agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

gulşen 13-04-2010 19:17

merhaba sayın yıldız tozu evet Ziya bey gercekten cok yardımcı oldu bu konuda kendısıne tekrar tesekkur etmek ıstıyorum. ınsallah cıceklerımız yuzlerımızı guldurur ve resımlerını burda paylasırız :) görüşmek üzere

zappie 24-05-2010 12:20

1 Eklenti(ler)
Kimseyi yaniltmak istemem, ben de acemi sayilirim, ancak kokleri neredeyse tamamen curumus bir phal. uzerinde sadece vermikulit kullanarak 40 gunde 4 adet kok olusturmayi basardim. Fazla su tuttugu icin substrat olarak sadece vermikulit kullanilmasi onerilmiyor. Bu yuzden saksiyi 10 gunde bir kovadaki suya daldirip cikarttim. Arada sirada seyreltilmis orkide gubresiyle de fisfisliyorum. Bitki halinden memnun gozukuyor, uzerindeki taze yaprak 40 gunde 4 kat buyudu, yeni bir yaprak da cikiyor.

ozgelem 12-07-2010 14:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 644521)
Kimseyi yaniltmak istemem, ben de acemi sayilirim, ancak kokleri neredeyse tamamen curumus bir phal. uzerinde sadece vermikulit kullanarak 40 gunde 4 adet kok olusturmayi basardim. Fazla su tuttugu icin substrat olarak sadece vermikulit kullanilmasi onerilmiyor. Bu yuzden saksiyi 10 gunde bir kovadaki suya daldirip cikarttim. Arada sirada seyreltilmis orkide gubresiyle de fisfisliyorum. Bitki halinden memnun gozukuyor, uzerindeki taze yaprak 40 gunde 4 kat buyudu, yeni bir yaprak da cikiyor.

Merhabalar,
Bana hediye olarak gelen iki orkidem porselen bir saksı içindeydi ve köklerini göremiyordum. Ben de haftada bir kez orkide besini eklediğim suyla suluyordum. Çiçekleri döküldükten sonra iki kökten birinin sapını söylendiği gibi alttan 3. boğumundan kestim diğerini ise öylece bıraktım. Kesmiş olduğum sap zamanla kurudu. Geçen gün kökleri ne durumda diye merak edip bakınca hepsinin çürüdüğünü gördüm. Saksının dibinde su birikmiş ve tüm kökleri çürütmüş.. :( Bir tanesini kaybettim ama diğer çiçeğimi kaybetmek istemiyorum. Tekrar köklendirmek için iki yöntem okudum. Biri sphagnum denen yosuna sarmak diğeri ise sizin bahsettiğiniz vermikulit (bi mineral sanırım). Acaba bu şeyi nerden temin edebilirim ve nasıl uygulamam gerekiyor; toprağına mı karıştırılıyor?
Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...

zappie 12-07-2010 22:50

Genelde tavsiye edilen yontem kok bogazini sphagnum yosununa sarmaktir. Ancak sphagnum biraz zor bulunuyor bildigim kadariyla. Ben sadece kendi deneyimimi paylastim. Haklisiniz, vermikulit isil islemden gecmis bir mineral, zirai malzeme satan profesyonel saticilarda bulunur. Forumda ilanlar kisminda da bir satici var.

02 44 mahir 28-10-2010 17:46

merhaba benim orkidemin köklerinin rengi açığa döndü ve siyah benekler var acaba nedir söylerseniz sevinirim durumu iyi yaprakları çiçeği iyi

Asya_lotus 23-11-2010 18:06

2 Eklenti(ler)
Bu da bir paphiopedilum, rodoslu arkadaş bakım için bana yolladı. Şimdiki onu evinde güneş ışıgı ile sorunlar var - onun daire pencereleri kuzey tarafında. Işık çok olmaması nedeniyle, bazı orkideler ölmeye başladı, ben de kurtarmak için rodosludan kalan orkideleri istedim. Bu bitki için aynısı - küçük saksı kullandım. Substrat için çam kabugu, hindistan cevizi cips ve az miktar humus kullandım. Artık bahara kadar bekleyelim, bu bitkinin kök sistemi çok yavaş gelişir.;)

koala980 25-12-2010 22:51

Kök çürümesi

4 Eklenti(ler)
Henüz 4 gün önce hediye olarak gelen phal.im çiçekçi tarafından torf ağırlıklı bir harca dikilmişti.Üç çiçek dalı üzeinde toplam üç çiçek ve kurumuş tomurcuklar vardı. Yapraklar dışarıdan diri görünüyordu ve sadece birkaç kuru kök vardı. Forumda yazılanlar doğrultusunda evde hazırladığım harca dikmek için saksısından çıkardım ve neredeyse tüm köklerin çürümüş olduğunu gördüm.
Eklenti 185845

