agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-01-2020, 15:01   #511
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bir litre suya 5ml neemazal ilave edip iyice karıştırın, bitkiye fısfısla püskürtün.
Çok teşekkür ederim.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2020, 12:56   #512
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2020
Merhaba herkese orkide köklerimle başım belada. Köklerimi budayıp toprak değişimi yapmıştım. Yaprakları kendini saldığı için köklere bir göz attım fakat berbat durumda nasıl kurtarmam gerek. **** tekrar mı budamalıyım bilemedim

Eklenen Resimler

Grida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2020, 23:48   #513
Smg
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2020
Orkidemi kurtarmak istiyorum

Merhabalar, su 2 adet orkidemin koklerinde sorun var..
1.si yeni alındı 2 dalı var birsuru tomurxuk var uzeinde .. bende toprak degistirmeden bakiyorum 1 aydir.. yaprakları sararınca hemen toprakları çıkardım meger icinde su sacma.sungerden varmis ben suladikca butun suyu tutmus kokler çürümüş. Hemen temizledim makasla kestim.. ama.simdi ne yapmam.lazim su kültürü diyorlar? Suya koy diyorlar bazilar hep suda kalsin demis bazilari 12 saat disarda 12 saat suda demis.. çiçekleri var tomuscuklari var.. ins duzelir yardim.edin lutfen...
2. Orkidem is yerindeydi cicek acmiyor bakim yapayim.diye eve getirdim megerse arkadaslar fazla sulamis onuda aldim eve getirdim kokleri çürümüş gibi kestim .. onun.durumunsankindaha iyi hava kokleri filan var. Onun icinde su kulturu munyapayim.. fotograf ekleyecem..

Eklenen Resimler

Smg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2020, 02:35   #514
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Smg Mesajı Göster
Merhabalar, su 2 adet orkidemin koklerinde sorun var..
1.si yeni alındı 2 dalı var birsuru tomurxuk var uzeinde .. bende toprak degistirmeden bakiyorum 1 aydir.. yaprakları sararınca hemen toprakları çıkardım meger icinde su sacma.sungerden varmis ben suladikca butun suyu tutmus kokler çürümüş. Hemen temizledim makasla kestim.. ama.simdi ne yapmam.lazim su kültürü diyorlar? Suya koy diyorlar bazilar hep suda kalsin demis bazilari 12 saat disarda 12 saat suda demis.. çiçekleri var tomuscuklari var.. ins duzelir yardim.edin lutfen...
2. Orkidem is yerindeydi cicek acmiyor bakim yapayim.diye eve getirdim megerse arkadaslar fazla sulamis onuda aldim eve getirdim kokleri çürümüş gibi kestim .. onun.durumunsankindaha iyi hava kokleri filan var. Onun icinde su kulturu munyapayim.. fotograf ekleyecem..
Fazla sulamadan değil.
1. Harç içerisinde gübre kalıntısı birikimi neticesinde kökler ölür.
2. Memba suyu kalitesinde su kullanmazsanız, yine biriken mineral maddeler kökleri yakar.

Yapmanız gereken:
1. Orkide harcı alın. Bunu bir tencereye koyup kaynatın. Bu harçta bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Soğuyunca kullanın.
2. Yazın 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir memba suyu ile sulayın (suyun etiketine bakın Florür içeriyorsa kullanmayın, bitkiyi öldürür).
3. Ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 2-3litre memba suyu geçirip biriken gübreyi uzaklaştırın. Hemen sonrasında, hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin.

nanemolla ve acemi25 beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2020, 09:02   #515
Smg
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-01-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Fazla sulamadan değil.
1. Harç içerisinde gübre kalıntısı birikimi neticesinde kökler ölür.
2. Memba suyu kalitesinde su kullanmazsanız, yine biriken mineral maddeler kökleri yakar.

Yapmanız gereken:
1. Orkide harcı alın. Bunu bir tencereye koyup kaynatın. Bu harçta bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Soğuyunca kullanın.
2. Yazın 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir memba suyu ile sulayın (suyun etiketine bakın Florür içeriyorsa kullanmayın, bitkiyi öldürür).
3. Ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 2-3litre memba suyu geçirip biriken gübreyi uzaklaştırın. Hemen sonrasında, hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin.

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim.. ama asıl öğrenmek istediğim şuan bu orkidelerin kökleri ekilmek için yeterli mi? Yoksa su kültürü vs. Yapıp sonra mı ekmeliyim?

Smg Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2020, 16:01   #516
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Smg Mesajı Göster
Geri dönüşünüz için teşekkür ederim.. ama asıl öğrenmek istediğim şuan bu orkidelerin kökleri ekilmek için yeterli mi? Yoksa su kültürü vs. Yapıp sonra mı ekmeliyim?
Kökler yeterli, şimdi dikin.

