agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-08-2017, 11:19   #2941
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sirra Mesajı Göster
Merhaba. Orkide konusunda fazlasıyla acemiyim. 1 yıldır baktığım bi orkidem var gayet sağlıklı gözüküyor şu an evin en güneşli yerinde haftada bir suluyorum ayda bir besin veriyorum. Ilk çiçeklerini döktükten sonra 3. boğumun üzerinden budamıştım. Yeni kökler, yapraklar çıkarıyor durmadan, ama hiç tomurcuk yok. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Melez Phalaenopsis orkideleri 1-1,5 ay 16-18°C sıcaklıkta tutulmazlarsa çiçek açmazlar. Sonbahar-kış mevsiminde bitkiyi üşüme zararı olmayacak derecede (15°C altı) bir mekanda tutarsanız tekrar çiçeklenir.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2017, 16:29   #2942
Ağaç Dostu

Adalet Yağcı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Galeri: 260
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sirra Mesajı Göster
Merhaba. Orkide konusunda fazlasıyla acemiyim. 1 yıldır baktığım bi orkidem var gayet sağlıklı gözüküyor şu an evin en güneşli yerinde haftada bir suluyorum ayda bir besin veriyorum. Ilk çiçeklerini döktükten sonra 3. boğumun üzerinden budamıştım. Yeni kökler, yapraklar çıkarıyor durmadan, ama hiç tomurcuk yok. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yukarıdaki mesajlara bir göz atın sirra, çiçeklenme için gerekenleri sayın Doku_Kültürcü birkaç defa yazmış.

Charlaux beğendi.
Adalet Yağcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2017, 15:29   #2943
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2017
Merhaba. Son 4 aydır beyaz renkte çiçekleri olan orkidemin çilekleri soldu ve sap kısmı 2 gün içerisinde kurudu. Orkidem cam saksıda ve sadece ağaç kabukları içerisinde. Saksının en alt kısmında çakıl taşları var fazla su biriksin diye. Suyu sürekli kontrol ediyorum kök seviyesine çıkmasın diye. Ayrıca yapraklarına su püskürtüyorum. Şu anda yeni yaprak çıkartıyor. Yaprakları çok canlı. En alt kısımdaki iki adet eski sararmış yaprağı kestim. Kökleri gayet canlı duruyor.

Ama başta söylediğim gibi çiçekleri soldu ve sap kısmı kurudu. Bunun için yapabileceğim bir şey var mıdır?

Teşekkür ederim.

bluedarkness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2017, 14:21   #2944
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bluedarkness Mesajı Göster
Merhaba. Son 4 aydır beyaz renkte çiçekleri olan orkidemin çilekleri soldu ve sap kısmı 2 gün içerisinde kurudu. Orkidem cam saksıda ve sadece ağaç kabukları içerisinde. Saksının en alt kısmında çakıl taşları var fazla su biriksin diye. Suyu sürekli kontrol ediyorum kök seviyesine çıkmasın diye. Ayrıca yapraklarına su püskürtüyorum. Şu anda yeni yaprak çıkartıyor. Yaprakları çok canlı. En alt kısımdaki iki adet eski sararmış yaprağı kestim. Kökleri gayet canlı duruyor.

Ama başta söylediğim gibi çiçekleri soldu ve sap kısmı kurudu. Bunun için yapabileceğim bir şey var mıdır?

Teşekkür ederim.
Bizimde defalarca söylediğimiz üzere çiçekler ve sap solacak. Ancak çiçek sapı belli başlı türlerde canlı kalır ki bu geni market orkidelerinde bulma ihtimaliniz düşünmenize değmeyecek kadar az. Bunun sebepleriyse eskiden hem market orkideleri şu anda tek tipleşiyor eskiye göre (tahminimce bu hep aynı/benzer genetik ürünler oluyor) ve bu da haliyle çeşitliği azaltır. Aynı şekilde hangi genlerin manifesto edip etmeyeceğini bilemiyoruz. Bezelye örneğini hatırlatayım. Orkidelerde bu bezelyelerin sayısı çok fazla. Anlayacağınız rengarenk bezelyeler var ve hangisi ne taşıyor bilemezsiniz. Çünkü orkidelerde bizim gibi genetik test yapalım sonucunu bulalım yok ( ki bizde bile tam olarak olmuyor bu).

