agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2017, 00:15   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Anlattıklarınıza göre saksı harcı çürümeye başlamış. Küf gelişmiş ve bu küfü yemeye gelen böcekler saksıda yuvalanmışlar. Saksı harcını değiştirin.
Peki bu çiçek açma döneminde harcı değişirsem çiçekler küser mi? Yeni harçta yosun kullanmalı mıyım?

Düzenleyen Emish : 21-06-2017 saat 00:16 Neden: Eksik
Emish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2017, 13:57   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emish Mesajı Göster
Peki bu çiçek açma döneminde harcı değişirsem çiçekler küser mi? Yeni harçta yosun kullanmalı mıyım?
Ağaç kabuğu kullanın. Piyasada orkide toprağı adıyla satılıyor. Saksı harcı değiştirmenin, çiçekleri dökme olasılığı var. Ama, bitkinizde tek yaprak kalmış, bu bile çiçekleri beslemesine engel bir durum aslında. Bitkiyi, yazın 2-3 günde bir sulayın, ayda bir defa gübre verin. Gübre vermeden önce saksı harcından 2-3 litre memba suyu geçirip saksı harcında bir önceki gübrelemeden kalan kalıntıları uzaklaştırın, sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Kullandığınız suda florür (F) bulunmasın, şişe üzerindeki analiz raporuna bakın.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2017, 16:57   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Alıntı:
Ağaç kabuğu kullanın. Piyasada orkide toprağı adıyla satılıyor. Saksı harcı değiştirmenin, çiçekleri dökme olasılığı var. Ama, bitkinizde tek yaprak kalmış, bu bile çiçekleri beslemesine engel bir durum aslında. Bitkiyi, yazın 2-3 günde bir sulayın, ayda bir defa gübre verin. Gübre vermeden önce saksı harcından 2-3 litre memba suyu geçirip saksı harcında bir önceki gübrelemeden kalan kalıntıları uzaklaştırın, sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Kullandığınız suda florür (F) bulunmasın, şişe üzerindeki analiz raporuna bakın.
Çok teşekkür ederim. İyi günler

Emish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 16:04   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2017
kahverengi toz zerresi kadar zıplayan böcek

Dört adet phal. Orkidem var. Bunlarda kahverengi çok küçük böcekler meydana geldi. Bu böcekler sulama yaptığın zaman saksının altındaki tabağa çıkıyorlar ve Zıplıyorlar. böceğin gerçek boyutu su birikintisinin yanından. Kadar. İkinci resim çok büyüterek çektim. Çözüm olarak Saksıdaki ağaç kabuklarını çıkarıp fırınlama yöntemini seçtim.SONUCU başarılı olursa size haber vereceğim . Bu böceklerin nemden olduğunu sanıyorum. O yüzden ağaç kabuklarını bu sefer daha az koydum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen ufukl : 21-08-2017 saat 16:09 Neden: türkçe yazım yanlışı
ufukl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 16:25   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2017
çiçeklerimin son hali

Eklenen Resimler

ufukl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2017, 22:31   #126
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufukl Mesajı Göster
Dört adet phal. Orkidem var. Bunlarda kahverengi çok küçük böcekler meydana geldi. Bu böcekler sulama yaptığın zaman saksının altındaki tabağa çıkıyorlar ve Zıplıyorlar. böceğin gerçek boyutu su birikintisinin yanından. Kadar. İkinci resim çok büyüterek çektim. Çözüm olarak Saksıdaki ağaç kabuklarını çıkarıp fırınlama yöntemini seçtim.SONUCU başarılı olursa size haber vereceğim . Bu böceklerin nemden olduğunu sanıyorum. O yüzden ağaç kabuklarını bu sefer daha az koydum.
Tavsiyelerinizi bekliyorum teşekkürler
Saksı harcı organik kökenliyse (ağaç kabuğu, hindistan cevizi lifi..) 1-2 yıl içerisinde küflenmeye başlar. Sonra, bu küflerle beslenen böcekler gelişmeye başlar. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı saksıya yerleştirmeden önce, bir tencere içerisine koyup haşlayın. Bu, harçla gelmesi muhtemel salyangoz ve böcek yumurtalarını öldürür. Soğuduktan sonra saksıya yerleştirebilirsiniz.

