agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-02-2021, 14:03   #3571
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alevtina Mesajı Göster
Herkese merhaba. Yabancıyım. Bu yüzden sorularım var. Türkiye'de bitki ilaçları var mı? Belki benzer ya aynı.
1. Fitosporin (orkide için kullanıyoruz Ukrayna'da)
2. Aktara (bu çok güzel ilaç. Tüm Böcekleri öldürüyor)
3. Kornevin ( bu toz. kök büyüme uyarıcısı)
Cevap için teşekkürler. Bu ilaçlara çok ihtiyacım var
1. Fitosporin = Serenade SC (Bayer ürünü).

Serenade SC – Dinç Tarım

2. Actara https://www.dinctarim.com.tr/urun/actara-240-sc/

3. Köklendirme için Racine (sıvı formülasyonlu)

https://www.hepsiburada.com/cansa-ra...m-HB00000PC2YZ

Köklendirme hormonu dışındakileri sezon dışı oldukları için bulmanız zor olabilir. Tarım sezonunun başlaması için Şubat ayı sonunu bekleyin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2021, 23:36   #3572
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2021
Orkide toprağında küf oluşması

Merhabalar, şimdiden vermiş olacağınız bilgiler için teşekkür ederim. İlk defa bir Orkide yetiştireceğim ve yeni aldığım bitki saksını ve toprağını önlem amaçlı değiştirmek istedim fakat görsellerde olduğu gibi toprak ve kök çevresinde küflenme gibi sorun yaşadım. Bunu nasıl çözebilirim. Yardımlarınızı beklemekteyim.

Eklenen Resimler

kamildag10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2021, 14:57   #3573
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kamildag10 Mesajı Göster
Merhabalar, şimdiden vermiş olacağınız bilgiler için teşekkür ederim. İlk defa bir Orkide yetiştireceğim ve yeni aldığım bitki saksını ve toprağını önlem amaçlı değiştirmek istedim fakat görsellerde olduğu gibi toprak ve kök çevresinde küflenme gibi sorun yaşadım. Bunu nasıl çözebilirim. Yardımlarınızı beklemekteyim.
Yapmanız gereken iki şey var:

1. Bitkinin köklerini sistemik (bitki bünyesinde taşınabilen) bir fungisit ile ilaçlamak. Bitki hastalıkları dersini 1989 yılında almıştım. İlaç aktif maddelerinin çoğu değişti, bazıları yasaklandı. Bundan dolayı bir ilaç öneremeyeceğim. Herhangi bir tarım ilacı satan ilaç bayiinden sistemik ilaç tavsiyesi alabilirsiniz.

2. Bitkiyi ilaçladıktan sonra iri tarım perliti, kil bilyesi (hidroton) benzeri gibi organik olmayan havadar bir ortama dikmeniz.

Bunları yapıp, kışın haftada bir yazın 2-3 günde bir defa florür içerMEyen (şişe üzerindeki analiz raporuna bakın) memba suyu ile sulayın. Ayda bir defa gübreleyin. Gübreleme yapmadan önce, saksı harcı içerisinden 2-3 litre memba suyu geçirip harçta kalması muhtemel gübre artıklarını uzaklaştırın. Hemen sonrasında hazırlamış olduğunuz sıvı gübreyi saksıya uygulayın. Yıkama ardından gübreleme işleminin amacı harç içerisinde gübre birikmesini önlemek ve buna bağlı köklerin yanmasını engellemek amacı taşır.

Gübreleme için marketlerde satılan orkideler için üretilmiş sıvı gübre kullanın.

Kolay gelsin....

