agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

aurorasen 24-06-2014 19:43

orkidem ölecek mi :(

1 ay önce gelen orkidemin köklerinde çürümeler kurumalar vardı bugun çıkardım ve keserek temizledim yıkadım tarçın döktüm suan acıkta bekletiyorum doğru mu yapıyorum bilmiyorum ama tekrar aynı toprağa ekmek istemedim içinde beyaz böcekler vardı cok minik. Yeni orkide topragına dikmelimiyim yoksa acıkta mı kalmadı bazı yerlerde acıkta kalması gerektiği yazıyor. Orkidenin temizledikten sonraki durumu budur ne yapmalıyım lütfen yardım edin çok üzülüyorum ölecek diye :(

http://i.hizliresim.com/p411jq.jpg

http://i.hizliresim.com/zRXXLO.jpg

Seabert74 25-06-2014 07:32

Kökler iyi durumda sayın aurorasen.. Yeni bir orkide harcına dikin ve sulamasını kontrol altına alın.. Yaprakların durumu aşırı güneş diye düşünüyorum.. Tül perde arkası güneşte tutun orkidenizi.. Dik gelen aşırı güneşten koruyum. Sık sık hava almasını saglayın ve esintili zamanlarda yapraklarına su fısfıs yapabilirsiniz,
sevgiler

ADSads 12-08-2014 10:16

Merhaba, iki ay önce hediye bir orkide geldi kökleri çok güzeldi ama sanırım bilinçsiz suladım ve şimdi kökleri bitmek üzere yardımcı olur musunuz?

senay88 17-09-2014 16:08

Merhabalar. Bana acil lazim edin lutfen. Orkidem sans eseri yere dustu. Saans diyorum cunku koklerin curudugunu gordum. Hepsi bosalmis. Bir iki tane var onlarda pek iyi degil napmaliyim.

Charlaux 17-09-2014 17:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi senay88 (Mesaj 1319824)
Merhabalar. Bana acil lazim edin lutfen. Orkidem sans eseri yere dustu. Saans diyorum cunku koklerin curudugunu gordum. Hepsi bosalmis. Bir iki tane var onlarda pek iyi degil napmaliyim.

Sn.senay88,
Orkidenizi bakıma almak için almanız gereken iki önemli malzeme var. Bunlar,
  • tarçın
  • oksijenli su

Önce kuruduğundan emin olduğunuz kökleri kesin sonra çok olmayacak şekilde üzerine tarçın koyun. Sonra bakımı için eczaneden bulabileceğiniz oksijenli suyu pamukla yapraklarına düzenli olarak (iki günde bir) sürerseniz orkideniz için elinizden geleni yapmış olursunuz.

senay88 17-09-2014 21:41

Tesekkur ederim umut oldu bu bana. Simdi kokleri temizleyip. Kalan kokun uzerine biraz tarcin dokup topraga dikicekmiyim yoksa ole mi temizlicem.

senay88 18-09-2014 05:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 735170)
Merhaba,
İki orkidemi de bugün yeni harçlarına dikmiş bulunmaktayım.Buradan bana önerilerde bulunan, yardımcı olan arkadaşlara ve beni hem tecrübeleri ile bilgilendiren hem de harç konusunda yardımcı olan sayın Ziya Soner'e çok çok teşekkür ederim.
Aşağıya yeni fotoğraflarını ekliyorum. İnşallah bol bol köklenmiş fotoğraflarınıda ekleme fırsatım olur. Sizlerin tecrübeleri doğrultusunda yaşayacaklarına inancım arttı. Artık geriye beklemek kaldı.
Eklenti 187062

Eklenti 187063

Meb benim orkidemde sizin ki gibi nasıl kurtardınız. Yardım edin

senay88 18-09-2014 05:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 735170)
Merhaba,
İki orkidemi de bugün yeni harçlarına dikmiş bulunmaktayım.Buradan bana önerilerde bulunan, yardımcı olan arkadaşlara ve beni hem tecrübeleri ile bilgilendiren hem de harç konusunda yardımcı olan sayın Ziya Soner'e çok çok teşekkür ederim.
Aşağıya yeni fotoğraflarını ekliyorum. İnşallah bol bol köklenmiş fotoğraflarınıda ekleme fırsatım olur. Sizlerin tecrübeleri doğrultusunda yaşayacaklarına inancım arttı. Artık geriye beklemek kaldı.
Eklenti 187062

Eklenti 187063

*** benim orkidemde sizin ki gibi nasıl kurtardınız. Yardım edin

hafka 25-09-2014 16:17

4 Eklenti(ler)
Bunlarda benim kökü çürüyen orkidenin fotoğrafları. Tatilde komşuya bırakmıştım yanlış sulamadan çürümüş muhtemelen ama bu kökler neden kuruyor ki onu anlamıyorum:o

