agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Orkide Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/)
-   -   Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları (http://www.agaclar.net/forum/orkide-hastaliklari/10338.htm)

Doku_Kültürcü 04-01-2018 16:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Manyetikçilek (Mesaj 1526945)
https://hizliresim.com/4a2R0G

Merhabalar orkidem de böyle bir sorun var ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum fungal bi hastalıkmış gibi geld bana ancak emin olamadım. Yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim şimdiden :)

https://i.hizliresim.com/4a2R0G.jpg

Sistemik bir fungisid kullanın mesela tebuconazol aktif maddeli bir fungisid.

Manyetikçilek 04-01-2018 19:00

Teşekkür ederim :)

mhmthncrkrn 05-01-2018 10:14

Orkide için özel besin

Çiçek Coşturan 2500 Orkide İçin Özel Bitki Besini Fiyatı

Güliz 35 26-01-2018 22:23

Merhaba bu sitede nasıl paylaşım yapılıyor henüz bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak orkide konusu da henüz bir bilgim yok eşim dogumgunu hediyesi olarak orkide almış ama sanırım ben tecrübesiz olduğum için durumu kötüye gidiyor ne yapmalıyım bilmiyorum sobalı evde yaşıyorum ve evim fazla güneş almıyor çok mutsuz görünüyor ne yapmalıyım çiçek dalını kesmelimiyim köklerde çürüme oldu saksisinda az delik vardı daha fazla hava alsın diye curumesini engellemek adına cogalttim çok fazlada su vermiyorum 10 günde 1 çay bardağı su vermiyorum ne yapmalıyım bilmiyorum

fdogru 29-01-2018 08:33

2 Eklenti(ler)
Hediye gelen orkidemin gözüne baka baka 2 oluşum kaydedebildim.
Tahminim ilk resimdeki çiçek sapı, ikinci resimdeki de kök; doğru mudur?

Doku_Kültürcü 29-01-2018 08:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fdogru (Mesaj 1529511)
Hediye gelen orkidemin gözüne baka baka 2 oluşum kaydedebildim.
Tahminim ilk resimdeki çiçek sapı, ikinci resimdeki de kök; doğru mudur?

Kesin bir şey söylemek için yarım santim kadar büyümesi gerekir.

darkboomhoney 31-01-2018 09:57

Merhaba, ofiste benden önceki arkadaş orkide bıraktı ancak bakımına dair hiçbir bilgim yok.
Durumu kötü gibi gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim, kurusun solsun istemem.
https://resmim.net/f/s5m30k.jpg
https://resmim.net/f/mKpatk.jpg
https://resmim.net/f/ledomq.jpg

Doku_Kültürcü 31-01-2018 14:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi darkboomhoney (Mesaj 1529678)
Merhaba, ofiste benden önceki arkadaş orkide bıraktı ancak bakımına dair hiçbir bilgim yok.
Durumu kötü gibi gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim, kurusun solsun istemem.
https://resmim.net/f/s5m30k.jpg
https://resmim.net/f/mKpatk.jpg
https://resmim.net/f/ledomq.jpg

Daha önce de yazmıştım, kısaca tekrar edeyim. Kışın haftada bir, yazın sıcaklığa göre 1 ila 3 günde bir sulayın. Sulama yaparken Florür içermeyen memba suyu kullanın (suyun etiketine bakın). Orkideler florürden zarar görür. Ayda bir defa gübreleyin. Gübre vermeden önce saksıdan 1-2 litre su geçirin (bu bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak içindir). Hemen akabinde gübre sıvısını uygulayın. 2 yılda bir saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu, yeni haçta bulunması muhtemel zararlı yumrtalarını öldürmek için yapılır. Kolay gelsin.

bhamide 03-02-2018 10:53

Orkidem 2 daldı dalın 1 tanesi sarardı bana dalın dibinden kesmemi söylediler kestim 1 ay sonra yapraklarda sardı dökülmeye başladı bitki besinini her suladığımda koydum.Bugün baktım kalan dalda sararmış bir yaprağı kopuyor orkidem ölüyormu napmalıyım?

