agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2011, 20:14   #121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-08-2009
Sayin yildiztozu ada yosunu nerden bulabilirim, spagnum bulmak hayal anlasilan, malum benim bir orkidede hic kok kalmadi onuda kurtarmak istiyorum. Klavye icin ozur.

çözbeniarapsaçı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2011, 10:42   #122
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
Çözbeniarapsaçı ,
Uzun zaman giremedim siteye.
Bu akşam eve gidip bakayım siz de bana özelden adresinizi yazarsanız sevinirim.
Yarın yollamaya çalışacağım ben de ne kadar kalmış ise

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 13:07   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2011
orkidelerimin köklerini çıkarmak için ne yapabilirim?

orkidelerimin kökleri çürüdü camın önünde olmasına rağmen 2-3 günde bir dinlenmiş suyla yıkıyorum ama hiçbir gelişim sağlamıyor orkidelerim yaprak çıkarıyor ama 2 cm olunda uzaması duruyor geçende minik böcek olmuştu toprağını değiştirdim şimdi böcek kalmadı yaprakları tekrar ilk haline dönmesini istiyorum ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olurmusunuz?

Eklenen Resimler

aysun-nusya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 16:42   #124
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Tüm kalanları da temizleyin. Tamamen çıplak kalsın.
Sonra tekrar saksısına gömün, haftada bir suda bekletip süzün.

Ben müşkülpesentlikten tüm kökleri budamıştım Ancak bu şekilde yaşattım. İki yeni yaprağı ve bugün farkettiğim ce yapan kökleri var Hiç bir şey olmamış gibi davranın, cevap verecektir.

Bu arada yeni farkettim yeni üyeymişsiniz. Yeni üyelerin yapması gerekenleri de okur musunuz.
Hoş geldiniz

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 16:15   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2011
hoşbuldum! merhaba arkadaşlar ben aysun kusura bakmayın üye olmak için çok uğraştım sonunda oldu cevabını deneyeceğim.
Teşekkürler,
Ama dün okudum orkidelerinizi naylon poşete koyup ağzını hava alacak bir şekilde bağlayın yine kök çıkaracaktır yazıyordu şimdi orkidelerim poşette kök çıkarmasını bekliyor acaba yanlış mı yapıyorum?

aysun-nusya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 17:59   #126
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Nemle yaşar ya orkideler, bunun için sera ortamı oluşturmanın amacı bu olmalı. Ben de nemini sürekli kılmaya çabaladım. Bunun için düzenli suladım. Köklenmesini bu şekilde sağladım.

Her iki şekilde de nem sağlandığı için köklenme gerçekleşiyordur.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2011, 00:51   #127
Ağaçsever

olubitkabuu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-11-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysun-nusya Mesajı Göster
hoşbuldum! merhaba arkadaşlar ben aysun kusura bakmayın üye olmak için çok uğraştım sonunda oldu cevabını deneyeceğim.
Teşekkürler,
Ama dün okudum orkidelerinizi naylon poşete koyup ağzını hava alacak bir şekilde bağlayın yine kök çıkaracaktır yazıyordu şimdi orkidelerim poşette kök çıkarmasını bekliyor acaba yanlış mı yapıyorum?

olubitkabuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2011, 23:28   #128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-06-2011
merhaba yine..benim orkidelerimde kök çürümesi var bazılarında da mantar bnde ziraatçiyse sordum bana fungucid verdi kullandım haftada 1 kez 3 hfta boyunca ama hiçbir deişiklik yok sanki daha cok çürümüş bile yeni kök üretmesini nasıl sağlayabilirim yardım ederseniz cok sevinirim birde bu durum keiki mi etkiler mi?

sedefimre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2011, 17:24   #129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2011
merhaba arkadaşlar benim de sizlere bir kaç sorum olacak orkidemin kök çürümesi var sadece bir kaç kökü sağlam kaldı geçende harcını değiştirdiğim için sağlıklı orkidemi malasef hastalandırdım harcın kömürü fazla çam kabuğu az geldi o yüzden kökleri çürüdü diye düşünüyorum size bir kaç fotoğraf ekleyeceğim elimde sanırım spaghnum yosunu var emin değilim gerçi yapay bi çiçeğin içinden buldum onu kullansam olurmu? birde hazır satılan orkide toprağı aldım çiçek çoşturanın harcı cocopetten oluşuyor birde çiçeklerini döktükten sonra çiçek saplarını kesmiştim sapların uçlarında kuruma olmuştu kuruyan yerin altında tekrar kesip mum damlattım.çiçek saplarını kökünden mi kesmeliyim kök gelişimi için?