Eski 20-02-2021, 13:47   #3574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2021
Merhaba, iyi günler. Cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim. Hepsini uygulamak için çalışmalara başlayacağım. Yardımlarınız için tekrardan sağ olun.

kamildag10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2021, 23:22   #3575
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2021
Merhabalar orkidemin tomurcuklari açmadan kuruyor ve curuyerek dökülüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Eklenen Resimler

Glyk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2021, 12:06   #3576
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Glyk Mesajı Göster
Merhabalar orkidemin tomurcuklari açmadan kuruyor ve curuyerek dökülüyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim
Yapraklardan anladığım kadarıyla bitkiyi susuz bırakmışsınız ve yapraklarda geri dönümsüz şekilde bozulma meydana gelmiş. Kışın 5-7 günde bir defa, yazın 2-3 günde bir defa daldırma şeklinde sulayın. Ayda bir defa orkide gübresi ile gübreleyin. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 2-3 litre memba suyu geçirerek (şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, Florür içerMesin) bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (bunu yapmazsanız biriken gübre nedeniyle kökler ölür) hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın.
Kolay gelsin...

Eski 06-03-2021, 13:24   #3577
Yeni Üye

Teşekkür ederim çiçekler için anlattıklarınizi yapınca kurtarabilir mıyım

Eski 06-03-2021, 19:18   #3578
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Yapraklardan anladığım kadarıyla bitkiyi susuz bırakmışsınız ve yapraklarda geri dönümsüz şekilde bozulma meydana gelmiş. Kışın 5-7 günde bir defa, yazın 2-3 günde bir defa daldırma şeklinde sulayın. Ayda bir defa orkide gübresi ile gübreleyin. Her gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 2-3 litre memba suyu geçirerek (şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, Florür içerMesin) bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (bunu yapmazsanız biriken gübre nedeniyle kökler ölür) hemen sonrasında hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın.
Kolay gelsin...
Pek sanmıyorum. Bitki kendisini kurtarabilmek için çiçeklerini feda eder. Eğer yeni yaprak oluşturabilirseniz ve soğuklama ihtiyacını karşılarsanız (16-18°C'de 1-1,5 ay) seneye çiçeklerini görebilirsiniz.

Eski 07-03-2021, 11:38   #3579
Yeni Üye

Gübre için önereceğiniz bir marka ve içeriğinde neler olmalı yapraklanma için ekstra bir uygulama yapmalı mıyım destekleriniz için teşekkür ederim

Eski 08-03-2021, 09:37   #3580
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Glyk Mesajı Göster
Gübre için önereceğiniz bir marka ve içeriğinde neler olmalı yapraklanma için ekstra bir uygulama yapmalı mıyım destekleriniz için teşekkür ederim
Vilmorin'in orkide besin çözeltisi orkidenin ihtiyaç duyduğu bütün besin elementlerini içeriyor.
https://www.trendyol.com/vilmorin/or...urun_listeleme

nanemolla beğendi.
Eski 03-04-2021, 15:15   #3581
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2021
nerde hata yaptım ?

merhaba herkese
orkidelerimin tüm çiçekleri açmadan önceki açılanlar dökülmeye başladı yardımcı olabilir misiniz ?

Eklenen Resimler

fizyoorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 15:22   #3582
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba sn.fizyoorkide,

Lütfen başlıktaki diğer mesajları okuyunuz. Orkidenizin yapraklarına bakılırsa susuz kalmış.Çok abartmadan suyunu verin ve havadar aydınlık ama direkt güneş almayan bir mekana alın. Ben olsam şu an çiçeklere odaklanmazdım orkidenin durumundan ötürü.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 16:26   #3583
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Merhaba sn.fizyoorkide,

Lütfen başlıktaki diğer mesajları okuyunuz. Orkidenizin yapraklarına bakılırsa susuz kalmış.Çok abartmadan suyunu verin ve havadar aydınlık ama direkt güneş almayan bir mekana alın. Ben olsam şu an çiçeklere odaklanmazdım orkidenin durumundan ötürü.
cevapladığınız için çok teşekkür ederim evet bir kısmını okuyabildim ama kafa karışıklığı oldu. aslında olay tam olarak şöyle gelişti yaklaşık 2-3 ay önce başka bir orkidemde de aynı sorun oldu önce çiçekler sonra kökleri kaybettik dolayısıyla enfeksiyon olma ihtimali geldi aklıma. sizce enfeksiyon var mıdır?
diğer orkidemin de görüntüleri şu an bu şekilde. kökleri temizledikten sonra pet şişenin içerisinde sera yöntemiyle nemini muhafaza etmeye çalışıyorum ama henüz bir kök patladı hızlandırmak için sphagnum almam yeterli olur mu başka bir takviye **** ilaç gerekir mi?
internetten aldığım sphagnumlara güvenebilir miyim?