Doku_Kültürcü 03-02-2018 15:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bhamide (Mesaj 1530010)
Orkidem 2 daldı dalın 1 tanesi sarardı bana dalın dibinden kesmemi söylediler kestim 1 ay sonra yapraklarda sardı dökülmeye başladı bitki besinini her suladığımda koydum.Bugün baktım kalan dalda sararmış bir yaprağı kopuyor orkidem ölüyormu napmalıyım?

Bitki besini denilen şey azot, potasyum, fosfor tuzlarından üretilir. Her sulamada bitki besini koymuşsanız bitkiyi strese sokmuşsunuz (yakmışsınız) demektir.
5 litrelik bir kova alın. İçerisine memba suyu doldurun. Suyun etiketini okuyun, içerisinde florür olmasın (orkideler için zehirdir). Orkideyi bu suyun içerisine 5 dakika bırakın. Sonra 8-10 defa daldırıp çıkartarak saksı harcında birikmiş olan gübre artıklarını uzaklaştırın. 1-2 hafta bitkiyi normal şekilde sulayın (gübresiz). Sonraki haftaya, yine kovaya su doldurun saksıyı su içerisine 5 dakika daldırıp çıkartın, hemen akabinde hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın. Kışın 5-6 günde bir, yazın 1-3 günde bir sulayın (memba suyu ile ), ayda bir gübre verin. Her gübreleme öncesinde saksı harcını yukarıda anlattığım gibi yıkayın, ardından gübre verin. Kolay gelsin.

Burcuqqq 04-02-2018 12:15

4 Eklenti(ler)
Merhaba orkidelere bayılan ama daha yeni yeni yetiştirmeye alışan bir orkide bağımlısıyım 2 sene önce ölmekte olan ve bana 2 tane yavru orkide bağışlayan güzeller güzeli orkidemi hayata döndürmeyi başardım, yavrularını da aynı zamanda yetiştirmeye devam ediyorum😊Yavrular ve anneleri 1 sene üstüne şuanda gövde sürgünü verdi ve mutluluğumu anlatamam. Ama maalesef bir sorunum var yakın zamanda bir orkide hediye aldım sağlıklı bir orkideydi ve tomurcukları vardı. Hatta sonunda evimde orkide çiçekleri olacak diye çok sevinmiştim ki orkide tomurcukları daha açmadan tomurcuklarını dökmeye başladı ve ben panik halindeyim 😢Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum tüm herşeyi denediğimi düşünüyorum kökleri sağlam gözüküyor sanırım yerini yadırgadı. Tüm orkidelerim kapalı balkonumda güneş alan aydınlık bir bölümde fotoğraflarda da paylaşacağım.Rica etsem lütfen bu konuyla ilgili deneyimi olanlar benimle deneyimlerini paylaşabilirler mi ? nolur bana acil yardım edin çok çaresizim size abartıyormuşum gibi gözüküyor olabilir ama benim için bu orkideleri açtırmak ve düzgün yetiştirmek çok önemli biraz fazla duygusal bağ kurdum sanırım😪 Bu tomurcukları nasıl kurtarabilirim ve çiçek açmalarını nasıl sağlayabilirim?çok teşekkür ederim🙏✨🍀

Burcuqqq 04-02-2018 12:19

şuanda paylaşacağım orkidelerim de daha önceden ölmekte olan anne orkide yavruları ve bir diğer orkidem. Onlar içinde verebileceğiniz tavsiyeler varsa çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden;)

Burcuqqq 04-02-2018 12:21

şuanda paylaşacağım orkidelerim de daha önceden ölmekte olan anne orkide yavruları ve bir diğer orkidem. Onlar içinde verebileceğiniz tavsiyeler varsa çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

Burcuqqq 04-02-2018 12:23

4 Eklenti(ler)
şuanda paylaşacağım orkidelerim de daha önceden ölmekte olan anne orkide yavruları ve bir diğer orkidem. Onlar içinde verebileceğiniz tavsiyeler varsa çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden 🙏✨🍀

