agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2009, 23:46   #31
Ent
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-01-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özbek Mesajı Göster
Sayın Praecox ve sayın Ent, bilgilerinizi paylaşıp benim için karmaşık olan bu konuyu anlaşılır hale getirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Aslında benim sorunum fazla takıntılı olmamda,bir hobiye yeni başladığımda basamakları birer birer değil üçer beşer çıkmaya çalışıyorum.
Bu TDS meter bana pratikte ne kadar faydalı olur bilemiyorum.Ama bu takıntım yüzünden almazsam da ben rahat olamayacağım.Cihaz bana ulaştıkdan sonra da sanırım sorularım olacaktır

Saygılarımla
Ben de sizinle beraber öğrenmiş oldum, ben teşekkür ederim. Ayrıca yaptığınız işi hobi de olsa ciddiye alıp layıkıyla yapmaya çalışmanız güzel birşey.

Ben 2 yıldır orkidelerle epey ilgilenmekle beraber hala doğru saksı harcı-doğru sulama-sıcaklık dengesini oturmayı öğrenen biriyim. Sizin de bildiğiniz gibi özellikle sulama konusu dikkat edilse bile aksama olması mümkün bir alan ve bunu öğrenmek işin püf noktasını oluşturuyor. Üstelik buradaki hatalar daha ne olduğunu anlamadan bitkinin ölümüne yol açabiliyor.

Belki RO cihazı olanlar için elde edilen suyun kalitesini anlamak amacıyla bu alet faydalı, hatta gerekli olabilir. Kendi adıma ise, yağmur suyu ya da en azından dinlendirilmiş çeşme suyu ile suladıktan sonra bu tip bir aletin sağlayacağı rötuşun en azından bu aşamada çok gerekli olacağını düşünmem açıkçası. Daha ileri aşamalara ait bir kaygı gibi geliyor bana. Yine de sizin diğer konulara önem vermenin yanısıra buna da baştan eğilmenize saygı duyarım. Hatta sizin basamakları hızlı çıkmanız, bakarsınız bizler için bir danışman orkideci daha kazanımı sağlar.

Not: Şunu belirtmem gerekir ki her ne kadar ağaçlar.net'i bir bütün olarak beğensem de, özellikle orkide bölümünün sohbetin yanısıra asıl ağırlıklı olarak hem amatör hem de daha üst seviyede bilgi ve tecrübe paylaşımlarını içermesi ve orkide severler için ciddi kaynak oluşturması, burayı daha değerli kılıyor. Samimiyetle bunun oluşmasını sağlayan, başta kuşkusuz Sn. praecox olmak üzere tüm paylaşımcı arkadaşlara bir kez daha teşekkür etmek isterim.
Sevgiler, saygılar.

evandevan5 beğendi.
Ent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 09:17   #32
Ağaçsever

starter's Avatar

Giriş Tarihi: 29-12-2008
Öncelikle herkese merhaba, bir süredir forumu takip ediyorum ama aranıza yeni katıldım. Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim.
Benim 3 haftadır bakmaya çalıştığım bir orkidem var. Okuduklarımı uygulamaya çalışıyorum fakat su verirken miktar olarak sanırım biraz fazla verdim.Saksının iç kısmında yeşil bir tabaka oluştu. Ne yapabilirm bana fikir verebilirseniz çok sevinirim.
Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
starter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 09:36   #33
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Sulamayı şu şekilde öneriyoruz: Haftada bir kez tüm saksıyı sabah erkenden bitkinin kök boğazına kadar suya batırıp içinden tüm kabarcıkların çıkmasını bekleyip, çıkartıyoruz. 5- 10 dk süzülmeye bırakıp yerine koyuyoruz. göbeğin içine su gelmemesine ve dolmasına da özen gösteriyoruz.Zarflı bir saksı tercih etmiyoruz. yani saksıyı bir porselen dekoratif bir diğer saksı içine koymuyoruz. bir dahaki sulama için saksı harcı iyice kurumasını bekliyoruz. Bunu iki şekilde anlıyabiliriz. İlkin saksı kaldırıldığında kendini çok hafiflemiş hissetirtmeli. diğeri de bu tür soğuk havalarda saksı çeperlerinde hala nemli su kondensasyon damlacıkları gözlemlememeli. şüpheli durumlarda sulama için bir gün daha beklenmesi iyi olur.
Sulama suyu orkide miktarınıza bağlı olarak 3 gün beklemiş şebeke suyu yağmur suyu kullanılabilir.

