agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-07-2007, 12:12   #31
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Bu konuyu özelden görüştümsede çok net bir durum olmadığından sayin nefii nin yazdığı gibi yarınresim eklemesi müteakibi bir cevap yazmanın da daha uygun olacağını düşündüm.

bilgilerinize

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2007, 19:24   #32
Bitkisever

ceromaya's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2007
Merhaba;
Orkideler konusunda oldukça amatörüm. Yaklaşık 2 hafta önce bana bir orkide hediye geldi, ilk hafta gayet sağlıklı görünürken hafta sonu 2 gün şehir dışına çıkıp gelmemle bereber alt yapraklarının büzüşüp sarardığını, çiçeklerinin de boynunu büktüğünü gördüm.

Bu da canlılığını yitirmiş ve büzüşmüş yaprağı:

En alttaki yaprağı sararmıştı tutunca elime geliverdi zaten; sanki çürümüş gibiydi:

Bütün bunlar yetmiyormuş gibi çiçeklerinin dallarından birinde ağ yapmış sarı bir böcek gördüm.

Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Zaten sulamasını da bilmiyormuşum, ben iki günde bir fısfısla toprağını ve yapraklarını nemlendiriyordum.

Çiçeğim iç mekanda pencere kenarında direkt güneş ışığı almayan bir yerde duruyor, aslında uygun bir yer olduğunu düşünüyorum forumda okuduklarıma göre.

Nasıl müdahale edebilirim; nereden nasıl başlayacağımı bilemiyorum.

Teşekkürler.

Düzenleyen ceromaya : 04-07-2007 saat 22:15
ceromaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 10:00   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2008
Galeri: 1
Orkidemin dallarında yapışkan birşeyler var...

Merhaba...

Yaklaşık 3 ay önce Ankara Koçtaş'tan bir Orkide aldım. Cinsinin "Phalaenopsis" olduğunu öğrendim. Saksıyı çakıl taşlarının içinde bulunduğu bir tabağın üzerine yerleştirdim. Üç günde bir suluyorum. Bulunduğu ortamın sıcaklığı 16-22 derece arasında değişiyor.

İlk hafta içinde dallarındaki küçük tomurcukarı teker teker döküldü. İki büyük tomurcuk kaldı. Bunlardan birisi dün açtı. Şu anda 6 çiçek var üzerinde.

Geçen hafta, uç dallar üzerinde toplu iğne başından biraz küçük, şeffaf, yapışkan reçine benzeri birşeyler gördüm. Takriben 10 adetti. İki gün önce ıslak bir mendille temizledim. Bu sabah baktığımda aynı dallarda 3 tane daha oluştuğunu gördüm ve ıslak mendille tekrar temizledim.

Bunların ne olduğu hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla...

Atilla76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2008, 10:25   #34
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Atilla76,

tasfiriniz çok güzel de kesin bir şeyler söylemek için yetersiz. Sadece belki bir nematod olabileceği yönünde fikirler yürütlebilsek de, burda yapraklarda bu reçine damlacıklarından da öte bir şeyler daha görmeniz gerekli idi. Resimlerini eklerseniz daha iyi olur.

Bu arada uygun başlıkta kendinizi de kısaca tanıtmayı ihmal etmeyin lütfen.

Saygılar

Eski 05-02-2008, 08:05   #35
Yeni Üye

Sayın Praecox tekrar merhaba...

Dün orkidemin toprağını dikkatle incelediğimde, içinde bir tane toplu iğne başından biraz küçük beyaz bir böcek gördüm. Ayrıca bu sabah baktığımda, orkidenin uç dallarının birisinde tekrar bir adet seffaf reçine benzeri sıvıya rastladım. Fotoğrafını ekliyorum.

Selamlar ve saygılar...

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2008, 10:33   #36
Kaybettik...

praecox's Avatar

Çiçek saplarında bu tarz yapışkan reçine oluşumları normaldır. Herhangi bir zararlının sebep olacağı türden değil.

Görünen resimdeki durum normal gibi.

