agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-01-2018, 17:11   #3001
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Manyetikçilek Mesajı Göster

Merhabalar orkidem de böyle bir sorun var ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum fungal bi hastalıkmış gibi geld bana ancak emin olamadım. Yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim şimdiden

Sistemik bir fungisid kullanın mesela tebuconazol aktif maddeli bir fungisid.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2018, 20:00   #3002
Yeni Üye

Manyetikçilek's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2018
Teşekkür ederim

Manyetikçilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2018, 11:14   #3003
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2018
Orkide için özel besin

Çiçek Coşturan 2500 Orkide İçin Özel Bitki Besini Fiyatı

mhmthncrkrn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2018, 23:23   #3004
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-12-2017
Merhaba bu sitede nasıl paylaşım yapılıyor henüz bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak orkide konusu da henüz bir bilgim yok eşim dogumgunu hediyesi olarak orkide almış ama sanırım ben tecrübesiz olduğum için durumu kötüye gidiyor ne yapmalıyım bilmiyorum sobalı evde yaşıyorum ve evim fazla güneş almıyor çok mutsuz görünüyor ne yapmalıyım çiçek dalını kesmelimiyim köklerde çürüme oldu saksisinda az delik vardı daha fazla hava alsın diye curumesini engellemek adına cogalttim çok fazlada su vermiyorum 10 günde 1 çay bardağı su vermiyorum ne yapmalıyım bilmiyorum

Güliz 35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 09:33   #3005
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Hediye gelen orkidemin gözüne baka baka 2 oluşum kaydedebildim.
Tahminim ilk resimdeki çiçek sapı, ikinci resimdeki de kök; doğru mudur?

Eklenen Resimler

fdogru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2018, 09:44   #3006
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdogru Mesajı Göster
Hediye gelen orkidemin gözüne baka baka 2 oluşum kaydedebildim.
Tahminim ilk resimdeki çiçek sapı, ikinci resimdeki de kök; doğru mudur?
Kesin bir şey söylemek için yarım santim kadar büyümesi gerekir.

fdogru beğendi.
Eski 31-01-2018, 10:57   #3007
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2018
Merhaba, ofiste benden önceki arkadaş orkide bıraktı ancak bakımına dair hiçbir bilgim yok.
Durumu kötü gibi gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim, kurusun solsun istemem.
https://resmim.net/f/s5m30k.jpg
https://resmim.net/f/mKpatk.jpg
https://resmim.net/f/ledomq.jpg

darkboomhoney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2018, 15:46   #3008
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkboomhoney Mesajı Göster
Merhaba, ofiste benden önceki arkadaş orkide bıraktı ancak bakımına dair hiçbir bilgim yok.
Durumu kötü gibi gözüküyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim, kurusun solsun istemem.
https://resmim.net/f/s5m30k.jpg
https://resmim.net/f/mKpatk.jpg
https://resmim.net/f/ledomq.jpg
Daha önce de yazmıştım, kısaca tekrar edeyim. Kışın haftada bir, yazın sıcaklığa göre 1 ila 3 günde bir sulayın. Sulama yaparken Florür içermeyen memba suyu kullanın (suyun etiketine bakın). Orkideler florürden zarar görür. Ayda bir defa gübreleyin. Gübre vermeden önce saksıdan 1-2 litre su geçirin (bu bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak içindir). Hemen akabinde gübre sıvısını uygulayın. 2 yılda bir saksı harcını değiştirin. Yeni harcı kullanmadan önce bir tencereye koyup haşlayın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu, yeni haçta bulunması muhtemel zararlı yumrtalarını öldürmek için yapılır. Kolay gelsin.

fdogru beğendi.
Eski 03-02-2018, 11:53   #3009
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-02-2018
Orkidem 2 daldı dalın 1 tanesi sarardı bana dalın dibinden kesmemi söylediler kestim 1 ay sonra yapraklarda sardı dökülmeye başladı bitki besinini her suladığımda koydum.Bugün baktım kalan dalda sararmış bir yaprağı kopuyor orkidem ölüyormu napmalıyım?

