agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Orkide > Orkide Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni1347Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-05-2017, 08:40   #2911
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2017
Merhaba,
iki hafta önce bir zincir marketten almış olduğum iki dallı phal.in eve geldiğimde 3.dalının kesilmiş olduğunu farketim. Bu kesik düzgün bir kesik olmadığı için gövdeye daha yakın bi noktadan steril ve keskin bir jilet ile keserek tarçınlım. Ancak fotoğrafta da görmüş olduğunuz üzere kesilen dalda kararma başladı ve sanki gövdeye doğru ilerliyor. Forumda hastalıklar bölümünü okuduğum kadarıyla mantar olduğunu düşünüyorum. Sizce de burada mantar oluşumu mu var? Mantar ilacı edinene kadar alabileceğim herhangi bir acil önlem var mıdır? Örneğin o noktayı hipoklorit vb ile temizlemek gibi?
Umarım gövdeye sarıp orkidemi kaybetmem, orkidemin şu an çiçekte ve toplam 14 çiçeği var.
Cevap veren vermeyen herkese teşekkür ederim.
Bol çiçekli ve sağlıklı günler diliyorum.

Eklenen Resimler

nazlıorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 10:44   #2912
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlıorkide Mesajı Göster
Merhaba,
iki hafta önce bir zincir marketten almış olduğum iki dallı phal.in eve geldiğimde 3.dalının kesilmiş olduğunu farketim. Bu kesik düzgün bir kesik olmadığı için gövdeye daha yakın bi noktadan steril ve keskin bir jilet ile keserek tarçınlım. Ancak fotoğrafta da görmüş olduğunuz üzere kesilen dalda kararma başladı ve sanki gövdeye doğru ilerliyor. Forumda hastalıklar bölümünü okuduğum kadarıyla mantar olduğunu düşünüyorum. Sizce de burada mantar oluşumu mu var? Mantar ilacı edinene kadar alabileceğim herhangi bir acil önlem var mıdır? Örneğin o noktayı hipoklorit vb ile temizlemek gibi?
Umarım gövdeye sarıp orkidemi kaybetmem, orkidemin şu an çiçekte ve toplam 14 çiçeği var.
Cevap veren vermeyen herkese teşekkür ederim.
Bol çiçekli ve sağlıklı günler diliyorum.
Bir sorun yok. Dal kesilince genelde böyle kurur, bitkiye bir etkisi olmaz. Tarçını da uzaklaştırın. Tarçındaki sinnamik aldehit, bitkilere oldukça zararlı bir maddedir.

culsuz gezgin beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2017, 11:30   #2913
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doku_Kültürcü Mesajı Göster
Bir sorun yok. Dal kesilince genelde böyle kurur, bitkiye bir etkisi olmaz. Tarçını da uzaklaştırın. Tarçındaki sinnamik aldehit, bitkilere oldukça zararlı bir maddedir.
Hızlı cevabınız için teşekkür ederim Sayın doku kültürcü. Yoksa ben bu panikle bitkiye zarar verecek başka uygulamalar yapabilirdim.
Tarçını hemen uzaklaştırıyorum.
Sağlıklı ve bol çiçekli günlerimiz olsun.

nazlıorkide Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 02:47   #2914
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Arkadaslar merhabalar 2 adet orkidem var koklerinin karardigini fark ettim curuyormu yoksa cok uzuldum bu duruma bi ara petekleri yakmistik acaba sicaktan mi boyle oldular ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz cok sevinirim

Eklenen Resimler

Liliteyze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2017, 12:07   #2915
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Liliteyze Mesajı Göster
Arkadaslar merhabalar 2 adet orkidem var koklerinin karardigini fark ettim curuyormu yoksa cok uzuldum bu duruma bi ara petekleri yakmistik acaba sicaktan mi boyle oldular ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz cok sevinirim
Eğer musluk suyu kullanıyorsanız veya, gübreleme yapmadan önce saksı harcından 2-3 litre, (florür içermeyen, [şişe üzerindeki analiz raporuna bakın]) memba suyu geçirmeden gübreleme yapmışsanız köklerde gübre yoğunluğu nedeniyle bu tür yanmalar olur. Yine de, köklerin bir bölümü sağlıklı görünüyor.

