agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

metushaley 01-05-2013 07:53

1 Eklenti(ler)
Temizlik yeterlimi?

metushaley 16-05-2013 21:03

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Bu yosunun turunu bilen var mi?

brcuk 04-06-2013 21:14

orkidem ölüyor mu?

5 Eklenti(ler)
merhabalar,
benim orkidemdeki problem kökte çürümeyle başladı. fazla sulama yüzünden olmuş. çürümüş kökleri temizledim, harcını kendimiz cam kabuklarından hazırladıkve babamın getirdiği kök ilacı verdik. ancak bitki yaprakları solmaya, düşmeye basladı. çiçekçiden harc satın aldım tekrar değiştirdim harcını fakat fayda etmedi. kökler iyice kurudu, yapraklar morarmaya başladı. sanırım mantar başlangıcı çok araştırıyorum ama napicamı şaşırdım, :( benim için çok değerli hediye oldugu için ölsün istemiyorum.. yardımcı olursanız sevinirim.

Prayer 23-11-2013 22:40

2 Eklenti(ler)
Ölmek üzereyken kurtardığım Orkidemin 3 ay önce 3. boğumunun 2 cm üzerinden budayıp, üzerine tarçın döktüğüm dal yaşayamamış ve kurumuştu. Yeni bir dal çıkardı ve beni mutlu etti. Eski kurumuş dalı aynı şekilde bırakmam mı gerekiyor, yoksa dipten keseyim mi ?

Yeni dalı destek ile yönlendirmekten başka birşey yapmama gerek var mı ?

Resimde görülen eski kurumuş kökü ne yapmamı önerirsiniz ?

dinozor 24-11-2013 01:54

Sayın Prayer, kuru olan dal ile artık işiniz bitmiş, dipten kesebilirsiniz ama kökü ellemeyin bence. Bir de bitkiniz her an saksıdan kaçabilir:) isterseniz kökleri toprağa daha fazla girecek şekilde yeni şeffaf bir saksıya aktarın daha sonra, keyfi daha da yerine gelir.

Prayer 28-11-2013 13:28

Sayın dinazor, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Açıkçası şu aşamada saksı değiştirmek için cesaret edemiyorum. Dal biraz daha büyüsün yine aynı boyutta şeffaf bir saksım var, ona olmayı deneyeceğim.

dinozor 28-11-2013 15:23

Sayın Prayer, iyi ki söylemişsiniz. Bizim evde kedi zararlıları olduğu için ben dikkat edemiyorum böyle şeylere, ayda bir saksı değiştirmeye alışmışım. Sanırım en doğrusu yeni çıkan daldaki çiçeklerin de geçmesini beklemek olur ki bunun için uzun süre bekleyeceksiniz:)

sssandersss 17-12-2013 10:59

Baumax'a yeni gelen çok güzel 4 dallı bir orkide almıştım fakat eve geldiği günden beri tomurcuklardan başlayarak sararıp soldu. Ben de yerini sevmemiştir diye düşünüp 2.ve 3. yavrusunu vermekte olan diğer orkidemin yanına koydum. Fakat sonuç 2 ana, 3 yavru orkidenin ölümü oldu. Ölmekte olan orkidenin toprağında çok küçük çabucak kaybolan beyaz canlılar gördüm. Topraklarını değiştirdim ama nafile :((((
Şimdi elimde sadece emanet 1 orkide kaldı ve malesef bunun da toprağında o beyaz böcekten gördüm, bunu nasıl kurtarabilirim???

Seabert74 17-12-2013 14:06

Bir fotograf eklerseniz belki yardım alabilirsiniz. Bu şekilde çözüm bulmanız biraz zor.

