agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-06-2019, 10:31   #3271
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi omerpolat007 Mesajı Göster
Orkide yapraklarını döktü, döktükten sonra sapı sarardı sapını kestim, tekzen orkide toprağı alıp yeniden diktim. En alt iki yaprak sarardığını gördüm ne yapmam lazım. Birde sap tekrar ne zaman çıkarır. Teşekkür ediyorum
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları
Orkide acemileri ve heveslilerin soru(n)ları

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2019, 19:24   #3272
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2019
Orkidemin dalı sararıyor

Merhaba ben öğrenciyim. Orkide bakımı hakkında aşırı bilgi sahibi değilim.1-2 ay önce evime orkide aldım. Şu an dalının ucundan itibaren sararmaya başladı ve çiçeklerini döküyor. ve gecen hafta suladığımda tabagındaki suyu süzmeyi unutmusum. Ne yapabilirim orkidem icin yardımcı olur musunz? Ölmesini istemiyorum. 2 günde 6-7 çiçek döktü. Yardımcı olursanız cok sevinirim.

Eklenen Resimler

Buseea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2019, 21:51   #3273
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buseea Mesajı Göster
Merhaba ben öğrenciyim. Orkide bakımı hakkında aşırı bilgi sahibi değilim.1-2 ay önce evime orkide aldım. Şu an dalının ucundan itibaren sararmaya başladı ve çiçeklerini döküyor. ve gecen hafta suladığımda tabagındaki suyu süzmeyi unutmusum. Ne yapabilirim orkidem icin yardımcı olur musunz? Ölmesini istemiyorum. 2 günde 6-7 çiçek döktü. Yardımcı olursanız cok sevinirim.
Phalaenopsis melezleri 2-4 ay çiçekli kalır. Sonrasında çiçeklerini dökerler. Normaldir. Bitkinin kökleri sağlıklı görünüyor, bir sorunu yok.

Eski 23-06-2019, 18:38   #3274
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Phalaenopsis melezleri 2-4 ay çiçekli kalır. Sonrasında çiçeklerini dökerler. Normaldir. Bitkinin kökleri sağlıklı görünüyor, bir sorunu yok.
Cevabınız icin tesekkür ederim. Budama yapmam gerekir mi sararan dalına? O sararma daha da ilerledi bu sürecte

Buseea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 20:59   #3275
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buseea Mesajı Göster
Cevabınız icin tesekkür ederim. Budama yapmam gerekir mi sararan dalına? O sararma daha da ilerledi bu sürecte
Size kalmış. Kesebilirsiniz. Bitki 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulduğunda yeniden çiçek dalı verir.

Eski 12-07-2019, 09:04   #3276
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2019
Sararan dal kesilmeli

Genç orkideci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2019, 19:02   #3277
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Orkidemiz yeni sezona hazırlanıyor.Açması sona eren çiçek saplarını kesmemin ardından,yaklaşık 1,5 ay sonra yeni yapraklar sürmeye başladı.

Bu arada yine oldukça sağlıkla ve keyifle gelişimini sürdürüyor.

Eklenen Resimler

nevgül beğendi.
Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2019, 20:08   #3278
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-07-2019
Selamlar,
Öncelikle orkide bakımı konusunda çok acemi olduğumu belirteyim. Ancak sağlıklı bir şekilde yetiştirebilmeyi de çok istiyorum. Bir arkadaşımın hediyesi olarak 2 kök orkidem var evimde . Yaklaşık 9 aydır bakıyorum. Hiç çiçek açmadı . Bir kaç kez yerini değiştirdim yine de açmadı . Bundan 3 ay kadar önce dalında bir filizlenme oldu . Önce çiçek açacak sandım . Daha sonra filiz büyüdükçe yeni bir kök ve yapraklar oluşmaya başladı . Forumdan da okuyup öğrendiğim kadarıyla bir bebek orkide olduğunu anladık . En az üç kök ve 5 cm. kök uzunluğu dendiği için bekledim . Ancak büyümesi devam etmedi. Hala tek kök ile bekletiyorum . Bir de yaz geldi bulunduğu odada klima çalıştırmaya başladık . Hemen fark etmedim ama bir hafta içinde ucundan sararma başladı . Şu an yerini değiştirdim ,tam keikinin olduğu yere kadar uçtan kurudu . Kalan kısmı oldukça sağlam görünüyor . Sararma ve kuruma da bebek orkidenin bulunduğu yerde durmuş görünüyor . Sorum şu :
Bebeği anneden ayırmalı mıyım ( tek kök ve 5 cm kadar)?
Kuruyan kısmı kesmeli miyim ?
Fotoğraf yüklemeye de çalıştım ama yapamadım . Cevap verecek olanlara şimdiden *** ederim.

