agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

gülseren elve 03-05-2019 16:57

*** arkadaşlar orkidelerimin kökleri çürüdü bende internet üzerinden araştırdım sera usulu yaşatmaya çalışıyorum 1 ay oldu bir değişiklik yok çok üzülüyorum yardımcı olurmusunuz lütfen;)

Doku_Kültürcü 03-05-2019 19:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülseren elve (Mesaj 1567385)
*** arkadaşlar orkidelerimin kökleri çürüdü bende internet üzerinden araştırdım sera usulu yaşatmaya çalışıyorum 1 ay oldu bir değişiklik yok çok üzülüyorum yardımcı olurmusunuz lütfen;)

16. sayfaya bakın.

bubi 20-05-2019 10:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1566080)
Gübre birikimi nedeniyle kökte oluşan yanık. Her gübreleme öncesinde saksı harcından 1-2litre memba suyu geçirin. Sonrasında da hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın.
Kolay gelsin

Yanıtınız için teşekkür ederim, bahsettiğiniz şekilde deneyeceğim.
Saksının içinde kalan kısımlarda sağlıklı gözüküyor, fakat dışarıda kalanlar bu şekilde. Yeni çıkan kökler ise yemyeşil. Daha önceden saksıya koyduğum yosunlar mı gübre tutarak şekilde bir asitleşme yapıyor?

Doku_Kültürcü 20-05-2019 15:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bubi (Mesaj 1568611)
Yanıtınız için teşekkür ederim, bahsettiğiniz şekilde deneyeceğim.
Saksının içinde kalan kısımlarda sağlıklı gözüküyor, fakat dışarıda kalanlar bu şekilde. Yeni çıkan kökler ise yemyeşil. Daha önceden saksıya koyduğum yosunlar mı gübre tutarak şekilde bir asitleşme yapıyor?

Yosunlarla ilgisi yok. Saksıya gübre verdiğinizde, bitki bu gübreyi sonuna kadar kullanamaz. Hatta bazı elementleri daha fazlaca kullanır, diğerleri kalır ve tuzluluğa neden olur. Bitkinin kullanımından kalan bu gübre harç içerisinde osmotik basıncın artmasına neden olur. Art arda gelen gübreleme neticesinde bitki kökleri bu osmotik basınca dayanamaz (çünkü su alınımını bozar) ve hücreleri ölür, rengi siyah olur. Bu nedenle, her gübreleme öncesinde saksı harcında kalan gübre artıklarını uzaklaştırmak gerekir.

Ftmnr9242 21-05-2019 12:25

Merhaba benimde orkidwm vardı 2 aydır çiçekliydi. 2 gün içinde aniden çiçeklerini döküp çiçek sapı tamamen sarardı. Yeni yaprak çıkarıyordu diplerine baktığımda beyaz bişeyler olduğunu gördüm ama sanırım geç farkettim ne yapmam lazım kurtarbilirmiym ki acaba

Ftmnr9242 21-05-2019 12:26

Resim göndermeyi beceremedim

ozgul ertok 22-05-2019 10:05

Merhaba,
Senelerdir orkidelerim var ve çok normallerdi. fakat şu anda çiçeklerin bitler var yapraklarında pamukçuk gibi şeyler.
Ne yapmam lazım çok üzüldüm.

https://i.hizliresim.com/WXAV1Q.jpg
https://i.hizliresim.com/EOnV5B.jpg
https://i.hizliresim.com/lQ2kvg.jpg

Doku_Kültürcü 22-05-2019 11:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ozgul ertok (Mesaj 1568795)
Merhaba,
Senelerdir orkidelerim var ve çok normallerdi. fakat şu anda çiçeklerin bitler var yapraklarında pamukçuk gibi şeyler.
Ne yapmam lazım çok üzüldüm.

[/url]

Neemazal kullanın. İnternette satılıyor.

ozgul ertok 22-05-2019 13:37

Teşekkür ederim.

bir sıkıntı olmaz dimi nerdeyse 4 sene oldu çiçeklerim.