Eklenen Resimler

inci478 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2011, 16:20   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sedefimre Mesajı Göster
merhaba yine..benim orkidelerimde kök çürümesi var bazılarında da mantar bnde ziraatçiyse sordum bana fungucid verdi kullandım haftada 1 kez 3 hfta boyunca ama hiçbir deişiklik yok sanki daha cok çürümüş bile yeni kök üretmesini nasıl sağlayabilirim yardım ederseniz cok sevinirim birde bu durum keiki mi etkiler mi?
Bitkinizin kok bogazinda bir curume yoksa bitkinizin kurtulma sansi cok yuksek. oncelikle hastalikli kokleri kesin, hidrojen peroksit icerikli bir dezenfektan ile kestiginiz yerleri dezenfekte edin. spagnum yosun icerigi biraz fazla olan, yeni bir substrat hazirlayin ve bitkinizi normalden biraz daha derine dikin. yeni cikan bitki kokleri yukarda olacagi icin az miktarda ama SIK araliklarla sulama yapin. (yeni cikan kokler buyudukten sonra spagnum oranini azaltmak adina substratinizi yenilemenizi tavsiye ederim zira spagnum yosunu orani asiri fazla olan substratlarda kok curumeleri daha sIK gorulur.) ilk sulamanizi gubreli yapmayin ama sonraki sulamalarda gubreli su verin. benim yaptigim denemeler sonuc verdi. sizde de ise yarayacaktir.
kolay gelsin

lucean Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 18:41   #131
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2011
merhaba, dogumgünümde hediye gelen muhteşem bi güzellikti...
işlerimin yogunlugundan dolayı cicibicili, havasız saksıdan kurtarmayı düşünemedim...
üzerine etrafına takılan süsler vs...
haftada bi kere iyice suluyordum alelacele...

son halini görünce yıkıldım...üzüntümden oturdum ağladım...ve yarım gün onunla uğraştım...çürümüş yapraklarından kurtardım...köklerini saran zar kılıfları da çürümüştü, onları sıyırdım... bol oksijenli ve nemli mutfagımda bi legene döktüm ağaç kabuklarını iyice yıkadım, sonra da o leğene bol su koyup bu kalan zavallı kökü iyice hava alsın diye su ve kabuk dolu leğene yerleştirdim...bugun de tarif ettiğiniz gibi 3. boğumdan boyunu kestim...

Bitkiler ve bakımları konusunda son derece amatör biri olarak, bu canlının elimde bu hale gelmesinden acı duyuyorum.

Sorular:
* bu resimdeki görünen kök tamamen ölü mü, yoksa umut var mı?
tam dibinde incecik bi zar gibi kökcük var, diger kuru, kıl gibi olan köklerden daha dolgun ve diri...resimde de görünüyor.

* mineralli arıtma suyun içinde, hava alacak şekilde yüzer gibi koymam yanlış mı?

* sonradan gördüm, boyundan budamak için kesilen yere bişey sürülmesi lazımmış.. ben de sürecek öle bi malzeme yok.. bosuna mı kestim?

* şimdi ne yapmam nerden ne almam lazım..

Rica etsem bana gereken malzemeleri nasıl alacağım ve kısaca nasıl uygulayacağım hakkında biraz yardımcı olur musunuz?

Orkide başlıklı konuları okudum burdan, çok okuyunca iyice kafam döndü..

Burdan malzeme yollayan bir üyeyi gördüm. Söyleyeceğiniz malzemeleri bulmam uzun sürebilir, ondan nasıl temin edebilirim?

cevablarınızı sabırsızlık ve umutla bekliyoruz..ben ve zavallı orkidem...

