agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

koala980 26-02-2011 19:33

Phal.lerimin son hali

3 Eklenti(ler)
Phal.lerimde ki gelişmeleri benim gibi sorun yaşamış olan orkide severlere moral olsun diye paylaşmak istedim. Bu kök çürümesi olup hiç kökü kalmayan phal.im. Bunu önce biraz büyük bir saksıya dikmiştim. Sonra sayın Asya lotus un kök saksı uymu ile ilgili önerisi doğrultusunda 1 lt.lik kola şişesine diktim. Dün yeni bir yaprak oluşumu gözlemledim.Aslında daha önce görmüştüm ama önceden kesilmiş ve öylece kalmış bir yaprağa benziyordu,büyüdüğünü görünce yeni yaprak olduğunu anladım.
Eklenti 194371
Bu ise daha önce 1 kökünde uzama var dediğim phal.im. Şimdi 2. kök uzuyor. Büyük yuvarlak eski küçük yuvarlak yeni kök.
Eklenti 194372

Eklenti 194373
Sayın Ziya Soner'e, Asya Lotus'a ve Rodosluya ve diğer öneride bulunan ve yardımcı olan orkide severlere teşekkürler...

koala980 26-02-2011 19:38

Bu arada küçük beyaz bitler kendiliğinden gittiler. Zaten sulamaya dikkat ediyordum,sık sulamıyordum. Aynı şekilde devam ettim.Nasıl geldiler anlamamıştım gitmelerinide anlamadım. Sonuçta gittiler. Sanırım bu yine forumda bahsedilen beyaz bitlerdi.Bilgileriniz için teşekkürler sayın forum üyeleri.

sevda yücel 02-03-2011 13:31

MERHABALAR
Elimde tamamen kökleri kurumuş orkidem var. Hepsini temizledim ayrıca köklendirmek için yosun buldum(taze olarak dün topladım).Spaghnum yosunu resimlerinin aynısı bence. Fakat şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum. Yosunları ne şekilde kullanacağım ayrıntılı olarak anlatabilirmisiniz. resim yükleyemiyorum iki tane yaprağı olan kökü hiç olmayan bir orkide. Teşekkürler.

sevda yücel 02-03-2011 13:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 736019)
Sayın Ziya Soner,
Saksı altı deliklerini ne kadar sık hatırlatsanızda yeridir, zira bilet almayınca piyango çıkmıyor.Eeee doğal olarak saksı altı delinmeyince kökler dayanamıyor.Her işin vazgeçilmez kuralları var tabi.Ve insanoğlu bazen en önemli noktaları bile nasıl oluyorsa (ben de bazen yapıyorum) atlayabiliyor.
Saksılar zaten delikti ama ben yine de kocaman 5-6 delik daha ekledim.Ama forumdaki harç hazırlama yazınızı tekrar tekrar okumama rağmen ölçmeden tüm harç ve yosunu ıslattım sonra kullanmadığım kısımı mecburen tekrar süzmeye aldım.Tekrar kulanmakta sıkıntı olur mu yoksa heba mı ettim kalan harcı ?
Sayın Yıldız tozu bitkinizin iyi olmasına sevindim. Ben sulamayı daldırarak yapıyorum. Orkidenizdeki gelişmeyi de görmek isterim tabi. İnşallah benimkiler 9 ay beklemezler. Bekleyeceğiz artık.
Teşekkürler...

Bu harç hazırlama yazısını bulamıyorum. Yardımcı olurmusunuz.

rodoslu 02-03-2011 15:21

Hiç kökü olmayan bir orkideye sphagnumun da yardımı olacağını sanmıyorum.
Ama yosun eğer gerçek sphagnumsa; kök boğazına ve köke sarın, fazla sıkmadan bir lastik veya iple yosunların düşmesini engelleyin derim. Tabi sık sık yosunu fısfıslayın ki nemli kalsın...