Eski 31-05-2017, 22:51   #2916
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Alıntı:
Eğer musluk suyu kullanıyorsanız veya, gübreleme yapmadan önce saksı harcından 2-3 litre, (florür içermeyen, [şişe üzerindeki analiz raporuna bakın]) memba suyu geçirmeden gübreleme yapmışsanız köklerde gübre yoğunluğu nedeniyle bu tür yanmalar olur. Yine de, köklerin bir bölümü sağlıklı görünüyor.
Hic gubre yapmadim icme suyuyla suluyorum kaynak suyu kullaniyoruz hep biz insallah bisey olmaz cok üzülüyorum

Düzenleyen Liliteyze : 31-05-2017 saat 23:40
Eski 01-06-2017, 08:13   #2917
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Alıntı:
Hic gubre yapmadim icme suyuyla suluyorum kaynak suyu kullaniyoruz hep biz insallah bisey olmaz cok üzülüyorum
Sn. Mine Pakkaner'in oksijenli su karışımını kullanıp (yani aşağı yukarı 1 litreye neredeyse kapağının yarısı kadar bir oran) hem bitkinin oksijen alımını sağlyın hem düşük doz bir dezenfektan olsun.

Sulama sürenizi geciktirin. Çok sulamadan kaynaklı kökleri boğabiliyor olabilirsiniz. Basınçlı su püskürtücüye oksijenli su karışımını doldurup sulamaya devam.

Karışımın içine bakın ve böcek vs görüyor musunuz buna bakın. Normalde bu durum bitkinin geneline de vuracağından ısırılmış yaprak, yapraklarda noktalar gibi detaylara bakın. Pimpirikli bir bakma değil gerçekten bu bir zararlı belirtisi olabilir mi diye bakın. Böcek vs yoksa güzel bir karışım hazırlayana kadar (yani marketten aldığınız karışım) kendinize bir süre tanıyın ancak orkidenizin durumunu takip etmeye devam edin. Vakti gelince (havalarda çok ısınmadan dolayısıyla rehavete düşmeyin) değiştirmeyi yapın ki bu hem çürüme ne kadar ilerlemiş bunu gösterir hem de substrattaki olası sıkıntıları azaltır.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 22:31   #2918
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2016
Merhabalar; köklerine dikkat etmeden bir orkide aldım ve daha sonrasında köklerde küf mantarı oldugunu farkettım daha doğrusu forumdan ıncelediğim kadarıyla kuf mantarı oldugu kanısına vardım. Yine forumdan eski bölümleri araştırdıgım kadarıyla captan uyguladım 1.5 litre suya yarım cay kaşığı oranında katarak 5 dakika kökleri bu suda beklettim ve substradını değiştirdim, köklerin hiçbiri çürük değildi budama yapmadım, saksıya yeni delikler açtım. Ancak aradan 1 hafta geçti ve halen bazı köklerde tüylü yapılar var, bolca kökü olmasına ve coğu sağlıklı olmasına rağmen 6 yaprağından 4 tanesi dehidre olmuş gibi diriliğini yitirdi ve sarktı. Acaba ne yapmam lazım? ilacı yanlış uygulamış olabilir miyim? veya tekrar ilaç uygulamam gerekir mi?

Cansuuu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2017, 22:37   #2919
Yeni Üye

bu şekilde beyaz tüyle kaplanmış kadifemsi bazı kökler vardı bu ilk hali, kökleri saksıdan çıkardığımda çiçek sapını tutturmak için kullanılan çubuğun üstünde de aynı şekide beyaz küflü bi bölgeyle karşılaştım. ilaçlamadan sonra sanki kökler büzüşmüş gibi

Düzenleyen Cansuuu : 02-06-2017 saat 23:40
Eski 02-06-2017, 23:27   #2920
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Charlaux Mesajı Göster
Sn. Mine Pakkaner'in oksijenli su karışımını kullanıp (yani aşağı yukarı 1 litreye neredeyse kapağının yarısı kadar bir oran) hem bitkinin oksijen alımını sağlyın hem düşük doz bir dezenfektan olsun.

Sulama sürenizi geciktirin. Çok sulamadan kaynaklı kökleri boğabiliyor olabilirsiniz. Basınçlı su püskürtücüye oksijenli su karışımını doldurup sulamaya devam.

Karışımın içine bakın ve böcek vs görüyor musunuz buna bakın. Normalde bu durum bitkinin geneline de vuracağından ısırılmış yaprak, yapraklarda noktalar gibi detaylara bakın. Pimpirikli bir bakma değil gerçekten bu bir zararlı belirtisi olabilir mi diye bakın. Böcek vs yoksa güzel bir karışım hazırlayana kadar (yani marketten aldığınız karışım) kendinize bir süre tanıyın ancak orkidenizin durumunu takip etmeye devam edin. Vakti gelince (havalarda çok ısınmadan dolayısıyla rehavete düşmeyin) değiştirmeyi yapın ki bu hem çürüme ne kadar ilerlemiş bunu gösterir hem de substrattaki olası sıkıntıları azaltır.
Marketten aldiginiz karisim derken topragindan mi bahsediyorsunuz degistirmem mi gerekiyor? Birde oksijenli su karisimiyla sadece 1 defa mi sulamam gerekiyor ne sıklıkta yapmaliyim?