Eklenen Resimler

ruveydaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 18:50   #132
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
İyi bir şeyler yazmak isterdim ancak eliizde arta kalan bir kadavra. köklerin diriliğini sağlıyan odunsu kısımları kalmış. kabuk dediğiniz bu odunsu yapı ile dışında kalan kısmı kök kuruyup ölünce geriye bu tel gibi odunsu iç kısım kalıyor.

Yapılacak hiç bir şey yok.

Geçmiş olsun..

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-12-2011, 19:57   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
İyi bir şeyler yazmak isterdim ancak eliizde arta kalan bir kadavra. köklerin diriliğini sağlıyan odunsu kısımları kalmış. kabuk dediğiniz bu odunsu yapı ile dışında kalan kısmı kök kuruyup ölünce geriye bu tel gibi odunsu iç kısım kalıyor.

Yapılacak hiç bir şey yok.

Geçmiş olsun..

cok tesekkur ederim...
anladım... boşuna uğraştım demek ki...odunsu iç kısmı diri, sert görünce yaşıyor sanmıştım...çok seviyordum...
pembe-beyaz ve kocaman yaprakların içinde yükselen uzun bir boynu vardı...
bilmiyorum köklerinden anlaşılır mı ama biraz büyük bir orkideydi...

eşim bunu 100tl'ye almış...ikea'da sıra sıra dizilmişlerini 10tl'ye görünce kahroldu...yapı marketlerde de farklı farklı fiyatlar var..

satın alırken, bir orkidenin sağlığını, **** çabuk satılması için doping alıp almadığını anlamak için, bakabileceğimiz anlayabileceğimiz göstergeler var mı?
yeniden alırsam nasıl bilinçli olabilirim?
aldıktan sonra, adım adım sizden neler yapmam gerektiği konusunda da yardım alabilirim değil mi?

ruveydaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2012, 18:34   #134
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 21-12-2011
ikea da 10tly orkidemi yar nezamandan beri bakmadım daha halen varmıdır acaba?

mepst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 16:03   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2012
arkadaşlar bana yaklaşık bir ay önce orkide hediye edildi. ama ben orkide bakımını bilmediğimden her gün yarım su bardağı klorsuz su ile suladım. direk güneş ışığına maruz bırakmadım. 2 hafta sonra küflenmeye başladı. sonra orkide soğuğu sever dediler peteği yanmayan odaya koydum ve sulamayı kestim 2 haftadır. çünkü toprağı nemli hala.bir sürü tomurcuğu vardı ilk geldiğinde ama hepsi döküldü. çiçekleri de kuruyup dökülmeye başladı. küfler hala duruyor diplerinde. güneş ışığı görmediği halde yaprakları da sarardı.bu arada saksısı da şeffaf değil. orkidem ölüyomuuuu ne yapmam lazım.

Eklenen Resimler

tugbaaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2012, 16:04   #136
Yeni Üye

arkadaşlar küf dedim ama şöyle tarif ediyim saksı ağzındaki kökler iyice yumuşadı ve üzerinde beyaz pamukcuklar var sanki. çürüyo sanki orkidem

