agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/10338.htm)

shenile 08-01-2015 17:46

merhaba arkadaslar birsey sormak istiyorum. Bir orkidemin yaprak cikartan yere su kacmis ve cürüme yapti simdi simsiyah oldu ortasi ama kuru ve dallarindan yan dallar cikartmaya devam ediyor.
acaba ortasi cürümüs oldugu halde ilerde yaprak cikartir mi yoksa cikartmaz mi?
sevgiilerimle

Charlaux 08-01-2015 20:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shenile (Mesaj 1346082)
merhaba arkadaslar birsey sormak istiyorum. Bir orkidemin yaprak cikartan yere su kacmis ve cürüme yapti simdi simsiyah oldu ortasi ama kuru ve dallarindan yan dallar cikartmaya devam ediyor.
acaba ortasi cürümüs oldugu halde ilerde yaprak cikartir mi yoksa cikartmaz mi?
sevgiilerimle

Sn.shenile,
Crown dediğimiz bölge tamamen siyah mı,sarardı mı yeşil mi ? Crowndaki sıkıntı büyükse basal keiki tek şansınız olabilir.

orkide16 09-01-2015 23:03

herkese merhabalar benim iki tane orkidem var biri dal çıkartıyor diğeri ise neredeyse 7 ayını dolduracak çiçek sapı veya filiz çıkarmıyo 3 tane yaprak çıkardı ama hiçbir belirti yok

Tilki Mete 09-01-2015 23:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkide16 (Mesaj 1346466)
herkese merhabalar benim iki tane orkidem var biri dal çıkartıyor diğeri ise neredeyse 7 ayını dolduracak çiçek sapı veya filiz çıkarmıyo 3 tane yaprak çıkardı ama hiçbir belirti yok

Biraz üşütün çiçek açacaktır geceleri hafif soğuk esintilerle ve forumdaki çiçek açtırma yöntemleriyle kısa sürede çiçek açtırırsınız kolay gelsin....

shenile 10-01-2015 11:39

3 Eklenti(ler)
sn. charlaux resimleri yükledim bakip bana cvp verirseniz sevinirim.
ortasi siyah lakin gelisimi cok iyi yinede yaprak cikarir mi?
saygilarimla

Charlaux 10-01-2015 13:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi shenile (Mesaj 1346539)
sn. charlaux resimleri yükledim bakip bana cvp verirseniz sevinirim.
ortasi siyah lakin gelisimi cok iyi yinede yaprak cikarir mi?
saygilarimla

Gordugum kadariyla govde tamamen siyahlasmis maalesef :( Ancak basal keiki vererek yaprak gelisimini surdurebilir;burada iki onemli mesele siyahligin ilerlememesi ve koklerinin saglam olmasi onun disinda gerisi sans.

orkide16 10-01-2015 20:59

herkese merhabalar orkidemde mutfak camı önünde doğu yönünde duruyor galiba küçük küçük kurtçuklar ve küçük sinekler var köklerinde problem yok 3 tane yaprakk verdi onları yok edebilmem için ne yapmalıyım

Tilki Mete 11-01-2015 01:27

Bir fotoğrafla daha iyi cevap alabilirsiniz

Sevalem 11-01-2015 17:10

Orkidemin yana uzayan yeni sapı

1 Eklenti(ler)
Merhaba orkideseverler. Bir konuda acil yardımınıza ihtiyacım var. Orkidem sap çıkarmış geçen yıl bu zamanlar kuruyan sapı kesmiştim yeni çıkmış lakin ben onu kök sandığımdan boğumları görünce sap olduğunu yeni anlayabildim. Şimdi bu sap çok sert ve dik konuma getiremiyorum. Kırılır. Bunu bırakırsamda yana doğru uzuyor. Ne yapabilirim?

mühendis57 12-01-2015 13:10

Merhaba çiçek sapı ışık gelen tarafa doğru yönelecektir.Ahşap çubuklara çiçek sapını poşet ağzı kapatmaya yarayan küçük kablolar ile bağlayın çiçek sapı büyüdükçe bağlama işlerini sürdürün.Bağlarken sıkı bağlamayın hatta kabloyu halka yaparak bağlayın rahatça büyüsün. Kolay gelsin...