Benim önerim bu ama çoook zor kurtulur bunu da belirteyim.

koala980 02-03-2011 21:28

Sayın Sevda yücel ,
Orkidelerin genel bakım bilgileri kısımında son sayfa da Ziya Soner'in kendi yolladığı harcın nasıl hazırlanacağı detaylı olarak verilmiş. İnşallah işinize yarar.

sevda yücel 03-03-2011 09:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu (Mesaj 736452)
Bu sphagnum yosunu...Benim bilmediğim sphagnuma çok benzeyen bir başka tür varsa bilmiyorum değilse bu özbe öz sphagnumdur. Hem de çok güzel bir formda...Nasıl bir yol kenarıymış bu :)) Ankara'da hiç yok öyle yollardan :)

Ankara'da da var bu yosundan resimlerin birebir aynısı bana göre.

sevda yücel 03-03-2011 09:20

Sayın Rodoslu ve sayın Koala980;

Çok teşekkür ederim. İnşallah kurtarabilirim orkidemi.

yıldıztozu 07-03-2011 09:29

Sevda Hanım,
Hiç içinizi karartmayın benim orkidemin de hiç kökü yoktu ama Sağolsun Ziya Bey'in yardımıyla kurtuldu.
Eğer spagnum yosunu bulamazsanız benim Ziya bey'den gelen acil yadım torbasından size ufak bir miktar verebilirim.
Zaten ufacık bir yosun yeterli oluyor.
Ben orkidemi şu şekilde kurtardım.
Öncelikle bütün kökleri temizledim. Oksijenli su ile yıkadım kestiğim yerleri ve arkasından da tarçın tozu döktüm.
Ziya bey'de gelmiş olan spagnum yosununu 1 saat suda bekletip bu köke sardım.Yine Ziya bey'den gelmiş olan 1 saat suda bekletmiş olduğum ağaç kabukları ile de saksısına yerleştirdim.
Bitkim ölmedi çok hızlı da gelişmedi bunun sebebini Ziya Bey yetersiz beslanme olduğunu yazmış ki haklı olduğunu düşünüyorum.
Şimdi ara sıra yaprak gübresi ile fısfıs yapıyorum. Ayda bir de çiçekcoturan gübresinden sulama suyuna ekliyorum.
Bakalım çıkan iki minik yaprağım büyüyebilek mi? :)

Ziya bey tekrar çok çok teşekkürler.

Bu arada hala seranız aklımda ve müsait olduğum bir gün mutlaka sizi ziyarete geleceğim.

Sevda Hanım benimki çok uzun bir zamanda topladı kendini ama en önemlisi ölmemesi idi.
O yüzden siz de hiç karamsar olmayın. Yeterli ilgi verildiği zaman onlar da bize karşılık veriyorlar.
Bu arada ben yosunu köke sadece yumuşak bir şekilde sardım be ağaç kabuklarını ile saksısında destek yaptım.Bence lastik gibi bitkiye basınç uygulayacak şeyler kullanmayın.

Sevgiler

rodoslu 07-03-2011 11:50

Sayın yıldıztozu;
Olayın tarihsel olarak ne zaman meydana geldiğini ve bitkinin kök durumunun şu anki halini "fotoğraf"larsanız tüm orkide sevenlere uygulamalı bir araştırma sonucu niteliğinde bir katkı olacağını düşünüyorum. Bu zamana kadar, tüm kökleri farklı sebeplerde çürüyen ve kurtulma şansı çok zor olan orkideler ile ilgili çok şey söylendi, sizin deneyiminiz bu anlamda önemli olduğunu düşünüyorum.
Mutlu günler.

Asya_lotus 07-03-2011 12:16

3 Eklenti(ler)
Sn. sevda yücel, bir örnek gösteririm, nasıl ben bir phalaenopsis kurtardım, o da hiçbir köklüdür. Dikim için, çok küçük bir saksı kullanın. İlk, saksıya yarım orkide substratı doldurun (elinizde herhangi bir substrat varsa, onu kullanın - cam kabuklarlar, veya kokopeat, fark etmez). Pot ortasına bitki yerleştirin, yosun ile substrat üstü kapatın. İki günde bir hafif yosun üstü su püskürtün. En az 1.5 - 2 ay gübreleme yapmayın, sadece yümuşak suyu kullanın. Umarım, bitki kurtarırsınız. :( Bitki aydınlık ve ılık yerde tutun, direkt güneş ışığı durmasın.

rodoslu 07-03-2011 12:19

Bu fotoğraflar çok güzel ve açıklayıcı olmuş, teşekkürler Asya_lotus.

rodoslu 07-03-2011 12:49

İlk orkidemi bende kaybettim kök çürümesinden. O zamanlar yeni yeni araştırıyordum, bir iki derken saksı sayısı sürekli çoğaldı. Fakat bir tanesi daha kök çürümesi oldu, onun kök kısmını sphagnuma sardım aylarca öyle durdu, ölmedi, ama sonunda dayanamadı öldü...

