agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-05-2018, 10:20   #3091
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2018
acakmak79
Ağaçsever

Merhaba sevgili çiçek dostları,

Eşim anneler günü için Migrosta satılan orkidelerden almış. Pazartesi günü gidip orkide toprağı alıp toprak ekledim, daldırma yöntemiyle suladım, alt tabakta su kalmaya kadar süzdüm.
Sabah güneşinin yalayıp geçtiği camları açık; kapalı balkonda duruyor( ben de orada oturuyorum, oda gibi düşünün).
Orkidem bana geldiğinde 5 yapraklı iki dallıydı, ama yaprakların ortası sarıydı. Bir yaprak ilk geldiği gün koptu, ikincisi demin elimde kaldı. Dallar sağlıklı duruyor, üzerleri çiçekli. Ama yaprak dibi sapsarı.
Fotoğraf koymak istiyorum ama bir türlü beceremiyorum.
Anlattıklarımdan bana yardımcı olabilir misiniz lütfeennn...
https://drive.google.com/file/d/1CLO...w?usp=drivesdk

acakmak79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2018, 10:20   #3092
Ağaçsever

Fotoğrafın açılıp açılmadığını bilemiyorum.

Eski 18-05-2018, 10:37   #3093
Ağaçsever

Çiçekleri de sanki mutsuz gibi, lütfen yardım eder misiniz, ne yapmam lazım???
https://drive.google.com/file/d/1j5R...w?usp=drivesdk

Eski 18-05-2018, 11:19   #3094
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acakmak79 Mesajı Göster
Çiçekleri de sanki mutsuz gibi, lütfen yardım eder misiniz, ne yapmam lazım???
https://drive.google.com/file/d/1j5R...w?usp=drivesdk
Bitkinin gelişim noktası (taç tabir edilir) ölmüş gibi gözüküyor. Yapılabilecek bir şey yok.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2018, 18:03   #3095
Ağaçsever

[QUOTE=Doku_Kültürcü;1540727]Bitkinin gelişim noktası (taç tabir edilir) ölmüş gibi gözüküyor. Yapılabilecek bir şey yok.[/QUO

Sayın doku kültürcü, fotoğraf açılıyor mu?

Eski 18-05-2018, 18:03   #3096
Ağaçsever

Eski 18-05-2018, 18:25   #3097
Ağaçsever

Ne yapsam kurtulmaz mı?

Eski 19-05-2018, 11:03   #3098
Ağaç Dostu

Alıntı:
Ne yapsam kurtulmaz mı?
Sizin adınıza üzgünüm. Kurtulma olasılığı yok.

Eski 19-05-2018, 18:23   #3099
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Sizin adınıza üzgünüm. Kurtulma olasılığı yok.
Yazık... Teşekkür ederim ilginize.

Eski 19-05-2018, 19:44   #3100
Ağaç Dostu

Alıntı:
Saksı fotoğrafının sağ alt kısmındaki kabuk tarçın kabuğu. Tarçın, sinnamik aldehit içerir ve küfler için olduğu kadar bitkiler için de zehirlidir. Tarçın, sanıldığı gibi masum bir madde değil. Kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Bitki için yapılabilecek bir şey yok, tarçını uzaklaştırmak için oldukça geç kalmışsınız.

Eski 20-05-2018, 01:48   #3101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2017
Wink

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meva* Mesajı Göster
Sevgili Doku_Kültürcü orkidelerin topraklarını değiştirmek istiyorum hazır satılan orkide topraklarından önerebileceğiniz bir marka varmı çiçekli olan orkidenin de toprağını degistirmelimiyim yoksa çiçekleri dökülünce mi değiştireyim
Çiçeklerimin harçlarını değiştirdim geçen hafta pazar günü çam kabuklariydi aldığım harç 5 dk kaynattım soğudu kurumadan değiştirdim ama bugün toprakların ara ara saksının içinde küflendigini farkettim ne yapmak lazım sizce

meva* Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2018, 10:03   #3102
Ağaçsever

