agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkidelerde Kök Çürümesi (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/12721.htm)

belard2735 23-01-2016 13:21

1 Eklenti(ler)
Merhabalar yaklaşık 6 ay önce bi orkide aldım bi süre sonra çiçekleri döküldü sonra bi yaprağı sarardi şimdi ise tüm kokleri fazla sulamaktan yumusamis ve mahvolmus durumda tüm kokleri temizledim Kökler hem beyaz renkte hiç yeşil yoktu şimdi ne yapmam lazım geceden beri uyuyamadim çok üzüldum yardimci olurmusunuz lutfen

mühendis57 26-01-2016 18:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi belard2735 (Mesaj 1435111)
Merhabalar yaklaşık 6 ay önce bi orkide aldım bi süre sonra çiçekleri döküldü sonra bi yaprağı sarardi şimdi ise tüm kokleri fazla sulamaktan yumusamis ve mahvolmus durumda tüm kokleri temizledim Kökler hem beyaz renkte hiç yeşil yoktu şimdi ne yapmam lazım geceden beri uyuyamadim çok üzüldum yardimci olurmusunuz lutfen

Merhaba, gövdede yumuşama yoksa orkideniz kurtarılabilir fakat yaprak dipleri filan yumuşamışsa yapacak malesef fazla birşey yok

muhacir07 16-02-2016 12:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ergün Sarıoğlu (Mesaj 1413473)
Merhaba arkadaşlar
Bir önceki mesajımda gördüğünüz üzere orkidemin kökleri kalmadığı için yaprakları buruşmaya yumuşamaya başladı.Çok acil yardım edin ne yapabilirim ölmemesi için?Yaprak çıkaran yerlerden tekrar üretebilir miyim?Hiç kökü kalmadığından su alamıyor sanırım yaprakları o yüzden mi yumuşamıştır nasıl sulayabilirim?

merhaba,orkidenizdeki sorunun aynısı şu an bende de var.kurtarabildiniz mi?

nargis 19-02-2016 00:25

3 Eklenti(ler)
Merhaba,bir kaç gün önce bana orkide geldi,ama kökleri berbat durumda,yaprakları de çok canlı dgl. Acaba mantar ilacı mi kullansam? Köklerinin hepsi çürük,kurtarilabilirmiyim acaba?

BilgeBaykuş 20-02-2016 16:43

Çözemediğim kök problemi!

Merhaba arkadaşlar,

Orkidelerimde gerçekten neden olduğunu anlayamadığım bir kök problemi var. Durduk yere kökler kuruyor ve kaybediyorum orkidelerimi. Neden olduğunu da anlayamadım? Yerli-yabancı kaynaklardan, bu forumdan, başka sitelerden her yerden bakımıyla ilgili onlarca makale okumuşumdur, hemen hepsine dikkat ediyorum, sağlayamadığım bir gece esintisi var, onun da bu derece kötü etkileyeceğini düşünmüyorum. Pisliğin, yosunun, suyun içinde, havasız ortamda bakılan ne orkideler gördüm, hepsi de gayet güzel yaşıyordu, güçlü bitkiler sonuçta. Gerçekten kendi orkidelerimin niye böyle olduğuna anlam veremiyorum. Deneyimli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

http://www.yukleresim.com/images/201...346c804c4e.jpg

Yukarıda ki orkide( ve aynı durumda olan 3 diğer orkide) kocaman hava delikleri açılmış, pomza taşı karışımlı, drenaj katmanı olan şeffaf saksıda. Kısacası içi yosun olmuş, çürük kökler barındıran, havasız saksıda değil. Bakımı yapılmış halde.

http://www.yukleresim.com/images/201...9eabb153d9.jpg

Bu da geldiğinden beri hiç oynanmamış, hava deliği olmayan, pomzası, drenaj katmanı olmayan ve de en sağlıklı orkidem. Köklerde hiç bir sorun yok. Zaten işin garipleştiği nokta da bu. Çıldıracağım :mad:

