agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2016, 23:40   #91
Yeni Üye

TolgaMoscow's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2016
Degerli Praecox,

Sayfaniza yeni uye oldum. Size kislari ev ortami sicak ve kuru, yazlari ise nemli ve sicak Moskova`dan yaziyorum. Yaklasik 3 yildir orkidelerimle ugrasiyorum. Sonuc fena degil ama iki senedir ciddi bir sorunum var. Neler denemedim ki. Adini henuz tam ogrenemedigim, asagida resimlerini goreceginiz bu bit turu canimdan bezdirdi. Fitoverm kullandim. Sonuc alamadim. Portakal kabugunu kaynar suda beklettim, onunla spreyledim. Yine olmediler. Iki uc gunde bir elimde kurdan, kulak pamugu, ve bezle onlari temizlemekten gina geldi artik. Genelde yaprak altlari, yeni surgun yapraklar ve ciceklerin ici ve arka sap kisiminda bulunuyorlar. Ne yapmami tavsiye edersiniz?

Ve dun farkina vardigim ve ilk defa gordugum mantar olusumlari var. Resimleri asagida. Bu konuda da tavsiyenizi bekliyor, saygilar sunuyorum

Eklenen Resimler

TolgaMoscow Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2016, 01:32   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Bir litre su içerisine bir yemek kaşığı arap sabunu + 10ml alkol ilave edin. Homojen oluncaya kadar karıştırın (en iyisi mikserle çarpın). Sonra bunu püskürtücü içerisine koyup bitkiye püskürtün. Arap sabunu unlu bitin hava almasını önleyip öldürecektir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 18:49   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2016
orkidemin biri hastalanmış.Köklerin hepsi yumuşamıştı ve kestim şuan hiç kök yok,uçlarına tarçın sürdüm bu haliylemi bekmeliyim yoksa toprağa ekmelimiyim?
Uçlarını nasıl koruma altına almam lazım?

Bu orkidemi nasıl kurtarıcam yardımcı olurmusunuz.

Orkidemin büyük yaprağı sarardı onlarıda kestim çiçekleri dökülmek üzere tam dökülmediğinden saksı değişimi uygun olmaz dediler, doğrumudur?

Ayrıca sıvı bitki besini aldım. sulama esnasında vericem sanırım, peki sıvı karışımını suya döktüğümde orkidelerimi ne kadar süre içinde tutmalıyım, yoksa daldırma sulama yöntemi gibi mi yapmalıyım.yani sıvı gübre içinde bekletmem lazımmı, yapraklarını, bu sıvı gübreyle silsem canlandırırmı.

Mantar kapmış olabilirmi ilaç online nasıl temin edebilirim.
Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

petibor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 18:50   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-04-2016
Bu da kökü

Eklenen Resimler

petibor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2016, 19:31   #95
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi petibor Mesajı Göster
Bu da kökü
Çiçek sapının hemen altında sağlam bir hava kökü var. Bu bitkiyi kurtarabilmenize yardımcı olur. Bitkiyi ıslak perlit içerisine yerleştirin ama alttaki 1. yaprağı fazla geçmesin. Sonra her gün hava köküne saf su püskürtün, 7-8saat arayla.Gübreleme, ayda bir yapılmalı ve hava köküne gübre sıvısı temas etmesin. Sonraki ay, gübreleme yapmadan önce perliti 4-5 bardak içme suyu dökerek yıkayın, sonrasında sıvı gübre uygulayın. Bitkiniz yeni kök oluşturacaktır. Kolay gelsin.

Eski 06-11-2016, 16:55   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-11-2016
Merhaba,
Benim de orkidemin köklerinde beyaz pamukçuklar var, ilk kez orkide bakıyorum ve acemiyim. Ben farkedene kadar iyice ilerlemiş gibi duruyor. Ayrıca köklerde çürüme, yosunlaşma ve sineklenme de var. Antifugal kullanımının iyileştirdiğini yazmışlar çoğu sitde fakat kullanmalı mıyım eğer kullanacaksam nereden alabilirim? Eğer ölürse çok üzülürüm çünkü çiçekleri çok güzeldi. Yardımlarınızı bekliyorum.

sglm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2016, 13:45   #97
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sglm Mesajı Göster
Merhaba,
Benim de orkidemin köklerinde beyaz pamukçuklar var, ilk kez orkide bakıyorum ve acemiyim. Ben farkedene kadar iyice ilerlemiş gibi duruyor. Ayrıca köklerde çürüme, yosunlaşma ve sineklenme de var. Antifugal kullanımının iyileştirdiğini yazmışlar çoğu sitde fakat kullanmalı mıyım eğer kullanacaksam nereden alabilirim? Eğer ölürse çok üzülürüm çünkü çiçekleri çok güzeldi. Yardımlarınızı bekliyorum.
Saksı harcınız eskimiş. Eskiyen saksı harcında küf gelişimi olur. Bu küfleri yemek için sinekler gelişir. Harcı değiştirin. Yeni aldığınız orkide toprağını (aslında ağaç kabuğu) kullanmadan önce, bir tencereye koyun, üzerini örtecek kadar su ilave edin ve kaynatın. Soğuduktan sonra kullanıma hazırdır. Bu işlemin şöyle bir amacı var: Harçla gelmesi olası kabuklu bit, unlu bit, salyangoz gibi canlıların yumurtalarını yok eder.

