agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni19Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-05-2018, 00:17   #31
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Neden böyle

Orkidemin yaprakları düştü. Bana geldiğinde dibinde sünger olduğu için harcını değiştirip süngeri çıkardım ve çürümüş kökleri temizledim. Sonra diktim ancak yapraklar diri bir haldeyken şuanda yumuşak, sulu değil. Ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.

Eklenen Resimler

cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 13:40   #32
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Orkidemin yaprakları düştü. Bana geldiğinde dibinde sünger olduğu için harcını değiştirip süngeri çıkardım ve çürümüş kökleri temizledim. Sonra diktim ancak yapraklar diri bir haldeyken şuanda yumuşak, sulu değil. Ne yapmam gerek lütfen yardımcı olun.
Bitki susuz kalmış. Sıcak aylarda hemen her gün bitkinin köklerine su püskürtün. Su, saf su kalitesinde olsun. Saf su bulamazsanız florür içermeyen memba suyu kullanın.(su şişesinin etiketindeki rapora bakın). 3-4 günde bir de daldırarak sulayın. Ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde saksı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın ki biriken gübre kökleri yakmasın.

Kolay gelsin....

cleryaa beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2018, 13:59   #33
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Wink Çürüme sanırım.

Köklerini temizleyip gece oksijenli su sıkıp tarçın serptim. Şimdi bu şekilde duruyor. Önerileriniz neler? Araştırmama göre direk 2 gün boyunca suda bekletin şeklinde uygulamalar var. Çürüme söz konusuyken suyun içinde bekletmek bana mantıklı gelmedi ama çokta konuya hakim değilim.

Eklenen Resimler

Eski 03-05-2018, 15:59   #34
Ağaç Dostu

Alıntı:
Köklerini temizleyip gece oksijenli su sıkıp tarçın serptim. Şimdi bu şekilde duruyor. Önerileriniz neler? Araştırmama göre direk 2 gün boyunca suda bekletin şeklinde uygulamalar var. Çürüme söz konusuyken suyun içinde bekletmek bana mantıklı gelmedi ama çokta konuya hakim değilim.
Tarçını yıkayıp uzaklaştırın. Tarçındaki sinnamik aldehit orkideler için de zararlı bir maddedir. Bitkiyi temiz bir harç içerisine dikin. Bunu büyük şeffaf bir plastik torba içerisine koyun. Torbayı, geceleyin nefesinizle şişirin. Phalaenopsis orkideleri geceleyin gözeneklerini açıp karbondioksidi bağlar. Gündüz ışık varlığında bundan şeker sentez ederler. Köklerini büyük oranda kaybetmiş olduğu için, su dengesini de başka bir yolla sağlamanız da mümkün değil. Zaman zaman bitkiye su püskürtün. Eğer her şey yolunda giderse yeni kök oluşturacaktır.

Kolay gelsin....

Eski 03-05-2018, 16:53   #35
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Bu dediklerinizi uygularken harcı sulama durumum nasıl olmalı? Şeffaf poşeti sadece gecelerimi açmalıyım?

Eski 03-05-2018, 21:53   #36
Ağaç Dostu

Alıntı:
Bu dediklerinizi uygularken harcı sulama durumum nasıl olmalı? Şeffaf poşeti sadece gecelerimi açmalıyım?
Torba kapalı olacağı için çok fazla bir sulama gerektirmez. İlk başta, harcı sulayın ardından gübre çözeltisi verin. Poşeti, geceleyin nefesinizle şişirip ağzını bağlayın. Bitki, gece koşullarında karbondioksidi bağlayıp, gündüz ışıklı koşullarda bundan şeker sentezler ve yeni kök oluşumu için bunu kullanır.

