agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2019, 09:41   #3211
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Orkidemizin yaklaşık 3 hafta sonraki gelişimi...

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 17:40   #3212
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-03-2019
Merhaba yeni üyeyim hatalarım için özür dilerim uyarın düzelteyim
Fotoğraflarla anlatmaya çalışayım sorunumu

Düzenleyen Acemiorkide : 17-03-2019 saat 19:06 Neden: Resim yükleyemediğim için
Acemiorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 19:06   #3213
Yeni Üye

Sanırım yapamadım

Eski 17-03-2019, 19:11   #3214
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Acemiorkide Mesajı Göster
Merhaba yeni üyeyim hatalarım için özür dilerim uyarın düzelteyim
Fotoğraflarla anlatmaya çalışayım sorunumu

Fotoğraflar gözüküyor orkideyi köklendirmek istiyorsunuz sanırım

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Acemiorkide beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2019, 19:16   #3215
Yeni Üye

Teşekkür ederim Evet kurtarmak istiyorum manevi değeri çok benim için emanet olarak verdiğim kişi kökleri sararmış diye normal toprağa ekmiş sonuç bu ne yapabilirim umut varmı?

Eski 17-03-2019, 19:17   #3216
Yeni Üye

Toprak aldım bugün yosun bulamadım ama tesadüfen bu yosunu buldum olur mu olmaz mı öyle bekliyorum çaresiz

Eski 17-03-2019, 19:19   #3217
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim Evet kurtarmak istiyorum manevi değeri çok benim için emanet olarak verdiğim kişi kökleri sararmış diye normal toprağa ekmiş sonuç bu ne yapabilirim umut varmı?
Normal toprakta olmaz , yosunla kök bölgesini kaplatın ve nem sağlayın köklenme olursada orkide toprağına dikin genede daha iyi bilen arkadaşlar size daha iyi yardımcı olacaktır

Acemiorkide beğendi.
Eski 17-03-2019, 19:23   #3218
Yeni Üye

Tamam teşekkür ederim ilginize
Nasıl yapacağıma dair diğer arkadaşlardan da yardım bekliyorum

siflera12 beğendi.
Eski 17-03-2019, 19:27   #3219
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
Tamam teşekkür ederim ilginize
Nasıl yapacağıma dair diğer arkadaşlardan da yardım bekliyorum
Rica ederim bilen biri mutlaka yardım edecektir inşAllah

Acemiorkide beğendi.
Eski 17-03-2019, 21:17   #3220
Yeni Üye

Kimse yardım etmeyecek mi?

Eski 18-03-2019, 04:29   #3221
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Alıntı:
https://youtu.be/jMg0bYB8HmU
Orkidelerde Kök Çürümesi
Bu linktekileri bir inceleyin size yardımcı olur inşAllah

Acemiorkide beğendi.
Eski 18-03-2019, 12:37   #3222
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Sıvı orkide gübresi alın. Etiketinde önerilen miktarda seyreltin. Bitkinin her tarafına gelecek şekilde fısfıslayın. Bir kenarda püskürttüğünüz gübrenin suyunun buharlaşmasını bekleyin. Daha sonra, şeffaf plastik bir torba alın (deliksiz olması gerekiyor), bitkiyi bu torbaya yerleştirin. Gece saatlerinde (karanlık ortam) torbayı kendi nefesinizle şişirip ağzını bağlayın. Phalaenopsis orkideleri CAM (crassalucean acid metabolism) tipi fotosentez yaparlar. Gece saatlerinde stoma denilen gözenekleri açılır ve karbon dioksidi bünyelerine alıp malik asit şeklinde hücre boşluklarında depolarlar, gündüz ışık varlığında ise stoma gözenekleri kapanır ve hücre boşluklarında depolanmış malik asitten şeker sentezlerler. Zaman zaman torba içerisine su püskürtüp su dengesinin korunmasını sağlayın. Şanslıysanız bitkiniz yeni kökler oluşturur.

Kolay gelsin....

