agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

koala980 26-12-2010 15:06

Sayın Rodoslu,
İnanın bir cevap almış olduğuma 'orkideleriniz kurtulur' ibaresine sevindiğim kadar sevindim. İnsan tecrübesiz de olunca ne yapacağını bilemiyor. Bu konuda ciddi bilgi sahibi ve forumda emeği geçen uzmanlarımızın fikirleride benim için çok önemli. Onlardan çok şey öğreniyorum.
Şu anda bir phal.im diğerleri ile aynı camın önünde duruyor. Alalı iki ay kadar oldu.Tomurcukları büyüdü ve çiçek açtı.Aralık başından beri çiçekli ve üzerinde yeni tomurcuklarını büyütüyor.Sanırım bu aydınlığın yeterli olduğunu gösterir.
Ben köklere uygulamak için captan almıştım. Bu yeterli olur mu? Permasol nasıl uygulanıyor anlatabilir misiniz?Onun kullanımını forumda okumadım, belki ben atlamışımdır. Evde permasolde var.
Çok teşekkürler hızlı cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için.

rodoslu 26-12-2010 15:16

Permasol mü captan mı kısmını Svetlana cevaplasın bence...Resimleri ve mesajları görüp cevap yazacaktır...
Bu kısım daha uzmanlık isteyen bilgi olduğu için sizi yanlış yönlendirmek istemem..

Asya_lotus 26-12-2010 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 731693)
Sayın Rodoslu,
İnanın bir cevap almış olduğuma 'orkideleriniz kurtulur' ibaresine sevindiğim kadar sevindim. İnsan tecrübesiz de olunca ne yapacağını bilemiyor. Bu konuda ciddi bilgi sahibi ve forumda emeği geçen uzmanlarımızın fikirleride benim için çok önemli. Onlardan çok şey öğreniyorum.
Şu anda bir phal.im diğerleri ile aynı camın önünde duruyor. Alalı iki ay kadar oldu.Tomurcukları büyüdü ve çiçek açtı.Aralık başından beri çiçekli ve üzerinde yeni tomurcuklarını büyütüyor.Sanırım bu aydınlığın yeterli olduğunu gösterir.
Ben köklere uygulamak için captan almıştım. Bu yeterli olur mu? Permasol nasıl uygulanıyor anlatabilir misiniz?Onun kullanımını forumda okumadım, belki ben atlamışımdır. Evde permasolde var.
Çok teşekkürler hızlı cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için.

Aslında bende profesyonel degilim, sadece çocuklugumdan beri orkideler meraklıyım. Burda ustalar varken, bekledim, belki cevaplanır birisi. Maalesef. :(Ben de bu foruma katılıyom - yeni bilgi almak, ve paylaşmak. Permasol konusunda - 1 tabletten çok küçük bir kısım 1 litre su ile karıştırıyom, suyu açık pembe rengi olsun, o suyunde yarım saatte kadar tutuyom kökler. Sonra 1-2 saat köklerini kurumaya bırakıyom, böyle bitki dikim için hazır oluyo. O kadar. Amo Siz,koala980, orkide çok güzel hazırladınız yeni dikim için, kökler çok iyi durumda - bu phalaenopsis yaşayacak. Şimdi sadece sıcak ve aydınlık yerde bitki tutun. Spagnum moss konusunda - acıl durumunda ben onu çiçekçilerden alıyom. Bir avuç mutlaka bir çiçekçi paylaşılır sizden.

koala980 26-12-2010 21:46

2 Eklenti(ler)
Yukarda paylaştığım hediye gelen phal.imin bir gece açıkta kaldıktan sonra kökleri tamamen kurudu ve içleri boşaldı. Zaten kalan köklerden de çok umutlu değildim. Artık bu kalan kökleri de keseceğim ve hiç kök kalmayacak. Eşim yarın vermikülit getirecek. Bir ihtimal tekrar kök salması için onu deneyebilirim. Forumda bir poşete koyup su içine salmayı da okudum, bir de şu yosun işi vardı. Yosun bulabilecekmiyim bilmiyorum. Şimdi karar vermek için çok zamanım yok çünkü bitkiyi kaybedityorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