Çok uzun zamandır kök çürüğü olmuyor orkidelerim çok şükür :)

Sayın Sevda Yücel, sizin bu anlatılanları deneme şansınız var.Sayın Asya_lotus'un yazdıklarını ve fotoğraflarını gördükten sonra bende ikna oldum. Anlatılanlar çok kolay ve elde olan imkanlarla yapılabilecek şeyler. Bitkinin şu anki halini ve yaptıklarınızı gösteren fotoğrafları da bu bölüme eklerseniz herkesin çok faydasına olur ve süreci beraberce takip etmiş oluruz..

Bol şanslar...

sevda yücel 07-03-2011 13:26

Ben bütün kökleri temizledikten sonra çamaşır suyunda (1/10 gibi sulandırılmış) beklettim (5 dk gibi)orkidemi.
Sonra küçük granüller halinde bir mantar ilacını suya koyup onda da beklettim(ilaç suda hiç erimedi ama.....).
Saksıya marketten aldığım orkide toprağını koydum(kabuktan çok toprağa benziyor). Ama orkide toprağı yazıyor üzerinde.
Üzerine 1 gün suda beklettiğim yosunları(spaghnum olduğunu düşünüyorum) koydum.
Yosunların arasınada orkidemi yerleştirdim.sanırım torfa değmeden yosunun içinde duruyor.
Sabahları şişe suyuyla yosuna bir miktar su fısfıslıyorum.
Birde sabırla bekliyorum.
Sonucu mutlaka bildireceğim.
Ben ümitliyim. Birisi bu kadar benimle ilgilense mutlaka onu mutlu etmek için elimden geleni yapardım. Eminim oda yapacak.
Yaprakların altında sanırım ona kök boğazı deniyor bir yer var o yüzden umudumu yitirmedim. Bilmiyorum ilgisi var mı ama neyse bekleyelim görelim.

Asya_lotus 07-03-2011 14:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevda yücel (Mesaj 764676)
Ben bütün kökleri temizledikten sonra çamaşır suyunda (1/10 gibi sulandırılmış)

Klorak suyu orkideler için kullanmaya nerde bilgi aldınız? :o Er herhangi dezenfektan acıl durumunda bulamadınız, bitki herhangi bir dezenfektan yapmadan saksiya ekin. Amo klorak suyu asla ben tevsiye etmem. :rolleyes:

ephesos 07-03-2011 16:59

Alkol, çamaşır suyu vs, yeni arkadaşlar birbirlerine tavsiyelerde bulunup duruyorlar. Neden orkidelerinizi dezenfekte etme ihtiyacı duyuyorsunuz böyle ağır kimyasallarla. Yapana yanlış yapılmaz olmaz diyerek bilmişlik taslamam, orkide sizin istediğinizi yapın.
Tavsiyem illa kökdezenfektasyonu yapacaksanız temizleyin ölü ve çürümüş kökleri yıkayın musluksuyunda ve toz tarçın sepin, kömürtozu serpin ya da döğülmüş sarmısağı katın suya onda bekletin.
Yok illa kimyasal birşey olsun diyor iseniz genişbant bir fungusit bulun.

rodoslu 08-03-2011 09:04

Yeniler veya eskiler; bu platform tecrübe ve bilgi paylaşım yeri, bunların yaşanması gayet doğal..

Fakat asıl önemli olan uzman görüşleri. Bilgi paylaşımı yapılarak "yenilerin" doğruya yöneltilmesi diye düşünüyorum.

