agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-11-2015, 20:16   #91
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Chemist. Mesajı Göster
Substrat dediğiniz orkide harci midir kendi sorunuma benzer sorulari okuyorum ancak biraz acemiyim
Evet orkide harcı-yetiştirme ortamıdır.

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2015, 20:23   #92
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdem.crocus Mesajı Göster
Merhaba,

Orkide saksımı döktüğümde içinden isminin tespih böceği olduğnu öğrendiğim böcekler çıktı. Hemde bir sürü. Biraz bekletip böceklerin dağılmasını bekledim. Tekrar saksımı doldurdum. Ama içerinde yumurtaları olduğundan mı yoksa tamamen gitmediklerinden mi bilmem tekrar üremişler. Bunlar bitkime zarar verir mi acaba. Köklerde aman aman bir hastalık yok fakat saksının içinde olduklarını bilmek bile korkunç
Merhaba eğer yeni harç kullanmayacaksanız orkide harcinizi su içine boşaltıp süzün orkide köklerini klorsuz su ile yıkayın çürük kökleri kesin.yikadiginiz harcı eski bir tencerede kaynatın.kaynadıktan sonra soğuyunca bir poşete koyup buzdolabının deepfreze bölmesinde 4-5 saat tutun daha sonrasında çıkartıp buzu çözülünce orkidenizi dikin.
Kolay gelsin...

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2016, 09:52   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2016
Merhabalar. Hediye gelen orkidemin kırılan dalı 1.5 yıl sonra geldi.ancak orkidemin saksı icinde beyaz pamukcukluar mevcut .toprağı kurusun diye su vermiyorum.doğru mu yapıyorum acaba. Su an çiçek döneminde. İlaç vermem gerekli mi. ?

Enviro-nment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2016, 12:20   #94
Ağaç Dostu

sar-dunya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Galeri: 1
Merhaba,

Saksı içindeki beyaz pamukçuklar küfe veya mantara benziyor mu?

Bitki 1.5 yıldır sizde ve hiç toprak değişimi geçirmediyse zamanı gelmiş olabilir. Öte yandan bitkiyi fazla kuru tutmayın. Daha kısa/az çiçekli bir çiçek dalı veya vaktinden önce dökülen çiçeklerle karşılaşabilirsiniz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Enviro-nment Mesajı Göster
Merhabalar. Hediye gelen orkidemin kırılan dalı 1.5 yıl sonra geldi.ancak orkidemin saksı icinde beyaz pamukcukluar mevcut .toprağı kurusun diye su vermiyorum.doğru mu yapıyorum acaba. Su an çiçek döneminde. İlaç vermem gerekli mi. ?

sar-dunya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2016, 12:25   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2016
[IMG][/IMG] umarım resimlerde net gözüküyor dur. Çiçekçide toprak değişimi yapıldı yaklaşık 2-3 ay oldu sonra dal verdi. Çok susuz kalmıyor daldırma şeklinde suluyoruz. Ancak saksı icinde toprak hala nemli duruyor.

SM-G800HQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enviro-nment Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 14:19   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2016
Merhaba bir kaç gündür orkidelerimde beyaz pamukçuk gibi bişeyler oluşmaya başladı bugün gözlerime inanamadım ve 5orkidemde birden vardı bu konuda acil cevap bekliyorum yardım edermisiniz resim nasıl atabilirim bilmiyorum artı bir kaç yıldır çiçek açmayan orkidem bulunuyor neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum

Emel.59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2016, 17:57   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emel.59 Mesajı Göster
Merhaba bir kaç gündür orkidelerimde beyaz pamukçuk gibi bişeyler oluşmaya başladı bugün gözlerime inanamadım ve 5orkidemde birden vardı bu konuda acil cevap bekliyorum yardım edermisiniz resim nasıl atabilirim bilmiyorum artı bir kaç yıldır çiçek açmayan orkidem bulunuyor neyi yanlış yapıyorum bilmiyorum
Pamukçuk gibi oluşumlar küf olabilir. Carbendazim aktif maddeli bir tarım ilacından bir litre suya 2gram ilave edip bitkiye püskürtün ve köklerede dökerek uygulayın. Phalaenopsis orkidesinin çiçek açması için 1-1,5 ay süre ile 16-19°C sıcaklıkta tutulması gerekiyor. Sıcaklık düşüşü olmadan çiçeklenme olmuyor. Kışı bekleyin ve bitkinizi kışın serin bir odada tutun.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 15:31   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2016
Dün inceledim küf değil böcek **** bit gibi birseydi bu beyaz şeyler koza içinde böcek gibi hangi ilacı kullanmam gerek 5 orkide më birden yayıldı bunlar yanıt verdiğiniz içinde teşekkür ederim