Nitun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2019, 18:05   #3279
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2019
Name:  20190717_184333.jpg
Views: 528
Size:  24.9 KB Merhaba bende yeni orkide tutkunlarindanim.acemi oldugum icin orkidemden bu cikan seyin ne oldugunu bilmiyorum keiki mi yoksa dalmi? kok degil eminim bilen arkadaslar ne oldugunu soyleyebilirmi?

Düzenleyen Ametistt : 17-07-2019 saat 20:41
Ametistt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2019, 20:40   #3280
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Keikinin kök kismina spagnum yosunu sarin nemli kalinca yeni kokler cikarmayi tesvik edermis kokler ne kadar cok olursa yaşamasida daha garantili olur.

Eski 18-07-2019, 10:13   #3281
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Pahalaenopsis melezi diyorsunuz ya melez oldugu nasil anlasiliyor orjinali nasil?

Eski 18-07-2019, 18:18   #3282
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ametistt Mesajı Göster
Eklenti 696791 Merhaba bende yeni orkide tutkunlarindanim.acemi oldugum icin orkidemden bu cikan seyin ne oldugunu bilmiyorum keiki mi yoksa dalmi? kok degil eminim bilen arkadaslar ne oldugunu soyleyebilirmi?
Kök.

Eski 18-07-2019, 18:27   #3283
Ağaç Dostu

Alıntı:
Pahalaenopsis melezi diyorsunuz ya melez oldugu nasil anlasiliyor orjinali nasil?
Piyasada satılan orkidelerin tamamı melez. İki ya da daha fazla türün melezi. Çiçekleri melez gücü nedeniyle bu kadar güzel oluyor, neredeyse tam altın oranı yakalayan çeşitler var. Saksının üzerinde geliştirilen çeşidin adı yer alır (bu kolay yolu). Uzun, zahmetli, pahalı olan yol ise DNA analizi yaptırmak. Oldukça pahalıya mal olur, özellikle analiz için gereken tanık bitkilerin DNA'sına ihtiyacınız olur. Türkiye ye getirtmesi, tarım bakanlığı izniydi, gümrük işlemleriydi canınızdan bezdirir.

Eski 19-07-2019, 21:17   #3284
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Alıntı:
Piyasada satılan orkidelerin tamamı melez. İki ya da daha fazla türün melezi. Çiçekleri melez gücü nedeniyle bu kadar güzel oluyor, neredeyse tam altın oranı yakalayan çeşitler var. Saksının üzerinde geliştirilen çeşidin adı yer alır (bu kolay yolu). Uzun, zahmetli, pahalı olan yol ise DNA analizi yaptırmak. Oldukça pahalıya mal olur, özellikle analiz için gereken tanık bitkilerin DNA'sına ihtiyacınız olur. Türkiye ye getirtmesi, tarım bakanlığı izniydi, gümrük işlemleriydi canınızdan bezdirir.
Cok tesekkur ediyorum vakit ayirdiginiz icin

Eski 21-07-2019, 22:52   #3285
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
Thumbs down

merhaba orkideme nazar deydirdim cok güzeldi sularken yere düşürdüm ve yeni acan guzel yapragı iki yerinden kırıldı ama kopmadı sag ve sol tarafından yırtıldı yaprak ne yapmalıyım ben tarçın sürdüm mikrop kapmasn diye lutfen yardmcı olur musunuz yaprağı kesmem gerekiyormu yoksa öylece bırakmalı mıyım?

Eklenen Resimler

orkideaşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2019, 22:53   #3286
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Orkide tutkunlari size bir deneyimimi anlatayim. Direnc kazansin diye orkidelerimin suyuna bir tane 500 mllik aspirin kattim ve orkidelerimi daldirma usuluyle suladim.Bir baktim saksilarda kök gibi biseyler var yok bu kadar kök degildir kurtmu solucanmi acaba diyede telaslandim.Ama hep koktu eski koklerin heryerinden cikmislar hala saskinim kökü kalmayan bir orkidem var onada deneyecegim.

Eklenen Resimler

Eski 22-07-2019, 10:48   #3287
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orkideaşkına Mesajı Göster
merhaba orkideme nazar deydirdim cok güzeldi sularken yere düşürdüm ve yeni acan guzel yapragı iki yerinden kırıldı ama kopmadı sag ve sol tarafından yırtıldı yaprak ne yapmalıyım ben tarçın sürdüm mikrop kapmasn diye lutfen yardmcı olur musunuz yaprağı kesmem gerekiyormu yoksa öylece bırakmalı mıyım?
Tarçın, sinnamik aldehit içerir, mikroorganizmalar ve bitkiler için zehirlidir. Yapraklarını yıkayıp tarçını uzaklaştırın. Bitki kendisini toparlar.