Eski 22-03-2012, 10:43   #137
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugbaaa Mesajı Göster
arkadaşlar bana yaklaşık bir ay önce orkide hediye edildi. ama ben orkide bakımını bilmediğimden her gün yarım su bardağı klorsuz su ile suladım. direk güneş ışığına maruz bırakmadım. 2 hafta sonra küflenmeye başladı. sonra orkide soğuğu sever dediler peteği yanmayan odaya koydum ve sulamayı kestim 2 haftadır. çünkü toprağı nemli hala.bir sürü tomurcuğu vardı ilk geldiğinde ama hepsi döküldü. çiçekleri de kuruyup dökülmeye başladı. küfler hala duruyor diplerinde. güneş ışığı görmediği halde yaprakları da sarardı.bu arada saksısı da şeffaf değil. orkidem ölüyomuuuu ne yapmam lazım.
Sayın Tugbaaa,
öncelikle saksınızın altında delik var mı yok mu kontrol edin, eğer yoksa hemen değiştirin. sulamayı ise haftada bir daldırma yöntemi ile yapın. ben de sizin gibi yapıyordum meğer daldırma yöntemi daha iyiyimiş.. sıcaklık orkideden orkideye değişir, sizin orkideniz phalaenopsis türü bir orkide ve soğuğu pek sevmez, 21-24 C derece sıcaklık uygundur. bu orkide türünü forumda araştırın ve uygulamalarınızı ona göre yapın derim. ve kaynağını bilmediğiniz uygulamaları yapmayın. burada hocalarımız çok iyi bilgiler vermişler. tomurcuklarını ve çiçeklerini dökmesi ortam değişikliği olduğu için haklı bir tepkisidir phal'in. güneş ışığı göremedi derken? elbette güneş ışığı görmesi lazım ama filtre edilmiş olması lazım ki o da yaz ayları için. yaz ayları güneş ışığı daha dik geldği için yapraklarda güneş yanığına sebep olur. ama şu anda yerinizin de istanbul olduğuna bakaraktan net güneş görse de yanık oluşmaz kanımca... nisan ortalarına kadar güneş burda pek yakıcı olmaz ama siz daha fazla güneş geldiğini fark ettiğiniz anda tül perde ile filtre edebilirsiniz. saksı konusu muallakta hala.. ben şeffaf kullanıyordum ama diatomit ile iç içe saksı yöntemine geçtiğim için dış saksı şeffaf olmuyor ve phal'lerimden biri yaprak çıkarmaya başladı yani bir sorun yok gibi. mantar konusuna gelince eğer mantar oluşumu başlamış ise ve kökler de yumuşamaya başlamış ise çökerten hastalığı başlamış olabilir ki inşallah değildir. eğer öyleyse kök temizliği ve fungisit uygulamanız gerekecektir köklere. ve akvaryumculardan aktif kömür ya da karbon diye geçiyor alabilirsiniz. onu sert bir materyalle ezip köklere uygulayabilirsiniz. kök bakımı yaptıktan sonra da saksınızı değiştirmenizi tavsiye ederim..
Geçmiş olsun...

jineop beğendi.
fzthalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 11:43   #138
Yeni Üye

teşekkürler sayın fzthalil,
saksıma baktım delik yok. beyaz seramik bir saksı. orkideyi hemen camın önüne koydum. en iyisi saksımı değiştirirken kök temizliği de yapayım.saksı ağzındaki köklerde yumuşamalar var ve küçük böcekler gördüm bugün.bugüne kadar hiç çiçek bakmadım.çiçekçiye götürüp yardım istemem lazım. umarım yardımcı olurlar. uygun bir toprak vardır belki çiçekçide...

Eski 22-03-2012, 12:05   #139
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugbaaa Mesajı Göster
teşekkürler sayın fzthalil,
saksıma baktım delik yok. beyaz seramik bir saksı. orkideyi hemen camın önüne koydum. en iyisi saksımı değiştirirken kök temizliği de yapayım.saksı ağzındaki köklerde yumuşamalar var ve küçük böcekler gördüm bugün.bugüne kadar hiç çiçek bakmadım.çiçekçiye götürüp yardım istemem lazım. umarım yardımcı olurlar. uygun bir toprak vardır belki çiçekçide...
O zaman derhal bir altı delik bir saksı alın tugba hanım hatta istediğiniz gibi şaffaf olsun, bauhaus'larda bulabilirsiniz. evet kök temizliği yapın yumuşak kökleri steril bir keskin aletle ayırın. saksı substratını ise orkidelere uygun materyal seçin, sakın tamamiyle torf olmasın. saksı değişimi yaparken böceklerden de kurtulursunuz ve aktif karbon uygulamasını tavsiye ederim. bu forumda phalaenopsis başlığı güzelce okuyun emin olun gerekli bilgilerin tamamına yakınını elde edebilirsiniz. ben olsam çiçekçilere eğer orkide ehli değilse güvenmezdim. öyle yanlış bilgiler veriyorlar ki...