Eklenen Resimler

Charlaux beğendi.
fizyoorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2021, 21:43   #3584
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fizyoorkide Mesajı Göster
cevapladığınız için çok teşekkür ederim evet bir kısmını okuyabildim ama kafa karışıklığı oldu. aslında olay tam olarak şöyle gelişti yaklaşık 2-3 ay önce başka bir orkidemde de aynı sorun oldu önce çiçekler sonra kökleri kaybettik dolayısıyla enfeksiyon olma ihtimali geldi aklıma. sizce enfeksiyon var mıdır?
diğer orkidemin de görüntüleri şu an bu şekilde. kökleri temizledikten sonra pet şişenin içerisinde sera yöntemiyle nemini muhafaza etmeye çalışıyorum ama henüz bir kök patladı hızlandırmak için sphagnum almam yeterli olur mu başka bir takviye **** ilaç gerekir mi?
internetten aldığım sphagnumlara güvenebilir miyim?
Büyük olasılıkla sulama düzeninde bir sıkıntı vardır. Ben 10 günde bir sulamayı tercih ediyorum. Spaghnum nemin kaybını önleyeceği için kullanılabilir ama Türkiye'de kolay bulunamadığından bence gerek yok.Ama orkide sayınız fazla ve bütçeniz varsa soğuk buhar üfleyen nem cihazlarından alabilirsiniz.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2021, 13:00   #3585
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Merhaba, orkidemin bir dalında tek çiçeği hala duruyordu. Bu yüzden budama yapmamıştım. Şimdi çiçeksiz dalının üst kısmından dal veriyor. Bu sorun olur mu, alttan dal vermesi gerekmez miydi?

Eklenen Resimler

Düzenleyen acemisukulent : 22-05-2021 saat 13:08 Neden: Resim ekleme
acemisukulent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2021, 14:52   #3586
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemisukulent Mesajı Göster
Merhaba, orkidemin bir dalında tek çiçeği hala duruyordu. Bu yüzden budama yapmamıştım. Şimdi çiçeksiz dalının üst kısmından dal veriyor. Bu sorun olur mu, alttan dal vermesi gerekmez miydi?
Sıcaklık koşullarına göre gelişen kısımlar çiçek dalı veya keiki olabilir. Eğer sıcaklık yüksekse keiki gelişir (°C > 20 ).

Eski 29-05-2021, 12:58   #3587
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2021
Merhaba, orkidemin toprağını küçük beyaz zıplayan böcekler bastı. Ben de çıkarıp iyice yıkadım. Bundan sonra nasıl bakım yapmalıyım? Kil bilyası kullanmalı mıyım?

Eklenen Resimler

tharlyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2021, 14:26   #3588
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tharlyn Mesajı Göster
Merhaba, orkidemin toprağını küçük beyaz zıplayan böcekler bastı. Ben de çıkarıp iyice yıkadım. Bundan sonra nasıl bakım yapmalıyım? Kil bilyası kullanmalı mıyım?
Kil bilyası iyi olur.

Eski 29-05-2021, 17:57   #3589
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-05-2021
Alıntı:
Kil bilyası iyi olur.
Sizce kök durumu nasıl?

tharlyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2021, 21:29   #3590
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tharlyn Mesajı Göster
Sizce kök durumu nasıl?
Kök durumu bitkiyi yaşatacak kadar iyi.