bhamide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2018, 16:37   #3010
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bhamide Mesajı Göster
Orkidem 2 daldı dalın 1 tanesi sarardı bana dalın dibinden kesmemi söylediler kestim 1 ay sonra yapraklarda sardı dökülmeye başladı bitki besinini her suladığımda koydum.Bugün baktım kalan dalda sararmış bir yaprağı kopuyor orkidem ölüyormu napmalıyım?
Bitki besini denilen şey azot, potasyum, fosfor tuzlarından üretilir. Her sulamada bitki besini koymuşsanız bitkiyi strese sokmuşsunuz (yakmışsınız) demektir.
5 litrelik bir kova alın. İçerisine memba suyu doldurun. Suyun etiketini okuyun, içerisinde florür olmasın (orkideler için zehirdir). Orkideyi bu suyun içerisine 5 dakika bırakın. Sonra 8-10 defa daldırıp çıkartarak saksı harcında birikmiş olan gübre artıklarını uzaklaştırın. 1-2 hafta bitkiyi normal şekilde sulayın (gübresiz). Sonraki haftaya, yine kovaya su doldurun saksıyı su içerisine 5 dakika daldırıp çıkartın, hemen akabinde hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya uygulayın. Kışın 5-6 günde bir, yazın 1-3 günde bir sulayın (memba suyu ile ), ayda bir gübre verin. Her gübreleme öncesinde saksı harcını yukarıda anlattığım gibi yıkayın, ardından gübre verin. Kolay gelsin.

Ziya Soner ve safaguclu beğendi.
Eski 04-02-2018, 13:15   #3011
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-02-2018
Merhaba orkidelere bayılan ama daha yeni yeni yetiştirmeye alışan bir orkide bağımlısıyım 2 sene önce ölmekte olan ve bana 2 tane yavru orkide bağışlayan güzeller güzeli orkidemi hayata döndürmeyi başardım, yavrularını da aynı zamanda yetiştirmeye devam ediyorum😊Yavrular ve anneleri 1 sene üstüne şuanda gövde sürgünü verdi ve mutluluğumu anlatamam. Ama maalesef bir sorunum var yakın zamanda bir orkide hediye aldım sağlıklı bir orkideydi ve tomurcukları vardı. Hatta sonunda evimde orkide çiçekleri olacak diye çok sevinmiştim ki orkide tomurcukları daha açmadan tomurcuklarını dökmeye başladı ve ben panik halindeyim 😢Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum tüm herşeyi denediğimi düşünüyorum kökleri sağlam gözüküyor sanırım yerini yadırgadı. Tüm orkidelerim kapalı balkonumda güneş alan aydınlık bir bölümde fotoğraflarda da paylaşacağım.Rica etsem lütfen bu konuyla ilgili deneyimi olanlar benimle deneyimlerini paylaşabilirler mi ? nolur bana acil yardım edin çok çaresizim size abartıyormuşum gibi gözüküyor olabilir ama benim için bu orkideleri açtırmak ve düzgün yetiştirmek çok önemli biraz fazla duygusal bağ kurdum sanırım😪 Bu tomurcukları nasıl kurtarabilirim ve çiçek açmalarını nasıl sağlayabilirim?çok teşekkür ederim🙏✨🍀

Eklenen Resimler

Burcuqqq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2018, 13:19   #3012
Yeni Üye

şuanda paylaşacağım orkidelerim de daha önceden ölmekte olan anne orkide yavruları ve bir diğer orkidem. Onlar içinde verebileceğiniz tavsiyeler varsa çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

Eski 04-02-2018, 13:21   #3013
Yeni Üye

şuanda paylaşacağım orkidelerim de daha önceden ölmekte olan anne orkide yavruları ve bir diğer orkidem. Onlar içinde verebileceğiniz tavsiyeler varsa çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden

Eski 04-02-2018, 13:23   #3014
Yeni Üye

şuanda paylaşacağım orkidelerim de daha önceden ölmekte olan anne orkide yavruları ve bir diğer orkidem. Onlar içinde verebileceğiniz tavsiyeler varsa çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden 🙏✨🍀