çiçek mühendisi 21-12-2013 18:08

Orkidem gelişmiyor, ölüyor mu :(

Merhabalar,
Öncelikle ilk orkide yetiştirme deneyimim olduğu için bilgisizliğimin kusuruna bakmayın. Bundan üç ay önce phal. türünde bir orkide hediye aldım. orkide geldikten 2-3 hafta sonra çiçeklerini döktü ve çiçek sapı kurumaya başladı. Ben de sapını 2. boğumun üst kısmından kestim. Bundan sonra orkidem yeni bir yaprak çıkarmaya başladı ve şu an yaprağı 6-7 cm uzunluğunda. köklerinin üst kısmında geldiğinden beri, içi boşalmış kökler var. onun dışında görünür hiç yeni kök çıkarmadı. Yakınlarımın orkidelerinde çok daha canlı kökler görüyorum. Orkidemin bakımını nasıl yapmalıyım? Bugüne kadar sadece su verdim. bir de geldiği günden beri köklerinde bit gibi küçük böcekler var. Yardımcı olursanız sevinirim.

lalolu 25-12-2013 12:11

ben hep çurumuş orkideleri aliyorum ucuzdan 5-10 tl.ve iyileştiriyorum ,hatta çiçek açiyorlar.gereken şu ki
1-çurukleri kes,
2-bir askiya as orkideni kışın 3 gun yazin 1 gun,iyice kuruyacak.
3 yeni toprak yeni saksi,ama sulamiyoruz ,taki yapraklar azacik buruşacakmiş ta o zzaman.
çok kisa 2 dk ilik duş,birde 2 dk tasta suda beklet.2-3 saat bekle ki suyu tam suzulsun
daha sonraki aşamalarda kökler yeşilse sulama,gümüş renkte ise sula

lalolu 25-12-2013 12:14

şimdide arkadaşlar benim size sorum var:en son 5 liraya orkide aldim:)
ama ust nokta çuruk ,durumu gayet iyi,hatta gonca yapti
o ust nokta 1 sm kadardir kessem ne olucak onu merak ettim

olcim 25-12-2013 16:05

Burada 5 liranın 6 katı , şanslısınız . Kesebilirsiniz bişeycik olmaz . Bol çiçekli olur umarım . :D

ecznecla 30-12-2013 10:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Canan (Mesaj 992890)
Merhaba arkadaşlar
Ne siz sorun ne ben söyleyeyim orkidelerimin durumu budur.
En son seracıya teslim ettim sırf torfa dikmişti, bildiği vardır dedim karışmadım ama
biri çok kötü köksüz kalmış, alttan itibaren tüm yapraklar sarardı kestim. Sararma devam ediyor, sizden gelecek yanıta göre müdahale edeceğim, konuyu okudum ama benimkilerden biri o kadar kötü ki örneği yok. Şu anda açıktalar, dikmeden sizi bekleyeceğim. Teşekkürler...

sayın canan 185 nolu resimde ki ilk orkide gibi(tamamen aynı) hiç canlı kökü kalmamış bi orkidede bende var,üstünde 2 tanede keıkısı var,ben sırf perlıte diktim.kök cıkarma adına bı falıyet yok ama keıkıler buyumeye basladı,bende sasırdım.sizin uyguladıgınız yontem nedır acaba ana orkideyi kurtarmak adına?

sofpasa 16-01-2014 12:28

merhabalar, hediye olarak gelen iki adet orkidem yanlış sulama yüzünden ölümle yüzleşmek üzereler. köklerinin çürümeye başladığını düşünerek budamak istedim ama bir tanesi o kadar kötü olmuştu ki tüm yaprakları elimde kaldı sadece bir sap var. sanırım bundan ümüdümü kesmeliyim.. bir tanesinin ise üstünde fındık kadar olan tomurcuğu var ama kökleri çok çürümüş sadece 2 tane kökü var. bunu kurtarabilmek için bir kaç sorum olacak;
1) kökleri budarken gövdesinden çıkan kökleri tam en dip kısmından kesip siyah kısımları tamamen mi temizlemeliyim?
2) kök oluşumunu hızlandırmak ve desteklemek için 3 yöntemden bahsediliyor birinde poşette bekletmem bir diğerinde sphanguma sarıp torf karışımına koymam diğerinde ise vermikülit içinde tutmam. bunlardan hangisini yapmalıyım...
3) kökleri kurtabilmek için tomurcuğunu da kesmeli miyim acaba?
şimdiden herkese teşekkürler..

lalolu 02-02-2014 21:22

önce kurut

irem_58 20-02-2014 20:35

orkide harcı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ziya Soner (Mesaj 392713)
İstanbuldan arıyorsunuz, beni arayın , ya gelin alın , ya da adresinizi verin ben göndereyim.