Eklenti 185989

Eklenti 185990

Asya_lotus 26-12-2010 21:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 731438)
Kök çürümesine ek olarak galiba kırmızı örümceklerde var:(
Eklenti 185852

Eklenti 185853

Size sormak unuttum, ne sıklıkla orkidelere su veriyosunuz? Fotograflarınızı göre, çok sulu kökler görünüyö. Şimdi, ekim sonrası - en az bir ay üç günde bir subsrat üstüne su püskürtün. Gübre bahara kadar kullanmayın.

zappie 26-12-2010 22:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 731870)
Yukarda paylaştığım hediye gelen phal.imin bir gece açıkta kaldıktan sonra kökleri tamamen kurudu ve içleri boşaldı. Zaten kalan köklerden de çok umutlu değildim. Artık bu kalan kökleri de keseceğim ve hiç kök kalmayacak. Eşim yarın vermikülit getirecek. Bir ihtimal tekrar kök salması için onu deneyebilirim. Forumda bir poşete koyup su içine salmayı da okudum, bir de şu yosun işi vardı. Yosun bulabilecekmiyim bilmiyorum. Şimdi karar vermek için çok zamanım yok çünkü bitkiyi kaybedityorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

Eklenti 185989

Eklenti 185990

Светлана, у него фал. уже отсушил все корни!

Sayin koala980 sayfanin yukarisindaki 32 numarali mesajim size umit versin.

Asya_lotus 26-12-2010 23:06

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 731870)
Teşekkürler.

Eklenti 185989

Eklenti 185990

Hayatta kalma şansını var bu phalenopsisi, sadece sabırlı olmak gerekir yeni köklerin gelişiyle kadar. Kırmızı çizgiye kadar kesin phalenopsisi. Bende olsaydı bu bitki, bu bitki sığ bir kesim çam kabuğu dikecektim. Ekim için bir plastik bardak kullanın. Substrat üstüne biraz spagnum moss koyabilirsiniz. Böylece en az 2-3 ay beklemek zorundasınız. Ben sadece anlamıyorum, nasıl bitki bu durumuna kadar getirdiniz? Sorun 2-3 hafta olduğu görünmüyor.

Asya_lotus 26-12-2010 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 731910)
Светлана, у него фал. уже отсушил все корни!

Sayin koala980 sayfanin yukarisindaki 32 numarali mesajim size umit versin.

Человек хочет дальше продолжить жизнь ему, что поделать? Сначала ломают новое, потом строят старое...

koala980 27-12-2010 10:01

Sayın Asya Lotus ,
Bu Phal. bana hediye olarak geçen çarşamba geldi.Çiçekçi hemen saksısından daha büyük bir saksıya içindeki köklere ve harca hiç dokunmadan geçirmiş.Ve üzerine torf eklemiş. Kökler hiç gözükmüyordu. Hafta sonu açtım kontrol için ve bu durumdaydı. Aslında yapraklar diri ve oldukça büyükler. Bu kadar kötü bir tablo beklemiyordum hiç.
Dediğiniz yerden kesip permasol uygulayacağım bu sabah. Sonra Captan uygulaması, mantar için ve sonra dikeceğim tekrar. Bakalım nasıl gelişecek. Ben 2-3 ay beklerim hiç sorun değil.Yeterki kurtulsun.
Yukarıda 2,5 yıldır benimle olan phal.iminde resimlerini eklemiştim. Hediye gelenin bile şansı varsa eski bitkimden daha umutluyum. Sulamayı ortalama 10 günde bir yapıyorum. Bakıyorum saksıda su zerrecikleri çok azaldıysa suluyorum.Bir kova içerisine dinlenmiş şebeke suyu koyup daldırıp 2-3 dakika bekletiyorum.
Önerileriniz için çok teşekkürler. İnşallah yosunda bulabilirim ,çiçekçileri biraz dolaşayım bakalım. Olmadı Vermikülit denerim.

koala980 27-12-2010 10:49

Sayın Zappie,
Umarım benim phal.imde bu zorlu maratonu kazanır.Yosun bulamazsam sizin yaptığınızı deneyeceğiim. Sadece vermikülite mi idiktiniz harç olarak?Sulama yaparken beklettiniz mi suyun içinde 1-2 dakika yoksa hemen çıkardınız mı?
Çok su tuttuğu için bunu sordum, çok teşekkürler.

zappie 27-12-2010 12:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 732025)
Sayın Zappie,
Umarım benim phal.imde bu zorlu maratonu kazanır.Yosun bulamazsam sizin yaptığınızı deneyeceğiim. Sadece vermikülite mi idiktiniz harç olarak?Sulama yaparken beklettiniz mi suyun içinde 1-2 dakika yoksa hemen çıkardınız mı?
Çok su tuttuğu için bunu sordum, çok teşekkürler.