Eklenen Resimler

Eski 04-02-2018, 13:54   #3015
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burcuqqq Mesajı Göster
Merhaba orkidelere bayılan ama daha yeni yeni yetiştirmeye alışan bir orkide bağımlısıyım 2 sene önce ölmekte olan ve bana 2 tane yavru orkide bağışlayan güzeller güzeli orkidemi hayata döndürmeyi başardım, yavrularını da aynı zamanda yetiştirmeye devam ediyorum😊Yavrular ve anneleri 1 sene üstüne şuanda gövde sürgünü verdi ve mutluluğumu anlatamam. Ama maalesef bir sorunum var yakın zamanda bir orkide hediye aldım sağlıklı bir orkideydi ve tomurcukları vardı. Hatta sonunda evimde orkide çiçekleri olacak diye çok sevinmiştim ki orkide tomurcukları daha açmadan tomurcuklarını dökmeye başladı ve ben panik halindeyim 😢Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum tüm herşeyi denediğimi düşünüyorum kökleri sağlam gözüküyor sanırım yerini yadırgadı. Tüm orkidelerim kapalı balkonumda güneş alan aydınlık bir bölümde fotoğraflarda da paylaşacağım.Rica etsem lütfen bu konuyla ilgili deneyimi olanlar benimle deneyimlerini paylaşabilirler mi ? nolur bana acil yardım edin çok çaresizim size abartıyormuşum gibi gözüküyor olabilir ama benim için bu orkideleri açtırmak ve düzgün yetiştirmek çok önemli biraz fazla duygusal bağ kurdum sanırım😪 Bu tomurcukları nasıl kurtarabilirim ve çiçek açmalarını nasıl sağlayabilirim?çok teşekkür ederim🙏✨🍀
Phalaenopsis melezleri çiçeklenme döneminde sıcaklık değişimine duyarlıdır. Tomurcuklu dönemde, eğer, çiçeklendirme uyartısı olan 16-20°C'nin üzerine çıkılırsa çiçek dökümü meydana gelir. Bitkiniz pencere önünde. Kış ayındayız ama yakıcı olmayan güneşi doğrudan alması bitki bünyesinde sıcaklığı yükseltecektir. Dolayısı ile çiçekler dökülür. Pencereye beyaz bir perde yerleştirin, bitkiler doğrudan güneşe maruz kalmasın.

Eski 04-02-2018, 14:47   #3016
Yeni Üye

Cok tesekkur ederim cevap verdiginiz icin😇Perdem mevcut normalde perdeyi cekiyorum. Sizce yerini degistirmelimiyim yani perdeyi sonuna kadar cekmem kurtarirmi orkidemin tomurcuklarini? Ya da yeniden simdi acarlar mi?

Eski 04-02-2018, 14:53   #3017
Yeni Üye

Cok tesekkur ederim cevap verdiginiz icin��Perdem mevcut normalde perdeyi cekiyorum. Sizce yerini degistirmelimiyim yani perdeyi sonuna kadar cekmem kurtarirmi orkidemin tomurcuklarini? Ya da yeniden simdi acarlar mi?

Eski 04-02-2018, 16:30   #3018
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güliz 35 Mesajı Göster
Merhaba bu sitede nasıl paylaşım yapılıyor henüz bilmiyorum ama benimde bir sorum olacak orkide konusu da henüz bir bilgim yok eşim dogumgunu hediyesi olarak orkide almış ama sanırım ben tecrübesiz olduğum için durumu kötüye gidiyor ne yapmalıyım bilmiyorum sobalı evde yaşıyorum ve evim fazla güneş almıyor çok mutsuz görünüyor ne yapmalıyım çiçek dalını kesmelimiyim köklerde çürüme oldu saksisinda az delik vardı daha fazla hava alsın diye curumesini engellemek adına cogalttim çok fazlada su vermiyorum 10 günde 1 çay bardağı su vermiyorum ne yapmalıyım bilmiyorum
Hoş geldiniz Güliz 35;

Orkidelere özellikle Phalenopsis türleri hiç de korkulacak bitkiler değildir.
Tek dezavantajınız ışık gibi görünüyor, bunun yanında köklerdeki çürüme yanlış sulamadan kaynaklanmış ola bilir.
Bitkinizi suladıktan sonra tabağında biriken suyu boşaltmalısınız.

Biraz geç gördüm sorunuzu, hâlâ müdahale etmemişseniz önce sağlıklı bir Orkide harcı edinin.
Bitkinin saksı harcını boşaltıp saksıyı dezenfekte ederek hazırlayın,(bunun için ben bildiğimiz domestos kullanıyorum, daha sonra da organik bir bulaşık deterjanı ile yıkayıp çok iyi duruluyorum).

