agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-11-2018, 21:41   #3151
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Küf, mantar. Sistemik bir fungisit ile ilaçlayın (mesela Prochloraz aktif maddeli). İnternetten veya tarım ilacı satan yerlerden alabilirsiniz. Dal üzerindeki oluşum yeni çiçek dalı veya keiki olabilir.
Teşekkür ederim

Purplex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2018, 12:54   #3152
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2018
ölüyorlar :(

Merhaba hâlâ buralarda birileri var mı ilgilenecek yardım rdecek bilmiyorum şansımı denemek istedim.2 hafta önce doğum günü hediyesi olarak aldim orkidelerimi şuan alttaki çiçekler solmaya başladı 2 tomurcuk vardı onlar açtı ama sanki erken dökülüyorlar gibi geldi bana üstündeki beyaz taşları henüz çektim ve evim kuzey cephesinde soğuk ve güneş görmüyor ne yapmam lazim yardim edebilirseniz çok mutlu olurum

Eklenen Resimler

Başak Kayapınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2018, 14:15   #3153
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başak Kayapınar Mesajı Göster
Merhaba hâlâ buralarda birileri var mı ilgilenecek yardım rdecek bilmiyorum şansımı denemek istedim.2 hafta önce doğum günü hediyesi olarak aldim orkidelerimi şuan alttaki çiçekler solmaya başladı 2 tomurcuk vardı onlar açtı ama sanki erken dökülüyorlar gibi geldi bana üstündeki beyaz taşları henüz çektim ve evim kuzey cephesinde soğuk ve güneş görmüyor ne yapmam lazim yardim edebilirseniz çok mutlu olurum
Bitki sağlıklı görünüyor. Phalaenopsis melezlerinin çiçekleri 2-3 ay dayanırlar.
Dış saksıdan çıkartın. Phalaenopsis epifit (ağaç üzerinde gelişen) bir bitki türü olduğu için köklerinde de klorofil taşırlar ve kökleriyle de fotosentez yaparlar. Saksı harcını değiştirmek düşünülebilir. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde 5-10 dakika tutmanız, beraberinde gelmesi muhtemel böcek ve salyangoz yumurtalarını öldürecektir. Bitkiye ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde saksıdan 2-3 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (köklerin yanmasını önlemek için yapılır). Sonra hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın. Yazın 2-3 günde bir kışın 5 günde bir memba suyu ile sulayın. Suyun şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, florür içeriyorsa kullanmayın, orkideler florürden hiç hoşlanmaz. Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2018, 18:15   #3154
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-11-2018
Alıntı:
Bitki sağlıklı görünüyor. Phalaenopsis melezlerinin çiçekleri 2-3 ay dayanırlar.
Dış saksıdan çıkartın. Phalaenopsis epifit (ağaç üzerinde gelişen) bir bitki türü olduğu için köklerinde de klorofil taşırlar ve kökleriyle de fotosentez yaparlar. Saksı harcını değiştirmek düşünülebilir. Yeni harcı kullanmadan önce kaynar su içerisinde 5-10 dakika tutmanız, beraberinde gelmesi muhtemel böcek ve salyangoz yumurtalarını öldürecektir. Bitkiye ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde saksıdan 2-3 litre memba suyu geçirerek bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın (köklerin yanmasını önlemek için yapılır). Sonra hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın. Yazın 2-3 günde bir kışın 5 günde bir memba suyu ile sulayın. Suyun şişe üzerindeki analiz raporuna bakın, florür içeriyorsa kullanmayın, orkideler florürden hiç hoşlanmaz. Kolay gelsin.
çok teşekürler hepsini yapacağım fakat bu soğuğun ve evin güneş almamasi sorun yaratir mi

Başak Kayapınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2018, 10:04   #3155
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Başak Kayapınar Mesajı Göster
çok teşekürler hepsini yapacağım fakat bu soğuğun ve evin güneş almamasi sorun yaratir mi
15°C'nin altında bütün tropik bitkiler gelişmelerini durdurur. Bunun dışında güneş görmemesi sorun oluşturmaz (ışık alması gerekiyor ama doğrudan gelen güneş ışığından hiç hoşlanmaz).

Eski 06-12-2018, 10:35   #3156
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Merhabalar,

Geçen sene bu zamanlar çiçek dalı çıkaran orkidemi paylaşmıştım. Fakat ne yazık ki, tomurcuklanan bölgeden kaza sonucu kırıldı.

Neyse ki bu yıl yine aynı zamanlarda çiçek dalı çıkardı ve uzamaya devam ediyor. İnşallah bu sefer çiçekli halini paylaşabilirim.