Dolayısıyla çiçek konusunu şöyle düşünün. Bir bitki düşünün meyve veriyor. Bitki canlı ancak meyve verdikten sonra çıkan dal ölüyor. Bu süreç hep bu şekilde devam ediyor. Yani uzun lafı kısası ve betimlemem anlamsız geldiyse orkidenin yaprakları ve kökler solmadığı sürece sıkıntı yok, çiçeğin ve sapının solması gayet doğal.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2017, 05:35   #2945
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2017
Orkidelerimizin kökleri yok oldu

Arkadaşlar orkidelerimin kökleri tamamen çürümüştü bende hepsini kestim geriye sadece bu kaldı sanırım fazla kestim yaprakları çok canlıydı ama inceden inceden yumuşamaya başlamış. Ne yapmalıyım umudu kesmeli miyim sizce? Diğer orkideminde sürekli mutfakta kaldığı için yaprakları yağlı yağlı siliyorum siliyorum olmuyor hep yapışkanlık var köklerinin yarısı çürüdü bende yuka ağacima tutturdum ise yarar mi yoksa sacmalamismiyim

GebzeSinop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2017, 04:14   #2946
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GebzeSinop Mesajı Göster
Arkadaşlar orkidelerimin kökleri tamamen çürümüştü bende hepsini kestim geriye sadece bu kaldı sanırım fazla kestim yaprakları çok canlıydı ama inceden inceden yumuşamaya başlamış. Ne yapmalıyım umudu kesmeli miyim sizce? Diğer orkideminde sürekli mutfakta kaldığı için yaprakları yağlı yağlı siliyorum siliyorum olmuyor hep yapışkanlık var köklerinin yarısı çürüdü bende yuka ağacima tutturdum ise yarar mi yoksa sacmalamismiyim
Orkideler özellikle phalaenopsisler istekleri karşılandığı sürece mutlu olan bitkilerdir keza bu sebepten ötürü adını en sık duyduğumuz orkidedir.

Orkide ne ister? Havadar bir ortam, kaliteli bir orkide karışımı ve genelde 7-10 gün arasınds değişen bir sulama süresi. Aynı şekilde çok ışıktan hoşlanmazlar ve direk güneşe maruz kalırlarsa burada da çok karşılaştığımız güneş yanıklarına maruz kalırlar.

Sizin orkidenizin hiksyesine gelince aspiratörlern bile kolayca başa çıkamadğı mutfak kalıntılarınn neden orkidenizin üzerinde belirdiği sorusunun cevabı belli. Mutfak aynı zamanda böceklerin en cafcafllı olduğu,nemin havasızlığın genelee tavsn yaptığı ortamlardır.Kısacası en ideal ortam değildir savını genel bir mutfak için yapabiliriz.

Kökü tamamen giden bir orkidenin kurtulma şansını soracak olursanız normal bir orkide gibi bakılırsa düşük, mutfakta ise sıfır diyebiliriz. Aksi olsaydı hepimizin evinde yuca ya da benzeri bir ağaç olmalıydı.

Şimdi kızacaksınız charlaux ne kadar kötü davrandı bana diye. Ancak sizde mantıksal düşünerek aslında sorunuzun cevabını bulabilmesiniz. Ama en kısa en özet şu olacaktır. Orkideleri yapı marketlerinde satılan süs bitkileri olarak kabul etmek yerine zenginliğini inceler ve bilgimizi geliştirmeye yorarsak eminim daha güzel sonuçlar olacaktır. Çünkü öbür türlü tam da yapı market satıcılarının istediği gibi dördüncü ve daha nice yirmi liralık orkidenizi almak için yolda olursunuz.

Eski 29-08-2017, 17:21   #2947
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Bizimde defalarca söylediğimiz üzere çiçekler ve sap solacak. Ancak çiçek sapı belli başlı türlerde canlı kalır ki bu geni market orkidelerinde bulma ihtimaliniz düşünmenize değmeyecek kadar az. Bunun sebepleriyse eskiden hem market orkideleri şu anda tek tipleşiyor eskiye göre (tahminimce bu hep aynı/benzer genetik ürünler oluyor) ve bu da haliyle çeşitliği azaltır. Aynı şekilde hangi genlerin manifesto edip etmeyeceğini bilemiyoruz. Bezelye örneğini hatırlatayım. Orkidelerde bu bezelyelerin sayısı çok fazla. Anlayacağınız rengarenk bezelyeler var ve hangisi ne taşıyor bilemezsiniz. Çünkü orkidelerde bizim gibi genetik test yapalım sonucunu bulalım yok ( ki bizde bile tam olarak olmuyor bu).

