agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-08-2018, 10:57   #3121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Orkide yetiştiriciliği anlatılıyor.

http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprogr...tiriciligi.pdf

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 10:05   #3122
juk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2016
Merhabalar herkese,
1 ay önce çiçeksepeti'nden hediye orkide geldi. (nereden geldiğini orayla alakalı bir problem olabileceği ihtimaline karşı yazdım reklam olarak anlaşılmasın lütfen) 2 hafta çiçekleri çok güzeldi, bir sabah bazı çiçek yaprakları büzüşmüş bir şekilde bulduk. önce sıcak ve nemden olacağını düşündük. (Antalya'da yaşıyorum). Sonra yerini değiştirdik. diğer yapraklarda büzüşünce yapraklarının süresinin dolduğunu düşündük. ama bir haftadır yeşil yaprakları sararıp dökülüyor. 2 yaprak düştü hatta. ne yapmamız lazım kurtarmak için? resimler açtığım bir konu da oraya cevap gelmeyince buraya yazayım dedim

http://www.agaclar.net/forum/orkide-bakimi-uretimi/42379.htm

orkide yaprak dökülmesi

resimdeki o sarı yaprak da düştü

juk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 13:18   #3123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Bitkinin kökleri sağlıklı görünüyor. Bitkiye hiç gübre verilmemiş gibi bir izlenim edindim. Şöyle ki, Phalaenopsis, yeni yaprak kök oluşturacağı zaman, eğer yeterince besin maddesi alamazsa, yapraklarından bir kaç tanesini feda eder ve bu yapraklarda bulunan şeker ve mineral maddeleri ana gövdeye aktarır, buradan da kullanır. Bitkiye ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için 1-2 litre suyu saksıdan geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya verin. Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2018, 14:12   #3124
juk
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bitkinin kökleri sağlıklı görünüyor. Bitkiye hiç gübre verilmemiş gibi bir izlenim edindim. Şöyle ki, Phalaenopsis, yeni yaprak kök oluşturacağı zaman, eğer yeterince besin maddesi alamazsa, yapraklarından bir kaç tanesini feda eder ve bu yapraklarda bulunan şeker ve mineral maddeleri ana gövdeye aktarır, buradan da kullanır. Bitkiye ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için 1-2 litre suyu saksıdan geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya verin. Kolay gelsin.
evet bitki besini almaya fırsat bulamadım, peki düzelir mi bitki besini ile?
bir de su verirkenki gibi mi besini vereceğiz, yani büyük kabın içine su doldurup bir de besini koyup bekletmek şeklinde?
Ayrıca önerdiğiniz bir besin var mı yoksa herhangi biri iş görür mü?
bir de toprak-saksı değiştirmeye gerek var mı?
saplardan biride sararmış durumda onun bu konuyla ilgisi var mı?

çok teşekkür ederim

Eski 08-08-2018, 19:19   #3125
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi juk Mesajı Göster
evet bitki besini almaya fırsat bulamadım, peki düzelir mi bitki besini ile?
bir de su verirkenki gibi mi besini vereceğiz, yani büyük kabın içine su doldurup bir de besini koyup bekletmek şeklinde?
Ayrıca önerdiğiniz bir besin var mı yoksa herhangi biri iş görür mü?
bir de toprak-saksı değiştirmeye gerek var mı?
saplardan biride sararmış durumda onun bu konuyla ilgisi var mı?

çok teşekkür ederim
Yazdığım uygulama adımlarını uygulayın.
1. Saksı harcı içerisinde 1-2 litre memba suyu geçirin.
2. Hemen sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Kap çerisinde bekletmeyin.
Orkide besini diye satılan sıvı gübrelerden kullanın. Toprak değişimi 2 yılda yapılabilir. Harcın çürüme durumuna bağlı. Yaprak için geçerli olan her şey çiçek sapları için de geçerli. Bitki, buradaki mineral maddeleri bünyesine alır ve kullanır.

Eski 09-08-2018, 08:59   #3126
juk
Yeni Üye

Alıntı:
Yazdığım uygulama adımlarını uygulayın.
1. Saksı harcı içerisinde 1-2 litre memba suyu geçirin.
2. Hemen sonrasında, hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Kap çerisinde bekletmeyin.
Orkide besini diye satılan sıvı gübrelerden kullanın. Toprak değişimi 2 yılda yapılabilir. Harcın çürüme durumuna bağlı. Yaprak için geçerli olan her şey çiçek sapları için de geçerli. Bitki, buradaki mineral maddeleri bünyesine alır ve kullanır.
çok teşekkür ediyorum, biraz fazla soru soruyorum cahilliğime verin lütfen, bitki besini konusunda okuduğum kadarıyla bir litre suya bir kapak şeklinde ölçüsü var peki bu bir litreden ne kadar vermeliyiz? ayrıca bazı kökler yeşil olmasına rağmen bugün farkettiğim bazı kökler sararmış, sarı ve eşil kökler bir arada bu normal midir? yoksa hepsinin yeşil olması mı lazım?

