agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-05-2016, 14:18   #391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2016
bizim oekidemizde ilk once yapraklar sarardı sonra koklerini açtık bağzıları çürümüş bağzıları yaşamakta şu an hala oyle ne yapmam gerekiyor

huso38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2016, 14:19   #392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2016
[IMG]file:///C:/Users/tosh%C4%B1ba-pc/Desktop/20160522_141242.jpg[/IMG]

huso38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2016, 14:08   #393
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2016
Çürüyen Orkidem :(

Merhaba
9 ay önce hediye olarak gelen orkidem ilk geldiğinde çok çiçekli idi sonra çiçekleri döküldü birkaç ay önce tekrar Sürgün vererek çiçeklendi işyerinde bulunan çiçeği eve getirmek zorunda kaldım çiçeklerin kuruduğunu farkettim köklerine baktığımda köklerinin hepsinin çürümüş olduğunu gördüm tüm çürüyen kökleri kestim internetten Okuduğum kadarıyla naylon bir poşete Sarman gerektiği yazıyordu biraz tarçın dökerek şeffaf bir poşetle kökleri sardım doğru mu yapıyorum bilmiyorum Ayrıca bazı yapraklarında yumuşama var yumuşama olan yaprakları kestim orkidemin yaşaması için ne yapmalıyım

irmakkk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2016, 20:24   #394
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2016
Merhabalar orkidemin kökleri kuruyor yaprak alti hafif sararmaya basladi. Fotograftaki en üst küçük yaprak yeni çıktı orkide kökünü kurtarmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler iyi bayramlar.

Eklenen Resimler

Trktgc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2016, 23:19   #395
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Trktgc Mesajı Göster
Merhabalar orkidemin kökleri kuruyor yaprak alti hafif sararmaya basladi. Fotograftaki en üst küçük yaprak yeni çıktı orkide kökünü kurtarmak için ne yapmalıyım? Teşekkürler iyi bayramlar.
Saksı harcını değiştirin. Organik olmayan bir saksı harcı kullanın (iri perlit +vermikulit, kil bilyesi gibi). Canlı kök yok gibi duruyor. Bu durumda yeni kök oluşmasını beklemeniz gerekecek. Fakat, yapraklardan buharlaşan suyu yerine koymanız bu ölü köklerle oldukça zor bir konu. Saksıyı, cok büyük bir plastik torba içerisine yerleştirin. Torbayı ışık alan bir yere koyun (doğrudan güneş görmesin). Gece olunca, torbayı nefesinizle şişirin. Phalaenopsis bitkileri geceleyin karbondioksidi depolar ve gündüz saatlerinde de bundan şeker sentezler bu da yeni kök oluşumu için gerekli maddedir. Yeni kök oluşumunu görünceye kadar bu şekilde hareket edin. Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2016, 11:34   #396
Yeni Üye

Henriette's Avatar

Giriş Tarihi: 18-07-2016
3 senedir orkide yetiştirmekteyim ve bu zamana kadar hiç sorunsuz yetiştirdim ve urettim fakat yeni keikimin köklerinde kararma gördüm zaten hic bir gelişim gistermemesinden ve bir yaprağını dönmesinden bir problem olduğunu anlamıştım daha önce başıma gelmediğinden bu konuda tecrübesizim içi boşalmış iki kökü steril makasla kestim diğer köklerinde kuruyan uçlarını kestim ve tarcinladim buradan okuduklarıma gore şimdiki adimim ne olmalı bugün dışarda tutmalı yarin mi harca dikmeliyim fotoğraf ekleyemiyorum hata veriyor 5-6 tane yarım kökü keikimin durum çok mu vahim

Henriette Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2016, 16:12   #397
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Henriette Mesajı Göster
3 senedir orkide yetiştirmekteyim ve bu zamana kadar hiç sorunsuz yetiştirdim ve urettim fakat yeni keikimin köklerinde kararma gördüm zaten hic bir gelişim gistermemesinden ve bir yaprağını dönmesinden bir problem olduğunu anlamıştım daha önce başıma gelmediğinden bu konuda tecrübesizim içi boşalmış iki kökü steril makasla kestim diğer köklerinde kuruyan uçlarını kestim ve tarcinladim buradan okuduklarıma gore şimdiki adimim ne olmalı bugün dışarda tutmalı yarin mi harca dikmeliyim fotoğraf ekleyemiyorum hata veriyor 5-6 tane yarım kökü keikimin durum çok mu vahim
Harca dikin. Şansınızı deneyin.