Eklenti 185846
Steril makasla tüm çürümüş kökleri temizledim. Geriye bunlar kaldı.Sert fakat renk olarak iyi değil gibi. Ve bu birkaç kökün iki tanesinde de kesik ya da kırık gibi bir şey var (İçindeki ip gibi olan kısım bitkiye bağlandığı noktada biraz gözüküyor).Bu iki köküde kesmelimiyim?

Eklenti 185847

Eklenti 185848
Bu resimlerde son durum.Bu akşam 17.00 gibi bu işlemleri yaptım.İlaçlamak için Captan aldım.(Benomyl piyasada yok dediler).Yarın ilaçlayacağım. Ama Şu durumda kökler yetersiz kalacak gibi. Spangnum önerilecek belki ve bulması zor.Bu sebeple Sayın Ziya Soner sizden kökleri saracak yosun için yardım istiyorum. Harç olarak karaçam kabukları ,strafor ,mangal kömürü karışımım var. Önerileriniz doğrultusunda ve mümkünse yosun, gerekli görürseniz harç konusunda sizden temin edebilirsem orkidemi kurtarmayı çok istiyorum . Teşekkürler.

koala980 25-12-2010 23:11

2 Eklenti(ler)
Kök çürümesine ek olarak galiba kırmızı örümceklerde var:(
Yukarıdaki phalimden iki fotograf daha;

Eklenti 185852

Eklenti 185853
Bu kırmızı örümcek diğer yaprak üstündeki kara lekelenmeler de onun lezyonları mıdır? Gerçi bu durumdaki bitkiye hem mantar ilacı hem insektisit nasıl etki eder? Sizce bu bitki kaldırabilir mi bu tedaviyi?

koala980 25-12-2010 23:58

Kök çürümeli bir phal. daha:((

4 Eklenti(ler)
Bu phal. 2,5 yıldır benimle. Bu güne kadar dayandı. Ben de çeşitli yerlerden bilgi almaya çalıştıysam da çok iyi kaynaklar bulamadım ve çözüm ararken bu siteyi bulmuştum.Okuduklarım doğrultusunda saksı harcını hazırladım ve iki tane kökü keserek tekrar diktim. Sanırım acemi olduğum için tüm kötü kökleri ayırt edemedim. Neyse saksı harcı değişiminden sonra 3 tane yaprağı sararıp döküldü. Bende bu akşam onunda köklerine tekrar bakmak için saksısından çıkardım. Köklerin büyük kısmı simsiyahtı ve çürümüş gibi değilde kurumuş gibi gözüküyorlardı. Kırık olan yerler vardı ve daha önce onları kesmemiştim.Bu akşam epey temizledim.Ümit var mı bilmiyorum.

Eklenti 185859
Bu fotograf 1 ay kadar önce ki saksı harcı değişimi.
Aşağıdakiler ise bu akşama ait.
Eklenti 185860
Eklenti 185861

Eklenti 185862

Kökler temizlenince geriye 2 sağlam ,orta büyüklükte kök ve 2- 3 tanede minik kök kaldı. Biraz radikal bir budama oldu galiba.
Ve sanırım yine Sayın Ziya Soner Bey'den neredeyse köksüz kalan phal.im için yosun ve rica edeceğim tabi kendiside uygun görürse. Teşekkürler.

rodoslu 26-12-2010 11:48

Merhaba sayın koala980,

Benimde iki tane, aşağı yukarı bu halde ve belki de daha kötü phalim vardı.Evim güneş yönünden yetersiz olduğu için sevgili Svetlana'ya yolladım onları...Kargo eline ulaştığında çok da kötü durumda olmadıklarını söylemişti bana...Hemen hemen bütün kökleri çürümüş ve cıvımıştı, hepsini kesince ortaya sizin bitkilerinize benzer bir durum ortaya çıkmıştı...

