agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

Doku_Kültürcü 04-02-2020 13:00

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkideaşkına (Mesaj 1581305)
teskler. Doğru su kültürü uygulamasi nasl yapılıyor bilgi verebilirmisiniz ?

Quite 15-02-2020 09:24

5 Eklenti(ler)
Benimde kökleri tamamen çürüyen bir orkidem vardı. Bir süre önce 1kg pet şişeye su koyup içine de orkideyi koydum. Sonuçta 2 tane kök verdi. Köklerin gelişimi devam ediyor. Katkı vb. hiç bir ilave vermedim. Sadece su ile köklerini yenilemeye başladı.

Çürük köklü dışında 3 tanede güzelliğini sürdüren orkidemiz var. Görselleri atıyorum.

cigdemm93 05-05-2020 10:56

Kök çürümesi

1 Eklenti(ler)
Merhabalar forumda yeniyim. Orkidemin köklerinde siyahlaşma olmaya başladı acaba bu çürümemi yoksa mantar hastalığı filan mı? oksijenli su iyi gelir mi kurtarmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim :(

Doku_Kültürcü 05-05-2020 11:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cigdemm93 (Mesaj 1587354)
Merhabalar forumda yeniyim. Orkidemin köklerinde siyahlaşma olmaya başladı acaba bu çürümemi yoksa mantar hastalığı filan mı? oksijenli su iyi gelir mi kurtarmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim :(

Osmotik şok neticesinde köklerde oluşan kısmi ölüme bağlı kararma. Ayda bir defa gübre uygulayın. Gübre uygulamadan önce, saksı harcından 3-4 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (bunu yapmadığınızda, sizin bitkideki durum oluşur), hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Bitkiyi, yaz aylarında, 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir memba suyu ile sulayın.

Kolay gelsin....

Erdem 01 06-05-2020 12:06

Tropik bir bitki yetiştiriyorsanız bitkinizin yaşadığı ortamı ana vatanlarını araştırmamız gerekiyor. Ben birkaç orkide dışında mum çiçeği yetiştiriyorum. Bu bitkiler tropik sıcak ve nem seven bitkiler. Doğal ortamlarında 0-10 derece soğuğu yaşamazlar. Bir çam ağacı gibi soğuğa karşı kimyasal yapıları yoktur. Vietnam hava durumu yazarsanız aylık durumda kışın 20-30 dereceler olduğunu görürsünüz. Bu iki bitki de kök çürümeleri çok olur. Mum çiçeği yetiştireceklere saksı yapısını, altta deliklerin üzerine su drenajı için çakıl taşı, üstüne saksı boyuna göre 2-3 parmak kalınlığında kumlu bahçe toprağı, bunun üstüne geri kalan saksının tamamına odun kömür parçaları, çevrenizden kıracağınız kaya taş parçaları, tahta ağaç gövde parçaları koyun diyorum. İri parçalı yere bitkiyi dikin. Kökleriyle bu parçalara yapışır içinden besinleri emerler. Siz fark etmezsiniz. Toprak bölümünde kök çürümesi olursa üst yapı kökleri kurtarır. Üste iri parça bölümünde nem bitse alttan nem sağlar. Bir denge oluşturacaksınız. Bir bölümde hata olursa diğer bölüm kurtaracak. Kökler sağlıksız olunca bitkilerde büyümüyor. Sıvı besin verince iri parçalar ve toprağın besinleri emmesini sağlayın. Alta tabak koyun suyla karışık gübre aktıkça tabaktan alıp birkaç kez bir daha saksıya dökün. Bunu orkideler içinde yapabilirsiniz.

Emine09 30-05-2020 18:27

Herkese merhabalar, üç dallı hediye bir orkidemin ikinci çiçekleri olacaktı ve bir çok tomurcuk oluşturdu her şey çok güzel gidiyordu , fakat tomurcuklar birden çok minik iken kızarıp dökülmeye , büyük tomurcuklar da solmaya başladı 😔 ben heyecanla çiçeklerini beklerken , köklere baktığımda hepsi ölmüş gibi sizce ne yapmalıyım, çiçekleri görme imkanım yok mu 😔

maviliyesilli 26-07-2020 13:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Quite (Mesaj 1581974)
Benimde kökleri tamamen çürüyen bir orkidem vardı. Bir süre önce 1kg pet şişeye su koyup içine de orkideyi koydum. Sonuçta 2 tane kök verdi. Köklerin gelişimi devam ediyor. Katkı vb. hiç bir ilave vermedim. Sadece su ile köklerini yenilemeye başladı.