Eski 05-02-2008, 10:50   #37
Yeni Üye

Acaba, reçineleri temizlemem gerekiyor mu, yoksa dalların üzerinde kalması daha mı sağlıklı?
Ayrıca beyaz böcek ile ilgili ne yapabilirim? Bu arada orkidenin kökleri de saksının dışında ve uçları kuruyor. Bu herhangi bir sorun yaratır mı?

İlgilerinize çok teşekkür ederim...

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2008, 11:37   #38
Kaybettik...

praecox's Avatar

Şimdilik bir tek böcek için bir müdahale gerekmez. Siz bir tane gördüğünüzü yazmışsınız, varsayalım birkaç tane daha var göze çarpıyan ancak bu popülasyon hala bir ilaçlamak için çok az. Bu gibi durumlarda ilaçlama yapmak serçeyi topla vurmak demek olur. Kaldı ki bu tarz bir müdahale bitkiyi de gereksiz bir strese sokacaktır.
Saksı harcının kurumasını bekleyin. Haftada sadece bir gün ve sabah saatlerinde saksıyı suya daldırarak sulama yapın. köklerin kuruması çevre neminin kuru kaldığını gösterir. çakıl taşlarının arasında tüm hafta su bulundurmanız iyi olur.

Reçine konusunda bir girişimde bulunmanız gerekmiyor.

Eski 21-02-2009, 23:03   #39
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Praecox, daha önce de sorunlarımda yardımcı olmuştunuz. Benm 5 saksı phalim var. Şu anda hepsi de çiçekteler. Sulamayı haftada bir daldırma usulü ile yapıyorum. Bu haftaki sulamamda saksılardan birisini suya daldırdığımda suyun kapladığı substratın üzerinde çok hızlı hareket eden daha çok beya bir sineğe benxeyen, ancak sanırım uçamayan yaklaşık küçük bir karınca büyüklüğünde böcekler gördüm. Toprağın içinden çıktılar. Henüz yapraklarda bir şey yok. Zararlı bir şey olup olmadığını merak ediyorum. Zararlıysa nasıl mücadele edebilirim. Saygılar...

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2009, 17:35   #40
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın maliçetin,

tasfir etiğiniz böceklerin zararlı olup olamıyacağını tam söylemek pek de mümkün olamazsa da, bu şekilde substrat içind fink atan böceklerin sorun olabileceğini düşünmemek mümkün değil.

Saksı harcınız fazla mı nemli kalıyor?

Şimdilik bir böcek ilacı ile substratı ilaçlamanız uygun olur düşüncesindeyim. DDVP gibi veya Supracide gibi kontakt etkili bir insecticide uygundur.

İlaç kullanımında terredütleriniz varsa saksı harcının iyice kurumasını sağlayın. Takribi bir on gün sulamayın harç (tabii torf değil ise) iyice kurusun. Sonra normal sulamanıza devam edin. Bu şekilde o böcekler o saksıyı terk edebilir.
Yanına ıslak torf dolu bir saksı da koyar sanız ona geçerler ve o saksıyı sonra uzaklaştırıp imhaa edebilirsiniz

Eski 26-02-2009, 16:59   #41
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Sayın Praecox, yanıtınız için teşekkür ederim. Öncelikle saksı harcını fazla nemli tutmuyorum. Ama önerilerinizi değerlendireceğim. Sonucu ayrıca sizlerle paylaşırım saygılar. Yeni açan orkidemden bir fotoğraf ekleyebilir miyim? saygılar

malicetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2009, 11:31   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2009
Okuduğum kadarıyla aynı böcek pek çok kişiyi mağdur ediyor. Şunun bir resmini çekip gönderebilen yok mu? Ne olduğunu anlayalım önce.

geophyte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2009, 13:52   #43
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Orkidemde Beyaz Böcekler :(

İyi Günler,

Çiçeklerini iki ay kadar önce döken orkidemin torfunu koçtaştan aldığım orkide toprağı ile değiştirdim. Sonra da çiçek sürgününü üçüncü gözün üstünden kestim ve ara ara sulamaya devam ettim. Altına cam bir fanus koyarak sulama suyunun içine süzülmesini sağladım. Arada bir de orkide besini takviyesi yapıyorum. Dün incelediğimde köklerinin etrafında küçük beyaz böcekler gördüm. Fotoğraflarını çekmeye çalıştım fakat çok küçük oldukları için çok net değil. Aynı böceklerden altaki fanusta biriken suyun içindede olduğunu gördüm. Birincisi bu böcek veya kurtçuklar ne olabilir? İkincisi ne yapmam gerekiyor?