Alıntı:
Saksı fotoğrafının sağ alt kısmındaki kabuk tarçın kabuğu. Tarçın, sinnamik aldehit içerir ve küfler için olduğu kadar bitkiler için de zehirlidir. Tarçın, sanıldığı gibi masum bir madde değil. Kullanırken çok dikkatli olmak gerekiyor. Bitki için yapılabilecek bir şey yok, tarçını uzaklaştırmak için oldukça geç kalmışsınız.
Bu orkide bana anneler gününde geldi yani geçen pazar, ama geldiğinde de yaprak ortası sarıydı. İlk orkidem olduğu için bilemedim o sararmanın bitkinin can noktasında olduğunu. Tarçını da çarşamba koydum. Annemin orkidesi sağlam ama ona da tarçın koymuştum, yazdıklarınızı okuyunca derhal aldım tarçını. Tamamen bilgisizlikten yapılmış bir hata...

Eski 27-05-2018, 01:39   #3103
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
sn.Doku Kulturcu'nun mesajina ek olarak bu durumda ne yapmaliyiz diye dusunenler icin kucuk bir bilgilendirme yazmak istedim. Tarcin yerine oksijenli su (3 litreye 1 yemek kasigi) kullanilabilir. Bu hem dezenfektan gorevi gorecek hem de orkidenize tarcin gibi hasar vermeyecektir. Bir bocek ya da canli gorurseniz ilk basta karisimi degistirmeyi ve oksijenli su karisimi hazirlayip bitkiyi burada bekletebilirsiniz. Sorun ilerlemeye devam ediyorsa ya da zaten farkettiginizde orkideyi bitler pireler sardiysa sus bitkileri icin olan gerekli ilaclari kullanabilirsiniz. Ornegin bitkinizde unlu bit varsa unlu bite yonelik bir ilac, orumcek varsa buna yonelik bir ilac kullanmalisiniz. Ancak orkidelere sus bitkisi icin olan ilaclar kullanilabilir.Zaten bildigim kadariyla orkide icin spesifik insektisit fungusit ilaclar yok.Ama akliniza takilirsa elbettte buradan sorabilirsiniz bir zarari varsa degerlendirebiliriz.Ancak boyle bir ilac kullanilacaksa ilacin kurallarina mutlak suretle uyulmali;emin degilseniz daha hafif bir dozajda hazirlamalisiniz. Daha dogal tarifler icin (Ev yapımı ilaçlar) basliga goz atilabilir ve buradaki kurallara gore uygulanabilir. Tarcin cok denemek isteyenler icin orchidboard forumlarinda cinnammon diye aratmak bir secenek olabilir. Ancak her durumda bitkinin kucuk bir kisminda deneme yapmak (ortasindan) uzak onemli.

Su post yine okunmali : Ev yapımı ilaçlar

Son olarak orkide olumleri olabilir.Ben yeri geliyor hala dikkatsizligim yuzumden orkidenin olumune sebep oluyorum (ya da bir hastalik bulasiyor ve hicbir caresi yok).Bu forumda artik hatri sayilir bir mesaj birikimi oldu.Bu hem koleksiyonunu gelistirmek icin elde olan yerel ve uluslarasi secenekleri (Asya,Avrupa,Kuzey Amerika) hem de orkide bakimi videolarini iceriyor.Bu noktadan sonra orkide bilgisini gelistirmek icin okumasini ve opsiyonlarini degerlendirmesini tavsiye edebilirim. Ve bence cok spesifik bir sorunuz olmadigi muddetce (yani su ilaci mi kullansam, butun basliklari okudum da bunu goremedim gibi) tum sorularinizin cevabi sitemizde mevcut. Fakat bir gercek var o da orkideler hakkinda ogrenmeye calismassaniz bitkinizin elbet bir gun olecegi. Cunku iyi bir bakim olmazsa orkideniz hastaliga acik olur iyi bir orkide bakimi da agaclar.net i hatim etmekten geliyor. Bu raddeden sonra merakiniz artmiyorsa belki orkideler sizin icin degildir.Boyle guzel ve ozel bitkilere cicek endeksli yaklasmamak lazim (yine orkideler gibi guzel cicek acan baska ve narin olmayan bitkiler var cunku).

