı orkidem tam olarak bilemiyorum köklerin üst kısmında yanık gibi lekeler gördüm ve okuduğum kadarıyla bir tane kök de çürümüş gibi duruyor saksıyı açıp kesmeli miyim o kökü?Eklenti 569120

Eklenti 569121

Eklenti 569122

Eklenti 569123

seda_ 13-08-2015 09:27

Merhaba orkidemin Kökleri çürüdü nerdeyse hiç Kökü kalmadı çürümüş Kökleri temizledim ve tarçın Döktüm yeni çıkan bir Yaprağı ve çok küçük bir filizi var başka ne yapmam gerekiyor Yaşar mı acaba cok üzülüyorum

zeynepustakobya 15-08-2015 21:22

ne yapabilirimm çok acil

3 Eklenti(ler)
aylar önce hediye orkidem olmuştu yine sizlerin sayesinde büyüdü filiz ve yaprak verdi ancak aşırı sıcak ve nemden kökleri biranda çürüdü tarçın döktüm kestim ancak sonuç hüsran acilen nasıl kurtarırımm [ATTACH][ATTACH]Eklenti 571378[/ATTACH][/ATTACH]

sun07 09-09-2015 23:37

Orchidee kök çürümesi

4 Eklenti(ler)
merhabalar yaklaşık 1 ay önce hediye gelen orkidem sanırım ev şartlarından (gece ve gündüz sıcaklık farkı) ve biraz fazla sulamamdan dolayı köklerde sararma ve çürüme meydana geldi. Amerikada olduğum için tam olarak nerede ne bulacağımı bilemiyorum. Ev şartlarında şu an için ne yapabilirim. Orkidemin kurtulma şansı var mıdır? ayrıca orkide eve gelişinden 1 hafta sonra çiçeklerini döktü. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

asiltürk 12-09-2015 21:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sun07 (Mesaj 1406849)
merhabalar yaklaşık 1 ay önce hediye gelen orkidem sanırım ev şartlarından (gece ve gündüz sıcaklık farkı) ve biraz fazla sulamamdan dolayı köklerde sararma ve çürüme meydana geldi. Amerikada olduğum için tam olarak nerede ne bulacağımı bilemiyorum. Ev şartlarında şu an için ne yapabilirim. Orkidemin kurtulma şansı var mıdır? ayrıca orkide eve gelişinden 1 hafta sonra çiçeklerini döktü. Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Merhaba elinizdeki orkideyi orkide toprağına dikin ve bol ışık alan bir yere koyun (ancak direk güneşe olmamak şartıyla) orada hava sıcaklık durumuna göre 6-7 günde bir su verin sonra sabırla bekleyin derim.Çiçek sapınıda dibinden kesin çiçek köklenince yeni bir çiçek sapı çıkacaktır.Fazla su orkideyi öldürür sulanınca dibinde su kesinlikle bırakmayın

sun07 14-09-2015 04:27

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için umarım yeniden çiçek açar orkidem

Ergün Sarıoğlu 26-09-2015 22:32

Acil yardım edin :(

5 Eklenti(ler)
Merhabalar
Forumunuza yeni üye oldum ancak uzun zamandır okuyorum.
Resimlerde göreceğiniz üzere orkidemin kökleri tamamen çürüdü.Daha önce çürüme olmuş ve çürüyenleri budamıştım.Ancak çürüme hala devam ediyor.Plastik şeffaf saksımın drenajı iyi, orkidemi haftada bir daldırma yöntemiyle suluyorum.
Kökte çürüme devam ederken çiçek kollarında da yaprak açmaya başladı.
Köklerine ne yapabilirim?Çiçeklerini döktükten sonra çiçek kollarını 3. boğumdan sonra budamıştım.Bu kollarında göreceğiniz üzere açan yaprak kısmından orkidemi üretmem mümkün mü?Mümkünse ne yapmalıyım?Orkidemin toprağı uygun mu?
Eklenti 578998

Eklenti 578999

Eklenti 579000

Eklenti 579001

Eklenti 579002

Ergün Sarıoğlu 06-10-2015 17:45

Merhaba arkadaşlar
Bir önceki mesajımda gördüğünüz üzere orkidemin kökleri kalmadığı için yaprakları buruşmaya yumuşamaya başladı.Çok acil yardım edin ne yapabilirim ölmemesi için?Yaprak çıkaran yerlerden tekrar üretebilir miyim?Hiç kökü kalmadığından su alamıyor sanırım yaprakları o yüzden mi yumuşamıştır nasıl sulayabilirim?

Charlaux 06-10-2015 20:47

Üzülerek söylüyorum genelde köksüz ve buruşmaya başlayan orkidelerin sonu ölümdür. Ancak saksının altına bir nemlendirici yapın belki bir şansınız olur (altına geniş bir altlık ve altığa çakıl taşı gibi taş koyup su koyacaksınız).