Ludisa Excellence 27-09-2014 23:54

Bitkiniz Fusarium oxysporum ve - ve ya Fusarium solani fungusları bulaşmış acil sistemik bir fungusit ile müdahile etmeniz gerek fakat evde tarım ilacı kullanmayı önermiyoruz. Dışarıda ilaçlama imkanınız var ise ne kullanmanız gerektiği forumda yazılı. Forumda çökerten diye aratın. Daha detaylı bilgi için yazdığım hastalığa sebep olan latince mantar adları ile orkidenizin adını birlikte aratın.

Bunun dışında harcı değiştirip saksıyı çamaşır suyu ile yıkayıp ölü kökleri temizleyip bitkiyi kuru bir yerde ve bir süre kuru tutmaya çalışın ortadaki yaprak hayatta olduğu sürece umut var demektir. Ortadaki yaprak düşse dahi kökler canlı kaldığı sürece gövdeden keiki vermesi de olasıdır.

Kolay gelsin saygılar.

brownilay 13-10-2014 12:45

Öncelikle herkese ******.

3 Eklenti(ler)
Öncelikle size iki tane sorum olacak, Resmini gönderdiğim beyaz saksıda iki tane orkide vardı ancam birisinin yaprakları hızlı bir şekilde sararak döküldü, saksıdan çıkartıp baktığımda köklerinin felaket derece çürüdüğünü gördüm tabiri caizse solucan gibi olmuştu diğer orkideye zarar vermemesi için çıkarttım attım ama şimdi bu orkidem de hastalandı yapraları sararmaya başladı, sağlıklı olan dalları bile resimdeki gibi sarardı üstelik dallardan yeni yeni filiz veriyordu ne yapmm lazım yardımcı olur musunuz, ikinci sorumsa yine diğer resmini göndermiş olduğum şeffaf saksıdaki orkidem 1 buçuk yıldır açmıyo habire yaprak veriyor yine yaprak çıkartıyo ama hiç bir şekilde dal vermiyor bu konular için yardımcı olursanız sevinirim

mühendis57 13-10-2014 14:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi brownilay (Mesaj 1324448)
Öncelikle size iki tane sorum olacak, Resmini gönderdiğim beyaz saksıda iki tane orkide vardı ancam birisinin yaprakları hızlı bir şekilde sararak döküldü, saksıdan çıkartıp baktığımda köklerinin felaket derece çürüdüğünü gördüm tabiri caizse solucan gibi olmuştu diğer orkideye zarar vermemesi için çıkarttım attım ama şimdi bu orkidem de hastalandı yapraları sararmaya başladı, sağlıklı olan dalları bile resimdeki gibi sarardı üstelik dallardan yeni yeni filiz veriyordu ne yapmm lazım yardımcı olur musunuz, ikinci sorumsa yine diğer resmini göndermiş olduğum şeffaf saksıdaki orkidem 1 buçuk yıldır açmıyo habire yaprak veriyor yine yaprak çıkartıyo ama hiç bir şekilde dal vermiyor bu konular için yardımcı olursanız sevinirim

merhaba
1-Sararan orkideniz için
orkidenizin yapraklarının sararmasının sebebi köklerinde gibi görünüyor aşırı sulamadan dolayı çürümüş olabilir saksınızı boşaltıp yeni saksı harcı alın. Ancak aldığınız harç içinde ağaç kabuğu olacak. İçerisinde aşırı torflu olanlar var onlardan almayın.çürümüş kökleri steril keskin bir makas ile sağlam kısım görünene kadar kesin kesilen yere tarçın sürün. orkidenizi yeni harca dikin direk güneş görmeyecek ancak aydınlık bir yere geceleri hafif esintiler alacak şekilde yerleştirin 7-12 gün ara ile aşırıya kaçmadan sulayın

2-Çiçek açmayan için
orkidelerin yeni çiçek sapı çıkartması için karanlık saatlerde 17-22 santigirat derece arasında sıcaklıkta esintileri alması gerekir.Orkidenizi yeteri derecede gübre takviyeleri ile beslediyseniz geceleri pencerenizi açarak hafif esinti almasını sağlayınız...