Eski 09-08-2018, 11:05   #3127
Ağaç Dostu

Alıntı:
çok teşekkür ediyorum, biraz fazla soru soruyorum cahilliğime verin lütfen, bitki besini konusunda okuduğum kadarıyla bir litre suya bir kapak şeklinde ölçüsü var peki bu bir litreden ne kadar vermeliyiz? ayrıca bazı kökler yeşil olmasına rağmen bugün farkettiğim bazı kökler sararmış, sarı ve eşil kökler bir arada bu normal midir? yoksa hepsinin yeşil olması mı lazım?
Sararmış olanlar canlılıklarını kaybediyor, dokunmayın. Saksı harcının sıvı tutma yeteneği çok fazla değil. İsterseniz bir litrenin tamamını saksıya dökün. Fazlası, saksının deliklerinden akacaktır.

Eski 13-08-2018, 09:06   #3128
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2018
Orkidemi üçüncü boğumdan kestim ama orası kurudu tekrar mı kesmeliyim yoksa ne yapmalıyım diğer sapı tamamen sarardı (onuda üçüncü boğumdan kesmiştim).

Eklenen Resimler

Büşra kale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 13:32   #3129
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2016
Merhaba, orkidemin çiçekleri döküldü ve sapı kızarmaya başladı. 3.boğumdan kesmem gerektiğini biliyorum ama sararma 2.boğumdan başlıyor. Tamamen mi kurayacak, ne yapmam gerekir?

sengul1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2018, 13:53   #3130
juk
Yeni Üye

Alıntı:
Sararmış olanlar canlılıklarını kaybediyor, dokunmayın. Saksı harcının sıvı tutma yeteneği çok fazla değil. İsterseniz bir litrenin tamamını saksıya dökün. Fazlası, saksının deliklerinden akacaktır.
merhaba,
gübreyi verdim fakat kalan yapraklar da düştü sararmadan, daha yeşillerdi. yaprağın kökle birleştiği bölgenin yarısı kararmıştı.
Ayrıca gübreyi verirken saksının içinde böcekler olduğunu gördüm.
Kökler hala yeşil ilk resimdeki gibi
Tekrar yaprak-çiçek açar mı?

Eski 14-08-2018, 11:50   #3131
Ağaç Dostu

Alıntı:
merhaba,
gübreyi verdim fakat kalan yapraklar da düştü sararmadan, daha yeşillerdi. yaprağın kökle birleştiği bölgenin yarısı kararmıştı.
Ayrıca gübreyi verirken saksının içinde böcekler olduğunu gördüm.
Kökler hala yeşil ilk resimdeki gibi
Tekrar yaprak-çiçek açar mı?
Hiç yaprağı kalmamışsa bitkiniz ölmüş anlamına gelir.

Eski 26-08-2018, 22:49   #3132
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-08-2018

İki farklı orkidem var. Birisi fotoğrafta görüldüğü gibi sarardı. Dalı baştan başlayıp köküne kadar sararacak diye korkuyorum. Sararma bir hayli hızlandı çünkü. Diğeri ise 9 aydır benimle birlikte. Ama son bir aydır yaprakları çok yumuşadı. Alt yapraklarında da fotoğraftaki gibi renklenmeler var. Yaprakların sertleşmesi için ne yapmalıyım? Sararmaya başlayan için ne yapmalıyım?

Anes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2018, 15:13   #3133
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Anes Mesajı Göster

İki farklı orkidem var. Birisi fotoğrafta görüldüğü gibi sarardı. Dalı baştan başlayıp köküne kadar sararacak diye korkuyorum. Sararma bir hayli hızlandı çünkü. Diğeri ise 9 aydır benimle birlikte. Ama son bir aydır yaprakları çok yumuşadı. Alt yapraklarında da fotoğraftaki gibi renklenmeler var. Yaprakların sertleşmesi için ne yapmalıyım? Sararmaya başlayan için ne yapmalıyım?
Daha önce de yazdım tekrar edeyim. Çiçekler solduktan sonra, bitkinin genetik kökenine bağlı olarak üç durum söz konusu olur:

1. Daldaki uyur gözlerden, soğuklama ihtiyacı karşılandığında (16-18°C'de 1-1,5 ay) yeni çiçek gelişir.

2. Soğuklanma ihtiyacı karşılanmadığında daldaki uyur gözlerden yeni bitki gelişir. Her iki durumun da olduğu "karışık" (hem bitki hem de çiçek gelişimi) gelişim de olabilir.