Unutulmaması gereken kurallar orkideyi suya ihtiyacı olduğu zamanlar sulamak,havadar bir alanda bırakmak ve zararlılara karşı her zaman tetikte olmak. En önemli konu orkidenin dilinden anlamak ve her orkidenin farklı bir dili olduğunu bilmek.

Ergün Sarıoğlu 07-10-2015 10:17

Teşekkür ederim dediğiniz yöntemi uyguladım inşallah kurtulur :(
Haftada bir suluyordum neden böyle oldu anlamadım kökler tamamen gitmiş :(

Charlaux 07-10-2015 16:34

Umarım iyileşir ancak dediğim gibi çokta umutlanmamak gerekir.

Dediğim gibi haftada bir sulama önemli değil ihtiyacı geldiğinde sulamak önemli;bazı yerlerde 2 haftada bir sulamak yeterli olur başka yerde 3-4 günde bir. Tahta bir çubuk daldırma tekniği karışımın içine her zaman iyi bir taktik: çubuk ıslanıyorsa su var,çubuk kuruysa sulayabilirsiniz.

Ancak unutulması gereken bir nokta su vermekle işin bitmediği.Bu işin ışığı var,iyi bir karışımı var,orkide gübresi var (ama şu an kök olmadığı için kullanmayınız) kısacası anlamak gerek.

Bu size değil genel olarak herkese vereceğim bir tavsiye : olurda orkideniz ölürse ebay'den bakın güzel bir orkide türü seçip onunla öğrenmeye başlayın.Çünkü her phalaenopsis hybrid'inin farklı farklı karakteristiği ihtiyaçları var.Markettekilerin şeceresi olmadığı için yani anne- babalarını bilemediğimiz için hangi karakteristik özelliklere sahip olduğunu da bilemeyiz.Hiç değilse adlı bir orkide aldığınız zaman yerli / yabancı kaynaklar,bakımları hakkında ipuçları ve çizilen keskin yollar var.

Almanya'da yaşayan arkadaşlar içinde oldukça güzel bir orkide serası zaten mevcut.

cigdem.crocus 11-11-2015 17:10

2 Eklenti(ler)
Merhabalar,

Orkidemin yeni çıkan kökleri çok sağlıksız. Nasıl açıklayacağımı bilmediğim için resimlerini çektim yolluyorum. Zaten bu orkidemi geçen sene bir arkadaşımdan ölmek üzere aldım ve kendim yaşattım. İlk orkidem olduğu için bütün deneme yanılma yöntemlerimi üzerinde denedim çok şükür yaşadı. Ama pek sağlıklı değil. İşyerimde camın önüne koydum. Işığı direk almıyor. Akşam güneşi alıyor baya. Neler tavsiye edersiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim:eek:

mühendis57 12-11-2015 09:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cigdem.crocus (Mesaj 1419773)
Merhabalar,

Orkidemin yeni çıkan kökleri çok sağlıksız. Nasıl açıklayacağımı bilmediğim için resimlerini çektim yolluyorum. Zaten bu orkidemi geçen sene bir arkadaşımdan ölmek üzere aldım ve kendim yaşattım. İlk orkidem olduğu için bütün deneme yanılma yöntemlerimi üzerinde denedim çok şükür yaşadı. Ama pek sağlıklı değil. İşyerimde camın önüne koydum. Işığı direk almıyor. Akşam güneşi alıyor baya. Neler tavsiye edersiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim:eek:

Merhaba orkidenizi çok sığ dikmişsiniz üst kökler çok açıkta kalmış.Aslında köklerin kurumasına izin vermemek kaydıyla.kökler açıkta olsa da orkideniz büyümeye devam eder fakat sık sık su püskürtmek zorundasınız.
Köklere gündüz birkaç kez su püskürtün.Akşam ise hem kök bölgesine hem de yapraklarına su püskürtün.Orkidenin bulunduğu ortam sıcaklığı gece 20 nin altına düşmüyorsa daha serin bir yere koyun ve akşamları orkidenizin birkaç saat hafif rüzgar almasını sağlayın. Her iki sulamada bir gübreleme yapın
Kolay gelsin...

cigdem.crocus 16-11-2015 14:51

Çok teşekkür ederim dediklerinizi dikkate aldım. kökleri biraz daha içeri çektim ve püskürterek kalan köklerini ve yapraklarını suluyorum. İnşallah benim orkidem de mutlu bir orkide olur en yakın zamanda :) İyi günler dilerim.