:(
:(:(:(:(

melek55 03-08-2019 14:32

Merhaba orkidemin kökleri bu duruma gelmiş ne yapmalıyım acaba ��
https://i.hizliresim.com/vap3GD.jpg

Doku_Kültürcü 04-08-2019 15:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melek55 (Mesaj 1572989)
Merhaba orkidemin kökleri bu duruma gelmiş ne yapmalıyım acaba ��
https://i.hizliresim.com/vap3GD.jpg

İçi boşalmış köklerin, genelde kesilmesi önerilir. Ama, iç kısımda kalan sert kök özü pasif olarak su taşımaya devam eder. O nedenle kesMEYİN. Saksı harcını değiştirin. Yeni aldığınız harcı, bir tencere içerisine koyup üzerine örtecek şekilde su ile doldurduktan sonra, 4-5 dakika iyice kaynatın. Soğuduktan sonra harcı kullanın. Bu işlem, harçla birlikte gelmesi muhtemel salyangoz ve zararlı yumurtalarını yok etmek için yapılır. Ayda bir defa gübre verin. Kışın haftada bir yazın 2-3 günde bir memba suyu ile sulayın (suyun etiketine bakın florür içerMEsin). Ayda bir gübreleyin. Gübrelem öncesinde saksı içerisinden 2-3 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız gübreyi saksıya verin.
Kolay gelsin...

neslhancan 15-08-2019 11:10

1 Eklenti(ler)
Merhaba, iş yerimdeki iki orkidenin yanlış sulama nedeniyle ölmek üzere olduğunu gördüm. Çiçekleri boynunu bükmüş, yapraklar yumuşamıştı ancak dallar sağlıklı görünüyordu.

Köklerini temizlemek için saksıyı açtım ancak sağlıklı kök kalmamış, köklerin arasına tutuşturulan sünger de un ufak olmuş koku yaymaya başlamıştı. İki orkidenin de köklerini temizledim ve su dolu kavanoza koydum. Kavanozun suyunu her gün yenileyeceğim.

Köklerin merkez kısmında da ciddi kararma vardı, nereden kesmen gerektiğini tam olarak bilemedim. Bu yöntemi ilk kez deniyorum, varsa yanlışlarımı ve önerilerinizi paylaşır mısınız?

hatayliahmett 30-08-2019 01:03

Orkide

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar benim orkidemde köklerde çürüme oldu. Çürüyen kökleri kesince şekildeki gibi kaldı. Onu tekrar aynı orkide toprağına diktim. Sizce başka yapabileceğim veya hata yaptığım bir yer var mı? Tekrar büyümesi ve çiçek vermesi için ne yapmalıyım? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

Eklenti 698161
Eklenti 698162
Eklenti 698163

Doku_Kültürcü 30-08-2019 13:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hatayliahmett (Mesaj 1573966)
Arkadaşlar benim orkidemde köklerde çürüme oldu. Çürüyen kökleri kesince şekildeki gibi kaldı. Onu tekrar aynı orkide toprağına diktim. Sizce başka yapabileceğim veya hata yaptığım bir yer var mı? Tekrar büyümesi ve çiçek vermesi için ne yapmalıyım? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum

Eklenti 698161
Eklenti 698162
Eklenti 698163

Saksı harcını yenilemeniz iyi olurdu. Sulamaya dikkat edin. Ayda bir defa gübreleyin. Gübre vermeden önce, saksı içinden 1-2litre memba suyu geçirin. Bu, bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için yapılır. Hemen sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Kışın 6-7 günde bir, yazın 2-3 günde bir sulayın.

hatayliahmett 31-08-2019 00:56

Yardımlarınız İçin Teşekkürler

4 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1573976)
Saksı harcını yenilemeniz iyi olurdu. Sulamaya dikkat edin. Ayda bir defa gübreleyin. Gübre vermeden önce, saksı içinden 1-2litre memba suyu geçirin. Bu, bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için yapılır. Hemen sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Kışın 6-7 günde bir, yazın 2-3 günde bir sulayın.

Elimde şöyle iki adet besin var orkide için bunlar işe yarar mı?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Eklenti 698190Eklenti 698193

Eklenti 698191Eklenti 698192

Doku_Kültürcü 31-08-2019 13:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hatayliahmett (Mesaj 1574018)
Elimde şöyle iki adet besin var orkide için bunlar işe yarar mı?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Eklenti 698190Eklenti 698193

Eklenti 698191Eklenti 698192

Bunlar oldukça yoğun gübre çözeltileri. Bir litre su içerisine 2-3ml ilave edip kullanın (fazlası kökleri yakar). Dozlama için, eczaneden alacağınız 5ml'lik bir enjektör işinizi görür.

hatayliahmett 31-08-2019 14:25

Hangisini kullanmayılıyım?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1574035)
Bunlar oldukça yoğun gübre çözeltileri. Bir litre su içerisine 2-3ml ilave edip kullanın (fazlası kökleri yakar). Dozlama için, eczaneden alacağınız 5ml'lik bir enjektör işinizi görür.