Velhasıl, bu tecrübeden edindiğim bilgiye göre, orkideleriniz kurtulur. Permasol gibi bir ürünle steril edip, yine steril bir harca dikin, uzun zaman su vermeyin ki tekrar kök çürümesi tetiklenmesin. Aydınlık bol ışıklı bir yerde bence kendine geleceklerdir...
Kırmızı örümceğe gelince evet belki de onlar kırmızı örümcek hasarıdır, fakat bence yapraklar gayet sağlıklı, kök çürümesi sorunu daha önceliğiniz olmalı diye düşünüyorum.

Tabi bunlar benim düşüncelerim, uzman üyelerin farklı yönlendirmeleri olabilir...

Kolay gelsin.

koala980 26-12-2010 15:06

Sayın Rodoslu,
İnanın bir cevap almış olduğuma 'orkideleriniz kurtulur' ibaresine sevindiğim kadar sevindim. İnsan tecrübesiz de olunca ne yapacağını bilemiyor. Bu konuda ciddi bilgi sahibi ve forumda emeği geçen uzmanlarımızın fikirleride benim için çok önemli. Onlardan çok şey öğreniyorum.
Şu anda bir phal.im diğerleri ile aynı camın önünde duruyor. Alalı iki ay kadar oldu.Tomurcukları büyüdü ve çiçek açtı.Aralık başından beri çiçekli ve üzerinde yeni tomurcuklarını büyütüyor.Sanırım bu aydınlığın yeterli olduğunu gösterir.
Ben köklere uygulamak için captan almıştım. Bu yeterli olur mu? Permasol nasıl uygulanıyor anlatabilir misiniz?Onun kullanımını forumda okumadım, belki ben atlamışımdır. Evde permasolde var.
Çok teşekkürler hızlı cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için.

rodoslu 26-12-2010 15:16

Permasol mü captan mı kısmını Svetlana cevaplasın bence...Resimleri ve mesajları görüp cevap yazacaktır...
Bu kısım daha uzmanlık isteyen bilgi olduğu için sizi yanlış yönlendirmek istemem..

Asya_lotus 26-12-2010 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 731693)
Sayın Rodoslu,
İnanın bir cevap almış olduğuma 'orkideleriniz kurtulur' ibaresine sevindiğim kadar sevindim. İnsan tecrübesiz de olunca ne yapacağını bilemiyor. Bu konuda ciddi bilgi sahibi ve forumda emeği geçen uzmanlarımızın fikirleride benim için çok önemli. Onlardan çok şey öğreniyorum.
Şu anda bir phal.im diğerleri ile aynı camın önünde duruyor. Alalı iki ay kadar oldu.Tomurcukları büyüdü ve çiçek açtı.Aralık başından beri çiçekli ve üzerinde yeni tomurcuklarını büyütüyor.Sanırım bu aydınlığın yeterli olduğunu gösterir.
Ben köklere uygulamak için captan almıştım. Bu yeterli olur mu? Permasol nasıl uygulanıyor anlatabilir misiniz?Onun kullanımını forumda okumadım, belki ben atlamışımdır. Evde permasolde var.
Çok teşekkürler hızlı cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için.

Aslında bende profesyonel degilim, sadece çocuklugumdan beri orkideler meraklıyım. Burda ustalar varken, bekledim, belki cevaplanır birisi. Maalesef. :(Ben de bu foruma katılıyom - yeni bilgi almak, ve paylaşmak. Permasol konusunda - 1 tabletten çok küçük bir kısım 1 litre su ile karıştırıyom, suyu açık pembe rengi olsun, o suyunde yarım saatte kadar tutuyom kökler. Sonra 1-2 saat köklerini kurumaya bırakıyom, böyle bitki dikim için hazır oluyo. O kadar. Amo Siz,koala980, orkide çok güzel hazırladınız yeni dikim için, kökler çok iyi durumda - bu phalaenopsis yaşayacak. Şimdi sadece sıcak ve aydınlık yerde bitki tutun. Spagnum moss konusunda - acıl durumunda ben onu çiçekçilerden alıyom. Bir avuç mutlaka bir çiçekçi paylaşılır sizden.