mühendis57 20-02-2016 18:46

Merhaba orkidelerinizin olduğu ortam biraz kuru ve nem sorunu var gibi. Sağlıklı orkidenizin kökleri gayet yeşil ve canli. Orkide satın aldığımızda saksidan çıkmış kökleri görüp hemen saksı degistiriyoruz.Yapılan hata ise cok büyük Saksiya dikmek,saksı degistirecegimiz zaman kesinlikle çok büyük Saksiya dikmemek gerek. Kök bölgesi için gereken nem saglanamiyor.evi benim gibi nemli olanlar ve nemli yerde yaşayanlar büyük saksı tercih edebilir.fakat kuru bir ortam varsa büyük saksı dezavantaj yaratıyor.benim evimde büyük bir akvaryum olduğu için ve deniz kenarında bir şehirde yaşadığım için büyük saksı tercih ettim.hatta ahşaptan saksı yaptım.fakat yaz aylarında özellikle ust köklerde nem sorunu bende yaşıyorum.sık sık su püskürterek çözmeye çalışıyorum.Benim şahsi kanaatim bu yönde değişik fikirleri de tartışmaya açığım :)

osmangulveren 21-02-2016 13:09

Merhabalar , ben 3 ay önce bir phalaenopsis almıştım. Gayette sağlıklı idi. Alındığından beri 2 çiçek bir de yaprak açmıştı. Lakin fazla sulamaktan dolayı 3-4 gün önce kökleri kurudu. Bi tomurcuk var curudugunden beri gelişimi durdu ve çiçekleri de soldu. İçi boş gibi duruyo .
Saksıda ki ağaç kabuklarını suda kaynattım, sonra dondurdum sonra tekrar kuruttum. Köklerinin de küçüklerini kesip tarçın sürüp bi gece beklettim , poşetin içinde sera ortamı hazırlayıp. Sonra tekrar ektim. ayrıca köklerini çıkartırken saksının içinden bir de uçan bir böcek çıktı. Üstünde açmamış bir çiçeği var henüz. Açmış olanlar da soluyo . Kendi yaprakları da sarardı ve şekilleri bozuldu.
Ne yapabilirim çiçeği kurtarmak için ? Eğer acilen yardımcı olursanız sevinirim çünkü çiçek benim için cidden çok önemli.

Fotoğrafları da bunlar.
http://i66.tinypic.com/14w366q.jpg
http://i67.tinypic.com/ipw21w.jpg
http://i68.tinypic.com/2psnau0.jpg
http://i67.tinypic.com/174myq.jpg
http://i63.tinypic.com/969w2a.jpg
http://i64.tinypic.com/205fq0i.jpg

bu son resimde tamamen kuruyan kökleri
http://i65.tinypic.com/mai07t.jpg

mühendis57 21-02-2016 14:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi osmangulveren (Mesaj 1441600)
Merhabalar , ben 3 ay önce bir phalaenopsis almıştım. Gayette sağlıklı idi. Alındığından beri 2 çiçek bir de yaprak açmıştı. Lakin fazla sulamaktan dolayı 3-4 gün önce kökleri kurudu. Bi tomurcuk var curudugunden beri gelişimi durdu ve çiçekleri de soldu. İçi boş gibi duruyo .
Saksıda ki ağaç kabuklarını suda kaynattım, sonra dondurdum sonra tekrar kuruttum. Köklerinin de küçüklerini kesip tarçın sürüp bi gece beklettim , poşetin içinde sera ortamı hazırlayıp. Sonra tekrar ektim. ayrıca köklerini çıkartırken saksının içinden bir de uçan bir böcek çıktı. Üstünde açmamış bir çiçeği var henüz. Açmış olanlar da soluyo . Kendi yaprakları da sarardı ve şekilleri bozuldu.
Ne yapabilirim çiçeği kurtarmak için ? Eğer acilen yardımcı olursanız sevinirim çünkü çiçek benim için cidden çok önemli.

Fotoğrafları da bunlar.
http://i66.tinypic.com/14w366q.jpg
http://i67.tinypic.com/ipw21w.jpg
http://i68.tinypic.com/2psnau0.jpg
http://i67.tinypic.com/174myq.jpg
http://i63.tinypic.com/969w2a.jpg
http://i64.tinypic.com/205fq0i.jpg

bu son resimde tamamen kuruyan kökleri
http://i65.tinypic.com/mai07t.jpg

Çiçek sapını dipten kesin yapmanız gerekenleri yapmissiniz zaten.bekleyip yeni kökler oluşturana kadar rutin sulama ve yapraktan gubrelemeye devam edin

osmangulveren 21-02-2016 14:33

Tek çözüm kesmek mi
Kesersem yeşil yaprakların olduğu yere kadar mı dipten kesmem gerek yoksa çubuk kalsın mıkesildikten ne kadar sonra tekrar çiçek açar
Yapraktan gubreleme ne demek ve onerdiginiz bi gübre markası var mı
Birde tüm bunları yaparken nasıl ortamda muhafaza edeyim

