agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2017, 16:13   #2971
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turuncu8 Mesajı Göster
Bahsettiğim gibi diğer yaprakları da kırılıp gövdeden koptu. Hiç yaprak kalmadı kökleri yeşil renkte acaba kurtarabilir miyim?
Yaprak kalmadıysa çok zor hatta imkansız.

Ziya Soner ve Charlaux beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2017, 04:53   #2972
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Arkadaslar bu arada ne olur rica ediyorum artik sirf bu basligi print etseniz ya da uc dort sayfa geriye gitseniz sorularinizin yanitlarinizi goreceksiniz.Cok kafaniza takilan, hic cozemediginiz,cevabini bulamadiginiz sorulari da fotografla sorun ki insanlar yardimci olsun.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2017, 11:42   #2973
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2017
Orkidemin cicekleri vardi ck guzl bi arkadasm dollenecegini soyleyerek kurdanla dolledi ve butun cicekleri dokuldu.ucuncu bogumdan budadm kurudu makasla kestigim yerlr.kokunu actm curumeler vr yapraklari da sarardi...ne yapmaliyim esim beni istemeye geldiginde almisti😞

Yasemin42. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2017, 14:55   #2974
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yasemin42. Mesajı Göster
Orkidemin cicekleri vardi ck guzl bi arkadasm dollenecegini soyleyerek kurdanla dolledi ve butun cicekleri dokuldu.ucuncu bogumdan budadm kurudu makasla kestigim yerlr.kokunu actm curumeler vr yapraklari da sarardi...ne yapmaliyim esim beni istemeye geldiginde almisti😞
Bazı melez Phalaenopsis orkideleri triploid kromozom sayısına sahiptir ve tozlaşma yaptığınızda tohum oluşturmazlar. Tozlaşma kimyasal bir sinyali tetikler ve çiçeği soldurur. Çiçek dalının kuruması olağan bir durumdur. Bazı Phalaenopsis çeşitleri çiçek dalını kurutur, bazı çeşitler kurutmaz, bu daldan sıcaklık durumuna göre yavru bitki veya çiçek gelişebilir. Saksı harcını değiştirin (Bütün yapraklar sarardıysa yapacak bir şey yok). Saksıyı, bir gazete kağıdı üzerine dökün. Çürümüş kökleri makasla kesip çıkartın. Yeni saksı harcı içerisine dikin. Yeni harcı kullanmadan önce bir tencere içerisine yerleştirip haşlayın. Bu, harç içerisinde bulunması muhtemel salyangoz ve böcek yumurtalarını öldürecektir. Soğuduktan sonra harcı kullanın.

Eski 01-10-2017, 19:21   #2975
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2017
Harcdan kastiniz orkide topragimi

Yasemin42. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2017, 19:53   #2976
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yasemin42. Mesajı Göster
Harcdan kastiniz orkide topragimi
Evet.

Eski 02-10-2017, 09:49   #2977
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2017
Merhaba.

burda yeniyim yazdıklarınızı baya okudum.benim orkidem iş yerindeydi eve götürdükten sonra çiçekleri soldu ve döküldü sonra 2 dalıda kuruyordu birini ortasından kesip kurtardım sanırım.ama ikinicisi tamamen kurudu.o ne olacak başka bi yerinden tekrar dal çıkarmı.?( yaprakları sağlam)

diğer orkidemde sorun yok ama dal gibi bişey dışarı fışkırmış onu ne yapmalıyım ucu mor kökü yeşil ortası sararmış bir şey

sraaksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 13:52   #2978
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sraaksoy Mesajı Göster
burda yeniyim yazdıklarınızı baya okudum.benim orkidem iş yerindeydi eve götürdükten sonra çiçekleri soldu ve döküldü sonra 2 dalıda kuruyordu birini ortasından kesip kurtardım sanırım.ama ikinicisi tamamen kurudu.o ne olacak başka bi yerinden tekrar dal çıkarmı.?( yaprakları sağlam)

diğer orkidemde sorun yok ama dal gibi bişey dışarı fışkırmış onu ne yapmalıyım ucu mor kökü yeşil ortası sararmış bir şey
Daha önce de yazdım, tekrar edeyim; Satın aldığımız orkidelerin pek çoğu türler arası melez çeşitler. Bu nedenle, bazı orkideler çiçek saplarını kurutur, bazıları kurutmaz ve bu çiçek saplarından sıcaklık durumuna göre çiçek ya da yavru orkide oluştururlar. Endişelenecek bir durum yok. Kışın, 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tuttuğunuzda bitki tekrar çiçeklenir.
Dal gibi gelişen şey hava kökü. Zaman zaman üzerine saf su (veya florür içermeyen memba suyu) püskürtün.