ümrann beğendi.
Eski 08-01-2018, 22:13   #127
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2016
Tomurcuk var

Merhabalar.ben de orkidemi aldim 15 gün sonra suladim sanirim kirecli geldi tum cicekleri döktü lakin dalinin birinin ucunda tek bir tomurcuk var ne açıyor ne soluyor. Öylece yeşil bekliyor. Kuruyunca dallrini kesecegim ama ne yapmaliyim bilemedim. Simdi mi kessem acaba?

Aslibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 07:16   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2018
Merhaba, orkidemin üzerinde minik kahverengi bitler var. Onları yok edecek ilaç (doğal/kimyasal) ne olabilir? Bu bitlerin yanısıra yapışkan salgılar da var. Nasıl temizleyebilirim?

Name:  20180716_065506.jpg
Views: 829
Size:  24.9 KB

Ozzge Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2018, 23:37   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2018
Orkidem ölüyor mu?

Merhabalar yaklasik 4 hafta once aldigim orkidemin kok kisimlari kararmaya basladi ve bazi kisimlarda kirmizi beyaz pamucuk tarzi seyler var. Ayrica kucuk beyaz bocekler de gordum. İlk aldigimda 6 tane yesil yapragi vardi daha sonra kokun kararan kisimlarindan 2 tane yapragi dustu. Uzerindeki butun tomurcuklar cicek acti. Ve cicekler de suan gayet iyi durumda. Ama kokleri beni tedirgin ediyor. Ne yapabilirim yardimci olabilirseniz cok sevinirim

Eklenen Resimler

Elcnpyrz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 02:22   #130
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elcnpyrz Mesajı Göster
Merhabalar yaklasik 4 hafta once aldigim orkidemin kok kisimlari kararmaya basladi ve bazi kisimlarda kirmizi beyaz pamucuk tarzi seyler var. Ayrica kucuk beyaz bocekler de gordum. İlk aldigimda 6 tane yesil yapragi vardi daha sonra kokun kararan kisimlarindan 2 tane yapragi dustu. Uzerindeki butun tomurcuklar cicek acti. Ve cicekler de suan gayet iyi durumda. Ama kokleri beni tedirgin ediyor. Ne yapabilirim yardimci olabilirseniz cok sevinirim
Bitkiyi eczaneden alacağınız oksijenli su ile yıkayın. Bozuk kök kısımlarını kesin açılan yara kısımlarına da oksijenli su ile yıkayıp kurutun. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde tutun. Bu, harçta bulunması muhtemel salyangoz yumurtalarını öldürür.

ümrann beğendi.
Eski 27-10-2018, 13:18   #131
Yeni Üye

Cevabiniz icin tesekkur ederim. Fakat kararan kokler ayni zamanda cicekli kisma giden dallar yani cicekli saplarin kok kisimlari karardi. Bu durumda kesmem mumkun degil:/

Eski 27-10-2018, 13:20   #132
Yeni Üye

Alıntı:
Bitkiyi eczaneden alacağınız oksijenli su ile yıkayın. Bozuk kök kısımlarını kesin açılan yara kısımlarına da oksijenli su ile yıkayıp kurutun. Saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde tutun. Bu, harçta bulunması muhtemel salyangoz yumurtalarını öldürür.
Cevabiniz icin tesekkur ederim. Fakat kararan kokler ayni zamanda cicekli kisma giden dallar yani cicekli saplarin kok kisimlari karardi. Bu durumda kesmem mumkun degil:/

