agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2012, 09:28   #151
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
Sayın fzthalil,

vermiş olduğunu bilginin ardındn yaptığım ilk iş sapı kesmek oldu. Orkidem çiçek sapı yaklaşık 1 metre uzunluğundaydı bana hediye geldiğinde su baloncukların içersindeydi ve ben hemen oradan alıp torfa yerleştirdim yani orkide torfuna am o topcuklardan dolayı çürümeye yüz tutan kökleri maalesef kurtaramadım. Çiçek sapınıda çiçekleride çöpe attım çünkü çok üzüldüm kurtaramadım diye neyse bakalım belki bu şekilde toparlar kendinide önümüzdeki aylarda yeniden güçlenir. Ayrıca sayın FZthalil kısa bir sorum olacak size dal kesildikten sonra köklerde gelişir ise yaklaşık ne kadar bir sürede yine eski haşmetli halini alabilir ( Tabii bu arada ölmezse). 1 seneyi burlurmu??

çok teşekkür ederim

yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2012, 13:58   #152
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaramazbjk Mesajı Göster
Sayın fzthalil,

vermiş olduğunu bilginin ardındn yaptığım ilk iş sapı kesmek oldu. Orkidem çiçek sapı yaklaşık 1 metre uzunluğundaydı bana hediye geldiğinde su baloncukların içersindeydi ve ben hemen oradan alıp torfa yerleştirdim yani orkide torfuna am o topcuklardan dolayı çürümeye yüz tutan kökleri maalesef kurtaramadım. Çiçek sapınıda çiçekleride çöpe attım çünkü çok üzüldüm kurtaramadım diye neyse bakalım belki bu şekilde toparlar kendinide önümüzdeki aylarda yeniden güçlenir. Ayrıca sayın FZthalil kısa bir sorum olacak size dal kesildikten sonra köklerde gelişir ise yaklaşık ne kadar bir sürede yine eski haşmetli halini alabilir ( Tabii bu arada ölmezse). 1 seneyi burlurmu??

çok teşekkür ederim
ben de attığınız çiçek sapına ve çiçeklere üzüldüm şimdi... hayırlısı olsun
haşmetli hali dediğiniz eğer çiçeklenmesini kastediyorsanız kökler bozulmazsa ve kök gelişimi iyi olursa, iyi bir bakımla tabi ki o haşmetli halini alır. belirli çiçeklenme periyotları var phal'lerin, o periyotlarda(ilkbahar ve sonbahar ayları) çiçek sapı çıkarır ve çiçeklerini açar. tabi dediğim gibi iyi bir bakımla; uygun vakitlerde uygun besinlerle... tabi uygun bir ortam..

fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2012, 14:46   #153
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
haşmetli derken eski hali 1 metre civarındaydı o açıdan vermiş olduğunuz bilgi için çok ama çok teşekkür ederim.

yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2012, 21:00   #154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Merhabalar,
Sayın Nrkrkmz verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim.
Pek cok çiçekçiye ve Koçtaş a bakmama ragmen spagnum yosunu bulamadım, gecenlerde Nezahat gökyigit botanik bahcesine yolum düştügünde oranın orkide bölümünde de sordum fakat onlarda da yokmuş. Spagnum yosunu neredem bulunur bana bilgi verir misniz? Forumda bazı kişilerin gönderdigini paylaştıgını görüyorum ama acıkcası kimseye zahmet vermek istemiyorum.
bozulan orkideden kalan kömür ve agac kabulkarindan oluşan topragi iyice yıkayıp kuruttum. Çiçekciden aldigim orkide topragı ile (temelde hindistanceizi kabugu ve oldukca ince dokulu bir torf) yarı yarıya karıştırdım. spagnum a sarmadan icine yerlestirdim ve fısfıs ile nemli tutmaya calışıyorum.
tekrar tesekkur ederim, umuyorum bu orkideyi kurtarırım.
zeynep

nrkrkmz beğendi.
zeynepkavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 12:52   #155
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
benim de orkidemin hiç kökü kalmamıştı torfunu degiştirdim yapraklarına
besinli su sıktım hep torfu nemli tuttum. sphagnum blmdm ama kök vermeye başladı hatta yeni yaprak ve keiki veriyor bakalım nolcak? umarım sizinki de kurtulur

nrkrkmz beğendi.
esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2012, 22:57   #156
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Sayın Zeynepkavi,

Orkideniz kurtulur üzülmeyin.