Dolayısıyla çiçek konusunu şöyle düşünün. Bir bitki düşünün meyve veriyor. Bitki canlı ancak meyve verdikten sonra çıkan dal ölüyor. Bu süreç hep bu şekilde devam ediyor. Yani uzun lafı kısası ve betimlemem anlamsız geldiyse orkidenin yaprakları ve kökler solmadığı sürece sıkıntı yok, çiçeğin ve sapının solması gayet doğal.
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. Biraz daha forumda zaman gecirmem gerekecek. Kuruyan cicekli dali kesmeme gerek var midir peki?

bluedarkness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2017, 21:28   #2948
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Alıntı:

Şimdi kızacaksınız charlaux ne kadar kötü davrandı bana diye. Ancak sizde mantıksal düşünerek aslında sorunuzun cevabını bulabilmesiniz. Ama en kısa en özet şu olacaktır. Orkideleri yapı marketlerinde satılan süs bitkileri olarak kabul etmek yerine zenginliğini inceler ve bilgimizi geliştirmeye yorarsak eminim daha güzel sonuçlar olacaktır. Çünkü öbür türlü tam da yapı market satıcılarının istediği gibi dördüncü ve daha nice yirmi liralık orkidenizi almak için yolda olursunuz.
Sayın şarlö tamam market orkidelerini sevmiyorsun, özel türlere merakın var anlıyorum da bauhaus tan aldığım orkidelerden acemilikten çürüttüğüm bir oncidium hariç hepsi hayattalar, hele nelly isler 3 ayda bir artan sayıda çiçek yapıyor bu kadar gömmeyelim yapı market orkidelerini

yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2017, 22:19   #2949
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2016
Orkide saksısındaki ufak böcekler için, orkide toprağına chrysamed fıs fıs yaparak kullansam bir problem olur mu acaba? Arapasabunu denedim ama işe yaramadı.

flapy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-08-2017, 01:47   #2950
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi flapy Mesajı Göster
Orkide saksısındaki ufak böcekler için, orkide toprağına chrysamed fıs fıs yaparak kullansam bir problem olur mu acaba? Arapasabunu denedim ama işe yaramadı.
Kullanim alani bitki olmadigina gore kullanamazsiniz. Hasereler ve genel olarak zararlilar icin altin kural sus bitkilerinde kullanimina uygun olmalidir. Tabii siz gene ziraideki insanlara sorup alacaginiz ilac hakkinda bir fikir edinin. Yabanci kaynaklarda verilen cozumlerin bir kismi etken maddeleri icerebilir. Yine bu sekilde etken maddeyi aramayi bir cozum olarak gorebilirsiniz.

Eski 30-08-2017, 10:03   #2951
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2016
Alıntı:
Kullanim alani bitki olmadigina gore kullanamazsiniz. Hasereler ve genel olarak zararlilar icin altin kural sus bitkilerinde kullanimina uygun olmalidir. Tabii siz gene ziraideki insanlara sorup alacaginiz ilac hakkinda bir fikir edinin. Yabanci kaynaklarda verilen cozumlerin bir kismi etken maddeleri icerebilir. Yine bu sekilde etken maddeyi aramayi bir cozum olarak gorebilirsiniz.
Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim.

Charlaux beğendi.
flapy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2017, 15:39   #2952
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2017
Benim orkidem iki dal .. ikiside keiki veriyor. Bir tanesinin daha kokleri cikmadan dal sararmaya başladı. Bu durumda ne yapmam gerekiyor keiki yi kurtarabilirmiyim

Mina gül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2017, 21:27   #2953
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mina gül Mesajı Göster
Benim orkidem iki dal .. ikiside keiki veriyor. Bir tanesinin daha kokleri cikmadan dal sararmaya başladı. Bu durumda ne yapmam gerekiyor keiki yi kurtarabilirmiyim
Sararmaya başlayan dalı kesin. Bir bardak içerisine yerleştirin ve içerisine orkide besini denilen gübreden bir miktar su ile ilave edin. Bekleyeceksiniz, yapraklar yeterince büyükse kök oluşturma şansı var.