Steril bir makasla bitkinin çürümüş köklerini dikkatlice kesin.
Sağlam kökleri arap sabunlu suyla dikkatlice yıkayıp durulayın.
Yeni harcı saksının üçtebirine kadar doldurun.
Kökleri kırmamaya dikkat ederek saksının içine yerleştirin.
Boşlukları sıkıştırmadan bitki harcı ile doldurun.
İşlem bittikten sonra 1-2 gün gölge bir yerde dinlendirin.
2 gün sonra bitkinizi içme suyu ile(oda sıcaklığında)5 dk. suya daldırın.
Sonra olabilecek en aydınlık yere konuşlandırın, tercihen pencere önüne.
Doğrudan güneş almamasına dikkat edin.
Gelişmelerden bizi haberdar edin..

Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2018, 16:55   #3019
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burcuqqq Mesajı Göster
Bu tomurcukları nasıl kurtarabilirim ve çiçek açmalarını nasıl sağlayabilirim?çok teşekkür ederim🙏✨🍀
Sevgili Burcuqqq;

Size "Kurtarabilirsin" demek isterdim, ama maalesef, yer değişikliğinden strese giren bitki ilk tepki olarak tomurcuklarını döker, muhtemelen tüm tomurcuklar sararıp dökülecekler, sonra çiçek sapı da sararacak.
Bana göre, bu sevimsiz sondan kaçınmak, bitki eve geldikten sonra en iyi ışık alan(güneş değil)ve en serin yerde konuşlandırmak.
Sık sık yer değişimini Orkideler hiç sevmez, buna da dikkat edin.

Bitkinin sağlıklı olduğunu söylüyorsunuz, üzülmeyin, benim başıma da defalarca geldi, sonra kendisini toparlayıp güzel çiçekleriyle sizi mutlu edeceklerdir.

Güler beğendi.
Eski 04-02-2018, 17:50   #3020
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Burcuqqq;

Size "Kurtarabilirsin" demek isterdim, ama maalesef, yer değişikliğinden strese giren bitki ilk tepki olarak tomurcuklarını döker, muhtemelen tüm tomurcuklar sararıp dökülecekler, sonra çiçek sapı da sararacak.
Bana göre, bu sevimsiz sondan kaçınmak, bitki eve geldikten sonra en iyi ışık alan(güneş değil)ve en serin yerde konuşlandırmak.
Sık sık yer değişimini Orkideler hiç sevmez, buna da dikkat edin.

Bitkinin sağlıklı olduğunu söylüyorsunuz, üzülmeyin, benim başıma da defalarca geldi, sonra kendisini toparlayıp güzel çiçekleriyle sizi mutlu edeceklerdir.
Merhaba soylediklerinizin olmasindan inanin cok korkuyorum ama olaylar dediginiz gibi sonuclanacak gibi maalesef��İlgi alakaniz icin cok tesekkur ederim������ evin en aydinliklik ve korumali alanina ve diger orkidelerimin yanina koymustum yeni gelen bu orkidemi��Umarim en yakin zamanda stresten arinir�� peki sararma gerceklesirse sizce hemen akabinde onumuzdeki bahar tekrar surgun verme olasiligi var mi? Yoksa bi dahaki bahari mi beklerim��

Eski 04-02-2018, 18:24   #3021
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Sevgili Burcuqqq,

Bitkilerin de bizler gibi dinlenmeye ihtiyaçları var, yine de bu uzun bir süre sayılmaz, birkaç ay sonra yeniden dal verip çiçeklenebilir.
Orkidelerin çiçeklenmesi ortam ısısı ile de yakından alakalı, 16-20 derecelerde çiçeklenmeye daha müsait oluyorlar.
Seneyi beklemeniz gerekmez yani.