Eklenen Resimler

Oguzali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 09:38   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2009
Merhabalar,
Benim de bir kaç ay önce bir Phalaenopsis'im oldu. İlk geldiğinde çiçekliydi, daha sonra çiçeklerini döktü. Şimdi ise 4 yeni dal verdi ve dalların üzerinde bir sürü tomurcuğu var. )
Sulamasını haftada 1 daldırma usülü yapıyorum. Ayrıca sulama sonrası fısfısla özel orkide besini veriyorum.
Benim sorunum ise, ilk geldiği zamanlarda orkidemde bir kaç tane kırmızı örümcek farkettim, yani sanırım kırmızı örümcek çünkü örümceğe benziyorlar ve pembemsi, kızılımsı bir renkleri var. Buradan edindiğim bilgiler sonucu bir süre susuz bıraktım ki kurusun, yanına da ıslak torf bıraktım. Bu dediğim nisanın başında idi. Daha sonra orkidem gelişimine gayet güzel devam etti. Ancak az önce sulamasını yaparken, suya daldırıp çıkarttıktan sonra tekrar kırmızı örümcek ve ilk kez beyaz beyaz, çok küçük, hızlı hızlı hareket eden bir kaç tane böcek gördüm. Şu anda tam çiçek verme evresi olduğu için ilaçlama yapıp yapmamakta kararsızım. Böcek miktarı çok olmadığı içinde emin olamıyorum, böceklerden kurtarayım derken daha fazla zarar vermek istemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Ve hangi ilacı önerirsiniz? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılar..

aris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 19:25   #45
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Oğuzali ve Aris,

Kırmızı örümcek çok fazla hızlı hareket eden bir böcek değildir. Yaprak altında ağını kurarak yerleşir. Bu zararlıyı farketmeniz yaprağın gümüşi bir renk alması ile olur. Gözle görülmesi çok zordur. (en azından ben bir loop veya büyüteç ile bakmam gerekir; popülasyonu fazla değilse farkedebilmem adına)
Sizin tasfir etiğininiz saksı harcındaki böcekler toprak piresi gibi bir şeyler olmalı.
İlaçlama yapmanız gerekmiyebilir, ancak bu saksı harcını gereğinden fazla nemli kaldığına bir işarettir.
Saksı harcının iyice kurumasını bekleyin bir 10 gün kadar çevre nemini de azaltın.
Saksı harcını değiştirmek ise en uygunu olacaktır.
Ziraii ilaç kullanmak istemiyor iseniz 2-3 gün sigara tütünü ile ıslatığınız su ile sulama ile bu hayvanatlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.
Ev yapımı ilaçlar kullanmak isterseniz ionik detergentlerden kaçının mümkünse bebe şampuanı gibi non ionik detergentler içeren mamüller kulanın. Arap sabunu gibi aşırı kalevi terkipleri orkidelerinizde asla kullanmayın.
Toprak piresi gibi zıplıyan çabuk areket eden böcekler aşırı nemli, ıslak tutulan ve hata torf içeren saksı harçlarında görülmektedir.

Eski 01-06-2009, 23:07   #46
Yeni Üye

Oguzali's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2009
Tespitiniz son derece doğru galiba Praecox. Çok küçük ve beyaz renkliler, harcın nemli kısımlarında yoğunlukla bulunuyorlar ve çok hızlı hareket ediyorlar, hatta bazen zıplıyorlar. Bende toprağı yeniledim ve artık fanusun üstünde bırakmamaya karar verdim. Ben sürekli bir nem sağlasın diye böyle bir şey yapmıştım. Ama yanlış olduğunu yaşayarak gördüm. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Oguzali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 10:59   #47
Yeni Üye

Sayın Praecox çok çok teşekkür ederim. Önerilerinizi deneyeceğim. Tekrar kurumaya bırakıp, yanında da nemli torf bulunduracağım. bir daha ki sulamada da tütünlü suyu deneyeceğim. Zaten şimdilik sayıları çok az böceklerin ve büyümesi çok güzel devam ediyor. Zarar vermek istemiyorum, orkide bakıcılığında yeni olduğum için sizin fikirleriniz benim için çok değerli. Tekrar teşekkürler..