Eski 25-07-2016, 13:51   #398
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2016
Merhaba,

Henüz 10 günlük olan orkidemiz resimdeki gibi birden soldu, döküldü Yerini hiç değiştirmedik. Daha önce uzun süre yaşayan orkidenin yerine koyuldu.
İlk geldiği gün ve sonraki hafta toplam 2 kere sulama oldu. Ne yapmamız lazım yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

morkarba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 15:29   #399
Ağaç Dostu

Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi morkarba Mesajı Göster
Merhaba,

Henüz 10 günlük olan orkidemiz resimdeki gibi birden soldu, döküldü Yerini hiç değiştirmedik. Daha önce uzun süre yaşayan orkidenin yerine koyuldu.
İlk geldiği gün ve sonraki hafta toplam 2 kere sulama oldu. Ne yapmamız lazım yardımcı olabilir misiniz?
Taç çürüklüğü denilen hastalık bu. Erken dönemde yakalayabilseydiniz yaprakların çıktığı taç bölgesine tarçın tozu dökerek bitkiyi kurtarma şansınız vardı. Taç çürüklüğü, sulama yaparken taç kısmına su girmesi sonucu gerçekleşir. Hastalık etmeni, bu nemli ortamda gelişir ve bitkiyi öldürür. Bu bitki için yapılabilecek bir şey kalmamış ne yazık ki. Bütün yapraklarını kaybetmiş, bitkinin kendisini kurtaracak fotosentez kaynağı kalmamış.

Eski 25-07-2016, 16:33   #400
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
Merhabalar;
Sphagnum torfu ile sphagnum yosunu aynı işlevi görür mü? Orkidenin çürüyen köklerini daha önce etobur bitkiler için aldığım sphagnum torfuna alsam kurtulur mu sizce?

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 16:49   #401
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fkopar Mesajı Göster
Merhabalar;
Sphagnum torfu ile sphagnum yosunu aynı işlevi görür mü? Orkidenin çürüyen köklerini daha önce etobur bitkiler için aldığım sphagnum torfuna alsam kurtulur mu sizce?
Ağaç kabuğu, iri vermikulit veya iri perlit kullanın(bunların karışımı da olabilir).

Eski 25-07-2016, 16:56   #402
Ağaç Dostu

fkopar's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2011
sphagnum torfu olmaz mı. o saydıklarınız yok elimde

fkopar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 17:08   #403
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Taç çürüklüğü denilen hastalık bu. Erken dönemde yakalayabilseydiniz yaprakların çıktığı taç bölgesine tarçın tozu dökerek bitkiyi kurtarma şansınız vardı. Taç çürüklüğü, sulama yaparken taç kısmına su girmesi sonucu gerçekleşir. Hastalık etmeni, bu nemli ortamda gelişir ve bitkiyi öldürür. Bu bitki için yapılabilecek bir şey kalmamış ne yazık ki. Bütün yapraklarını kaybetmiş, bitkinin kendisini kurtaracak fotosentez kaynağı kalmamış.
Ya gerçekten mi çok üzüldüm

Küçücük kökler büyümüş hiçbir şey olmaz mı

morkarba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2016, 21:28   #404
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi morkarba Mesajı Göster
Ya gerçekten mi çok üzüldüm

Küçücük kökler büyümüş hiçbir şey olmaz mı
Şansınızı deneyin.

Eski 02-08-2016, 12:29   #405
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2016
Iyi gunler orkide bakiminda baslangic asamasindayiz ilk bizim basta cok guzel olan bitti bir andan ciceklerini dokup yapraklari kurumaya basladi kok bolgesinde kararma var siIn yorumlarinizi takip edip koku havalandirip tarcilayim yeniden saksisina yerlestirip besin elemeneti takviyeside yaptik fakat hala cok cansiz gorunuyor bitti ne yapmaliyiZ...