Sevalem 12-01-2015 16:31

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mühendis57 (Mesaj 1346950)
Merhaba çiçek sapı ışık gelen tarafa doğru yönelecektir.Ahşap çubuklara çiçek sapını poşet ağzı kapatmaya yarayan küçük kablolar ile bağlayın çiçek sapı büyüdükçe bağlama işlerini sürdürün.Bağlarken sıkı bağlamayın hatta kabloyu halka yaparak bağlayın rahatça büyüsün. Kolay gelsin...

Cevabınız için teşekkür ederim. Öneriniz çok iyi onu uygulamaya çalışacağım, lakin bu orkide çok acayip bir yerden sap çıkarmış. Kök yeri gibi, iki yaprak aradı.. Elimle yukarıdaki yaprağı kaldırıp bir resim daha çekiyorum. İlk etapta bağlama fikri çok uygun ama sap kök arası epey bi mesafe aldı ve sap sağa yatay uzamış. Bu durumda dediğiniz gibi bir çubuğa sapı önce iplerle geniş geniş bağlayıp, sapın olduğu tarafı ışığın ters yönüne çevirip beklemem ve bağlama işlemini zaman zaman artırarak değiştirmem gerekiyor galiba.

Sevalem 12-01-2015 16:32

Bu arada resim ters yüklenmiş, düzeltemedim. Yukarı kalkan yaprağı ben tutuyordum.

mühendis57 12-01-2015 21:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Sevalem (Mesaj 1346989)
Cevabınız için teşekkür ederim. Öneriniz çok iyi onu uygulamaya çalışacağım, lakin bu orkide çok acayip bir yerden sap çıkarmış. Kök yeri gibi, iki yaprak aradı.. Elimle yukarıdaki yaprağı kaldırıp bir resim daha çekiyorum. İlk etapta bağlama fikri çok uygun ama sap kök arası epey bi mesafe aldı ve sap sağa yatay uzamış. Bu durumda dediğiniz gibi bir çubuğa sapı önce iplerle geniş geniş bağlayıp, sapın olduğu tarafı ışığın ters yönüne çevirip beklemem ve bağlama işlemini zaman zaman artırarak değiştirmem gerekiyor galiba.

Merhaba aynen dediğiniz gibi yatay gitmiş ise güneşin geldigi yönün tam aksine gelecek şekilde döndürün orkidenizi.ahsap çubuğa bağlarken yumuşak ancak kalın bir tel kullanın ince ip kullanmayin zamanla yataylik kaybolacak çiçek sapı güneşe doğru Yönelecektir.

Aysel Yavuz 21-01-2015 23:03

1 Eklenti(ler)
Orkidem gitgide kötüye gitmeye başladı. Bende çıkarıp köklerine baktım. Köklerinde kararmalar olmuş. Kararan yerleri temizleyip tarçınladım. Başka ne yapabilirim. Yardım edebilir misiniz? Ve bu kararmalar neden oluyor?

Tilki Mete 22-01-2015 12:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz (Mesaj 1350050)
Orkidem gitgide kötüye gitmeye başladı. Bende çıkarıp köklerine baktım. Köklerinde kararmalar olmuş. Kararan yerleri temizleyip tarçınladım. Başka ne yapabilirim. Yardım edebilir misiniz? Ve bu kararmalar neden oluyor?

Aysel abla sulamada hata yapıyor olabilirmisiniz ? Ne sıklıkla suluyorsunuz ? Işık alma süresi , konumu ? Nedir belki böyle daha iyi cevap alırsınız

Aysel Yavuz 22-01-2015 15:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1350181)
Aysel abla sulamada hata yapıyor olabilirmisiniz ? Ne sıklıkla suluyorsunuz ? Işık alma süresi , konumu ? Nedir belki böyle daha iyi cevap alırsınız

Tilki Meteciğim. Haftada bir suluyorum. Bir litre su içine bir kapak tropikal bitki besini koymuştum, onunla suluyorum. Nemi sever dediler o yüzden en nemli yer olan mutfağa koydum. Güneşi tam alamıyor ama gün ışığı vuruyor. Yaprakları gitgide pörsümeye başladı. Bir türlü toparlanıp ta çiçek dalı çıkaramıyor. Eşimin ilk evlilik yıldönümü hediyesiydi. O yüzden bir şey olacak diye çok korkuyorum. Ne yapmam gerek şaşırdım kaldım.