Ziya Soner beğendi.
Eski 02-10-2017, 14:23   #2979
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Daha önce de yazdım, tekrar edeyim; Satın aldığımız orkidelerin pek çoğu türler arası melez çeşitler. Bu nedenle, bazı orkideler çiçek saplarını kurutur, bazıları kurutmaz ve bu çiçek saplarından sıcaklık durumuna göre çiçek ya da yavru orkide oluştururlar. Endişelenecek bir durum yok. Kışın, 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tuttuğunuzda bitki tekrar çiçeklenir.
Dal gibi gelişen şey hava kökü. Zaman zaman üzerine saf su (veya florür içermeyen memba suyu) püskürtün.

Çok teşekkür ederim eve gidince resimlide yüklerim.çünkü ölsün istemiyorum

sraaksoy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2017, 22:39   #2980
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Orkide toprağı yerine harç kelimesi kullanımı hem daha doğru hem de yerindedir çünkü orkide toprağı onun toprakta yetiştiği manasına da gelebilir ki orkideler asalak yani dala vs yapışarak hayatını sürdürürler. Kullanılan harçta ağaç kabuğu strafor gibi çeşitli karışımlardır.

Ziya Soner beğendi.
Eski 10-10-2017, 01:24   #2981
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalper Mesajı Göster
Sayın şarlö tamam market orkidelerini sevmiyorsun, özel türlere merakın var anlıyorum da bauhaus tan aldığım orkidelerden acemilikten çürüttüğüm bir oncidium hariç hepsi hayattalar, hele nelly isler 3 ayda bir artan sayıda çiçek yapıyor bu kadar gömmeyelim yapı market orkidelerini
sn.yalper Forumda o kadar cok mesaj var ki arada kaynamis ancak simdi cevaplayabiliyorum.

Ozel turlere merakim var demissiniz, orkidede ozel turden kasit ne bilmiyorum ama Avrupa'da ve Amerika'da kendi fiyat bazlarinda baktiginizda 10-20 dolar arasina bulabildiginiz orkidelere ne kadar ozel demek mantikli bilemiyorum. Bonsai gruplarinda oldukca gorulen tur ayrimlari ne kadar ozelse orkidelerde o kadar ozeldir.

Bir ikincisi yapi marketi orkidelerini gommuyorum ki zaten kendi basligimda elimde ne kadar market orkidesi oldugunu gorursunuz. Ancak bu baslikta insanlar yapi marketinden alinan orkidelerden cok sey bekliyor orasi kesin. Ya da soyle soyleyeyim neden bizden bir seyler bekliyorlar sebebi belli.

Cunku yapi marketinden ya da orkide dukkanlarindan genetik bakimdan ozenle uretilmemis orkidelere 20-100 lira arasinda siz esiniz dostunuz fiyat veriyor. Siz istiyorsunuz ki orkideniz mis gibi koksun,12 ay cicekleri yerinde dursun, sulamayayim ilgi gostermeyeyim ama orkidem muthis olsun hep keiki fiskirtsin. Insanlar bunu bekliyor cunku orkide Turkiye'de oldurulup oldurulup yenisi alinan kutlama bitkisi oldu ondan. Kaldi ki sus bitkisi zihniyetinde olan insanlar orkideyi gommus oluyor.

Isin komigi hele Nelly Isler dediginiz orkide de ozel bir tur ancak yapi marketinden almadiniz saniyorum. Almis olsaniz bile burada da defalarca soyledim ciceginin rengi tipi ayni diye orkideniz o tur olmuyor. Orkidelerin atalarinda bile kac tane violacea cikiyor bilseniz Ya da bir tane orkide turu var; 10 tane orkideden ayirt edemezsiniz.

Ben aldigim her turle kendimi gelistirdim, yeni bilgiler ogrendim ve farkli tatlar tattim. Ilk orkide aldigimda orkide de topraga girer sanip diye oyle oldurmustum orkidemi. Ne zaman ki orkidenin ozel bir tur oldugunu anladim butcemi ona gore degerlendirmeye basladim. Ki ozel bir is yapmadigimin altini cizercesine hep ornek verdim. Almanya Amerika uzak ornekleri verirken dibimizdeki ornek sn.Ziya Soner'in orkidelerini verdim. Fotograflarini paylastigim insanlarin yaptiklari, Ziya Soner'in yaptiklari orkidenin ozelligini guzelligini anlatan detaylar zaten.