Eski 16-09-2017, 12:38   #2954
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2017
Orkidem galiba ölüyor

Merhaba, bana hediye orkide geldi fakat bakımından anlamıyorum. İlk geldiğinde çiçekli idi daha sonra soldu ve 3 yaprağından 2 tanesi hastalandı sarardi ama tamamen sarı değil bölgesel ve kahverengiye döndü o kısım seffaflasti bende korktuğum için yaprakları kestim. Daha sonra sapı sararmaya başladı ve şuan sapın tamamı sarı başka dal yok ne yapacağımı bilmiyorum. Yaprakların ikisi kesilmiş ve diğer yaprak duruyor. Ne yapmalıyım ?

Rosalia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2017, 10:51   #2955
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2017
Acillll

Merhabalar orkidemin sürekli yaprak çıkartıyor ve yaprakların boyu baya uzun oluyor genelde gördüklerim o kadar uzun yapraklar değil neden acaba böyle ? dal çıkartması için ne yapabilirim köklerden bazıları koyu renkli çürümüş gibi de durmuyor ama yine de korkuyorum sulamayı alttan yapıyorum

Eklenen Resimler

Kubrasaglam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2017, 19:32   #2956
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kubrasaglam Mesajı Göster
merhabalar orkidemin sürekli yaprak çıkartıyor ve yaprakların boyu baya uzun oluyor genelde gördüklerim o kadar uzun yapraklar değil neden acaba böyle ? Dal çıkartması için ne yapabilirim köklerden bazıları koyu renkli çürümüş gibi de durmuyor ama yine de korkuyorum sulamayı alttan yapıyorum
Bu sayfanın başında yazmıştım. Tekrara yazayım;
Melez Phalaenopsis orkideleri 1-1,5 ay 16-18°C sıcaklıkta tutulmazlarsa çiçek açmazlar. Sonbahar-kış mevsiminde bitkiyi üşüme zararı olmayacak derecede (15°C altı) bir mekanda tutarsanız tekrar çiçeklenir.

Düzenleyen Doku_Kültürcü : 18-09-2017 saat 19:35 Neden: düzeltme...
Eski 19-09-2017, 01:19   #2957
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Sn.Doku Kulturcu'nun yorumuna ek olarak. Cam bardakta oldugunu tahmin ettigim orkide de sulama ekstra ozenli yapilmalidir cunku su altta birikir ve curumeye neden olabilir. Tavsiyem drenaji bol olan plastik bir saksiya gecis yapilmasidir.

Eski 19-09-2017, 08:59   #2958
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2017
Alıntı:
Sn.Doku Kulturcu'nun yorumuna ek olarak. Cam bardakta oldugunu tahmin ettigim orkide de sulama ekstra ozenli yapilmalidir cunku su altta birikir ve curumeye neden olabilir. Tavsiyem drenaji bol olan plastik bir saksiya gecis yapilmasidir.
Cam değil ama sert bi plastik bi de altta delikleri Yok kendim süzüyorum fazla suyu bu yıl içerisinde 2 kez saksı değişimi yaptım bi zararı olur mu ? Bir de çürüyen kötü olan kökleri kesmiştim ama bi tarafın kökleri hep kısa kaldı ve o tarafa doğru devrilmek istiyor bu kök kesme işini yapmak doğru mu ? Son olarak bi yerde okumuştum geceler serin yerde tutmak gerekir diyordu benim bulunduğum oda serin geceleri odama getirip gündüzleri mutfakta tutmaya devam edeyim mi mutfak sıcak ve güneş alıyor yani bakanlar böyle yer değişimi yapıyor mu yA da sürekli yer değiştirmekte doğru olur mu ? İlk orkidem ve İnanın başlıktaki gibi hem hevesli hem acemiyim bir sene olacak gözümden sakınıyorum ☺️