koala980 26-12-2010 21:46

2 Eklenti(ler)
Yukarda paylaştığım hediye gelen phal.imin bir gece açıkta kaldıktan sonra kökleri tamamen kurudu ve içleri boşaldı. Zaten kalan köklerden de çok umutlu değildim. Artık bu kalan kökleri de keseceğim ve hiç kök kalmayacak. Eşim yarın vermikülit getirecek. Bir ihtimal tekrar kök salması için onu deneyebilirim. Forumda bir poşete koyup su içine salmayı da okudum, bir de şu yosun işi vardı. Yosun bulabilecekmiyim bilmiyorum. Şimdi karar vermek için çok zamanım yok çünkü bitkiyi kaybedityorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

Eklenti 185989

Eklenti 185990

Asya_lotus 26-12-2010 21:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 731438)
Kök çürümesine ek olarak galiba kırmızı örümceklerde var:(
Eklenti 185852

Eklenti 185853

Size sormak unuttum, ne sıklıkla orkidelere su veriyosunuz? Fotograflarınızı göre, çok sulu kökler görünüyö. Şimdi, ekim sonrası - en az bir ay üç günde bir subsrat üstüne su püskürtün. Gübre bahara kadar kullanmayın.

zappie 26-12-2010 22:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 731870)
Yukarda paylaştığım hediye gelen phal.imin bir gece açıkta kaldıktan sonra kökleri tamamen kurudu ve içleri boşaldı. Zaten kalan köklerden de çok umutlu değildim. Artık bu kalan kökleri de keseceğim ve hiç kök kalmayacak. Eşim yarın vermikülit getirecek. Bir ihtimal tekrar kök salması için onu deneyebilirim. Forumda bir poşete koyup su içine salmayı da okudum, bir de şu yosun işi vardı. Yosun bulabilecekmiyim bilmiyorum. Şimdi karar vermek için çok zamanım yok çünkü bitkiyi kaybedityorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler.

Eklenti 185989

Eklenti 185990

Светлана, у него фал. уже отсушил все корни!

Sayin koala980 sayfanin yukarisindaki 32 numarali mesajim size umit versin.

Asya_lotus 26-12-2010 23:06

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 731870)
Teşekkürler.

Eklenti 185989

Eklenti 185990

Hayatta kalma şansını var bu phalenopsisi, sadece sabırlı olmak gerekir yeni köklerin gelişiyle kadar. Kırmızı çizgiye kadar kesin phalenopsisi. Bende olsaydı bu bitki, bu bitki sığ bir kesim çam kabuğu dikecektim. Ekim için bir plastik bardak kullanın. Substrat üstüne biraz spagnum moss koyabilirsiniz. Böylece en az 2-3 ay beklemek zorundasınız. Ben sadece anlamıyorum, nasıl bitki bu durumuna kadar getirdiniz? Sorun 2-3 hafta olduğu görünmüyor.

Asya_lotus 26-12-2010 23:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zappie (Mesaj 731910)
Светлана, у него фал. уже отсушил все корни!

Sayin koala980 sayfanin yukarisindaki 32 numarali mesajim size umit versin.

Человек хочет дальше продолжить жизнь ему, что поделать? Сначала ломают новое, потом строят старое...

koala980 27-12-2010 10:01

Sayın Asya Lotus ,
Bu Phal. bana hediye olarak geçen çarşamba geldi.Çiçekçi hemen saksısından daha büyük bir saksıya içindeki köklere ve harca hiç dokunmadan geçirmiş.Ve üzerine torf eklemiş. Kökler hiç gözükmüyordu. Hafta sonu açtım kontrol için ve bu durumdaydı. Aslında yapraklar diri ve oldukça büyükler. Bu kadar kötü bir tablo beklemiyordum hiç.
Dediğiniz yerden kesip permasol uygulayacağım bu sabah. Sonra Captan uygulaması, mantar için ve sonra dikeceğim tekrar. Bakalım nasıl gelişecek. Ben 2-3 ay beklerim hiç sorun değil.Yeterki kurtulsun.
Yukarıda 2,5 yıldır benimle olan phal.iminde resimlerini eklemiştim. Hediye gelenin bile şansı varsa eski bitkimden daha umutluyum. Sulamayı ortalama 10 günde bir yapıyorum. Bakıyorum saksıda su zerrecikleri çok azaldıysa suluyorum.Bir kova içerisine dinlenmiş şebeke suyu koyup daldırıp 2-3 dakika bekletiyorum.
Önerileriniz için çok teşekkürler. İnşallah yosunda bulabilirim ,çiçekçileri biraz dolaşayım bakalım. Olmadı Vermikülit denerim.

