agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-02-2009, 20:22   #61
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ziya bey, hoşgeldiniz.

mel-i, bu orkideler kokuyor mu? Görünümleri çok güzel.

evandevan5 beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2009, 00:29   #62
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Galeri: 1
Sayın Ziya Soner ilginize sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Benim için en güzel hediye bu orkideler. İlk önce plastik çicek olduklarını düşündüm ,fakat gerçek olduklarını anlayınca da nasıl yaşatırım telaşı sardı.
Tüplerdeki sularının ilaçlı olabileceğini düşünerek çıkartmamıştım.
Dediklerinizi aynen uygulayacağım. Artık yaşadıkları yere kadar seyredeceğiz.

Sayın güler , hiç kokmuyorlar. Ama müthiş güzeller.Keşke çelikten üretebilseydikte hepimiz faydalansaydık ne güzel olurdu.

Sevgili malina , başımızın tacı sitemizin harikası teşekkürler...

Sevgi ve saygılarımla

mel-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 16:08   #63
Yeni Üye

Maat's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 25
Merhaba,
Mayıs 2008 de bir Phalaenopsis alarak orkide bakmaya başladım. Forumları okuyarak ve deneme yanılma yöntemiyle bişeyler öğrenmeye çalıştım. Bugün 5 türde 9 saksı orkidem ve bir de keikim var Şu anda 4 phal ve 1 cambria çiçekte. Sadece tomurcuk dökülmesinin önüne geçemiyorum bu konuda bana öneriniz var mı?

evandevan5 beğendi.
Maat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2009, 10:20   #64
/

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Çiçekler veya tomurcuklar genellikle yeterli ışık alamzsa ve ısı birden düşüp kalkıyorsa dökülüyor.

house-of-wax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 13:55   #65
Ağaç Dostu

talar_'s Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
herkese merhaba.yıllardır orkide yetiştiyorum ama keikiyi ilk kez burada duydum.
orkidelerimi keikiye teşvik edecek yapabileceğim birşey var mı?
teşekkürler

talar_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2009, 14:16   #66
/

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Bir hafta boyunca karanlık yüksek nem ve 25c de tutun. Bu öneri sn. praecox tarafından defalarca yazılmış...

evandevan5 beğendi.
house-of-wax Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 14:34   #67
Ağaç Dostu

Kahraman Koray's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2009
Galeri: 16
Orkideler tatile dayanır mı?

Herkese merhaba, uzun zamandır afrika menekşesi ile ilgilenirken, agaclar.net sayfalarından görerek orkidelere merak saldım ve dün bir phal. aldım. Ancak yazın uzun süre (1 ay) tatile çıkıyorum. 1 ay tatil için "home alone" olabilirler mi? Menekşelerimi her yıl tatilde evde bırakarak alttan uygun seviyede su kalacak şekilde planladığım bir düzenekle suluyorum. Bu ortama orkidemi de koysam 1 ay problem yaratır mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Kahraman Koray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2009, 19:23   #68
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
1 ay bitkiyi kendi oluruna bırakmak zor gibi. Özelikle yaz sıcağında orkidenin susuz kalması riski çok fazla.
Tatil için sulama seçenekleri varsa da 1 ay uzun bir zaman.
Saksıya suya batırılmış fitil sokmak altındaki suya ters çevrilmiş şişe koymak v.d. leri gibi bir dizi metod var sa da bir ay yeterli olabileceklerini zannetmem.

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 15:03   #69
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Merhabalar, sevgili Praecox ve Ephosos'un bilgilendirmeleri dahilinde Phalaenopsis'imin Botyrise hastalığını geçirdiğini görüyorum. Hangi ilaçları kullanmam gerektiğini ve bu ilaçları nasıl uygulayacağımı öğrendim,sayenizde. Benim yine de sormak istediğim şu: Phal. im henüz üç gündür bende. Bu hastalık üç gün içinde oluşup gelişme gösterebilecek kadar hızlı mıdır? Yoksa çiçekçinin bana getirmiş olduğu Phal, zaten hasta mıymış???

Bursa'da yaşıyorum. Yurdun güneşten nasibini çokça alamayan bi odasında beraber kalıyoruz çiçeğimle. Tabi, gündüzleri derse giderken onu daha bol ışık olan diğer arkadaşların odalarına misafirliğe götürüyorum.