cleryaa beğendi.
Eski 04-10-2018, 11:17   #37
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Clementinee Mesajı Göster
Merhaba. Orkidemin yapraklarında nokta şeklinde lekeler mevcut. Ve yaprağının ucu kararmaya başladı. Nemli bir bezle sildiğimde ise koyu sarı pasa benzeyen bi renk çıktı yapraklarından.. Aynı lekeler Yanında duran diğer orkideme de geçmiş. Köklerinde gördüğüm kadarıyla bi sorun yok.Bu hastalığın ne olduğunu bilen ve yapmam gerektiğini bilen var mı ?
aynı lekelerden benim orkidelerimdede var kahverengi toz gibi noktalar var. uçları sararmaya başladı. bunun nedeni ve çözümü nedir? resim yükleyemiyorum nedendir bilmem.

cii_them Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2018, 05:41   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-04-2014
Benim orkidem balkonda kaldi daldirma yontemiyle suladim.
Yapraginda beyaz bir leke var. Asiri isik aldigi icin leke oldugunu dusundum, oda icine koydum.

Eklenen Resimler

satranc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 14:20   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2018
Merhabalar, bu forumu üye olmadan takip edip bazı sorularıma cevap alıyordum. Ancak cevap bulamadığım bir kaç sorum var. Son 2 yıldır Phalaenopsis cinsi orkide bakmaya çalışıyorum. Şimdilik sadece bir orkidem var ve ilk defa dal vermeye başladı bu yıl Ancak sorum şu komşumun biri orkidesinin hastalık kaptığını düşünüp dışarıya koymuş, atıyormuş. Ben de kıyamadım aldım. Ancak dal verme döneminde olan diğer orkidemin yanına koymadım çünkü bulaşıcı bir hastalığı olabilir diye düşündüm. Bence sağlıklı toparlanabilecek bir orkide gibi duruyor ama bilmediğim durumlar var. Rica etsem ne yapmam gerektiği konusunda bana yardımcı olur musunuz?
1. Dibinden iki yeni yaprak vermiş. Bunlar keiki mi? Keikiyse ne yapmam lazım? Ve neden morumsu siyah renkteler?
2. Büyük yapraklarındaki siyahlıklar bir hastalık belirtisi mi yoksa güneş yanığı mı?
3. Bir yaprağında beyazlaşma ve şeffaflık durumu var tam ortasında. Nedeni ne olabilir?
4. Köklerinin çoğunun ölü olduğunu düşünüyordum ancak o dibinden iki yaprak verdiği kısmının altında baya yeni kökler oluşmuş. Kökleri anlamak için illa saksıdan çıkartmam mı gerekir? En son toprak değiştirmeye kalktığımda ilk orkidemi belki de bu yüzden kaybetmiştim, o yüzden pek istemiyorum toprak ve saksı değişimi yapmayı.
Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar. Bir de açıklamayı unutmuşum, ilk eve getirdiğimde saksının alt kısmı su içindeydi yaklaşık 1 cm kadar. Hemen porselen saksısından kurtardım ve hava alabileceği şekilde yerleştirdim. Dallarından biri tamamen kurumuştu, onu da kesip tarçın sürdüm. Diğer dalını ise kuruyan yerinin biraz aşağısından keserek tarçın sürdüm. Cinsini de bikmiyorum ama phalaenopsis olduğunu düşünüyorum. Sizce kurtulur mu, toparlayabilir mi?

Çok çok teşekkürler zaman ayırdığınız için.

papatya92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 14:31   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2018
Fotoğraflarını yüklemeyi unutmuşum. İşte bunlar da fotoğrafları.

Name:  DSC_3217.jpg
Views: 2358
Size:  53.0 KB

Name:  DSC_3219.jpg
Views: 2255
Size:  44.9 KB

Name:  DSC_3220.jpg
Views: 2229
Size:  48.8 KB

papatya92 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2018, 17:12   #41
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi papatya92 Mesajı Göster
Fotoğraflarını yüklemeyi unutmuşum. İşte bunlar da fotoğrafları.