Eski 22-03-2012, 12:26   #140
Yeni Üye

ben yeni bişey farkettim sayın fzthalil. orkide hediye geldiği için saksı beyaz bir tüle sarılıydı.şimdi onu çıkardım. beyaz seramik saksının içinde şeffaf bir saksı varmış ve bu 2 saksı arasında bir sürü su birikmiş.neredeyse saksı ağzına kadar. bu doğru bişeymi. daldırma yöntemi bu mu. suyu boşalttım kötü kokuyodu..

Eski 22-03-2012, 12:34   #141
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-06-2011
Orkidenin saksısı suyun içinde olmaması lazım sadece nem olsun diye saksının altına koyduğunuz tabağa taş koyun taşların üzerine saksınızı koyun alt tabağında su bulunsun ama saksınız suya temas etmesin evet en iyi yöntem daldırma yöntemidir öncelikle fzthalil beyinde söylediği gibi kök temizliği ve harç değişimi yapmanız gerekiyor seramik saksı olmasınki kökler ışık görsün.

nılgun_dogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2012, 13:10   #142
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Nilgün Hanımın da dediği gibi su içinde olmaması gerekir. kökler için nem olsun diye ise yine nilgün hanımın dediği gibi saksıya uygun bir tabak ve tabağın içine suyun saksıya değmesini engelleyecek taşlar olması yeterlidir. daldırma yöntemi ise; saksı boyunda bir kap ya da daha büyük bir altı kapalı saksı olabilir(sizin seramik saksı) içine orkidenizi koyun ve gövde başlangıcına kadar su doldurun. FAKAT orkide su içinde 15-20dk beklemeli. ya da kabarcıklar iyice çıktıktan sonra iyice süzerek tabağına alabilirsiniz. kötü kokması mantara işaret muhtemelen köklerde çürüme olmuştur. kök temizliği yaptıktan sonra köklere toz tarçın dökün ve 3-4 saat kurumaya bırakın. sonrasında aktif kömür tozu katılmış saksı harcına dikebilirsiniz..

Eski 22-03-2012, 13:28   #143
Yeni Üye

sayın nilgün hanım ve fzthalil bey yardımlarınız için çok teşekkürler. en kısa zamanda kök temizliği yapıcam. iyi günler...

Eski 22-03-2012, 23:53   #144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
tedaviye muhtac iki orkide

Merhabalar,

Forumunuzu yaklaşık 1yıldır okuyorum ve evdeki 1 cymbidium orkidem ve 4 Phaleneopsis orkidem sizlerin sayesinde son derece saglıklı, hiç gübre vermememe ragmen yerlerini sevdiler ve dal verip çiçekleniyorlar, sizlere ne kadar tesekkur etsem azdir.

Işyerimde yanlış sulama yüzünden ölmek üzere olan iki orkideyi eve getirdim ve bunları tedavi etmeye calışıyorum, torf a dikilmişlerdi. öncelikle tüm topragini boşaltıp su dolu kovanin icinde biraz gezdirerek fazlalıgını aldim sonrasinda ise gazetenin üzerine kurumaya birakacagim.
Orkidelerden birisinin bu işlemi yaparken tüm yapraklari elimde kaldı, yeşil kökü de yok. Bu orkideden ümidi kesmeli miyim?

digerinin ise yapraklari yeşil fakat yine bunun da yeşil kök yok. ayrica yapraklari yapış yapıştı, iyice akan suyun altinda ovalayarak yıkadim yapışkanlıktan arındırdım.

resimlerde yeşil gibi cıkmış ama aslında köklerın hepsi sarı renkte.

Forumda cürüyen tüm köklerin kesilmesi gerektigini okudum, ancak kökün cürük olup olmadigini nasil anlayacagim? Kökleri hicbirisi yeşil degil ama benim saglıklı orkidelerime bakıyorum onlarin da sararmış kurumuş kökleri var.
size ekte bu iki hasta orkidenin resimlerini gönderiyorum.
bana yardimci olursaniz cok sevinirm.