4.tekilkişi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 18:44   #70
Kaybettik...

praecox's Avatar

Evet maalesef bitkiniz çiçekçide ve hatta havasız kapalı tırda gelirken hastalanmış olmalı. Üç gün içinde hiçbir yeni başlıyan orkidlerdeki hastalıklı durumu teşhis edemez. Gelişemez zaten.
Botyris derken sanırım çiçek çanaklarındaki leke gibi nokalardan bahsediyorsunuz.
İlk evrede o nokta dokunun saydamlaşması ile oluşur,görülür olur. Sonrası kararıp ölür. O lezyon nekroz olur yani o bölge ölü doku olur.
Havadar sıcaklığa dikkat ederek ve ortam nemi kısmen kuru bakmıya devam ederseniz, yayılma göstermeyeceğinden ilaçlama da orkidedeki bu tarz bir botyris hastalığına gerekmez.

Eski 13-04-2009, 21:02   #71
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Çiçekçiyle görüşüp bana hastalıklı bir orkide göndermiş olduklarını söyledim. Çiçek çanaklarındaki siyah noktacık şeklindeki lekelerden bahsettim. Bir tür mantar hastalığı olabileceğini söyledim. Bana çiçeklerini dökecek olduğunu o sebeple siyah lekecikler oluştuğunu söylediler. Öyle olsa bile neden beş çiçekten üçünde oluşmuş dedim? Birşey demediler. Yarın yeni bir çiçekle gelecekler ama acaba Botyrise sandığım lekeciklerin sebebi, phal.in çiçeklerini dökecek olması olabilir mi gerçekten?

Eski 13-04-2009, 21:06   #72
Kaybettik...

praecox's Avatar

Botyris geçirmeyen sağlıklı phal.lerin çiçekleri dökecekleri zaman önce büzüşür sora kurur ama sonuna kadar beyaz lekesiz kalır.
Renkli ise yine o rengi ve desnine yeni lekeler eklemeden yapar bunu

Eski 13-04-2009, 21:10   #73
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

Evet ben de tam olarak böyle düşünmüştüm Diğer çiçekler gibi önce zayıflaşıp büzüşür sanra da ölür diye... Teşekkürler.

Eski 14-04-2009, 21:59   #74
Ağaçsever

Bu soruyu baska bolume de sordum ancak herhangi bir yanit alamadim. Herhalde uygun bolum degildi. Umarim buradan bir cevap alabilirim.

Benim iki adet hemen hemen ayni renkte orkidem var. Bir tanesi normal saksida, digeri ise buyuk bir cam vazonun icerisinde. Resimlerini aktariyorum.
Orkide1.Resim1
Orkide1.Resim2
Orkide1.Resim3
Orkide1.Resim4
Orkide1.Resim5
Orkide1.Resim6
Orkide1.Resim7

Orkide1.Resim3 ve Orkide1.Resim4 ten de gorebileceginiz gibi bir sap kirilmis. Bana geldiginde oyleydi. Resim4 te kirmizi ile isaretledigim yerden yeni bir dal verme cabasi icerisinde oldugunu goruyorum ama yanilabilirimde cunku daha once hic orkide yetistirmedim. Bu konuda oneriniz varmidir. Bu sapi kirmizi ile isaretledigim yere kadar kessemmi diye dusunuyorum? Diger sorum ise, bu cicek boyle camin icerisinde geldi. Ben baktikca cicegi hapishanedeymis gibi hissediyorum. Sizce disari cikarsammi? Bu camin bir faydasi varmidir yoksa sadece susmudur? Birde kok durumlarina bakarsaniz onereceginiz bisey varmidir? Gidisati iyimidir?

Orkide2.Resim1
Orkide2.Resim2
Orkide2.Resim3
Orkide2.Resim4

Bu da ikinci orkidem. Bunun hakkinda da yorum isteyecegim mumkunse. Orkide2.Resim3 te isaretledigim dalin devami kuru vaziyette. Orkide2.Resim4'te daha yakindan gorebilirsiniz. Bu dali cicek verir hale nasil getirebilirim? Gelmez derseniz keseyim mi? Birde bu cicegin kok durumu icin neler soyleyebilirsiniz? Onerileriniz varmidir?