Eski 22-07-2019, 11:49   #3288
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Orkidenin kesilen dallarina tarcin suruyoruz zarari olurmu?

Eski 22-07-2019, 11:51   #3289
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Alıntı:
Tarçın, sinnamik aldehit içerir, mikroorganizmalar ve bitkiler için zehirlidir. Yapraklarını yıkayıp tarçını uzaklaştırın. Bitki kendisini toparlar.
Orkidenin kesilen dallarina tarcin suruyoruz zarari olurmu? Guvercin gubresi orkidelere iyi gelirmi? Gubre şerbeti olarak guvercin **** solucan gubresini orkidelere yapraktan fisfisla verebilirmiyiz?

Düzenleyen Ametistt : 22-07-2019 saat 13:14
Eski 22-07-2019, 13:27   #3290
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orkidenin kesilen dallarina tarcin suruyoruz zarari olurmu? Guvercin gubresi orkidelere iyi gelirmi? Gubre şerbeti olarak guvercin **** solucan gubresini orkidelere yapraktan fisfisla verebilirmiyiz?
Sürmeyin. Bitki üzerine de zehirli etkiye sahip. Güvercin veya solucan gübresi çok sert olur, bitkiyi yakar.

Eski 22-07-2019, 22:13   #3291
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-07-2019
tesekkürler yıkayayım madem daha önce kesilen dala sürülmesi gerektiğini okumuştum o yuzden sürdüm

orkideaşkına Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2019, 12:08   #3292
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Sn.Doku Kulturcu elimde boyle bir orkidem var cok saglikli masaallah iki tane tohumlama yapmistim birini biraktim digerini kestim guc kaybi olmasin diye .ben bu orkideden keiki almak istiyorum nasil yapabilirim?birde aldigimiz kabuklari mikrodalgada **** buhar banyosunda dezenfekte edebilirmiyiz?arada siradada sulama suyuna camasir suyu katsak koruyucu olurmu mantara kufe karsi ?

Eklenen Resimler

Eski 23-07-2019, 14:15   #3293
Ağaç Dostu

Alıntı:
Sn.Doku Kulturcu elimde boyle bir orkidem var cok saglikli masaallah iki tane tohumlama yapmistim birini biraktim digerini kestim guc kaybi olmasin diye .ben bu orkideden keiki almak istiyorum nasil yapabilirim? Orkide topragi icin kabuklari haslayin diyorsunuzya bu har banyosu **** mikro dalga firindada olurmu?arada sirada orkide suyuna camasir suyu katsak nasil olur korunma acisindan?
Buhar banyosu olmaz, yoğunluğu az olduğu için gerekli enerjiyi sağlamaz (düdüklü tencereye koyup pişirirseniz durum farklı, işin içine basınç giriyor ve sıcaklığı yükseltiyor). Mikro dalga da ise, fırın içerisinde ölü bölgeler denilen mikrodalga almayan bölümler var. Bundan korunmak için, harcı ıslatıp polipropilen bir torba içerisine yerleştirip mikrodalga fırında pişirebilirsiniz. Çamaşır suyu kökler için iyi değil, kullanmayın. Bir sene bekleyin. Tohum kapsülü oldukça büyük enerji çeker. Bu nedenle keiki almayı düşünmeyin (şimdilik). Bir sene sonra oluşan çiçek dalında keiki alabilirsiniz. Bunun için keiki macunu denilen sitokinin (benziladenin, kinetin....) içeren bir karışım kullanmanız gerekiyor. Bu macunu uyuyan gözler üzerine uygulayacaksınız. Bitkiyi de 25°C civarında sıcak bir yerde tutacaksınız (soğukta tutarsanız gözlerden çiçek dalı gelişir).

Kolay gelsin....

Ametistt beğendi.
Eski 23-07-2019, 14:22   #3294
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Cok tesekkur ederim.nereden bulabilirim macunu vazelin uygulayanlar var sizce faydasi olurmu?

Eski 23-07-2019, 17:36   #3295
Ağaç Dostu

Alıntı:
Cok tesekkur ederim.nereden bulabilirim macunu vazelin uygulayanlar var sizce faydasi olurmu?
Vazelinin bir faydası olmaz.