Emel.59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2016, 17:43   #99
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emel.59 Mesajı Göster
Dün inceledim küf değil böcek **** bit gibi birseydi bu beyaz şeyler koza içinde böcek gibi hangi ilacı kullanmam gerek 5 orkide më birden yayıldı bunlar yanıt verdiğiniz içinde teşekkür ederim
Yarım litre suya bir yemek kaşığı arapsabununu çok iyi karıştırın. İçerisine 10ml ispirto ilave edip iyice çalkalayın ve pamukçukların üzerine püskürtün.

Eski 29-06-2016, 15:21   #100
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2016
Merhaba, benim evimde üç tane orkide mevcut. Açıkcası türlerini bilmiyorum, ilk orkidem 3 sene önce alındı ve geldiği yıl iki kez açtı. Fakat daha sonra toprağında beyaz çok minik uçan böcekler olduğunu gördüm. Toprağını değiştirdim, saksıyı temizledim, ilaçladım. Çok zorlandım ama geçti. Fakat çiçek açmıyor iki yıldan bu yana ama kökleri çok gelişti.
Geçen yıl aldığım orkidem ise çok sağlıklıydı çiçek açıyordu. Fakat bu yıl çok az çiçek verdi ve bir kaç gün önce onda da diğer orkidemde olan uçan beyaz böceklerden gördüm. Ne yapmalıyım? Ve daha önemlisi neden oluyor bu böcekler?

Siteyi incelediğimde yanlış bakım yaptığımı da farkettim. Ben saksının altındaki tabağa su koyuyor iki günde birde biraz üstlerden suluyordum. Sonra çiçek veren ve sonra dökülen saplarıda neredeyse dibinden kesip tarçınla mikrop kapmalarını önlemek için sabitlemem gerektiğini söylemişlerdi bende öyle yaptım. BU doğru mu peki?
Son olarak sıvı orkide besini veriyordum ama diğer çiçeğe oluşan böceklerden sonra bıraktım.
Yanlışlarımı ve yapmam gerekenleri yazarsanız ok çok sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum.

ruhito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2016, 18:29   #101
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ruhito Mesajı Göster
Merhaba, benim evimde üç tane orkide mevcut. Açıkcası türlerini bilmiyorum, ilk orkidem 3 sene önce alındı ve geldiği yıl iki kez açtı. Fakat daha sonra toprağında beyaz çok minik uçan böcekler olduğunu gördüm. Toprağını değiştirdim, saksıyı temizledim, ilaçladım. Çok zorlandım ama geçti. Fakat çiçek açmıyor iki yıldan bu yana ama kökleri çok gelişti.
Geçen yıl aldığım orkidem ise çok sağlıklıydı çiçek açıyordu. Fakat bu yıl çok az çiçek verdi ve bir kaç gün önce onda da diğer orkidemde olan uçan beyaz böceklerden gördüm. Ne yapmalıyım? Ve daha önemlisi neden oluyor bu böcekler?

Siteyi incelediğimde yanlış bakım yaptığımı da farkettim. Ben saksının altındaki tabağa su koyuyor iki günde birde biraz üstlerden suluyordum. Sonra çiçek veren ve sonra dökülen saplarıda neredeyse dibinden kesip tarçınla mikrop kapmalarını önlemek için sabitlemem gerektiğini söylemişlerdi bende öyle yaptım. BU doğru mu peki?
Son olarak sıvı orkide besini veriyordum ama diğer çiçeğe oluşan böceklerden sonra bıraktım.
Yanlışlarımı ve yapmam gerekenleri yazarsanız ok çok sevinirim. Yardımlarınızı bekliyorum.
Phalaenopsis orkideleri 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay süreyle tutulmazlarsa çiçeklenme meydana gelmez. Cymbidium orkidelerinde gece 12°, gündüz 20°C gibi (hangi türün melezi olduğuna göre değişebilir) sıcaklık farkı bulunmalı ki çiçeklenme meydana gelsin. Saksı harcı zaman içerisinde çürür ve burada mantar miselyumları gelişmeye başlar. Bu miselyumları yemek için gelen sinekler vardır. Sizde de durum bu sanırım. Saksı harcınızı değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde haşlayın (bu harçta bulunması muhtemel, kabuklu bit, unlu bit, salyangoz yumurtalarını öldürür) ve soğuduktan sonra kullanın. Tarçında sinnamik aldehit denilen, bitkiler için de zehir etkisi gösteren bir kimyasal madde bulunur. Fazlaca kullanmamanız önerilir.