Bu arada dediğiniz gibi saksı harcını yeniledim.

Hocam inşallah sizin yardımlarınız sayesinde orkidemi yaşatacağım.

Yeşil yapraklı bitkiler için olanı mı yoksa Çiçekli bitkiler için olanı mı hangisini 2-3ml kullanmalıyım?

Doku_Kültürcü 31-08-2019 16:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hatayliahmett (Mesaj 1574037)
Bu arada dediğiniz gibi saksı harcını yeniledim.

Hocam inşallah sizin yardımlarınız sayesinde orkidemi yaşatacağım.

Yeşil yapraklı bitkiler için olanı mı yoksa Çiçekli bitkiler için olanı mı hangisini 2-3ml kullanmalıyım?

Yeşil yapraklı.

hatayliahmett 02-09-2019 23:56

Orkide Yaprak Sararması

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1574043)
Yeşil yapraklı.

Daha besin takviyesi yapmadan orkidemin yaprağının 1 tanesinde sararmaya başladı diğer iki yaprakta yumuşama var ne yapmalıyım ve acaba neden kaynaklandı?

Eklenti 698264

Eklenti 698262

Eklenti 698263

Doku_Kültürcü 03-09-2019 11:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hatayliahmett (Mesaj 1574168)
Daha besin takviyesi yapmadan orkidemin yaprağının 1 tanesinde sararmaya başladı diğer iki yaprakta yumuşama var ne yapmalıyım ve acaba neden kaynaklandı?

Eklenti 698264

Eklenti 698262

Eklenti 698263

Bakteri kaynaklı ve hiç iyi değil. Sararan yaprağı bitkiye en yakın kısımdan kesin. açılan yaraya tarçın tozu (fazla olmasın, yara kısmını temas edecek şekilde olsun. Tarçın, mikro organizmalar kadar bitkiler için de zararlıdır) sürün.

hatayliahmett 03-09-2019 14:14

Teşekkürler

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1574180)
Bakteri kaynaklı ve hiç iyi değil. Sararan yaprağı bitkiye en yakın kısımdan kesin. açılan yaraya tarçın tozu (fazla olmasın, yara kısmını temas edecek şekilde olsun. Tarçın, mikro organizmalar kadar bitkiler için de zararlıdır) sürün.

Dediğiniz gibi dalı kestim. Tarçını da bu kadar sürdüm. Kaç gün sonra sulamalıyım? Suladıktan sonra tekrar sürmeli miyim? (Kusura bakmayın başınızı ağrıtıyorum)

Eklenti 698297

Eklenti 698298

Eklenti 698299

Doku_Kültürcü 03-09-2019 14:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hatayliahmett (Mesaj 1574188)
Dediğiniz gibi dalı kestim. Tarçını da bu kadar sürdüm. Kaç gün sonra sulamalıyım? Suladıktan sonra tekrar sürmeli miyim? (Kusura bakmayın başınızı ağrıtıyorum)

Eklenti 698297

Eklenti 698298

Eklenti 698299

Hemen sulayın.

hatayliahmett 08-09-2019 16:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1574197)
Hemen sulayın.

Hocam şuan orkidemin kökleri uzuyor. Bir de sarı yaprağı kesip tarçın sürdükten sonra diğer yapraklarda ki yumuşama da geçti. Sizin sayenizde galiba kurtaracaz.

Fatma.t 12-12-2019 20:50

Orkide sararmasi

1 hafta önce hediye edilen orkidemi sanırım fazla suladim ve kökleri sarardı ne yapmalıyım?

Doku_Kültürcü 13-12-2019 13:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Fatma.t (Mesaj 1578923)
1 hafta önce hediye edilen orkidemi sanırım fazla suladim ve kökleri sarardı ne yapmalıyım?

Fazla sulamadan kastınız nedir? Bitki saksısını su dolu bir kap içerisine daldırıp 2-3 gün mü bıraktınız? Eğer durum buysa, yapacak fazla bir şey yok, kökleri havasızlıktan ölmüş demektir. Yine de ölü kökler, pasif olarak su ve besin taşırlar. Düzenli olarak gübreleme yapın (ayda bir). Yazın 2-3 günde bir, kışın ise 5-7 günde bir sulayın. Her gübreleme öncesinde saksı harcından 2-3litre memba suyu geçirip bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın.