Eski 21-11-2009, 09:00   #48
Yeni Üye

Tekrar merhaba, geçtiğimiz uzun dönem içerisinde orkidelerim büyüdü, çiçekleri açtı, döküldü ve dalları kurudu. Bir tanesi şu anda yeni dal veriyor. Her ikiside sürekli yeni yaprak vermeye devam ediyor. Ancak orkidelerimden bir tanesinin yapraklarının çıktığı bölümde örümcek ağına benzer bir şey var, aynı zamanda yaprak altında da bir kaç tane reçineye benzer noktalar farkettim. Zaten bahsettiğim orkidem ilk geldiği günden sonra tüm çiçeklerini birden dökmüş ve bir yaprağının ortasında ve bir diğerinin de ucunda sararma ve kuruma meydana gelmişti. Bir zararlının musallat olduğu muhakkak ama ben hangisi olduğuna emin olamadım ve ne yapacağımı da bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Eski 21-11-2009, 16:09   #49
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
örümcek ağına benzer bir şey var, aynı zamanda yaprak altında da bir kaç tane reçineye benzer noktalar farkettim.
Bu kadarlık tasfirle bir şey söylemek mümkün değil.
Örümcek ağına benzer bişi'yi beyaz ise pamukçuk...
yaprak altında bir kaç tane reçine benzeri şeyi de kabuklu bit olduğunu var saysak mı?
Zira sık rastlanan haşareler bunlar. Bu tasfir de bana onların olabileceğini varsaydırdı.
Resim eklerseniz...

Eski 25-11-2009, 11:28   #50
Yeni Üye

resim eklemeye çalışayım en kısa zamanda ama daha yeni yapraklarının altını ve ağları peçeteyle temizledim o nedenle şu an için gözükmez. ama ağın çok seyrek yani az miktarda ve beyaz olduğunu söyleyebilirim. reçineye benzer noktalar ise az miktarda ve topluiğne başı büyüklüğündeydi. çok fazla olmadığı için ilaçlama yapıp yapmamakta kararsız kaldım ama şu da bir gerçek ki orkidem pek de sağlıklı gözükmüyor. yapraklarındaki kuruma resim eklediğim zaman gözükecektir. yardımınız için çok teşekkürler..
resim en kısa zamanda ekleyeceğim.

Eski 25-11-2009, 11:44   #51
Yeni Üye

fotoğrafları şimdiden yükleyeyim dedim. ilk 2 ve son fotoğraflar sağlıklı olmayan orkidem. son fotoğrafta reçine dediğim şeyi çekmeye çalıştım ama pek de belli değil dediğim gibi. 3. ve 4. fotoğraf ise diğer orkidemi ait. ikisininde dalları sonuna kadar kurumuştu. şimdi iyi durumda olan yeni bir dal veriyor ) heyecanla beklemedeyim.

Eklenen Resimler

Eski 25-11-2009, 11:54   #52
Kaybettik...

praecox's Avatar

Bitkiniz güneş yanığı geçirmiş, kırmızı örümcek hasarı var ve de kabuklu bit gördüğümü sanıyorum... resimlerden.

Kararma da var sanırsam fungal bir sorun da baş göstermiş.

Çiçek sapı çok sıhhatli gelişme gösteriyor.
Bir büyüteçle yaprak üzerlerini iyice inceleyin. Kırmızı örümcekler aktif mi?
Böcek ve/veya mantari ilaçlama gerekebilir.