Yesim6 20-11-2015 20:00

3 Eklenti(ler)
Merhaba orkidem yaklaşık 2 ay önce keiki verdi kök yerine dal cikti normal midir? Bu konuda acemiyim kokleri saglam saniyorum ama ana kökte çürüme var galiba anlayamiyorum resim ekledim orkidemin sağlığı ile ilgili yorum yapip ne yapmam gerektiği konusunda yardimci olursaniz cok cok sevinirim

mühendis57 21-11-2015 17:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yesim6 (Mesaj 1421742)
Merhaba orkidem yaklaşık 2 ay önce keiki verdi kök yerine dal cikti normal midir? Bu konuda acemiyim kokleri saglam saniyorum ama ana kökte çürüme var galiba anlayamiyorum resim ekledim orkidemin sağlığı ile ilgili yorum yapip ne yapmam gerektiği konusunda yardimci olursaniz cok cok sevinirim

Merhaba,
Ben sizin yerinizde olsam keikinin gövdesinden çıkan sürgünü dipten falcata veya keskin bıçakla keserim .yavru bitkinizin kök oluşturmasına yardımcı olur.
Ana bitkinizin köklerini kontrol edin çürüme oluşan kökleri sağlam kısıma kadar kesin.kesilen bölgeye hafif tarçın dökün ve bitkinizi tekrar dikin.
Kolay gelsin

Yesim6 21-11-2015 18:49

Topragin icindeki kökler saglam,ne derler ana kökmü yapragin dibi yani:) orasindan supheliydim çürümüş gibi duruoda, cok tesekkur ederim

mühendis57 21-11-2015 18:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Yesim6 (Mesaj 1421928)
Topragin icindeki kökler saglam,ne derler ana kökmü yapragin dibi yani:) orasindan supheliydim çürümüş gibi duruoda, cok tesekkur ederim

Gövdenin çürüyen kısımını temizleyin oksijenli su ile silin.keikinin gövdesinden çıkan sürgünü kesin.sulama yaparken ana bitkinin çürüme oluşmuş yerine su degdirmeyin ve yaprak diplerinde su kalmamasına dikkat edin şimdilik bu kadar :-)
Kolay gelsin

Yesim6 21-11-2015 22:49

Cok tesekkurler ilginiz için, uygulayacagim

Rana inci 30-11-2015 09:27

2 Eklenti(ler)
Merhaba 2 yil once aldigim ve gayet saglikli olan orkidem son 2 ay icinde cok kotu bir duruma geldi.once icerisinde minik beyaz boceklenme oldu. tavsiye uzerine topragini yikayip olu kokleri kesip tarcinlamistim.fakat sonrasinda kalan koklerde curume ve kuflenmeler oldu.bugun topraginda beyaz solucan gibi minik bir zararli gordum ve hemen topragindan cikardim suan kuflenmis ve curumus olan tum kokleri mecburen kesmek zorunda kaldim koksuz kalan ve aslinda yeni cicek tohumlari vermis olan orkideme nasil bir islem uygulamaliyim.yardimci olursaniz sevinirim..:confused:

Kübra_K 02-12-2015 00:11

4 Eklenti(ler)
Öğretmenler gününde öğrencimin hediye
ettiği orkide yi çok beğendim. Orkide yetiştirmeye başladım. Sizce köklerde çürüme mi var?Alt yaprağı da sarardi, çiçeklerde de böyle siyahlasma var. Ben orkide ye bakamadım galiba😕

mühendis57 02-12-2015 00:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kübra_K (Mesaj 1423753)
Öğretmenler gününde öğrencimin hediye
ettiği orkide yi çok beğendim. Orkide yetiştirmeye başladım. Sizce köklerde çürüme mi var?Alt yaprağı da sarardi, çiçeklerde de böyle siyahlasma var. Ben orkide ye bakamadım galiba😕

Arada çürüyen kökler olsa da genel durumu kötü değil alt yaprakların zamanla sararması normal.fizyolojik bir durum yani.
Çiçeklerin dökülmesinin nedeni de orkidelerin çiçekli dönemde hassas olmalarından kaynaklanıyordur.yer değişikliği rüzgar anı sıcaklık değişimlerine bitkiniz tepki gösterir.
Çiçeklerin uzun süre dökülmeden durması için orkidenizi daha serin bir ortama (14-19 derece olan) yerlestirmenizde fayda var.

pınar59 02-12-2015 00:30

Sayın mühendis57 acil bitki servisi gibi hızlıca yanıtlamışsınız Kübra hanımın sorusunu bende kıymetli bilgilerinizden faydalanıyorum teşekkür ederim . Iyi geceler.

mühendis57 02-12-2015 08:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi pınar59 (Mesaj 1423759)
Sayın mühendis57 acil bitki servisi gibi hızlıca yanıtlamışsınız Kübra hanımın sorusunu bende kıymetli bilgilerinizden faydalanıyorum teşekkür ederim . Iyi geceler.

merhaba,
elimden geldikçe hızlıca cevap yazmaya çalışıyorum işte :) bilgi paylaştıkça güzel :) Bol çiçekli günler...