3. Dal tamamen sararır ve kurur. Endişelenecek bir durum yok. Kışın soğuklanma ihtiyacı karşılandığında tekrar dal verip çiçek açar.

Bitkinizin yapraklarında buruşma gözüküyor. Susuz bırakmışsınız. Yazın 2-3 günde bir, kışın haftada bir memba suyu ile sulayın. Ayda bir defa gübre verin. Her gübreleme öncesinde, bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için saksıdan 2-3 litre memba suyu geçirin. Suyun analiz raporuna bakın, florür içeriyorsa kullanmayın. Florür orkideler tarafından hiç hoş karşılanmaz. Harç yıkandıktan hemen sonra hazırladığınız sıvı gübreyi saksıya verin. Buruşan yapraklar eski diriliğini kazanmaz, ama fotosentez yaptıkları için bitkiye enerji sağlarlar, bu nedenle asla koparılmamaları gerekir. sararmaya başlayan yaprak için hiç bir şey yapmayın. Bünyesindeki şeker ve mineral maddeler bitki tarafından alındıktan sonra kendiliğinden düşer.

Eski 03-09-2018, 18:37   #3134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
Merhaba arkadaşlar orkidemin yaprakları bu şekilde kökleri temizledim süngeri çıkardım ama hala düzelmedi. Yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

vcarter Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2018, 14:28   #3135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-09-2018
Orkidem

Merhabalar.Ben yaklasik 3 ay önce çiçekçiden Phal aldım. Çiçek döktükten sonra budama yaptım. Bu da yaklaşık 3 hafta öncesine tekabül ediyor.Çiçekçi bana haftada 1, 24 saat suda bekletilmesini söylemişti. Ben de dediği gibi yaptım. Ama internette araştırdığımda bu tür bir uygulamaya rastlamadım. Ve çiçeğimde ters giden birşeyler var .Çiçek yetistirmedim daha önce de bu yüzden endişeliyim .Benim sorularım :
1.Köklerdeki bu renk değişiminin nedeni fazla sulamadan mı kaynaklanıyor? Ne yapmam gerekir?
2.Budama işleminden sonra tekrar ne zaman çiçek açar?
3.Yaprakların altında kalan köklerde kopma oluyor, fotoğrafta da var hatta. Birinin üzerinde hafif beyazlık var.Bunun için endişelenmeli miyim?Kök temizliği gerekir mi?
4.Bazı kişiler orkide alındıktan sonra toprak değişimi yapıp, köklerin arasındaki sünger yapının çıkarılmasından bahsetmiş. Bunu yapmam gerekir mi?

Eklenen Resimler

Purplex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2018, 01:26   #3136
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Purplex Mesajı Göster
Merhabalar.Ben yaklasik 3 ay önce çiçekçiden Phal aldım. Çiçek döktükten sonra budama yaptım. Bu da yaklaşık 3 hafta öncesine tekabül ediyor.Çiçekçi bana haftada 1, 24 saat suda bekletilmesini söylemişti. Ben de dediği gibi yaptım. Ama internette araştırdığımda bu tür bir uygulamaya rastlamadım. Ve çiçeğimde ters giden birşeyler var .Çiçek yetistirmedim daha önce de bu yüzden endişeliyim .Benim sorularım :
1.Köklerdeki bu renk değişiminin nedeni fazla sulamadan mı kaynaklanıyor? Ne yapmam gerekir?
2.Budama işleminden sonra tekrar ne zaman çiçek açar?
3.Yaprakların altında kalan köklerde kopma oluyor, fotoğrafta da var hatta. Birinin üzerinde hafif beyazlık var.Bunun için endişelenmeli miyim?Kök temizliği gerekir mi?
4.Bazı kişiler orkide alındıktan sonra toprak değişimi yapıp, köklerin arasındaki sünger yapının çıkarılmasından bahsetmiş. Bunu yapmam gerekir mi?
Köklerdeki bu renk değişiminin nedeni, iki gübreleme işlemi arasında toprak harcında biriken gübre artıklarının birikimi neticesinde köklerin yanması olarak özetlenebilir. Her gübreleme öncesinde saksı harcı içerisinden 3-4 litre memba suyu geçirdikten sonra hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin. Memba suyunun analiz raporuna bakın, florür içermesin.
Kökler çok gevrektir zorlamaya gelmez, kırılır. Tekrar çiçeklenme için, bitkinin 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor. Kış aylarında bu koşulu sağlayabilirsiniz.