Eski 30-06-2016, 16:18   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Phalaenopsis orkideleri 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay süreyle tutulmazlarsa çiçeklenme meydana gelmez. Cymbidium orkidelerinde gece 12°, gündüz 20°C gibi (hangi türün melezi olduğuna göre değişebilir) sıcaklık farkı bulunmalı ki çiçeklenme meydana gelsin. Saksı harcı zaman içerisinde çürür ve burada mantar miselyumları gelişmeye başlar. Bu miselyumları yemek için gelen sinekler vardır. Sizde de durum bu sanırım. Saksı harcınızı değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde haşlayın (bu harçta bulunması muhtemel, kabuklu bit, unlu bit, salyangoz yumurtalarını öldürür) ve soğuduktan sonra kullanın. Tarçında sinnamik aldehit denilen, bitkiler için de zehir etkisi gösteren bir kimyasal madde bulunur. Fazlaca kullanmamanız önerilir.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Saksı harcını yaz başında değiştirmiştim, 3-4 ay oldu. Diğer saksıyıda aynı anda değitirdiğimi düşünürsek onda bir problem yok. Acaba toprağı açıkta bıraksam ve önerebileceğiniz doğam bir ilaç yöntemi (su ve tütün karışımı yazmışlardı onun gibi) işe yarar mı böceklerin kaçması için?
Birde önceki mesajda yazdığım gibi yanlış sulayıp yanlış bir şekilde kesim yapıyorum değil mi? Dipten kesim yapmamak ve kovaya sokup çıkarmak gerekiyormuş sulamak için de. Haftada bir mi bu şekilde sulamam gerekiyor? Çok sulamaktan da böceklenmiş olablir mi? Saksının iç yüzeyince saksıya yapışmış yeşil yosun gibi şeyler oluşuyor.

Biliyorum çok şey yazdım kusura bakmayın lütfen ama zarar görmelerini istemiyorum cevabınızı bekliycem

ruhito Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2016, 19:37   #103
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ruhito Mesajı Göster
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Saksı harcını yaz başında değiştirmiştim, 3-4 ay oldu. Diğer saksıyıda aynı anda değitirdiğimi düşünürsek onda bir problem yok. Acaba toprağı açıkta bıraksam ve önerebileceğiniz doğam bir ilaç yöntemi (su ve tütün karışımı yazmışlardı onun gibi) işe yarar mı böceklerin kaçması için?
Birde önceki mesajda yazdığım gibi yanlış sulayıp yanlış bir şekilde kesim yapıyorum değil mi? Dipten kesim yapmamak ve kovaya sokup çıkarmak gerekiyormuş sulamak için de. Haftada bir mi bu şekilde sulamam gerekiyor? Çok sulamaktan da böceklenmiş olablir mi? Saksının iç yüzeyince saksıya yapışmış yeşil yosun gibi şeyler oluşuyor.

Biliyorum çok şey yazdım kusura bakmayın lütfen ama zarar görmelerini istemiyorum cevabınızı bekliycem
Tütün, tütün mozaik virüsü (TMV) taşır. Aşırı derecede dayanıklı bir virüstür. Oda sıcaklığında sekiz yıl, 5°C sıcaklıkta elli yıl enfeksiyon yeteneğini korur. Orkideler için ölümcül bir virüstür. Virüs enfeksiyonu görüldüğünde, enfeksiyonlu bitkinin yakılarak imha edilmesi önerilir. Dipten kesim yapmanın bir sakıncası yok. Sonuçta, soğuklama ihtiyacı karşılandığında yeni çiçek dalı verecektir. Çok sulama böceklenme yapmaz. Yeşil yosun oluşumu gübre + ışık neticesinde olur ya olduğu gibi kabul edeceksiniz ya da saksıyı karartacaksınız (aluminyum folyo sarılabilir). Saksı harcını bir tencereye koyun, harcın üzerini örtecek kadar su doldurun ve haşlayın. Soğuduktan sonra kullanabilirsiniz. Yazın3-4 günde bir, kışın haftada bir sulayın. Ayda bir gübre verin. Gübre vermeden önce saksı harcı üzerinden 1-2litre içme suyu geçirip bir önceki gübrelemeden arta kalan gübre artıklarını uzaklaştırın. Sonrasında sıvı gübre uygulayın.