Eski 30-01-2020, 15:10   #517
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-07-2019
orkide kök çürümesi köklerde kararma

merhaba orkidemin kökü kalmadı hepsi çürümüş ne yapmalıyım bu uzun sapsı siyah köyküde kesmeli miyim? acil yardm bekliyorum

Eklenen Resimler

orkideaşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2020, 17:52   #518
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkideaşkına Mesajı Göster
merhaba orkidemin kökü kalmadı hepsi çürümüş ne yapmalıyım bu uzun sapsı siyah köyküde kesmeli miyim? acil yardm bekliyorum
Su kültürü deneyin. yeni kök oluşumu meydana gelince bitkiyi saksıya dikersiniz. Hiç bir şey kesmeyin.

Eski 03-02-2020, 00:36   #519
Yeni Üye

orkidemde kökte ve gövdede kararma var ne yapmaliyim

merhaba orkidemin göbeği aldigimde kesikti sonra yaprak çıkardı 1 sene oluyor fakat bu küflü ve kararma sanki ortadan çıkan yaprağa zarar veriyor gibi sanki çoğaldı gibi geliyor birde köklerinde de görüldüğü gibi böyle siyahliklar var ne yaomaliyim bir zarari olur mu?

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2020, 07:32   #520
Yeni Üye

teskler. Doğru su kültürü uygulamasi nasl yapılıyor bilgi verebilirmisiniz ?

Eski 04-02-2020, 13:00   #521
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkideaşkına Mesajı Göster
teskler. Doğru su kültürü uygulamasi nasl yapılıyor bilgi verebilirmisiniz ?

Eski 15-02-2020, 09:24   #522
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2019
Benimde kökleri tamamen çürüyen bir orkidem vardı. Bir süre önce 1kg pet şişeye su koyup içine de orkideyi koydum. Sonuçta 2 tane kök verdi. Köklerin gelişimi devam ediyor. Katkı vb. hiç bir ilave vermedim. Sadece su ile köklerini yenilemeye başladı.

Çürük köklü dışında 3 tanede güzelliğini sürdüren orkidemiz var. Görselleri atıyorum.

Eklenen Resimler

Quite Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 10:56   #523
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2020
Kök çürümesi

Merhabalar forumda yeniyim. Orkidemin köklerinde siyahlaşma olmaya başladı acaba bu çürümemi yoksa mantar hastalığı filan mı? oksijenli su iyi gelir mi kurtarmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

cigdemm93 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2020, 11:58   #524
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cigdemm93 Mesajı Göster
Merhabalar forumda yeniyim. Orkidemin köklerinde siyahlaşma olmaya başladı acaba bu çürümemi yoksa mantar hastalığı filan mı? oksijenli su iyi gelir mi kurtarmak için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
Osmotik şok neticesinde köklerde oluşan kısmi ölüme bağlı kararma. Ayda bir defa gübre uygulayın. Gübre uygulamadan önce, saksı harcından 3-4 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (bunu yapmadığınızda, sizin bitkideki durum oluşur), hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Bitkiyi, yaz aylarında, 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir memba suyu ile sulayın.

Kolay gelsin....

Eski 06-05-2020, 12:06   #525
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Tropik bir bitki yetiştiriyorsanız bitkinizin yaşadığı ortamı ana vatanlarını araştırmamız gerekiyor. Ben birkaç orkide dışında mum çiçeği yetiştiriyorum. Bu bitkiler tropik sıcak ve nem seven bitkiler. Doğal ortamlarında 0-10 derece soğuğu yaşamazlar. Bir çam ağacı gibi soğuğa karşı kimyasal yapıları yoktur. Vietnam hava durumu yazarsanız aylık durumda kışın 20-30 dereceler olduğunu görürsünüz. Bu iki bitki de kök çürümeleri çok olur. Mum çiçeği yetiştireceklere saksı yapısını, altta deliklerin üzerine su drenajı için çakıl taşı, üstüne saksı boyuna göre 2-3 parmak kalınlığında kumlu bahçe toprağı, bunun üstüne geri kalan saksının tamamına odun kömür parçaları, çevrenizden kıracağınız kaya taş parçaları, tahta ağaç gövde parçaları koyun diyorum. İri parçalı yere bitkiyi dikin. Kökleriyle bu parçalara yapışır içinden besinleri emerler. Siz fark etmezsiniz. Toprak bölümünde kök çürümesi olursa üst yapı kökleri kurtarır. Üste iri parça bölümünde nem bitse alttan nem sağlar. Bir denge oluşturacaksınız. Bir bölümde hata olursa diğer bölüm kurtaracak. Kökler sağlıksız olunca bitkilerde büyümüyor. Sıvı besin verince iri parçalar ve toprağın besinleri emmesini sağlayın. Alta tabak koyun suyla karışık gübre aktıkça tabaktan alıp birkaç kez bir daha saksıya dökün. Bunu orkideler içinde yapabilirsiniz.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2020, 18:27   #526
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2020
Herkese merhabalar, üç dallı hediye bir orkidemin ikinci çiçekleri olacaktı ve bir çok tomurcuk oluşturdu her şey çok güzel gidiyordu , fakat tomurcuklar birden çok minik iken kızarıp dökülmeye , büyük tomurcuklar da solmaya başladı 😔 ben heyecanla çiçeklerini beklerken , köklere baktığımda hepsi ölmüş gibi sizce ne yapmalıyım, çiçekleri görme imkanım yok mu 😔