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2018, 08:48   #3104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Orkidem sararıyor!!

Sayın hocalarım bir senedir baktığımız orkidemiz son günlerde çiçek dolu sapından sararmaya başladı. fotografta da görüyorsunuz ne yapmalıyım. neden olur forumu yeni yeni araştırmaya başladım daha kötü olmadan yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler

Eklenen Resimler

ohohohoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2018, 17:17   #3105
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ohohohoy Mesajı Göster
Sayın hocalarım bir senedir baktığımız orkidemiz son günlerde çiçek dolu sapından sararmaya başladı. fotografta da görüyorsunuz ne yapmalıyım. neden olur forumu yeni yeni araştırmaya başladım daha kötü olmadan yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler
Phalaenopsis orkideleri en verimsiz fotosentez türü olan kaktüsgiller fotosentez sistemine sahiptir. Sonuç olarak daha az enerji üretirler. Bitki üzerinde keiki (yavru bitki) görülüyor. Keiki'de ana bitkiden enerji ve besin (kalsiyum, magnezyum, potasyum....) çeker. Dolayısıyla ana bitki durumu kurtarabilmek için çiçek dalında bulunan glikozdan tutunda diğer besin elementlerine kadar alabileceği ne varsa geri çeker, dalı kurutur. Bitkinin genetik yapısınında bunda etkili olduğunu belirtmekte fayda var, genetik durum izin vermiyorsa, bitki üzerinde keiki olmasa bile dalı atar.

Eski 09-06-2018, 17:17   #3106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2007
Alıntı:
Phalaenopsis orkideleri en verimsiz fotosentez türü olan kaktüsgiller fotosentez sistemine sahiptir. Sonuç olarak daha az enerji üretirler. Bitki üzerinde keiki (yavru bitki) görülüyor. Keiki'de ana bitkiden enerji ve besin (kalsiyum, magnezyum, potasyum....) çeker. Dolayısıyla ana bitki durumu kurtarabilmek için çiçek dalında bulunan glikozdan tutunda diğer besin elementlerine kadar alabileceği ne varsa geri çeker, dalı kurutur. Bitkinin genetik yapısınında bunda etkili olduğunu belirtmekte fayda var, genetik durum izin vermiyorsa, bitki üzerinde keiki olmasa bile dalı atar.
hocam öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. keikiyi anneden ayırmakta geciktik şuan keikinin bol çiçekli bir dalı var. vitminlerle besliyordum herşey normal gidiyordu birden böyle oldu. toprağında pamukçuklar farkettim baya mantara benziyor. fotoları koyuyorum. forumdaki bilgilerden yola çıkarak toprağı değiştirmeyi ve kökleri mantar ilacıyla temizlemeyi düşünüyorum. önerilerinizi bekliyorum. tekrar teşekkürler

Eklenen Resimler

ohohohoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2018, 18:13   #3107
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ohohohoy Mesajı Göster
hocam öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. keikiyi anneden ayırmakta geciktik şuan keikinin bol çiçekli bir dalı var. vitminlerle besliyordum herşey normal gidiyordu birden böyle oldu. toprağında pamukçuklar farkettim baya mantara benziyor. fotoları koyuyorum. forumdaki bilgilerden yola çıkarak toprağı değiştirmeyi ve kökleri mantar ilacıyla temizlemeyi düşünüyorum. önerilerinizi bekliyorum. tekrar teşekkürler
Saksı harcını değiştirin. Sistemik bir mantar ilacı kullanın.