Çürük köklü dışında 3 tanede güzelliğini sürdüren orkidemiz var. Görselleri atıyorum.

Merhaba. Sizin çürük köklü gibi benim de var bir tane. 2haftadir su kültüründe 6 yeni kök ve bir yaprak verdi. Ne kadar daha su kültüründe tutmalıyım. Bir tane yeşil kökü su içerisinde kalıyor siyahlasan ana kök yukarda. Fakat yeşil kok yumusamaya basladi. Sorun olur mu?

esra85 26-12-2020 15:37

Herkese merhaba, siteye yeni üye oldum ve yardımlarınıza çok ihtiyacım var. 5 adet jumbo, 1 adet yerli toplam 6 orkidem var ve hepsini bi şekilde çürüttüm. Sonra biraz araştırdım ve şunları denedim.
1-)saksıdan çıkardım ve çürümüş kökleri temizledim
2-)arap sabunu ile yıkadım duruladım
3-)kurutttum
4-)su kültürü uyguladım fakat çürüme devam etti
5-)sonra sera yöntemi denemek istedim ama nasıl doğru yapılıyor bilemedim
sonuç:
hindistan cevizi torfu, perlit, vermikülit, pmza taşı aldım.
CAPTAN marka mantar ilacı ve INPOWER marka köklendirici aldım.

Bu ürünleri satan firmaya nasıl kullanacağımı sordum, saksıya dikin öyle köklendirin dedi fakat kök yok.

saksıya aldığım ürünleri ekleyip çam kabuğu da ilave edip poşete sokup sera mı uygulamalım? fikri olan yardım edebilir mi?
3-

esra85 26-12-2020 22:41

[quote=mühendis57;1428878]
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Rana inci (Mesaj 1428569)

Merhaba,
orkidenizin yapraklarında yumuşama yoksa hala umut var demektir.Aşağıda yazılanları yapın yeni kök oluşturmasını bekleyin.

-orkidenizin çiçek sapını dipten kesin
-Kök bölgesini temiz kısıma kadar kesip çürümüş bölgeyi uzaklaştırın kesilen kısıma çok az tarçın dökün
-Yeni saksı harcı edinin ve yeni harç içine orkidenizi derin olmayacak kadar dikin
- orkidenizin üzerini tıpkı sera gibi şeffaf bir naylonla örtün (saksı harcının nem oranı düşmemesi için)
- plastik örtüyü geceleri birkaç saat açın yapraklara su püskürtün 2-3 saat hafif esinti almasını sağlayın
-Gün içinde saksı harcının ve kök boğazının(yaprakların- köklerin çıkmaya başladığı bölge) aşırı kurumamasını sağlayın.
15 günde bir yapraktan gübreleme yapın.

Biraz yorucu ve meşakatli işlemler ancak birkaç haftaya yeni köklerin çıktığını görünce yaptığınız işlemlerin mükafatını alacaksınız :)
Kolay gelsin...

merhaba bende faydalanıyorum bilgilerden:) fakat dökülmüş çiçek dallarını kesemiyorum keikim var. köksüz orkidemi dezenfekte ettim mantar iacı sürdüm ve yeni harca diktim fakat nerdeyse 1 ay önce sulamıştım hala ıslak fazla nemli bir toprak oldu sanırım, evim çok esinti almadığı için akşamları balkona çıkarma hatası yaptım sanırım ani hava değişimide zarar verdi. 3 tanesi 1 yıl 3 tanesi 4 aydır bende ve her ne yaptıysam bir şekilde yanlış oldu e zarar verdi. Torfta köklenir dediler perlit, pomza,sphangum bile çürüttü, su kültürü, sera.. şimdide mantar CAPTAN ilacı sürdüm köklerine umarım oda zarar vermez.