Eski 25-11-2009, 23:12   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
Sayın Praecox ,kırmızı örümcekler cymbidiumumu sarmış ne yapmalıyım

Merhabalar...sitemize yeni üye oldum yaklaşık 2 ay önce bir phal.ım oldu.Orkide merakım beni başka türler edinmemi sağladı ve geçen pazar istanbula gitme fırsatım oldu.Beylikdüzü bauhaoustan 2 adet cymbidium aldım.Ancak az önce birşeyi farkettim ve yıkıldım..Benim güzel çiçeğimde bol miktarda kırmızı örümcek vardı.Hemen eşim saksıda gördüklerini öldürdü.Hayvanatlar bayağı iyi beslenmiş herhalde ki büyüklerdi
orkidemizi saksıdan çıkardık ve inceledik.Topraktada larvaya benzeyen 3 tane yapı çıkardık.Ama bunların içi boştu.
Lütfen ne yapabileceğim konusunda yardım edin.Bitkimin ölmesini istemiyorum...
Anladığım kadarı ile ilaçlanabilir.Nasıl bir ilaç kullanabilirim?Çanakkalede oturuyorum herşeyi bulmam zor oluyor eğer toprak değiştirilecekse nasıl bir toprak kullanabirim ve nerden temin ederim?Rica ediyorum yardım edin...Diğer 2orkidemi onun yanından ayırdım bulaşmasın diye doğru yaptım sanırım...Şimdiden teşekkür ediyorum..
SAYGILAR...

fulyaduru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2009, 16:07   #54
Kaybettik...

praecox's Avatar

Cymbidium ve Dendrobium'ları kırmızı örümcek çok çabuk sarar.
O kadar ki seralarda devamlı periodik olarak önleyici ilaçlamalar yapılır.
Son kanuna göre artık benim burdan size bir ilaç adı tavsiye etmem uygun değil.
Ziraatçınızdan bunu öğrenebilirsiniz. Ve ya eski mesajlarımı okuyun.
Orkidelere ruhsatlı pek de ziraai ilaç olmadığından. Süs bitkiler için uygun bir ilaç önerilebilir size.

Eski 26-11-2009, 23:09   #55
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2009
teşekkür ediyorum bilgileriniz için eski sayfaları okudum ve birtakım şeyleri öğrendim sanıyorum..Bir şey daha sormak istiyorum izninizle..Bugün çanakkale nin en tanınmış çiçekçisine sorunumu anlattım ve ilaç istedim..Bana şeltoks sık dedi.Acaba doğru mu ?öyle bişey olsa herkes bunu yapmaz mıydı...Yapmadım yanlış olduğunu düşündüm..Forumdaki tüm orkide sayfalarını yaladım yuttum ama şeltoksu hiç okumadım..Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

fulyaduru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2009, 07:26   #56
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Bitkiniz güneş yanığı geçirmiş, kırmızı örümcek hasarı var ve de kabuklu bit gördüğümü sanıyorum... resimlerden.

Kararma da var sanırsam fungal bir sorun da baş göstermiş.

Çiçek sapı çok sıhhatli gelişme gösteriyor.
Bir büyüteçle yaprak üzerlerini iyice inceleyin. Kırmızı örümcekler aktif mi?
Böcek ve/veya mantari ilaçlama gerekebilir.
Teşekkür ederim tekrar. orkideler hakkında öğrendiğim çoğu şeyi sizden öğrendim tekrar teşekkür ederim )

Eski 28-11-2009, 07:29   #57
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fulyaduru Mesajı Göster
teşekkür ediyorum bilgileriniz için eski sayfaları okudum ve birtakım şeyleri öğrendim sanıyorum..Bir şey daha sormak istiyorum izninizle..Bugün çanakkale nin en tanınmış çiçekçisine sorunumu anlattım ve ilaç istedim..Bana şeltoks sık dedi.Acaba doğru mu ?öyle bişey olsa herkes bunu yapmaz mıydı...Yapmadım yanlış olduğunu düşündüm..Forumdaki tüm orkide sayfalarını yaladım yuttum ama şeltoksu hiç okumadım..Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Mümkünse buraya bende bir soru eklemek istiyorum konu ile alakalı. Bende kırmızı örümcek için hangi ilacı alabilirim diye ziraat mühendisi bir yakınımıza sorduğumda bana önce sirkeli su ile yaprakları silmemi, 1 hafta kadar sonra da içine bir kaç damla çamaşır suyu damlatılmış su ile tekrar silmemi önerdi. Ama ben orkidelerin çok hassas olduğunu bildiğim için tereddütteyim. bu arada o hasta orkidem şimdi iki dal birden veriyor gibi gözüküyor. ))

Eski 28-11-2009, 07:53   #58
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sirkeli suyun orkidelere bir zararı olacağını sanmam, ancak kırmızı örümceklere de bir zararı olacağını zannetmiyorum.
Sheltox ise hiç bir bitkiye tavsiye etmem. Çocukluğumda çaresizlik içinde bir kaç değişik türde denemiştim sonuç bitkinin de ölmesi idi.
Dolayısı ile (gerçi günümüz sheltox terkibi değişti ise de) kullanmanızı pek de salık veremem.
Ben orkidelerde denemedim bilemiyorum, varsa deneyip müspet sonuç alan bizimle paylaşırsa öğrenmiş oluruz.