RO ve EC metre konularında Sayın Ent. e katılıyorum ancak bu da bir tür merak meselesi özelikle elektronik altlere, ölçümlere veya kimyasal merakı olan bakımcılar bu tarz aletlere de merak duyuyorlar bunu ben çok da rasyonel ve/veya arasyonel olarak değerlendirmiyorum bu da bana göre başka bir tür merak.

İremsıla beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 10:07   #34
Ağaçsever

starter's Avatar

Sayın Praecox,
yani sizce sulama yönetimim yanlış olduğu için mi oluştu bu yeşil tabaka? Bundan sonra dediğiniz gibi devam edeceğim.
Bir de benim aklıma acaba yanlış yerde mi tutuyorum diye geliyor. Diğer odalar çok soğuk diye soba olan odaya aldım ben orkidemi.Yani bulunduğu ortam akşamları ve geceleri daha ılık oluyor. Bu da sebep olabilir mi?

Eski 05-01-2009, 10:48   #35
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi starter Mesajı Göster
Sayın Praecox,
yani sizce sulama yönetimim yanlış olduğu için mi oluştu bu yeşil tabaka? Bundan sonra dediğiniz gibi devam edeceğim.
Bir de benim aklıma acaba yanlış yerde mi tutuyorum diye geliyor. Diğer odalar çok soğuk diye soba olan odaya aldım ben orkidemi.Yani bulunduğu ortam akşamları ve geceleri daha ılık oluyor. Bu da sebep olabilir mi?
Yeşil tabakanın bir tür alg veya yosun olduğunu varsayıyorum. Bu da aşırı nemli kaldığına işarettir. Ayrıca ışığın da yeterli düzeyde, tatmin edici düzeyde olduğuna da işarettirse de nemli kalan saksı harcı öncelikle köklerde çürüme sorunları yaratacaktır.
Kökler havadar kalmalı ancak kuruduktan sonra ıslatılmalı. uzun süre nemli kalan kökler havasız kalacağından öncelikle bir dizi kök sorunları yaratacak patojen mantarların da üremesini teşfik edecektir. Bu durum sizin de söylediğiniz gibi serin havasız ortamlarda çok daha hızlı gelişecektir. Phal ler için serin demek 18 'C demek gündüz en az 22 tercihan kışın 24'C demek olur. gündüzleri 20-21'C ler de phal.ler için serin demektir.

Eski 06-01-2009, 20:32   #36
Ağaçsever

Özbek's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2007
Alıntı:
RO ve EC metre konularında Sayın Ent. e katılıyorum ancak bu da bir tür merak meselesi özelikle elektronik altlere, ölçümlere veya kimyasal merakı olan bakımcılar bu tarz aletlere de merak duyuyorlar bunu ben çok da rasyonel ve/veya arasyonel olarak değerlendirmiyorum bu da bana göre başka bir tür merak.
Ben orkidelerimi sulamak için sadece içme suyu kullanıyorum.Ama TDS meter gelince bu suya bir miktar çeşme suyunu karıştırarak ekonomik olarak bir kazanç sağlarım
En azından ben böyle umuyorum

Saygılarımla

Özbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2009, 09:49   #37
Ağaçsever

starter's Avatar

Sayın Praecox,

12 gündür orkidemi sulamıyorum ve serin odaya aldım fakat sanki orkidemin durumu daha da kötüye gidiyor. Serin odaya aldıktan sonra saksısında su damlacıkları oluştu. Çiçeklerinin etrafı gittikçe beyazlaşıyor ve delikler oluşmaya başladı. Daha önce eklediğim resimlerde görünüyor.
Bir yerde okumuştum. Toprağını çıkartıp fırında kurutmak iyi gelebilir diye.

Sizce ne yapmalıyım ? Orkidemi direk güneş almayan bir yere aldım ama malesef peki iyi görünmüyor.