Emine09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2020, 13:50   #527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-07-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Quite Mesajı Göster
Benimde kökleri tamamen çürüyen bir orkidem vardı. Bir süre önce 1kg pet şişeye su koyup içine de orkideyi koydum. Sonuçta 2 tane kök verdi. Köklerin gelişimi devam ediyor. Katkı vb. hiç bir ilave vermedim. Sadece su ile köklerini yenilemeye başladı.

Çürük köklü dışında 3 tanede güzelliğini sürdüren orkidemiz var. Görselleri atıyorum.
Merhaba. Sizin çürük köklü gibi benim de var bir tane. 2haftadir su kültüründe 6 yeni kök ve bir yaprak verdi. Ne kadar daha su kültüründe tutmalıyım. Bir tane yeşil kökü su içerisinde kalıyor siyahlasan ana kök yukarda. Fakat yeşil kok yumusamaya basladi. Sorun olur mu?

maviliyesilli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2020, 15:37   #528
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2020
Herkese merhaba, siteye yeni üye oldum ve yardımlarınıza çok ihtiyacım var. 5 adet jumbo, 1 adet yerli toplam 6 orkidem var ve hepsini bi şekilde çürüttüm. Sonra biraz araştırdım ve şunları denedim.
1-)saksıdan çıkardım ve çürümüş kökleri temizledim
2-)arap sabunu ile yıkadım duruladım
3-)kurutttum
4-)su kültürü uyguladım fakat çürüme devam etti
5-)sonra sera yöntemi denemek istedim ama nasıl doğru yapılıyor bilemedim
sonuç:
hindistan cevizi torfu, perlit, vermikülit, pmza taşı aldım.
CAPTAN marka mantar ilacı ve INPOWER marka köklendirici aldım.

Bu ürünleri satan firmaya nasıl kullanacağımı sordum, saksıya dikin öyle köklendirin dedi fakat kök yok.

saksıya aldığım ürünleri ekleyip çam kabuğu da ilave edip poşete sokup sera mı uygulamalım? fikri olan yardım edebilir mi?
3-

esra85 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2020, 22:41   #529
Yeni Üye

[quote=mühendis57;1428878]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rana inci Mesajı Göster

Merhaba,
orkidenizin yapraklarında yumuşama yoksa hala umut var demektir.Aşağıda yazılanları yapın yeni kök oluşturmasını bekleyin.

-orkidenizin çiçek sapını dipten kesin
-Kök bölgesini temiz kısıma kadar kesip çürümüş bölgeyi uzaklaştırın kesilen kısıma çok az tarçın dökün
-Yeni saksı harcı edinin ve yeni harç içine orkidenizi derin olmayacak kadar dikin
- orkidenizin üzerini tıpkı sera gibi şeffaf bir naylonla örtün (saksı harcının nem oranı düşmemesi için)
- plastik örtüyü geceleri birkaç saat açın yapraklara su püskürtün 2-3 saat hafif esinti almasını sağlayın
-Gün içinde saksı harcının ve kök boğazının(yaprakların- köklerin çıkmaya başladığı bölge) aşırı kurumamasını sağlayın.
15 günde bir yapraktan gübreleme yapın.

Biraz yorucu ve meşakatli işlemler ancak birkaç haftaya yeni köklerin çıktığını görünce yaptığınız işlemlerin mükafatını alacaksınız
Kolay gelsin...
merhaba bende faydalanıyorum bilgilerden fakat dökülmüş çiçek dallarını kesemiyorum keikim var. köksüz orkidemi dezenfekte ettim mantar iacı sürdüm ve yeni harca diktim fakat nerdeyse 1 ay önce sulamıştım hala ıslak fazla nemli bir toprak oldu sanırım, evim çok esinti almadığı için akşamları balkona çıkarma hatası yaptım sanırım ani hava değişimide zarar verdi. 3 tanesi 1 yıl 3 tanesi 4 aydır bende ve her ne yaptıysam bir şekilde yanlış oldu e zarar verdi. Torfta köklenir dediler perlit, pomza,sphangum bile çürüttü, su kültürü, sera.. şimdide mantar CAPTAN ilacı sürdüm köklerine umarım oda zarar vermez.