Bu çiçeği de bu kadar abartıp korkmayın, bizim sevgimizle bu kadar yaşıyabiliyorsa sizlerin sevgisi ile daha da keyifli yaşar.

saygılarımla

sayın Ziya Soner orkide harcı ve sphagnum yosunu teklifiniz hala aktifse şayet bende sizden harç ve yosun talep edeceğim mümkünse ltfn.

kelebek25 16-03-2014 13:49

Iyi ben yeni uye oldum cunku 1 ay once hediye bi orkidem oldu ama ben hic birsey bilmiyorum biraz araştırma yaptım o sekilde bakmaya çalıştım ama yanlış yaptim galiba yapraklar sarariyor ve asagi dogru dustu koklere nasıl bakılır bilmiyorum cicegimi ksybetmekte istemiyorum

Seabert74 17-03-2014 08:08

San kelebek,
orkidenizin saksı dısından köklerini görebilirsiniz, eger kökler kahverengileşti ise, çürüme var demektir.Fotograf eklerseniz daha iyi yardımcı olunabilir.

ayhat 17-03-2014 09:33

ziya bey hocam selamlar, ben size ve diğer arkadaşlara birşey sormak istiyorum, aşırı sulamadan dolayı hiç yaprağı kalmamış, sadece çiçek sapları kalmış, kökleri oldukça su çekmiş bir orkideyi tekrar yaşama dönme şansı varmıdır?

U.merve 17-03-2014 10:44

Merhaba orkidemin köklerinde küf gibi bir şey var ne yapmam gerekir acaba? Şimdiden teşekkürler

Ziya Soner 17-03-2014 16:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ayhat (Mesaj 1260099)
ziya bey hocam selamlar, ben size ve diğer arkadaşlara birşey sormak istiyorum, aşırı sulamadan dolayı hiç yaprağı kalmamış, sadece çiçek sapları kalmış, kökleri oldukça su çekmiş bir orkideyi tekrar yaşama dönme şansı varmıdır?

Sayın Ayhat,selam
Orkide acemileri bölümünde sorunuzu yanıtladım.
Saygılarımla

asigül 19-03-2014 20:05

merhaba 13 tane orkidem var ev değiştirdiğim için uyum sağlayamadılar zannetmiştim bir türlü bol çiçeklenemediler. yeri çok uygun ,bol ışık alan mevkide yer yaptık, bugün yeni açan çiçeklerin solduğunu görünce saksıları açtım çoğu nun kökleri zarar görmüş temizledim yeniden ektim sulamayı ayarlayamadım galiba ne yapabilirim başka bilgilendirirseniz sevinirim

ayhat 19-03-2014 21:47

sağolun hocam, okudum cevabınızı, saygılarımla

orkide2014 06-04-2014 20:13

orkidemin canlanma şansı varmı:(

acil yardım nlur orkidemın canlanma şansı var mı:(:(

bicersan 08-04-2014 14:13

Kök çürümesi

İyi günler ben de kök çürümesi yaşayanlardanım. forumu okudum kökleri temizledim tarçın tozu döktüm. cicekcileri gezdim fakat uygun bir substrat bulamadım ve yosun da nereden bulabilirim bir fikrim yok. tekzen den Hindistan cevizi karışımı bulabildim sadece. şuan orkidemde sadece 2 sağlam kök var. Ne yapmam gerekir önerilerinizi bekliyorum