Eski 13-06-2018, 01:48   #3108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2018
Herkese merhaba, kökleri kalmamış bu orkidemi bir süredir su kültürü ile köklendirmeye çalışıyorum. Kök yerine yaprak üstüne üstlük birde çiçek dalı veriyor sanırım. Ben nerede yanlış yapıyorum. Ya da hala bir umut var mı

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Visenya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2018, 14:59   #3109
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Visenya Mesajı Göster
Herkese merhaba, kökleri kalmamış bu orkidemi bir süredir su kültürü ile köklendirmeye çalışıyorum. Kök yerine yaprak üstüne üstlük birde çiçek dalı veriyor sanırım. Ben nerede yanlış yapıyorum. Ya da hala bir umut var mı
Bitkinin orta kısmı (taç kısmı diye bilinir) çürümeye başlamış. Bitkiniz ölüyor. Ama, yine de şansınızı deneyebilirsiniz.

Eski 29-06-2018, 13:26   #3110
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Orkidemin köklerinin bir kısmı yeşil bir kısmı sarı ve kahverengi ayrıca yaprakları soluyor. Çiçekçiden aldığım saksı süs saksısıydı onu çıkardım iç saksısı şşeffaftı. Üzerinde taşlar ve ağaç kabukları var. Haftada bir suluyorum ve 2 haftada bir besin veriyorum. Sorun ne acaba? Şimdiden teşekkürler...

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2018, 18:00   #3111
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim orhan Mesajı Göster
Merhaba yardımınıza ihtiyacım var. Orkidemin köklerinin bir kısmı yeşil bir kısmı sarı ve kahverengi ayrıca yaprakları soluyor. Çiçekçiden aldığım saksı süs saksısıydı onu çıkardım iç saksısı şşeffaftı. Üzerinde taşlar ve ağaç kabukları var. Haftada bir suluyorum ve 2 haftada bir besin veriyorum. Sorun ne acaba? Şimdiden teşekkürler...
Bitkiyi saksısından çıkartın. Ölü kökleri kesin. Harcı bir süzgeç içerisine döküp musluk altında 15-20 dakika yıkayın. Saksının altına ve yanlarına yeterli sayıda delik açın (delik çapı 1 santimetre). Bitkiyi saksıya dikin. Yazın 2-3 günde bir kışın haftada bir memba suyu ile sulayın. Su etiketine bakın florür içermesin. Ayda bir defa gübreleme yapın. Gübreleme öncesinde saksıdan 1-2 litre memba suyu geçirip bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırın. Hemen akabinde sıvı gübreyi saksıya verin. Kolay gelsin.

Selim orhan beğendi.
Eski 19-07-2018, 12:34   #3112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Çok teşekkkür ederim sayın Doku Kültürcü sayenizde orkidem kurtuldu

Düzenleyen Selim orhan : 19-07-2018 saat 12:35 Neden: İmla Hatası
Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2018, 00:26   #3113
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Merhabalar, sizlere 3 adet sorum var

1- Çiçek sepetinden yeni aldığım orkidenin üzerinde beyaz taşlar vardı onları kaldırdım dekor olarak güzel duruyor ama bayağı tozlulardı çamaşır suyuyla güzelce dezenfekte etsem üstlerinde durmalarının bir sakıncası var mı ?

2- Bu orkidenin toprağı biraz kara ve yosunlanmış bugün dikkatli inceledim mikroskobik boyutta krem rengi iğrenç böcekler dolanıyor ve 1 köküs ararmış ve diğer yeşil köklerde ağaç kökü gibi mantarımsı beyaz uzantılar çıkarmış ama çiçekler ve yapraklar aşırı sağlıklı gözüküyor haftada 1 suya daldırıp süzdürerek suluyorum ve 2-3 günde bir uzaktan sisleme su fışkırtıyorum tüm yapraklarına ve hava sirkülasyonu olan hep aydınlık ve direkt güneş ışığı olmayan yerde tutuyorum. Sizce toprağını değiştirmeli miyim ?