koala980 27-12-2010 10:49

Sayın Zappie,
Umarım benim phal.imde bu zorlu maratonu kazanır.Yosun bulamazsam sizin yaptığınızı deneyeceğiim. Sadece vermikülite mi idiktiniz harç olarak?Sulama yaparken beklettiniz mi suyun içinde 1-2 dakika yoksa hemen çıkardınız mı?
Çok su tuttuğu için bunu sordum, çok teşekkürler.

zappie 27-12-2010 12:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 732025)
Sayın Zappie,
Umarım benim phal.imde bu zorlu maratonu kazanır.Yosun bulamazsam sizin yaptığınızı deneyeceğiim. Sadece vermikülite mi idiktiniz harç olarak?Sulama yaparken beklettiniz mi suyun içinde 1-2 dakika yoksa hemen çıkardınız mı?
Çok su tuttuğu için bunu sordum, çok teşekkürler.

Sadece vermikulit kullanmistim. Biraz el aliskanligi ile, saksi cok fazla agirlasmadan cikarttim sudan. Yaz basi idi, genellikle koklendirecegim bitkileri seraya alirim ( seffaf pet kaplar, siseler )bunu almamistim. Belki kis kosullarinda sizin ayrica sera icine almaniz gerekebilir. Bu durumda dikkatli olun kuflenme olabilir, arada sirada havalandirin serayi.

koala980 27-12-2010 21:31

http://etoburbitkiler.com/market/ind...&product_id=52

Burada sphangnum yosunu satışı yapılıyor. 1 lt. si 19.90 TL. Aradığımız bu mudur acaba? Ona göre hemen almayı düşünüyorum. Çünkü c.tesi akşamından beri phal.lerimin ikisi de dışarda duruyorlar.

Asya_lotus 27-12-2010 22:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 732312)
http://etoburbitkiler.com/market/ind...&product_id=52

Burada sphangnum yosunu satışı yapılıyor. 1 lt. si 19.90 TL. Aradığımız bu mudur acaba? Ona göre hemen almayı düşünüyorum. Çünkü c.tesi akşamından beri phal.lerimin ikisi de dışarda duruyorlar.

Neden dışarda duruyolar ki? Yazın ne kadar sıcak olsa da, ben phaller hiç dışara çıkaramıyom, dayanamıyolar balkonda. Hemen eve getirin onları. :(

Asya_lotus 27-12-2010 22:19

Linkte baktım spagnumu - güzel görünüyo. Amo yine de - karar sizde, nasıl kurtarırsınız, bende unuttum bir şey -en az bir-iki ay mini-serada tutun bu phal. Ara-sırada havalandırma unutmayın, yoksa kühlenme olabilir.

koala980 27-12-2010 22:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Asya_lotus (Mesaj 732341)
Neden dışarda duruyolar ki? Yazın ne kadar sıcak olsa da, ben phaller hiç dışara çıkaramıyom, dayanamıyolar balkonda. Hemen eve getirin onları. :(

Sayın Asya lotus yanlış anladınız. Dışarda derken saksı dışında demek istedim. Hiç ben phal. ime kıyıp onu bu kış gününde balkona atarmıyım? :p
Şimdi hasta oldukları için cam açtığım zaman bile onları daha sıcak bir köşeye götürüyorum.
Önerileriniz için teşekkürler.