Sizde yapraklarına su püskürtün ara ara ve özellikle sabah saatlerinde. Harcı normal sulamaya devam edin. benim önerim; bir hafta üstten su vererek diğer hafta saksıyı suya batırarak sulamak.
15 günde birde üstünde yazan dozdan biraz daha seyreltik hazırlayarak orkide besini verebilirsiniz.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2012, 21:49   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2012
Thumbs down

merhabalar,benim orkidem düştü ve yaprağı kırıldı köklerinde de pamukçuk vardı çürümüş kökleri kestim ve tekrardan aynı saksısına koydum yapmam gereken başka bişi varmı ilaç gibi bişi kullanmam gerekirmi yardımcı olurmusunuz orkidem için üzülüyorum.

ironik11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2012, 12:29   #158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2011
Talking

aynı torfa dikmeyin sakın torfunu değiştirin.

esra_al Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2012, 13:38   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2012
merhabalar.. benim Phalaenopsis cinsinde yeni edindiğim bir orkidem var.. orkidem bir kaç hafta önce cansızlaştı.. filizi ve çiçekleri sağlam.. dün gece yaprakları elimde kaldı.. dipleri çürümüş ve çok pis kokuyor.. şu anda hiç yaprağı yok.. kökleri yeşil sağlıklı gözüküyor.. filizdede bir problem yok.. orkidem bu durumda yaşar mı? tekrar yaprak çıkarır mı?

niven Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 09:31   #160
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2011
Galeri: 26
Orkide yaprak sarkması ve kök çürümesi

Öncelikle herkese merhabalar.
Özellikle şunu belirtmek isterim, yanlış yere konu açtıysam şimdiden özür dilerim.Acemiliğime verin lütfen.
Benim sorunum orkidelerimden birisi bir süre önce yeni sürgün çiçek dalı verdi ve akabinde yeni çiçeklerini açmaya başladı.(Buraya kadar her şey normal.)yaklaşık 2 yıldır bende olan orkidelerimin bakımı konusunda yanlışım olduğunu sanmıyorum (yapılması gerekenleri muntazam olark uygulamaktayım). Musluk suyu kesinlikle kullanmadım ve nem, ışık v.b. konularada özen köstermekteyim.zaten çiçeklerinin yaklaşık 9 ay üzerinde kalması bunun sonucu olsa gerek.
geçen hafta köklere baktığımda köklerde çürüme ve yapraklarda aşağı doğru kendini salma farkettim. Hemen kök budaması yaptım (kökler oldukça çürümüştü) ve tekrar yerine diktim.Yaprakları diri ve sert olması gerekirken yumuşadı bu arada. Ve şu anda yeni açmış olduğu 7 adet çiçekten iki adeti düştü ve 2 adettte yapraklarını kapama eğiliminde.Sorunuma yardımcı olabilecek arkadaşlar gerçekten bilgiye sahipse lütfen yardım...

Eklenen Resimler

SAGEN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 09:44   #161
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Benzer konular orkide heveslileri ve acemilerinin sorunları başlığında vardı...Çiçek sapını hemen kesin derim, dipten. Daha fazla güç kaybetmesin.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 12:30   #162
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2011
Cicek sapini kesip, saksi harcini degistirmeniz gerekiyor sanirim.

Garuda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 13:17   #163
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi rodoslu Mesajı Göster
Benzer konular orkide heveslileri ve acemilerinin sorunları başlığında vardı...Çiçek sapını hemen kesin derim, dipten. Daha fazla güç kaybetmesin.
Sayın RODOSLU cevabınız için teşekkür ederim.bahsettiğiniz başlığı inceleyeceğim hemen. Başka yapmam gereken şeyler varmıdır?
Teşekkür Ederim...