rmznysm 22-01-2015 17:50

lütfen yardım

orkidem budama yaptım yeni filizler cıkardı buyumesındede sorun yok fakat eskı kestiğim dal sararmaya başladı ana dala dogru ilerliyor sararma ne yapmalıyım

Tilki Mete 22-01-2015 20:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz (Mesaj 1350241)
Tilki Meteciğim. Haftada bir suluyorum. Bir litre su içine bir kapak tropikal bitki besini koymuştum, onunla suluyorum. Nemi sever dediler o yüzden en nemli yer olan mutfağa koydum. Güneşi tam alamıyor ama gün ışığı vuruyor. Yaprakları gitgide pörsümeye başladı. Bir türlü toparlanıp ta çiçek dalı çıkaramıyor. Eşimin ilk evlilik yıldönümü hediyesiydi. O yüzden bir şey olacak diye çok korkuyorum. Ne yapmam gerek şaşırdım kaldım.

Çok iyi bir harç alın sonra köklerin çürüyen kısımlarını ve siyah olan yerleri temiz bir makas bıçak ile kesin iyice temizleyin ( siyah yerler bakteri virüs olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim ) saksınızı isterseniz atın isterseniz de camaşır sulu seyreltik bir çözeltide siteril hale getirin aldığını harcı da fırında , fırın torbasında 10 - 20 dk sterilize hale getirin kökler şeffaf saksıdan gözüke bilecek şekilde yeni harca ekin ama sulamayın ertesi gün sularsınız iyi bakıp biraz özen gösterirsen aysel abla çok iyyi sonuçlar alabileceğini düşünüyorum tabi bilmediğim kısımlat ola bilir prof arkadaşlar cevap verecektir :D:D

Aysel Yavuz 22-01-2015 20:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1350321)
Çok iyi bir harç alın sonra köklerin çürüyen kısımlarını ve siyah olan yerleri temiz bir makas bıçak ile kesin iyice temizleyin ( siyah yerler bakteri virüs olabilir diye düşünüyorum ama emin değilim ) saksınızı isterseniz atın isterseniz de camaşır sulu seyreltik bir çözeltide siteril hale getirin aldığını harcı da fırında , fırın torbasında 10 - 20 dk sterilize hale getirin kökler şeffaf saksıdan gözüke bilecek şekilde yeni harca ekin ama sulamayın ertesi gün sularsınız iyi bakıp biraz özen gösterirsen aysel abla çok iyyi sonuçlar alabileceğini düşünüyorum tabi bilmediğim kısımlat ola bilir prof arkadaşlar cevap verecektir :D:D

Çok teşekkürler Metehancığım. İnşallah kurtarırım

Tilki Mete 22-01-2015 21:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz (Mesaj 1350334)

Çiçek'lenme ye gelince bazen yerini değiştirmek işe yaraya biliyor. Ben yerini değiştirdim biraz soğuk odada üşüdü , dal çıkmaya başlıyınca petek yandı zaten baya bir hızlı oldu , şimdi tomurcultalar..

gizemyekta 22-01-2015 22:55

Saksı degistiricem ama olu kökleri nasıl temizlicem lütfen bilgi verin

Charlaux 22-01-2015 23:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz (Mesaj 1350334)

Sn.Aysel Yavuz,orkideler için asıl önemli olan havadar ve ışık alabilen yer bulabilmek ki tahminimce mutfağınız havadar ve ışık alan bir yer değilse su fazla gelmiştir.Bence çok endişelinecek bir durumu yok ama iyi bir harç ve mekan şart.

Tilki Mete 22-01-2015 23:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gizemyekta (Mesaj 1350373)
Saksı degistiricem ama olu kökleri nasıl temizlicem lütfen bilgi verin

çürümüş sadece ipliksi yapı kalmış kökleri sağlıklı yere kadar kesip kömür tozu serpiştiriyorsunuz. Harcı ve saksıyı dezenfekte ettikten sonra tekrar eke bilirsiniz , ama bu işlem zorda olmadığınız sürece çiçekli dönemde yapılmaz ...