Eski 05-07-2016, 12:57   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2016
Beyaz böcekler

Merhaba; bahçemizde birçok bitki üzerinde beyaz pamukçuklar ve o pamukçukları üreten beyaz böcekler var. Böcekler zıplayarak kolayca diğer bitkilere sıçrıyor ve pamukçuk üretiyor. Zeytinyağı sürmeyi denedik ama yoketmedi. Un biti değil o yüzden sanırım. Yardım rica edebilir miyim? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Merverk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 17:33   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-10-2016
orkidemim üzerinde delikler oluştu fotoğraf ekleyebilirsem ekliceğim ağ yapmış ve orkideden inmiş hafif sarı böcek benzeri şeyler vardı galiba orkideyi yiyiyorlar ve delikler olusuyo üstünde gezen göremiyorum lütfen yardımcı olun sulamasino hafta da 1 kez daldirma yoluyla yapıyorum ilgini için şimdiden çok sağolun

Rainf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 12:21   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2016
merhaba benim orkidemin saksının içinde bit gibi küçük canlılar var bu nedir bilen varmı köklerinde yapraklarında dibindeki orkide toprağı dediğimiz saksı içindeki ağaç kabukları üzerinde var sürekli dolaşıp duruyorlar bu na ne yapmak lazım tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum teşekkürler.

modelasitane Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 13:30   #107
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi modelasitane Mesajı Göster
merhaba benim orkidemin saksının içinde bit gibi küçük canlılar var bu nedir bilen varmı köklerinde yapraklarında dibindeki orkide toprağı dediğimiz saksı içindeki ağaç kabukları üzerinde var sürekli dolaşıp duruyorlar bu na ne yapmak lazım tecrübeli arkadaşlardan bilgi rica ediyorum teşekkürler.
Benzer soru daha önce sorulmuştu. Saksı harcınız oldukça eskimiş. Harçta küf gelişimi olmuş ve bu küfleri yemeye gelen böcekler harcı istila etmişler. Durum budur. Harcı değiştirin. Orkide toprağı adıyla satılan saksı harcından alın. Bu harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Bu işlem, harçta bulunması muhtemel salyangoz, kabuklu bit, unlu bit yumurtalarını yok etmenizi sağlar. Harç soğuduktan sonra değişimi gerçekleştirebilirsiniz.
İkinci olarak, aynı mesajı farklı konu başlıklarına atmayın. Konuyla ilgili birisi varsa zaten size yanıt verir.

Charlaux beğendi.
Eski 12-11-2016, 21:16   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2016
Merhabalar, orkidemin yapraklarının altında delikler kırmızı küçük noktacıklar oluştu ve 4 yapraktan ikisi düştü aynı zamanda keiki si de vardı ondaki yaprak da düştü. Zirai ürün satan biyerden declare adında bir ilaç aldım ama nasıl uygulamam veya ne sıklıkla uygulamam gerektiği konusunda bilgi edinemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 3 orkidemden 3 ü de bu durumda.
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG]

Cansuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2016, 14:18   #109
Ağaç Dostu

Kırmızı örümcek zararı gibi gözüküyor. Hektaş firmasının ürettiği Floramite kullanılabilir.

Eski 13-11-2016, 14:23   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2016
Alıntı:
Kırmızı örümcek zararı gibi gözüküyor. Hektaş firmasının ürettiği Floramite kullanılabilir.
Çok teşekkürler..

Cansuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2017, 19:01   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2013
Alıntı:
Benzer soru daha önce sorulmuştu. Saksı harcınız oldukça eskimiş. Harçta küf gelişimi olmuş ve bu küfleri yemeye gelen böcekler harcı istila etmişler. Durum budur. Harcı değiştirin. Orkide toprağı adıyla satılan saksı harcından alın. Bu harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Bu işlem, harçta bulunması muhtemel salyangoz, kabuklu bit, unlu bit yumurtalarını yok etmenizi sağlar. Harç soğuduktan sonra değişimi gerçekleştirebilirsiniz.
İkinci olarak, aynı mesajı farklı konu başlıklarına atmayın. Konuyla ilgili birisi varsa zaten size yanıt verir.
Merhaba. Benim orkidemin topraginda minik beyaz bocekler var. Saksinin icerisinde yosunlasma olmus zaten yeni toprak alip degistirmeliyim ama cicek acmak uzere tomurcuklar var. Topragini simdi degistirmem uygun olur mu?
Uygun degilse ne yapabilirim?

cii_them Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2017, 14:16   #112
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cii_them Mesajı Göster
Merhaba. Benim orkidemin topraginda minik beyaz bocekler var. Saksinin icerisinde yosunlasma olmus zaten yeni toprak alip degistirmeliyim ama cicek acmak uzere tomurcuklar var. Topragini simdi degistirmem uygun olur mu?
Uygun degilse ne yapabilirim?
Çiçeklenme süresinin geçmesini bekleyin.