Yapi marketi orkideleri egitmek ogretmek icin iyidir ancak genelde sablon orkide tipleri piyasaya sunulur. Soyle sorayim size siz sunu diyor musunuz ' Benim x markasindan aldigim sut sizin aldiginiz x markasi sutunden ayni' demiyorsunuz. Cunku ikisi de ayni urundur. Ha omur boyu tek marka sut icerim derseniz tercih sizin. Ama en az Istanbul nufusu kadar benzeri olan orkideye de ozel dememi bekliyorsaniz kusura bakmayin diyemem. Bonsai bolumunde de market bonsaisi el bonsaisi diye ayrilir. Market bonsaisi de sevilir ama en mukemmel ozel oldugu iddia edilmez.

Ayrica sarlo espirisi yerine adimi klavyede yazmaniz daha kolay olur sanirim. Tabii kimsenin sucu yok bir baslikta herkes ayni soruyu defalarca sorunca yazdiklarimi okumakta anlamakta zor oluyor.

Eski 10-10-2017, 23:39   #2982
Yeni Üye

Srpp's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2017
Yardım

Merhaba arkadaşlar forumu yeni keşfettim yaklaşık bir ay önce çiçek sepetinden bu orkide geldi hangi çiçekçiye götürdüysem kurur korkusu ile yardımcı olmak istemedi henüz saksısını bile değiştirmedim neler yapabilirim kurumaması için çok mu geç kaldım [IMG][/IMG]

Srpp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 03:11   #2983
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Srpp Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar forumu yeni keşfettim yaklaşık bir ay önce çiçek sepetinden bu orkide geldi hangi çiçekçiye götürdüysem kurur korkusu ile yardımcı olmak istemedi henüz saksısını bile değiştirmedim neler yapabilirim kurumaması için çok mu geç kaldım [IMG][/IMG]
Olu kokleri yani ip gibi olmus kokleri kesip seffaf bir saksiya orkide harciyla hizlica dikiniz. 1,5-2 litre suya 1 yemek kasigi oksijenli su koyup duzgunce suyunu verin, aydinlik ama direk gunes almayan bir yere koyun. Ayrica kurumamasini istiyorsaniz cicek saplarini steril bir makasla kesmenizi tavsiye ederim (cunku cicek orkidede stres yaratir)

Ziya Soner beğendi.
Eski 11-10-2017, 05:56   #2984
Yeni Üye

Srpp's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Olu kokleri yani ip gibi olmus kokleri kesip seffaf bir saksiya orkide harciyla hizlica dikiniz. 1,5-2 litre suya 1 yemek kasigi oksijenli su koyup duzgunce suyunu verin, aydinlik ama direk gunes almayan bir yere koyun. Ayrica kurumamasini istiyorsaniz cicek saplarini steril bir makasla kesmenizi tavsiye ederim (cunku cicek orkidede stres yaratir)
Çok teşekkür ederim peki çiçek dalları kestikten sonra bişey kullanmam gerekiyor mu birkaç yerde tarçın sürülmesi gerektiğini okudum

Srpp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2017, 08:42   #2985
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Srpp Mesajı Göster
Çok teşekkür ederim peki çiçek dalları kestikten sonra bişey kullanmam gerekiyor mu birkaç yerde tarçın sürülmesi gerektiğini okudum
Sadece o bölgeye tarçın sürebilirsiniz yalnız oldukça az ve sadece o bölgeye olmalı. Yok keskin atış yapamam diyorsanız sterilize bir makasla keserseniz sıkıntı olmayacaktır. Bu işlemleri yaptıktan sonra güzelce sulayın ve bir haftalığına unutmaya çalışın. bir hafta sonra fotoğrafı üzerinden daha detaylı yorum yaparız.

Eski 12-11-2017, 15:58   #2986
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2017
Orkidenin çiçekleri kurudu

Sayın Praecox; Forumda yeniyim,
Orkidemin çiçekleri ve dalı kurudu, Yapraklarının birinde hastalık görüldü ortası et gibi kabarmış leke var. Ayrıca diplerinden çıkan Uçlar var yaprak mı? çiçek dalı mı? anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

ysm0655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2017, 19:39   #2987
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ysm0655 Mesajı Göster
Sayın Praecox; Forumda yeniyim,
Orkidemin çiçekleri ve dalı kurudu, Yapraklarının birinde hastalık görüldü ortası et gibi kabarmış leke var. Ayrıca diplerinden çıkan Uçlar var yaprak mı? çiçek dalı mı? anlayamadım. Yardımcı olabilir misiniz?
Ne yazık ki Parecox'ı 2014 yılında kaybettik.