Ametistt 13-12-2019 18:21

2 Eklenti(ler)
Eklenti 701632
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi doku_kültürcü (Mesaj 1578943)
fazla sulamadan kastınız nedir? Bitki saksısını su dolu bir kap içerisine daldırıp 2-3 gün mü bıraktınız? Eğer durum buysa, yapacak fazla bir şey yok, kökleri havasızlıktan ölmüş demektir. Yine de ölü kökler, pasif olarak su ve besin taşırlar. Düzenli olarak gübreleme yapın (ayda bir). Yazın 2-3 günde bir, kışın ise 5-7 günde bir sulayın. Her gübreleme öncesinde saksı harcından 2-3litre memba suyu geçirip bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın.

merhaba sayin Doku_Kulturcu orkidemin koklerinde boyle olusumlar var nedir acaba?captan kullandim ama gecmedi ne yapmam gerekiyo yardimci olursaniz sevinirim.

Doku_Kültürcü 14-12-2019 13:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ametistt (Mesaj 1578955)
Eklenti 701632 merhaba sayin Doku_Kulturcu orkidemin koklerinde boyle olusumlar var nedir acaba?captan kullandim ama gecmedi ne yapmam gerekiyo yardimci olursaniz sevinirim.

Kökün oluşturduğu kılcal yapılar. Bitki, su kıtlığı çektiğinde, havadaki nemden yararlanmak için oluşur.

Ametistt 14-12-2019 17:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1578972)
Kökün oluşturduğu kılcal yapılar. Bitki, su kıtlığı çektiğinde, havadaki nemden yararlanmak için oluşur.

Hay Allah bende mantar sanip iyice susuz biraktim hemen sulayayim.Cok tesekkur ederim bilgilendirdiginiz icin.

acemi25 10-01-2020 16:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1557415)
Tekrara çiçek açar. Ancak, bunun için bitkiyi 16-19°C sıcalıkta 1-1,5 ay tutmanız gerekiyor. Bir de, bitkideki çiçek sapı canlılık göstermiyor. Tamamen kesip çıkartabilirsiniz, bitki yeni çiçek dalı oluşturacaktır.

Sayın Doku_Kültürcü acaba neemazalı bitlenen orkideye nasıl uygulamamızı önerirsiniz?

Doku_Kültürcü 10-01-2020 19:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 (Mesaj 1580197)
Sayın Doku_Kültürcü acaba neemazalı bitlenen orkideye nasıl uygulamamızı önerirsiniz?

Bir litre suya 5ml neemazal ilave edip iyice karıştırın, bitkiye fısfısla püskürtün.

acemi25 13-01-2020 15:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1580210)
Bir litre suya 5ml neemazal ilave edip iyice karıştırın, bitkiye fısfısla püskürtün.

Çok teşekkür ederim.

Grida 21-01-2020 12:56

1 Eklenti(ler)
Merhaba herkese orkide köklerimle başım belada. Köklerimi budayıp toprak değişimi yapmıştım. Yaprakları kendini saldığı için köklere bir göz attım fakat berbat durumda nasıl kurtarmam gerek. **** tekrar mı budamalıyım bilemedim

Smg 25-01-2020 23:48

Orkidemi kurtarmak istiyorum

4 Eklenti(ler)
Merhabalar, su 2 adet orkidemin koklerinde sorun var..
1.si yeni alındı 2 dalı var birsuru tomurxuk var uzeinde .. bende toprak degistirmeden bakiyorum 1 aydir.. yaprakları sararınca hemen toprakları çıkardım meger icinde su sacma.sungerden varmis ben suladikca butun suyu tutmus kokler çürümüş. Hemen temizledim makasla kestim.. ama.simdi ne yapmam.lazim su kültürü diyorlar? Suya koy diyorlar bazilar hep suda kalsin demis bazilari 12 saat disarda 12 saat suda demis.. çiçekleri var tomuscuklari var.. ins duzelir yardim.edin lutfen...
2. Orkidem is yerindeydi cicek acmiyor bakim yapayim.diye eve getirdim megerse arkadaslar fazla sulamis onuda aldim eve getirdim kokleri çürümüş gibi kestim .. onun.durumunsankindaha iyi hava kokleri filan var. Onun icinde su kulturu munyapayim.. fotograf ekleyecem..