Kübra_K 02-12-2015 23:44

Verdiğiniz cevaplar için çok çok çok teşekkür ederim sayın mühendis57 . İyi geceler.

Rana inci 24-12-2015 10:05

Acil yardim lutfen!

1 Eklenti(ler)
Merhaba daha once de gorsellerle problemimi paylastim ancak maalesef yanit alamadim.. orkidemin ölmesini istemiyorum. su dolu bir kapta suya cok azicik temas etmek suretiyle bekletiyorum..sizden gelecek bilgiye göre kökleri hic kalmadigi halde yeni yeni cicek saplari veren orkidemi acaba yeni toprak harci alip artik saksiya yerlestirmeli miyim? lutfen acilen yardim ederseniz sevinirim..

Rana inci 24-12-2015 10:11

[QUOTE=mühendis57;1423791]merhaba,
elimden geldikçe hızlıca cevap yazmaya çalışıyorum işte :) bilgi paylaştıkça güzel :) Bol çiçekli günler...[/QUOT

Sayin mühendis57 size zahmet olmayacaksa bana da yardimci olursaniz sevinirim..

mühendis57 25-12-2015 14:35

[QUOTE=Rana inci;1428569]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 (Mesaj 1423791)
merhaba,
elimden geldikçe hızlıca cevap yazmaya çalışıyorum işte :) bilgi paylaştıkça güzel :) Bol çiçekli günler...[/QUOT

Sayin mühendis57 size zahmet olmayacaksa bana da yardimci olursaniz sevinirim..

Merhaba,
orkidenizin yapraklarında yumuşama yoksa hala umut var demektir.Aşağıda yazılanları yapın yeni kök oluşturmasını bekleyin.

-orkidenizin çiçek sapını dipten kesin
-Kök bölgesini temiz kısıma kadar kesip çürümüş bölgeyi uzaklaştırın kesilen kısıma çok az tarçın dökün
-Yeni saksı harcı edinin ve yeni harç içine orkidenizi derin olmayacak kadar dikin
- orkidenizin üzerini tıpkı sera gibi şeffaf bir naylonla örtün (saksı harcının nem oranı düşmemesi için)
- plastik örtüyü geceleri birkaç saat açın yapraklara su püskürtün 2-3 saat hafif esinti almasını sağlayın
-Gün içinde saksı harcının ve kök boğazının(yaprakların- köklerin çıkmaya başladığı bölge) aşırı kurumamasını sağlayın.
15 günde bir yapraktan gübreleme yapın.

Biraz yorucu ve meşakatli işlemler ancak birkaç haftaya yeni köklerin çıktığını görünce yaptığınız işlemlerin mükafatını alacaksınız :)
Kolay gelsin...

Rana inci 04-01-2016 12:54

Teşekkür ederim inşallah..

sovalye42 07-01-2016 20:16

3 Eklenti(ler)
merhabalar ben orkidemi 8 ay oldu mavi bi çiçek veriyordu tam cinsini bilmiyorum. dallar sararmaya başladı çiçekçiye götürdüm oda tam bilmiyordu sanırım dibe yakın yerden kesti.
Asıl sorun köklerde resimdeki gibi üst kısımlarında simsiyah kararma oluyor bazı kökleri çürümüştü kestim yeni yaprak çıkarıyor ama uzun süredir aldım alalı birdaha çiçek açmadı toprağını değiştirmek istedim buralarda bulamadım.

Toprağını değiştirmeme gerek varmı siyahlık için ne yapabilirim. Teşekkürler

dilek- 20-01-2016 09:12

İyi günler verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,

Yapraktan gübreleme nasıl yapılır biraz açar mısınız? Aldığım orkide gübresini suyla karıştırıp fısfıslamam mı gerekir ?

mühendis57 21-01-2016 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dilek- (Mesaj 1434357)
İyi günler verdiğiniz bilgiler için teşekkürler,

Yapraktan gübreleme nasıl yapılır biraz açar mısınız? Aldığım orkide gübresini suyla karıştırıp fısfıslamam mı gerekir ?

merhaba dilek hanım,
almış olduğunuz sıvı gübreyi su ile seyreltip direk yapraklara püskürteceksiniz.Bu püskürtme esnasında yaprak diplerinde su birikmemesine dikkat edin.Aşırı gübre kullanmayın gübrenin özelliğine bağlı olarak yapraklarda yakma yapabilir.1 litreye 1 tatlı kaşığı yeterli olur.Eger düşük npk lı gübre ise bu az da olabilir sıvı gübrenin besin içeriğini bilmek gerekir.Kolay gelsin...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024