Kubrasaglam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 02:00   #2959
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Rosalia Mesajı Göster
Merhaba, bana hediye orkide geldi fakat bakımından anlamıyorum. İlk geldiğinde çiçekli idi daha sonra soldu ve 3 yaprağından 2 tanesi hastalandı sarardi ama tamamen sarı değil bölgesel ve kahverengiye döndü o kısım seffaflasti bende korktuğum için yaprakları kestim. Daha sonra sapı sararmaya başladı ve şuan sapın tamamı sarı başka dal yok ne yapacağımı bilmiyorum. Yaprakların ikisi kesilmiş ve diğer yaprak duruyor. Ne yapmalıyım ?
Cevap alamadım, ilginize teşekkürler

Rosalia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 03:54   #2960
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kubrasaglam Mesajı Göster
Cam değil ama sert bi plastik bi de altta delikleri Yok kendim süzüyorum fazla suyu bu yıl içerisinde 2 kez saksı değişimi yaptım bi zararı olur mu ? Bir de çürüyen kötü olan kökleri kesmiştim ama bi tarafın kökleri hep kısa kaldı ve o tarafa doğru devrilmek istiyor bu kök kesme işini yapmak doğru mu ? Son olarak bi yerde okumuştum geceler serin yerde tutmak gerekir diyordu benim bulunduğum oda serin geceleri odama getirip gündüzleri mutfakta tutmaya devam edeyim mi mutfak sıcak ve güneş alıyor yani bakanlar böyle yer değişimi yapıyor mu yA da sürekli yer değiştirmekte doğru olur mu ? İlk orkidem ve İnanın başlıktaki gibi hem hevesli hem acemiyim bir sene olacak gözümden sakınıyorum ☺
Soyle soyleyeyim kisisel bir tercih olarak degistirirdim. Tabii bu fikrimi benimsemeden once sn.Doku Kulturcu'nunde yorumunu beklemekte fayda var. Kokler ip gibi oldugu zaman ya da soyle diyeyim tamamen simsiyah oldugu zaman evet kesilmeliler cunku obur turlu curumeye yol acar. Ancak azicik kahverengilik var ya da zebra deseni gibiyse bu koklerin calisma ihtimalinden dolayi kesilmesi tercih edilmez. Orkidenize uygun bir yer belirlemeniz elbette orkidenin sagligi icin daha iyi olacaktir. Bol camli aydinlik bir alan tercih edilebilir ancak direk gunes isigini almamali.

Sn.Rosalia, Fotograf yuklemediginiz surece boyle bir durum icin yorum yapamayiz.Cunku bolgesel kahverengilesmeler gunes lekesi de olabilir. Kisacasi secenek oldukca bol. Duzgun bir sekilde birkac sekilde fotografini cekerseniz elbette insanlar sizinle ilgilenir. Ancak orkide bakimi uzerine anlasilmayacak pek birsey kalmadi cunku sitemizde zaten sayfa basi anlatildi bu konu. Okuyup uygulayacaksiniz.

Eski 20-09-2017, 20:16   #2961
Ağaç Dostu

Alıntı:
Soyle soyleyeyim kisisel bir tercih olarak degistirirdim. Tabii bu fikrimi benimsemeden once sn.Doku Kulturcu'nunde yorumunu beklemekte fayda var. Kokler ip gibi oldugu zaman ya da soyle diyeyim tamamen simsiyah oldugu zaman evet kesilmeliler cunku obur turlu curumeye yol acar. Ancak azicik kahverengilik var ya da zebra deseni gibiyse bu koklerin calisma ihtimalinden dolayi kesilmesi tercih edilmez. Orkidenize uygun bir yer belirlemeniz elbette orkidenin sagligi icin daha iyi olacaktir. Bol camli aydinlik bir alan tercih edilebilir ancak direk gunes isigini almamali.