Aysel Yavuz 23-01-2015 09:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1350380)
Sn.Aysel Yavuz,orkideler için asıl önemli olan havadar ve ışık alabilen yer bulabilmek ki tahminimce mutfağınız havadar ve ışık alan bir yer değilse su fazla gelmiştir.Bence çok endişelinecek bir durumu yok ama iyi bir harç ve mekan şart.

Orkidemin siyah kısımlarını temiz bir bıçakla kesip tarçınladım. Temiz bir saksıya ve yeni bir harca geçirdim. Daha güneş alan bir yere koydum ve her gün dışarı çıkarıp havalandıracağım. Bu kıymetli orkidem için daha yapacağım bir şey kalmadı beklemekten başka. Bu sene kaybım çok. Birde o ölürse gerçekten çok üzüleceğim :(

Tilki Mete 23-01-2015 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz (Mesaj 1350455)
Orkidemin siyah kısımlarını temiz bir bıçakla kesip tarçınladım. Temiz bir saksıya ve yeni bir harca geçirdim. Daha güneş alan bir yere koydum ve her gün dışarı çıkarıp havalandıracağım. Bu kıymetli orkidem için daha yapacağım bir şey kalmadı beklemekten başka. Bu sene kaybım çok. Birde o ölürse gerçekten çok üzüleceğim :(

Aysel abla niye kömür tozu kullanmadın :( harcı yeni ve kaliteli olursa düzeltirsiniz ama mutfaktan kaldırın başka nir odaya koyun aranan şartlar : güneş alan hemde mahalle lambası işiğinı gören yerler çok iyi oluyor ama uzun süre güneş alan yerler de güzel yerlerdir .

Charlaux 23-01-2015 10:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz (Mesaj 1350455)

Disari cikip havalandirmaniza gerek yok isik alan yeri soyle secebilirsiniz.

Mesela benim evimin belli kismi su saatte oyle bir gunes aliyor ki fotograf ceksem goremezsiniz;en camli en aydinlik koseyi secin. Aksam saatleri cami vasistas olarak acin hatta mumkunse Sn.Ziya Soner'e harc ve besin icin sorun. Kaybettigim orkidenin harcini ve besinini verdiginden biliyorum muthis bir harc ve bir besin.

Fakat orkidenizin yerini hic degistirmeyin.

Ve sulama duzeninde kurdan denemesi yapmaniz ve sularken musluga tutup suyun akmasina izin vermenizde fayda var.Kullanabilirseniz sitede yer alan oksijenli su tarifini kullanabilirsiniz.

Aysel Yavuz 23-01-2015 10:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1350491)
Aysel abla niye kömür tozu kullanmadın :( harcı yeni ve kaliteli olursa düzeltirsiniz ama mutfaktan kaldırın başka nir odaya koyun aranan şartlar : güneş alan hemde mahalle lambası işiğinı gören yerler çok iyi oluyor ama uzun süre güneş alan yerler de güzel yerlerdir .

Elimde kömür tozu yok ki Tilki Mete biraz da aceleci olduğum için hemen yapayım dedim. Tarçın işe yaramaz mı ki niye öyle dedin :(

Tilki Mete 23-01-2015 10:52

Neyse boşverin : D güzel bir yer bulun düzelicetir .

Aysel Yavuz 23-01-2015 10:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1350493)
Disari cikip havalandirmaniza gerek yok isik alan yeri soyle secebilirsiniz.

Mesela benim evimin belli kismi su saatte oyle bir gunes aliyor ki fotograf ceksem goremezsiniz;en camli en aydinlik koseyi secin. Aksam saatleri cami vasistas olarak acin hatta mumkunse Sn.Ziya Soner'e harc ve besin icin sorun. Kaybettigim orkidenin harcini ve besinini verdiginden biliyorum muthis bir harc ve bir besin.

Fakat orkidenizin yerini hic degistirmeyin.

Ve sulama duzeninde kurdan denemesi yapmaniz ve sularken musluga tutup suyun akmasina izin vermenizde fayda var.Kullanabilirseniz sitede yer alan oksijenli su tarifini kullanabilirsiniz.