Sadece vermikulit kullanmistim. Biraz el aliskanligi ile, saksi cok fazla agirlasmadan cikarttim sudan. Yaz basi idi, genellikle koklendirecegim bitkileri seraya alirim ( seffaf pet kaplar, siseler )bunu almamistim. Belki kis kosullarinda sizin ayrica sera icine almaniz gerekebilir. Bu durumda dikkatli olun kuflenme olabilir, arada sirada havalandirin serayi.

koala980 27-12-2010 21:31

http://etoburbitkiler.com/market/ind...&product_id=52

Burada sphangnum yosunu satışı yapılıyor. 1 lt. si 19.90 TL. Aradığımız bu mudur acaba? Ona göre hemen almayı düşünüyorum. Çünkü c.tesi akşamından beri phal.lerimin ikisi de dışarda duruyorlar.

Asya_lotus 27-12-2010 22:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 732312)
http://etoburbitkiler.com/market/ind...&product_id=52

Burada sphangnum yosunu satışı yapılıyor. 1 lt. si 19.90 TL. Aradığımız bu mudur acaba? Ona göre hemen almayı düşünüyorum. Çünkü c.tesi akşamından beri phal.lerimin ikisi de dışarda duruyorlar.

Neden dışarda duruyolar ki? Yazın ne kadar sıcak olsa da, ben phaller hiç dışara çıkaramıyom, dayanamıyolar balkonda. Hemen eve getirin onları. :(

Asya_lotus 27-12-2010 22:19

Linkte baktım spagnumu - güzel görünüyo. Amo yine de - karar sizde, nasıl kurtarırsınız, bende unuttum bir şey -en az bir-iki ay mini-serada tutun bu phal. Ara-sırada havalandırma unutmayın, yoksa kühlenme olabilir.

koala980 27-12-2010 22:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asya_lotus (Mesaj 732341)
Neden dışarda duruyolar ki? Yazın ne kadar sıcak olsa da, ben phaller hiç dışara çıkaramıyom, dayanamıyolar balkonda. Hemen eve getirin onları. :(

Sayın Asya lotus yanlış anladınız. Dışarda derken saksı dışında demek istedim. Hiç ben phal. ime kıyıp onu bu kış gününde balkona atarmıyım? :p
Şimdi hasta oldukları için cam açtığım zaman bile onları daha sıcak bir köşeye götürüyorum.
Önerileriniz için teşekkürler.

koala980 27-12-2010 22:53

Üstüste yazdığım için karışmış olabilir. 2 tane kök çürümeli phal.im var. Köklerini tamamen kestiğim ve şu anda daha kötü durumda olduğu için sık sık üzerinde konuştuğumuz. İkincisi ise henüz üzerinde 2 orta büyüklükte 2-3 adette minik kökleri olan. Tamamen köksüz olana sera uygulayacağım. Diğeri için de sphagnumsuz ve serasız sadece steril harca dikmek yeterli olur mu sizce? (Şu anda yapraklarıda çok küçük,kalan kökleri ile irice bir keikiye benziyor.)

koala980 28-12-2010 17:16

Sayın Ziya Soner,
Bu akşam ki telefon görüşmemiz üzerine uygun harcı (2 ayrı bitki için )
gönderebileceğinizi söylediniz. Özel msj ınıza adres bilgimi yolluyorum. İlginiz için çok teşekkürler.

Ziya Soner 01-01-2011 17:10

orkide harcı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 732706)
Sayın Ziya Soner,
Bu akşam ki telefon görüşmemiz üzerine uygun harcı (2 ayrı bitki için )
gönderebileceğinizi söylediniz. Özel msj ınıza adres bilgimi yolluyorum. İlginiz için çok teşekkürler.