Ziya Soner beğendi.
Eski 01-04-2017, 17:42   #113
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2017
Yardım

bir marketten aldığım orkidemin son hali bu ne yazık ki. İlk geldiğinde yaprakları biraz sararmıştı . Saksısını değiştirdim, torf aldım (çam kabukları vardı paketin içinde sadece ama) . Mevcut diğer orkidem gibi sulamaya devam ettim ama son durum bu. Kurtarabilirmiyim acaba çiçeğimi

Eklenen Resimler

Gumus299 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2017, 18:31   #114
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gumus299 Mesajı Göster
bir marketten aldığım orkidemin son hali bu ne yazık ki. İlk geldiğinde yaprakları biraz sararmıştı . Saksısını değiştirdim, torf aldım (çam kabukları vardı paketin içinde sadece ama) . Mevcut diğer orkidem gibi sulamaya devam ettim ama son durum bu. Kurtarabilirmiyim acaba çiçeğimi
Merhaba sn.Gumus299,

Keske kurtarılabilir durumda diyebilseydim ancak ne kök var ne canlı bir yaprak. Orkidenizin yaprakları sararmaya başladığında sormalısınız ki size yardımcı olabilelim. Herkes içinde geçerli birşey bu aslında. Emin değilseniz önce okuyun, okudunuz ama yoksa sorun. Öbür türlü iş işten geçmiş oluyor maalesef. Bazı durumlar var ne yapsanız kurtaramazsınız ama önemli olan sorunu erken teşhis etmek.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2017, 23:33   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2017
Merhaba. Orkidemin tomurcuklanında yeşil renkte bit görüyorum ve böceklerden çok huylandigim için elimle alamıyorum, silemiyorum. Nasıl birşey uygulayabilirim?

TuTu11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 09:22   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2017
selam 6 yıldır orkide bakıyorum 5 tane orkidem var 3 hafta once yapraklarında yapışkan sıvılar fark ettin minik damlacıklar ama yapışkan bulaşıcı bir hastalık çünkü hepsinde var ne yapa bilirim yardımcı olursanız sevinirim.

gül:)sen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2017, 16:12   #117
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gül:)sen Mesajı Göster
selam 6 yıldır orkide bakıyorum 5 tane orkidem var 3 hafta once yapraklarında yapışkan sıvılar fark ettin minik damlacıklar ama yapışkan bulaşıcı bir hastalık çünkü hepsinde var ne yapa bilirim yardımcı olursanız sevinirim.
Yabanci sitelerde bu sivinin hem gerceklesemeyen ari dollemesi (pollination) olabilecegi hem de bocek (mite) kaynaklanabilecegini soyluyorlar.Oksijenli su karisimiyla yapraklari temizleyip sterilize edin.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 10:12   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
Merhabalar. 4 ay önce aldığım orkidemin 4-5 yaprağı ve 6 çiçeği vardı. Çiçekler 2. gün döküldü. Yapraklar da kökünden kırıldı, koparmadım kendileri düştü(yanılmıyorsam kızım çiçeği devirince kırıldılar). Üst kökler kurudu, orkide yamuk duruyor sanki, alt kökler de sağlıklı duruyor fakat saksıda nemlenme var iki haftadır. Destek çubuğu beyaz küf görünümlü. Kurdeleyi yeniden bağlayayım derken altından kırmızı bir böcek çıktı toplu iğne topundan azıcıkbüyük. Yavaş hareket ediyordu ve ezmesi epey zordu kabuklu gibiydi. Bir de aldığımdan beri yosunlar duruyor çok kararsız kaldım çıkarıp çıkarmama konusunda, çıkarmalı mıyım? Yosunların üzerinde ve üst kök aralarında kaçışıp duran küçük böcekler var, fotoğraflarda da çıkmışlar, zararlılar mı? Tomurcuklar olduğu için bir süre böyle devam mı etmeliyim? Hiç vitamin vermedim. Önerileriniz nedir? Teşekkür ederim...

Eklenen Resimler

Emish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 10:15   #119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2017
devamı

Eklenen Resimler

Emish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2017, 17:44   #120
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Emish Mesajı Göster
devamı
Anlattıklarınıza göre saksı harcı çürümeye başlamış. Küf gelişmiş ve bu küfü yemeye gelen böcekler saksıda yuvalanmışlar. Saksı harcını değiştirin.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024