Eski 13-11-2017, 14:41   #2988
ozo
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-10-2016
Merhaba arkadaşlar,
Bişey sormak istiyorum, resimde gördüğünüz orkidemin kökleri saksıdan taşmış durumda, bunları daha büyük bir saksı alıp içine mi hapsetmeliyim, ne yapmalıyım. Kıvırdığımda çıt diye hemen kırılıyorda çok hassaslar.
Yardımcı olursanız sevinirim
Çok teşekkür ederim

ozo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2017, 07:44   #2989
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2017
Arkadaşlar merhaba, daha önce unlu bit gördüğüm ve hemen alkolle temizlediğim orkidemin üzerinde şimdi de değişik bir böceğe rastladım. Ne olduğunu çıkaramadım. Çok küçük bir böcek. Bilen var mı?

Eklenen Resimler

Esra7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2017, 14:41   #2990
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-12-2017
Orkide kökleri hızlı çoğalsın diye spagnum yosunu önermiştiniz. Kurusunu da kullanabilir miyiz?

İremakdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 11:36   #2991
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2017
Orkidem ölüyor

Arkadaşlar merhaba 1 ay önce falan bimden orkide aldim. Torfu fazla orkide toprağı azdi. Çiçekli olmasına rağmen burada okuduklarima güvenerek toprağını değiştirdim fakat yapraklari çürümeye başladı kökleri iyi durumda değil ve çiçekleri dökülüyor tomurcuklar açmadan dökülüyor. Sanki torfta daha iyiydi ben mi hata yaptım yardımcı olabilir misiniz ölsün istemiyorum. Başka orkidelerimde var hepsi iyi aynı zamanda suluyorum aynı yerde bu böyle kötüye gidiyor yeni suladım ondan ıslak biraz içi fotoğrafları eklemeye çalışacağım teşekkür ederim şimdiden.

Eklenen Resimler

Gozde26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 13:19   #2992
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2017
Orkidem Hk.

İyi günler arkadaşlar,
Henüz iki ay önce hediye gelen orkidemin fotoğraflarını ekliyorum. Forumun konuyla alakalı birçok yerini gözden geçirdim. Yine de siz değerli orkide severlerin görüşlerini almak istiyorum. Orkideyi resimlerde görüleceği üzere cam kenarında tutarak batı yönünde ışık almasını sağlıyorum. Ortalama 6-7 günde bir yaklaşık 1 çay bardağı su ile suluyorum ve saksı deliklerinden akan suyu tahliye ediyorum. Bunun yanında haftanın 1 kaç günü fısfıs yardımı ile çiçekleri ve yaprakları nemlendiriyorum. Anladığım kadarıyla yaprakları iyi durumda. Ancak iki dalın birinde yaklaşık 2 aydır açmış olan çiçekleri büzüşerek dökülmeye yüz tuttu. Köklerde de renk değişimleri başladı.
Bu bilgiler ışığında sizce orkidem sağlıklı mı? Çiçek dökülmesi bu aşamada normal karşılanmalı mı yoksa bir hastalık belirtisi mi? Sizce köklerin ve çiçeklerin durumunu bütün olarak göz önüne alırsak genel durumu nasıl görünüyor?

Not: Saksının içindeki su damlacıklarının sebebi sulamadan hemen sonra fotoğraf çekmemden kaynaklanıyor. Normalde bu kadar nemli durmuyor. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

agac02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2017, 16:33   #2993
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agac02 Mesajı Göster
İyi günler arkadaşlar,
Henüz iki ay önce hediye gelen orkidemin fotoğraflarını ekliyorum. Forumun konuyla alakalı birçok yerini gözden geçirdim. Yine de siz değerli orkide severlerin görüşlerini almak istiyorum. Orkideyi resimlerde görüleceği üzere cam kenarında tutarak batı yönünde ışık almasını sağlıyorum. Ortalama 6-7 günde bir yaklaşık 1 çay bardağı su ile suluyorum ve saksı deliklerinden akan suyu tahliye ediyorum. Bunun yanında haftanın 1 kaç günü fısfıs yardımı ile çiçekleri ve yaprakları nemlendiriyorum. Anladığım kadarıyla yaprakları iyi durumda. Ancak iki dalın birinde yaklaşık 2 aydır açmış olan çiçekleri büzüşerek dökülmeye yüz tuttu. Köklerde de renk değişimleri başladı.
Bu bilgiler ışığında sizce orkidem sağlıklı mı? Çiçek dökülmesi bu aşamada normal karşılanmalı mı yoksa bir hastalık belirtisi mi? Sizce köklerin ve çiçeklerin durumunu bütün olarak göz önüne alırsak genel durumu nasıl görünüyor?