Şuan en fazla ışık alan yere koydum ama tam altında kalorifer peteği var. Sıkıntı olur mu ?

Aysel Yavuz 23-01-2015 10:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1350498)
Neyse boşverin : D güzel bir yer bulun düzelicetir .

Boşvermem :p Teşekkür ederim yardımcı olduğun için

Tilki Mete 23-01-2015 10:57

Her hangi bir sıkıntı yaşamadım ama sulamaya dikkat etmelisiniz çok çabuk harç kuruyor :D işik alan yerse sıkıntı yok.
tarcının sarartıp kuruttuğunu duymuş okumuştum ve evde bir orkideye dökmüştüm sararınca dedim sarartıyor galiba bir daha kullanmadım.

Charlaux 23-01-2015 11:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysel Yavuz (Mesaj 1350499)
Şuan en fazla ışık alan yere koydum ama tam altında kalorifer peteği var. Sıkıntı olur mu ?

Kalorifer peteginin ustune koyduysaniz benim yapacagim sey su olurdu.Disaridan kucuk cakiltaslari alir orkidenin ustunde durabilecegi bir altlik hazirlar ve taslarin ustunu islatirdim.Hatta petekle temas etmemesi icin yemeklerde kullandigimiz bicak kesme tahtasindan koyabilirsiniz.

Charlaux 23-01-2015 11:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete (Mesaj 1350504)
Her hangi bir sıkıntı yaşamadım ama sulamaya dikkat etmelisiniz çok çabuk harç kuruyor :D işik alan yerse sıkıntı yok.
tarcının sarartıp kuruttuğunu duymuş okumuştum ve evde bir orkideye dökmüştüm sararınca dedim sarartıyor galiba bir daha kullanmadım.

Sn.Tilki Mete,
Tarcin cok dikaktlice kullanilmasi gereken bir fungusit,ancak orkidelerde cok etkili bir fungusittir.Onemli olan azami kullanim ve saglikli yere gelmemesidir.

Aysel Yavuz 23-01-2015 11:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1350510)
Kalorifer peteginin ustune koyduysaniz benim yapacagim sey su olurdu.Disaridan kucuk cakiltaslari alir orkidenin ustunde durabilecegi bir altlik hazirlar ve taslarin ustunu islatirdim.Hatta petekle temas etmemesi icin yemeklerde kullandigimiz bicak kesme tahtasindan koyabilirsiniz.

Yok yok direk kalorifer peteğinin üstünde değil. Peteğin üstündeki camda. Arada bir mermer taş var yani

Tilki Mete 23-01-2015 11:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1350511)
Sn.Tilki Mete,
Tarcin cok dikaktlice kullanilmasi gereken bir fungusit,ancak orkidelerde cok etkili bir fungusittir.Onemli olan azami kullanim ve saglikli yere gelmemesidir.

Bence acemi arkadaşlar kullanmamalı , ben ilk orkide aldıpımda kullanmıştım bayabir yol kat ettim . Risk almamak lazım ...

Aysel Yavuz 23-01-2015 11:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux (Mesaj 1350511)
Sn.Tilki Mete,

Birde ben tarçını biraz bol döktüm sanırım. Fırçayla temizliyeyim sağlam yerleri :D

Tilki Mete 23-01-2015 11:19

http://tapatalk.imageshack.com/v2/15...3e50a00a82.jpg

Aysel abla aylardır burda no (la - nayn ) sıkıntı :D ama çiçek açması için üşüttmen lazım kaleriferi birkaç gün kapatarak hallede bilirsin . Bir kaç ay kendi halinde ttoparlansın o zanan çiçek açtırmak için uğraşırsınız

Aysel Yavuz 23-01-2015 11:46

Ay Tilki Mete. Aynen senin koyduğun gibi benimki de. Artık orda dursun bakalım. Belki kurtarırım

Tilki Mete 23-01-2015 12:08

Aysel abla aklıma bişi daha geldi harcınızın torf oranı yüksekse başka bir harç alın yani torf fazlaysa beceremeyip sağlam kökleride çürütmeyin :D :D

Aysel Yavuz 23-01-2015 12:17

Torf değil çiçekçiden gidip orkide toprağı istedim. Oda verdi. Hepsi çam kabuğu gibi

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024