Eklenen Resimler

nanemolla beğendi.
fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2018, 14:35   #3157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2018
maşallah bol çiçekli olsun

fdogru beğendi.
karyadamla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2018, 11:30   #3158
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2018
Merhabalar daha önce birkaç kez orkidemle ilgili soru sormuştum. Yardımcı olanlara teşekkür ediyorum.Şimdi 2 tane dalım çıktı Bunları sabitlemek gerekiyor sanırım ama kırılmalarından korkuyorum. Bunun bi zamanı var mıdır?

Eklenen Resimler

Purplex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2018, 21:33   #3159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-12-2018
Merhaba, geçen baharda aldığım orkidemde böyle bir şey çıktı çiçek dalı mıdır merak ediyorum bilgilendirebilirseniz sevinirm

Eklenen Resimler

Zekooo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 10:42   #3160
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zekooo Mesajı Göster
Merhaba, geçen baharda aldığım orkidemde böyle bir şey çıktı çiçek dalı mıdır merak ediyorum bilgilendirebilirseniz sevinirm
Çiçek dalı.

Eski 17-12-2018, 11:03   #3161
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2011
Pomza taşı ve vermikülit , cocopeat orkide harcı olurmu çam kubuğundaydı çürümüş artık bulamadım fikirlerinizi alabilirmiyim

birol baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 14:26   #3162
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi birol baser Mesajı Göster
Pomza taşı ve vermikülit , cocopeat orkide harcı olurmu çam kubuğundaydı çürümüş artık bulamadım fikirlerinizi alabilirmiyim
İri boy (4-5mm) pomza taşı ve vermikülit bulabilirseniz olur

birol baser beğendi.
Eski 17-12-2018, 15:14   #3163
Ağaç Dostu

birol baser's Avatar

Giriş Tarihi: 22-05-2011
İkiside var elimde cocopeat koymayayım o zaman bilgi için teşekkürler

birol baser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2018, 12:22   #3164
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Uzun bir aradan sonra merhaba öncelikle. Minik orkide aldım yaklaşık 1 senedir benimleler. Resimdeki orkidelerden biri keiki çıkarıyor diğeride çiçek açacak.
1.sorum keikiyi ne zaman çıkarmalıyım daldan ve çıkardıktan sonra nereye ekicem direk orkide torfuna mı? Çünkü daha öncede keiki verdi ama öldü ektigim yerde.
2.sorum çiçekler tomurcuk halde ama görüldüğü gibi sanki buruşuyorlar 1 haftadan fazladır boyleler açmayacak gibiler sebebi ne olabilir?

Eklenen Resimler

Büvema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2018, 13:28   #3165
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Büvema Mesajı Göster
Uzun bir aradan sonra merhaba öncelikle. Minik orkide aldım yaklaşık 1 senedir benimleler. Resimdeki orkidelerden biri keiki çıkarıyor diğeride çiçek açacak.
1.sorum keikiyi ne zaman çıkarmalıyım daldan ve çıkardıktan sonra nereye ekicem direk orkide torfuna mı? Çünkü daha öncede keiki verdi ama öldü ektigim yerde.
2.sorum çiçekler tomurcuk halde ama görüldüğü gibi sanki buruşuyorlar 1 haftadan fazladır boyleler açmayacak gibiler sebebi ne olabilir?
Sebep, büyük olasılıkla Keiki. Keiki, çiçeklerin ihtiyacı olan enerjinin büyük bir kısmını çeker.

Büvema beğendi.
Eski 27-12-2018, 16:19   #3166
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Alıntı:
Sebep, büyük olasılıkla Keiki. Keiki, çiçeklerin ihtiyacı olan enerjinin büyük bir kısmını çeker.
Tesekkur ederim cevapladiginiz icin yalnız keiki olan orkideyle tomurcuklu orkide ayni degil ikiside farkli.

Eski 28-12-2018, 00:11   #3167
Ağaç Dostu

Alıntı:
Tesekkur ederim cevapladiginiz icin yalnız keiki olan orkideyle tomurcuklu orkide ayni degil ikiside farkli.
Hızlı sıcaklık değişimi çiçekleri dökebilir.