Biraz uzun oldu ama icimi dokmus oldum Simdiden cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.

koliva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2009, 11:31   #75
Ağaçsever

dilekagaci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
merhaba
yeni bir orkide hediye geldi, umarım bu sefer uzun süre yaşar, ben eskiden orkidelere ev ortamında haftada 1 sulardım
haftada 1 sulama yeterli midir? su olarak musluk suyu mu, içme suyu mu vermeliyim? teşekkürler. şimdi ikea dan alınan plastik saksısında duruyor. plastik saksısını ne zaman değiştirmeliyim
ayrıca yosun gibi birşeye dikilmiş toprak gibi durmuyor

teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen dilekagaci : 18-04-2009 saat 11:53 Neden: foto ekleme
dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2009, 11:01   #76
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dilekagaci Mesajı Göster
merhaba
yeni bir orkide hediye geldi, umarım bu sefer uzun süre yaşar, ben eskiden orkidelere ev ortamında haftada 1 sulardım
haftada 1 sulama yeterli midir? su olarak musluk suyu mu, içme suyu mu vermeliyim?
Orkide bakımı konusunda yeni olmanız diğer başlıkları ve mesajları baştan sona okumanıza engel teşkil etmemeli.
Bu konuda değişik cevaplar var.
Alıntı:
... şimdi ikea dan alınan plastik saksısında duruyor. plastik saksısını ne zaman değiştirmeliyim
ayrıca yosun gibi birşeye dikilmiş toprak gibi durmuyor
Saksı harcı "toprağı" konuları da çok işlendi.

Sulama saksı harcı konularında konkret neyi anlamadığınızı sorsanız daha iyi olur kanısındayım.

Eski 19-04-2009, 17:35   #77
Ağaçsever

dilekagaci's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2008
okudum forumu, türkiye'de orkide topragı satılmıyor biliyorum. ama bu orkide böyle ne kadar yaşayabilir plastik saksı içinde azıcık yosunumsu birşeyin içinde duruyor
birinci sorum bu: ne kadar sonra saksısını değiştireyim?
2.sorum: ekeceğim uygun toprak, torf, **** orkideler için en uygun bitki harcı nedir?

dilekagaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 10:17   #78
Ağaçsever

phal's Avatar

Giriş Tarihi: 17-01-2008
Alıntı:
okudum forumu, türkiye'de orkide topragı satılmıyor biliyorum
Forumu okuduğunuza göre orkidenizin türüne göre(ki sizinki phalaenopsis) belirtilen malzemeleri belirtilen oranlarda hazırlama imkanınız yoksa Bauhaus,Koçtaş gibi yapı marketlerden ve büyük çiçek marketlerinden hazır orkide harcı temin edebilirsiniz.
Alıntı:
..ama bu orkide böyle ne kadar yaşayabilir plastik saksı içinde azıcık yosunumsu birşeyin içinde duruyor.
İthal edildiği şekliyle saksısı ve harcı zaten bu bitki için uygun özellikte,yoksa zaten çiçek açmazdı değil miYalnız harç biraz eskimiş gibi duruyor,çiçekleri tamamen döküldükten sonra harcı yenileyerek aynı saksıya ekmenizi öneririm.

phal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2009, 23:06   #79
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2009
merhabalar
sayın praecox
ben yeni orkide yetiştirmeye başladım. aşağıda fotoğraflarını eklediğim pembe olanı 1-2 aydır besliyorum. sarı olanı ise yeni aldım fakat alırken köklerinde ve toprakta mantara benzer bir şey görmeme rağmen çiçek çok hoşuma gittiğinden dolayı aldım.
genelde haftada bir suluyorum fakat bazen durumu göre bir kaç gün erken suladığım oluyor. ayda bi defa sıvı gübre (potas%6, fosfor%6, t.azot%4) veriyorum. direk güneş almayacakları bir yere koydum odanın içerisine giren ışıktan alıyor. pencereyide bir parmak açık tutuyorum. oda sıcaklığı yaklaşık gündüz 25 C-gece 19 C gibi şimdilik. altına su dolu tabak koyuyorum nem ihtiyacı için tabi saksısı ile su teması yok.
size sormak istediğim.
1. bu orkidelerin cinsi hakkında fikriniz var mı acaba. pembe olanın üzerinde "soort:boston,kleur:roze", sarı olanın üzerinde ise "soort:porto,kleur:geel" yazıyor.
2. pembe olanda bir ara salonda perdeler açık bıraktıktan sonra çiçekler üzerinde leke noktalar oluştu sonra doğu cephesi olan bi odaya taşıdım yeni lekeler gözlemlemedim ama oluşanlar geçmiyor. bu ne olabilir.
3.topraklarda ve köklerde beyaz bölgeler(özellikle yeni aldığım beyaz olanda) var.bu nedir hastalık mıdır,nasıl bakım yapılması gerekir.
4.orkidelerim sağlıklı mı acaba. yukarda bahsettiğim bakım içinde yanlış **** eksik olan var mı. yardımcı olursanız sevinirim.
teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
BARİKİNİL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 14:41   #80
Loa
Yeni Üye

Loa's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2009
Galeri: 6
orkidemin acil yardıma ihtiyacı var