Eklenen Resimler

Cakir_53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2016, 12:58   #406
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cakir_53 Mesajı Göster
Iyi gunler orkide bakiminda baslangic asamasindayiz ilk bizim basta cok guzel olan bitti bir andan ciceklerini dokup yapraklari kurumaya basladi kok bolgesinde kararma var siIn yorumlarinizi takip edip koku havalandirip tarcilayim yeniden saksisina yerlestirip besin elemeneti takviyeside yaptik fakat hala cok cansiz gorunuyor bitti ne yapmaliyiZ...
Her gün köklere su püskürtün. Phalaenopsis orkideleri kaktüsgiller familyasına özgü olan fotosentez türüne sahiptir (CAM = crassulucean acid metabolism). Bu fotosentez türünde, bitkiler geceleyin gözeneklerini açıp karbondioksidi malik asit formuna çevirir ve vakuollerinde depolarlar. Gündüz saatlerinde de bu malik asitten şeker sentezlerler. Bu mekanizma nedeniyle, bitkiyi geceleyin uyuduğunuz odada bulundurmanız bitkinin enerji sağlaması açısından önemlidir (sizin ciğerlerinizden gelen karbondioksit nedeniyle).

Eski 04-08-2016, 16:57   #407
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2016
arkadaşlar evde zaten bir tane orkidem vardı ve komşum orkidemi capcanlı çiçekli görünce benim de orkidem vardı ama kurudu ona sen bakabilir misin belki hayata geri döner dedi ben de kabul ettim. orkide kupkuru olmuş ne yaprağı ne de kök denebilecek bir tarafı kalmış. orkideyı saksısından cıkardım ve butun çürümüş köklerini kestim bir güzel yıkadım ve kuruladım. dibinde yeşil yeşil kısımlar vardı ama köke baglı tarafları kupkuru oldugu için hepsini temizledim geriye sadece çürümüş odun parcasına benzer bir şekil çıktı. sizce ne yapmalıyım?mücadeleye devam mı etmeliyim? cevap verirseniz çok mutlu olacagım caresiz ve uzgun bir haldeyım

Tubaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2016, 20:27   #408
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tubaaa Mesajı Göster
arkadaşlar evde zaten bir tane orkidem vardı ve komşum orkidemi capcanlı çiçekli görünce benim de orkidem vardı ama kurudu ona sen bakabilir misin belki hayata geri döner dedi ben de kabul ettim. orkide kupkuru olmuş ne yaprağı ne de kök denebilecek bir tarafı kalmış. orkideyı saksısından cıkardım ve butun çürümüş köklerini kestim bir güzel yıkadım ve kuruladım. dibinde yeşil yeşil kısımlar vardı ama köke baglı tarafları kupkuru oldugu için hepsini temizledim geriye sadece çürümüş odun parcasına benzer bir şekil çıktı. sizce ne yapmalıyım?mücadeleye devam mı etmeliyim? cevap verirseniz çok mutlu olacagım caresiz ve uzgun bir haldeyım
Merhaba,
Yeşil yaprak ve kök kalmadığı bir durumda yapacaginiz birşey de kalmıyor malesef.saglam yaprağı var ise yeni kök oluşturur fakat diğer durumlarda yenisini almaktan başka çare yok.

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2016, 13:49   #409
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2016
Merhaba Arkadaşlar,

Orkidemin 2 tane çiçeği hariç bütün çiçekleri kurudu 2 ayda bu hale geldi. Kök kısımlarında resimdeki gibi çürümeler meydana geldi. Yeni bir yeşil yaprak vermişti. Daha 3 gün önce oda sarardı ve döküldü. Sıra diğer yapraklara gelmeden bi önlem almak istiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?

Eklenen Resimler

sdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2016, 14:28   #410
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdemir Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Orkidemin 2 tane çiçeği hariç bütün çiçekleri kurudu 2 ayda bu hale geldi. Kök kısımlarında resimdeki gibi çürümeler meydana geldi. Yeni bir yeşil yaprak vermişti. Daha 3 gün önce oda sarardı ve döküldü. Sıra diğer yapraklara gelmeden bi önlem almak istiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz?
Bitki sağlıklı görünüyor. Saksı harcı çürümeye başlamış olabilir, harcı değiştirin. Yeni aldığınız harcı kullanmadan önce haşlayıp soğutun. Bu, harçta bulunması muhtemel zararlıları öldürecektir. Ayda bir gübreleme yapın. Her gübreleme öncesinde, bir önceki gübrelemeden kalan artıkları yok etmek için saksıya 2-3 su bardağı su döküp sonrasında sıvı gübreyi uygulayın.