3- Bugün elime ölmek üzere olan bir orkide geçti yeşil yaprağı hiç kalmamış ama bir sürü kök var ve sanırım orkide aşırı yaşlı kök sapı 15 cm di ve 8 adet kesilmiş çiçek sapı kalıntıları vardı ve kök sapının en dibi kararmıştı ben de tüm kötü şeyleri temizleyip kök sapının siyah olduğu yeri kestim sonra deterjanlı su ile iyice köpürterek yıkayıp duruladım daha sonra sirkeli suyla iyice yıkayıp yaprak sapının ucunda ki kırılmış ve yumuşamış yeşil ucu iyice kurulayıp yaralı yerlerine toz tarçın sürdüm ve yıkama aşamalarında kökleri bayağı şişti umarım doğru uygulamalarda bulunmuşumdur sizce yaprakalrın hızlıca büyümesi için ekstradan ne yapmalıyım yarın yeni topraklarına geçireceğim şimdi sadece kökler nemli peçeteye sarılılar ne yazık ki tüm tavsiyelerinizi bekliyorum çok teşekkür ederim.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2018, 21:37   #3114
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Merhabalar, sizlere 3 adet sorum var

1- Çiçek sepetinden yeni aldığım orkidenin üzerinde beyaz taşlar vardı onları kaldırdım dekor olarak güzel duruyor ama bayağı tozlulardı çamaşır suyuyla güzelce dezenfekte etsem üstlerinde durmalarının bir sakıncası var mı ?

2- Bu orkidenin toprağı biraz kara ve yosunlanmış bugün dikkatli inceledim mikroskobik boyutta krem rengi iğrenç böcekler dolanıyor ve 1 köküs ararmış ve diğer yeşil köklerde ağaç kökü gibi mantarımsı beyaz uzantılar çıkarmış ama çiçekler ve yapraklar aşırı sağlıklı gözüküyor haftada 1 suya daldırıp süzdürerek suluyorum ve 2-3 günde bir uzaktan sisleme su fışkırtıyorum tüm yapraklarına ve hava sirkülasyonu olan hep aydınlık ve direkt güneş ışığı olmayan yerde tutuyorum. Sizce toprağını değiştirmeli miyim ?

3- Bugün elime ölmek üzere olan bir orkide geçti yeşil yaprağı hiç kalmamış ama bir sürü kök var ve sanırım orkide aşırı yaşlı kök sapı 15 cm di ve 8 adet kesilmiş çiçek sapı kalıntıları vardı ve kök sapının en dibi kararmıştı ben de tüm kötü şeyleri temizleyip kök sapının siyah olduğu yeri kestim sonra deterjanlı su ile iyice köpürterek yıkayıp duruladım daha sonra sirkeli suyla iyice yıkayıp yaprak sapının ucunda ki kırılmış ve yumuşamış yeşil ucu iyice kurulayıp yaralı yerlerine toz tarçın sürdüm ve yıkama aşamalarında kökleri bayağı şişti umarım doğru uygulamalarda bulunmuşumdur sizce yaprakalrın hızlıca büyümesi için ekstradan ne yapmalıyım yarın yeni topraklarına geçireceğim şimdi sadece kökler nemli peçeteye sarılılar ne yazık ki tüm tavsiyelerinizi bekliyorum çok teşekkür ederim.
1. Taşlar saksıya kütle kazandırıyor ve saksının devrilmesini önlüyor. Ama, bitkiniz dengeliyse taşlar olmadan dengesini koruyorsa, taşları kaldırın. Phalaenopsis köklerinde de klorofil bulunur ve buradan da fotosentez yaparlar, enerji sağlarlar. Bu sebepten dolayı aşları kaldırın.

2. Saksı harcı zaman içerisinde bozulur ve küf gelişimine neden olur. Bu küflerle beslenen böcekler saksıda gelişmeye başlar. Saksı harcını değiştirin. Harcı, kullanmadan önce haşlayın, bu harçta bulunması muhtemel böcek ve salyangoz yumurtalarını yok eder. Harç soğuduktan sonra kullanın. Tarçın tozunu asla kullanmayın. Tarçındaki sinnamik aldehid orkideler için de oldukça zararlı bir maddedir.