SAYIN koala,

Benden veya siteden kaynaklanan iletişim bozukluğu nedeniyle foruma yazdığım cevaplarımda başarılı olamadım,her neyse;
ORKİDE HARCInızı yolladım,telefonda izah ettiğim tatbikatı yaptı iseniz,zaman içerisinde çiçeklerinizin kurtulabileceğini zannediyorum.

Bu vesile ile sizin ve TÜM ORKİDE,ÇİÇEK DOĞA SEVENLERİN YENİ YILINI KUTLAR,BOL ÇİÇEKLİ HUZURLU SAĞLIKLI NİCE SENELER DİLERİM.

DERİN SAYGILARIMLA

koala980 02-01-2011 21:59

Teşekkürler

2 Eklenti(ler)
Merhaba,
İki orkidemi de bugün yeni harçlarına dikmiş bulunmaktayım.Buradan bana önerilerde bulunan, yardımcı olan arkadaşlara ve beni hem tecrübeleri ile bilgilendiren hem de harç konusunda yardımcı olan sayın Ziya Soner'e çok çok teşekkür ederim.
Aşağıya yeni fotoğraflarını ekliyorum. İnşallah bol bol köklenmiş fotoğraflarınıda ekleme fırsatım olur. Sizlerin tecrübeleri doğrultusunda yaşayacaklarına inancım arttı. Artık geriye beklemek kaldı.
Eklenti 187062

Eklenti 187063

yıldıztozu 03-01-2011 16:25

Sayın koala,
Orkideleriniz için başarılar diliyorum. Kurtulma şansları yüksek merak etmeyin ama sabırlı olun. (Daha önce bu kısmı okumayı kaçırmışım ve bugün okudum başınıza gelenleri yoksa elimden geldiğince sizse yardımcı olmak isterdim.:))
Benim de bir orkidemin durumu çok kötü idi, (hiç kökü yoktu) ve sağolsun Ziya Bey bana da hem yosun hem de orkide toprağı yollamıştı. Yaklaşık olarak 9 ay oldu.
Yaz ortasında minik bir yaprak çıkardı fakat yaprak büyümeyi kesti 2 cm de kaldı ama ben cesaret edip bitkiyi yerinden oynatmak istemedim.Köklerine bakamadım. Bir ay önce bir minik yaprak daha çıkardı eğer o büyürse sanırım başarmış olacağım.
Vermikulit hızlı bir gelişim sağlamış sizin toprak karışımınız bu kadar hızlı bir gelişme göstermezse de sabırlı olun lütfen. Zamanla herşey yoluna girecektir.
Umarım çiçeklerini de burada görmek nasip olur.
En kısa zamanda size orkidemin resmini ekleyeceğim.
Yaklaşık olarak 5-10 günde bir suluyorum. Gördüğüm kadarıyla da orkideler fazla suyu sevmiyorlar.Eğer su dolu bir kaba saksıyı daldırıp bir kaç dakika bekleterek sulama yöntemini seçerseniz sanırım daha kolay gelişme sağlayabilirsiniz.
Sevgiler

Ziya Soner 04-01-2011 15:14

Sayın Yıldıztozu,
Orkidelerinizin kök tuttuğunu şimdi öğrendim ,memnun oldum.Minik yaprak çıkardı fakat büyümeyi durdurdu diyorsunuz.Kullandığınız fertilizer ı ve değerlerini gözden geçirin.verdiğiniz tablo gıdasız kaldıklarını gösteriyor.

Sayın koala nın dikimi başarılı,saçmaymış gibi gelecek ama ,inşaallah cam saksıların diplerinde delik vardır ve sulama suyu çıkıyordur.Aman dikkat,kök çürümelerinin en büyük nedenlerinden birine sebep olmayalım.

