agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni12Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-02-2011, 17:43   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-12-2010
merhaba,
bu foruma ilk kez yazıyorum.Ben salep yetiştirmek istiyorum.Maraş dondurmasının yapımında kullanılan dağlardan toplanıp yok olmasına neden olunan bu bitkinin sera ortamında yetiştirmek mümkün değil mi?İlgisi olanların bu foruma yazması dileğiyle...

ncandan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-02-2011, 12:33   #122
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Orkideler eskisi kadar pahalı değil ve hemen hemen her yerde bulmak mümkün artık. O kadar çok hoşuma gitmesine rağmen hala kendimi uzakta tutabilmeyi başarabiliyorum

furkan yıldız Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-02-2011, 14:04   #123
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Bence biryerlerden başlamak lazım ama.

ephesos Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 03-12-2011, 21:05   #124
Yeni Üye

Sevtap Bilgün's Avatar

Giriş Tarihi: 19-03-2011
Wink yeni bir orkidem olabilir mi?

Orkidem çiçek çıkarır gibi bir dal çıkardı. Ancak bu dal üzerinde çiçek açmak yerine aynı gövdesinde olduğu gibi yapraklar çıkardı ve kök geliştirdi. Bu gelişen kısmı keserek, ayrı bir saksıya aktarsam yeni bir orkideye sahip olabilir miyim? Çiçek açar mı?

Sevtap Bilgün Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 04-12-2011, 18:39   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Sevtap hanım köklenmesi gerekiyor bendede var öyle köklenmesini bekliyorum.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 13-12-2012, 16:45   #126
Ağaçsever

livingdead1978's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2012
Keiki

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevtap Bilgün Mesajı Göster
Orkidem çiçek çıkarır gibi bir dal çıkardı. Ancak bu dal üzerinde çiçek açmak yerine aynı gövdesinde olduğu gibi yapraklar çıkardı ve kök geliştirdi. Bu gelişen kısmı keserek, ayrı bir saksıya aktarsam yeni bir orkideye sahip olabilir miyim? Çiçek açar mı?
Üzerinde oluşan yavrulara Keiki Deniliyor az su verdiginizden dolayı oluşuyor yetersiz besin ve az su alan orkide ölecegini düşünerek neslini sürdürmek pahasına kendi üzerinde yeni yavrular oluşturuyor ve bir müddet kök oluşumundan sonra onları bırakıyor
üzerinden alıp saksıya aktara bilirsiniz ama biraz kök oluşmasını beklemelisiniz

Fotografı inceleye bilirsiniz
Kolay gelsin

livingdead1978 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-10-2013, 23:28   #127
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi endorphyn Mesajı Göster
Tekrar merhabalar.
Bugün müflis bir çiçekçi ile tanıştım.Adam 55 yaşlarında çiçekler ve doğa hakkında çok esti bende akvaryum balığı gibi baktım o anlatırken.Yapmayı düşündüğüm iş için yardımcı olabileceğini; yeterki işim görülsündü, mantığıyla yaklaşan hem yardımsever, hemde doğasever.Anlattıklarrını burada yetiştiricilik teknikleri ile karşılaştırınca cebimdeki az kalan paranında bir dolandırıcı tarafından hortumlanma ihtimalinin azaldığını hissettim ve mutlu oldum.Yalnız sanırım daha önce bahsettimmi hatırlamıyorum ama şu varki ben Adana'da yaşıyorum ve bugün Adana kazan ben blender sevgili memleketimde orkide soğanı adına en ufak bir ize rastlayamadım.bir iki çerçi bana bildiğimiz kıska soğanı orkide soğanı diyerek satmaya çalıştı ve fakat bende çok bilmiş bir tavırla kendisini geri çevirdim.Netice itibarı ile bir iki deneme yetiştirmesi yapmak istiyorum.Azda olsa soğana ihtiyacım var. acaba nereden tedarik edebilirim ?