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2019, 13:19   #3223
Yeni Üye

Teşekkür ederim siflera12
Teşekkür ederim doku kültürcü peki hep poşette mi dursun? Yanlış anlamayın forumu okumamış değilim ama benim durumuma benzer bulamadım. Okuduklarımda ya1-2 kök var ya da gövde kısmı yeşil. Hiç kesmeden yapacağım değil mi bu işlemi?

siflera12 beğendi.
Eski 18-03-2019, 16:22   #3224
Ağaç Dostu

Alıntı:
Teşekkür ederim siflera12
Teşekkür ederim doku kültürcü peki hep poşette mi dursun? Yanlış anlamayın forumu okumamış değilim ama benim durumuma benzer bulamadım. Okuduklarımda ya1-2 kök var ya da gövde kısmı yeşil. Hiç kesmeden yapacağım değil mi bu işlemi?
Evet.

Acemiorkide beğendi.
Eski 18-03-2019, 17:28   #3225
Yeni Üye

Teşekkür ederim

siflera12 beğendi.
Eski 18-03-2019, 20:50   #3226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Orkidemizin yaklaşık 3 hafta sonraki gelişimi...
Merhaba Sayın Dumlupınar. Nazar değmesin orkideniz çok güzel olmuş.
Elimde diğer çiçek ve bitkilerimin toprak değişiminde kullanmak için aldığım granül solucan gübresi var. Granülü suda bekleterek elde edilen kompost çayını orkidelerimde kullanabilir miyim diye düşünürken paylaşımınızı gördüm.
Solucan gübresini ne kadar arayla ve ne miktarda kullanıyorsunuz paylaşabilir misiniz.

R.uğurlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 09:33   #3227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2019
Post Orkidemin kökü neredeyse kurumuş ve ayrıca iki tane keikisi var. Sizc ne yapmalıyım??

Merhaba arkadaşlar.

Haftasonu orkidemin yapraklarının yumuşamasıyla farkettim ki sulama hatalarımdan dolayı orkidemin kökü kurumaya yüz tutmuş Acilen saksısını ve orkide toprağını değiştirerek önlem almaya çalıştım. Fakat orkidemin fotoğraflarda da görebileceğiniz iki tane keikisi var. Birisinin kökleri büyüyüp ayrılabilecek seviyede fakat diğeri hala küçük sayılır. Sizce ikisini de ana gövdeden ayırıp yeni bir saksıya dikmeli miyim? Ayırmam gerekirse ayırma işini anlatabilir misiniz? Ayırdıktan sonra çiçek sapını kesmem gerekir mi?

Bir de orkidemin kökünü kuvvetlendirmek için ne tavsiye edersiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Kolaylıklar diliyorum.

Eklenen Resimler

mathahmetician Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2019, 15:33   #3228
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mathahmetician Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar.

Haftasonu orkidemin yapraklarının yumuşamasıyla farkettim ki sulama hatalarımdan dolayı orkidemin kökü kurumaya yüz tutmuş Acilen saksısını ve orkide toprağını değiştirerek önlem almaya çalıştım. Fakat orkidemin fotoğraflarda da görebileceğiniz iki tane keikisi var. Birisinin kökleri büyüyüp ayrılabilecek seviyede fakat diğeri hala küçük sayılır. Sizce ikisini de ana gövdeden ayırıp yeni bir saksıya dikmeli miyim? Ayırmam gerekirse ayırma işini anlatabilir misiniz? Ayırdıktan sonra çiçek sapını kesmem gerekir mi?

Bir de orkidemin kökünü kuvvetlendirmek için ne tavsiye edersiniz?

Şimdiden teşekkürler.

Kolaylıklar diliyorum.
Orkide saksı harcı satın alın. KoçTaş gibi marketlerde satılıyor. Kullanmadan önce bir tencereye koyup üzerini örtecek şekilde su doldurduktan sonra kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, harçta bulunması muhtemel zararlı yumurtalarını öldürür. Sonra, dibinde bolca delik olan bir saksının yarısına kadar bu harçla doldurun. Kesip ayırdığınız keikileri (daldan bir parçada taşısın, dalı tamamen uzaklaştırmayın.) saksıya yerleştirin ve üzerine de boş olan kısmı dolduracak kadar harç ilave edin. Ayda bir gübreleyin, yazın 2-3 günde bir kışın haftada bir defa memba suyu ile sulayın. Her gübreleme öncesinde saksı harcı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirip gübre birikimini önleyin (gübre birikimi, bitkinin köklerinin yanmasının en önemli nedenidir) Ana bitkideki dalı tamamen çıkartın.