Yardımlarınızı bekliyorum

Teşekkürler

Eski 09-01-2009, 11:01   #38
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Sayın Praecox,

12 gündür orkidemi sulamıyorum ve serin odaya aldım fakat sanki orkidemin durumu daha da kötüye gidiyor. Serin odaya aldıktan sonra saksısında su damlacıkları oluştu. Çiçeklerinin etrafı gittikçe beyazlaşıyor ve delikler oluşmaya başladı. Daha önce eklediğim resimlerde görünüyor.
Bir yerde okumuştum. Toprağını çıkartıp fırında kurutmak iyi gelebilir diye.

Sizce ne yapmalıyım ? Orkidemi direk güneş almayan bir yere aldım ama malesef peki iyi görünmüyor.
Neden serin odaya aldınız? Gündüzleri 21'C altına düşürmeyin.

Eski 09-01-2009, 11:05   #39
Ağaçsever

starter's Avatar

ben mesajınızı yanlış anlamışım o yüzden almıştım tekrar soba olan odaya alacağım. Umarım faydası olur. Sulamayı da yarın yapmayı düşünüyorum. Sizce herhangi farklı bir müdehaleye gerek var mı?

Eski 09-01-2009, 11:22   #40
Kaybettik...

praecox's Avatar

Saksıdaki su damlacıkları hem saksı harcının hala nemli olduğunu hemde fazla serin kaldığına bir göstergedir. saksı harcı iyice kurumadan sulama yapmayın.

Eski 14-01-2009, 12:36   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 47
Merhaba,
Cymbidium cinsi orkidemin saksı harcında ufacık beyaz yaratıklar(hemen kayboldular neye benzediklerini göremedim) var.
Bunlardan nasıl kurtulurum?
Ne tür bir ilaç ve nasıl kullanabilirim?

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
nrkrkmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2009, 13:06   #42
Kaybettik...

praecox's Avatar

Sayın Nur hanım,

saksı harcınız çok nemli kalıyor, demektir bu. Gerçi cym.lerde harcın tam kuruması gerekmiyebilir ancak altındaki drenaj yetersiz olabilir saksı harcınız havasız, sıkışmış olabilir. Bunlara ilerde yapacağınız saksı harcı değişimlerine dikkat etmenizi öncelikle söylemek istedim. cymb.lerde bundan dolayı kaya yünü kullanılıp 3 günde damlama sulama ile gübreli su ile sulamak sureti ile bir tür hydroponik bakımı yapılır.

Saksıyı ilaçlı suya batırmak sureti ile ilaçlarsanız o beyaz yaratıklardan kurtulursunuz. Zaten cymb.lerdeki kronikleşen kırmızı örümcek sorunlarını da düşünürsek ferplan mospilan gibi suda çözünen bir sistemik aktif madde ile ilaçlamanız akut durumlarda supracide veya DDVP gibi bir ilaç kullanmanız uygun olur.

Eski 23-01-2009, 16:31   #43
Ağaçsever

starter's Avatar

Sayın Praecox,
Daha önce size durumunu anlattığım orkidemin 4 çiçeği birden solmaya başladı. Hepsi teker teker hafif buruşup solmaya yüz tuttu. Dediğiniz gibi kurumadan sulamıyorum . Asıl ilginç olan aynı zamanda yeni bir çiçek çıkacak sanırım ve hızla büyüyor o keiki (yanılmıyorsam). sizce bu normal bir çiçek değişimi mi yolsa mutsuz olduğu için mi soluyor çiçekler? Kökleri oldukça sağlıklı görünüyor.
Bir kez daha yardımlarınızı bekliyorum

Eski 24-01-2009, 12:41   #44
Kaybettik...

praecox's Avatar

O oluşumun resmini ekleseydiniz veya keiki veya çiçek oluşumu dediğiniz sürgün nerden çıkıyor.
Gerçi her iki durum da şartları beğendiğine işarettir. Çiçeklerin solması kadar doğal bir durum yok bu dünyada. Ancak çok erken solup döküldülerse bir sorun var demek sizin durumunuzda ise yeni bir sürgün şartların uygunluğuna işarettir.