Eski 19-06-2021, 09:36   #3591
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2021
Ucuna yakın gövde kurudu yaprak döküldü

2 adet orkidem var tek vazoda. biri canlı ve güzel büyüyor.Fakat diğeri gövdesini bir kısmına kadar kurudu.Yapraklarınıda döktü. Yaz olduğu için pencere önüne koymadım direk ışık almıyor.Haftada 1 de suluyorum.Ne yapmam gerekir.Kurtarılır mı.

yvzcn1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2021, 18:59   #3592
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yvzcn1905 Mesajı Göster
2 adet orkidem var tek vazoda. biri canlı ve güzel büyüyor.Fakat diğeri gövdesini bir kısmına kadar kurudu.Yapraklarınıda döktü. Yaz olduğu için pencere önüne koymadım direk ışık almıyor.Haftada 1 de suluyorum.Ne yapmam gerekir.Kurtarılır mı.
Bitki gelişmek için şeker ve inorganik besin maddelerine (mesela magnezyum) ihtiyaç duyar. Yeni yaprak oluşturacağı zaman, bunların bir kısmını kendi yapraklarından temin eder. Bu yapraklarda bulunana rezervleri çeker yaprağı kurutur. Bitkiye ayda bir defa gübre vermeniz gerekli. Gübreleme yapmadan önce de saksı harcı içerisinden 1-2litre memba suyu geçirerek harçta kalması muhtemel gübre artıklarını uzaklaştırmanız önemlidir. Aksi durumda, kökler biriken gübreden dolayı ölür. Yazın, 2-3 günde bir, kışın haftada bir sulayın. Saksı harcını da 2 yılda bir değiştirin. Genellikle harç organik kökenli olduğu için zaman içerisinde çürür. Küf gelişir. Bu küfleri yemek için gelen bazı böcekler saksıya doluşur. Bu nedenle, iki yılda bir saksı harcını değiştirin. Yeni aldığınız harcı bir tencereye doldurup kaynatın. Bu harçla gelmesi muhtemel salyangoz ve böcek yumurtalarını yok eder.
Son bir nokta, saksı içi saksı dekoratif olabilir ama, bitkinin kökleri için zararlıdır. Dış saksıyı iptal edin.

Kolay gelsin.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 19-06-2021 saat 19:00 Neden: ekleme
Eski 04-07-2021, 18:35   #3593
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-07-2021
Merhaba, iki adet orkidem var dalı olmayan ölmek üzereydi kurtarmaya çalıştım 1 hafta önce sera etkisi yapması için ağaç yosununa koydum nemli kalması için. bir yaprağı düştü, dal çıkarır mı onu da bilmiyorum şuan dalı yok çünkü.
Diğer dallı olan orkidem ise yaklaşık 2 ay önce hediye geldi köklerini temizledikten sonra yeni toprağa diktim ve 1 hafta önce onu da ağaç yosununa diktim. Fakat bir yaprağı fotoğrafta görüldüğü üzere sarardı ( ve dal da sarardı ) orkide bakımında çok ileride olmadığım için bilen birilerinden yardım istiyorum kökleri ve gidişatı hakkında, ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen EzgiiK : 04-07-2021 saat 18:44 Neden: yüklediğim fotoğraflar görünmüyor
EzgiiK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2021, 20:18   #3594
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EzgiiK Mesajı Göster
Merhaba, iki adet orkidem var dalı olmayan ölmek üzereydi kurtarmaya çalıştım 1 hafta önce sera etkisi yapması için ağaç yosununa koydum nemli kalması için. bir yaprağı düştü, dal çıkarır mı onu da bilmiyorum şuan dalı yok çünkü.
Diğer dallı olan orkidem ise yaklaşık 2 ay önce hediye geldi köklerini temizledikten sonra yeni toprağa diktim ve 1 hafta önce onu da ağaç yosununa diktim. Fakat bir yaprağı fotoğrafta görüldüğü üzere sarardı ( ve dal da sarardı ) orkide bakımında çok ileride olmadığım için bilen birilerinden yardım istiyorum kökleri ve gidişatı hakkında, ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler
Yosun Phalaenopsis için iyi bir ortam değil. Ağaç kabuğu veya kil bilyesi kullanın. Ağaç kabuğu zaman içerisinde çürür ve gelişen küfler bitkiyi de öldürebilir. Bu nedenle kil bilyesi iyi bir seçenek gibi görünüyor. Kil bilyesi yerine çok iri tarım perliti ya da pomza kullanabilirsiniz.

