agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-12-2014, 18:02   #271
Erb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2014
Benimde orkidemin kokleri sararmisti ama yaprak cikariyor bir tarafdanda bende tporagini degistirdim sararmis koklerini kestim baska ne yapabilirim

Erb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 16:09   #272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-12-2014
Tebrikler

Bilginleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2014, 16:15   #273
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2014
Köklerde sararma ? Fotoğrasız bu soruya cevap veremeyiz.. kendinizi üyeler tanışıyor toplaşıyor bölümüne tanıtırsanız samimi cevaplar alırsınız

Tilki Mete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2014, 20:36   #274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-12-2014
*** arkadaslar yeni katildim araniza vee asil mesele benim bi orkidem var bir suru seyler okumama ragmen hala ona iyi baktigimdan emin degilim ve o benim icin cok kiymetli ve bu ilk yorumu atmadan fotograf yukleyemiyor musum birazdan foto geliyor insallah yardim bekliyorum

melke Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 00:38   #275
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2014
Arkadaşlar bugün binamızdan bir hanım üç adet orkidesini bana bakımlarını yapmam için verdi. Durumları bence çok kötü değildi. Ama çok suda beklemişlerdi hatta topraklarında solucan bile vardı.

Eklenen Resimler

esmaesma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 01:08   #276
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Ben de orkideleri topraktan çıkardım. Steril bir makasla tüm çürük kökleri kestim, saksılarını çamaşır suyunda bekletip sıcak suyla yıkadım. Orkideleri de ılık suda nazikçe baştan aşağı yıkadım.

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2014, 01:15   #277
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Bunlar da orkidelerin duştan sonraki halleri veeeee mutlu son Sizce yanlış yaptığım birşeyler var mı **** yapmam gereken başka birşey ?

Eklenen Resimler

Eski 22-12-2014, 04:06   #278
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi esmaesma Mesajı Göster
Bunlar da orkidelerin duştan sonraki halleri veeeee mutlu son Sizce yanlış yaptığım birşeyler var mı **** yapmam gereken başka birşey ?
Sn.esmaesma,
Gayet düzgün bir şekilde bakımını yapmışsınız orkidelerin tabii köklerinin çok güçlü durduğu söylenilemez.Bu gibi köklerin kritik olduğu ve solucan çıktığını söylediğiniz orkidelerin substratı bana çok sağlıklı gelmedi.Elimde uygun bir substrat yoksa benim yaptığım bir kovaya ılık su dolduruyorum,içine belli bir oranda oksijenli su,tarçın dalı ve tozunu katıp içine substratı gece koyup sabahta durulayıp alıyorum.

Son olarak bu tarz durum güncellemeleri orkide için faydalıdır fakat sahiplerine geri dönecekse orkideler bir gün bakımı birlikte gerçekleştirip göstermek daha faydalı olacaktır.Şayet orkideleri bir obje olarak görüyorlarsa haftada bir su bardağı olarak açıklamak belki daha kolay olur.

Ziya Soner beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2014, 14:27   #279
Ağaç Dostu

esmaesma's Avatar

Sayın charlaux, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Orkideler sahiplerine dönecek büyük ihtimalle. Kendisi çok yoğun çalışan bir hanım pek ilgilenememiş herhalde susuz kalmasınlar diye de bayağı bir su koymuş. Saksıları da başka dekoratif saksıların içine yerleştirmiş. Uzun süre aynı suya maruz kalmışlar. ben elimden geleni yaptım ama dediğiniz gibi oksijenli su ve tarçın uygulaması yapmadım. Sizce tekrar çıkarıp bu uygulamayı yapmalı mıyım?

Eski 29-12-2014, 22:24   #280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2014
Orkidem kuflendi

Merhaba yaklasik 2yildir baktigim orkidemin koklerinde curume oldu, curuyen koklerin tamamini makasla kestim,tekrar topraga diktim. Bu seferde toprakta (Bauhaus tan aldigim orkide topragi) kuflenmeler oldu. Simdide orkidemi topraktan cikardim. Forumdan okuduklarimdan yola cikarak su ile temizleyip uzerine tarcin doktum. Bundan sonra nasil ilerlemeliyim? Orkidemi tekrar koklendirmek icin ne yapmaliyim yardiminizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

roserose Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 22:28   #281
Yeni Üye

Orkidem kuflendi

Dallari ve yapraklari hala saglam.ama yapraklardan biri yumusamaya basladi

Eklenen Resimler

Eski 29-12-2014, 22:29   #282
Yeni Üye

Kokun durumu da suan bu halde

Eklenen Resimler

Eski 30-12-2014, 11:58   #283
Yeni Üye

orkide-filizi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2014
İyi günler. Mini phalaenopsisimde kök çürümesi oldu pek fazla iş görür kökü kalmadı. Fotoğrafını atıyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen orkide-filizi : 30-12-2014 saat 11:59 Neden: Çok büyük bir fotoğraf paylaştım boyutunu küçültmek için düzeltiyorum
orkide-filizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 15:51   #284
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2014
Merhaba,

Orkidem uzun bir süredir çiçek vermiyor. Daha önce kök çürümesi olmuştu çürüyen kökleri kestim. Şimdi de gövdede çürüme var gibi kararma oluşmuş. Sizce gövdeyi kesmeli miyim?