Merhaba,
orkidelerimde fotoğrafta görülen lekeler oluşmaya başladı. önce 1 çiçekte görüldü, sonra diğerlerinde de görülmeye başladılar. nasıl tedavi edebilirim? şuan tüm orkidelerim ( çiçekliler ve çiçeksizler) bir arada duruyorlar. ayırmalı mıyım? bu hastalık sadece çiçeklere mi bulaşır? yardımlarınıza ihtiyacım var, teşekkürler

Bilge Kerem beğendi.
Loa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2009, 18:27   #81
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Loa Mesajı Göster
Merhaba,
orkidelerimde fotoğrafta görülen lekeler oluşmaya başladı. önce 1 çiçekte görüldü, sonra diğerlerinde de görülmeye başladılar. nasıl tedavi edebilirim? şuan tüm orkidelerim ( çiçekliler ve çiçeksizler) bir arada duruyorlar. ayırmalı mıyım? bu hastalık sadece çiçeklere mi bulaşır? yardımlarınıza ihtiyacım var, teşekkürler
Forumda Botyris griküf diye aratın. Bu konuda da çok şey yazıldı.
Çiçeklerin havasız ve nemli kalması ile doğrudan orantılı. Genelde başka yerlere bulaşmasa da havadar bir yerde olması ön şart.
Havadar ancak hava akımı değil...

Eski 15-05-2009, 09:17   #82
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Merhabalar. Dün çok değerli bir arkadaşımdan orkide geldi bana. Yaprakları çiçekleri çok güzel, sağlıklı ama kökleri çok kötü durumdaydı. Köklerin hepsi sarı sarı olmuş içleri boşalmış. Bir de yosun lif karışımı bir malzeme harcı içinde durmuş hep. Baya bir nemliydi o karışım da. Toprak harcına benzeyen o karışımı attım, köklerin hepsini budadım çünkü sağlam kök kalmamıştı. Ana bitkiye zarar vermesin diye hepsini temizledim. Tarçın tozu döktüm bolca kesilen yerlere, biraz bekletip daha sağlıklı bir harca aldım. Yapmam gereken önemli birşey var mı? Sulamaya ne zaman başlayabilirim. Bitkiye bir şey olmaz değil mi? Kaybetmek istemiyorum onu. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 10:58   #83
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-01-2009
Selamlar aşağıdaki mesajı 09.05.09 tarihinde Phalaenopsis başlığına göndermiştim. Belki Yalnış yerde sordum sorumu bir cevap alamadım. Birde bu başlıkta paylaşmak istiyorum.
Yardımcı olursanız sevinirim...
Merhabalar arkadaşlar
Aşağıya fotoğraflarını eklediğim orkidemi geçen sene çiçekli iken almıştım. Çiçekleri uzun bir süre dalında kaldı. Daha sonra forumdan edindiğim bilgilere göre çiçekleri kuruyan tek dalını budadım. Orkidemde uzun süre herhangi bir gelişme olmadı. Sanırım havaların ısınmasıyla aşağıda fotoğrafta göreceğiniz bir yaprağını çıkardı. Şimdi ikinci bir yaprak daha çıkaracak.
Forumda okuduklarımdan sonra acaba köklerinde bir sorunmu var diye düşünüyorum. Üstteki köklerde beyazlaşmalar var ve sanki gövdeden ayrılacaklarmış gibi kurumalar var.(fotoğrafta işaretli alanda) Orkidem hiç yeni dal **** yeni bir kök çıkarmadı. Aldığımda saksının dışındaki yeşil olan köklerde artık kurudu ve çıkan yeni kök yok. Saksının içindeki kökler sağlıklı gibi gözüküyorlar.
Bitkimin sulamasını düzenli olarak yapıyorum genelde altındaki tabakta su kalmadığında suluyorum. herhangi bir gübre vermedim şimdiye kadar. Alttaki tabağa taşlar koydum köklerin suyla temasını engellemek için.
Ayrıca yeni çıkan yaprakta kızarmalar var. Orkidemi bir ara sabah güneşi alan cam önüne koymuştum kızarmaların güneşten olacağını düşünerek şimdi güneş görmeyen fakat aydınlık bir yere yerleştirdim.
Sizlere sorum köklerde çürüme gibi bir sorun varmı ve orkidemin çiçek açması için ne yapabilirim.
Çok uzun bir soru oldu galiba ama ortamdaki şartları olabildiğince aktarırsam yalnış bir uygulamam varsa eğer daha kolay görebilirsiniz.
Bu konudaki tecrübeli arkadaşlarımdan yorumlarını bekliyorum.

Teşekkürler, sevgiler...