Sn.Rosalia, Fotograf yuklemediginiz surece boyle bir durum icin yorum yapamayiz.Cunku bolgesel kahverengilesmeler gunes lekesi de olabilir. Kisacasi secenek oldukca bol. Duzgun bir sekilde birkac sekilde fotografini cekerseniz elbette insanlar sizinle ilgilenir. Ancak orkide bakimi uzerine anlasilmayacak pek birsey kalmadi cunku sitemizde zaten sayfa basi anlatildi bu konu. Okuyup uygulayacaksiniz.
Phalaenopsis saksıları mutlaka delikli olmalı. Bu, saksı harcının havadar olmasına neden olur ve Phalaenopsis orkideleri diğer ağaç üzerinde yetişen (epifit) orkideler gibi köklerinde klorofil taşırlar ve karbondioksit ve ışık sayesinde fotosentez yaparlar. Delikler bu karbondioksidi sağlar. Köklerin kahverengileşmesi, güneş yanıklığından daha çok, gübre birikimi nedeniyle harçta oluşan ozmotik basınç neticesinde köklerin ölmesi durumudur. Bitkilerinizi saf su ile sulayın. Bunu uygulamak ters osmos su arıtma sisteminiz yoksa, pratik olmayabilir. Bu durumda, florür içeriği sıfır olan memba suyu kullanılabilir. her gübreleme öncesinde saksı harcından 2-3litre memba suyu geçirerek harçta birikmiş olan gübre kalıntılarını uzaklaştırmak iyi bir uygulama olur. Bunun sonrasında hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya vermelisiniz.

Eski 21-09-2017, 16:07   #2962
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2017
Orkidelerime neler uygulamalıyım

Bebeğim için gelen iki orkidem var durumları bunlar neler yapmalıyım

Düzenleyen seraphattatoglu : 21-09-2017 saat 16:10 Neden: Resim gönderebiliyormuyum anlayamadım
seraphattatoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 19:54   #2963
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2017
Güzel orkideee😔

Arkadaşlar iki uc ay önce nisanlim bana orkide hediye etti önce yapraklar gitti sonra da sapı kurudu bende ilk defa orkide bakıyorum ne yapacam bilmiyorum şu an bu durumda bana yardım edin ne olurr

Eklenen Resimler

Seda_1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2017, 20:12   #2964
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seda_1 Mesajı Göster
Arkadaşlar iki uc ay önce nisanlim bana orkide hediye etti önce yapraklar gitti sonra da sapı kurudu bende ilk defa orkide bakıyorum ne yapacam bilmiyorum şu an bu durumda bana yardım edin ne olurr
Daha önce benzeri sorular sorulmuştu, okuyun, sorularınızın cevapları daha önce anlatılmıştı.

Ziya Soner ve Charlaux beğendi.
Eski 28-09-2017, 08:31   #2965
Yeni Üye

yumnu's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2017
Merhaba, benim 4 farklı cambriam var. Torfa sarmışlardı, topraklarını temziledim elimde olan orkide toprağına koydum, yakında yeni karışım hazırlayacağım çocuklara. 3 tanesi iyi durumda yeni yapraklar vermeye başladılar, vermeyenden de ümitliyim ama beni endişelendiren bir durum oldu. Bu yaprak vermeyen arkadaştan bir tane kök ayrılmıştı ben de ayrı kaba koymuştum. Kaba delikler açtım heryerinden hava alıyor. Bugün doğal ortamı biraz abarttığını gördüm, mantar çıkmış. Ne yapmalıyım?

Eklenen Resimler

yumnu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 11:39   #2966
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2017
Merhabalar orkide konusunda acemiyim. İlk orkidem bir kaç haftadır bende. Bakımıyla ilgili araştırmalar yaptım. Fakat orkidemin durumu iyiye gitmiyor. Dalları kurumaya başlamıştı budadım. Daha sonra iki yaprağı sararıp döküldü. Şimdi ise bir yaprağı daha sarardı. Diğer yaprakları da gövdeden kırılır gibi oldu. Nerdeyse onlarda kopacak. Son hali bu şekilde. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

Eklenen Resimler

turuncu8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 13:18   #2967
Yeni Üye

Merhaba herkese. 4 ay once bana orkide hediye edildi, ancak uzun sure sehir disinda oldugum icin bakimiyla ilgilenemedim, is arkadaslarim ilgilendiler. Ben dondugumde orkidenin yapraginin toprakla birlestigi yerlere dogru orumcek aglari vardi temizledim. Orkidenin saksisinda cok su birikmis anladigim kadariyla cok yanlis sulanmis, zaten ben de pek dogru ilgilenememistim. Fotolarda gorebileceginiz gibi govdeyle yapraklarin birlesim yerlerinde beyazliklar var ve yapraklar da ayrilmaya ve lekelenmeye baslamis. Dallarindaki tum cicekler de dokulmus. Daha once hic orkide bakmadim, aslinda daha once hic cicek bakmadim. Orkide bakimiyla ilgili birkac video izledim ama eger bir hastaligi varsa yanlis bir sey yapmak istemiyorum. Orkidemi nasil kurtaracagim ve yasatacagim hakkinda bana yol gosterebilirseniz gercekten cok sevinirim. Tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