selamlar,
zeynep

Eklenen Resimler

zeynepkavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2012, 13:34   #145
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-08-2011
merhaba,

dün orkidemin torfunu yenilerekn 1 kökün dışında diğerleri buruşmuş içi boş sadece ince bir ip veya lif gibi bişey vardı. kestim çürükleri ancak çiçek sapını kesip kesmemekte kararsız kaldım. Bu sabah baktım tomurcuklar hala açıyor. Sizlere sorum bu çiçek sapını kesmelimiyim yeni kök oluşturması için yoksa saplı haliylede kök gelişimi sürermi acaba. Lütfen acil bei cevap rica edeceğim orkidem kurtarılamaz hale düşmeden önce.

yaramazbjk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 10:25   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Öncelikle foruma hoşgeldiniz.
Forum kurallarını okuyup lütfen bize kendinizi tanıtır mısınız

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynepkavi Mesajı Göster
Işyerimde yanlış sulama yüzünden ölmek üzere olan iki orkideyi eve getirdim ve bunları tedavi etmeye calışıyorum, torf a dikilmişlerdi. öncelikle tüm topragini boşaltıp su dolu kovanin icinde biraz gezdirerek fazlalıgını aldim sonrasinda ise gazetenin üzerine kurumaya birakacagim.
Orkidelerden birisinin bu işlemi yaparken tüm yapraklari elimde kaldı, yeşil kökü de yok. Bu orkideden ümidi kesmeli miyim?
Maalesef bu orkide de yaşam belirtisi göremedim.

Alıntı:
digerinin ise yapraklari yeşil fakat yine bunun da yeşil kök yok. ayrica yapraklari yapış yapıştı, iyice akan suyun altinda ovalayarak yıkadim yapışkanlıktan arındırdım.
resimlerde yeşil gibi cıkmış ama aslında köklerın hepsi sarı renkte.
Forumda cürüyen tüm köklerin kesilmesi gerektigini okudum, ancak kökün cürük olup olmadigini nasil anlayacagim? Kökleri hicbirisi yeşil degil ama benim saglıklı orkidelerime bakıyorum onlarin da sararmış kurumuş kökleri var.
size ekte bu iki hasta orkidenin resimlerini gönderiyorum.
bana yardimci olursaniz cok sevinirm.
Çürüyen kökler yumuşar ve kayganlaşır, elinizi sürdüğünüzde dağılır. Bunları steril olan bir aletle kesin. Toz tarçın ekip sphagnum yosununa sararak orkide harcına tekrar dikin. Sıcak aydınlık bir yerde kendini toparlamasını bekleyin.

Bu işlemleri yaparken mutlaka eldiven giyin ve elinizi bir çiçekten diğerine dokundururken iyice yıkayın. Kullandığınız aletleri sterilize etmeden diğer bitkilerde kullanmayın.

Forumu okumaya devam ederseniz bitkiniz için daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 10:41   #147
Ağaçsever

lütfen bir bilgi rica ediyorum... Sap kesilmelimi kesilmemelimi diye ki ona göre hareket edeyim bitki ölmeden önce??

Eski 24-03-2012, 10:52   #148
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaramazbjk Mesajı Göster
lütfen bir bilgi rica ediyorum... Sap kesilmelimi kesilmemelimi diye ki ona göre hareket edeyim bitki ölmeden önce??
Sayın yaramazbjk,

Forumu okusaydınız bu kadar beklemeden cevabınıza ulaşırdınız. Yazılanı tekrar yazıyorum. Çiçek sapını kesmeniz iyi olur. Bitki gücünü köklenmeye verir.

nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 21:38   #149
Ağaçsever

Merhaba Sayın nrkrkmz,

vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ediyorum. Ben formu okudum zaten bilgileri göremediğim için size danışıyorum görsem zaten sorman mantıken. yinede çok teşekkür ederim.

Eski 24-03-2012, 22:52   #150
Ağaç Dostu

fzthalil's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaramazbjk Mesajı Göster
Merhaba Sayın nrkrkmz,

vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ediyorum. Ben formu okudum zaten bilgileri göremediğim için size danışıyorum görsem zaten sorman mantıken. yinede çok teşekkür ederim.
Ben kesmenizi tavsiye ederim. çünkü orkide enerjisini köklere versin ve yeni kökler oluşturmaya çalışsın. kestiğiniz sapı da bir bardak suya koyun ve dayanabildiği kadar dayansın. çiçekler kesme çiçek gibi durur

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024