Eski 04-05-2012, 13:18   #164
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Garuda Mesajı Göster
Cicek sapini kesip, saksi harcini degistirmeniz gerekiyor sanirim.
Sayın GARUDA cevabınıza ve ilginize teşekkürle. Ama cevabınızın sonundaki "sanırım" kelimesi biraz kafamı karıştırdı. Pek emin değilsiniz sanırım doğrumu anlamışım.
Teşekkür Ederim...

Eski 04-05-2012, 13:43   #165
Ağaç Dostu

rodoslu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Galeri: 4
Sulamayı da kesin bence.

rodoslu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2012, 14:00   #166
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Sayın RODOSLU peki bu durumun neden olabileceğiyle ilgili bir fikriniz varmıdır. Zira bakım şartlarını bugüne kadar aynı şekilde yapıyordum sorun olmuyordu. Ayrıca başka uygulamam gereken tedbirler varsa yazarsanız sevinirim. Tekrar teşekkür ederim ilginize...

Eski 04-05-2012, 14:47   #167
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SAGEN Mesajı Göster
Sayın GARUDA cevabınıza ve ilginize teşekkürle. Ama cevabınızın sonundaki "sanırım" kelimesi biraz kafamı karıştırdı. Pek emin değilsiniz sanırım doğrumu anlamışım.
Teşekkür Ederim...
Haklisiniz kesin birsey diyemiyorum.

Eski 04-05-2012, 14:58   #168
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Ne yalan söyleyeyim bende şu an için birşey diyemiyorum...

Eski 04-05-2012, 15:20   #169
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ne yalan söyleyeyim bende şu an için birşey diyemiyorum...
Sayin RODOSLU benim tavsiye niteliginde ki ifadelerimin arkasindan " sulamayi da kesin bence" ifadesi ile sanirim beni teyid etmis ve ilave katkida bulunmus olmali, ben bu sekilde anladim

Saygilar

Eski 04-05-2012, 15:30   #170
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Garuda Mesajı Göster
Sayin RODOSLU benim tavsiye niteliginde ki ifadelerimin arkasindan " sulamayi da kesin bence" ifadesi ile sanirim beni teyid etmis ve ilave katkida bulunmus olmali, ben bu sekilde anladim

Saygilar
Aynen katılıyorum bende yazdıklarınıza. Eve gider gitmez ilk iş çiçek sapını üzülerek ve istemeyerekte olsa kökten kesmek olacak. (Nasıl kıyacağımı bilemiyorum daha yeni dal sürüp çiçeklenmişti). Ve yine saksı harcını değiştirip kök temizliği ve kömür tozu uygulaması ardından tekrar dikeceğim. Umarım daha kötüleşmeden kurtarabilirim...

Eski 08-05-2012, 12:03   #171
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Sayın GARUDA ve RODOSLU vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda orkidemin yeni çiçeklenmiş dalını kestim (Üzülerek içim cız ederek kesmek zorunda kaldım). Ve hemen akabinde kök temizliğine giriştim. Neyazıkki hiç sağlam kök kalmamış, tamamen çürümüşler. Kök temizliğinden sonra gövdeyi bolca toz tarçınla kapladım ve orkide saksısınıda dezenfekte ettim. Hemen akabinde yeni torf hazırlayarak yeni orkide toprağına ek olarak 1-2 cm çapında strafor parçaları, yine aynı ölçülerde odun kömürü parçaları katarakorkidemi tekrar dikip daldırma yöntemi ile suladım. Şu an aydınlık (direk güneş görmeyen) ve nem durumu iyi olan yerinde beklemedeyim.Umarım kökler en kısa sürede sürgün verir ve orkidemi kurtarabilirim.
Yapmakta olduğum işlemlerde yanlışlık veya eksik olan bir şey varmı?
Kök boğazına yosun sarılması gibi bir uyguylamaya gerek varmı?
Sulama aynı şekildemi devam etmeli?