Büvema beğendi.
Eski 30-12-2018, 14:45   #3168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-12-2018
Lütfen yardım orkidem mahvoldu 😒

Merhaba öncelikle orkidelerim mahvoldu bakamadım çok seviyorum ama anlamıyorum bakımından birisi yeni geldi kurdeleli olan beyaz saksıda 1 ayda dalları kurudu çiçekleri gelir gelmez 1 haftada döküldü östelik o sapa sağlam yaptakşarınkopmuş nasıl oldu anlamıyorum diğeri ise geçen sene geldi hediye ve aynı şekilde yaptaklar ortadan bölündü kurudu yumurta kabukları koydum dibine ben tam umudumu kesmişken çiçek dalı açtı tomurcuklandı kendi halinde ama en çok beyaz saksıdaki orkideme üzülüyorum çok önemli birinden hediyeydi ve bir ayda mahvoldu lütfen bakımı yeri ve tedavisi için ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz
Şimdiden çok teşekkür ediyorum...
Alıntı:
[IMG][/IMG]

Busraulutürk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2018, 18:07   #3169
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Bildiğim kadarıyla çok sulandığı zaman dallar gövdeden ayrılabiliyor. Benim orkidelerimjnde yaprakları bazen çatlıyor özellikle uzun süredir duranlar sanırım vadeleri doluyor yenilerine yer açıyorlar...

Eski 01-01-2019, 11:27   #3170
Yeni Üye

Alıntı:
Bildiğim kadarıyla çok sulandığı zaman dallar gövdeden ayrılabiliyor. Benim orkidelerimjnde yaprakları bazen çatlıyor özellikle uzun süredir duranlar sanırım vadeleri doluyor yenilerine yer açıyorlar...
Peki sizce ne yapmam lazım şuan hiç yaptağı kalmadı kökde yapraklar belki canlanır diye ters şekilde suda bekliyor ve kurumuş dallarını napcamı da bilemiyorum

Eski 01-01-2019, 13:11   #3171
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busraulutürk Mesajı Göster
Merhaba öncelikle orkidelerim mahvoldu bakamadım çok seviyorum ama anlamıyorum bakımından birisi yeni geldi kurdeleli olan beyaz saksıda 1 ayda dalları kurudu çiçekleri gelir gelmez 1 haftada döküldü östelik o sapa sağlam yaptakşarınkopmuş nasıl oldu anlamıyorum diğeri ise geçen sene geldi hediye ve aynı şekilde yaptaklar ortadan bölündü kurudu yumurta kabukları koydum dibine ben tam umudumu kesmişken çiçek dalı açtı tomurcuklandı kendi halinde ama en çok beyaz saksıdaki orkideme üzülüyorum çok önemli birinden hediyeydi ve bir ayda mahvoldu lütfen bakımı yeri ve tedavisi için ne yapmam gerekiyor yardım eder misiniz
Şimdiden çok teşekkür ediyorum...

Size yazdıktan sonra tamamen bu hale geldi ne yapacağımı bilemiyorum

Eski 02-01-2019, 19:55   #3172
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Üzerine ne doktunuz bilemedim. Bildigim kadarini paylasayim sizinle. Öncelikle kurumus odun gibi olan dalları kesin. Daha sonra kumunu degisin. Degisirkende kurumus kotu koklerinide kesin. Elle koparmayin kopmuyor zaten. En onemlisi sularken kumlu ciceklere su doker gibi sulamayin. Su kalinca curuyebilir kokler. Suzmesi lazim. Bunjn icinde su dolu bir kaba 2 3 kez daldirip cikarin. Ama saksiniz delikli olsun ki suyu suzsun. Yapragi kopan orkideyide sakin atmayin oldu diye benim tamamen kuruyan saptan bile yaprak cikarmisti orkidem. Birde cok oynamayin orkideyle ummadik anlarda cicek aciyorlar beklemedik zamanlarda birden serpiliyorlar kendi haline birakin. Kolay gelsin

Eski 03-01-2019, 13:13   #3173
Yeni Üye

Cevap verin lütfen !!! 🙏🏻

Orkidemin son hali sizce umut var mı😒😒
Sol tarafda görünen yaprak başka bir çiçeğimin resimde oda çıkmış yanında

Eski 03-01-2019, 14:16   #3174
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busraulutürk Mesajı Göster
Orkidemin son hali sizce umut var mı😒😒
Sol tarafda görünen yaprak başka bir çiçeğimin resimde oda çıkmış yanında

Phalaenopsis schilleriana, Phalaenopsis stuartiana gibi botanik phalaenopsis türleri köklerinden keiki geliştirebiliyor. Bitkiniz bu türlerin melezlerinden biriyse olabilir. Bekleyin, ama çok da umutlanmayın.