Eski 05-05-2017, 15:12   #98
nix
Yeni Üye

nix's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bir litre su içerisine bir yemek kaşığı arap sabunu + 10ml alkol ilave edin. Homojen oluncaya kadar karıştırın (en iyisi mikserle çarpın). Sonra bunu püskürtücü içerisine koyup bitkiye püskürtün. Arap sabunu unlu bitin hava almasını önleyip öldürecektir.
Merhaba, benim orkidemde de aynı şekilde beyaz böceklenme oldu. Resimlerini ekte sunuyorum.

Ancak izlediğim kadarı ile bu böcekler köklerde de var. Yukarıda belirttiğiniz karışımı köklere de uygulamak mümkün müdür?

##Ayrıca, yazdığınız alkol, eczanelerde satılan ethil alkol yani saf alkol müdür?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla.

Eklenen Resimler

nix Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2017, 15:38   #99
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nix Mesajı Göster
Merhaba, benim orkidemde de aynı şekilde beyaz böceklenme oldu. Resimlerini ekte sunuyorum.

Ancak izlediğim kadarı ile bu böcekler köklerde de var. Yukarıda belirttiğiniz karışımı köklere de uygulamak mümkün müdür?

##Ayrıca, yazdığınız alkol, eczanelerde satılan ethil alkol yani saf alkol müdür?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Saygılarımla.
Arap sabunu pH değeri oldukça yüksek olduğu için köklere zarar verebilir. Detan'ın hazır sprey ilacı var (detan maxi sprey). Onu kullanın.

Charlaux beğendi.
Eski 14-04-2018, 20:26   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2017
İyi akşamlar arkadaşlar yardıma ihtiyacım var. Üç yıldır benimle olan sağlıklı orkidemin toprağının çeşitli yerlerinde küçük beyaz nokta şeklinde şeyler gördüm ne olabilir ? toprağı değiştirip kökleri yıkadım kökleri yeşil değildi yanık gibi kahverengiydi neyi olabilir bilgisi olan var mı?

Tuba__ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2018, 07:57   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2007
orkidem sararıyor

orkidem çiçek verdiği dalından sararmaya başladı bir daldaki çiçeklerin hepsi kuruyup döküldü şimdi altındaki dala sıra geldi yorumlarınız için şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

ohohohoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 11:17   #102
Yeni Üye

Polat46's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2017
Lightbulb

Merhabalar, Orkidem gayet sağlıklıydı ve sürekli çiçekler açardı. Ancak son 2 ayda yapraklarında gariplikler oldu ve çiçeklenme durdu. Acaba bu bir hastalık mıdır veya virüs mü? Fotoğrafa bakıp tavsiyelerde bulunursanız çok memnun olurum. Teşekkürler

Eklenen Resimler

Polat46 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 11:50   #103
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Polat46 Mesajı Göster
Merhabalar, Orkidem gayet sağlıklıydı ve sürekli çiçekler açardı. Ancak son 2 ayda yapraklarında gariplikler oldu ve çiçeklenme durdu. Acaba bu bir hastalık mıdır veya virüs mü? Fotoğrafa bakıp tavsiyelerde bulunursanız çok memnun olurum. Teşekkürler
Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce bir tencere içine yerleştirip kaynatın. Bu, harç içerisinde bulunması muhtemel salyangoz ve böcek yumurtalarını yok etmek içindir. Soğuduktan sonra kullanın. Bitkiniz susuz kalmış gibi gözüküyor. Sulamayı aksatmamışsanız, muhtemelen kökleri bozulmuştur.

Eski 29-12-2018, 09:31   #104
/

Giriş Tarihi: 28-12-2018
Bu çiçek çok güzel

kerim3791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2019, 18:05   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2019
Orkidem hastalandı yapraklarını kestim düzelir mi yardım edin lütfen ilk orkidemdi

eyaş-orkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2019, 20:32   #106
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eyaş-orkide Mesajı Göster
Orkidem hastalandı yapraklarını kestim düzelir mi yardım edin lütfen ilk orkidemdi
Bütün yapraklarını kaybettiyse düzelmez. Fotograf yüklerseniz daha açıklayıcı olur, ona göre yanıt verebiliriz.