Eski 03-06-2017, 08:15   #2921
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Marketten aldiginiz karisim derken topragindan mi bahsediyorsunuz degistirmem mi gerekiyor? Birde oksijenli su karisimiyla sadece 1 defa mi sulamam gerekiyor ne sıklıkta yapmaliyim?
Evet. Ancak orkidelerde toprak kullanımı olmadığı için karışım kelimesini kullanmak daha uygun. Sizde aynı hataya düştüyseniz hemen değiştirmeniz yerinde olur. Karışımın güzelce hazırlanması önemli bir konu.

Oksijenli su karışımınızı her sulamanızda kullanabilirsiniz. Eczaneden alacağınız oksijenli suyun kapağını 2 litrelik basınçlı su püskürtücüye koyup sulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Eski 03-06-2017, 11:14   #2922
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansuuu Mesajı Göster
bu şekilde beyaz tüyle kaplanmış kadifemsi bazı kökler vardı bu ilk hali, kökleri saksıdan çıkardığımda çiçek sapını tutturmak için kullanılan çubuğun üstünde de aynı şekide beyaz küflü bi bölgeyle karşılaştım. ilaçlamadan sonra sanki kökler büzüşmüş gibi
Iyi günler, yardımcı olabilecek biri var mı acaba; ilaç uygulanması gerektiği birçok yerde yazıyor ancak oranı ve kaç defaya mahsus kullanılacağı yazmıyor.

Eski 03-06-2017, 11:34   #2923
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cansuuu Mesajı Göster
Iyi günler, yardımcı olabilecek biri var mı acaba; ilaç uygulanması gerektiği birçok yerde yazıyor ancak oranı ve kaç defaya mahsus kullanılacağı yazmıyor.
Size ilaç adı veya aktif madde adı vermek isterdim. Ama, Tarım Bakanlığı neredeyse her sene ruhsatlandırılmış ilaçlarda değişiklik yapıyor, bu nedenle de bu sektörde çalışmadığım için bir bilgim yok. Size yalnızca "SİSTEMİK" etkili bir tarım ilacı kullanmanızı önerebiliyorum. Sistemik etkili demek, tarım ilacının bitkiye girdiği noktadan yayılarak diğer kısımlar üzerine de etki etmesi anlamına gelir. 10 gün arayla uygulayın.

Eski 03-06-2017, 11:58   #2924
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2016
Wink Yardım

Merhaba herkese. Benimde 6 7 aydır orkidelerim var. Hediye gelen orkideyle başladı bende yanına arkadaş aldım ve şuan 5 adet orkidem var. Sorum şu bana ilk hediye gelen orkide tam olarak 1 sene oldu çiçekliydi döküldü zamanla ve bir daha açmadı. Dalını kestim 3. Boğumdan hala beklemedeyim sadece yeni yaprak verdi. Kumunu ve ölmüş köklerini değiştim yapraklar canlı ama sap yok.
2.Resimde görülen gövdedeki çıkmaya çalışan yumru sap mıdır acaba?
Diğer resimde de yine 1. Resimde 3 adet çıkıntı var bunlar kök mü yoksa sap mı?
Son sorum da şu 2 tane orkidenin toprağında bittende minik beyaz yuruyen böcekler farkettim. Bunlar nedir ve ne yapabilirim?

Eklenen Resimler

Büvema Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2017, 14:14   #2925
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Büvema Mesajı Göster
Merhaba herkese. Benimde 6 7 aydır orkidelerim var. Hediye gelen orkideyle başladı bende yanına arkadaş aldım ve şuan 5 adet orkidem var. Sorum şu bana ilk hediye gelen orkide tam olarak 1 sene oldu çiçekliydi döküldü zamanla ve bir daha açmadı. Dalını kestim 3. Boğumdan hala beklemedeyim sadece yeni yaprak verdi. Kumunu ve ölmüş köklerini değiştim yapraklar canlı ama sap yok.
2.Resimde görülen gövdedeki çıkmaya çalışan yumru sap mıdır acaba?
Diğer resimde de yine 1. Resimde 3 adet çıkıntı var bunlar kök mü yoksa sap mı?
Son sorum da şu 2 tane orkidenin toprağında bittende minik beyaz yuruyen böcekler farkettim. Bunlar nedir ve ne yapabilirim?
Sayın Büvema,
Phalaenopsis orkidelerinin çiçeklenebilmesi için, kesintisiz olarak 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor. Kışın bu imkana sahip olabilirsiniz.