3. Yaprakları kalmamış bir orkidenin hayatta kalması imkansız gibi bir durum. Phalaenopsis schilleriana botanik türünde kökten yeni bitki gelişimi olabiliyor (şahsen görmedim ama resimlerini görmüştüm) ama melez çeşitlerde hiç rastlamadım.

Eski 21-07-2018, 00:14   #3115
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Sayın Hocam mükemmel cevabınız için size minnettarım bugün ne yazık ki biraz sinir krizi geçirdim ve bir daha asla çiçek sepetinden bir şey almam tamamen kapitalist para cukkalayıcı bir firma kısaca hırsızlar. Orkide harcının göbeğine talaş koymuşlar talaş nedir ? Her yer bit gibi iğrenç böceklerle kaplıydı ve orkide harcı bayattı kap kara kararmıştı bende böceklerden kurtulmak için orkide köklerini iyice harçtan ayıklayıp kendisine hamam sefası yaptırdım ılık bir suyla ve o yaratıklar yüzünden öğürmemek için kendim zor tuttum daha sonra yeniden dolandırıldığımı fark ettim aldığım Açelya marka orkide toprağı çam ağacının düz epiderm tabakasıydı yani en uyduruk olan orkide toprağını almışım ve onlarda da bitleri gördüm ama kabukların içi turuncuydu ve tazeydi akıl sağlığımı yitirmek üzereyken bütün toprağın üstüne bir yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı deterjan döküp kaynar suyla haşladım daha sonra iyice arındırdıktan sonra 10 kez durulayıp suların iyice süzülmesini bekledim ve bir hasta bir sağlıklı orkidemi yeni saksı ve harçlarına geçirdim ve orkide besini verdim umarım ikisini de kaybetmem yanlış bir şey yapmamışımdır umarım mesajınızı yeni gördüm ne yazık ki sabah saatlerinde bu çılgın dezenfekte çalışmasını yaptım

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2018, 11:01   #3116
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Sayın Hocam mükemmel cevabınız için size minnettarım bugün ne yazık ki biraz sinir krizi geçirdim ve bir daha asla çiçek sepetinden bir şey almam tamamen kapitalist para cukkalayıcı bir firma kısaca hırsızlar. Orkide harcının göbeğine talaş koymuşlar talaş nedir ? Her yer bit gibi iğrenç böceklerle kaplıydı ve orkide harcı bayattı kap kara kararmıştı bende böceklerden kurtulmak için orkide köklerini iyice harçtan ayıklayıp kendisine hamam sefası yaptırdım ılık bir suyla ve o yaratıklar yüzünden öğürmemek için kendim zor tuttum daha sonra yeniden dolandırıldığımı fark ettim aldığım Açelya marka orkide toprağı çam ağacının düz epiderm tabakasıydı yani en uyduruk olan orkide toprağını almışım ve onlarda da bitleri gördüm ama kabukların içi turuncuydu ve tazeydi akıl sağlığımı yitirmek üzereyken bütün toprağın üstüne bir yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı deterjan döküp kaynar suyla haşladım daha sonra iyice arındırdıktan sonra 10 kez durulayıp suların iyice süzülmesini bekledim ve bir hasta bir sağlıklı orkidemi yeni saksı ve harçlarına geçirdim ve orkide besini verdim umarım ikisini de kaybetmem yanlış bir şey yapmamışımdır umarım mesajınızı yeni gördüm ne yazık ki sabah saatlerinde bu çılgın dezenfekte çalışmasını yaptım
İllaki ağaç kabuğu kullanmanıza gerek yok. İri daneli perlit veya vermikulitde (veya her ikisinin karışımı) aynı işi görür. Üstelik, 800°C gibi bir sıcaklıkta genleştirildikleri için sterildir. Zen Garden'de satılıyor: https://www.zengardentr.com/arama/vermikulit
https://www.zengardentr.com/arama/perlit

Eski 26-07-2018, 00:05   #3117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2018
orkidemin son durumu nedir