Tabi uzman görüşlerinin dikkate alınması ve gereken önemin verilmesi gerekir.Bu kadar konuşulanın ardından bile bile hala yanlış yola sapmak ve bunu da yayınlamak nasıl izah edilir bilmem.

yıldıztozu 09-03-2011 20:21

5 Eklenti(ler)
Sayın Rodoslu,
Nihayet bugün buraya orkidemin geçen seneden bugüne gelene kadarki süreci (tam bir yıl oldu :) ) baştan sona anlatma fırsatını yakalayabildim.
Bu arada daha önce çektiğim fotograflara bakarken yazmayı atladığım küçük bir ayrıntıyı da hatırladım.
sizin de dediğiniz gibi adım adım gidersek.
Hiç kökü kalmamış bir orkideyi bir arkadaşımın evinden alıp evime geldim.
İlk önce bu sayfayı ziyaret ettim neler yapılması gerekli diye.Yapılması gerekenler konusunda Priceax ve diğer forumdaşlardan bilgi aldım. Sağolsun Ziya Bey de bana gerekli olan malzemeleri yolladı.
Gerekli olan ağaçkabuğu yani orkide toprağı ve spagnum yosunu idi. Herikisini de yaklaşık olarak 1 saat suda beklettim.
Orkidenin çürümüş olan tüm köklerini mutfak makasımla kestim.
Önce oksijenli su ile yıkadım ve arkasından tarçın tozu döktüm.
Eklenti 195945
Eklenti 195946
Eklenti 195947

Daha sonra da bir parça spagnum yosunu ile bu kök kısmını sardım ve saksısına yerleştirdim.
Eklenti 195948

Uzun zaman sadece normal bir şekilde sulama yaptım. Taa ki bir minik yaprak verinceye kadar.
Ama yaprak 2 cm olduğunda büyümeyi kesti. Ben yine 1 ay kadar normal düzende sulamama devam ettim.
En sonunda bir gelişme var mı diye saksıyı alıp köklerine bakmak için çıkardım. Minik kökleri vardı fakat köklerin yosunla sarılı olan kısımları daha beyaz ve cılız idi.
Bunun sebebinin yosunun köklerin çıkmasında yardımcı olduğunu ama daha sonra sağlıklı bir şekilde hava almasını engellediğini ve köklerin zayıfladığını düşündüğüm için yosunu köklerin etrafından çıkarıp tekrar aynı saksıya yumuşak bir şekilde yerleştirdim.
Eklenti 195949
Diğer resimleri ekleyebilmek için yeni mesaja geçeceğim:)

yıldıztozu 09-03-2011 21:18

4 Eklenti(ler)
Eklenti 195950
Gördüğünüz gibi yosunun olduğu yerdeki kökler daha zayıf ve kuru.
Sanırım spagnum yosunu benim seyrek sulama yaptığım yaz döneminde ihtiyacı olan suyu tam bulamadığında köklerden bu ihtiyacını karşılamaya çalıştı.Belki de hava alamadılar tam emin değilim bu noktada.

Yine normail bir şekilde sulamaya devam ettim.
Belki buradaki arkadaşlar çok gülecekler ama ben hiç besin takviyesi yapmadım bu zaman zarfında.
Bir süre sonra ikinci biryaprak verdi. O da 2 cm olduğunda büyümesi kesildi.
Kökleri de büyüdü saksının dışından bunu görebildiğim için çiçeği kıpırdatmak istemedim.
Son bir kaç aydır çok az da olsa çiçek coşturan gübresinden sulama suyuna ekliyorum ve ayda bir iki kere de yapraklarına yaprak gübresi sıkıyorum.
Bakalım gelişme hızlanacak mı ?
Bu fotograflar da son hali.
Eklenti 195952
Eklenti 195953
Eklenti 195954

Ben buradaki pek çok arkadaşım kadar tecrübeli olmasam da 1 sene içinde gördüklerim bunlar.

Sulama işini bazen daldırma yöntemi ile bazen de normal klasik sulama yöntemi ile yaptım.

Toprak yapısının çok önemli olduğunu düşünüyorum ve sadece ağaç kabuğunun daha sağlıklı olduğunu düşünüyorum yoğun ve torfla karışık olarak satılan orkide topraklarını kullanan bazı arkadaşlarımın orkidelerinin durumları genelde kötüye gitti.