Eski 26-01-2009, 09:11   #45
Ağaçsever

starter's Avatar

Sayın praecox,
Orkidemin son fotoğraflarını ekliyorum. 2 çiçeği daha düştü. Fifrinizi bekliyorum.
Teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 26-01-2009, 09:39   #46
Kaybettik...

praecox's Avatar

o inflorens sapının yeni bir çiçek sapı oluşturduğu gözün 2 cm kadar üzerinden kesin.

Eski 26-01-2009, 10:04   #47
Ağaçsever

starter's Avatar

Çok üzgünüm ama anlayamadım. Neyi kesicem ve kesip ne yapacağım? Kötü birşey mi var? kusura bakmayın..

Eski 26-01-2009, 16:36   #48
Ağaç Dostu

fevziye's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2007
Galeri: 134
Merhaba arkadaşlar, ben de yeni yeni orkide bakıyorum, geçen yaz kızkardeşim Almanya'dan iki tane orkide getirmişti. İkisi de tomurcuklandı, biri çiçeklendi. Çok güzel renkleri var. Resmini ekliyorum, bakalım ikincisi ne renk açacak.

Eklenen Resimler

violet19 ve Bilge Kerem beğendi.
fevziye Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2009, 18:01   #49
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Çok üzgünüm ama anlayamadım. Neyi kesicem ve kesip ne yapacağım? Kötü birşey mi var? kusura bakmayın..
Sayın starter,

üzülmenize gerek yok ben size resminizden bazı işaretlemelerle yeniden bir anlatmayı deniyeyim.
Name:  cut.jpg
Views: 19794
Size:  7.1 KB

sizin resminizi alıp gerekli bölgeyi cropladım. Resimdeki kırmızı çizgiden çiçek sapını keseceğiniz yeri belirtmeye çalıştım. Kırmızı büyük ok ise yeniden çiçeklenmek için çiçek sapının çıktığı gözü işaretlemeye çalıştım. işte o gözden takribi 2 cm üzerinden sapı kesmeniz gerekli.

bb_re ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 27-01-2009, 09:05   #50
Ağaçsever

starter's Avatar

Harikasınız teşekkür ederim. Size çok zahmet verdim biliyorum. Bir anda kesmek deyince korktum sadece, gözünün içine bakıyorum çünkü. Ama siz kes diyorsanız bir bildiğiniz vardır, tekrar uzar herhalde. Teşekkürler tekrar

Eski 30-01-2009, 08:43   #51
Ağaçsever

starter's Avatar

Gerçekten de çok faydası oldu, çok hızlı uzamaya başladı yeni çiçek dalı.

Eski 30-01-2009, 21:48   #52
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sayın Praecox,

Phalaenopsis cinsi orkidelerimin saksı içindeki kök uçlarının kırmızılaştığını farkettim.

Sebebi ne olabilir?

Keyifleri çok güzel, nazar değmesin 2 aydır çiçekliler.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2009, 12:57   #53
Kaybettik...

praecox's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sayın Praecox,

Phalaenopsis cinsi orkidelerimin saksı içindeki kök uçlarının kırmızılaştığını farkettim.

Sebebi ne olabilir?

Keyifleri çok güzel, nazar değmesin 2 aydır çiçekliler.
Kökleri mantar sarmış demektir. kökler çürüyor olabilir. saksı harcının iyice kurumasına müteakip sulama yapın, sıcak ve nemli ortamda tutun.

Eski 31-01-2009, 16:51   #54
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Kök ucu kırmızılığı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi praecox Mesajı Göster
Kökleri mantar sarmış demektir. kökler çürüyor olabilir. saksı harcının iyice kurumasına müteakip sulama yapın, sıcak ve nemli ortamda tutun.
Haftada bir ve saydam saksı içinde nem kalmadığından emin olduğumda suluyorum halbuki. Kök çürümesi görünmüyor.

Hepsi çiçekli bir kısmı tomurcuklu ve yapralkar sağlıklı. Gece 19 gündüz 22 derece ve endirek bol ışık alıyor.

Şimdilik ilaçlama yapmamı önerir misiniz?

