agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-07-2019, 22:47   #3301
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Mangal kömürünü hiç duymadım.Tabii karar sizin.Tekrar selamlar...
Yanmış ağaç kabuklarını da kullanabilirsiniz. Zira sonuçta doğal yaşamlarında orkidelerin geliştiği ağaçlarda kömürleşmiş kabuklara da rastlanmıştır, ondan dolayı da saksı harçlarına bir miktar mangal kömür (aktif kömür de) eklemekteyiz.
Kömür her hali ile patogenleri bastırma özeliği taşırlar. Demis eski hocalardan biri

Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2019, 10:25   #3302
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
107-108-109.sayfalarda yetiştirdiğim orkidenin bütün çiçeklenme aşamalarını paylaştım.İsterseniz bir bakın derim.

nanemolla beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2019, 17:34   #3303
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2016
Merhaba,
Köklerde oluşan küçük kırmızı noktacıklar mevcut.
Bunlar hastalık mıdır?
Suyun içinde daha belirgin hale geliyor, daha kırmızı duruyor.

Eklenen Resimler

webertt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2019, 19:15   #3304
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Gelişimimiz hızlandı.Artık yeni sezonun 4.yaprağıda sürmeye başlamış.

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2019, 13:01   #3305
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2019
Merhabalar;

Orkidem yaklaşık 6 yaşında ancak 1,5 yıl önce Türkiye'ye/İstanbul'a taşındım. Daha önce soğuk bir memlekette yaşıyordum bu yüzden sanırım buraya ayak uyduramadı.

1 ay kadar önce tüm kökleri 2-3 gün içinde kuruyunca, su kültürü denilen şeyi yapmaya karar verdim. alttaki fotoğrafta sol en üstteki kök gibi bazı yerleri iyice incelmişti köklerin, çoğunu kestim.
Name:  IMG_6539.jpg
Views: 956
Size:  20.4 KB

yaprakların yer yer sararma ve kuruması su kültüründen sonra oldu. Daha öncesinde buruş buruştular, şimdi yeşil yerler gergin. Ne oluyor anlamıyorum.

Name:  IMG_6543.jpg
Views: 971
Size:  20.0 KB

bir de cevap vermediğini düşünüyordum ama ortadan sanırım yaprak çıkarıyor.

ölmesini hiç istemiyorum, manevi değeri çok büyük benim için. daha fazla ne yapabilirim? vakit ayırıp yardım edebilen olursa çok sevinirim.

şeymaaksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2019, 14:18   #3306
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Perdenin arkasından güneşlenmeyi çok seviyor.Birde sıcak havalarda nemlendirilmeyi...

Eklenen Resimler

Eski 06-08-2019, 14:27   #3307
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şeymaaksoy Mesajı Göster
Merhabalar;

Orkidem yaklaşık 6 yaşında ancak 1,5 yıl önce Türkiye'ye/İstanbul'a taşındım. Daha önce soğuk bir memlekette yaşıyordum bu yüzden sanırım buraya ayak uyduramadı.

1 ay kadar önce tüm kökleri 2-3 gün içinde kuruyunca, su kültürü denilen şeyi yapmaya karar verdim. alttaki fotoğrafta sol en üstteki kök gibi bazı yerleri iyice incelmişti köklerin, çoğunu kestim.
Eklenti 697545

yaprakların yer yer sararma ve kuruması su kültüründen sonra oldu. Daha öncesinde buruş buruştular, şimdi yeşil yerler gergin. Ne oluyor anlamıyorum.

Eklenti 697546

ölmesini hiç istemiyorum, manevi değeri çok büyük benim için. daha fazla ne yapabilirim? vakit ayırıp yardım edebilen olursa çok sevinirim.
Merhaba,orkideler için özel olarak satılan,kaliteli bir markanın toprak karışımına tekrar dikin derim.

Sıcak havalarda,hafif bir nemlendirme yapabilirsiniz.Tül perde arkasından güneş görmesini sağlayabilirsiniz.Yeni yaprak sürmesi gelişimine devam edeceğini gösteriyor.

Yapraklardaki problemin sebebi konusunda bir bilgim yok.Selamlar...

Eski 18-08-2019, 17:22   #3308
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Exclamation

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Vazelinin bir faydası olmaz.

Keiki macununu Facebook üzerinden satıyorlar:

https://www.facebook.com/hormonpaste/
merhaba dediginiz adresten keiki macununu aldim ve orkidemin dalina uyguladim bu gun 9.gun bu kadar kabardilar bakalim ne cikacak merakla ve sefkatle bekliyorum sonucunu

Eklenen Resimler

casperia ve nanemolla beğendi.
Eski 26-08-2019, 13:14   #3309
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ametistt Mesajı Göster
merhaba dediginiz adresten keiki macununu aldim ve orkidemin dalina uyguladim bu gun 9.gun bu kadar kabardilar bakalim ne cikacak merakla ve sefkatle bekliyorum sonucunu
keiki beklerken dal cikiyor galiba neyse bunada sukur

Eklenen Resimler

nanemolla beğendi.
Eski 28-08-2019, 10:43   #3310
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2019
Merhabalar yaklaşık 6 aydır güzel bir orkide sahibiyim. Bugün bakım yapmak için toprağından çıkardığımda yaprak ve kök koşunlarının bitişiğindeki bir delik farkettim. Ne tür bir hastalık olduğunu ya da nasıl geçebileceğini bilemiyorum. Bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Kurtarılması mümkün müdür acaba?