Orkide saksım hep sabahları güneş alabilen ve aydınlık bir pencere önündeydi.
Bunun önemli olduğunu düşünüyorum çünkü 4 yıldır benimle yaşayan ve hersene bana çiçek veren diğer orkidem de aynı yerde durmakta.
Çok şükür hala mutlu bir şekilde hayatını devam ettirmekte ki onu da son 6 aydır çok çok az gübreledim.
Bu 4 yıl boyunca sadece bu yaz bir kere köklerini temizleyip toprağını değiştirdim ve yine çiçek verdi.:)
Bir kere cam önünden uzaklatırdım. Çiçeklerini her zaman oturduğum koltuğun yanındaki sehpada açsın diye ama baktım ki tomurcuklarını döker gibi oldu hemen eski yerine koydum.
İnanılmaz bir şekilde dökülen tomurcukların yerine yeniden tomurcuk verip çiçeklendi.
Ben çiçeklerimi çok fazla kurcalamıyorum ama haftada bir kere mutlaka onlarla konuşur ve sevgimi gösteririm hatta öperim :)
Hepsini tek tek nazlarım.:)
Benim maceram bu kadar.
Umarım yardımcı olabilmişimdir buradaki tüm orkide severlere.
Ayrıca bana yardım eden herkese buradan tekrar teşekkür etmek isterim.

rodoslu 10-03-2011 08:50

Bence çok yardımcı oldunuz Sayın yıldıztozu.
Sürecin fotoğraflarla desteklendiği anlatımlar çok değerli.
Teşekkürler.

yıldıztozu 10-03-2011 13:31

Rica ederim :)

Ziya Soner 11-03-2011 16:58

Sayın Yıldıztozu,
Tebrikler ,doğru yoldasınız çiçeklerinizin yaprak renkleri oldukça iyi .Sabırlı olun başaracaksınız.
Bahsettiğiniz yosun bizim gönderdiğimiz ise,o yosun iğneadadın yosunudur,spagnum değildir ,ayrıca spagnum yosunundan daha iyidir ve tehlikesi yoktur,rahatlıkla kullanabilirsiniz yetmezsede haber edin tekrar gönderelim.
Beni dinlersenizde spagnumdan uzak durun.

SAYGILARIMLA

sevda yücel 14-03-2011 13:00

Çamaşır suyunu yabancı kaynaklardan duymuştum.
Orkidelerin kökleri çok çabuk mantar olup çürüyebiliyor bunun içinde kökleri temizleyip (çürümüş olanları temiz makasla kesip) kalan kısmı steril etmek amaçlı sulandırılmış çamaşır suyunda bekletmek olarak, ama yanlış olduğunu duyunca çok üzüldüm.
Hatta orkide üretimi ile ilgili videolarda da çelikleri çamaşır suyunda bekletiyorlar.ilk duyduğumda şaşırmıştım ama yaptım. Umarım tekrar köklenip beni mutlu edecek.
Gördüğüm kadarıyla köklendirme için şu kabuklar daha başarılı resimlerden öyle gözüküyor ama nerden bulabilirim Ankara' da onlardan.

yıldıztozu 15-03-2011 09:27

Ziya bey,
Ben onları bu zamana kadar spagnum diye kullandım.:)
İğne adamızın yosunu imiş o zaman bundan sonra ben de bu şekilde doğru bilgiyi vereceğim.
Ben çok memnun kaldım. Bu arada daha önce mesajlarınızda dediğiniz gibi şimdi biraz daha fazla beslemeye çalışıyorum.
Eğer o minik yapraklarını da büyütebilirsem sanırım nezaman çiçek verecek diye düşünmeye de başlayacağım ki en önemli kısmı bu.
Bu orkideyi bir arkadaşımdan almıştım. Çiçeklerinin rengini bilmiyorum.
O kısmı da bana sürpriz olacak :)
Hala sizin seranızı ziyaret etmek istemekteyim.Aradan bir yıl geçti ama geç olsun güç olmasın.:)