Teşeekkürler.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2009, 17:22   #55
Ağaç Dostu

ephesos's Avatar

Giriş Tarihi: 28-02-2007
Galeri: 11
Ben o kırmızılığı genelde pembe ve bordo açan phallerde gördüm, çürüme falan olmamıştı.

ephesos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2009, 14:28   #56
Ağaç Dostu

kelin medarı olsa başına sürermiş

Bir arkadaşım 4 tane Phal ini almış sen çok okuyorsun bunlara bak dedi,bırakıp gitti.

Resimlerini eklediğim Phallerin 2tanesi keiki.(resimlerini sonraki mesajda)
Hepsinin saksı ve topraklarını kök temizlemesinden sonra değiştireceğim.
Keikilerin bir tanesinin yaprağında lekeler var bu lekeler nedir ve ne yapmam lazım onlara?

Benim görebildiğim bakımsızlıktan bu haldeler ama sizlerin yorumlarınızı ve önerilerini almadan müdahale etmek istemedim.
Teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 11-02-2009, 14:33   #57
Ağaç Dostu

keikiler

keikinin de resimleri bunlar.

Eklenen Resimler

Bilge Kerem beğendi.
Eski 14-02-2009, 21:01   #58
Ağaçsever

Özbek's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2007
farklı subtrat denemeleri

Merak ettiğim bir konuda tecrübesi olan arkadaşların fikirlerine ihtiyacım var.

Bazı yabancı sitelerde orkide harçları için mermer parçaları, ponza taşı ve pirinç kabuğu tavsiye ediliyor. İçimizde bu malzemeleri kullananlar varsa tecrübelerini paylaşabilirlermi?

Aşağıdaki linkde bu tür malzemelerin çok daha fazlasını görebilirsiniz.
http://www.repotme.com/orchid-mix/SelectABlend.html

Saygılar

Özbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2009, 20:13   #59
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Galeri: 1
Orkide

Herkese merhaba,
Orkide çicekleri ile ilgilenen arkadaşlara bir sorum var. Yardımcı olurlarsa çok memnun olurum.
Arkadaşım tayland' a gitmişti. Dönüşte bir demet canlı orkide getirmiş ;
1. En uzun ne kadar yaşatabilirim?
2.Çelikten üretim yapılabilirmi?

Fotografları aşagıya ekledim teşekkürler...

Eklenen Resimler

mel-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2009, 20:14   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mel-i Mesajı Göster
Herkese merhaba,
Orkide çicekleri ile ilgilenen arkadaşlara bir sorum var. Yardımcı olurlarsa çok memnun olurum.
Arkadaşım tayland' a gitmişti. Dönüşte bir demet canlı orkide getirmiş ;
1. En uzun ne kadar yaşatabilirim?
2. Çelikten üretim yapılabilir mi?

Fotografları aşagıya ekledim teşekkürler...
Saygıdeğer orkide meraklısı, ARTIK YAZMIYACAĞIM lafımı, sizin yazınızdaki heyecanı görünce sizi cevaplamamanın hainlik olacağını düşünerek bilgim dahilinde elimden geldiğince cevaplıyorum.

1) resimlerde çiçekleri tüplerde gördüm, bu tüpler gidecekleri yere kadar, susuz kalmamalarını giderecek YOLLUK su ihtiyaçlarını karşılamak içindir.

Şayet hala tüpte duruyor iseler, tüplerinden çıkartın.dalların en uç yerlerinden bir jilet le çapraz 2-3 mm kısaltın (kesmeden önce jileti bir çakmakla birkaç saniye yakın) sonra vazoya alın.

Mümkün olduğunca evinizin en az ısınan yerinde yaşatın veya sizin görselliğini istediğiniz yerde bulundurun, yatarken evinizin en soğuk yerine koyun. Bu şekilde 2 günde bir jiletle kesme işlemini tekrarlayarak vazo ömrünü uzatabilirsiniz.

vazoya koyduğunuz suyu dipten 5 cm den fazla koymayın ve içtiğiniz suyu kullanın, soğuk olmasında yarar var.

2) çelikten v.s hiç bir şekilde üretim veya çoğaltma yapamazsınız

Saygılarımla
ZİYA SONER

Ziya Soner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024