Doku_Kültürcü 04-02-2018 12:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Burcuqqq (Mesaj 1530100)
Merhaba orkidelere bayılan ama daha yeni yeni yetiştirmeye alışan bir orkide bağımlısıyım 2 sene önce ölmekte olan ve bana 2 tane yavru orkide bağışlayan güzeller güzeli orkidemi hayata döndürmeyi başardım, yavrularını da aynı zamanda yetiştirmeye devam ediyorum😊Yavrular ve anneleri 1 sene üstüne şuanda gövde sürgünü verdi ve mutluluğumu anlatamam. Ama maalesef bir sorunum var yakın zamanda bir orkide hediye aldım sağlıklı bir orkideydi ve tomurcukları vardı. Hatta sonunda evimde orkide çiçekleri olacak diye çok sevinmiştim ki orkide tomurcukları daha açmadan tomurcuklarını dökmeye başladı ve ben panik halindeyim 😢Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum tüm herşeyi denediğimi düşünüyorum kökleri sağlam gözüküyor sanırım yerini yadırgadı. Tüm orkidelerim kapalı balkonumda güneş alan aydınlık bir bölümde fotoğraflarda da paylaşacağım.Rica etsem lütfen bu konuyla ilgili deneyimi olanlar benimle deneyimlerini paylaşabilirler mi ? nolur bana acil yardım edin çok çaresizim size abartıyormuşum gibi gözüküyor olabilir ama benim için bu orkideleri açtırmak ve düzgün yetiştirmek çok önemli biraz fazla duygusal bağ kurdum sanırım😪 Bu tomurcukları nasıl kurtarabilirim ve çiçek açmalarını nasıl sağlayabilirim?çok teşekkür ederim🙏✨🍀

Phalaenopsis melezleri çiçeklenme döneminde sıcaklık değişimine duyarlıdır. Tomurcuklu dönemde, eğer, çiçeklendirme uyartısı olan 16-20°C'nin üzerine çıkılırsa çiçek dökümü meydana gelir. Bitkiniz pencere önünde. Kış ayındayız ama yakıcı olmayan güneşi doğrudan alması bitki bünyesinde sıcaklığı yükseltecektir. Dolayısı ile çiçekler dökülür. Pencereye beyaz bir perde yerleştirin, bitkiler doğrudan güneşe maruz kalmasın.

Burcuqqq 04-02-2018 13:47

Cok tesekkur ederim cevap verdiginiz icin😇Perdem mevcut normalde perdeyi cekiyorum. Sizce yerini degistirmelimiyim yani perdeyi sonuna kadar cekmem kurtarirmi orkidemin tomurcuklarini? Ya da yeniden simdi acarlar mi?

Burcuqqq 04-02-2018 13:53

Cok tesekkur ederim cevap verdiginiz icin��Perdem mevcut normalde perdeyi cekiyorum. Sizce yerini degistirmelimiyim yani perdeyi sonuna kadar cekmem kurtarirmi orkidemin tomurcuklarini? Ya da yeniden simdi acarlar mi?

Adalet Yağcı 04-02-2018 15:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güliz 35 (Mesaj 1529276)
Merhaba bu sitede nasıl paylaşım yapılıyor henüz bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak orkide konusu da henüz bir bilgim yok eşim dogumgunu hediyesi olarak orkide almış ama sanırım ben tecrübesiz olduğum için durumu kötüye gidiyor ne yapmalıyım bilmiyorum sobalı evde yaşıyorum ve evim fazla güneş almıyor çok mutsuz görünüyor ne yapmalıyım çiçek dalını kesmelimiyim köklerde çürüme oldu saksisinda az delik vardı daha fazla hava alsın diye curumesini engellemek adına cogalttim çok fazlada su vermiyorum 10 günde 1 çay bardağı su vermiyorum ne yapmalıyım bilmiyorum

Hoş geldiniz Güliz 35;

Orkidelere özellikle Phalenopsis türleri hiç de korkulacak bitkiler değildir.
Tek dezavantajınız ışık gibi görünüyor, bunun yanında köklerdeki çürüme yanlış sulamadan kaynaklanmış ola bilir.
Bitkinizi suladıktan sonra tabağında biriken suyu boşaltmalısınız.