Doku_Kültürcü 26-01-2020 02:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Smg (Mesaj 1580828)
Merhabalar, su 2 adet orkidemin koklerinde sorun var..
1.si yeni alındı 2 dalı var birsuru tomurxuk var uzeinde .. bende toprak degistirmeden bakiyorum 1 aydir.. yaprakları sararınca hemen toprakları çıkardım meger icinde su sacma.sungerden varmis ben suladikca butun suyu tutmus kokler çürümüş. Hemen temizledim makasla kestim.. ama.simdi ne yapmam.lazim su kültürü diyorlar? Suya koy diyorlar bazilar hep suda kalsin demis bazilari 12 saat disarda 12 saat suda demis.. çiçekleri var tomuscuklari var.. ins duzelir yardim.edin lutfen...
2. Orkidem is yerindeydi cicek acmiyor bakim yapayim.diye eve getirdim megerse arkadaslar fazla sulamis onuda aldim eve getirdim kokleri çürümüş gibi kestim .. onun.durumunsankindaha iyi hava kokleri filan var. Onun icinde su kulturu munyapayim.. fotograf ekleyecem..

Fazla sulamadan değil.
1. Harç içerisinde gübre kalıntısı birikimi neticesinde kökler ölür.
2. Memba suyu kalitesinde su kullanmazsanız, yine biriken mineral maddeler kökleri yakar.

Yapmanız gereken:
1. Orkide harcı alın. Bunu bir tencereye koyup kaynatın. Bu harçta bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Soğuyunca kullanın.
2. Yazın 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir memba suyu ile sulayın (suyun etiketine bakın Florür içeriyorsa kullanmayın, bitkiyi öldürür).
3. Ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 2-3litre memba suyu geçirip biriken gübreyi uzaklaştırın. Hemen sonrasında, hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin.

Smg 26-01-2020 09:02

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1580830)
Fazla sulamadan değil.
1. Harç içerisinde gübre kalıntısı birikimi neticesinde kökler ölür.
2. Memba suyu kalitesinde su kullanmazsanız, yine biriken mineral maddeler kökleri yakar.

Yapmanız gereken:
1. Orkide harcı alın. Bunu bir tencereye koyup kaynatın. Bu harçta bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Soğuyunca kullanın.
2. Yazın 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir memba suyu ile sulayın (suyun etiketine bakın Florür içeriyorsa kullanmayın, bitkiyi öldürür).
3. Ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 2-3litre memba suyu geçirip biriken gübreyi uzaklaştırın. Hemen sonrasında, hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin.

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim.. ama asıl öğrenmek istediğim şuan bu orkidelerin kökleri ekilmek için yeterli mi? Yoksa su kültürü vs. Yapıp sonra mı ekmeliyim?

Doku_Kültürcü 26-01-2020 16:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Smg (Mesaj 1580837)
Geri dönüşünüz için teşekkür ederim.. ama asıl öğrenmek istediğim şuan bu orkidelerin kökleri ekilmek için yeterli mi? Yoksa su kültürü vs. Yapıp sonra mı ekmeliyim?

Kökler yeterli, şimdi dikin.

orkideaşkına 30-01-2020 15:10

orkide kök çürümesi köklerde kararma

2 Eklenti(ler)
merhaba orkidemin kökü kalmadı hepsi çürümüş ne yapmalıyım bu uzun sapsı siyah köyküde kesmeli miyim? acil yardm bekliyorum

Doku_Kültürcü 30-01-2020 17:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkideaşkına (Mesaj 1581095)
merhaba orkidemin kökü kalmadı hepsi çürümüş ne yapmalıyım bu uzun sapsı siyah köyküde kesmeli miyim? acil yardm bekliyorum

Su kültürü deneyin. yeni kök oluşumu meydana gelince bitkiyi saksıya dikersiniz. Hiç bir şey kesmeyin.

orkideaşkına 03-02-2020 00:36

orkidemde kökte ve gövdede kararma var ne yapmaliyim

1 Eklenti(ler)
merhaba orkidemin göbeği aldigimde kesikti sonra yaprak çıkardı 1 sene oluyor fakat bu küflü ve kararma sanki ortadan çıkan yaprağa zarar veriyor gibi sanki çoğaldı gibi geliyor birde köklerinde de görüldüğü gibi böyle siyahliklar var ne yaomaliyim bir zarari olur mu?

orkideaşkına 04-02-2020 07:32

teskler. Doğru su kültürü uygulamasi nasl yapılıyor bilgi verebilirmisiniz ?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024