Saygılarımla

koala980 04-01-2011 15:46

Saksı delikleri

Sayın Ziya Soner,
Saksı altı deliklerini ne kadar sık hatırlatsanızda yeridir, zira bilet almayınca piyango çıkmıyor.Eeee doğal olarak saksı altı delinmeyince kökler dayanamıyor.Her işin vazgeçilmez kuralları var tabi.Ve insanoğlu bazen en önemli noktaları bile nasıl oluyorsa (ben de bazen yapıyorum) atlayabiliyor.
Saksılar zaten delikti ama ben yine de kocaman 5-6 delik daha ekledim.Ama forumdaki harç hazırlama yazınızı tekrar tekrar okumama rağmen ölçmeden tüm harç ve yosunu ıslattım sonra kullanmadığım kısımı mecburen tekrar süzmeye aldım.Tekrar kulanmakta sıkıntı olur mu yoksa heba mı ettim kalan harcı ?
Sayın Yıldız tozu bitkinizin iyi olmasına sevindim. Ben sulamayı daldırarak yapıyorum. Orkidenizdeki gelişmeyi de görmek isterim tabi. İnşallah benimkiler 9 ay beklemezler. Bekleyeceğiz artık.
Teşekkürler...

gossip 04-01-2011 21:16

4 Eklenti(ler)
merhaba,
orkidelerde kök gelişimini arttırmak ve çürümesini engellemek için yosun kullanıldığını forumdan okudum. Bunun için sphagnum'un daha uygun olduğu yazıyor. Ben yol kenarında bulduğum yosunları kullanmayı düşünüyorum. Fotoğrafladığım bu yosun türü nedir veya uygun mudur?

rodoslu 05-01-2011 08:45

Bu sphagnum yosunu...Benim bilmediğim sphagnuma çok benzeyen bir başka tür varsa bilmiyorum değilse bu özbe öz sphagnumdur. Hem de çok güzel bir formda...Nasıl bir yol kenarıymış bu :)) Ankara'da hiç yok öyle yollardan :)

Jezebel 05-01-2011 10:43

Evet ben de merak ettim, hangi yol söz konusu acaba.
Biz gider bakarız;)

gossip 05-01-2011 18:35

Ben sphagnuma benzettim ancak yaprakları internette gördüklerimden çok küçük. Makro çekim yaptığım için büyük gözükmüş olabilir.Elimde lastik eldiven var ordan boyut kıyası yapabilirsiniz.Yosunu bulduğum yol kenarı ;baraj yakınlarında ve tüm kayaları kaplamış durumda. Bende ,sphagnumun zor bulunduğunu duyduğum için emin olamadım.

Asya_lotus 06-01-2011 10:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gossip (Mesaj 736758)
Ben sphagnuma benzettim ancak yaprakları internette gördüklerimden çok küçük. Makro çekim yaptığım için büyük gözükmüş olabilir.Elimde lastik eldiven var ordan boyut kıyası yapabilirsiniz.Yosunu bulduğum yol kenarı ;baraj yakınlarında ve tüm kayaları kaplamış durumda. Bende ,sphagnumun zor bulunduğunu duyduğum için emin olamadım.

sn. gossip - bu da sphagnum türü.

Ziya Soner 06-01-2011 16:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 736019)
Sayın Ziya Soner,
Saksı altı deliklerini ne kadar sık hatırlatsanızda yeridir, zira bilet almayınca piyango çıkmıyor.Eeee doğal olarak saksı altı delinmeyince kökler dayanamıyor.Her işin vazgeçilmez kuralları var tabi.Ve insanoğlu bazen en önemli noktaları bile nasıl oluyorsa (ben de bazen yapıyorum) atlayabiliyor.
Saksılar zaten delikti ama ben yine de kocaman 5-6 delik daha ekledim.Ama forumdaki harç hazırlama yazınızı tekrar tekrar okumama rağmen ölçmeden tüm harç ve yosunu ıslattım sonra kullanmadığım kısımı mecburen tekrar süzmeye aldım.Tekrar kulanmakta sıkıntı olur mu yoksa heba mı ettim kalan harcı ?
Sayın Yıldız tozu bitkinizin iyi olmasına sevindim. Ben sulamayı daldırarak yapıyorum. Orkidenizdeki gelişmeyi de görmek isterim tabi. İnşallah benimkiler 9 ay beklemezler. Bekleyeceğiz artık.
Teşekkürler...

SAYIN koala,

Islattığınız HARC ınıza birşey olmaz,öylece bırakın dursun.Gerektiğinde tekrar kullanabilirsiniz.