Biraz geç gördüm sorunuzu, hâlâ müdahale etmemişseniz önce sağlıklı bir Orkide harcı edinin.
Bitkinin saksı harcını boşaltıp saksıyı dezenfekte ederek hazırlayın,(bunun için ben bildiğimiz domestos kullanıyorum, daha sonra da organik bir bulaşık deterjanı ile yıkayıp çok iyi duruluyorum).

Steril bir makasla bitkinin çürümüş köklerini dikkatlice kesin.
Sağlam kökleri arap sabunlu suyla dikkatlice yıkayıp durulayın.
Yeni harcı saksının üçtebirine kadar doldurun.
Kökleri kırmamaya dikkat ederek saksının içine yerleştirin.
Boşlukları sıkıştırmadan bitki harcı ile doldurun.
İşlem bittikten sonra 1-2 gün gölge bir yerde dinlendirin.
2 gün sonra bitkinizi içme suyu ile(oda sıcaklığında)5 dk. suya daldırın.
Sonra olabilecek en aydınlık yere konuşlandırın, tercihen pencere önüne.
Doğrudan güneş almamasına dikkat edin.
Gelişmelerden bizi haberdar edin.. :)

Adalet Yağcı 04-02-2018 15:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Burcuqqq (Mesaj 1530100)
Bu tomurcukları nasıl kurtarabilirim ve çiçek açmalarını nasıl sağlayabilirim?çok teşekkür ederim🙏✨🍀

Sevgili Burcuqqq;

Size "Kurtarabilirsin" demek isterdim, ama maalesef, yer değişikliğinden strese giren bitki ilk tepki olarak tomurcuklarını döker, muhtemelen tüm tomurcuklar sararıp dökülecekler, sonra çiçek sapı da sararacak.
Bana göre, bu sevimsiz sondan kaçınmak, bitki eve geldikten sonra en iyi ışık alan(güneş değil)ve en serin yerde konuşlandırmak.
Sık sık yer değişimini Orkideler hiç sevmez, buna da dikkat edin.

Bitkinin sağlıklı olduğunu söylüyorsunuz, üzülmeyin, benim başıma da defalarca geldi, sonra kendisini toparlayıp güzel çiçekleriyle sizi mutlu edeceklerdir.

Burcuqqq 04-02-2018 16:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1530134)
Sevgili Burcuqqq;

Size "Kurtarabilirsin" demek isterdim, ama maalesef, yer değişikliğinden strese giren bitki ilk tepki olarak tomurcuklarını döker, muhtemelen tüm tomurcuklar sararıp dökülecekler, sonra çiçek sapı da sararacak.
Bana göre, bu sevimsiz sondan kaçınmak, bitki eve geldikten sonra en iyi ışık alan(güneş değil)ve en serin yerde konuşlandırmak.
Sık sık yer değişimini Orkideler hiç sevmez, buna da dikkat edin.

Bitkinin sağlıklı olduğunu söylüyorsunuz, üzülmeyin, benim başıma da defalarca geldi, sonra kendisini toparlayıp güzel çiçekleriyle sizi mutlu edeceklerdir.

Merhaba soylediklerinizin olmasindan inanin cok korkuyorum ama olaylar dediginiz gibi sonuclanacak gibi maalesef��İlgi alakaniz icin cok tesekkur ederim������ evin en aydinliklik ve korumali alanina ve diger orkidelerimin yanina koymustum yeni gelen bu orkidemi��Umarim en yakin zamanda stresten arinir�� peki sararma gerceklesirse sizce hemen akabinde onumuzdeki bahar tekrar surgun verme olasiligi var mi? Yoksa bi dahaki bahari mi beklerim��

Adalet Yağcı 04-02-2018 17:24

Sevgili Burcuqqq,

Bitkilerin de bizler gibi dinlenmeye ihtiyaçları var, yine de bu uzun bir süre sayılmaz, birkaç ay sonra yeniden dal verip çiçeklenebilir.
Orkidelerin çiçeklenmesi ortam ısısı ile de yakından alakalı, 16-20 derecelerde çiçeklenmeye daha müsait oluyorlar.
Seneyi beklemeniz gerekmez yani. :)

Burcuqqq 04-02-2018 20:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı (Mesaj 1530148)
Sevgili Burcuqqq,