Büvema beğendi.
Eski 03-06-2017, 16:40   #2926
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Alıntı:
Sayın Büvema,
Phalaenopsis orkidelerinin çiçeklenebilmesi için, kesintisiz olarak 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay tutulması gerekiyor. Kışın bu imkana sahip olabilirsiniz.
1 kış geçirdik ama hala değişim yok. Diğer resimdeki çıkıntılar kök mü peki. Bu arada teşekkür ederim bilgi için

Eski 03-06-2017, 17:01   #2927
Ağaç Dostu

Alıntı:
1 kış geçirdik ama hala değişim yok. Diğer resimdeki çıkıntılar kök mü peki. Bu arada teşekkür ederim bilgi için
Çıkıntılar kök.

Gül-bahar ve Büvema beğendi.
Eski 05-06-2017, 09:53   #2928
Yeni Üye

Büvema's Avatar

Tekrar merhaba. Dün farkettiğim birşey daha var. Orkidemin birinde yaprağının alt kısmında yapışkansı bir sıvı çıkıyor. Temizledim tekrar çıkıyor benek gibi. Sebebi nedir bileniniz var mı acaba ? Bu arada pek ilgilenen yok bana mı denk geldi acaba? Üzücü...

Eklenen Resimler

Eski 14-06-2017, 21:11   #2929
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Daha yeni cicek actilar 1 hafta falan oldu ama alttaki kapanmaya baslamis en son o acmisti halbuki. Onun önünde duran tomurcukta ayni durumda. sanki susuz kalmis gibi ama haftada 1 suya daldiriyorum daha 2 gun oldu sulayali. Cok seviniyodum cicek acti diye neden boyle oldu simdi

Eklenen Resimler

Eski 18-06-2017, 16:27   #2930
Yeni Üye

Liliteyze's Avatar

Ciceklerim soldular hemen uzun sure kalmasi gerekiyordu yapraklara dallara su püskürtsemmi

Eski 03-07-2017, 19:25   #2931
Ağaçsever

ksantip's Avatar

Giriş Tarihi: 24-05-2008
orkide

merhaba yapraklarda buruşukluk ve dökülme var yardımcı olurmusunuz lütfen

Eklenen Resimler

ksantip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2017, 22:11   #2932
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ksantip Mesajı Göster
merhaba yapraklarda buruşukluk ve dökülme var yardımcı olurmusunuz lütfen
Bitkiniz hem fazla susuz kalmis hem de fazla isiga maruz kalmis

(Kaynak : https://www.justaddiceorchids.com/or...hanging-colors)

Eski 15-07-2017, 15:13   #2933
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2017
Merhabalar. Aşağıda resmini vermiş olduğum orkide doğal ortamında. Sorum şu;
Bu bitkiyi saksıya alsam zarar görür mü?
Zarar gormeden almanın bir yöntemi varmıdır.
Doğadan bu orkideleri koparmanın suç olduğunu biliyorum.
Alıp evde yetiştirmekte aynı suç kapsamına girer mi?

Eklenen Resimler

Levor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2017, 11:14   #2934
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Levor Mesajı Göster
Merhabalar. Aşağıda resmini vermiş olduğum orkide doğal ortamında. Sorum şu;
Bu bitkiyi saksıya alsam zarar görür mü?
Zarar gormeden almanın bir yöntemi varmıdır.
Doğadan bu orkideleri koparmanın suç olduğunu biliyorum.
Alıp evde yetiştirmekte aynı suç kapsamına girer mi?
Metal bir şaşula (küçük kürek) ile bitkinin 10-15 cm uzağından, şaşulayı toprağa saplayıp kanırtarak çıkartabilirsiniz. Kolay çıkartmak için toprağın birkaç yerine yine saplama yaparak toprağın tutunma yüzeyini azaltmanız yararlı olabilir.

Bence suç kapsamına girer.

Bunlar Dactylorhiza türüne ait bireyler. Yan yana çiçek açmış olmalarından dolayı aynı bitkinin tohumlarından çoğalmışlar çıkarımını yapmak pek yanlış olmaz. Dactylorhiza türünü yumrusu ile koruyabilirsiniz ama çoğaltmanız pek mümkün değil. Saksıya aldığınızda, bitki tamamen kuruduktan sonra, yumrusunu saksıdan çıkartın ve kurumayacak derecede nemli bir ortamda saklayın (mesela nemli perlit içerisine gömün).