brownilay 13-10-2014 15:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 (Mesaj 1324503)
merhaba
1-Sararan orkideniz için
orkidenizin yapraklarının sararmasının sebebi köklerinde gibi görünüyor aşırı sulamadan dolayı çürümüş olabilir saksınızı boşaltıp yeni saksı harcı alın. Ancak aldığınız harç içinde ağaç kabuğu olacak. İçerisinde aşırı torflu olanlar var onlardan almayın.çürümüş kökleri steril keskin bir makas ile sağlam kısım görünene kadar kesin kesilen yere tarçın sürün. orkidenizi yeni harca dikin direk güneş görmeyecek ancak aydınlık bir yere geceleri hafif esintiler alacak şekilde yerleştirin 7-12 gün ara ile aşırıya kaçmadan sulayın

2-Çiçek açmayan için
orkidelerin yeni çiçek sapı çıkartması için karanlık saatlerde 17-22 santigirat derece arasında sıcaklıkta esintileri alması gerekir.Orkidenizi yeteri derecede gübre takviyeleri ile beslediyseniz geceleri pencerenizi açarak hafif esinti almasını sağlayınız...

peki herhangi bir şekilde harcını değiştirmeden önce benim de diğer arkadaşlar gibi köklerinin kuruması için bir kaç gün saksıya yerleştirmeden önce beklemem gerekir mi teşekkür ederim yardımınız için

brownilay 13-10-2014 17:16

3 Eklenti(ler)
çiçeğin kökleri hep böyle yine çürümüş hepsini kesmek zorunda kaldım, tarçınladım şimdi orkide harcı alıp içine koyacağım ama tutar mı bilmiyorum umarım yanlış birşey yapmamışımdır daha yeni yaprak veriyor :( çiçeği kurtara bilmek için önere bileceğiniz başka bir yöntem var mı ya da tekrar köklenir mi acaba :(

Tilki Mete 13-10-2014 19:50

Sphanpgum yosunu ile sararak köklendire bilirsiniz ama bulamaya bilirsiz ki ben bulamadım ama ben şu anda su tutucu torfla kaplayıp etrafına bez sardım suladım buz dolabı poşetinde 7 gün kalacak ara ara acıp havalandırıp su fıslatıyorum 4 gün oldu keyfi yerinde yapmak isterseniz detaylı anlatırım iyi günler

brownilay 13-10-2014 20:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1324574)
Sphanpgum yosunu ile sararak köklendire bilirsiniz ama bulamaya bilirsiz ki ben bulamadım ama ben şu anda su tutucu torfla kaplayıp etrafına bez sardım suladım buz dolabı poşetinde 7 gün kalacak ara ara acıp havalandırıp su fıslatıyorum 4 gün oldu keyfi yerinde yapmak isterseniz detaylı anlatırım iyi günler

Evet denemek isterim adım adım ne yaptığını anlatır mısın çünkü ölmesini istemiyorum iki tane yeni yaprağı var demek ki ölmedi hala şansım var

Tilki Mete 14-10-2014 08:35

Öncelikle çürüyen nütün kökleti temizliyoruz sonra torf **** hiç bir şeye sarmadan buz dolabı poşetine koyuyorsunuz içine su fıslatıp nemlendiriyorsunuz iyice nemlendikten sonra ağzımı bağlayıp şeffaf bir kabın içinde ciddi manada işık ( güneş ) gören bir yede 7 gün bekliyor 2 günde bir açıp 1- 1.5 saat havalandırıyorsun dilersen poşedi değiştire bilirsiniz sonra tekrar su fıslatıp nem ayarlandıktan sonra tekrar baglıyıp aynı şekilde koyuyorsunuz 7 günün sonunda yapraklar ve kökler sterilize edip 24 saat dışarıda acık boşetsiz bir şekilde dışarıda bekliyor sonrada bulursan sphangum yosunu ile sarıp küçük bir saksıda ( şeffaf ) çıktıysa köklerin uzamasını cıkmadıysa da yeni yaprakların ve köklerin çıkmasını bekliyoruz bu kadar a dan z ye bitki sayfasından bozulan orkide tedavi sayfasından aldığım bilgi ve kendi eklemelerimdir garantisi yok umarım düzelir her şeyi denemek lazım oldugunu düşünüyorum onu öyleçe ölmeye bırakamayız inşallah çıkar deneyimli insanlar ve hocalarımız yorum yapar sevinirim

brownilay 14-10-2014 12:03

bu uygulamayı sadece kök için yapıyoruz değil mi yani yaprakları da poşetin içerisinde olmayacak sadece kökleri poşetin içerisinde olacak değil mi :( ben inanıyorum inşallah düzelecek :(

Tilki Mete 14-10-2014 13:33

Ben hepsini koydum , inşh

Charlaux 15-10-2014 20:16

4 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaslar,
Phalaenopsis'in son hali budur.Ben koklerin hangileri kesilmeli hangileri kalmali cozemedim cunku siyahli kahverengeli olan gidiyor sonunda canli yesil.