Çİ-LEM 16-03-2016 07:42

Bende de aynı sorun var

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi canan (Mesaj 992890)
merhaba arkadaşlar
ne siz sorun ne ben söyleyeyim orkidelerimin durumu budur.
En son seracıya teslim ettim sırf torfa dikmişti, bildiği vardır dedim karışmadım ama
biri çok kötü köksüz kalmış, alttan itibaren tüm yapraklar sarardı kestim. Sararma devam ediyor, sizden gelecek yanıta göre müdahale edeceğim, konuyu okudum ama benimkilerden biri o kadar kötü ki örneği yok. şu anda açıktalar, dikmeden sizi bekleyeceğim. Teşekkürler...

formu ilk defa kullanıyorum hata yaparsam kusura bakmayın
benimde 4 tane orkidem var
biri beyaz renkli hiç kökü kalmadı yaklaşık 3 sene oldu alalı bu zamana kadar çok iyiydi ama bu sene kökleri yok olsu
biri mor renkli aynı beyazdaki gibi kökü bile kurudu yaprakları da bugün yarın gidecek gibi
diğer ikisini yeni aldım omlar çok iyi kökleri
ama mor ve beyaz renkliler çok güzeldi ama artık yaprak çiçek kök hiçbiçri kalmadı çok üzülüyorum.

Acilen destek bekliyorum
birde gübre ve çiçek coşturan diye 2 tane ilaç aldım onları nasıl kullanmam gerekiyor?

Erdem 01 16-03-2016 09:19

1 Eklenti(ler)
Kök çürümesi Mum çiçeği Hoyalarda, kaktüslerde de çok oluyor. Hoya Carnosa ve kaktüs Köklendirme çalışmalarımda kullandığım mangal-odun kömürü kullanmayı deneyin. Foto odun kömüründe köklenip büyütülen Hoya Carnosa. Kökleri çok sağlıklı oluyor.Suyu ve sıvı besinleri içine çekme özelliği var. Saksının altına delik kapatmalar da kullanabilirsiniz. Hem ucuz hemde bakkalda bile bulabilirsiniz. Çekiçle bir torba içinde kırın. Saksının altına iri parçalar koyun. Tozlarını, mercimek kadar parçaları, ceviz kadar iri parçaları koyup orkidenizi yerleştirip deneyin. İlk sulamalarda saksı altına siyah su çıkıyor başka bir sorunu yok. Rahat hava alan, suyu akıtan bir yapısı var. Kömür üzerine sıvı gübreli su püskürtün. Orkidelerde de işe yarayacağını sanıyorum.

mühendis57 16-03-2016 09:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Çİ-LEM (Mesaj 1447300)
formu ilk defa kullanıyorum hata yaparsam kusura bakmayın
benimde 4 tane orkidem var
biri beyaz renkli hiç kökü kalmadı yaklaşık 3 sene oldu alalı bu zamana kadar çok iyiydi ama bu sene kökleri yok olsu
biri mor renkli aynı beyazdaki gibi kökü bile kurudu yaprakları da bugün yarın gidecek gibi
diğer ikisini yeni aldım omlar çok iyi kökleri
ama mor ve beyaz renkliler çok güzeldi ama artık yaprak çiçek kök hiçbiçri kalmadı çok üzülüyorum.

Acilen destek bekliyorum
birde gübre ve çiçek coşturan diye 2 tane ilaç aldım onları nasıl kullanmam gerekiyor?

merhaba,
kökleri kuruyan orkidenizin resmini eklerseniz daha iyi fikir sahibi olabiliriz.Forumda arama yaparsanız neler yapacağınız hakkında bilgiler bulabilirsiniz.Çiçek coşturan gübre vs. sulama suyu ile veya yapraktan suya az miktarda gübre karıştırarak serpebilirsiniz.