Eklenen Resimler

Esos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 15:25   #3311
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Esos Mesajı Göster
Merhabalar yaklaşık 6 aydır güzel bir orkide sahibiyim. Bugün bakım yapmak için toprağından çıkardığımda yaprak ve kök koşunlarının bitişiğindeki bir delik farkettim. Ne tür bir hastalık olduğunu ya da nasıl geçebileceğini bilemiyorum. Bu konuda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Kurtarılması mümkün müdür acaba?
Kökü, merkezindeki uzun odun lifiyle birlikte koparmışsınız (bazen lif kopmaz açıkta kalır). Bu iz, kopan lifin izi.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 14:36   #3312
Yeni Üye

Musa07's Avatar

Giriş Tarihi: 05-09-2019
Keiki macunu

Merhabalar herkeze yeni katıldım aranıza. Bütün forumu bütün forumu okuyup kendimi geliştiriyorum. Sorum şu ki phal im çok sağlıklı iyi durumda bakımını öğrendim herşey güzel ancak dal sürgününün yenisi gelmiyor bir türlü 8 yapraklı bir orkide daha öncede çiçek açmış. Sosyal medyada orkide keiki macunu diye bişey gördüm 3gr ı 16 tl. Yorumları okudum geri döüşleri fotoğraf atmış alanlar ancak ne kdr doğru. O kadar iddalılar ki max 15 günde çıkıyomuş alanların bazısı 8 günde bazısı 10 günde sürgünler keiki ler gelmiş denesem mi acaba. Orkide gübresi kullanıyorum içeriği gayet iyi şekilde ama sürekli yeni yaprak geliyor dal yok yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler

Musa07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2019, 15:58   #3313
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa07 Mesajı Göster
Merhabalar herkeze yeni katıldım aranıza. Bütün forumu bütün forumu okuyup kendimi geliştiriyorum. Sorum şu ki phal im çok sağlıklı iyi durumda bakımını öğrendim herşey güzel ancak dal sürgününün yenisi gelmiyor bir türlü 8 yapraklı bir orkide daha öncede çiçek açmış. Sosyal medyada orkide keiki macunu diye bişey gördüm 3gr ı 16 tl. Yorumları okudum geri döüşleri fotoğraf atmış alanlar ancak ne kdr doğru. O kadar iddalılar ki max 15 günde çıkıyomuş alanların bazısı 8 günde bazısı 10 günde sürgünler keiki ler gelmiş denesem mi acaba. Orkide gübresi kullanıyorum içeriği gayet iyi şekilde ama sürekli yeni yaprak geliyor dal yok yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler
Merhaba keiki macunundan ben yeni aldim orkidemin dalina uyguladim bir hafta sonra gozler kabarmaya basladi ama cicek dali olarak ciktilar.ikinci orkideyede uyguladim oda kabarmis ama ne cikacak belli değil.1 gram almistim 13 tlye 12de kargo masrafi var 25 tl ye geliyor bir cok gozede yeter fazlasina gerek yok bence.Önceki mesajlara bakabilirsiniz.

Eski 06-09-2019, 01:21   #3314
Yeni Üye

Musa07's Avatar

Keiki macunu

Bu şekilde gayet sağlıklı halinden memnun kütüğü filan kendim oydum içini yaktım sonra içini bi problem yok sağlık açısından sadece yeni dal vermesini istiyorum eski dalıda yosuna sardım 1 haftadır tık yok insallah macun işe yarar keiki veya çiçek için farketmez

Eklenen Resimler

nanemolla beğendi.
Eski 06-09-2019, 01:22   #3315
Yeni Üye

Musa07's Avatar

Kusura bakmayın foruma yazmayı foto koymayı yeni öğreniyorum idare edin beni bir süre

Eski 06-09-2019, 15:08   #3316
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi şeymaaksoy Mesajı Göster
Merhabalar;

Eklenti 697545

Eklenti 697546

yapraklarınız güneşte fazla kalmış ve yanmış o sararmaların nedeni o

htc20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2019, 15:15   #3317
Yeni Üye

Alıntı:
Keikinin kök kismina spagnum yosunu sarin nemli kalinca yeni kokler cikarmayi tesvik edermis kokler ne kadar cok olursa yaşamasida daha garantili olur.

yosunun rengi önemli mi? internette sarı yeşil mor pembe renkleri var çünkü...

Eski 06-09-2019, 20:09   #3318
Yeni Üye

Musa07's Avatar

Renk önemli değil bildiğim kadarıyla amaç nemli tutması yani

Eski 07-09-2019, 20:57   #3319
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi htc20 Mesajı Göster
yosunun rengi önemli mi? internette sarı yeşil mor pembe renkleri var çünkü...
O yosunlarin spagnum yosunu oldugunu sanmiyorum .