Asya_lotus 16-03-2011 21:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevda yücel (Mesaj 768294)
Çamaşır suyunu yabancı kaynaklardan duymuştum.
Orkidelerin kökleri çok çabuk mantar olup çürüyebiliyor bunun içinde kökleri temizleyip (çürümüş olanları temiz makasla kesip) kalan kısmı steril etmek amaçlı sulandırılmış çamaşır suyunda bekletmek olarak, ama yanlış olduğunu duyunca çok üzüldüm.
Hatta orkide üretimi ile ilgili videolarda da çelikleri çamaşır suyunda bekletiyorlar.ilk duyduğumda şaşırmıştım ama yaptım. Umarım tekrar köklenip beni mutlu edecek.
Gördüğüm kadarıyla köklendirme için şu kabuklar daha başarılı resimlerden öyle gözüküyor ama nerden bulabilirim Ankara' da onlardan.

Üzülmeyin, marketlerde cocopeat satılıyo, onu da kullanabilirsiniz.

sevda yücel 17-03-2011 10:44

Teşekkürler....

yıldıztozu 18-03-2011 22:07

Sevda Hanım,
Size bende kalan kabuklardan yollayabilirim.
Özelden bana adresinizi yollarsanız size postalayayım.

sevda yücel 23-03-2011 13:48

Şimdi kök boğazı diye bahsettiğim kısımda gitti (çürümüş).
Sadece tek yaprak kaldı elimde sanırım beni o kabuklarda kurtaramaz bundan sonra. Ama diğer orkidelerim çok şanslılar site sayesinde çok şey öğrendim. Onlara gözüm gibi bakıyorum(gözüm hep köklerinde).
Çok teşekkürler.

ezo 09-04-2011 18:31

Bir hafta önce orkidemin saksısını değiştirmiştim. Köklerini kırmamaya özen göstererek yeni saksına yerleştirdim. Ancak bugün saksı maalesef bir kazaya uğradı ve devrildi tekrar saksısına yerleştirmek istediğimde köklerde bir önceki değişimden kaynaklı kırıklar oluştuğunu ve buralardan da çürüme yaptığını gördüm. Uzun bir kökün ortasında bir çürüme şaklinde bu diğer köklerde de var. Tekrar saksısına diktim ama korkuyorum bu çürüme ilerleyip hiç kök kalmassa diye.... Önerilerinizi bekliyorum..

yıldıztozu 10-04-2011 21:32

Sayın Ezo,
Bu konuda bir tecrübem yok:(
Ama bence sulama aralığını biraz uzatırsan daha iyi olur gibi geliyor.
Baktın ki çürüme ilerlemeye başlıyor o zaman daha önce olduğu gibi köklerde bir temizlik yaparsın.
Bunlar tabii benim fikirlerim uyguladım ve oldu diyebileceğim birşey değil ama eminim tecrübeli forumdaşlarımız sana yol gösterecektir.
;)

ezo 10-04-2011 22:03

Çok teşekkürler Sayın Yıldıztozu, sizin izinizden devam..

Gella 12-04-2011 13:25

Meraba arkadaşlar, eşim bana hediyye etdiyi orkideyi acemilikden fazla suladim....halini söylemeyim (((çok üzüldüm amma doktor olduğumdan pes etmedim onu yaşatacam! bir çiçekçinin tavsiyesi ile kuruyan dalını tamamen kesdim kuruyan yaprağini da ayni şekilde kestim harcindan cikartip çürüyen kökleri de kestim amma sağlam kökleri olduğundan umut var yaşamasına. tekrar harca dikdim amma bir tane çiçek açmayan ama tormucuklar olan dalı var hayla o dalda 2 tane tomurcuk vardi daha önce onlar da kurudular ama ameliyyatdan önce )). Şimdi o dalı budamaya gerek varmi? Ltf yardim edin çiçegimi kurtarmak istiyorum.

yıldıztozu 12-04-2011 19:04

bir resim eklemeniz mümkünmüdür sevgili Gella.
O zaman daha iyi bir karar verebiliriz hep beraber.

nilyan 13-04-2011 16:00

merhaba arkadaslar, oncellikle hepinize cok tesekkur ediyorum.Bugun sonunda orkide nasil yetistirilir diye arastirmaya karar verince bu formu buldum ve hemen uye oldum.Hepiniz herseyi o kadar guzel anlatmissiniz ki ve ciceklerinize o kadar deger veriyorsunuz ki, sizin bu yazilarinizi okuduktan sonra cicegim icin uzulup kendime kizmaya basladim.