Seabert74 09-04-2014 14:18

Sn Bicersan,
Eski saksı harcında sıkıntı yoksa kullanabilirsiniz. Yapı marketlerde hazır orkide karısımları var, onların içinde torf barındırmayanı alıp ve kullanabilirsiniz, sorun olmuyor genelde..
2 Kök yeterli, saglıklı ise, aşırı sulamamaya dikkat ederek büyümesini saglayabilirsiniz, sevgiler

hafka 11-04-2014 13:40

Merhaba
Benim de bir phal.im vardı, yapraklar falan 1-2 ay önce büzüşmeye başlamıştı. 2 gün önce saksısından çıkardım bir baktım yeni çıkanlar hariç köklerin hepsi çürümüş, içleri boşalmış. Hemen kestim o kökleri yeni çıkanlar da çok küçükler daha ne yapmam gerek? iba2000 var ondan mı sürsem hızlı köklensin diye. Ya da hemen saksıya mı geçirmem gerek geçirsem bile nasıl duracak saksıda kökler çok kısa :confused:
Fotoğraf da yükleyeceğim

laylolla 12-04-2014 16:56

merhaba sevgili üyeler .bişey danışmak için yazıyorum.orkidemin kökleri çürümüştü,siteden fikir edinerek koklerini tamamen kesip yosuna sarıp tekrar dıktım .il günler sanki soluyo gibi geldi .yaklasık 10 gün oldu küçük yaprağı daha diri gibi geldi gözüme.sizce yosununu değıştırmelı mıyım acaba ..yoksa kurcalamayıp öle akışına mı bırakayım.şimdiden teşekkürler

10ur89 25-04-2014 20:49

1 Eklenti(ler)
Merhabalar orkideme iki aydır sahibim, çiçekleri döktü , şimdi yeni sürgün veriyor iki ayrı gözden kökleri , yaprakları çok sağlıklı ancak bugün kök boğumunda bir siyahlık gözüme çarptı ve bu beni çok endişelendirdi. fotolarını paylaşıyorum lütfen bana yardımcı olun :( yapabileceğim şeyleri bilmiyorum çünkü daha önce başıma gelmedi böyle bir olay :( direk güneş görmeyen, hafif akşam güneşi alan salonda duruyor sulaması, havalandırması, nem fanisi herşeyi gayet olması gerektiği gibi ancak bu bir hastalık mı ya da tehlikeli bir durum mu bilemiyorum? Yardımcı olursanız sevinirim :(

dinozor 28-04-2014 11:49

Sayın hafka, iba'yı ben de denedim fakat bulabildiğim iba en az 15 yıllık ve doğru koşullarda saklanmamamış olduğundan dolayı olsa gerek, bir sonuç elde edemedim. Siz denerseniz sonuçları paylaşabilir misiniz?

bouquet86 04-05-2014 13:59

orkidem ölüyor mu ??? :(((

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaslar 4 ay önce dogum hediyesi olarak gelen orkidem once ciceklerini doktu sonra bi yerden okumuştum dalini altta üç bogum kalacak sekilde kesib diye bende kestim simdi o da ucundan hafif kurumaya basladi. Yapraklarının bir kısmı döküldü son yapraklarda egilneye basladi. Ne yapabilirim

konteyner 04-05-2014 16:04

Bu kök çürümeleri neden olur benim bitkilerimde de genellikle oluyor ama ben toprak değiştirerek bu sorunu aştığımı sanıyordum :( yanlış yaptığımın farkında vardım bilgilendirme için çok teşekkürler...