Eski 15-09-2018, 19:10   #3137
Yeni Üye

Alıntı:
Köklerdeki bu renk değişiminin nedeni, iki gübreleme işlemi arasında toprak harcında biriken gübre artıklarının birikimi neticesinde köklerin yanması olarak özetlenebilir. Her gübreleme öncesinde saksı harcı içerisinden 3-4 litre memba suyu geçirdikten sonra hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin. Memba suyunun analiz raporuna bakın, florür içermesin.
Kökler çok gevrektir zorlamaya gelmez, kırılır. Tekrar çiçeklenme için, bitkinin 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor. Kış aylarında bu koşulu sağlayabilirsiniz.
Teşekkür ederim .

Eski 16-09-2018, 23:03   #3138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2018
besin konusunda

Alıntı:
sevgili doku kültürcü
heryerde okuduğum gübreleme şekli aşağı yukarı aynı benim anlayamadığım gübre dediğimiz bitki besini üzerindeki ölçü kadar yeterince suya döküpçiçeklerin hepsini aynı suya daldır çıkar şeklindemi sulayacağız yoksa nasıl yapmamız lazım ayrıntılı anlatırmıınız 1 ay sonraki besine kadar 3 4 kere sudan geçiriyor suluyoruz normlde ozaman besin kalıntıları gitmiş olmuyormu? ölmek üzere olan ve siteden okuduklarıml kurtardığım 7 saksı orkidem şimdi hepsi yaprak ve kök gelişimde sanırım besine ihtiyaçları var besin konusunda ayrıntılı bilgilendirirseniz çok sevinirim sevgiler...

*Meva Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2018, 01:47   #3139
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi *Meva Mesajı Göster
sevgili doku kültürcü
heryerde okuduğum gübreleme şekli aşağı yukarı aynı benim anlayamadığım gübre dediğimiz bitki besini üzerindeki ölçü kadar yeterince suya döküpçiçeklerin hepsini aynı suya daldır çıkar şeklindemi sulayacağız yoksa nasıl yapmamız lazım ayrıntılı anlatırmıınız 1 ay sonraki besine kadar 3 4 kere sudan geçiriyor suluyoruz normlde ozaman besin kalıntıları gitmiş olmuyormu? ölmek üzere olan ve siteden okuduklarıml kurtardığım 7 saksı orkidem şimdi hepsi yaprak ve kök gelişimde sanırım besine ihtiyaçları var besin konusunda ayrıntılı bilgilendirirseniz çok sevinirim sevgiler...
Gübrelemeyi, hazırladığınız çözeltiyi bir 100-150ml hacimli bir kap vasıtasıyla saksıya dökerek yapın. Gübreleme öncesinde saksı harcı içerisinden su geçirin. Ayda 3-4defa sudan geçmesi yetmiyor (özellikle daldırma şeklinde gübreleme yapmışsanız çok fazla gübre artığı kalır).

Eski 18-09-2018, 10:45   #3140
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2018
Merhabalar. Aşağıda resimlerini paylaştığım orkidem 10 ay önce çiçekli hediye geldi ve yaklaşık 40 gün sonra çiçekleri döküldü. Sonrasında bir daha hiç çiçek sapı vermedi ama devamlı gövdesinden kırmızı çizgiyle işeretlediğim yeni kökler çıkartıyor. Bazı arkadaşlarım gövdedeki o kökleri kesmemi sonrasında çiçek açacağını belirtti. Sizlerin bu konudaki önerisi ne olur.
Teşekkürler.

makmuh36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2018, 14:49   #3141
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi makmuh36 Mesajı Göster
Merhabalar. Aşağıda resimlerini paylaştığım orkidem 10 ay önce çiçekli hediye geldi ve yaklaşık 40 gün sonra çiçekleri döküldü. Sonrasında bir daha hiç çiçek sapı vermedi ama devamlı gövdesinden kırmızı çizgiyle işeretlediğim yeni kökler çıkartıyor. Bazı arkadaşlarım gövdedeki o kökleri kesmemi sonrasında çiçek açacağını belirtti. Sizlerin bu konudaki önerisi ne olur.
Teşekkürler.