Merhabalar
Fotoğraftaki orkidemin son durumu hakkında yardımcı olabilirseniz sevinirim. Çiçekli kısımları döküldü ve sararan dalları da kestim, sonrasında ortasındaki ufak yaprak çıktı ve aşağıda sanırım kök veriyor. Bu iyiye gidiyor demek mi oluyor Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

mmrtgc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2018, 09:17   #3118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2018
Orkidem hastalandı

Abimden hediye geldi ama şimdi çiçekleri de soldu yaprakları da lütfen yardım edin

İlkay.simaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2018, 12:48   #3119
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2018
Budamadan sonra orkidemin sapı kuruyor

Merhabalar, ben daha önce orkide yetiştirmedim hiç. Kızımın hediyesi olan phalaenopsis orkidem çiçeklerini döktükten sonra sapın dibinden 3. boğumun bir-iki cm üstünden kestim ancak sap yine dibine doğru sararmaya devam etti. Bir sonraki boğumun bir-iki cm üstünden kestim ama yine sararmaya devam etti ve dibine kadar indi sararma. En sonunda sapı tamamen dibinden kestim, bir yıla yakın canlı kaldı ama sapı tekrar uzamadı en sonunda da yaprakları da dahil tamamen kurudu.

Daha sonra yine phalaenopsis orkide aldım, aynı olayı bu orkidede de yaşadım.

Şu an elimde 3. phalaenopsis orkidem var ve maalesef yine budamadan sonra dibe kadar sararmış bir sap var, yapraklar ve kökler hala canlı. Bu sefer sapı dibine kadar kesmedim. Lütfen yardımcı olun, ne yapmalıyım? Orkide yetiştirmek istiyorum.

Fotoğraf yükledim aslında ama çıkmadı, beceremedim galiba.

Düzenleyen Hüsniye Yıldız : 02-08-2018 saat 12:57 Neden: Fotoğraflarım yok
Hüsniye Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-08-2018, 15:21   #3120
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hüsniye Yıldız Mesajı Göster
Merhabalar, ben daha önce orkide yetiştirmedim hiç. Kızımın hediyesi olan phalaenopsis orkidem çiçeklerini döktükten sonra sapın dibinden 3. boğumun bir-iki cm üstünden kestim ancak sap yine dibine doğru sararmaya devam etti. Bir sonraki boğumun bir-iki cm üstünden kestim ama yine sararmaya devam etti ve dibine kadar indi sararma. En sonunda sapı tamamen dibinden kestim, bir yıla yakın canlı kaldı ama sapı tekrar uzamadı en sonunda da yaprakları da dahil tamamen kurudu.

Daha sonra yine phalaenopsis orkide aldım, aynı olayı bu orkidede de yaşadım.

Şu an elimde 3. phalaenopsis orkidem var ve maalesef yine budamadan sonra dibe kadar sararmış bir sap var, yapraklar ve kökler hala canlı. Bu sefer sapı dibine kadar kesmedim. Lütfen yardımcı olun, ne yapmalıyım? Orkide yetiştirmek istiyorum.

Fotoğraf yükledim aslında ama çıkmadı, beceremedim galiba.
Orkide bakımında yapılan hatalar:
1. Musluk suyu ile sulamak. Musluk suyunda haddinden fazla çözünmüş madde bulunur ve bunlar saksı harcında birikip bitkiyi öldürür. Musluk suyu yerine florür içermeyen memba suyu kullanmanız gerekiyor (şişe üzerindeki analiz raporuna bakın).
2. Ayda bir defa gübreleme yapılması gerekiyor. Gübreleme yapmadan önce, bir önceki gübreleme işleminden harçta kalan gübre kalıntılarını uzaklaştırmanız gerekli. Bunun için saksı harcı içerisinden 2-3 litre memba suyu geçirin, bunun hemen akabinde hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin.
3. Saksı harcının çürümeye başlamış olması da bitkiyi öldürebilecek küflerin harç içerisinde gelişmeye başlamasına neden olur. Saksı harcını değiştirin. Piyasada orkide toprağı olarak satılan harçtan alın. Kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Bu harçta bulunabilecek salyangoz ve böcek yumurtalarını yok edecektir.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024