Saygılarmla

koala980 06-01-2011 23:04

Teşekkürler Ziya Bey,
Sanırım ilk olarak annemin keiki veren phal.i için kullanacağım. Sonuçları paylaşırım.

gossip 10-01-2011 21:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gossip (Mesaj 736230)
merhaba,
orkidelerde kök gelişimini arttırmak ve çürümesini engellemek için yosun kullanıldığını forumdan okudum. Bunun için sphagnum'un daha uygun olduğu yazıyor. Ben yol kenarında bulduğum yosunları kullanmayı düşünüyorum. Fotoğrafladığım bu yosun türü nedir veya uygun mudur?

Yosunun ismini öğrenebildim. Tortula ruralismiş. Kökleri çürümüş bir phalaenopsis üzerinde deniyorum.Umarım işe yarar. :rolleyes:

koala980 22-01-2011 23:08

Orkidelerimin son durumu

2 Eklenti(ler)
Orkidelerimi 20 gün önce yeni harca dikmiştim.Birkaç tane kökü olan phal.imin yeni kökünü bugün görmüş oldum.(Saksının sağ alt kısımında ,yosunun içinden dışarı doğru uzamış). Varolan bir kök gelişim göstermiş olabilir. Yeni bir kök 20 günde bu kadar büyür mü bilemiyorum. Bu arada ortadaki küçük yaprağın gelişimi durmuştu ve biraz yatıklaşmıştı. Şimdi o yaprak dik bir şekilde büyüyor. Diğerinin yaprakları sararmaya ve diriliğini kaybetmeye devam ediyor.Umarım yapraklar yeni kökler oluşana kadar bitkiyi beslemeye devam eder.

Eklenti 189795
Eklenti 189796

Asya_lotus 23-01-2011 00:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gossip (Mesaj 739793)
Yosunun ismini öğrenebildim. Tortula ruralismiş. Kökleri çürümüş bir phalaenopsis üzerinde deniyorum.Umarım işe yarar. :rolleyes:

Yosun özellikleri hakkında internette ne yazılır:
"Sphagnum hem geleneksel, hem de bir antiseptik olarak bilimsel tıpta kullanılan yosun su büyük miktarda absorbe etme yeteneğine sahip olarak bir pamuk çeşitlerinin özelliklerini aşan, septik yara pansuman. Bakterisit özellikleri spagnumu belirli bir madde sfagnol varlığı belirler, büyüme ve faaliyet mikroorganizmaların inhibe eder. Dünya Uygulamada, sphagnum yosun esas ev bahçecilik yetiştirmek için kullanılır. Yosun malç tabakası olarak substrat bir bileşeni olarak ve bir tahliye olarak kullanılır. Yosun hiçbir besin yoktur, ama o topraga gerekli gevşeklik verir, higroskopik özelliğe sahiptir, sfagnol içeriği tedavi etmek ve önlemek kök çürüklüğü kullanılır." http://flaxen.ru/files/moss.htm

Asya_lotus 23-01-2011 19:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 746073)
Orkidelerimi 20 gün önce yeni harca dikmiştim.Birkaç tane kökü olan phal.imin yeni kökünü bugün görmüş oldum.(Saksının sağ alt kısımında ,yosunun içinden dışarı doğru uzamış). Varolan bir kök gelişim göstermiş olabilir. Yeni bir kök 20 günde bu kadar büyür mü bilemiyorum. Bu arada ortadaki küçük yaprağın gelişimi durmuştu ve biraz yatıklaşmıştı. Şimdi o yaprak dik bir şekilde büyüyor. Diğerinin yaprakları sararmaya ve diriliğini kaybetmeye devam ediyor.Umarım yapraklar yeni kökler oluşana kadar bitkiyi beslemeye devam eder.

Eklenti 189795
Eklenti 189796

Sayın koala980, ben Phalaenopsis için büyük birаz saksılar düşünüyorum...Fidelerin kökleri ne kadardır?

koala980 23-01-2011 22:25

3 Eklenti(ler)
Bu sabah phal.lerimi sularken beyaz minik bite benzer canlılarla karşılaştım.
İlk iki fotoğrafta biti yakalayıp çektim ama pek belli olmuyor. Gözle bile yaklamak zor . Son fotoğrafta ise yapraklar üzerinde her iki phal.de de gözlemlediğim lezyonlar var. Beyaz yuvarlaklar şeklinde ve ortasında küçük delik gibi birşey var. Bunu o bit benzeri canlılar mı yaptı bilemiyorum. Sonuç olarak iki phal.de de var. Sağlıklı olan diğer üç phal.imde yanlarında duruyordu.
Yarın gün ışığında onları da inceleyeceğim. Umarım onlara da bulaşmamıştır.
Bu arada Sayın Asya Lotus bu iki phal daha önce sizden de fikir alarak köklerini kestiğim bitkiler. Kökleri az fakat en küçük boy saksı buydu bulabildiğim. Zararı olur mu?Teşek.kürler

Eklenti 189977

Eklenti 189978.