Daha önce de yazmıştım, tekrar edeyim, Phalaenopsis orkidesinin çiçeklenmesi için 16-18°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor ki çiçeklenme meydana gelsin. Phalaenopsis orkidesi, bu sıcaklık düşüşü gerçekleşmezse, çiçeklenmez.
Kökleri kesmeyin. Bu köklere saf su veya florür içermeyen (şişe üzerindeki analiz raporuna bakın) memba suyu püskürtün.

Eski 18-09-2018, 17:00   #3142
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2018
doku kültürü cavabınız için teşekkür ederim.

makmuh36 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 17:34   #3143
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2018
orkideyi canlı tutmak gerçekten çok zor. Annemiz bu işte uzman. Sizde iyi bakamıyorsanız destek almak iyi fikir olacaktır.

cleiner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2018, 22:24   #3144
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2018
Merhaba. Yaklaşık 4 gün önce hediye gelen orkidemin çiçeklerinde solmalar oluştu, çok endişeliyim. Solan çiçekte oluşan beyaz tozcuklar mantar olabilir mi? Sizce ne yapmalıyım? Yapraklarda da hafif sararmalar, çatlamalar dikkatimi çekiyor bu konuda ne yapabilirim? Yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim

Eklenen Resimler

elfahmt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 13:30   #3145
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elfahmt Mesajı Göster
Merhaba. Yaklaşık 4 gün önce hediye gelen orkidemin çiçeklerinde solmalar oluştu, çok endişeliyim. Solan çiçekte oluşan beyaz tozcuklar mantar olabilir mi? Sizce ne yapmalıyım? Yapraklarda da hafif sararmalar, çatlamalar dikkatimi çekiyor bu konuda ne yapabilirim? Yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim
Hızlı sıcaklık değişimi çiçekleri dökebilir. Phalaenopsis orkideleri köklerinde klorofil bulundururlar ve kökleriyle de fotosentez yaparlar. Bundan dolayı çieğin yerleştirildiği 2. saksıyı uzaklaştırın. Bu, köklerin hava almasını sağlayacaktır.

Ziya Soner ve elfahmt beğendi.
Eski 29-09-2018, 15:32   #3146
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Merhabalar benim bir orkidem var Dort Dali olan fakat dallarundan bir I sararmaya ballads ne yapmam gerek acaba

FIRATT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2018, 18:56   #3147
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Orkidem dalmı cıkariyor?

Orkidem 2 yildir çiçek açmiyor. Guzel ısık aliyor yapraklari kokleri saglimli. 2 tane cicek sapi vardi cicek acmadigi icin kokten budama yaptim. Bir hafta oldu. Bu cikanlar beni umutlandirdi acaba cicek sapimi yoksa kokmu?

Gmine Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2018, 13:36   #3148
Yeni Üye

Çiçek♧'s Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2018
Merhaba, elime ölmek üzere olduğunu düşündüğüm bir orkide geçti. Hayatta tutmaya çalışıyorum. Önce çürüyen kökleri temizledim ancak çoğunlukla tel şeklinde kaldılar. Ardından 5 gün suda beklettim, akşamları sudan çıkarıp 4-5 saat esinti almalarını sağladım. Şimdi kendi harcına yerleştirdim. Besin vermeyi düşünüyorum. Şu an için yapabileceğim başka neler varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Eklenen Resimler

Çiçek♧ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 12:06   #3149
Yeni Üye

Merhabalar benim orkidelerimden birinin kökleri oldukca kötü görünüyordu çürümüş ve beyaz beyaz ağsı yapılar oluşmuştu . Ben de steril bisturi ile oralardan kesmiştim. Ve şimdi yine o ağsı beyaz yapılar uclarda olusmus .Mantar mı acaba bu ne yapmalıyım? Bir de ayni cicegim yandan bir sey çıkardı bu nedir

Eklenen Resimler

Gül Batur beğendi.
Eski 04-11-2018, 15:12   #3150
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Purplex Mesajı Göster
Merhabalar benim orkidelerimden birinin kökleri oldukca kötü görünüyordu çürümüş ve beyaz beyaz ağsı yapılar oluşmuştu . Ben de steril bisturi ile oralardan kesmiştim. Ve şimdi yine o ağsı beyaz yapılar uclarda olusmus .Mantar mı acaba bu ne yapmalıyım? Bir de ayni cicegim yandan bir sey çıkardı bu nedir
Küf, mantar. Sistemik bir fungisit ile ilaçlayın (mesela Prochloraz aktif maddeli). İnternetten veya tarım ilacı satan yerlerden alabilirsiniz. Dal üzerindeki oluşum yeni çiçek dalı veya keiki olabilir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:58.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024