Eski 16-07-2019, 11:38   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Merhaba. Orkideleri gerçekten çok seviyorum. Ama bi o kadar da sinir oluyorum. 3 dallı bir orkidem var. Çiçekleri baya boldu. Geldikten sonra çiçek döktü. Hadj neyse dedik olur öyle ama şimdi dal kurutmaya başladı. Hemen alt üç boğum uzeri kestim. Olmadi kurudu. Biri gitti .ardından ikincide başladı. Tavsiye üzerine üstten keserek bekledim nereye kadar kurursa ona yakın kesmeye devam ettim. Ama o da kuruyor. . Yaprak çoğaltıyor. Ama dal kurutuyor. O strese girmedi galiba ama ben girdim. Bi saha orkide almaya tövbe edeceğim böyle giderse.... Ne yapmam gerekir tavsiyelerinizi bekliyorum.

SM-A720F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enviro-nment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2019, 16:18   #134
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Enviro-nment Mesajı Göster
Merhaba. Orkideleri gerçekten çok seviyorum. Ama bi o kadar da sinir oluyorum. 3 dallı bir orkidem var. Çiçekleri baya boldu. Geldikten sonra çiçek döktü. Hadj neyse dedik olur öyle ama şimdi dal kurutmaya başladı. Hemen alt üç boğum uzeri kestim. Olmadi kurudu. Biri gitti .ardından ikincide başladı. Tavsiye üzerine üstten keserek bekledim nereye kadar kurursa ona yakın kesmeye devam ettim. Ama o da kuruyor. . Yaprak çoğaltıyor. Ama dal kurutuyor. O strese girmedi galiba ama ben girdim. Bi saha orkide almaya tövbe edeceğim böyle giderse.... Ne yapmam gerekir tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bitkinin hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak dal yeşil de kalabilir kuruyabilir de. Kuruması daha muhtemel. Dalda bulunan karbonhidrat ve taşınabilen mineral maddeleri kullanmak isteyeceğinden büyük olasılıkla bitki dalı atar, kurutur. Çiçeklenme için ise, bitkinin 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor ki çiçek dalı verebilsin. Kış aylarını bekleyin.

Enviro-nment beğendi.
Eski 16-07-2019, 18:13   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Alıntı:
Bitkinin hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak dal yeşil de kalabilir kuruyabilir de. Kuruması daha muhtemel. Dalda bulunan karbonhidrat ve taşınabilen mineral maddeleri kullanmak isteyeceğinden büyük olasılıkla bitki dalı atar, kurutur. Çiçeklenme için ise, bitkinin 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor ki çiçek dalı verebilsin. Kış aylarını bekleyin.
Cevabiniz icin Teşekkür ederim. Çiçek sepetinden gelen Phalanopsis türü orkide. Kimi arkadaşlardaayni sorunlu bitkinin dali yesil kalıyor. Bizde kaç tane geçti ise elimize hep kuruttuk. besin **** takviye vitamin tavsiye eder mısınız. Önüne geçelim. Dediginiz gibi sabit stabil bir ortamımız yok. Banyo ya kapatacagim ama sıcaklık pek değişmez.

Enviro-nment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2020, 10:45   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-02-2020
Merhaba orkidemin köklerinde beyaz küf gibi birleyler var yardımcı olabilirmisiniz acaba

Durak123 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 23:07   #137
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
Orkide toprağında minik bitler...

Ne kadar uğraşsam da bir türlü başedemedim bu minik bitlerle.... Bu bitlerden nasıl kurtulurum, yardımcı olursanız çok sevinirim...

