agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2020, 23:35   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hakan DAG Mesajı Göster
Sn. Doku_Kültürcü aynı oranda mı su-ilaç karışımı yapılmalı? Yoksa daha az oranda mı ilaç kullanılmalı?
Anthura firmasının Phalaenopsis üretimiyle ilgili bir kitabı var (2005 basımı) , ama orada önerilen ilaçların tamamına yakını yasaklanmış durumda. Şu anki ilaçlar hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2020, 21:05   #122
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Anthura firmasının Phalaenopsis üretimiyle ilgili bir kitabı var (2005 basımı) , ama orada önerilen ilaçların tamamına yakını yasaklanmış durumda. Şu anki ilaçlar hakkında bir şey söyleyemeyeceğim.
Teşekkür ederim ilginize. Kiraz ağacında kullandığım fungusit ilacını bir tanesinde denicem. Sonuç olumlu olursa burdan gelişmeleri paylaşırımı.

Hakan DAG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 10:38   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2020
iyi günler 2 ay önce hediye gelen orkidemde yeşil lekeler vardı . bu lekeler gittikçe büyüyor. ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. mantar mı acaba? çiçeğimi kurtarabilmek için ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

zeygültan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2020, 11:22   #124
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeygültan Mesajı Göster
iyi günler 2 ay önce hediye gelen orkidemde yeşil lekeler vardı . bu lekeler gittikçe büyüyor. ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. mantar mı acaba? çiçeğimi kurtarabilmek için ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.
Çiçekteki yeşil beneklenme, çiçeğin solmaya başlayacağının göstergesi kabul ediliyor.

Eski 18-06-2020, 15:06   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Çiçekteki yeşil beneklenme, çiçeğin solmaya başlayacağının göstergesi kabul ediliyor.
çok teşekkür ederim cevabınız için. bu lekeler mantar ya da başla tür bir hastalık belirtisi değil mi yani? diğer orkidelerimin çiçekleri solarken böyle olmuyor hiç

zeygültan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2021, 22:22   #126
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2021
Orkide toprağı küf oluşumu

Merhabalar, şimdiden vermiş olacağınız bilgiler için teşekkür ederim. İlk defa bir Orkide yetiştireceğim ve yeni aldığım bitki saksını ve toprağını önlem amaçlı değiştirmek istedim fakat görsellerde olduğu gibi toprak ve kök çevresinde küflenme gibi sorun yaşadım. Bunu nasıl çözebilirim. Yardımlarınızı beklemekteyim.

Eklenen Resimler

kamildag10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2021, 08:04   #127
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-02-2016
Cikcekler canli olmasina ragmen bu tip lekler varsa uzun sure soguga ve neme maruz kalmis demektir. birkinin kendisi saglikli oldugu surece sorun yok bu leklerde

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeygültan Mesajı Göster

pelen23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2021, 12:01   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-10-2021
Merhaba,
Bitkilerim için takip ettiğim bu siteye orkidemdeki mantar sounu içn üye oldum, resim paylaşamadım ne yazık ki, durumu anlatayım.
Mayıs ayında aldığım orkidenin kökleri çürümüş gibi görünüyordu. Eylül ayında çiçeklerini dökünce toprağını değiştirdim. Bu arada evi çok sevdi iki büyük yaprak çıkardı ve tüm tomurcukları açmıştı.
Toprak değişiminden yaklaşık iki ay sonra toprağında beyaz pamukçuklar farkettim, gövde ve yapraklar temiz.
Şimdi toprağı tekrar değştiriyorum pamukçuklar genelde ağaç kabuklarında, bazı köklere azıcık bulaşmış onları kestim.
Burda yazdığı gibi yeni toprağı kaynattım ama içim rahat etmedi sonuçta aynı paketteki toprak.
Kaynatma yeterli olur mu? Antifungal kullanmam gerekir mi?
Aynı dönemde buzla sulama yapmaya başlamıştım mantara o sebep olmuş olabilir mi?
Son olarak önerebileceğiniz toprak markası var mı? Her toprak değişiminde bitkilerimde böyle sorunlarla karşılaşıyorum.
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Yukiyuki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2021, 15:18   #129
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yukiyuki Mesajı Göster
Merhaba,
Bitkilerim için takip ettiğim bu siteye orkidemdeki mantar sounu içn üye oldum, resim paylaşamadım ne yazık ki, durumu anlatayım.
Mayıs ayında aldığım orkidenin kökleri çürümüş gibi görünüyordu. Eylül ayında çiçeklerini dökünce toprağını değiştirdim. Bu arada evi çok sevdi iki büyük yaprak çıkardı ve tüm tomurcukları açmıştı.
Toprak değişiminden yaklaşık iki ay sonra toprağında beyaz pamukçuklar farkettim, gövde ve yapraklar temiz.
Şimdi toprağı tekrar değştiriyorum pamukçuklar genelde ağaç kabuklarında, bazı köklere azıcık bulaşmış onları kestim.
Burda yazdığı gibi yeni toprağı kaynattım ama içim rahat etmedi sonuçta aynı paketteki toprak.
Kaynatma yeterli olur mu? Antifungal kullanmam gerekir mi?
Aynı dönemde buzla sulama yapmaya başlamıştım mantara o sebep olmuş olabilir mi?
Son olarak önerebileceğiniz toprak markası var mı? Her toprak değişiminde bitkilerimde böyle sorunlarla karşılaşıyorum.
Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Genleştirilmiş kil bilyesi kullanın. Organik olmadığı için küf sorunu oluşturmaz:
https://www.e-tartes.com/yetistirme-...m-10litre.html

Yukiyuki beğendi.
Eski 21-01-2024, 11:19   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2024
Orkidemin köklerinde mantar oluşmuş ne yapmalıyım

Orkide eve geleli yaklaşık iki hafta oluyor bugün saksıdında minik beyaz mantarlar olduğunu gördüm ne yapmalıyım(mantar hastalığı değil küçük beyaz mantarlar var)

Doğa:) Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2024, 14:02   #131
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-05-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doğa:) Mesajı Göster
Orkide eve geleli yaklaşık iki hafta oluyor bugün saksıdında minik beyaz mantarlar olduğunu gördüm ne yapmalıyım(mantar hastalığı değil küçük beyaz mantarlar var)
Büyük ihtimalle küf kolonileridir, saksı harcı değişimi yapabilirsiniz.

almuud Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024