Eski 04-02-2018, 21:40   #3022
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Adalet Yağcı Mesajı Göster
Sevgili Burcuqqq,

Bitkilerin de bizler gibi dinlenmeye ihtiyaçları var, yine de bu uzun bir süre sayılmaz, birkaç ay sonra yeniden dal verip çiçeklenebilir.
Orkidelerin çiçeklenmesi ortam ısısı ile de yakından alakalı, 16-20 derecelerde çiçeklenmeye daha müsait oluyorlar.
Seneyi beklemeniz gerekmez yani.
İnsallah hemen kendine gelir o vakit��Cok tesekkurler bilgilendirme icin elimden geleni yapacagim��✨��

Eski 05-02-2018, 15:42   #3023
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Biraz daha büyüdü. Acaba çiçek sapı mıdır? :S

Eklenen Resimler

Eski 05-02-2018, 16:07   #3024
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fdogru Mesajı Göster
Biraz daha büyüdü. Acaba çiçek sapı mıdır? :S
Çiçek açıyor.

fdogru beğendi.
Eski 06-02-2018, 09:55   #3025
Ağaçsever

fdogru's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Çiçek açıyor.
İnşallah açtığı günkü resimleri de paylaşmak kısmet olur. Çok mutluyum şu an

Eski 10-02-2018, 00:01   #3026
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Bu orkidemin kökleri çok az kaldı ve sağlıksız şimdi dalında yeni bir sürgün var fakat yaprakları da çok cansız çıkardım suya koydum sizce ne yapılabilir orkidem tekrar canlanır mı

Eklenen Resimler

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2018, 10:29   #3027
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2018
Yardım

Merhabalar orkidelerim bu halde ne yapmalıyım
Eklenti 665994

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1518251333

Eklenen Resimler

Aysakt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2018, 18:26   #3028
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elif çiçek Mesajı Göster
Bu orkidemin kökleri çok az kaldı ve sağlıksız şimdi dalında yeni bir sürgün var fakat yaprakları da çok cansız çıkardım suya koydum sizce ne yapılabilir orkidem tekrar canlanır mı
Sevgili Elif çiçek, bu durumda ben olsam şunları yapardım;

1- Önce bitkinin yeni dal sürgününe bakmadan toprak seviyesinden 3 cm. yukarıdan steril bir makasla dalı keserdim.

2- Tüm saksıyı boşaltır, çürümüş kökleri(steril makasla)keserdim.

3- Kökler üzerinde biriken bitki besininden arındırmak için kökleri çeşmenin altında yıkardım.

4- 1 L. suya 1 y. kaşığı oksijen karıştırıp kökleri bunun içinde 5 dk. tutardım(Karışımı yarım ölçü de hazırlayabilirsiniz).

5- Sterilize edilmiş bir kavanoz, kola şişesi vb. içme suyu doldurup bitkiyi onun içine kökleri suya değmeyecek şekilde yerleştirip, direkt güneş görmeyen ama çok aydınlık bir pencere önüne konuşlandırıp köklerin çıkmasını beklerdim.

Geçen yıl bir türlü kök vermeyen keikilerim için uyguladım aynı yöntemi.
Burada suya değen kısım daldır kök değil.
Görünen kökler iki ay sonra çıktılar.

Name:  18341669_10155411216894040_1110477825665954832_n.jpg
Views: 740
Size:  37.0 KB

Name:  18403328_10155411216949040_7313011749965383727_n.jpg
Views: 786
Size:  27.8 KB

Eski 13-02-2018, 18:37   #3029
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysakt Mesajı Göster
Merhabalar orkidelerim bu halde ne yapmalıyım
Eklenti 665994

http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1518251333
Orkidenizin çiçekleri geçmiş, doğal bir süreç bu Aysakt.
Şimdi isterseniz 3. boğumun üzerinden isterseniz toprak seviyesinin 3 cm. üzerinden çiçek dallarını kesersiniz. Ben bitkimin yorulmaması için hep toprak seviyesine yakın keserim, keiki veya dal versin istiyorsanız 3. boğumun üzerinden steril bir makasla kesin.

Eski 19-02-2018, 14:03   #3030
Ağaçsever

Elif çiçek's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2018
Merhaba yeni bir orkide aldım daha çok küçük ilk çiçekleri açmış. Baya bekledi fakat sulanmaya ihtiyacı vardı sulamadan önce içinde başta sünger sandığım şu yosunlardan vardı onları çıkardım kendi toprağına koydum sizce yanlış mı yaptım bunlar kalmalı mıydı içinde

Eklenen Resimler

Elif çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024