Eklenti 683496

Eklenti 683497

Eklenti 683498
Yapraktaki siyah lekeler Pseudomonas bakterisinden kaynaklanıyor olabilir. Yaprağa oksijenli su püskürtün veya oksijenli suyla silin. Yapraktaki şeffaf alan salyangoz zararına benziyor (soğuk su zararı da olabilir). Salyangoz, saksı içerisinde bulunabilir. Saksıyı harcını değiştirin. Yan tarafta gelişen bitki bölümü "keiki".

papatya92 ve tokso beğendi.
Eski 29-12-2018, 09:33   #42
/

Giriş Tarihi: 28-12-2018
Bu çiçekler çok güzel

kerim3791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 09:41   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2019
Orkidemin yaprak koku kirildi yanlislikla napmaliyim ?

Mlek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 15:55   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2019

FEZİLE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 18:56   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdem.crocus Mesajı Göster
Merhaba benim orkidemin yaprakları önce sağlam olarak büyüyüp sonra çatlıyor. Bir resmini paylaşıyorum. Nemsiz kaldığından mı olur acaba?
Merhaba, sizin orkidenizde olan sorunun aynısından benim orkidemin yapraklarında da var. Orkideniz nasıl oldu, ne yaptınız?

Funda kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 19:27   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-04-2019
Orkidemin yaprağında değişiklik

Orkidemin yapraklarının altında renk değişimi var. Beyazlaşmış gibi. Nedeni ne olabilir, ne yapabilirim? Fotoğrafını ekliyorum, yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Name:  cxzczx.jpg
Views: 1764
Size:  30.2 KB

Name:  fddfsds.jpg
Views: 1761
Size:  26.7 KB

Funda kılıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 20:59   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-05-2019
Merhabalar araniza yeni katıldım orkidemin yapraklari kahverengiye döndü ve yumuşadı üzerinde cicekler mevcut fakat yapraklari kurtarmam lazım yardımınızı rica ediyorum

Eklenen Resimler

zorlug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 21:29   #48
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zorlug Mesajı Göster
Merhabalar araniza yeni katıldım orkidemin yapraklari kahverengiye döndü ve yumuşadı üzerinde cicekler mevcut fakat yapraklari kurtarmam lazım yardımınızı rica ediyorum
Taç Çürümesi denilen şey bu. Bitkinin yapraklarının çıktığı yere oksijenli su dökün. Veya tarçın tozu dökün (içeriğindeki sinnamik aldehit orkide için zehirli bir maddedir dikkatli olun). Şansınız varsa bitki kurtulur ama fazla ümitlenmeyin.

Eski 20-05-2019, 23:12   #49
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Taç Çürümesi denilen şey bu. Bitkinin yapraklarının çıktığı yere oksijenli su dökün. Veya tarçın tozu dökün (içeriğindeki sinnamik aldehit orkide için zehirli bir maddedir dikkatli olun). Şansınız varsa bitki kurtulur ama fazla ümitlenmeyin.
Teşekkür ederim bilgi için köklerinde bir sorun yok Hala iyi durumdalar toprak değişimi yapsam faydalı olurmu acaba kaybetmek istemiyorm ciceklerimi birde sebebi ne acaba bu çürümenin

Eski 21-05-2019, 12:57   #50
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zorlug Mesajı Göster
Teşekkür ederim bilgi için köklerinde bir sorun yok Hala iyi durumdalar toprak değişimi yapsam faydalı olurmu acaba kaybetmek istemiyorm ciceklerimi birde sebebi ne acaba bu çürümenin
Bunun nedeni, taç kısmının ıslak kalması, küf ve bakteri gelişimi nedeniyle taç çürümesi olur. Toprak değişimi durumu değiştirmez.

