agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Doku_Kültürcü

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2019, 07:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Orkidelerde bakım hataları

İyi günler forumdaşlar

orkidelerimde bir sorunla karşı karşıyayım.Önce dıştaki yaprak sararıp soluyor sonra içteki bu şekilde ölen 3.orkidem dip kısımlarında **** ortada kararma oluyor.bu mantar hastalığı mı yoksa bakım hatası mı ?

Eklenen Resimler

harunoztufek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 13:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harunoztufek Mesajı Göster
İyi günler forumdaşlar

orkidelerimde bir sorunla karşı karşıyayım.Önce dıştaki yaprak sararıp soluyor sonra içteki bu şekilde ölen 3.orkidem dip kısımlarında **** ortada kararma oluyor.bu mantar hastalığı mı yoksa bakım hatası mı ?
Bakım hatası. Daha önce de yazmıştım, tekrar edeyim. Ayda bir defa gübre uygulayın. Gübre uygulamadan önce, saksı harcı içerisinden 3-4litre memba suyu (şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, florür içerMEsin) geçirin. Sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Yazın 1-2 günde bir, kışın ise haftada bir sulama yapın. Saksı harcını yıkamamızın nedeni, biriken gübre nedeniyle artan ozmotik basınç sebebiyle bitkinin su alamamasının önüne geçmek içindir. Sonuçta kökler ölür, sonra da bitki ölür.

harunoztufek beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2019, 11:39   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bakım hatası. Daha önce de yazmıştım, tekrar edeyim. Ayda bir defa gübre uygulayın. Gübre uygulamadan önce, saksı harcı içerisinden 3-4litre memba suyu (şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, florür içerMEsin) geçirin. Sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Yazın 1-2 günde bir, kışın ise haftada bir sulama yapın. Saksı harcını yıkamamızın nedeni, biriken gübre nedeniyle artan ozmotik basınç sebebiyle bitkinin su alamamasının önüne geçmek içindir. Sonuçta kökler ölür, sonra da bitki ölür.
hakkınız var her sulama suyuna katıyordum haftada bir suluyorum hemen yıkayayım tüm torfları daha dikkat ederim artık

harunoztufek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
orkide hastalığı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024