Eklenen Resimler

zzpeb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 15:56   #285
Yeni Üye

orkide-filizi's Avatar

Giriş Tarihi: 07-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zzpeb Mesajı Göster
Merhaba,

Orkidem uzun bir süredir çiçek vermiyor. Daha önce kök çürümesi olmuştu çürüyen kökleri kestim. Şimdi de gövdede çürüme var gibi kararma oluşmuş. Sizce gövdeyi kesmeli miyim?
Bitkinizin yaprakları ve kökleri bir iki ufak sararmış kök dışında gayet sağlıklı görünüyor. Eğer gövdeden kastınız çiçek sapındaki karartıysa şimdilik kesmeyin, ilerlerse kesersiniz. Çiçek sapında şu aşamadaki bir kararma bitkinizi kaybetmenize yol açmayacaktır.

Düzenleyen orkide-filizi : 04-01-2015 saat 15:57 Neden: Eksik yazı
orkide-filizi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2015, 18:58   #286
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba,

Orkidenizi çok iyi bir harca ekin , dalı 3. Boğumun üstünden kesin. Kömür tozu ile kestiğiniz yeri kapatın ve bırakın biraz dinlensin, kök yapsın .forumu okuyup evdeki en güzel en uygun yere koyun birkaç ay sonra çiçek açaçaktır ...

Kara leke büyüyüp artmazsa sıkıntı olmaz eğer artarsa gövdeye bulaşmadan en dipten kesin ve kömür tozu tarcın ile kapatın

Düzenleyen Tilki Mete : 04-01-2015 saat 19:00 Neden: ekleme
Eski 05-01-2015, 08:51   #287
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Merhaba,

merhaba çiçek sapını dipten kesmenizi tavsiye ederim.Bitki enerjisini çiçek sapına harcamasın kök yapsın.Yapraklardaki karartılar devam eder ise steril bir jilet ya da kesici ile kararan bölgeyi 1 cm uzaklıktan kesin,yaprağı tamamen değil de sadece hastalıklı kısımı kesin. Kesilen bölgeye tarçın sürün aynı şekilde ana gövde de yumuşama var ise yumuşayan bölgeyi uzaklaştırın ve tarçın sürün. Kolay gelsin

mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2015, 08:58   #288
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkide-filizi Mesajı Göster
İyi günler. Mini phalaenopsisimde kök çürümesi oldu pek fazla iş görür kökü kalmadı. Fotoğrafını atıyorum. Ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
Öncelikle çiçek saplarını dipten kesin. Çam kabukları+odun kömüründen oluşan bir saksı harcına dikin. Tüm bitkinin üzerini streç film veya başka bir saksı ile kapatın (sera ortamı gibi).Aşırı sıcak bir ortama koymayın, sıcaklığı 17-22 derece arasında olan bir ortama koyun ve geceleri streçi ya da üzerine kapattığınız materyali kaldırın.Gündüz tekrar kapatın.Bu işlem sonrasında birkaç aya yeni kökler görünecektir.

orkide-filizi beğendi.
Eski 05-01-2015, 12:51   #289
Ağaç Dostu

Sn muhendis 57 kararma resime göre dalda , bu kardar kökle harçta yaşaması mümkün değilmi ?...

Eski 06-01-2015, 09:04   #290
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tilki Mete Mesajı Göster
Sn muhendis 57 kararma resime göre dalda , bu kardar kökle harçta yaşaması mümkün değilmi ?...
eski harc dezenfekte edilip kullanılabilir.Ben kabukları bir kaba koyup 5 dk. kaynatıyorum. Soguyunca buzluğa koyup dondurup çözülünce saksıya koyuyorum.Sizler de deneyebilirsiniz orkide okadar az kökle yaşayacaktır ancak çiçek sapını keserek ona yardımcı olmak gerek.

Tilki Mete beğendi.

Düzenleyen mühendis57 : 06-01-2015 saat 09:08 Neden: eksik bilgi
Eski 11-01-2015, 20:28   #291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-01-2015
İyi akşamlar benim sorum olcaktı. Orkidemin kökünde çürüme ve böcek meydana geldi. Toprak değişimi yapmak için toprağı aldım kökleri kestim fakat nasıl yapmalıyım bilmiyorum ayrıca şu an çiçekli. Bu şekilde değişim yaparsam yaşar mı?

sentez23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 20:44   #292
Yeni Üye

bu şekilde orkıdem.bunların beyazlamaya başlayan köklerini de kestim. çok az kök kaldı tekrar kök salar mı acaba?bir de toprak değiştikten sonra sulama olayı nasıl olmalı?