Eski 10-02-2019, 13:41   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Cattleya hakkında yardım

İyi günler.
2 adet Cattleya cinsi orkidem var. Öncelikle Antrakoz'a benzettiğim için bu konuda yardımcı olacak, fikir verecek biri olursa sevinirim. Bir de çiçeklerin durumu müsait ise ayrım yapılabilir mi bunları öğrenmek istiyorum.
Cattleyalar salonda ve tülden süzülerek gelen batı güneşinin son 2-3 saatini görüyor. Salon; genellikle gece vakti klima (27-28 C'de çalışıyor ) çalışan bir mekan fakat klima esintisi onların üzerine gelmiyor. Gündüz ortam sıcaklığı 18-20 C'den aşağı çok düşmüyor. Günde bir - iki kez yapraklara su püskürtüyorum( yeni başladım )
Ayrım sonrası köklerine sphangium yosunlarına ve bulabilirsem lichen türü koymayı düşünüyorum. Şimdiden cevap verecek arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 12:11   #108
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2012
Bu konuya ilgi gösteren yok galiba

casperia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 15:25   #109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi casperia Mesajı Göster
Bu konuya ilgi gösteren yok galiba
Sanırım cevabı burada:
Orkidelerde Antraknoz (karaleke) hastalığı

Eski 25-03-2019, 11:59   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2019
Merhabalar yazılarınızı okudum benim orkidelerim de mantar oldu pamukcuk gibi ve suan hiç yaprağı ve kökü kalmadı atmaya da kıyamıyorum yardımcı olurmusunuz

Sinmx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2019, 15:03   #111
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinmx Mesajı Göster
Merhabalar yazılarınızı okudum benim orkidelerim de mantar oldu pamukcuk gibi ve suan hiç yaprağı ve kökü kalmadı atmaya da kıyamıyorum yardımcı olurmusunuz
Üzgünüm, bitkinin enerji kaynağı olan yapraklar öldüyse yapılabilecek bir şey kalmıyor.

Eski 27-03-2019, 11:17   #112
Yeni Üye

Yeniden yeşerme ümidi yokmudur resim de atmayı bilmiyorum

Eski 27-03-2019, 17:49   #113
Ağaç Dostu

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sinmx Mesajı Göster
Yeniden yeşerme ümidi yokmudur resim de atmayı bilmiyorum
Phalaenopsis gibi tek gövde oluşturan orkidelerde ne yazık ki tekrar yeşerme umudu yok.

Eski 02-04-2019, 11:58   #114
Yeni Üye

Cevap içim teşekkürler

Eski 20-04-2019, 12:24   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Mantar mı?

Merhaba, minyatür orkidemin yapraklarında yapışkan kabuk gibi birşey oluşuyor pamukla temizliyorum ancak birkaç yaprak kaybettim. Aynı hastalık köküne de zarar veriyordur diye fikir yürütüyorum sarmalların içinde de gördüm elimin yettiğince temzledim. Kökleri de kurudu. Bu hastalık nedir ve doğal bir ilacı var mıdır?
Teşekkür ederim

Eklenen Resimler

emelodabasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2019, 14:07   #116
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emelodabasi Mesajı Göster
Merhaba, minyatür orkidemin yapraklarında yapışkan kabuk gibi birşey oluşuyor pamukla temizliyorum ancak birkaç yaprak kaybettim. Aynı hastalık köküne de zarar veriyordur diye fikir yürütüyorum sarmalların içinde de gördüm elimin yettiğince temzledim. Kökleri de kurudu. Bu hastalık nedir ve doğal bir ilacı var mıdır?
Teşekkür ederim
Kabuklu bit. NeemAzal kullanın. İnternette satılıyor.

Eski 21-04-2019, 16:03   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2019
Teşekkür ederim.

emelodabasi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 18:41   #118
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Merhaba arkadaşlar.Herkesin bayramı mübarek olsun. Konuya 1 yıldır hiç yazan olmamış. Orkidelerdeki mantar hastalıkları için ağaçlarda kullanılan mantar ilaçları kullanılabilir mi? Herkese sağlıklı günler dilerim.

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 19:02   #119
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan DAG Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.Herkesin bayramı mübarek olsun. Konuya 1 yıldır hiç yazan olmamış. Orkidelerdeki mantar hastalıkları için ağaçlarda kullanılan mantar ilaçları kullanılabilir mi? Herkese sağlıklı günler dilerim.
Kullanılabilir.

Eski 25-05-2020, 21:10   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Sn. Doku_Kültürcü aynı oranda mı su-ilaç karışımı yapılmalı? Yoksa daha az oranda mı ilaç kullanılmalı?

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024