Kolay gelsin.

Eski 21-03-2019, 06:59   #3229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Orkide saksı harcı satın alın. KoçTaş gibi marketlerde satılıyor. Kullanmadan önce bir tencereye koyup üzerini örtecek şekilde su doldurduktan sonra kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, harçta bulunması muhtemel zararlı yumurtalarını öldürür. Sonra, dibinde bolca delik olan bir saksının yarısına kadar bu harçla doldurun. Kesip ayırdığınız keikileri (daldan bir parçada taşısın, dalı tamamen uzaklaştırmayın.) saksıya yerleştirin ve üzerine de boş olan kısmı dolduracak kadar harç ilave edin. Ayda bir gübreleyin, yazın 2-3 günde bir kışın haftada bir defa memba suyu ile sulayın. Her gübreleme öncesinde saksı harcı içerisinden 1-2 litre memba suyu geçirip gübre birikimini önleyin (gübre birikimi, bitkinin köklerinin yanmasının en önemli nedenidir) Ana bitkideki dalı tamamen çıkartın.

Kolay gelsin.
Sayın Doku_Kültürcü verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Kökleri çok fazla gelişmemiş olan küçük keikimi ayırmamda herhangi bir sakınca yok değil mi? Onu da anlattığınız şekilde ayırayım mı sizce?

mathahmetician Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 11:50   #3230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-03-2019
Orkidemin kökleri ne kadar sağlıklı yardımcı olursanız sevinirim

Bende orkide bakmaya yeni başlayanlardanım ilk orkidem olduğu için sağlıklı bir orkidenin kökleri tam olarak nasıl olur bilmiyorum malesef. Orkide hakkında araştırma yaptığım kadarıyla orkideme bakım yapmaya çalıştım kuruyan ve çürüyen köklerini dezenfekte edilmiş makas yardımıyla kestim. Toprağını sirkeli suda bekletip ytıkadım ve kuruması için serdim. Yapraklarını pamuk yardımıyla limonlu suyla sildim fakat yanlış yaptığım bir durum var sanırım sirkeyle ıslattığım pamukla orkidemin köklerini silip sonrasında yıkadım. Köklerinin ne durumda olduğunu bilemiyorum. Bu nedenle sizinle paylaşmak istedim. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekir ? Şimdiden teşekkür ediyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen Alim N : 21-03-2019 saat 14:11 Neden: yazım hatası
Alim N Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 14:15   #3231
Yeni Üye

Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alim N Mesajı Göster
Bende orkide bakmaya yeni başlayanlardanım ilk orkidem olduğu için sağlıklı bir orkidenin kökleri tam olarak nasıl olur bilmiyorum malesef. Orkide hakkında araştırma yaptığım kadarıyla orkideme bakım yapmaya çalıştım kuruyan ve çürüyen köklerini dezenfekte edilmiş makas yardımıyla kestim. Toprağını sirkeli suda bekletip ytıkadım ve kuruması için serdim. Yapraklarını pamuk yardımıyla limonlu suyla sildim fakat yanlış yaptığım bir durum var sanırım sirkeyle ıslattığım pamukla orkidemin köklerini silip sonrasında yıkadım. Köklerinin ne durumda olduğunu bilemiyorum. Bu nedenle sizinle paylaşmak istedim. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekir ? Şimdiden teşekkür ediyorum

Eski 21-03-2019, 19:20   #3232
Yeni Üye

9 gün öncesinde arkadaşım bana orkide hediye aldı. Fakat kısa zamanda yapraklarında yumuşama meydana geldi çiçeklerinde ise sararma ve yumuşayıp büzülme var ne yapmalıyımmm😔

Sevdedilara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2019, 19:25   #3233
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alim N Mesajı Göster
Sirke ve limon asidi, küf gelişimini teşvik eder. Orkideyi, ılık su ile yıkayın. Saksı harcı çürür. Her 2 yılda bir harcı değiştirmek gerekir. Saksı harcını değiştirin. Aldığınız yeni harcı bir tencereye koyup kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın.