Eski 26-12-2020, 23:18   #530
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doku_kültürcü Mesajı Göster
her gün köklere su püskürtün. Phalaenopsis orkideleri kaktüsgiller familyasına özgü olan fotosentez türüne sahiptir (cam = crassulucean acid metabolism). Bu fotosentez türünde, bitkiler geceleyin gözeneklerini açıp karbondioksidi malik asit formuna çevirir ve vakuollerinde depolarlar. Gündüz saatlerinde de bu malik asitten şeker sentezlerler. Bu mekanizma nedeniyle, bitkiyi geceleyin uyuduğunuz odada bulundurmanız bitkinin enerji sağlaması açısından önemlidir (sizin ciğerlerinizden gelen karbondioksit nedeniyle).
ama yattığımız odaya yatmadan yatmaya gittiğimiz için çok karanlıkta kalmış olacaklar

Eski 18-01-2021, 03:53   #531
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2021
Orkideme neler oluyor?!?

Orkidemi maalesef ilk aldığımda sulamasını bilemediğim için uzun süre suda bekletmişim dün gece yaprakta yapışkan sıvılar ve koyulaşma farkettim önceden yoktu şimdi de yaprak iyice koyulaşmış ve sanki böcekten şüpheleniyor gibiyim napmalıyım lütfen yardım edin benim için çok önemli bir çiçek oturup saatlerce ağladım
Name:  2B419957-7DBD-4346-A6E3-F85BD083EEF9.jpg
Views: 969
Size:  38.6 KB

orkideseveer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2021, 09:57   #532
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkideseveer Mesajı Göster
Orkidemi maalesef ilk aldığımda sulamasını bilemediğim için uzun süre suda bekletmişim dün gece yaprakta yapışkan sıvılar ve koyulaşma farkettim önceden yoktu şimdi de yaprak iyice koyulaşmış ve sanki böcekten şüpheleniyor gibiyim napmalıyım lütfen yardım edin benim için çok önemli bir çiçek oturup saatlerce ağladım
Eklenti 715678
Bitkinin tacı denilen orta kısmı dahil, oksijenli su püskürtün.

Kolay gelsin....

Eski 24-05-2021, 19:49   #533
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Orkidemde beyaz böcekler vardı, bit gibi zıplıyan minik böcekler. Sirkeli suda beklettim ve toprağı değiştim. Kökü bu şekilde, ne yapmalıyım şimdi?

Eklenen Resimler

acemisukulent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2021, 12:12   #534
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemisukulent Mesajı Göster
Orkidemde beyaz böcekler vardı, bit gibi zıplıyan minik böcekler. Sirkeli suda beklettim ve toprağı değiştim. Kökü bu şekilde, ne yapmalıyım şimdi?
Saksı harcı 2 yılda bir değiştirilmezse harç içerisinde gelişen küf mantarlarını yemek için gelen bu böceklerle dolar. Sirkeli su, küf üzerine bir etki yapmaz.
Sadece saksı harcını değiştirin. Yeni aldığınız harcı bir tencereye koyun. Üzerini örtecek kadar su ilave edin ve kaynatın. Bu, harçla gelmesi muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Harcı, soğuduktan sonra kullanın. Ayda bir defa gübreleyin. Bir sonraki gübrelemede, kalan gübre artıklarını uzaklaştırmak için saksı harcından 2-3litre memba suyu geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre çözeltisini saksıya uygulayın.

Kolay gelsin...

Eski 16-10-2022, 12:51   #535
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2022
Merhabalar
Orkidemin yeni çıkan köklerinde beyaz pamukçuklar çıktı ne yapmam gerekiyor?
Yardımcı olur musunuz?

ÇiçekSevenÇocuk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2022, 16:53   #536
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ÇiçekSevenÇocuk Mesajı Göster
Merhabalar
Orkidemin yeni çıkan köklerinde beyaz pamukçuklar çıktı ne yapmam gerekiyor?
Yardımcı olur musunuz?
Köklerin fotografını gönderin, köklerin geliştirdiği kök tüyleri mi, küf mü anlayalım.

Eski 14-12-2022, 10:50   #537
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-12-2022
merhaba, atılmak üzere olan bir orkideyi kurtarabilir miyim diye almıştım. Çürük köklerini temizleyerek saksıya diktim. İki dalı da çiçeklerini döktü ama yeşil olarak duruyorlar herhangi bir kuruma yok. Bir adet de yeni yaprak çıkarmaya başlamıştı ki köklerini tekrar kontrol ettiğimde daha önce sağlıklı olan köklerin de çürüdüğünü gördüm. Kurtarmak için yapılabilecek bir şey var mı acaba

Eklenen Resimler

ymng Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
kök çürümesi, kök problemi, orkide, orkide hastalığı, yaprak sarkması

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024