gonencgonenc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2017, 21:49   #2968
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turuncu8 Mesajı Göster
Merhabalar orkide konusunda acemiyim. İlk orkidem bir kaç haftadır bende. Bakımıyla ilgili araştırmalar yaptım. Fakat orkidemin durumu iyiye gitmiyor. Dalları kurumaya başlamıştı budadım. Daha sonra iki yaprağı sararıp döküldü. Şimdi ise bir yaprağı daha sarardı. Diğer yaprakları da gövdeden kırılır gibi oldu. Nerdeyse onlarda kopacak. Son hali bu şekilde. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.
Saksı harcını değiştirin. Aldığınız yeni harcı, bir tencereye koyup haşlayın, soğuduktan sonra kullanın. Ayda bir defa gübreleyin. Gübre vermeden önce, saksıda bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için 2-3 litre memba suyu geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya verin. Yazın 2-3 günde bir, kışın haftada bir memba suyu ile sulayın. Suyun analiz raporuna bakın. Raporda florür varsa kullanmayın.

Ziya Soner beğendi.
Eski 28-09-2017, 22:00   #2969
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gonencgonenc Mesajı Göster
Merhaba herkese. 4 ay once bana orkide hediye edildi, ancak uzun sure sehir disinda oldugum icin bakimiyla ilgilenemedim, is arkadaslarim ilgilendiler. Ben dondugumde orkidenin yapraginin toprakla birlestigi yerlere dogru orumcek aglari vardi temizledim. Orkidenin saksisinda cok su birikmis anladigim kadariyla cok yanlis sulanmis, zaten ben de pek dogru ilgilenememistim. Fotolarda gorebileceginiz gibi govdeyle yapraklarin birlesim yerlerinde beyazliklar var ve yapraklar da ayrilmaya ve lekelenmeye baslamis. Dallarindaki tum cicekler de dokulmus. Daha once hic orkide bakmadim, aslinda daha once hic cicek bakmadim. Orkide bakimiyla ilgili birkac video izledim ama eger bir hastaligi varsa yanlis bir sey yapmak istemiyorum. Orkidemi nasil kurtaracagim ve yasatacagim hakkinda bana yol gosterebilirseniz gercekten cok sevinirim. Tesekkur ederim.
Bitki sağlıklı görünüyor. Yapraktaki lekelenmeler, fizik açıdan hasarlandığının belirtisi (saksıyı düşürmüşsünüz, yaprağı çizilmiş vs. vs.). Çiçeklerin belirli bir ömrü var. 2-4 ay arası çiçekli kalırlar. Bu süre hangi Phalaenopsis türlerinin melezi olduğu ile ilgili bir durumdur. Bunun sonrasında çiçek dalı kuruyabilir, keiki (yavru bitki) oluşturabilir veya bir sonraki sezonda çiçeklenmek üzere dinlenme durumunda kalabilir. Formda daha önce bilgiler verilmişti, tekrar etmek istemiyorum Formda yazılanları iyice okuyun.

Ziya Soner beğendi.
Eski 29-09-2017, 07:10   #2970
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Saksı harcını değiştirin. Aldığınız yeni harcı, bir tencereye koyup haşlayın, soğuduktan sonra kullanın. Ayda bir defa gübreleyin. Gübre vermeden önce, saksıda bir önceki gübrelemeden kalan artıkları uzaklaştırmak için 2-3 litre memba suyu geçirin. Hemen sonrasında hazırladığınız sıvı gübre karışımını saksıya verin. Yazın 2-3 günde bir, kışın haftada bir memba suyu ile sulayın. Suyun analiz raporuna bakın. Raporda florür varsa kullanmayın.
Bahsettiğim gibi diğer yaprakları da kırılıp gövdeden koptu. Hiç yaprak kalmadı kökleri yeşil renkte acaba kurtarabilir miyim?

turuncu8 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024