Eğer, tozlaştırma yapıp tohum elde etmeyi düşünüyorsanız, alacağınız bitkiler bir birine bu kadar yakın olmasın. Hatta iki bitki arasında birkaç kilometre mesafe olursa tozlaştırma yaptığınızda elde edeceğiniz tohumlarda, büyük olasılıkla embriyo bulunur ve gerekli koşulları bulduğunda çimlenme niteliği taşır. Kardeş bitkileri tozlaştırdığınızda ise çok büyük olasılıkla oluşan tohumlarda embriyo (tohuma mikroskop altında bakmak gerekir) bulunmaz ve çimlenmezler. Elde ettiğiniz tohumları steril ortamda çimlendirebilirsiniz. İngilzceniz varsa: About Orchids
Veya, sonbaharda bitkiyi söktüğünüz alana saçabilirsiniz.

Adalet Yağcı ve Levor beğendi.
Eski 16-07-2017, 16:38   #2935
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-06-2017
Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Siteyi inceleyip bir deneme yapmayı düşünuyorum.

Levor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2017, 00:54   #2936
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-07-2017
son ciceği düşsün öyle budama yapayım derken diğer dalı tamamen kurudu ve dipten kesmek zorunda kaldım tekrar dal verirmi ve ne kadar bir süre alır vermesi

mert1903 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2017, 13:05   #2937
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mert1903 Mesajı Göster
son ciceği düşsün öyle budama yapayım derken diğer dalı tamamen kurudu ve dipten kesmek zorunda kaldım tekrar dal verirmi ve ne kadar bir süre alır vermesi

Tekrar çiçek dalı vermesi için bitkinin 16-19°C sıcaklıkta 1-1,5 ay kadar tutulması gerekiyor. Sizin durumunuzda, eğer bitkiyi sıcak bir mekanda tutmazsanız, aralık - ocak ayı gibi tekrar çiçeklenir.

mert1903 beğendi.
Eski 04-08-2017, 15:11   #2938
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-03-2012
Alıntı:
Tekrar merhaba. Dün farkettiğim birşey daha var. Orkidemin birinde yaprağının alt kısmında yapışkansı bir sıvı çıkıyor. Temizledim tekrar çıkıyor benek gibi. Sebebi nedir bileniniz var mı acaba ? Bu arada pek ilgilenen yok bana mı denk geldi acaba? Üzücü...
Merhaba Sn Büvema,
Aynı durumu ben de yaşamıştım ( bakınız; Orkide (Phalaenopsis) yapraklarındaki sorunlar konusu no 22) , o dönemki arastırmalarım sonucu bunun bir hastalık değil bitkinin su dengesi ile ilgili bir problem oldugunu, köklerin,yapraklarından buharlastırabileceginden fazla su cekmesi sonucu bazi hücrelerin patlaması oldugunu bulmuştum.
Akan suyun altında yapışkan noktacıkları yıkamıştım ve zamanla gecmisti. yaz aylarında ve istanbul şartlarında hava zaten cok nemli oldugundan ben bir susuzluk alameti görmedigim sürece orkidelerimi sulamıyorum sadece 3-4 haftadan bir duşta yıkayıp iyice süzüp yerine koyuyorum, 5 yıldır da bu sorun ile yeniden karşılasmadım. Benim tecrubeme göre bitkiye zarar veren bir durum degil ama yapraklar o şekilde delik delik kalıyor, iyileşmiyor.

Charlaux beğendi.
zeynepkavi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2017, 20:58   #2939
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mert1903 Mesajı Göster

Sap vermesinden cok bitkinizin sagligina odaklanmalisiniz ki bitki uygun oldugu zaman sap versin. En azindan kendim hic bitkiye nasil cicek sapi actiracagimla ugrasmadim. Cunku zaten gelisiminden sonra kendini cicek acmaya zorluyor.

Ziya Soner ve mert1903 beğendi.
Eski 15-08-2017, 10:31   #2940
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-07-2017
Orkidem çiçek açmıyor

Merhaba. Orkide konusunda fazlasıyla acemiyim. 1 yıldır baktığım bi orkidem var gayet sağlıklı gözüküyor şu an evin en güneşli yerinde haftada bir suluyorum ayda bir besin veriyorum. Ilk çiçeklerini döktükten sonra 3. boğumun üzerinden budamıştım. Yeni kökler, yapraklar çıkarıyor durmadan, ama hiç tomurcuk yok. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

sirra Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024