Eski 25-06-2019, 21:20   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2018
Bu hastalık mıdır acaba bilgilendirebilir misiniz?
[IMG][/IMG]

Hakuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2019, 09:28   #52
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-07-2019
orkidenin yaprakları neden böyle oldu ne yapabilirim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BilgeBaykuş Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Yazıyı aboutorchids.com'dan alıntıladım(link yazının sonundadır). İngilizceden türkçeye çevirdim. Büyük bir hata olacağını sanmıyorum ama ufak tefek çeviri hataları olabilir.
Görürseniz lütfen belirtin. Ben çok faydalı buldum, umarım sizinde işinize yarar

Orkidenizin Yapraklarını Okumak

Orkideler hayatta kalmak ve gelişmek için sağlıklı yapraklara ihtiyaç duyarlar. Eğer orkidenizin yaprakları sağlıklı görünmüyorsa, aşağıda listelenmiş genel problemleri teşhisinizin başlangıç noktası olarak ele alın. Dikkat edin, bazı semptomlar farklı nedenlerden dolayı birden fazla kez listelenmiştir. Örneğin, bazı aşırı sulama ve yetersiz sulama işaretleri birbirinin aynıdır.

Aşağıdaki semptomlar bir problemin belirtisi olabileceği gibi, her siyah nokta veya sararan yaprak için endişelenmek için bir sebep değildir. Mesela, eski-yaşlı yapraklar (altta bulunanlar) sararabilir, üzerinde noktalar çıkarabilir, ortasından yarılabilir veya tamamen düşebilir. Bitki sağlıklı yeni yapraklar çıkardığı sürece bu normaldir.

Yapraklarda Görülen Semptomlar ve Nedenleri:

Aşırı Sulama Belirtileri:

Hamur gibi, bükülgen, solgun, düzleşmiş veya çekilmiş-kıvrışık yapraklar
Yaprağın ortadan ayrılması
Sararma
Hızla yumuşama ve kararma olması

Sulama Yetersizliği Belirtileri:

Sarı veya kahverengi yapraklar
Yaprağın ortadan yarılması
Yaprak kenarlarının alta doğru bükülmesi
Pilelenmiş yapraklar ( akordeon gibi kıvrılma)
Yaprak üzerinde kanal ve damarcıklar belirmesi

Güneş Yakması veya Aşırı Sıcak Belirtileri:

Yaprak üzerinde büyük kuru bir alan veya ölü bir bölge olması( beyaz noktacıklar şeklinde başlayıp giderek kararabilir)
Sarı yapraklar

Işık Yetersizliği:

Sarı yapraklar
Koyu yeşil yapraklar
Sarkık ve yumuşak yapraklar

Fazla Gübreleme:

Yaprak uçlarında kahverengileşme

Yetersiz Gübreleme:

Sarı yapraklar

Nem Yetersizliği:

Yaprak uçlarında kahverengileşme
Solgun yapraklar

Yaprakların Gece Boyunca Su İçinde Kalması:

Çürük yapraklar

Saksı Değişimi İhtiyacı:

Yeni çıkan yaprakların çürükleşmesi veya kararması

Böcek İlacı:

Yaprak üzerinde delikler
Deforme olmuş yapraklar
Siyah benekler
Yaprakların bronzlaşması

Bakteriyel, Viral veya Fungal Enfeksiyonlar:

Siyah benekler veya yumuşak benekler (özellikle bunla beraber alışılmadık bir koku olması)
Yaprağın üzerinde sarı renkli çizgiler oluşması veya renksizleşmesi
Sarı yapraklar

Yaprağın Üzerine Soğuk Su Gelmesi:

Siyah benekler

http://http://www.aboutorchids.com/b...rchids-leaves/
merhabalar hediye gelen orkide bir süre sonra bu hale geldi. yapraklarında yer yer beyazlamalar şeklinde kurumalar var. küçük yaprak vermeye devam ediyor ama yapraklarının neden böyle olduğunu anlamıyorum. yardımcı olur musunuz.
Birde yavru orkide var onu ne zaman ve nasıl ayırmalıyım.
[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  20190718_154821 son.jpg
Views: 1589
Size:  64.8 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]Name:  20190718_154704  son.jpg
Views: 1543
Size:  63.7 KB

Eklenen Resimler

Orkideyisev Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2019, 23:59   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2019
Siyah benekler