Düzenleyen SAGEN : 08-05-2012 saat 12:07 Neden: yazıya ek yapıldı
Eski 17-05-2012, 19:11   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2012
Eklenti 203233

orkidemin çiçekleri bu halde neden böyle oldu acaba yardımcı olurmusunuz lütfen

sseda_91 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 19:12   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2012
orkidemin çiçekleri bu halde neden böyle olmuştur acaba yardımcı olurmusunuz lütfen

sseda_91 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 10:43   #174
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Orkide bakımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sseda_91 Mesajı Göster
orkidemin çiçekleri bu halde neden böyle olmuştur acaba yardımcı olurmusunuz lütfen
Sayın SSEDA_91 Orkidelerin genel bakım bilgileri başlığı altındaki bilgileri okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Zira sanırım ilk orkideniz ve pek bilginiz yok kanısına vardım (Yanlışsam düzeltin lütfen). Merak etmeyin tekrar çiçeklenip size güzelliğini sergileyecektir.

Eski 29-05-2012, 19:18   #175
Ağaç Dostu

dilek78's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
acil yardım lütfen orkidemi bu şekilde buldum eve gelince kurtarılırmı önceden yaprağı sararmıştı anlamadım bugun bu halde

Eklenen Resimler

dilek78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2012, 18:03   #176
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
Alıntı:
Sayın GARUDA ve RODOSLU vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda orkidemin yeni çiçeklenmiş dalını kestim (Üzülerek içim cız ederek kesmek zorunda kaldım). Ve hemen akabinde kök temizliğine giriştim. Neyazıkki hiç sağlam kök kalmamış, tamamen çürümüşler. Kök temizliğinden sonra gövdeyi bolca toz tarçınla kapladım ve orkide saksısınıda dezenfekte ettim. Hemen akabinde yeni torf hazırlayarak yeni orkide toprağına ek olarak 1-2 cm çapında strafor parçaları, yine aynı ölçülerde odun kömürü parçaları katarakorkidemi tekrar dikip daldırma yöntemi ile suladım. Şu an aydınlık (direk güneş görmeyen) ve nem durumu iyi olan yerinde beklemedeyim.Umarım kökler en kısa sürede sürgün verir ve orkidemi kurtarabilirim.
Yapmakta olduğum işlemlerde yanlışlık veya eksik olan bir şey varmı?
Kök boğazına yosun sarılması gibi bir uyguylamaya gerek varmı?
Sulama aynı şekildemi devam etmeli?

sayın sagen , bir kaç hafta önce beyaz orkidem sizdeki orkidede ki gibi kendini bıraktı. çiçekleri solmaya ve daha zamanı gelmeden dökülme başladı. ben çiçeğimin kapris yaptığını düşünerek pek alakadar olmadım.sonrasında yeşil yapraklar yumuşamaya ve güçten düşmeye başladı ve o vakit müdahele etmenin gerektiğine karar verdim saksısından çıkarıp baktığımda yalnızca ufak bir kök kaldığını gördüm. çürümüşleri ayıklayıp almış olduğum orkide toprağına yeniden diktim. çift daldı biri bayadır çiçekli öteki yeni açmaya başlamıştı. kesmedim ****** ve sabırla bekledim. çiçekli olan dal sararıp soldu onu kurumaya başlayınca kesip attım köke yakın bir yerden ama tomurcuk halindeki dal çiçeklerini açtı yapraklar gün geçtikçe güçlenmeye başladı hatta bu dal üzerinde yeni bir dal daha verdi. keşke sizde kesmeyip bekleseydiniz. şimdi toprağı fazla nemli bırakmamaya çalışıyorum. zaten orkide suyu seven bir bitki değil. umarım bitkiniz yeni çiçeklerle sizi yeniden mutlu eder.

sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2012, 08:59   #177
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sibelim Mesajı Göster
sayın sagen , bir kaç hafta önce beyaz orkidem sizdeki orkidede ki gibi kendini bıraktı. çiçekleri solmaya ve daha zamanı gelmeden dökülme başladı. ben çiçeğimin kapris yaptığını düşünerek pek alakadar olmadım.sonrasında yeşil yapraklar yumuşamaya ve güçten düşmeye başladı ve o vakit müdahele etmenin gerektiğine karar verdim saksısından çıkarıp baktığımda yalnızca ufak bir kök kaldığını gördüm. çürümüşleri ayıklayıp almış olduğum orkide toprağına yeniden diktim. çift daldı biri bayadır çiçekli öteki yeni açmaya başlamıştı. kesmedim ****** ve sabırla bekledim. çiçekli olan dal sararıp soldu onu kurumaya başlayınca kesip attım köke yakın bir yerden ama tomurcuk halindeki dal çiçeklerini açtı yapraklar gün geçtikçe güçlenmeye başladı hatta bu dal üzerinde yeni bir dal daha verdi. keşke sizde kesmeyip bekleseydiniz. şimdi toprağı fazla nemli bırakmamaya çalışıyorum. zaten orkide suyu seven bir bitki değil. umarım bitkiniz yeni çiçeklerle sizi yeniden mutlu eder.
Sayın SİBELİM;
Öncelikle merhabalar ismim Yalçın. Mesaja yazdığınız cevap için teşekkür ederim. Evet üzülerek belirmeliyimki içim cız ederek kestim orkidemin dalını. Hem yeni sürgün daldı hemde tüm çiçeklerini yeni açmıştı. Çok tereddütte kaldım kesip kesmeme konusunda ama çiçeğimi kaybetme korkusuyla birazda forumda araştırma ve telkinler doğrultusunda karar verdim kesmeye. Şu an orkidem kendini toplamaya başladı ve yeni bir kök sürmeye başladı. Ama sanırım tekrar yeni bir dal sürgün verip çiçeklenmesi için bir sene beklemem gerekecek. Bu arad sizin adınıza sevindim umarım çiçeğiniz kemdini tamamen toplayıp sağlığına tam anlamıyla kavuşur...

Eski 31-05-2012, 09:21   #178
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Orkidelerde Kök Çürümesi.

Arkadaşlar birşeyi paylaşmadan ve dile getirmeden edemeyeceğim.
Şimdiye kadar çevremden ve arkadaşlarımdan çeşitli şekillerde hastalanmış 8 adet orkideye baktım ve hayata döndürdüm. (Şu anda da elimde bir adet arkadaşiımdan gelen ve şu anda çok çok iyi durumda olan orkide var).
Orkideler çok dayanıklı bitkiler (tecrübeyle sabit). Her şeye rağmen susuzda kalsa bitkinde düşse kolay kolay hayata küsmüyorlar. Mutlaka en acemimizin bile biraz dikkatle hasta bir orkideyi hayata döndürebileceğine inandım.
Bunu paylaşmak istedim siz değerli dostlarla...SAYGILARIMLA...

praecox, agozce ve nrkrkmz beğendi.
Eski 31-05-2012, 22:15   #179
Ağaç Dostu

SAGEN's Avatar

Orkidelerde Kök Çürümesi

Teşekkür ediyorum.

Eski 01-06-2012, 20:09   #180
Ağaç Dostu

sibelim's Avatar

Giriş Tarihi: 10-11-2010
size katılıyorum yalçın bey orkide gerçekten inatçı ve güçlü bir bitki azıcık bir özen ve ilgi ile hayatta kalmasını biliyor. bende ölmek üzereyken getirilen böyle 4 - 5 tane orkideyi sahiplerine çiçekli halde geri vermiştim. orkideniz kaprisi bırakmış ne mutlu size , bırazcık toparlanmak için müsade etmek gerek.. benim orkide eski dalında yeni tomurcuklarla devam ediyor. çiçekleri çok güzel yapraklarsa düzelme yolunda hayata döndüğü için çok mutluyum.. ben orkidem için orkide sıvı besini kullanıyorum. kullanmıyorsanız tavsiye ederim

sibelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024