Guncelleme : Maalesef curumeli olan ustteki yesil yaprak (tarcinli) kopmus

esra_al 16-10-2014 15:50

hafif küflü olan kökü kesin :( kesilecek bir kök var . onu dibinden kesin. ve sağlam bölgelere tarçın sürmeyin kurutabilir :) ve tarçının büyümeyi baskılama özellikliği vardır unutmayın. sağlam kısma gelenleri bir peçete yardımıyla alın . bir de kökleri kurtarmak için sphagnuma ekin bence :) ben seradan (satıcıdan ) gelen phalleri eğer kabukta ise sphagnuma alıyorum . çünkü seradaki nemi o torfta sağlayamıyorum ve kökler sırasıyla birer birer gidiyor.

mühendis57 16-10-2014 17:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1325166)
Merhaba arkadaslar,
Phalaenopsis'in son hali budur.Ben koklerin hangileri kesilmeli hangileri kalmali cozemedim cunku siyahli kahverengeli olan gidiyor sonunda canli yesil.

Guncelleme : Maalesef curumeli olan ustteki yesil yaprak (tarcinli) kopmus

Merhaba çürüyen kökleri keserken elinizle kontrol edin yumuşamış ipliksi yapı almış olanları sağlam kisima kadar kesin.sadece kestiginiz bölgeye tarçın dökün orta kisima çok dökmüşsünüz.fazla tarcini temizleyin

orkide16 18-10-2014 13:44

orkidem yeni kök çıkarıyor ancak dal vermiyor son2 tane yaprak verdi açması için ne yapmalıyım

brownilay 20-10-2014 12:33

1 Eklenti(ler)
ölmeden önceki orkidem :(

mühendis57 20-10-2014 13:07

orkideniz Yaşayacak inşallah.Hep kurumadıktan çürümedikten sonra bir umut vardır herzaman...

fatmablpnr 23-11-2014 17:13

orkidemm

Eşim bana orkide almıs :) ama bakmasını bilmiyorum malesef.. geldiginde cok iyi durumdaydı tomurcuklar bıle vardı ama ıkı ay kadar sonra cıcekler bırden solmaya ve dokulmeye basladı sonrada sararmaya basladı sapı. çiçekciye götürdm cok sulanms olabilir **** sıcaktan olmstur dedi budadı ama düzelmedi tekrar götrdm tamamen budadı yeniden patlar dedi ama yaklasık 3 aydr birsey olmadı alttan bı yaprak sarardı dustu ama yeni bir yaprak actı. orkıdem olsun istemiyorum yardımcı olur musunuz lutfen.... üstelik bırde cocuklar yaprakları koparmıslar cok uzuldum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lutfen.. :( fotograf yukleyemıyorum

mühendis57 24-11-2014 08:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fatmablpnr (Mesaj 1335553)
Eşim bana orkide almıs :) ama bakmasını bilmiyorum malesef.. geldiginde cok iyi durumdaydı tomurcuklar bıle vardı ama ıkı ay kadar sonra cıcekler bırden solmaya ve dokulmeye basladı sonrada sararmaya basladı sapı. çiçekciye götürdm cok sulanms olabilir **** sıcaktan olmstur dedi budadı ama düzelmedi tekrar götrdm tamamen budadı yeniden patlar dedi ama yaklasık 3 aydr birsey olmadı alttan bı yaprak sarardı dustu ama yeni bir yaprak actı. orkıdem olsun istemiyorum yardımcı olur musunuz lutfen.... üstelik bırde cocuklar yaprakları koparmıslar cok uzuldum ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lutfen.. :( fotograf yukleyemıyorum

Merhaba öncelikle forumda yazılanları okumanızı tavsiye ederim.Yine kafanıza takılan şeyler olur ise yazarsınız
http://www.agaclar.net/forum/orkide-...i/10338-65.htm

hatice p. 24-11-2014 12:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1324574)

Orkidenizin son durumunu merak ettim doğrusu?

Tilki Mete 24-11-2014 13:53

Benim yaptığım yöntem iyi ğidiyordu ama dışarıda unuttum üşüdü galiba kalan yaprar sarardı sonra 8. Gün dışarıda kalmalıydı ama ben sorumsuz davranarak 3 gün dışarda kaldı ve attım :(

buraksume 05-12-2014 17:44

oRKİDE Öldü

Merhabalar;
Evdeki orkidem saksıda su içinde kalmış ve boğulmuş sanırım.Ne yaprak var ne bişey.Dalı da kurudu.Kurtarabilmek için ne yapmalıyım

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024