koala980 27-12-2010 22:53

Üstüste yazdığım için karışmış olabilir. 2 tane kök çürümeli phal.im var. Köklerini tamamen kestiğim ve şu anda daha kötü durumda olduğu için sık sık üzerinde konuştuğumuz. İkincisi ise henüz üzerinde 2 orta büyüklükte 2-3 adette minik kökleri olan. Tamamen köksüz olana sera uygulayacağım. Diğeri için de sphagnumsuz ve serasız sadece steril harca dikmek yeterli olur mu sizce? (Şu anda yapraklarıda çok küçük,kalan kökleri ile irice bir keikiye benziyor.)

koala980 28-12-2010 17:16

Sayın Ziya Soner,
Bu akşam ki telefon görüşmemiz üzerine uygun harcı (2 ayrı bitki için )
gönderebileceğinizi söylediniz. Özel msj ınıza adres bilgimi yolluyorum. İlginiz için çok teşekkürler.

Ziya Soner 01-01-2011 17:10

orkide harcı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi koala980 (Mesaj 732706)
Sayın Ziya Soner,
Bu akşam ki telefon görüşmemiz üzerine uygun harcı (2 ayrı bitki için )
gönderebileceğinizi söylediniz. Özel msj ınıza adres bilgimi yolluyorum. İlginiz için çok teşekkürler.

SAYIN koala,

Benden veya siteden kaynaklanan iletişim bozukluğu nedeniyle foruma yazdığım cevaplarımda başarılı olamadım,her neyse;
ORKİDE HARCInızı yolladım,telefonda izah ettiğim tatbikatı yaptı iseniz,zaman içerisinde çiçeklerinizin kurtulabileceğini zannediyorum.

Bu vesile ile sizin ve TÜM ORKİDE,ÇİÇEK DOĞA SEVENLERİN YENİ YILINI KUTLAR,BOL ÇİÇEKLİ HUZURLU SAĞLIKLI NİCE SENELER DİLERİM.

DERİN SAYGILARIMLA

koala980 02-01-2011 21:59

Teşekkürler

2 Eklenti(ler)
Merhaba,
İki orkidemi de bugün yeni harçlarına dikmiş bulunmaktayım.Buradan bana önerilerde bulunan, yardımcı olan arkadaşlara ve beni hem tecrübeleri ile bilgilendiren hem de harç konusunda yardımcı olan sayın Ziya Soner'e çok çok teşekkür ederim.
Aşağıya yeni fotoğraflarını ekliyorum. İnşallah bol bol köklenmiş fotoğraflarınıda ekleme fırsatım olur. Sizlerin tecrübeleri doğrultusunda yaşayacaklarına inancım arttı. Artık geriye beklemek kaldı.
Eklenti 187062

Eklenti 187063

yıldıztozu 03-01-2011 16:25

Sayın koala,
Orkideleriniz için başarılar diliyorum. Kurtulma şansları yüksek merak etmeyin ama sabırlı olun. (Daha önce bu kısmı okumayı kaçırmışım ve bugün okudum başınıza gelenleri yoksa elimden geldiğince sizse yardımcı olmak isterdim.:))
Benim de bir orkidemin durumu çok kötü idi, (hiç kökü yoktu) ve sağolsun Ziya Bey bana da hem yosun hem de orkide toprağı yollamıştı. Yaklaşık olarak 9 ay oldu.
Yaz ortasında minik bir yaprak çıkardı fakat yaprak büyümeyi kesti 2 cm de kaldı ama ben cesaret edip bitkiyi yerinden oynatmak istemedim.Köklerine bakamadım. Bir ay önce bir minik yaprak daha çıkardı eğer o büyürse sanırım başarmış olacağım.
Vermikulit hızlı bir gelişim sağlamış sizin toprak karışımınız bu kadar hızlı bir gelişme göstermezse de sabırlı olun lütfen. Zamanla herşey yoluna girecektir.
Umarım çiçeklerini de burada görmek nasip olur.
En kısa zamanda size orkidemin resmini ekleyeceğim.
Yaklaşık olarak 5-10 günde bir suluyorum. Gördüğüm kadarıyla da orkideler fazla suyu sevmiyorlar.Eğer su dolu bir kaba saksıyı daldırıp bir kaç dakika bekleterek sulama yöntemini seçerseniz sanırım daha kolay gelişme sağlayabilirsiniz.
Sevgiler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024