Keiki macununu Facebook üzerinden satıyorlar:

https://www.facebook.com/hormonpaste/

Ametistt beğendi.
Eski 27-07-2019, 14:46   #3296
Ağaç Dostu

Alıntı:
Merhaba sn.Doku Kulturcu kusura bakmayin cok soruyorum ama baskada sorabilecegim egitimli biri yok herkes farkli biseyler soyluyor.birde boyle orkidemiz var.Surekli yaprak cikarmaya basladi biri buyumeden digeri cikiyor uclarindada kirec gibi olusumlar var nedir derdi? Arap sabununlu suyla yikadim duruladim ektim tekrar.Ayrica ilginizede cok tesekkur ederim.
Yaprağın büyüme döneminde gübreleme yapmamışsınız gibi görünüyor. Ayda bir defa gübreleyin. Gübre uygulamadan önce de saksı içerisinden 2-3 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin.

Kolay gelsin...

Ametistt beğendi.
Eski 28-07-2019, 11:53   #3297
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Alıntı:
Merhaba sn.Doku Kulturcu kusura bakmayin cok soruyorum ama baskada sorabilecegim egitimli biri yok herkes farkli biseyler soyluyor.birde boyle orkidemiz var.Surekli yaprak cikarmaya basladi biri buyumeden digeri cikiyor uclarindada kirec gibi olusumlar var nedir derdi? Arap sabununlu suyla yikadim duruladim ektim tekrar.Ayrica ilginizede cok tesekkur ederim.
Merhaba,artık yaprak çıkarma dönemine girdiler.Bu doğal bir süreç.
Herkes farklı bir şey söylüyor derken haklısınız.Başlık zaten orkide acemileri için açılmış.

Bende size kimyasal gübreleri kullanmayın derim.Solucan gübresi,torf,perlit,az miktarda temiz bahçe toprağı ve ağaç kabuklarından oluşan bir karışım hazırlayıp daha büyük bir saksıya orkidenizi ekin derim.

Saksınızın altına çok sayıda tahliye deliği açarak sulama suyunun hızla topraktan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kimyasal gübreler tuzdur.Zehirdir.Devamlı kullanımları köklere mutlaka zarar verir.Zaten bu yüzden her zaman toprağın belirli aralıklarla yıkanması konusunda görüş bildirilir.

Kullanmak gerektiği zamanda tavsiye edilen ölçünün yarısını bitkiye vermek daha garantili bir yol olur.

Orkideniz havadar bir alanda yaklaşık 3 saat kadar perdenin arkasından güneş alırsa çok daha sağlıklı olacak.

Bende orkidelerin acemileri arasında yer alıyorum.Yazdıklarım tamamen kendi deneyimlerimden elde ettiğim başarılı sonuçlara ait.Selamlar...

Eski 29-07-2019, 13:34   #3298
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Merhaba,artık yaprak çıkarma dönemine girdiler.Bu doğal bir süreç.
Herkes farklı bir şey söylüyor derken haklısınız.Başlık zaten orkide acemileri için açılmış.

Bende size kimyasal gübreleri kullanmayın derim.Solucan gübresi,torf,perlit,az miktarda temiz bahçe toprağı ve ağaç kabuklarından oluşan bir karışım hazırlayıp daha büyük bir saksıya orkidenizi ekin derim.

Saksınızın altına çok sayıda tahliye deliği açarak sulama suyunun hızla topraktan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Kimyasal gübreler tuzdur.Zehirdir.Devamlı kullanımları köklere mutlaka zarar verir.Zaten bu yüzden her zaman toprağın belirli aralıklarla yıkanması konusunda görüş bildirilir.

Kullanmak gerektiği zamanda tavsiye edilen ölçünün yarısını bitkiye vermek daha garantili bir yol olur.

Orkideniz havadar bir alanda yaklaşık 3 saat kadar perdenin arkasından güneş alırsa çok daha sağlıklı olacak.

Bende orkidelerin acemileri arasında yer alıyorum.Yazdıklarım tamamen kendi deneyimlerimden elde ettiğim başarılı sonuçlara ait.Selamlar...
Merhaba siz hem bahce topragi hemde torf birde solucan gubresi diyorsunuz tamam katikli bir malzemede orkideler icin uygunmu bilemedimben agac kabugu mangal komuru ve perlit dusunuyorum simdilik eldeki malzemeler bunlar selamlar sizede.

Eski 29-07-2019, 19:41   #3299
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Mangal kömürünü hiç duymadım.Tabii karar sizin.Tekrar selamlar...

Eski 29-07-2019, 20:11   #3300
Ağaçsever

Ametistt's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Mangal kömürünü hiç duymadım.Tabii karar sizin.Tekrar selamlar...
Orkideler daldirma yontemiyle sulandigi icin torf **** toprak ince oldugundan kabuklarin arasindan akar gider diye dusunuyorum erozyona ugrar

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024