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2015, 22:02   #293
Ağaç Dostu

yumuşamış ve sararmış olan kökleri kesmişsiniz köklerin açık kısımları yani kestiğimiz kısımları kömürü toz haline ketirip batırıyıruz **** serpiştirip yeni harca ekiyorsunuz eğer gerekli ortam sağlanır sa kısa sürede eski haline gelir ... harç için de torf oranı az **** hiç olmayan bir harç kullanın harcın içine bir miktar kömür , organik maddeler , organik olmayan maddeler koyun ne örnek bir miktar orkide toprağı yani ağaç kabuğu , kömür , strafor parçaları , ventrikül , hyroron vs ama orğanik maddeler koymadan da harç hazırlaya bilirsiniz .. daha çokk tarif var internetten ve forumdan araştıra bilirsiniz isterseniz . Sulamaya gelince birçok yöntem var ben daldırma usulü ile suluyorum bir kova suyaa bir kaç kez daldırıp çıkartarak , kökler grileşince sulamalısınız yani erken ve çok sulamak köklerin çürümesine neden olur eğerki bu koşullara dikkat etmezseniz elinizde olan kökleride kaybedersiniz.....

Düzenleyen Tilki Mete : 11-01-2015 saat 23:30
Eski 11-01-2015, 22:12   #294
Yeni Üye

Peki çiçeğini kesmeme gerek yok değil mi?

Eski 11-01-2015, 22:27   #295
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Beyazlaşmış kökleri niye kesiyorsunuz??? Bunlar sağlıklı köklerdir, sadece gün ışığı görmediği için klorofilden yoksun oldukları için renkleri beyazdır.

Kök budaması sadece çürümüş, kahverengimsi ve kararmış köklere yapılır.

dinozor ve Tilki Mete beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 23:27   #296
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Tilki Mete ne yaptınız Sapasağlam kökler de gidecek

Tilki Mete beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2015, 23:29   #297
Ağaç Dostu

hemen düzeltiyorum ben katlettim iyice kendimi geçen bendede öyle olmuştu aynı şekildeydi ama yumuşamıştı onlarında öyle olduğunu düşünmüştüm hatta fotosunu bulursam atayım

Eski 12-01-2015, 07:57   #298
Yeni Üye

Peki arkadaşlar bundan sonraki süreçte ne yapabilirm alttan bir yaprakta sararmaya başladı. Toprak değişiminden sonra suyu ne sıklıkta vermeliyim

Eski 12-01-2015, 08:51   #299
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Sayın sentez23, yeterince kök olduğu için fazladan bir şey yapmanıza gerek yok. Yeni orkide saksı harcına dikim yapabilirsiniz, yaprakların harç içerisine girmemesine özen gösterin sadece. Çiçekleri kaybetme ihtimaliniz var ama buna hiç takılmayın, zamanla yenileri gelir. Bence oldukça sağlıklı bir bitki, sorun yaratacağını sanmıyorum. Sulamayı da evinizin koşullarını bilmeden söylemek mümkün değil. Saksının altı hava alabilsin, yani saksı altlığı vb. mümkünse olmasın, eğer varsa da içi su dolu olmasın. Harç kurudukça bütün kabukların ıslanmasını, suyu iyice emmesini sağlayacak şekilde sulayın. Sonrasında da harç tamamen kurudukça sulayın. Şeffaf saksı kullanırsanız saksı içindeki nemi gözlemleyebilirsiniz, kışın eğer çok sıcak ve kuru bir yerde değilse nereden baksanız iki haftaya yakın bir süre tekrar su vermenize gerek kalmayacaktır.

Tilki Mete beğendi.
dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 14:03   #300
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sentez23 Mesajı Göster
bu şekilde orkıdem.bunların beyazlamaya başlayan köklerini de kestim. çok az kök kaldı tekrar kök salar mı acaba?bir de toprak değiştikten sonra sulama olayı nasıl olmalı?
Mehaba köklerden sadece zarar gören ve yumuşamış kökleri kesmeniz gerekiyordu.Diğer kökleri kesmeyin güneş görmeyen köklerin beyaz olması çok normal.
Yeni saksı harcına orkidenizi dikmişsiniz,eviniz kaloriferli ve çiçeğinizin bulunduğu ortamın havası kuru ise saksı altına taş çakıl koyup çok az su koyun saksınızı taşların üzerine oturtun.
Zamanla Çiçekleriniz büyük ihtimalle dökülecek ve çiçek sapları uçtan itibaren sararmaya başlayacaktır.Çiçek sapı aşırı sararmadan 3. boğumun üzerinden kesin odun kömürü tozu ve tarçın sürün kolay gelsin...

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024