Not: Saksının içindeki su damlacıklarının sebebi sulamadan hemen sonra fotoğraf çekmemden kaynaklanıyor. Normalde bu kadar nemli durmuyor. Şimdiden teşekkürler.
Phalaenopsis melezleri hangi türlerin melezi olduğuna bağlı olarak 2-4 ay çiçekli kalır. Sonrasında çiçekleri dökerler. Normal bir durum gibi gözüküyor.

agac02 beğendi.
Eski 22-12-2017, 19:01   #2994
Yeni Üye

Sayın Doku_Kültürcü cevabınız için teşekkürler. Peki resimlerde görüldüğü kadarıyla yorumlarsanız herhangi bir anormal durum görünüyor mu köklerinde ?

Eski 22-12-2017, 20:02   #2995
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agac02 Mesajı Göster
Sayın Doku_Kültürcü cevabınız için teşekkürler. Peki resimlerde görüldüğü kadarıyla yorumlarsanız herhangi bir anormal durum görünüyor mu köklerinde ?
Kökler fena gözükmüyor, ancak saksı harcının üstünde kalan kısımlarda, gübre çözeltisi verirken oluşmuş yanık bölümler var (beyaz lekeli kökler). Bunun oluşmasını önlemek için, gübre vermeden önce saksıya 1-2 litre memba suyu verip saksıda bir önceki gübrelemeden kalan gübre artıklarını uzaklaştırmanız gerekiyor. Su doldurduğunuz derin bir kap içerisine saksıyı 3-4 kez batırıp çıkartmanız en iyi uygulama olacaktır. Bundan sonra hazırladığınız gübre çözeltisini saksıya verin.

agac02 beğendi.
Eski 25-12-2017, 15:01   #2996
Yeni Üye

Sayın Doku_Kültürcü cevabınız için teşekkürler.

Eski 02-01-2018, 11:20   #2997
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-01-2018
Merhaba,
Gecen hafta gelen orkidemin tomurcuklarindan uc tanesi dokuldu. Uzerinde 5 adet daha tomurcuk var. Ve zaten acmis durumda gelen kisimlar var. Bu tomurcuklarin neden dokuldugunu anlayamadim.
Orkide ofisimde duruyor. Ofis 7.30 17.00 arasi sicak,isinmis oluyor. Ancak ofis saatlerimiz disinda ve haftasonlari oldukca serin ve soguk oluyor. Gunes dogrudan almiyor ancak oda her zaman aydinlik oluyor,gun isigi aliyor. Bunlar disinda seramik kabi disinda icinde seffaf delikli bir kapta duruyor. Geldiginde bu seramin kabin dibinde su vardi. Cuma gunu o suyu doktum. Parmagimi ustten soktugumda hala topragi islak olmasada nemli gibi yani parmagimi hafif bir islaklik geliyor.
1.sorum tomurcuklar beden dusuyor olabilir?
2.ofisteki bu sicaklik-sogukluk durumu orkidem icin zararli mi? Eve gotursem daha mi iyi olur?
3.osifte en kolay ne sekilde bir sulama yapilabilir? Ustten su dokup suzulen suyu doksem olur mu?
Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur eder, iyi seneler dilerim

Eklenen Resimler

beyzant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2018, 11:36   #2998
Ağaç Dostu

Beşiktaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-08-2017
Sn. Beyzant;

Bence ofisinizde durabilir ama kanımca sıcaklık farkı biraz etkilemiş olabilir.
Evde müsait yeriniz varsa ve ışık alıyorsa götürmenizde bir sakınca yok bence.
Ayrıca sulamayı o beyaz kap içerisinde yaklaşık 30dk civarı suda bekletin ve sonra süzün.
Kökler yeşilliğini kaybetmeye başlayınca tekrar aynı şekilde sulayabilirsiniz.

Beşiktaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2018, 16:27   #2999
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-01-2018
Çiçek sapı

Arkadaşlar sizce ümitlenmeli miyim 1 yıldır çiçek vermiyor

Eklenen Resimler

cerenaytmz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2018, 21:37   #3000
Yeni Üye

Manyetikçilek's Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2018

Merhabalar orkidem de böyle bir sorun var ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum fungal bi hastalıkmış gibi geld bana ancak emin olamadım. Yardımlarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim şimdiden

Manyetikçilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024