Eklenti 189979

aygün 24-01-2011 01:08

Bana farklı türde iki orkide geldi. Üstte kalmış kökleri var ve kurumaya başladıklarını gözlemliyorum. Alttakiler yeşil, sorunsuz gibiler. Haftada bir ılık suya koyup süzüyorum.

Yalnız, bu kuruyan köklerin mutlaka budanması gerekir mi? Bitkiye zarar verirler mi?

Asya_lotus 24-01-2011 20:43

[QUOTE=koala980;746427]Bu sabah phal.lerimi sularken beyaz minik bite benzer canlılarla karşılaştım.
İlk iki fotoğrafta biti yakalayıp çektim ama pek belli olmuyor. Gözle bile yaklamak zor . Son fotoğrafta ise yapraklar üzerinde her iki phal.de de gözlemlediğim lezyonlar var. Beyaz yuvarlaklar şeklinde ve ortasında küçük delik gibi birşey var. Bunu o bit benzeri canlılar mı yaptı bilemiyorum. Sonuç olarak iki phal.de de var. Sağlıklı olan diğer üç phal.imde yanlarında duruyordu.
Yarın gün ışığında onları da inceleyeceğim. Umarım onlara da bulaşmamıştır.

Gün ışığı onları fotoğraf yakın çalışın yarın, hemen onların kim olduğunu buluruz.

Asya_lotus 24-01-2011 22:31

1 Eklenti(ler)
Sn.koala980, büyük bir saksı kesilmiş kökleri zayıf phalaenopsis için tavsiye edilmez. Pot tüm "aşırı" kökleri pot duvara dinlenmiş o şekilde seçilmelidir. Pot yüksekliği kök boğazı biraz üzerinde olmalıdır. Kökleri arasında küçük boşlukların kalması şekilde kabuk ekleyin, bu köklerin daha iyi havalandırma kolaylaştıracak, kökleri şimdi çok zayıf, bu nedenle böylece kabuğu kurumasını gücü yok ve hızlı kök çürüklüğüne neden olabilir.

Asya_lotus 24-01-2011 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 746427)
Bu sabah phal.lerimi sularken beyaz minik bite benzer canlılarla karşılaştım.
Eklenti 189977

Eklenti 189978.

Eklenti 189979

Bu böcek - Onychiurus armatusa benzer. Bu uzunluğu 1-2 mm bir kanatsız böcek, atlama yeteneğine sahiptir. Islak toprak üzerinde büyük sayılarda görünüyor, hiçbir tehlikeli degil onlar - sadece fazla sulaması nedeniyle kökleri çürümeye oluşabilir. Kontrol önlemleri: sulama ayarlayın, daha az sulama deneyin, sulamalar arasında toprak tamamen kurumasını bekleyin.

Asya_lotus 25-01-2011 21:15

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asya_lotus (Mesaj 718288)
Bu da bir paphiopedilum, rodoslu arkadaş bakım için bana yolladı. Şimdiki onu evinde güneş ışıgı ile sorunlar var - onun daire pencereleri kuzey tarafında. Işık çok olmaması nedeniyle, bazı orkideler ölmeye başladı, ben de kurtarmak için rodosludan kalan orkideleri istedim. Bu bitki için aynısı - küçük saksı kullandım. Substrat için çam kabugu, hindistan cevizi cips ve az miktar humus kullandım. Artık bahara kadar bekleyelim, bu bitkinin kök sistemi çok yavaş gelişir.;)

Bugün paphiopedillum böyle görünüyö. Bitki güney pencere yakınında yer almaktadır.:p

rodoslu 26-01-2011 09:20

:)))))))))))))))))))) Harika...Teşekkürler Asya lotus.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024