Eski 04-08-2010, 09:01   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2010
orkidemdeki beyaz noktaciklar icin yardim edin lutfen

Merhaba,
yaklasik 7 ay once alinmis bir orkidem var,
ilk geldiginde muhtesem cicekleri vardi, sonra cicekler gitti 3-4 aydir ciceksiz.
tatile giderken arkadasima birakmistim cicegimi,
dondugumde fotografta gordugunuz gibi köklerde 3-5 yerde beyaz topcuk seklinde seyler oldugunu farkettim. sorunun ne oldugunu bilmiyorum yardim ederseniz cok sevinirim.

Bu arada sulama suyunda orkide gubresi vardi uygun miktarda,
acaba gubreden kaynaklanan birsey midir?

Eklenen Resimler

Düzenleyen asitive : 04-08-2010 saat 09:02 Neden: tashih hatasi
asitive Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2011, 00:14   #60
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2011
Aranıza yeni katıldım ve çiçek hastasıyım. Hayatımda ilk defa phalm cinsi orkide aldım ve şu sıralar kendimi ilk anne olduğum acemi günlerdeki gibi hissediyorum. Şeltoks kullanımıyla ilgili bir yazı ile karşılaşınca yaşadığım deneyimi paylaşmaya karar verdim. Geçen sene bodur narımın tamamı beyaz bir örümcek ağı ile kaplanmıştı ve bende üzerine şeltoks sıktım sonuç feciydi ,narım bütün yapraklarını döktü ama beni terk etmedi bir süre sonra yapraklarını yeniden vermeye başladı...Bu sene yine çiçeklerimde haşereler baş gösterince önce onları yıkayarak temizlemeye çalıştım ama yeterli olmadı.Geçen günü narımda yeşil bitler ve beyaz pamuk gibi böcek bulunca ne yapıcağımı şaşırdım. onun arkasından yıldız çiçeğimede bulaştığını fark edince önce yıldızda bunu denemeye karar verdim. Yıldız çiçeğime şeltoksu yapraklarının altına üstüne her tarafına bol miktarda sıktım . Bir 5-10 dakika bekledikten sonra tazyikli yoğun bir duş aldırdım ve sonuç inanılmaz oldu hala balkonda ve misler gibi duruyor... Sonucun başarılı olduğunu görünce narıma da aynını tatbik ettim birkaç çiçeği düştü bazı dalların en uç kısımlarının yaprakları sarardı o kadar ki eğer bunu yapmasaydım böcekler bundan çok fazlasını yapıcaklardı. Benim şeltoks kullanımı sırasında öğrendiğim şu: Şeltoks bitkinin üzerinde kurumamalı uygulamadan 5-10 dakika süre içinde bol su ile kimyasal madde temizlenmeli. Birde Afrika menekşemden bir türlü uzaklaştıramadıgım küçük sinekler için menekşeme aynı yöntemle bunu uyguladım ve bolsu ile yıkadım ve gölgede kuruttum tek bir yaprağı dahi zarar görmedi.... phalmlerim üzerinde kahverengi özellikle yaprak kenarlarında yerleşik canlılar ve beyaz pamuk benzeri şeyler gördüm bugün ama onların üzerinde şeltoksu denemeye cesaret edemedim.

Yapı marketten su bazlı böcek ilacı aldım ve onu uyguladım bugün sonuç ne olucak bilmiyorum. İyi bir netice alamazsam birinde bu işi mutlaka deniyeceğim. Alıcağım sonucu sizlerle mutlaka paylaşırım. Umarım denediğim ürün de başarılı olurum..

saygılarımla....

gizli bahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024