Zen garden'den temin edebilirsiniz:
https://www.zengardentr.com/kategori/toprak-urunleri

Yazın sıcaklığa bağlı olarak 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir sulayın. Ayda bir defa gübreleyin. Gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Aksi durumda biriken gübre kökleri yakar. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın.

Kolay gelsin...

Eski 04-07-2021, 22:04   #3595
Yeni Üye

Alıntı:
Yosun Phalaenopsis için iyi bir ortam değil. Ağaç kabuğu veya kil bilyesi kullanın. Ağaç kabuğu zaman içerisinde çürür ve gelişen küfler bitkiyi de öldürebilir. Bu nedenle kil bilyesi iyi bir seçenek gibi görünüyor. Kil bilyesi yerine çok iri tarım perliti ya da pomza kullanabilirsiniz.

Zen garden'den temin edebilirsiniz:
https://www.zengardentr.com/kategori/toprak-urunleri

Yazın sıcaklığa bağlı olarak 2-3 günde bir, kışın 5-7 günde bir sulayın. Ayda bir defa gübreleyin. Gübreleme öncesinde, saksı harcı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Aksi durumda biriken gübre kökleri yakar. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya uygulayın.

Kolay gelsin...
Cevap için çok teşekkür ederim. Sıvı orkide besinim var, gübre ile aynı şey mi oluyor acaba? Memba yerine içme suyu yeterli olur mu ve kil bilyesini tek başına mı kullanmalıyım yoksa pomza ile karıştırmalı mıyım

Eski 05-07-2021, 10:40   #3596
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cevap için çok teşekkür ederim. Sıvı orkide besinim var, gübre ile aynı şey mi oluyor acaba? Memba yerine içme suyu yeterli olur mu ve kil bilyesini tek başına mı kullanmalıyım yoksa pomza ile karıştırmalı mıyım
Gübre ile aynı şey. Florür içerMEyen içme suyu (etiket üzerindeki analiz raporuna bakın) yeterli olur. Ya pomza ya da kil bilyesini tek başına kullanın.

Eski 05-07-2021, 13:20   #3597
Yeni Üye

Alıntı:
Gübre ile aynı şey. Florür içerMEyen içme suyu (etiket üzerindeki analiz raporuna bakın) yeterli olur. Ya pomza ya da kil bilyesini tek başına kullanın.
Teşekkür ederim. Peki tamamen kuru gözüken dalı gövdeye yakın bir yerden budamalı mıyım şimdi yoksa açık gözlerin olduğu yere kadar budasam yeterli olur mu

Eski 05-07-2021, 15:34   #3598
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim. Peki tamamen kuru gözüken dalı gövdeye yakın bir yerden budamalı mıyım şimdi yoksa açık gözlerin olduğu yere kadar budasam yeterli olur mu
Gövdeye yakın bir kısımdan budayın.

Eski 08-07-2021, 13:54   #3599
Yeni Üye

Alıntı:
Gövdeye yakın bir kısımdan budayın.
Neredeyse hiç kökleri kalmadığı için su kültürüne koydum ikisini de, fakat sularını değiştirdiğimde birer tane kök koptu neden olabilir

Eski 08-07-2021, 14:12   #3600
Ağaç Dostu

Alıntı:
Neredeyse hiç kökleri kalmadığı için su kültürüne koydum ikisini de, fakat sularını değiştirdiğimde birer tane kök koptu neden olabilir
1. Kök, sıkı bir darbe almıştır (yere düşürmek gibi)
2. Bitkide küf gelişmiştir ve siz son anda farkına varmışsınızdır. Küf, kökleri öldürmüştür, düşmesi an meselesi aşamasına gelmiştir.

3. Eğer sorun küfse, sistemik bir fungisid kullanmanız önerilir (ilaç öneremeyeceğim, bitki hastalıkları dersini 28 yıl önce almıştım ve ilaçlar ve içerikleri çoktan değişti, bu nedenle tarım ilacı satan bir bayiiden sorun).

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024