Eski 09-08-2016, 14:51   #411
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Bitki sağlıklı görünüyor. Saksı harcı çürümeye başlamış olabilir, harcı değiştirin. Yeni aldığınız harcı kullanmadan önce haşlayıp soğutun. Bu, harçta bulunması muhtemel zararlıları öldürecektir. Ayda bir gübreleme yapın. Her gübreleme öncesinde, bir önceki gübrelemeden kalan artıkları yok etmek için saksıya 2-3 su bardağı su döküp sonrasında sıvı gübreyi uygulayın.
Çok teşekkür ederim tüm tavsiyeleriniz için Kökleri sararmış görünce endişelendim. Harcı değiştirmeden önce sararan kökleri kesiyim mi?

Eski 10-08-2016, 11:31   #412
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sdemir Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim tüm tavsiyeleriniz için Kökleri sararmış görünce endişelendim. Harcı değiştirmeden önce sararan kökleri kesiyim mi?
Kesin.

Eski 12-08-2016, 16:26   #413
Yeni Üye

Alıntı:
Kesin.
Çok teşekkürler

Eski 27-08-2016, 12:08   #414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2016
Merhabalar ben yeni üye oldum sorum şu ki doğumda annemin getirdiği orkidem in kökleri çürümüş tek bir dal yeşil kalmış ben 2 ay kadar koyde olduğum için eşim de kılmanın karşısına koymuş anlamadan acaba kurtulma şansımız var mı yardimci olursaniz herseyi deneyecegim������

Ayşegül kurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 13:27   #415
Yeni Üye

Yeni üyelerdenim merhabalar lütfen bana yardım edin doğumda annemin getirdiği orkideyi ben memlekette iken eşim klimanin altında bırakmış kökleri çürümüş tek bir dal kalmış dibinden kökleri tamamen temizledim o Daldan yasatmam mümkün mü geç olmadan yardimci olursaniz sevinirim resim ekleyecegim ama bilmiyorum bir türlü beceremedim😢😢😢😢

Ayşegül kurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 15:30   #416
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ayşegül kurt Mesajı Göster
Yeni üyelerdenim merhabalar lütfen bana yardım edin doğumda annemin getirdiği orkideyi ben memlekette iken eşim klimanin altında bırakmış kökleri çürümüş tek bir dal kalmış dibinden kökleri tamamen temizledim o Daldan yasatmam mümkün mü geç olmadan yardimci olursaniz sevinirim resim ekleyecegim ama bilmiyorum bir türlü beceremedim😢😢😢😢
Eğer, yaprakları varsa yeni kök oluşturması mümkün.

Eski 27-08-2016, 17:44   #417
Yeni Üye

merhaba, benim orkidemin yaprakları bol fakat birinin kökleri oldukça az ve kalanlarda ana kökte siyahımsı, ne önerirsiniz? saksı değişimi yapmıştım ama kökleri oldukça az olduğu için tekrar eski küçük saksısına aldım, besin kullanıyorum yaprak çıkarıyor ama kök oluşumu gözleyemiyorum...

Barborose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2016, 18:47   #418
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Barborose Mesajı Göster
merhaba, benim orkidemin yaprakları bol fakat birinin kökleri oldukça az ve kalanlarda ana kökte siyahımsı, ne önerirsiniz? saksı değişimi yapmıştım ama kökleri oldukça az olduğu için tekrar eski küçük saksısına aldım, besin kullanıyorum yaprak çıkarıyor ama kök oluşumu gözleyemiyorum...
Bitkiye su püskürtün, özellikle köklerin oluştuğu gövde kısmına. Kök gelişimini teşvik eder.

Eski 28-08-2016, 02:10   #419
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2016
Merhabalar. Yeni üyelerdenim. Bu hafta içinde üçüncü orkidemi de kaybettim. Hepsinde kök çürümesi var.buraya nasıl fotoğraf yükleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz

kadriyeleyli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2016, 10:58   #420
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kadriyeleyli Mesajı Göster
Merhabalar. Yeni üyelerdenim. Bu hafta içinde üçüncü orkidemi de kaybettim. Hepsinde kök çürümesi var.buraya nasıl fotoğraf yükleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olurmusunuz
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024