tubikima 01-04-2016 10:58

2 Eklenti(ler)
Selamlar, 3 yıldır çiçek açan ve çok güzel orkidem bu yıl çürüdü ekte fotosunu yollamaya çalışcam, dün tesadüfen bulduğum bu sitedeki bilgilerle sabah çürümüş kökleri temizledim. Ancak şimdi su dolu bir şeyin içine mi koysam, yoksa saksısında mı dursa bilemedim. Yardımcı olacak yorumlarınızı rica ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

Doku_Kültürcü 01-04-2016 11:48

Saksısında dursun. Saksı harcını, üzerine bol su (içme suyu, dahada iyisi saf su) dökerek birikmiş olan gübre artıklarını giderin. Hemen sonrasında seyreltik orkide gübresi ile gübreleyin. Her gün kök kısmına saf su püskürtün.
.

fatma.nr 01-04-2016 14:58

Bende almak istiyorum ama yetistirme konusunda cok endişeliyim

cemregnsl 05-04-2016 14:43

orkidem

Merhaba,
Terlaak cinsi orkidem kötü durumda
kokleri curudu, Budama yaptım ve hiç yeşil kök
kalmadı yeni harca dikti ancak yeterli
olmayacak gibi
yorumlardan okuduğum kadarıyla yosun gerekli
nereden bulabilirim bu yosunu :(

androjen 07-04-2016 22:06

orkide

Bir ay önce bana hediye gelen orkidemin saksısını değiştirdim dibine mıcır ve kok kömürü koymayı tavsiye etti bir arkadaş ama sonra öğrendimki kok kömürü toksik etki yapıyormuş acaba orkidemi ćıkarip yeniden orkide toprağına mı koysam

mühendis57 08-04-2016 07:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi androjen (Mesaj 1452519)
Bir ay önce bana hediye gelen orkidemin saksısını değiştirdim dibine mıcır ve kok kömürü koymayı tavsiye etti bir arkadaş ama sonra öğrendimki kok kömürü toksik etki yapıyormuş acaba orkidemi ćıkarip yeniden orkide toprağına mı koysam

Burda söz edilen kömür odun kömürüdür diğer kömürler toksiktir.saksı harcını temizleyip tekrar dikin.

mühendis57 08-04-2016 07:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemregnsl (Mesaj 1451950)
Merhaba,
Terlaak cinsi orkidem kötü durumda
kokleri curudu, Budama yaptım ve hiç yeşil kök
kalmadı yeni harca dikti ancak yeterli
olmayacak gibi
yorumlardan okuduğum kadarıyla yosun gerekli
nereden bulabilirim bu yosunu :(

merhaba,
Bu yosunun özelliği kök bölgesinin nemli kalmasını sağlamasıdır.Eğer siz kök bölgesini yeteri kadar nemlendirir ve nemli kalmasını sağlarsanız yosun aramanıza gerek kalmaz. Akşamları yapraklarına su püskürtün, hafif esinti almasını sağlayın, yapraktan gübreleme yapın ve hafif gün ışığı alacak bir yere saksınızı yerleştirin bu ilginize karşılık orkideniz yaşamak için elinden geleni yapacaktır. Kolay gelsin...

Serram61 13-04-2016 12:28

Orkide kök curumesi

*** ben yeniyim 3 adet orkidem var ve hepsinin bi anda kökleri cürüdü şuanda hiç kök yok ama yaprakları sağlam birinde burusma var sadece çok acil yardım isriyorum

Serram61 13-04-2016 12:42

4 Eklenti(ler)
Orkideleriim bu durumda

Doku_Kültürcü 13-04-2016 17:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Serram61 (Mesaj 1453795)
Orkideleriim bu durumda

Saksı harcında küf gelişmesi olabilir. Saksıları bir tencere içerisine boşaltın. üzerini örtecek kadar su ilave edip 10-15 dakika kadar kaynatın. Soğuduktan sonra bitkilerinizi dikin. Dikmeden önce sistemik etkili bir fungisid ile kökleri ilaçlayın (tarım ilacı satan yerlere sorun). Büyükçe şeffaf plastik bir torbaya 1cm çapında 3-4 adet delik açın. Torbayı dikim yaptığınız saksının üzerine geçirin. Ayda bir gübreleme yapın. Haftada bir sulayın (yazın 2-3 günde bir). Her gübreleme öncesinde saksıdan bolca su geçirip kalan gübre artıklarını uzaklaştırın, hemen akabinde gübreli sıvı uygulayın. Kolay gelsin.