Eski 20-01-2019, 20:31   #3175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2019
Orkidemin sorunu nedir acaba? Uzun süredir kökleri bu şekilde, 1 hafta önce saksısını değiştirdim ancak iyileşmedi, toprağın altında kalan köklerde bir sıkıntı yok. [/IMG]

Persepol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2019, 23:56   #3176
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Persepol Mesajı Göster
Orkidemin sorunu nedir acaba? Uzun süredir kökleri bu şekilde, 1 hafta önce saksısını değiştirdim ancak iyileşmedi, toprağın altında kalan köklerde bir sıkıntı yok.
Galiba orkidenizi koyduğunuz kapta sıkıntı var. Çünkü cam bir kaba benziyor. Bitkinin köklerinin hava alması lazım sürekli. Ve kullandığınız kap bunu engelliyor. Suyunu da çok vermişsiniz. Çok ıslak toprağı. O yüzden kararmış. Çürümeye yönelmiş artık bitki.
Kabını değiştirin ve yeni toprak koyun. Ölü kökleri temizleyip tekrar dikin. Bir yerde okumuştum toprağına az miktarda odun kömürü karıştığın yazıyordu. Ben öyle yaptım şu anda bir sorunu yok. 3. çiçek sapını verdi.
Özellikle kabı çok önemli her tarafı delikli şeffaf kapları tercih edin.
Resimdeki gibi bir kap olabilir. Ya da siz alıp delebilirsiniz.

Name:  slotted-orchid-pot-60-800.jpg
Views: 669
Size:  22.1 KB

Orkidenin kökleri hava almak ister. Piyasadaki kaplar hep süs amaçlı kaplardır. Bitkinin isteklerini karşılamayan kaplardır.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 07:48   #3177
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Galiba orkidenizi koyduğunuz kapta sıkıntı var. Çünkü cam bir kaba benziyor. Bitkinin köklerinin hava alması lazım sürekli. Ve kullandığınız kap bunu engelliyor. Suyunu da çok vermişsiniz. Çok ıslak toprağı. O yüzden kararmış. Çürümeye yönelmiş artık bitki.
Kabını değiştirin ve yeni toprak koyun. Ölü kökleri temizleyip tekrar dikin. Bir yerde okumuştum toprağına az miktarda odun kömürü karıştığın yazıyordu. Ben öyle yaptım şu anda bir sorunu yok. 3. çiçek sapını verdi.
Özellikle kabı çok önemli her tarafı delikli şeffaf kapları tercih edin.
Resimdeki gibi bir kap olabilir. Ya da siz alıp delebilirsiniz.

Eklenti 686303

Orkidenin kökleri hava almak ister. Piyasadaki kaplar hep süs amaçlı kaplardır. Bitkinin isteklerini karşılamayan kaplardır.
Saksınını 1 hafta önce değiştirdim, toğrağıda yeni. Suyu çok verdiğimi de düşünmüyorum. Ölü kökleri zaten 1 hafta önce kesmiştim

Eski 21-01-2019, 11:17   #3178
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Saksınını 1 hafta önce değiştirdim, toğrağıda yeni. Suyu çok verdiğimi de düşünmüyorum. Ölü kökleri zaten 1 hafta önce kesmiştim
Ben size kullandığınız kabın yanlış olduğunu söylüyorum. Yeni olması bir şeyi değiştirmez. Bitki köklerinin hava alması lazım. Bunun için de delikli saksı kullanmanız lazım.
İster kullanın ister kullanmayın sizin keyfiniz bilir.
Sulamayı çok olmadığını yazmışsınız ama görünüş öyle değil. Üst taraf kuru olabilir ama bitkinin kök iç kısımları çok ıslak. Ağaç kabukları suyu sünger gibi çeker ama siz bunu kurumuş diye algılarsınız yanlış yaparsınız. Devam su da kökü çürütür.
İyi günler dilerim.

Dediklerimi yapmak size kalmış yine kafanıza göre takılabilirsiniz. Bu size kalmış. Orkidenizi düşünüyorsanız o başka.

Eski 21-01-2019, 14:57   #3179
Yeni Üye

Bu attığınız saksı, orkideyi ilk aldığımızda gelen büyüklükte sanırım. Ben orkidenin kökleri saksıya sığmadığı için büyük saksıya almıştım. Sizin attığınızın büyük boyunu nerden bulabilirim?

Eski 21-01-2019, 17:06   #3180
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
Bu attığınız saksı, orkideyi ilk aldığımızda gelen büyüklükte sanırım. Ben orkidenin kökleri saksıya sığmadığı için büyük saksıya almıştım. Sizin attığınızın büyük boyunu nerden bulabilirim?
Ben onu örnek olsun diye koydum. Siz kendi orkidenizin boyuna göre şeffaf bir kap bulup onu çeşitli yerlerinden delebilirsiniz. Ben kendi orkidemde de öyle yaptım. Ben mutfakta kullanılan şeffaf oval kaşık çatal bıçak konulan bir kap buldum. Altını ve yan taraflarına güzelce delikler deldim. Orkideyi de bu kabın içine koydum. Şimdilik mutlu şekilde yaşayıp gidiyor.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024