Bana 2 hafta once hediye olarak orkide geldi.tabi ben cahilligim ve sanirim birazda sinavlardan dolayi erteledigim icin orkide nasil bakilir diye arastirmadan onu 2 gunde bir azar azar suladim.ve malesef bana gelen porselen saksinin icinden (bilmedigim icin ) cikartmamistim.bugun porselen saksinin icine konmus plastik saksiyi cikartinca durumun icler acisi oldugunu gordum.orkidemin kökü su icinde yuzuyormus :((

bana geldiginde uzerinde 5 tane cicegi vardi simdi sadce 2 tane kaldi onlarda solmus bi vaziyetter.yapraklarindanda 1 tanesi sararmisti onuda bgn kökunun 3 cm yukarsindan yapragi kestim.

ustten bakinca sadce saglam 4 köku var gb duruyor.bunlardan 2 tanesi
kuflenmeye baslamis.ama saksinin disindan bakinca sefaf saksinin ici kök yumagi gb duruyor hepsi yemyesil.Sizce orkidemi bi saksindan cikartip koklerini temizleyip tekrar mi dikmeliyim ? yoksa hic yerinden oynatmasam mi?

Ah benn her gun onunla konusup yapraklarını opup sozde ilgilendigimi saniyordum ustune bıde orkıdemı gunes ısıgı alması ıcın dısarı cıkarıyordum.2 hafta boyunca neler cektırmısım ona boyle :((

yıldıztozu 13-04-2011 20:09

Sevgili Nilyan,
Hoşgeldiniz.
orkidenizin bir fotografını ekler misiniz?
Bakalım ne durumda.

nilyan 14-04-2011 11:33

[IMG]orkide2.jpeg[/IMG]

nilyan 14-04-2011 11:34

resimleri nasil ekleyecegim yardimci olur musunuz?

eticin 14-04-2011 12:32

1 ay önce aldığım orkidemin köklerinin yarısı karardı ve çürüme başladı. çiçek açmaya devam ediyor ama. o kökleri temizleyip tekrar diksem mi? satılan orkide toprakları torf ağırlıklı olduğundan orkide toprağı olarak kullanıma uygun değil sanırım. ayrıca substrat ı nerden temin ediyorsunuz ?

nilyan 14-04-2011 12:35

5 Eklenti(ler)
Eklenti 203230
Eklenti 203231
Eklenti 203232
Eklenti 203234

orkidemin bi kac tane koku bu halde.bu en dipten kurumus ama uclari yesil.belkide saksinin icindeki koklerde bu en dipleri kuruyanlara aittir.Cunku saksinin icinden gorunen yesil kokler sararmaya basladi.

Eklenti 203233

birde cicekleri bu halde.kalan 2 cicekte kuruduktan sonra sapi kokunden 3 bogum usten kesicek miyim?

yıldıztozu 19-04-2011 15:18

Sevgili Nilyan,
İlk fotograftaki orkidenin kökünde beyazlıklar görüyorum.
tam olarak ne olduğunu çıkaramadım (malesef o kadar çok tecrübem yok.)
Saksının içine baktığımız zaman ise aslında kökler sağlıklı görünüyor. sanırım sadece üst kısımlarda biraz kuruma olmuş.
Eğer küflenmeyi net bir şekilde görüyorsanız bence orkidenizin köklerinde güzel bir temizlik yapın. temiz bir orkide toprağına dikin.
Çiçek saplarını kökü çok az kalır ise bence kökünden kesin kendine gelince yeniden verir ama kökler çok zarar görmemiş ise bu forumda arkadaşlarımızın dediği şekilde kesin.(yeniden aynı dalda çiçek verebileceği şekilde)
Küflenme konusunda tecrübeli değilim ama foumda hangi ilaç ile ne şekilde temizlik yapmış arkadaşlar bulabilirsiniz.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024