Name:  picture_00040-1.jpg
Views: 11323
Size:  44.0 KB
Name:  picture_00041-1.jpg
Views: 11257
Size:  36.5 KB
Name:  picture_00042-1.jpg
Views: 11790
Size:  38.8 KB
Name:  picture_00043-1.jpg
Views: 11458
Size:  34.4 KB
Name:  picture_00044-1.jpg
Views: 11271
Size:  33.2 KB

Bilge Kerem beğendi.

Düzenleyen cybl : 15-05-2009 saat 11:04 Neden: fotoğrafları yüklemeyi unutmuşum
cybl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 12:21   #84
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Sayın cybl,
Phalaenopsis'iniz bence gayet sağlıklı görünüyor. Yeni yapraktaki kızarıklıklar güneşten değil de pembe renkli çiçekleri olan phal'lerde görülen kızarıklık gibi. Çiçekleri ne renk açıyor? Dinlenme dönemlerinde bolca güneş alması çiçeklenmeyi sağlıyor. Direkt değil de mesela tül arkasından olabilir. Orkide hocaları ne der, bir de onları dinlemek lazım.

cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 12:50   #85
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Teşekkürler Sevgili Cicada ilginiz için.
Orkidemin çiçekleri beyaz renk açıyordu.

Eski 15-05-2009, 13:12   #86
Ağaç Dostu

cicada's Avatar

Giriş Tarihi: 27-06-2008
Galeri: 2
Sevgili cybl,
Simdi gidip beyaz Phalaenopsis'ime baktım. Onun da yeni çıkan yaprağının göbeğe yakın kısmı ve kenarları kırmızı, belki de yeni yaprakları böyle veriyor. Ama endişeye mahal verecek bir durum gibi durmuyor.

Düzenleyen cicada : 15-05-2009 saat 13:42 Neden: yazım hatası
cicada Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2009, 13:27   #87
Ağaç Dostu

cybl's Avatar

Hımmm demekki bazı çiçeklerin ilk çıkan yapraklarında renk değişimleri olabiliyormuş. Geçen günde kamelyamın yeni yaprakları niye kahverengi çıkıyor hastamı diye telaşlanmıştım. Neyse yavaş yavaş öğrenicem sizlerin yardımlarıyla.
Tekrar çok teşekkürler Sevgili Cicada.

Eski 25-05-2009, 23:06   #88
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

kök çürümesi mi?

Gecenin köründe farkettiğim şeye bakın! Ben çiçekleri geçmekte olan Phal.imin durumu için, çiçek sapını ne zaman ve neresinden keseyim, aman bi yanlış yapmayayım diye tekrardan okurken formu, kök çürümesi denilen illetle karşılaştım. Ne kadar mutlu gözüküyordu halbuki. Sadece çiçeklerinin vadesi doldu o kadar diyordum. Saksının içinde bir karaltı vardı evet, ama sanırım sphagnuma sarılı (yani o sarıldığı şeyin o olmasını isteyip oymuş gibi düşündüm), sulayınca da rengi biraz koyulaşıyor normaldir diye kendimce bi normallik uydurmuş gidiyorken... Bir de ne göreyim.. Hiç de sudan dolayı bir karaltı değil gibi Üstüne üstlük, foruma foto. koyayım, teşhis edilsin kök çürümesi mi değil mi kesinleşsin derken de başka bi dertle karşılaştım: Birkaç gündür üzerinde olduklarını farkettiğim küçük beyaz şeylerin yine benim sandığım gibi sirke sineği değil de baya baya pamukçuk biti olabileceği ihtimali. Onların da yine kendimce (bu kendim de ne oluyorsam!) nem dolayısıyla oluştuğunu çok da önemli olmadıklarını düşünmüştüm. Tabi bu düşündüklerim forumdan okuduklarım sonucunda yaptığım çıkarımlar. Yoksa fevkalade tecrübesizim. İşte, ışıklandırma yaparken gördüm ki, o beyaz küçük meretlerin anlatıldığı üzre uzantıları var Heralde ki pamukçuk biti öyle değil mi? Bit diye düşündükten sonra da başladım kaşınmaya!!!! üüüffff...

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 26-05-2009, 01:26   #89
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Köklerin yakın çekim fotoğrafı olsa sanırım daha iyi cevaplar bulabilirsiniz. Eklediğiniz fotoğraflara göre pek te sorun yok gibi.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2009, 15:46   #90
Ağaç Dostu

4.tekilkişi's Avatar

En görünür böyle çekebildim dizüstü bilgisayar kamerası ile. Saksı içindeki köklerin foto.sunu mu çekmeliyim?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024