Eklenen Resimler

lale... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 23:10   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
Bu minik bitler çiçeklerin üzerinde bile geziyor

Eklenen Resimler

lale... Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2020, 20:28   #139
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2020
Merhabalar. Orkide beslemekte ve bakımında baya acemiyim. Anneme orkide almıştım iki sene önce, yazın güzel de açtı, ama sonra çiçeklerin normal dökülmesi ile beraber yaprakları bozarmaya başladı. Annemde bilerek/bilmeyerek kesmiş yapraklarını ve şuan sadece bir yaprak var. Bir de, sap kısmı; çiçekler tamamen döküldükten sonra, üç boğum altından kestim, dedi annem ama zamanla sap da kurudu. Annem de sapı iyice kesmiş, şuan toprağın içinde mi bilmiyorum, sap gözükmüyor:/ Ayrıca bugün fark ettim; yaprağın kökünden yani daha doğrusu yaprağın iç çukur gibi yerinden yeni bir yaprak çıkıyor inşaallah(buna çok sevindim, umarım iyi bir şeydir). Asıl sormak istediğim; toprağında, toprağı karıştırırken veya suladığımız zaman çıkan/görünen çok küçük böcekler var, kahverengi gibi sarımsı gibi ya da toprağın renginde de diyebilirim, kaçışıyorlar hızlıca.. sanırım bunlar unlu bit değil, bunlar için ne yapmalıyız tavsiyeniz ne olur acaba yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim, sağ olun..

s_erkam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2020, 20:52   #140
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s_erkam Mesajı Göster
Merhabalar. Orkide beslemekte ve bakımında baya acemiyim. Anneme orkide almıştım iki sene önce, yazın güzel de açtı, ama sonra çiçeklerin normal dökülmesi ile beraber yaprakları bozarmaya başladı. Annemde bilerek/bilmeyerek kesmiş yapraklarını ve şuan sadece bir yaprak var. Bir de, sap kısmı; çiçekler tamamen döküldükten sonra, üç boğum altından kestim, dedi annem ama zamanla sap da kurudu. Annem de sapı iyice kesmiş, şuan toprağın içinde mi bilmiyorum, sap gözükmüyor:/ Ayrıca bugün fark ettim; yaprağın kökünden yani daha doğrusu yaprağın iç çukur gibi yerinden yeni bir yaprak çıkıyor inşaallah(buna çok sevindim, umarım iyi bir şeydir). Asıl sormak istediğim; toprağında, toprağı karıştırırken veya suladığımız zaman çıkan/görünen çok küçük böcekler var, kahverengi gibi sarımsı gibi ya da toprağın renginde de diyebilirim, kaçışıyorlar hızlıca.. sanırım bunlar unlu bit değil, bunlar için ne yapmalıyız tavsiyeniz ne olur acaba yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim, sağ olun..
Saksı harcınız çürümüş. Harcı değiştirin. Yeni aldığınız harcı, kullanmadan önce bir tencereye koyup kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, harç içerisinde bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Kolay gelsin.

Eski 16-10-2020, 21:01   #141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2020
Alıntı:
Saksı harcınız çürümüş. Harcı değiştirin. Yeni aldığınız harcı, kullanmadan önce bir tencereye koyup kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, harç içerisinde bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Kolay gelsin.
Çok çok teşekkür ederim, üzülüyordum öyle görünce.. az önce de toprağını inceledim, haşereler öyle dolanıyor ve dikkat ettim ki toprak ya da tarçına benzer şeyler küflü gibi..
İsim vermemde sakınca var mı bilmiyorum ama, migros da orkide toprağı diye satılıyor, ondan alsak ve dediğinizi uygulasak olur mu acaba? Bir de harcı kaynatın demişsiniz; onun için bir süre var mı, mesela 5dk kaynatmak yeterli olur mu?

Düzenleyen s_erkam : 17-10-2020 saat 17:42
s_erkam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2020, 14:07   #142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2020
ACİL YARDIMMMM
Arkadaşlar foruma konu açamıyorım o yüzden buradan yazdım. Yaklaşık bir hata önce saksı değişimi yaptım. Steril bir şekilde gerçekleştirdim bütün işlemleri. Ama şimdi orkidemin köklerinde yeşil yeşil mantarlar oluşmaya başladı. Bundan nasıl kurtulabilirim lütfen yardımcı olun...

Bilge341 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024