Serram61 13-04-2016 18:37

Çok tesekkur ederi!m deneyecegim inşallah kurtulur

Serram61 13-04-2016 18:42

Çok teşekkür ederim deneyecegim umarim kurtulur

Serram61 13-04-2016 20:46

Acaba hangi gubreden koymaliyim bi bilgim yok nerden bulabilirim acaba

Doku_Kültürcü 13-04-2016 21:16

KoçTaş'ta "Orkide Besini" adıyla satılıyor.

Mfht 04-05-2016 17:24

Merhaba. Orkidem hediye gelmişti. Iki dalıp ve çiçekleri vardı, arada sulamayı unutuyordum sonradan çiçekleri döküldü. Sonradan farkettim ki kökler siyahlaşmış ve kurumuştu. Bende köklerini temizlerim 2 tane canlı kök kaldı ayroca dallarınıda budayabileceğimi okudum çiçek açması için. Budayıp yeni toprağa ektim. Şimdi yeni Dalga çıkardı ama köklerini göremedim ayrıca yapraklı yumuşayıp süngerimsi bir hal almış ne yapmalıyım:-(

Doku_Kültürcü 05-05-2016 00:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mfht (Mesaj 1458978)
Merhaba. Orkidem hediye gelmişti. Iki dalıp ve çiçekleri vardı, arada sulamayı unutuyordum sonradan çiçekleri döküldü. Sonradan farkettim ki kökler siyahlaşmış ve kurumuştu. Bende köklerini temizlerim 2 tane canlı kök kaldı ayroca dallarınıda budayabileceğimi okudum çiçek açması için. Budayıp yeni toprağa ektim. Şimdi yeni Dalga çıkardı ama köklerini göremedim ayrıca yapraklı yumuşayıp süngerimsi bir hal almış ne yapmalıyım:-(

Kök kısmına su püskürtün, günde 2-3 defa.

Ney_zen 05-05-2016 11:24

Yeni almış olduğumuz orkidenin kökünde yeşil yosun görünümünde bişeyler var bu doğal birşeymi? Bu konuda bilgisi olan varmı

mühendis57 05-05-2016 12:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ney_zen (Mesaj 1459160)
Yeni almış olduğumuz orkidenin kökünde yeşil yosun görünümünde bişeyler var bu doğal birşeymi? Bu konuda bilgisi olan varmı

Merhaba eğer almış olduğunuz mini orkide ise genelde saksı harcı olarak yosun kullanılıyor. Doğal yosun fakat bu yosun sphagnum yosunu mu emin değilim.

huso38 22-05-2016 13:18

bizim oekidemizde ilk once yapraklar sarardı sonra koklerini açtık bağzıları çürümüş bağzıları yaşamakta şu an hala oyle ne yapmam gerekiyor

huso38 22-05-2016 13:19

[IMG]file:///C:/Users/tosh%C4%B1ba-pc/Desktop/20160522_141242.jpg[/IMG]

irmakkk 18-06-2016 13:08

Çürüyen Orkidem :(

Merhaba
9 ay önce hediye olarak gelen orkidem ilk geldiğinde çok çiçekli idi sonra çiçekleri döküldü birkaç ay önce tekrar Sürgün vererek çiçeklendi işyerinde bulunan çiçeği eve getirmek zorunda kaldım çiçeklerin kuruduğunu farkettim köklerine baktığımda köklerinin hepsinin çürümüş olduğunu gördüm tüm çürüyen kökleri kestim internetten Okuduğum kadarıyla naylon bir poşete Sarman gerektiği yazıyordu biraz tarçın dökerek şeffaf bir poşetle kökleri sardım doğru mu yapıyorum bilmiyorum Ayrıca bazı yapraklarında yumuşama var yumuşama olan yaprakları kestim orkidemin yaşaması için ne yapmalıyım

Trktgc 06-07-2016 19:24

3 Eklenti(ler)
Merhabalar orkidemin kökleri kuruyor yaprak alti hafif sararmaya basladi. Fotograftaki en üst küçük yaprak yeni çıktı orkide kökünü kurtarmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler iyi bayramlar.

Doku_Kültürcü 06-07-2016 22:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Trktgc (Mesaj 1471980)
Merhabalar orkidemin kökleri kuruyor yaprak alti hafif sararmaya basladi. Fotograftaki en üst küçük yaprak yeni çıktı orkide kökünü kurtarmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler iyi bayramlar.