Alim N beğendi.
Eski 22-03-2019, 09:20   #3234
Yeni Üye

Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgi için umarım orkidemi sağlıklı hale getirebilirim 😇

Eski 24-03-2019, 12:43   #3235
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Merhabalar; Orkidem normalde her sene Şubat- mart ayı gibi çiçek verirdi, hiç şaşmazdı. Ama bu sene sürekli kök veriyor . Yaprakları da çok az kaldı; ve siyah siyah olmustu yeni yaprakta veriyordu ama yeni çıkana kadar birindeki hep siyahlaşıyordu. Şimdi siyah yaprakları uzaklaştırmak isterken bütün yaprak olan kısmı kopardım yalnıslıkla ve çok üzüldüm; kurtara bilir miyim ben bu orkideyi?

Eklenen Resimler

Nillush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2019, 14:28   #3236
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nillush Mesajı Göster
Merhabalar; Orkidem normalde her sene Şubat- mart ayı gibi çiçek verirdi, hiç şaşmazdı. Ama bu sene sürekli kök veriyor . Yaprakları da çok az kaldı; ve siyah siyah olmustu yeni yaprakta veriyordu ama yeni çıkana kadar birindeki hep siyahlaşıyordu. Şimdi siyah yaprakları uzaklaştırmak isterken bütün yaprak olan kısmı kopardım yalnıslıkla ve çok üzüldüm; kurtara bilir miyim ben bu orkideyi?
Pek umut verici durmuyor, ama şansınızı deneyin. Bitkiyi saksısından çıkartın. İri perlit dolu bir saksıya yerleştirin. Zengarden'de satılıyor: https://www.zengardentr.com/urun/per...arimsal-perlit
Sıvı orkide gübresi verin. Saksıyı, ışık alan bir yere yerleştirin. Diğer bitkilerin aksine, Phalaenopsis orkideleri ağaç üzerinde gelişen türde bitkilerdir ve köklerinde klorofil taşırlar ve fotosentez yaparlar. Bitkinin yeni yaprak oluşturması için enerji gerekir. Şansınız var ama çok fazla değil.

Eski 24-03-2019, 17:31   #3237
Yeni Üye

Alıntı:
Pek umut verici durmuyor, ama şansınızı deneyin. Bitkiyi saksısından çıkartın. İri perlit dolu bir saksıya yerleştirin. Zengarden'de satılıyor: https://www.zengardentr.com/urun/per...arimsal-perlit
Sıvı orkide gübresi verin. Saksıyı, ışık alan bir yere yerleştirin. Diğer bitkilerin aksine, Phalaenopsis orkideleri ağaç üzerinde gelişen türde bitkilerdir ve köklerinde klorofil taşırlar ve fotosentez yaparlar. Bitkinin yeni yaprak oluşturması için enerji gerekir. Şansınız var ama çok fazla değil.
Teşekkür ederim ; şansımı deneyeceğim, peki saksının şeffaf olmasına gerek var mı ?

Eski 24-03-2019, 19:06   #3238
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nillush Mesajı Göster
Teşekkür ederim ; şansımı deneyeceğim, peki saksının şeffaf olmasına gerek var mı ?
Gerek yok, ışık geçirsin yeterli.

Eski 24-03-2019, 21:08   #3239
Yeni Üye

Alıntı:
Gerek yok, ışık geçirsin yeterli.
Tamamdır teşekkürler tekrardan.

Eski 29-03-2019, 14:33   #3240
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-03-2019
Herkese iyi günler dilerim.
Orkidem çiçeklerinin ağırlığına fazla dayanamamış. Dalı zedelenmiş. Dalı eski haline döndürebilir miyim? Nasıl bir yol izlemem gerekli?

Eklenen Resimler

Cotanak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024