Eski 18-09-2019, 14:14   #3320
Yeni Üye

Alıntı:
O yosunlarin spagnum yosunu oldugunu sanmiyorum .
demi bende şüphelendim zaten.

Eski 26-09-2019, 09:00   #3321
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2019
Arkadaşlar merhaba aslında bir başka konu altında yazmıştım kusura bakmayın orkidemin ölmesini istemiyorum o sebeple tekrardan buraya da yazıyorum. Orkidemde bir sorun olduğunu düşündüğüm için site arayışına giriştim bu site de güzel bilgiler olduğu için kayıt olup sormak istedim. 3 tane görsel ekledim ev taşınma durumu olduğu için 3 - 4 defa yeri değişti uzunca bir süre evde olmayacağım için de yanımda getirdim getirdikten sonra çiçeğin üstündeki beneklerin büyüdüğünü fark ettim haftada bir defa arıtıcıdan aldığım 1 su bardağı ile suluyordum umarım çok geç kalmamışımdır ne yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Görsel de benekli ve sarı olan yaprakları döndürerek kırdım

Eklenen Resimler

FANLGO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2019, 16:54   #3322
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FANLGO Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba aslında bir başka konu altında yazmıştım kusura bakmayın orkidemin ölmesini istemiyorum o sebeple tekrardan buraya da yazıyorum. Orkidemde bir sorun olduğunu düşündüğüm için site arayışına giriştim bu site de güzel bilgiler olduğu için kayıt olup sormak istedim. 3 tane görsel ekledim ev taşınma durumu olduğu için 3 - 4 defa yeri değişti uzunca bir süre evde olmayacağım için de yanımda getirdim getirdikten sonra çiçeğin üstündeki beneklerin büyüdüğünü fark ettim haftada bir defa arıtıcıdan aldığım 1 su bardağı ile suluyordum umarım çok geç kalmamışımdır ne yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Görsel de benekli ve sarı olan yaprakları döndürerek kırdım
Siyah ölü kısım, sulama yaparken soğuk su damlattığınız anlamına geliyor. Oda sıcaklığında su kullanın.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 26-09-2019 saat 16:55 Neden: düzeltme...
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2019, 16:27   #3323
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-05-2019
Merhaba orkidemin kökleri kalmadığı için yaklaşık bir aydır suyun içinde bekletiyorum,fakat bir aydir bir tane kök verdi o da çok küçük daha
Bende köyde ağaçlar da yosun bulup eve getirdim
Fakat nasıl uygulanır bilmiyorm
Bir yerde okudum yosunu çamaşır suyunda bekletmekmi gerekiyor?
Orkideyi toprağını dikip yosunu nasil koymam gerekiyor ?
Ne kadar zaman yosun üzerinde kalsin?
Hiç fikrim yok bilgilendiren olursa memnun kalırım

melek55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2019, 12:53   #3324
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FANLGO Mesajı Göster
benim tahminim güneş yanığı olmuş,sanki direk fazla güneş almış.1 su bardağı suladıktan sonra kalan suyu süzüyor musunuz?

Eski 03-10-2019, 11:37   #3325
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi htc20 Mesajı Göster
benim tahminim güneş yanığı olmuş,sanki direk fazla güneş almış.1 su bardağı suladıktan sonra kalan suyu süzüyor musunuz?
hayır öyle yapmam gerektiğini bilmiyordum, aslında bakmayı bildiğimi söyleyemem

FANLGO Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2019, 22:57   #3326
BBD
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-10-2019
Merhabalar, orkide bir yana evde yetistirilen tum ciceklerin acemisiyim. Orkide arkadaslarim bir kac ay once bana hediye etmesiyle gecti elime. Cok narin cok guzeldi ve uzun sure de cicekli kaldi. Tatile cikarken bir baskasina emanet ettim ve dondugumde koklerinde degisiklikler fark ettim. Bi hafta icinde de ekleyecegim resimdeki hale geldi. Orkidemin nesi var? Ne yapmam lazim? Simdiden cok tesekkurler

Name:  IMG_0788.JPG
Views: 622
Size:  34.9 KB

Name:  IMG_0784.jpg
Views: 619
Size:  19.1 KB

Name:  IMG_0783.jpg
Views: 614
Size:  30.8 KB

Name:  IMG_0782.jpg
Views: 635
Size:  38.7 KB

Düzenleyen BBD : 09-10-2019 saat 12:00
BBD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2019, 08:23   #3327
Yeni Üye

Alıntı:
Bu siteden alabildiniz mi acaba??Ben ulaşamadım çünkü...

Eski 11-10-2019, 08:27   #3328
Yeni Üye

Alıntı:
Hangi siteden buldunuz acaba ben bir türlü bulamıyorum da...

Eski 23-10-2019, 11:09   #3329
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2017
Merhaba, orkidelerimin köklerini güçlendirmek istiyorum, Azot oranı yüksek bir bitki besini önerebilir misiniz?

Gülçin Tutuncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2019, 11:14   #3330
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2017
Alıntı:
Hangi gübreyi kullanıyorsunuz acaba?

Gülçin Tutuncu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024