Gelinlik İç Giyim

haticetzn 04-05-2014 17:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bouquet86 (Mesaj 1279401)
Merhaba arkadaslar 4 ay önce dogum hediyesi olarak gelen orkidem once ciceklerini doktu sonra bi yerden okumuştum dalini altta üç bogum kalacak sekilde kesib diye bende kestim simdi o da ucundan hafif kurumaya basladi. Yapraklarının bir kısmı döküldü son yapraklarda egilneye basladi. Ne yapabilirim

kuvvetle ihtimal fazla sulamaktan kaynaklanan kök çürümesi. saksıdan çıkarıp köklerine bakmanız gerekiyor.kökleri elinizle kontrol edin. kökler çürükse bu başlık altında önerilenleri yaparsınız.

semiha38 10-05-2014 14:43

orkidem ölüyor mu :(

iyi günler öncelikle sitede vermiş olduğunuz yararlı biigiler için ve bizim gibi acemi orkide sahiplerinin yardımına koştuğunuz için teşekkür ederim.

hediye gelen orkidem sanırım ölüyor :( önce çiçeklerini döker dökmez dalı sarardı bende içim cız ederek dalını kökünden kesmek zorunda kaldım. simdi ise kökleri kurumaya başladı belki topragını havalandırsak daha geniş bir kaba alsak düzelir diye düşündüm ve öyle yaptım. saksısını değiştirdikten birkaç gün sonra köklerinde ve toprağında pamuklanmalar olduğunu gördüm :( bundan sonra ne yapmalıyım :( telefondan girdiğim için resim yükleyemıyorum önerierini bekliyorum :rolleyes:

bouquet86 10-05-2014 15:18

Orkidemin kokleri bu maalesef :( curumus köklerini budayacagiz peki ya Sonra ? Arkadaslar bebegim kucuk uzun sure kalamiyorum internette forumda yazilanlari uygulayin denilmis ama hep yabanci terimler yazıyor. Neyin ne oldugunu kesfetmek icin kalacak kadar vaktim olmuyor ne yazikko. Lütfen birisi bana oz turkce ile yardim edebilir mi orkidem icin

bouquet86 10-05-2014 15:38

2 Eklenti(ler)
Arkadaslar orkidemizin kokleri böyleydi esimle budadik simdi ne yapicaz ? Kurtarabilirim degil mi ?

bouquet86 10-05-2014 15:43

3 Eklenti(ler)
Arkadaslar budama sonrası orkide lerimiz böyle oldu becerebilmis miyiz bilemedim de ? Her sayfada yazilanlari uygulayin yaziyo ya da yabancı terimler o turkce ile bir kisi yardimci olabilir mi ?? Bebegim var kucuk izin süre internette de kalamiyorum. Lutfen bu orkidemi de canlandiralim yardimlarinizla

Seabert74 12-05-2014 13:36

Orkidenizin kökleri gayet iyi,
** Kesilen yerlere steril olmaları için tarçın döküp yeniden saksıya yerleştirin. Saksının dışından kökleri görebilecek şekilde saksılayın.. Orkide harcı kullanın mutlaka (çiçek torfu vs değil).
** Sulamasını kökler kuruyunca yapın, (kökler yeşilden griye dönünce), fazla sulamayın.
** Sulama esnasında tüm köklerin ıslanmasını sağlayarak , su dolu kovaya daldırma usulü ile yapabilirsiniz.
** Orkidenizin hava almasına dikkat edin,
** Güneş gören ancak direk güneşin yakmayacağı (tül perde arkası) bir yere yerleştirin
** Esinti alan orkideler daha güçlenir, hava ve esinti almasını sağlayın, bu esnada yapraklarına fıs fıs yapabilirsiniz. Esinti alsın derken cereyandan uzak tutun
** Cicek dalları görülüyor fotoğrafta, saksısından çıkarmak çiçeklerin dökülmesine sebep olabilir. Çiçekler döküldüyse çiçek sapını kesebilirsiniz ayrıca.. Çiçek sapını kesip kesmemek size kalmış ama, ben kesme taraftarıyım..
Bunlara dikkat etmeniz yeterli, sevgiler

16500 21-05-2014 10:50

Merhaba, iki hafta önce orkide almıştım. Sanırım yanlış suladım, iki tane yaprağı sarardı. (sanırım kökleri de çürüdü) Tepesinde 7-8 tane tomurcuk ve bir de çiçek var. Bu haliyle saksısını değiştirmelimiyim. (Resim şu anda ekleyemiyorum.) Çok teşekkür ederim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024