Saksı harcını değiştirin. Organik olmayan bir saksı harcı kullanın (iri perlit +vermikulit, kil bilyesi gibi). Canlı kök yok gibi duruyor. Bu durumda yeni kök oluşmasını beklemeniz gerekecek. Fakat, yapraklardan buharlaşan suyu yerine koymanız bu ölü köklerle oldukça zor bir konu. Saksıyı, cok büyük bir plastik torba içerisine yerleştirin. Torbayı ışık alan bir yere koyun (doğrudan güneş görmesin). Gece olunca, torbayı nefesinizle şişirin. Phalaenopsis bitkileri geceleyin karbondioksidi depolar ve gündüz saatlerinde de bundan şeker sentezler bu da yeni kök oluşumu için gerekli maddedir. Yeni kök oluşumunu görünceye kadar bu şekilde hareket edin. Kolay gelsin.

Henriette 18-07-2016 10:34

3 senedir orkide yetiştirmekteyim ve bu zamana kadar hiç sorunsuz yetiştirdim ve urettim fakat yeni keikimin köklerinde kararma gördüm zaten hic bir gelişim gistermemesinden ve bir yaprağını dönmesinden bir problem olduğunu anlamıştım daha önce başıma gelmediğinden bu konuda tecrübesizim içi boşalmış iki kökü steril makasla kestim diğer köklerinde kuruyan uçlarını kestim ve tarcinladim buradan okuduklarıma gore şimdiki adimim ne olmalı bugün dışarda tutmalı yarin mi harca dikmeliyim fotoğraf ekleyemiyorum hata veriyor 5-6 tane yarım kökü keikimin durum çok mu vahim

Doku_Kültürcü 19-07-2016 15:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Henriette (Mesaj 1473138)
3 senedir orkide yetiştirmekteyim ve bu zamana kadar hiç sorunsuz yetiştirdim ve urettim fakat yeni keikimin köklerinde kararma gördüm zaten hic bir gelişim gistermemesinden ve bir yaprağını dönmesinden bir problem olduğunu anlamıştım daha önce başıma gelmediğinden bu konuda tecrübesizim içi boşalmış iki kökü steril makasla kestim diğer köklerinde kuruyan uçlarını kestim ve tarcinladim buradan okuduklarıma gore şimdiki adimim ne olmalı bugün dışarda tutmalı yarin mi harca dikmeliyim fotoğraf ekleyemiyorum hata veriyor 5-6 tane yarım kökü keikimin durum çok mu vahim

Harca dikin. Şansınızı deneyin.

morkarba 25-07-2016 12:51

5 Eklenti(ler)
Merhaba,

Henüz 10 günlük olan orkidemiz resimdeki gibi birden soldu, döküldü:( Yerini hiç değiştirmedik. Daha önce uzun süre yaşayan orkidenin yerine koyuldu.
İlk geldiği gün ve sonraki hafta toplam 2 kere sulama oldu. Ne yapmamız lazım yardımcı olabilir misiniz?

Doku_Kültürcü 25-07-2016 14:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi morkarba (Mesaj 1473932)
Merhaba,

Henüz 10 günlük olan orkidemiz resimdeki gibi birden soldu, döküldü:( Yerini hiç değiştirmedik. Daha önce uzun süre yaşayan orkidenin yerine koyuldu.
İlk geldiği gün ve sonraki hafta toplam 2 kere sulama oldu. Ne yapmamız lazım yardımcı olabilir misiniz?

Taç çürüklüğü denilen hastalık bu. Erken dönemde yakalayabilseydiniz yaprakların çıktığı taç bölgesine tarçın tozu dökerek bitkiyi kurtarma şansınız vardı. Taç çürüklüğü, sulama yaparken taç kısmına su girmesi sonucu gerçekleşir. Hastalık etmeni, bu nemli ortamda gelişir ve bitkiyi öldürür. Bu bitki için yapılabilecek bir şey kalmamış ne yazık ki. Bütün yapraklarını kaybetmiş, bitkinin kendisini kurtaracak fotosentez kaynağı kalmamış.

fkopar 25-07-2016 15:33

Merhabalar;
Sphagnum torfu ile sphagnum yosunu aynı işlevi görür mü? Orkidenin çürüyen köklerini daha önce etobur bitkiler için aldığım sphagnum torfuna alsam kurtulur mu sizce?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024