Merhaba orkidemde bir sorun olduğunu düşündüğüm için site arayışına giriştim bu site de güzel bilgiler olduğu için kayıt olup sormak istedim. 3 tane görsel ekledim ev taşınma durumu olduğu için 3 - 4 defa yeri değişti uzunca bir süre evde olmayacağım için de yanımda getirdim getirdikten sonra çiçeğin üstündeki beneklerin büyüdüğünü fark ettim haftada bir defa arıtıcıdan aldığım 1 su bardağı ile suluyordum umarım çok geç kalmamışımdır ne yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

FANLGO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2019, 14:29   #54
Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar orkidemin yapraklarında bu şekilde yaralar var sorunun cozumu hakkında yardımcı olurmusunuz?

Eklenen Resimler

Eski 03-03-2020, 09:22   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-03-2020
Arkadaşlar merhaba,

Orkidemin bazı yapraklarında tüylenme veya kabarma var, ayrıca toprağında yetişmiş birkaç mantar gördüm

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

sephirot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2020, 08:10   #56
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2020
Merhaba; Foruma Yeni Üye Oldum Ama Bayadır Aslında Takip Ediyordum Burayı. Fotoğraflarda da gördüğünüz üzere birkaç sorunum var yardımcı olursanız çok sevinirim.Forumda baktım ama kendi sorunlarıma benzer sorunlar göremedim eğer varsada kusura bakmayın
Orkidemde aslında hiçbir sorun yoktu hatta yeni çiçek dalı verip uzadı, yaprakları gayet sağlıklıydı. fakat yaklaşık 1 haftadır falan orkidemde bir değişiklik söz konusu.
1- 2 yaprağında resimde gördüğünüz gibi küçük kabacık gibi şeylerden oluştu. Bunun Sebebi ne olabilir
2- çiçeğimin gövdesinde gördüğünüz gibi bir nokta şeklinde karartılar mevcut. yakından baktığımda böceğede benzemiyorlar bunun sebebi ne olabilir.
3- çiçek yapraklarında alta doğru bir kıvrılma mevcut ve bir yaprağının kenarı çok dikkatli baktığınızda hafif bir siyahlaşma mevcut. Bunun sebebi ne olabilir.

Ayrıca bu gövdesinde nokta şeklinde karartılar diğer orkidemde de mevcut ama onda başka sorun gözlemlemedim.
bu 2 orkideyi sağlıklı ve çiçekli orkidemden de ayırdım bu arada. şimdiden çok teşekkür ederim

Eklenen Resimler

acemi caylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 18:25   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
orkide yapraklarında siyahlaşma ve çürüme

merhaba, sizden acil yardım bekliyorum fotograflarda görüldüğü üzere bu orkidemin orta göbegi olk geldigi gunden sonraki 1 haftada bu sekilde siyahlaşp düştü daha sonra bu kararmalar biter sandm ama diger yaoraklardada başladı onlarda çürüyor ne yaoablrm bilmiyorum. cicekciden heduye alnmş bir çiçek çok üzgünüm nasl iyilestirebilirim mantar mı bu?

Eklenen Resimler

orkideaşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2020, 18:41   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
orkide göbeğinin düşmesi

Merhaba ,
ayni sekilde bu orkideminde aldığımda göbeği kesikti sonra yaprak çıkardı fakat yaprağı kurudu bu sekilde düştü bu orkidem tekrar yaprak çıkarır mı? Odunsu bir hal aldı ortada cıkan yaprak sert kuru dal gibi

Eklenen Resimler

orkideaşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2020, 12:08   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-11-2008
Merhaba orkidem 2 gün içerisinde bu hale geldi sadece bir yaprağında var diğerlerine zarar verirmi lütfen yardım edin

eyemya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2020, 10:28   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2020
Galeri: 2
Merhabalar, mümkünse birazcık yardım alabilirmiyim. Bir orkidem günden güne kötülemeye başladı. Önce yaprakların kenarları açık yeşil olmaya başladı sonra dökülmeye. 6 yapraklı orkidem 2 yaprak kaldı kökleri normal bir sorun görünmüyor.

Cicim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024