esra85 26-12-2020 23:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doku_kültürcü (Mesaj 1474757)
her gün köklere su püskürtün. Phalaenopsis orkideleri kaktüsgiller familyasına özgü olan fotosentez türüne sahiptir (cam = crassulucean acid metabolism). Bu fotosentez türünde, bitkiler geceleyin gözeneklerini açıp karbondioksidi malik asit formuna çevirir ve vakuollerinde depolarlar. Gündüz saatlerinde de bu malik asitten şeker sentezlerler. Bu mekanizma nedeniyle, bitkiyi geceleyin uyuduğunuz odada bulundurmanız bitkinin enerji sağlaması açısından önemlidir (sizin ciğerlerinizden gelen karbondioksit nedeniyle).

ama yattığımız odaya yatmadan yatmaya gittiğimiz için çok karanlıkta kalmış olacaklar

orkideseveer 18-01-2021 03:53

Orkideme neler oluyor?!?

1 Eklenti(ler)
Orkidemi maalesef ilk aldığımda sulamasını bilemediğim için uzun süre suda bekletmişim dün gece yaprakta yapışkan sıvılar ve koyulaşma farkettim önceden yoktu şimdi de yaprak iyice koyulaşmış ve sanki böcekten şüpheleniyor gibiyim napmalıyım lütfen yardım edin benim için çok önemli bir çiçek oturup saatlerce ağladım
Eklenti 715678

Doku_Kültürcü 18-01-2021 09:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkideseveer (Mesaj 1602233)
Orkidemi maalesef ilk aldığımda sulamasını bilemediğim için uzun süre suda bekletmişim dün gece yaprakta yapışkan sıvılar ve koyulaşma farkettim önceden yoktu şimdi de yaprak iyice koyulaşmış ve sanki böcekten şüpheleniyor gibiyim napmalıyım lütfen yardım edin benim için çok önemli bir çiçek oturup saatlerce ağladım
Eklenti 715678

Bitkinin tacı denilen orta kısmı dahil, oksijenli su püskürtün.

Kolay gelsin....

acemisukulent 24-05-2021 19:49

2 Eklenti(ler)
Orkidemde beyaz böcekler vardı, bit gibi zıplıyan minik böcekler. Sirkeli suda beklettim ve toprağı değiştim. Kökü bu şekilde, ne yapmalıyım şimdi?

Doku_Kültürcü 25-05-2021 12:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemisukulent (Mesaj 1607531)
Orkidemde beyaz böcekler vardı, bit gibi zıplıyan minik böcekler. Sirkeli suda beklettim ve toprağı değiştim. Kökü bu şekilde, ne yapmalıyım şimdi?

Saksı harcı 2 yılda bir değiştirilmezse harç içerisinde gelişen küf mantarlarını yemek için gelen bu böceklerle dolar. Sirkeli su, küf üzerine bir etki yapmaz.
Sadece saksı harcını değiştirin. Yeni aldığınız harcı bir tencereye koyun. Üzerini örtecek kadar su ilave edin ve kaynatın. Bu, harçla gelmesi muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Harcı, soğuduktan sonra kullanın. Ayda bir defa gübreleyin. Bir sonraki gübrelemede, kalan gübre artıklarını uzaklaştırmak için saksı harcından 2-3litre memba suyu geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre çözeltisini saksıya uygulayın.

Kolay gelsin...

ÇiçekSevenÇocuk 16-10-2022 12:51

Merhabalar
Orkidemin yeni çıkan köklerinde beyaz pamukçuklar çıktı ne yapmam gerekiyor?
Yardımcı olur musunuz?

Doku_Kültürcü 16-10-2022 16:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ÇiçekSevenÇocuk (Mesaj 1617896)
Merhabalar
Orkidemin yeni çıkan köklerinde beyaz pamukçuklar çıktı ne yapmam gerekiyor?
Yardımcı olur musunuz?

Köklerin fotografını gönderin, köklerin geliştirdiği kök tüyleri mi, küf mü anlayalım.

ymng 14-12-2022 10:50

2 Eklenti(ler)
merhaba, atılmak üzere olan bir orkideyi kurtarabilir miyim diye almıştım. Çürük köklerini temizleyerek saksıya diktim. İki dalı da çiçeklerini döktü ama yeşil olarak duruyorlar herhangi bir kuruma yok. Bir adet de yeni yaprak çıkarmaya başlamıştı ki köklerini tekrar kontrol ettiğimde daha önce sağlıklı olan köklerin de çürüdüğünü gördüm. Kurtarmak için yapılabilecek bir şey var mı acaba

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024