selam ve saygılarımla..
Merhaba,Bende adana kozandayım. haklısınız Adana çevresinde orkide bulmanız çok zor.Bunu uzun yıllar çiçekçilik yapmış yerlerden,Tarımsal faaliyet gösteren yerlerden ve tabi her ne kadar çoğu sağlıklı olmasa da netten araştırma yapmak lazım.Ama dediğiniz gibi birazda bu konuda yeni olduğunuzu anlayıp ta olmayanı varmış gibi göstermeye çalışan insanlar var.Bana 2 adet orkide bir arkadaş tarafından tedarik edilerek önümüzdeki günlerde gönderilecek ama arkadaşın bana verdiği bilgiler ışığında Adananın neresinde olduğunuzu bilmiyorum.Bir çok Orkide türünün bu bölgede yetiştirilmesinin mümkün olmayacağını,hava şartlarını engel olacağını,soğan kayıplarının olacağını söyledi.Şuan türü aklımda değil ,bana göndereceğinin uyum sağlama ihtimali olan yerel bir tür olduğunu söyledi ki arkadaş çiçek konusunda bana göre daha deneyimli ,bu konuda yıllarını vermiş,bilgi birikim yapmış.tanıdığım güvendiğim bir insan olması da söylediği yapmaya karar vermemde etkin oldu.Size tavsiyem yeterince araştırma yapmadan başlamak size zarar verebilir.en uygun türü bulmanız lazım.

celalim01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 23-10-2013, 23:36   #128
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ncandan Mesajı Göster
merhaba,
bu foruma ilk kez yazıyorum.Ben salep yetiştirmek istiyorum.Maraş dondurmasının yapımında kullanılan dağlardan toplanıp yok olmasına neden olunan bu bitkinin sera ortamında yetiştirmek mümkün değil mi?İlgisi olanların bu foruma yazması dileğiyle...
Maraş dondurması yapımında kullanılan ve salep olarak bildiğimiz soğanlı bitki aslında bir tür çiğdem bitkisidir ve salep adı ile anılır.O bölgede genelde yüksek dağlarda yetişir ve oralardan toplanır.Her toplanan bitki soğanı dondurma yapımında kullanılmaz ve başarılı bir tat vermez.Maraş dondurmasının özelliği bu toplanan bir tür olan soğanların kurutulup salep dediğimiz hale getirilmesi ve yüksek dağlarda özel olarak otlatılan keçilerin sütleriyle usta ellerde yapılması sonucunda ortaya çıkar.O türün dışında soğanla aynı kalite dondurma oluşmasını sağlamaz.Sizin düşündüğünüz yetiştirme şartlarının pek mümkün olacağını sanmıyorum.Yetiştiği şartları aynen oluşturup aynı tadı yakalamak zor olsa gerek.Bir de sonuçta hava değerleri dahil olmak üzere doğal ortamda yetişmektedir.Maraşta iyi dondurma yapabilen ve adı tanınmış dondurmacıların hepsinin kendilerine özel çobanlarıyla beraber belirli sayıda keçi sürüleri vardır.

celalim01 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 24-10-2013, 07:29   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi celalim01 Mesajı Göster
Maraş dondurması yapımında kullanılan ve salep olarak bildiğimiz soğanlı bitki aslında bir tür çiğdem bitkisidir ve salep adı ile anılır.O bölgede genelde yüksek dağlarda yetişir ve oralardan toplanır.Her toplanan bitki soğanı dondurma yapımında kullanılmaz ve başarılı bir tat vermez.Maraş dondurmasının özelliği bu toplanan bir tür olan soğanların kurutulup salep dediğimiz hale getirilmesi ve yüksek dağlarda özel olarak otlatılan keçilerin sütleriyle usta ellerde yapılması sonucunda ortaya çıkar.O türün dışında soğanla aynı kalite dondurma oluşmasını sağlamaz.Sizin düşündüğünüz yetiştirme şartlarının pek mümkün olacağını sanmıyorum.Yetiştiği şartları aynen oluşturup aynı tadı yakalamak zor olsa gerek.Bir de sonuçta hava değerleri dahil olmak üzere doğal ortamda yetişmektedir.Maraşta iyi dondurma yapabilen ve adı tanınmış dondurmacıların hepsinin kendilerine özel çobanlarıyla beraber belirli sayıda keçi sürüleri vardır.
Merhabalar küçük bir düzeltme yapalım salep üretiminde kullanılan bitki grupları çiğdem değil bir orkidedir. Çiğdem crocusların zarları soğanı andırır ince bir tabaka vardır ve kökler alt tarafından gelişir. Ancak salep yapımında kullanılan orkidelerin yumruları daha çok patatesi andirir zardan ziyade kabuk olur ve kökler üst gözenekten gelişen bitkinin hemen altından gelişir.

Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

Başlığında sorularınızı sorabilirsiniz...

ankafar Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024