Bitkilerin de bizler gibi dinlenmeye ihtiyaçları var, yine de bu uzun bir süre sayılmaz, birkaç ay sonra yeniden dal verip çiçeklenebilir.
Orkidelerin çiçeklenmesi ortam ısısı ile de yakından alakalı, 16-20 derecelerde çiçeklenmeye daha müsait oluyorlar.
Seneyi beklemeniz gerekmez yani. :)

İnsallah hemen kendine gelir o vakit��Cok tesekkurler bilgilendirme icin elimden geleni yapacagim��✨��

fdogru 05-02-2018 14:42

2 Eklenti(ler)
Biraz daha büyüdü. Acaba çiçek sapı mıdır? :S

Doku_Kültürcü 05-02-2018 15:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi fdogru (Mesaj 1530274)
Biraz daha büyüdü. Acaba çiçek sapı mıdır? :S

Çiçek açıyor.

fdogru 06-02-2018 08:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü (Mesaj 1530277)
Çiçek açıyor.

İnşallah açtığı günkü resimleri de paylaşmak kısmet olur. Çok mutluyum şu an :)

Elif çiçek 09-02-2018 23:01

1 Eklenti(ler)
Bu orkidemin kökleri çok az kaldı ve sağlıksız şimdi dalında yeni bir sürgün var fakat yaprakları da çok cansız çıkardım suya koydum sizce ne yapılabilir orkidem tekrar canlanır mı

Aysakt 10-02-2018 09:29

Yardım

1 Eklenti(ler)
Merhabalar orkidelerim bu halde ne yapmalıyım
Eklenti 665994

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1518251333

Adalet Yağcı 13-02-2018 17:26

2 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek (Mesaj 1530793)
Bu orkidemin kökleri çok az kaldı ve sağlıksız şimdi dalında yeni bir sürgün var fakat yaprakları da çok cansız çıkardım suya koydum sizce ne yapılabilir orkidem tekrar canlanır mı

Sevgili Elif çiçek, bu durumda ben olsam şunları yapardım;

1- Önce bitkinin yeni dal sürgününe bakmadan toprak seviyesinden 3 cm. yukarıdan steril bir makasla dalı keserdim.

2- Tüm saksıyı boşaltır, çürümüş kökleri(steril makasla)keserdim.

3- Kökler üzerinde biriken bitki besininden arındırmak için kökleri çeşmenin altında yıkardım.

4- 1 L. suya 1 y. kaşığı oksijen karıştırıp kökleri bunun içinde 5 dk. tutardım(Karışımı yarım ölçü de hazırlayabilirsiniz).

5- Sterilize edilmiş bir kavanoz, kola şişesi vb. içme suyu doldurup bitkiyi onun içine kökleri suya değmeyecek şekilde yerleştirip, direkt güneş görmeyen ama çok aydınlık bir pencere önüne konuşlandırıp köklerin çıkmasını beklerdim.

Geçen yıl bir türlü kök vermeyen keikilerim için uyguladım aynı yöntemi.
Burada suya değen kısım daldır kök değil.
Görünen kökler iki ay sonra çıktılar.

Eklenti 666220

Eklenti 666221

Adalet Yağcı 13-02-2018 17:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Aysakt (Mesaj 1530807)
Merhabalar orkidelerim bu halde ne yapmalıyım
Eklenti 665994

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1518251333

Orkidenizin çiçekleri geçmiş, doğal bir süreç bu Aysakt.
Şimdi isterseniz 3. boğumun üzerinden isterseniz toprak seviyesinin 3 cm. üzerinden çiçek dallarını kesersiniz. Ben bitkimin yorulmaması için hep toprak seviyesine yakın keserim, keiki veya dal versin istiyorsanız 3. boğumun üzerinden steril bir makasla kesin.

Elif çiçek 19-02-2018 13:03

1 Eklenti(ler)
Merhaba yeni bir orkide aldım daha çok küçük ilk çiçekleri açmış. Baya bekledi fakat sulanmaya ihtiyacı vardı sulamadan önce içinde başta sünger sandığım şu yosunlardan vardı onları çıkardım kendi toprağına koydum sizce yanlış mı yaptım bunlar kalmalı mıydı içinde

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024